Duo-bak en schillenboer maken Amersfoort milieuvriendelijker De Golfbreker is eerder met uitslagen dan NCRV ■eusdea* krant „Schillen, groente-afval en oud brood kunnen dienen als hoogwaardig veevoer" VVkaH^ iekenomroep heeft elke zaterdag sportprogramma r,\P0P H00. DONDERDAG 24 NOVEMBER 1983 In Leusden. daar hebben wij u itvoerig over bericht, gaat het 'inigingsrecht voor volgend ar weer omhoog. En ondanks tt feit, dat je nu in Leusden ijna tweehonderd gulden per gaat betalen, kunnen daar [kosten van verzamelen en Ivoeren van het huisvuil nog ng niet voor 100% mee worden [dekt. Want de verwerking van tel is tegenwoordig een zeer gstbare aangelegenheid. Vandaar dat er ook in Leusden ordt gezocht naar logelijkheden om de kosten te rukken. Al enige tijd worden jpier en glas gescheiden van et overige afval meegenomen, at is bovendien vriendelijker nor het milieu. Maar je kunt nog srder gaan. Grote buur mersfoort experimenteert op t moment bijvoorbeeld met jobakken en een schillenboer. Wellicht ook een idee voor lusden? Een reportage van smma Boormans en Jan ronkers. AMERSFOORT - Duo- ikken, schillenboeren en asbakken hebben gemeen ze alledrie zorgdragen or een schoner milieu, arnaast zijn er natuurlijk nog een hoop overeenkom sten. Reden om er eens uit voeriger bij stil te staan. Er wordt veel gedaan in Amers foort op dit gebied. Zo werd twee weken geleden het Che misch Afval Depot geopend. Loopt er alweer een maand een onvervalste schillenboer rond en was er van 8 tot en met 17 november een afval- tentoonstelling in „De Flint". Als je over de afval-tentoonstelling loopt schrik je toch wel even van de enorme hoeveelheden afval die wij met z'n allen in dit kikkerlandje produceren Het is een berg van ongeveer 4 miljoen ton. Dat daarvan nog heel wat gebruikt kan worden spreekt voor zich. In de jaren zeventig zijn we daar bewuster over gaan denken. De glasbakken die in de meeste steden of dorpen te vinden zijn, illustreren dit. Hier wat cijfertjes van de 4 miljoen afval per jaar is bijvoorbeeld 819 000 ton papier of kar- ten en 525.000 ton glas Herverbruik van deze goederen gaat heel makkelijk; het zogenaamde kringloop papier kent iedereen wel Voor glas geldt hetzelfde. Naast het terugwinnen van die stoffen is het natuurlijk ook veel beter voor het milieu Er hoeven minder bomen te worden gekapt voor papier, en de grondstoffen voor glas raken minder snel op. Door het inzamelen van glas is er ook nog eens vijftien procent minder stortruimte nodig en dat maakt de be kende vuilnisbelt aanzienlijk kleiner Op de tentoonstelling kon men zien hoe je zelf kunt composteren Daarvoor was een bak neergezet op de tentoonstel ling Binnen twee a drie maanden is het gepiept en heb je je eigen compost. De organisatoren van deze „Kringloop Noodzaak" tentoonstelling het IVA (In stituut voor Afvalstoffenonderzoek), het IVN (Instituut voor Natuurbescher mingseducatie afd. Amersfoort), de ge meentereiniging en het NIVON (Neder lands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuurvriendenwerk afd. Amers foort), laten zien wat er allemaal gedaan kan worden met ons afval. Op de tentoonstelling werd ook ruim aandacht besteed aan het duo-bak project, zoals dat in maart gestart is in Amersfoort en Woerden De duo-bak is eigenlijk niets meer dan een mini- container met een scheidingswand die de container in twee vakken verdeeld Een speciale wagen zorgt er voor dat het afval gescheiden blijft, In Amers foort gaat in het ene vak Plastic, glas en blik, in het andere de rest Ab Koenders van_de reinigmgspolitie is blij met het experiment en de resulta ten die nu al geboekt zijn Koenders ,.Je hebt natuurlijk altijd het-zal-mijn- tijd-wel-duren-figuren. Maar van de 613 bakken die we hebben uitgezet, wordt negentig procent ook als zodanig ge bruikt De hoeveelheden