Meerderheid raad eens met B&W in kwestie van Kruisraketten Nee Sint trotseerde storm en regen „Plaatsing is onmenselijk en militair gezien een ramp" Gouden Klomp in de prijzen Vergadering welzijn en onderwijs LEUSDEN, BURGEMEESTER DWONG HOOFDELIJKE STEMMING AF Bijeenkomst Interkerkelijk Vrouwen- kontakt Sinie Strikwerda op bijeenkomst vredesplatform Op jaarlijkse Intrada Inbraak Rozengaarde Winter- voedering vogels (3) DINSDAG 29 NOVEMBER 1983 MCtlSllBff* jCi^gMfc" plaatselijk nieuws LEUSDEN - Op sterke aandrang van burgemeester J. W. M. Rademaker heeft de gemeenteraad zich door hoofdelijke stemming uitgesproken over het optreden van burgemees ter en wethouders in de kwestie van de uitkeringstrekker die vrijwillig werk wilde doen voor het 'Komitee Kruisraketten Nee!' Met 12 tegen 6 stemmen keurde de raad het optreden van het college goed. De tegenstemmers waren de fracties van de PvdA, D'66 en GPV/SGP. In oktober verbood het college van B W zoals bekend aan Leusdenaar Martin Jansen om vrijwilligerswerk voor het 'Komitee Kruisraketten Nee!' te doen. Jan sen heeft een rww-uitkering en moest daarom toestemming vra gen aan de gemeente om het co mité te mogen helpen bij de voor bereidingen van de vredesde monstratie in Den Haag op 29 ok tober jongstleden. Om 'politiek- bestuurlijke' redenen wees het college van B W het verzoek van Jansen af. Volgens het dagelijks bestuur van Leusden moet de gemeente zich niet be zighouden met zaken als oorlog en vrede en kernbewapening. Bo vendien is niet iedereen het eens met de doelstelling van het co mité, en moeten werkzoekenden alles doen om aan een baan te komen. Het politieke gedeelte van deze motivering hadden B&W genomen tegen de achtergrond van een raadsbesluit. Dat zegt, dat vraagstukken over oorlog en vrede en kernbewapening niet be horen tot gemeentelijke zaken, maar veel meer thuishoren bij de centrale overheid. De motivering van de 'politiek-' bestuurlijke' redenen deed het college pas na schriftelijke vragen ter verduidelijking van de PvdA. Naar aanleiding van de beant woording door B&W ontspon zich donderdagavond een, welis waar niet direct zo helder, debatje in de gemeenteraad. Een woor denwisseling die bijna werd tot een Babylonische spraakverwar ring, maar waarin burgemeester Rademaker uiteindelijk de raad dwong een uitspraak te doen over het optreden van het college in de kwestie Corri Verduin van de PvdA zwen gelde het debatje aan door op te merken dat de beantwoording van de vragen van haar fractie niet tot tevredenheid was. Ze zei, welis waar niet direct zo helder, dat het de PvdA er om gaat om eens met de raad te bepraten wat de ge meente moet doen wanneer zich opnieuw een vergelijkbaar geval voordoet, dus wanneer zich een uitkeringstrekker meldt die ook politiek getint vrijwilligerswerk wil doen. ,,Dit is voor ons een heel principiële zaak", liet Verduin we ten De VVD-fractie keurde met een het aan de orde stellen in de raad af. ,,Daar hebben wij geen behoefte aan", meldde Lily van Ameron. Wethouder Gijs van Woudenberg, die kennelijk de op merking van Verduin niet goed had begrepen of die indruk wekte, stak vervolgens een warrig ver haal af. Het kwam er op neer dat hij wel wat voor voelde om in de raads commissie welzijn en onderwijs de handelwijze van de toetsings commissie RWW/WWV nader toe te lichten. Deze commissie advi seert de gemeente over aanvra gen van uitkeringstrekkers die vrijwilligerswerk willen doen en kijkt of dat niet concurrentiever valsend is. Ze had trouwens posi tief geadviseerd in het geval van Jansen Harm Offereins van de GPV/SGP- fractie had even daarvoor ken baar gemaakt de afwijzing door B W van de aanvraag van Martin Jansen sterk te betreuren. Hij schaarde zich achter de vraag van de PvdA-fractie hoe vergelijk bare aanvragen in het vervolg worden afgehandeld. Offereins sprak verder zijn sterke twijfels - ,,en dan druk ik me zwak uit" - over of B W zich bij hun motive ring terecht beroepen op het raadsbesluit over 'oorlog, vrede en kernbewapening'. Hij wilde wel eens weten wat de raad daarvan vindt. Na nog enkele opmerkingen van uit de raad die het debat er niet duidelijker op maakten, pro beerde de burgemeester er enige lijn in te brengen. Rademaker vatte samen dat er vanuit de raad de wens bestaat om eens te we ten hoe dat nou zit met een om streden collegebesluit dat tegen de achtergrond van een raadsbe sluit wordt genomen. „Om het maar rechtuit te zeggen de raad wil weten hoe hij het college van B W in deze kwestie ter verant woording kan roepen". Volgens de burgemeester was er maar één oplossing: hoofdelijke stemming. Wethouder Jan Wagenaar (WD) wekte de indruk hem daarvan af te brengen door nogmaals te wij zen op het raadsbesluit over 'oor log, vrede en kernbewapening'. Corri Verduin begreep er ook niets meer van, want zij en haar fractie wilden alleen maar princi pieel de afhandeling van moge lijke vergelijkbare gevallen als die van Martin Jansen aan de orde stellen. De burgemeester stond er echter op, dat de raad zich uit sprak over het optreden van het college Met 12 tegen 6 stemmen werd dat goedgekeurd. De Martin Jansens weten dus waar ze aan toe zijn. Of toch niet? ACHTERVELD - Zaterdagmid dag hield St.-Nicolaas zijn in tocht In Achterveld. Om 13.30 uur verscheen de goede Sint vergezeld van zijn zwarte Pieten op het bordes van huize St.-Jo seph. Ondanks de niet al te beste weersomstandigheden was er toch een groot aantal kinderen van wie vele vergezeld van hun ouders ter plaatse aan wezig. De Sint werd hartelijk verwelkomd door de heer Wijntjes. ,,Het is ook nu weer een grote eer u namens de Achterveldse ondernemers, de Achterveldse kinderen en de ove rige bevolking van harte te verwel komen. We zijn heel blij dat u ook dit jaar Achterveld niet vergeten bent. Het is wel jammer dat het weer niet al te best is, doch on danks dat bent u toch hier. We hopen dat u ook in Achterveld een heel gezellige tijd zal hebben", al dus de heer Wijntjes. Hierna werd door de muziekvere niging DWS enkele Sint-Nicolaas- (iedjes gespeeld die door de aan wezige kinderen uit volle borst werden meegezongen. De Sint vond het heel fijn dat hij weer in Achterveld was. ..Vorige week ben ik in Nederland gearriveerd en heb inmiddels al veel plaatsen bezocht. Sint komt altijd naar Ach terveld, wat voor weer het ook is. Ik voel me hier altijd heel goed thuis en heb het hier altijd goed naar mijn zin. De kinderen heb ben zoals ik heb vernomen veel brieven geschreven en veel teke ningen gemaakt en opgestuurd. Jammer genoeg zijn deze niet verzonden. Alle brievenbussen waren dicht zodat ze niet ver stuurd konden worden. Maar. ik heb de Pieten toen alles laten op halen zodat de brieven toch nog terecht zijn gekomen." De Sint deelde verder mee dat hij deze week ook nog op de scholen zou.komen, en dat zaterdagavond de kinderen wel een schoen mochten zetten. In verband met de weersomstan digheden kon de uitgestippelde route door het dorp niet plaatsvin den. Vooraf gegaan door muziek