waardevolle stoffen die per week worden in geza meld in de proefgebieden zijn onge veer: 185 kilo plastic; 850 kilo glas en 130 kilo blik. Dat is heel wat. Ik ben nog niet helemaal tevreden met de resulta ten Zo komt er nogal wat restafval terecht in het „waardevolle" vak. Er zijn bijvoorbeeld combinaties tussen de di verse waardevolle stoffen Een fietsza- del bestaat bijvoorbeeld uit plastic en ijzer Ik kan me dus voorstellen dat dat zadel naar het waardevolle vak ver- dwijnd. Wij kunnen er echter niets mee, doodeenvoudig omdat we daar de tech niek niet voor hebben Het zadel komt op de berg ijzer en wordt omgesmolten, dan blijkt pas dat er plastic doorheen zat. Een ander probleem is dat er nog wat restafval in het verkeerde vak te vinden is. Niet iedereen let altijd even goed op. wat begrijpelijk is en het restvak is voor een aantal gezinnen te klein. Dit onder vangen we nu door grotere containers in te zetten (330 liter). Het afval uit het restvak gaat naar de VAM waar het verwerkt wordt tot compost. Het ijzer en glas gaat direct naar de handel waar na het in het herverbruik-proces komt. Allen platic is nog een probleem Het is duidelijk dat dit niet naar de VAM mag. omdat plastic niet verteerd Daarom pakken we het eruit." In plaats van plastic doen de mensen in het proefgebied in Woerden papier in de duo-bak. Amersfoort heeft besloten dit niet te doen Via verenigingen en scholen wordt hier namelijk al zo n tachtig procent van het papier opge haald en vervolgens afgevoerd naar de papier verwerkende industrie. Ab Koen ders ..Je moet de mensen daarbij niet voor de voeten gaan lopen Zeker niet als het grootste deel van het papier terugkomt Doordat we op een aeqeven moment de mini-container hebben geim- troduceerd is er al een hoop verbeterd Vroeger kon je bij wijze van spreken een veegploeg achter de ophaalwagen aansturen Dit soort straatvervuiling is niet meer. Voor de Gemeente-reiniging zijn die mini-containers financieel heel voordelig gebleken In zo'n mate dat de huisvuilbelasting in 1984 waarschijnlijk een paar gulden omlaag kan De duo- bak is weer een stapje verder We hebben nu een verzoek ingediend om de proef te mogen voortzetten tot eind volgend jaar We hebben nogal wat kinderziektes gehad. Het lijkt erop dat merkt dat als wij verslappen met het geven van voorlichting, dat dat nadelig is voor het project Je moet de mensen laten zien waar ze mee bezig zijn, vandaar ook die tentoonstelling Glas bakken zijn bijvoorbeeld mooie dingen maar daar komt maar zevenendertig procent van het glas in terug In de duo-bak de volle honderd procent. Dat moet je de mensen laten weten Dan zijn ze bereid om mee te werken." TERUG NAAR VROEGER Een andere nieuwe ontwikkeling in Schillenboer Stronks toont boer Smink het weegkaartje die u overwonnen zijn, zodat we nu een jaar door willen gaan zonder dat er nog bijgesteld hoeft te worden Over een jaar kun je dan zeggen wat het resultaat is. Als de proef slaagt denk ik dat we moeten gaan bekijken hoe we het snelst de bak in heel Amersfoort kunnen krijgen Maar dat is een kwestie van jaren Je zou moeten beginnen met de wijken die nu gebouwd worden en dat langzamerhand de hele stad MEDIA ,,De belangstelling voor dit project is overweldigend Zowel van het publiek als van de pers. We hebben hier Duit sers, Engelsen. Amerikanen gehad om te kijken hoe we 't doen Ergens wel logisch want je bent bezig met grond stoffen terug te winnen De KRO komt binnenkort weer met een programma en ook de schrijvende pers heeft zich erop geworpen Zelf doen we ook het nodige aan publiciteit.We hebben ge- Amersfoort is de terugkeer van de schillenboer in het straatbeeld Er zit brood in de schillen dacht Joop Stronks Het lijkt aan te slaan bij de mensen Het publiek is over het algemeen heel tevre den. Een bewoner van de wijk Kruis- kamp ,,ik vind het hartstikke leuk Weer terug naar vroeger, ik hoop dat 'ie ooit nog eens met paard en wagen komt Het is natuurlijk veel beter voor de beesten die schillen Oh, daar komt de buurvrouw ook." Een ander- ..Ik ben blij dat iemand zoiets doet. We gooien zoveel weg dat nog gebruikt kan wor den Ik hoop dat alle mensen uit de buurt gaan meedoen, alle kleine beetjes helpen Dat is ook één van de motieven van schillenboer Joop Stronks Schillen, groenteafval en oud brood kunnen die nen als hoogwaardig veevoer en dus is het zonde om dat spul zomaar weg te gooien Daarnaast heb ik nog twee redenen De eerste is dat we. dat ben ik en de vrijwilligers die mij helpen, de gemeente een hoop geld besparen De kosten voor het ophalen en vernietigen (of composteren) bedragen ongeveer hon derd gulden per ton. De tweede reden dat ik wilde werken Ik wilde van mijn uitkering af, zelfstandig worden. Het belangrijkste is dat er nog wat met die schillen gedaan kan worden Nu halen we de schillen op van Lienderd en de Kruiskamp De bedoeling is dat Schot horst en Rustenburg. Randenbroek. Schuilenburg en Dorrestein er uiteinde lijk ook bij komen Je ziet de opbrengst omhoog schieten. De eerste keer dat ik in Liendert ophaalde was het ongeveer achthonderd kilo. Na vier weken was het drieentwintighonderd kilo. Daaraan merk je dat het aanslaat, het moet groeien Eén van de vrijwilligers. ..Je moet iets uitstralen, contact opbouwen met de mensen Joop: „Per week leer je bij Flats waren moeilijk in het begin je rende een galerij op. waar je af en toe maar één emmertje vond Dat kost een hoop tijd vandaar dat we gevraagd hebben of de mensen de emmertjes in het trappen huis wilden zetten. Dat werkt veel beter en je bent minder tijd kwijt. Momenteel moet er nog geld bij. maar ik hoop dat dat gauw kan veranderen. Ik heb geld moeten lenen van vrienden om het op te zetten en daarom heb ik aan de ge meente een startsubsidie van 8500 gulden aangevraagd Een schijntje als je het vergelijkt met een stad als Arn hem waar ze 35.000 gulden in een dergelijk project hebben gestopt Na verloop van tijd hoop ik dat er twee mensen van kunnen leven. Gezien het aantal kilo's dat we nu op halen moet dat. als we volop draaien, kunnen." VEEVOER BROKKEN „De boeren aan wie ik de schillen verkoop zijn ook enthousiast Zonder hen kun je het niet doen. want je moet afzet hebben van je schillen. Zij moeten het ook zien zitten. Maar het gaat goed. boer Smink heeft me geholpen bij het opzetten en helpt nu nog bij allerlei klussen Zij betalen een dubbeltje per kilo Veevoer kost het vijfvoudige per kilo Hoewel je van schillen meer nodig hebt. is het toch goedkoper In de toekomst denk ik aan samenwerking met een glasboer of zoiets.' MILIEU Momenteel wordt er in Amersfoort, meer dan in an dere steden in het land, veel gedaan aan milieu-zaken. De nu reeds geslaagd te noemen proef met de duo-bak, het initiatief van schillenboer Joop en de opening van het Chemisch Afval Depot wijzen hierop. Zonder medewerking van het publiek zou het niet lukken. Daarom maakt vooral dat publiek van Amersfoort een milieuvriendelijke stad. WIERSFOORT - Van „De Golfbre- de regionale omroep voor zie- en bejaarden, hebt u zonder jlel wel eens op de een of andere nier gehoord. Wat ze precies zult u waarschijnlijk niet we maar denkelijk zult u net als vele leren antwoorden dat er plaatjes •den gedraaid met een praatje Wellicht weet u eraan toe te gen dat die omroep ook wat aan irt doet. Wat informatie en wat lagen van sportwedstrijden. dat „wat aan sport doen" willen het graag eens hebben, want u best wel weten dat er bij De Ibreker een vast team van een lie en zes heren werkzaam is dat zaterdagmiddag een vast sport- gramma van 21/z uur heeft (van tot 5 uur). Bulten die uren ver- |t datzelfde team