vereniging DWS met de majoret tes werd echter toch nog een kleine rijtoer gemaakt Daarna kwam hij naar Ons Gebouw waar hij zich nog geruime tijd met de daar verzamelde kinderen bezig hield. Vanaf het bordes van Huize St. Jozef sprak de Sint een vermanend woord tot de aanwezigen Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Hoofdredakteur: Marnix Kreyns Redaktie: 'Bedien Engelkens Caspar van Loo Inlevering kopij en advertenties: Voor hel dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, »oor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12 00 uur en van 13.30 tot 17 00 uur. Telefoon: 033-941495. Abonnementsgeld: ƒ59.40 per jaar; 130,20 per half jaar; 115,35 per kwadaal. Klachten bezorging: A's abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond '800 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan fontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag ussen 18 30 en 19.30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u 'ontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- '6141, toestel 44. ia bestellen foto's: >9 meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u «bestellen (met uitzondenng van archief- en historische foto's), bij Wruitbetaling van f 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: "1441 t.n.v. BDU b.v. te Bameveld, met duidelijke vermelding van «wenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto <erd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, lozendaallaan 9, Leusden-Centrum Ktgeveer dne tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste *è('s) thuis. LEUSDER KRANT Is een uitgave van de BDU- bintenkomblnatie te Barneveld. Heel veel Achterveldse kinderen kwamen Sinterklaas binnenhalen LEUSDEN - De raadscommissie welzijn en onderwijs vergadert donderdag 1 december (dus niet op de eerste maandag na de raadsvergadering) om 20.00 uur in de commissiekamer van het gemeentehuis. Op de agenda staan de volgende punten: 1. Opening 2. Notulen 3. Mededelingen 4. Extra krediet t.b.v. o.l.s. "De Wegwijzer" (meubilair perso- neelskamer) 5. Aanvrage ex artikel 50 van de Kleuteronderwijswet t.b.v. rk kleuterschool "Hummeltjes- honk" (meubilair) 6 Aanvrage ex artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 t b.v. rk lagere scholen "De Rossenberg", "Kinderland" en "Klimrakker" (afvalkontai- ners) 7. Aanvrage ex artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 t.b.v. rk lagere school "De Rossenberg" (nachtverlich ting) 8. Beveiligingsverlichting bij scholen en gymnastiekloka len 9. Subsidie inrichting regionaal motorcross-circuit 10. Renovatie clubakkommodatie Burg. Buiningpark 11. Investeringssubsidie bouw Geref. Herv. Jeugdhonk 12. Huisvesting Gereformeerde lagere school 13. Garantie voor schuldregeling voor particuliere huishoudens 14. Rondvraag 15. Sluiting LEUSDEN - Woensdag 30 no vember komt de Interkerkelijke Vrouwenkontaktgroep weer bij een in de Marcuskerk. De aan vang is om 19.45 uur. Mevrouw J. Meilink zal een inleiding ver zorgen over het onderwerp "Veiligheid in en om de wo ning" dat deze avond centraal staat, ledereen is van harte wel kom, ook die vrouwen die net in Leusden zijn komen wonen en kennis willen maken met deze Vrouwenkontaktgroep. Voor in lichtingen: mevrouw Baars, te lefoon 944727. LEUSDEN - Op de afgelopen woensdag gehouden reünie van de vredesgangers naar Den Haag op 29 oktober j.l. sprak Si nie Strikwerda, voorzitter van het landelijk Komité Kruisraket ten Nee, voor een volle zaal. De bedoeling