Incidenteel ook Drtages van aktuele aard. Het irdagmlddagprogramma heeft de m „Sportief" en is in zekere zin lelijkbaar met het programma gs de Lijn zoals dat door de NOS dt gemaakt. Dat betekent dus een rtprogramma waarin van de ene ts naar de andere geswitcht dt en dat daar tussendoor gezel- muziek ten gehore wordt ge fit. Op die verschillende plaat zijn reporters aanwezig die hun aal vertellen en die, heet van de d. de sportuitslagen kunnen geven. Eerder dan wie ook, In geval eerder dan het sportpro- 'ma van de NCRV op de zater- niddag. i team van „Sportief". We troffen m gezellige kringen, aan in het ?k dat in het pand aan de Nieuw- M 0 als conversatielokaal en kanti- enst doet. zagen hem aan het werk in de zeer professioneel ingerichte stu dio. Een opmerkelijk team vnjwilligers met een even opmerkelijke taak „Spor tief" bestond vroeger ook wel, maar dit jaar is de groep op een sterkte van zeven personen (waaronder drie tech nici) gebracht^Jie met elkaar praktisch zo'n hele zaterdagmiddag sport in de ziekenkamers en de vertrekken van bejaarden brengen. Hans Glavimans, net als zijn zes collega's nog duidelijk qua leeftijd onder de noemer „jong en je wilt nog wat" vallend, is de coördinator van het team Hoewel hij deze gedachte zelf aller minst naar voren wenst te brengen, kan zonder bezwaar worden gezegd dat Hans ook de gangmaker van de groep is Hans onderhoudt de kontakten met de sportclubs, stelt de programma's op en staat met de hartstocht van een hobbyist, die van zijn liefhebberij graag zijn beroep zou willen maken, op de bres voor een sportprogramma dat moet klinken als een klok Waarom is deze Hans Glavimans zo enthousiast bezit? „Omdat er gewoon te weinig werd gedaan aan de sportverslaggeve- rij van de amateurverenigingen hier in de regio. Wij hebben het idee opgevat om daaraan wat te gaan doen We hebben zo links en rechts kontakten gelegd met de sportverenigingen. Van uit die positie zijn we verder gaan bouwen Door de technische mogelijk heden. die we kregen, zeiden we. we gaan zelf naar buiten toe. Dat initiatief werd bij alle verenigingen goed ontvan gen. Wij zijn er dolblij mee dat we zo goed bij de verenigingen worden ont vangen en goede medewerking krijgen Ze doen letterlijk alles om het ons naar de zin te maken." Als buitenstaander kunnen we dat eigenlijk wel goed begrijpen. Het is het bekende gevoelige plekje in de harten van ons, Nederlanders, om gul en goed te zijn als het de getroffen medemens betreft. Met andere woorden, zo'n Zie kenomroep die kan bij ons geen kwaad doen, daar staan we voor open Die mogen de reportages met al onze welwillendheid maken Ze mogen ge bruik maken van onze telefoonlijn en als die er niet is. dan is er altijd wel een burger in een belendend pand die er niets tegen heeft, dat zijn telefoonlijn wordt gebruikt. Neem zo'n plaats als Spakenburg Als er daar een voetbal wedstrijd wordt gespeeld en er worden door andere omroeporganisaties om een telefoonlijn voor een verslag ge vraagd dan wil men daar eerst weten of de ziekenomroep uit Amersfoort komt JULft slaggevers V.l.n.r. Hans Glavimans. Jan Koelewijn, Ger Geuken en Henny Boschhuizen Want die heeft voorrang Jan Koelewijn, een van de reporters van het team. kan daarover natuurlijk uit de eerste hand vertellen Jan weet vanuit het dorp dat er wel degelijk naar de sportprogram ma's van De Golfbreker wordt geluis terd „In de ziekenhuizen wordt er duidelijk afgestemd op De Golfbreker omdat men weet dat wij eerder zijn dan de NCRV. We zitten nu helemaal ge bakken want de wedstrijden beginnen nu om half drie en de NCRV begint pas met zijn sportprogramma om vier uur. Ik kan om kwart voor vier de ruststand al doorgeven en dat wordt gewaardeerd Het is alleen jammer dat er in Amers foort geen topvoetbal op amateurge- bied is. Dat is