van deze avond was verdere initiatieven te ontwikke len om de akties tegen de kern wapens voortgang te doen vin den. Sinie Strikwerda sprak op deze avond over de geweldige saamhorigheid in een gezel schap dat bestaat uit mensen met zóveel verschillende ach tergronden, waarbij een ieder één lijn trekt tegen de kernwa pens. De voorzitter van het KKN zei: 'We hebben een geweldige verantwoordelijkheid op ons genomen. We moeten verder omdat het hele land dat na de akties van 29 oktober van ons verwacht. We weten nog niet precies in welke vorm maar wel beseffen we dat het belangrijk is de politiek op de voet te vol gen want emotioneel geroep al leen helpt niet meer'. Voor mensen die politiek liever aan anderen overlaten gaf Sinie Strikwerda de raad eens op de pu blieke tribune in Den Haag plaats te nemen, waarbij ze dan zelf kun nen constateren hoe dom de men sen daar bezig zijn. 'Alles in je le ven is politiek Mensen hebben een hekel aan politiek omdat het zo moeilijk is verpakt'. Mevrouw Strikwerda zei verder dat het be langrijk is de CDA-politici te be werkstelligen 'Het CDA zit in grote nood', aldus Sinie Strik werda. 'Aan de ene kant de klare taal van de kerken en aan de an der kant de politieke taal. Door alle akties is er een voortdurende druk op de regering en het KKN is van plan hiermee door te gaan. 'Het is het enige wat we kunnen doen'. Overwogen wordt door het KKN om een volkspetitie aan te bieden op een politiek relevant moment waarbij van te voren de verzeke ring van 4 miljoen handtekenin gen aanwezig moet zijn. De voor zitter sprak over het belang van de vredesplatforms. waarbij het belangrijk is ook anderen, o.a. CDA-raadsleden en andere vrou wenbewegingen te benaderen, omdat ieder zoals ze in vredes platforms bij elkaar zitten het wel met elkaar eens zijn. Verder zei Sinie Strikwerda dat er rekening mee gehouden moet worden dat de kruisraket ten tóch geplaatst zullen wor den. "We moeten dan niet moe deloos worden. Met plaatsing zal rekening gehouden moeten worden. Het zal een klap zijn, het zweet breekt je uit bij die gedachte, maar dan moet je blij ven herhalen dat dit onmense lijk is en militair gezien een ramp". RAALTE - De jaarlijkse Intrada, het grote dansfeest voor de dansmariekes, is weer een groot succes voor de meisjes van de Gouden Klomp gewor den. De Leusdense carnavals vereniging behaalde een eerste, tweede, derde en vierde plaats bij deze wedstrijden, die gehou den werden onder auspiciën van de Federatie Midden-Neder land en die ditmaal plaats von den in de Leeren Lamp te Raalte. Hoogtepunten bij deze wedstrij den zijn altijd de gardedans en de showdans voor groepen Bij de gardedans begon het Leusdense achttal (Jeannette Mater, Lu- cienne van Ruitenbeek, Brigitte van Ruitenbeek, Anja van der Veer, Marianne van Draamen, Chantal Pals, Mariska van Schaik en Monique Kooy) met een zeer goede score 9 0, 9.0. 9 1,91 en 9.0, goed voor 27.1 punten. Hoe goed dat was, bleek bij de vol gende groep, de "eeuwige" con current De Gouwenarren. Met tweetiende punt werden de meis jes uit Gouda teruggewezen. Een ereplaats lag in het verschiet. Die kwam er uit ook, want alleen de Leutbroeken (27,5) en de Ree- deurpenarren (27.4) waren beter. Een fraaie derde plaats derhalve. De showgroep (met Jack Mensink voor Mariska van Schaik) scoorde met bijna allemaal 9.1 (totaal 27.3) ook erg goed Met een vierde plaats bleef de Leusdense groep echter net buiten de prij zen. De Gouden Klomp had ook twee dansparen afgevaardigd