vervelend voor Amers foortJan Koelewijn verloochent zijn afkomst dus niet. Sterker nog, in zijn hart is,hij een aanhanger van de IJssel- meervogels en dat klinkt wel eens wat door in zijn verslagen. „Ik krijg wel eens lik op stuk van mijn collega's dat ik veel te veel een Vogel ben" laat hij lachend weten Uit de aard der zaak kan hij in het dorp een verslag brengen met vermel ding van de juiste namen. Als Zwarte Jan de bal heeft, dan kan de dorpsbe woner die in De Lichtenberg, met het oorschelpje krampachtig tegen de ge hoorgang. er van overtuigd zijn de Zwarte Jan de bal heeft en niet Witte Jan van Diermen of Jaantje. HOBBY Het team bevat een vrouwelijke deel nemer. de charmante Henny Boschui- zen. Henny valt op door een stemgeluid dat vriendelijk en beschaafd klinkt, vrij van dialekt-klanken, die het gesproken woord een onnodige niveau-verlaging geven Wie wel eens naar de Golfbre ker luistert - en dat moeten er onder de gegeven omstandigheden toch velen zijn - zal haar zeker wel van stem kennen, maar wij kunnen hier helaas slechts haar woorden weergeven. „Toen ik hier ruim een jaar geleden bij kwam zag het er naar uit dat er steeds meer buitenreportages zouden worden gemaakt Er was toen behoefte aan iemand die dat in de studio een beetje aan elkaar praatte. Dat houdt niet in dat ik alleen maar in de studio zit om te presenteren.' Henny Boschhuizen is niet direkt een kenner van de voetbal sport, die ook in het programma Spor tief onwillekeurig de hoofdmoot vormt In wezen maakt het haar evenwel niets uit waarheen ze wordt gezonden, want zij heeft zo langzamerhand wel de nodige routine opgedaan „Toen ik er pas bij was werd ik gevraagd om een reportage te maken over biljarten Ik wist evenveel van biljarten als de ge middelde Nederlander In het begin was ik wel angstig maar je moet wel. je staat voor een fait accompli Je moet praten om iets te weten te komen en dat moet op een redelijke manier naar buiten gebracht worden." Henny Boschhuizen luistert vaak naar het professionele sportprogram ma Langs de Lijn en zij kan dat wel waarderen. Haar collega in het team. de met een tot in alle hoeken funktioneren- de bariton uitgeruste Ger Keuken, wil graag vermijden dat we De Golfbreker met een beroeps-organisatie gaan ver gelijken Keuken, die in Achterveld be kendheid geniet, omat hij daar voor St. Jozef een platenprogramma verzorgde, beschouwt het werk voor de ziekenom roep puur als een hobby „Je moet ons werk niet doortrekken naar het profes sionele gedoe Maar ik geloof dat wij als team geen slecht figuur zouden slaan. Als ik zo die andere teams hoor op de radio en bezig zie op de TV dan denk ik, dat kunnen wij ook wel." Wie over het ziekenomroep wat gaat filosoferen - en laten we ons dan maar bij de sport houden - komt tot de conclusie, dat het toch wel wat jammer is dat het bereik van deze omroep zo gering is Vele mensen liggen wel een keer in het ziekenhuis, maar doorgaans is dat toch niet langer dan veertien dagen. De fase van het ziek zijn is in het ziekenhuis ook vaak niet zo dat men optimaal interesse heeft voor de buiten wereld. Is men eenmaal weer thuis en moet men nog in eigen omgeving nog wat nakuren dan is de behoefte aan nieuws uit de vertrouwde kring veel sterker. Daarbij komt nog het gegeven dat tallozen door allerlei omstandighe den thuis moeten blijven. Die mensen blijven verstoken van het sportnieuws van ..Sportief' en dat is gewoon heel erg jammer Hans Glavimans wil hier over qraag inhaken. „Het is een stille wens - en ik hoopg dat dit gaat gebeu ren - dat we hier kunnen inspringen op een regionale omroep Dan kunnen we met ons programma ook alle mensen bereiken die ons zaterdagmiddag programma ook graag zouden willen horen Een vrome wens7 John Stribos, be stuurslid van de Golfbreker en van de programma-coördinatiecommissie, kan