Bij de junioren werden Sicco Roos en Cindy van Eist eerste met een score van 8.9, 8.8, 8.9, 8.7 en 8 8, totaal 26.5 punten. Bijzonder hoog scoorde het dans paar Jeannette Mater en Jack Kramer met 9.1, 9.2, 9 1, 9.0 en 9 1, goed voor een totaal van 27.3. Het Leusdense paar werd daarmee tweede achter Alice Rui tenberg en Arie Meijer van de Leutbroeken, die met een totaal van 27,7 heel hoog scoorde. Te recht werden de Leusdense dans mariekes en dansjonkers, als mede de geblesseerde Margreet de Kruijff na deze prestaties in de bloemetjes gezet. De wedstrijden, die georgani seerd werden door de Raaltense carnavalsvereniging "De Stoppel- katers" werden 's avonds beslo ten met een groot feest, waarbij de Leusdense Prins Willem de Eerste en de jeugdprins Prins Jelle eveneens acte de presence gaven. Leusden Dinsdag 29 november 20.00 uur: Extra vergadering OW/RO, commissiekamer gemeentehuis. Dinsdag 29 november 20.00 uur: Deelnemersraad CML, schuur van Groot Krakhorst, Bol derikhof. Woensdag 30 november 13.30 en 15.30-17.00 uur: Film bij Blij- hof, Ansfriduslaan 49 Donderdag 1 december 14.00- 16.00 uur: Wenskaarten maken, TussenTijds, Stijgbeugel 32. Donderdag 1 december 20.00 uur: Commissie Welzijn/Onder wijs, commissiekamer gemeente huis. Dinsdag 6 december 20.00 uur: Commissie OW/RO, gemeente huis. Woensdag 7 december 20.00 uur: Commissie Algemene Bestuurszaken, gemeentehuis. LEUSDEN - Bij een inbraak in een woning aan de Rozengaarde zijn een spaarpot en een geldkistje buitgemaakt De hoogte van het bedrag dat is meegenomen, is niet bekend. Om het huis binnen te komen was het keukenraam gefor ceerd. - 200 Het wordt nu tijd om ons voederhuisje of onze voedertafel in orde te maken. De meeste vo gels vinden in de vrije na tuur nog wel het een en ander te eten en groot scheepse voedselver- strekking is daarom ook nog niet direct nodig. Maar om ze vast te wen nen aan een plaats waar, als de nood dringt, voed sel is te vinden, gaan we langzamerhand begin nen. We kunnen de tafels en de huisjes te kust en te keur en kant en klaar in de winkel kopen, doch als u daar plezier in hebt, kunt u er ook zelf een maken. Aangezien vo gels geen architectoni sche voorkeur hebben, of ze laten het alleen maar niet merken, hoeft het geen kunststuk te worden. Het moet alleen doelmatig zijn en gemak kelijk schoon te maken. Dat schoonmaken is van wezenlijk belang om ziekten onder de kost gangers te voorkomen. Een voedertafel is uiter aard het eenvoudigst te oGQ - maken. Een plank met een paar spijkers op een paal en rondom een paar latjes. Die latjes dienen om te voorkomen dat bij voorbeeld de wind alles van tafel veegt en het door uw tuin verspreidt. Dan kan in het voorjaar uw tuin vol staan met kiemplanten, afkomstig van uw strooizaad. Ten slotte nog een paar gaat jes in de bodem om het regenwater af te voeren en u hebt een voederta fel. Om u een idee te geven voor het maken van een voederhuisje, ziet u hier een tekening van een model, dat werd ontwor pen door de Directie Fau nabeheer van het Minis terie van Landbouw en Visserij en speciaal aan bevolen door Vogelbe scherming. De hoofdma- ten zijn in de tekening aangegeven en de ove rige maten zijn af te lei den en komen er niet zo erg op aan. U kunt het overal neerzetten, bij voorbeeld op een paal, maar altijd wel zo dat er geen kat bij kan komen. Voor al uw moeite zullen de vogels u dankbaar zijn en kunt u zelf uw vogel kennis verrijken. G. van L.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3