daarover wat meer vertellen. De be stuurder, die zich even bij ons tafelge zelschap voegt, kan daarover beter oordelen dan de vrienden van de sport, die zich nauwelijks met de zakelijke beslommeringen bezighouden. „Het grote probleem zijn de mogelijkheden die wij wettelijk hebben Gezien de media-nota die er nu ligt is het mis schien wel mogelijk om in de toekomst via het kabelnet uit te zenden. In het kader van de bestaande wet is het niet mogelijk om op dit moment regioneel uit te zenden." Stribos wil ook best even meer wat uit de doeken doen over de zorgen die ook De Golfbreker nu dreigen te gaan kwel len. Overal wordt de subsidiekraan dichtgedraaid en ook onze ziekenom roep ontkomt daaraan niet „Het is in het verleden zo geweest dat wij van de gemeente Amersfoort en ook van de omliggende gemeenten een redelijke subsidie kregen Wat we van de ge meente Amersfoort kregen was een bedrag waarmee we de huur van ons pand hier aan de Nieuwstraat konden betalen. Het pand is van de gemeente zelf. wij betaalden dus de subsidie aan de gemeente terug We hielden er een paar honderd gulden aan over. Die subsidie wordt nu verlaagd, zodat we daarmee niet meer de huur kunnen dekken. Netto qaan we er op achteruit. Van Leusden. Bunschoten en Hoevela ken krijgen we ook wel geld, maar dat zijn bedragen in de orde van grootte van zo'n honderd of tweehonderd gulden De grote bedragen ontvangen we via de donateurs. Natuurlijk krijgen we wel eens grotere bedragen als gift maar die worden gegeven voor een bepaald doel zoals het aanschaffen van platen." Geen rooskleung beeld dus met het oog op de toekomst Het parool zal zijn: meer donateurs en misschien wat ho gere giften van diezelfde donateurs. Hans Glavimans en de zijnen maken zich over deze wat minder prettig lijken de zaken niet al te grote zorgen Daar voor zijn ze te enthousiast bezig. De drie technici - men spreekt tegenwoor dig graag over techneuten - van „Spor tief doen vol overgave hun werk. Chris tian Ulems is van hen de oudste in dienstjarenm. Christian oogt meteen als een type dat de technische bewo genheid in al zijn vezels heeft zitten. Hij begon zo'n vier jaar geleden met een pop-programma en na zijn diensttijd was hij betrokken bij een kinderpro- aramma. Nu zit hij dus met zijn appara tuur bij de sportevenementen en zoals het een echte technicus betaamt is hij niet iemand van veel woorden maar wel van veel daden waarvoor men niet over twee linker handen mag beschikken De twee andere technische assistenten zijn korter bij de baas Willem van Dijk en Philip Greep zijn nog niet zo lang geleden met dit nuttige „werk in stilte" begonnen. Willem assisteert Hans Gla vimans bij de voetbalwedstrijden. Net zo min als Philip heeft hij de bedoeling als reporter naar voren te treden, want dat is nu eenmaal een apart val^ waar voor je een aangeboren talent moet hebben Philip is daarover het duide lijkst „Ik houd geen praatjes, ik blijf liever achter een paneel zitten" Op de achtergrond dus. Philip dus geen Theo Koomen. De andere heren dan wel? Hans Glavimans begnjpt wat we bedoe len Is de leerschool van De Golfbreker en dergelijke ziekenomroeporganisa ties een stapsteen naar het beroeps- werk? Hans zelf heeft daarover de meeste illusies maar veel hoop kan hij zichzelf toch ook niet geven. Er is wel eens een bandje ingezonden naar Hil versum maar er bestaan daar geen vakatures. En als die er zijn zijn er zoveel vrienden die in een kruiwagen naar de Gooise matras worden ver voerd dat een eenvoudige ambitieuze jongen uit Amersfoort meteen achterin de lange rij komt te staan. Maar ja, je kunt niet weten en Hans blijft dus toch de hoop koesteren dat hij van dit gewel dige werk eenmaal zijn beroep zal kunnen maken. Hans Glavimans - de anderen niet te na gesproken - is dan ook de gedrevenste van het team Zijn programma voor de zaterdag bereidt hij op donderdag voor en daarin zit van alles Het is beslist niet alleen voetbal wat op het menu staat Het is de uitdrukkelijke bedoeling van dit pro gramma dat zoveel mogelijk sporten aan de beurt komen, ook de minder populaire. Wat men wil bereiken is dat het programma flitsend is. Van het voetbalveld van HVC. waar de A- junioren spelen, naar de zaal waar een volleybalwedstrijd wordt gespeeld en dan weer terug naar de studio waar een man van een vereniging even aan het woord wordt gelaten over een wedstrijd van die middag Met de uitslag natuur lijk. want daar liggen de mensen op te wachten Of „zitten", want het program ma gaat ook naar de rusthuizen en naar bejaardenhuizen, waar de oudgezellen nog drommels graag willen weten hoe hun oude cluppie het er heeft afge bracht Oude liefde roest immers niet, zeker niet bij sporters De toekomst van de ziekenomroep, wie zal het zeggen hoe die er uit zal zien? Vaststaat dat er een steeds grote re groep mensen zal zijn die qua luister- behoefte op een lijn komen te staan met de mensen uit ziekenhuizen, rusthuizen en bejaardenoorden De vergrijzing neemt toe. het aantal in-aktieven stijgt De belangstelling voor regionaal werk neemt toe Piratenzenders met hun gebrekkige presentaties hebben meer luisteraars dan de omroepen en wat in dit verband te denken van de ziekenom roepen? Het is doodgewoon zonde dat hun stem. zoals bij het team van „Spor tief" van De Golfbreker op enthousiast verwon/en vakkennis gebaseerd, nog zo weinig wordt gehoord. Maar laten we niet te somber doen, want dat is juist niet in de geest van deze mensen. Zij blijven met grote overgave hun werk doen en ze zijn er zeer trots op dat zij zulke goede resulta ten bereiken, b v met het doorgeven van de uitslagen voor de radio. Soms hebben de teamleden primeurtjes maar omdat zij in wezen geen concurrent van de krant zijn kunnen zij vaak niet zo'n tam-tam maken. Het komt ook vaak voor dat bekende persoonlijkheden op sportgebied best bereid zijn om eens „ander nieuws te brengen omdat zij beseffen dat het hier om de ziekenom roep gaat Piet Schrijvers, Coen Mou- lijn. Johan Cruyff. Aad de Mos zijn daar voorbeelden van Zij gaven achter grond-informatie die men op de radio niet hoort en in de kranten niet leest Hans Glavimans wil nog graag aan ons kwijt dat zijn sportprogramma ook openstaat voor cursussen over minder bekende sporten. Het is de bedoeling dat er gedurende vier we ken een kwartiertje wordt gesproken over bepaalde sporten die minder in het nieuws staan en waarover het publiek nauwelijks enig begrip heeft. Maar al te vaak denkt men dat sport- rubrieken uitsluitend over dat altijd- weer-voetbal gaan. Bij „Sportief wil men die indruk vermijden. Er wordt elke keer van te voren een opsom ming gegeven van datgene wat er zo'n zaterdagmiddag komt, zodat ie dereen weet of er iets voor hem of haar op het sportmenu staat. Per slot van rekening is het wel wat te veel gevraagd om 2Y2 uur aan een stuk naar een sportprogramma te luiste ren. Hoewel...het programma wordt afgewisseld met muziek die door medewerker Marcel Bos wordt uitge zocht. Als we de mensen van de groep mogen geloven moet dat oor- strelende muziek zijn. We kunnen u moeilijk toewensen dat u naar de muziek zal gaan luisteren maar wat wel wenselijk is lijkt ons dat iedereen in Amersfoort van het werk van deze sportreportage-groep wat meer op de hoogte is. Hans Glavimans zou het alleen maar toejuichen als ai de goede kontakten met de sportvereni gingen nog beter zouden worden en de mensen van de ziekenomroep in het algemeen zouden een toename van het aantal begunstigers uiter aard van harte toejuichen. In dit opzicht gaat voor De Golfbreker geen golf te hoog.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 9