Steun aan college op bijna alle beleidspunten Leusden is rijker dan dat ze doet voorkomen Tijdelijke krachten in dienst gemeente CDA met twee wethouders PvdA meldt traditiegetrouw: D'66 werpt zich op voor DINSDAG 29 NOVEMBER 1983BCIBSBIEI* BCIUBBS Dezer dagen hebben de vijf raadsfracties in Leusden hun algemene beschouwingen bij de gemeentebegroting voor 1984 op papier gezet. Net zoals vorig jaar het geval was zullen deze beschouwingen niet worden voorgelezen in de raad. Het college van burgemeester en wethouders zal schriftelijk op de algemene beschouwingen van CDA, VVD, PvdA, D'66 en GPV/SGP reageren. In een extra raadsvergadering op donderdag 8 december mogen de fracties dan reageren op de antwoorden van het dagelijks bestuur dat dan op zijn beurt ingaat op de opmerkingen uit de raad. Met een beetje goede wil moet het een en ander in één vergadering afgewerkt kunnen worden. Vandaag publiceren wij de belangrijkste zaken uit de algemene beschouwingen van de fracties van Evelien Blom, Sjef ten Berge, Corri Verduin, Ep Oostra en Harm Offereins. 5 plaatselijk nieuws (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De fractie van het CDA, die voor deze raadsperiode twee van de drie wethouders leverde, steunt het beleid van het col lege van B en W op vrijwel alle punten. De fractie zegt grote waardering te hebben voor de wijze waarop de le den van het college hun taak verrichten en kan instem men met nagenoeg alle be leidsvoornemens voor 1984. Slechts op één punt heeft men duidelijke kritiek: het CDA wil niet dat er gekort wordt op de subsidie voor het maatschappelijk werk. Daarnaast geeft men aan dat het met het streven naar een kostendekkend tarief bij de reinigingsrechten wel wat kalmer aan gedaan kan wor den. Aldus blijkt uit de algemene be schouwingen van de CDA-fractie. De CDA'ers maken duidelijk, dat zij begrip hebben voor de door het college voorgestelde bezuinigin gen. ook al doen die in een aantal sectoren al duidelijk pijn. „We maken geen pas op de plaats, maar doen met elkaar een paar stappen terug", zo omschrijven de christen-democraten het. En zij voegen er aan toe dat dat nodig is, om het voorzieningennivo in Leusden ook in een iets verdere toekomst op peil te houden. Zij het dat nu reeds - al is het dan nu nog tussen haakjes - wordt ge meld dat dat nivo wellicht enigs zins zal moeten worden afge slankt. In beginsel vindt het CDA dat de thans aanwezige voorzie ningen behouden moeten blijven. ..zij het dat over de gehele lijn ver sobering noodzakelijk is". Bij de behandeling daarvan vorige maand in de gemeenteraad stemde het CDA reeds in met de belastingvoorstellen van het col lege. Toch wordt op dat punt wel een kritische kanttekening ge plaatst. maar dan met name in de richting van de Rijksoverheid ..De Rijksoverheid maakt het ge meentebesturen niet eenvoudig met de diverse bezuinigingen en wijzigingen die tot bezuinigingen leiden. Door al die maatregelen wordt de keuzemogelijkheid van gemeentebestuurders gering en de autonomie van de gemeenten bepaald niet versterkt We zou den zelf niet op de gedachte zijn gekomen om een afzonderlijk rioolrecht in te voeren", aldus het CDA, dat er aan toevoegt deze suggestie vanuit Den Haag slechts met pijn te hebben willen volgen. In de richting van de ei gen wethouder van financiën wordt duidelijk gemaakt, dat het heringevoerde rioolrecht geen melkkoetje mag worden: ,,De CDA-fractie is er geen voorstan der van om in de komende jaren het rioolrecht fors te laten stij gen". Reinigingsrechten De CDA-fractie maakt zich ook duidelijk zorgen over de hoogte van de reinigingsrechten in Leus den. Die worden voor het komend jaar bijna f 200,— per aansluiting en daarmee worden dan nog maar 90% van de kosten gedekt Het college streeft er naar de kos ten van ophalen en afvoeren van huisvuil geheel uit de reinigings rechten te dekken. Maar voor het CDA hoeft dat in 1985 nog niet bereikt te worden. Het CDA vraagt het college om toe te zeggen ook in 1985 nog niet verder van 90% kostendekkend te gaan. Bovendien wordt er op gewezen, dat het op zich wel gewenst is om een gedifferentieerd tarief voor het reinigingsrecht in te voeren, maar dat dat niet tot een hoger bedrag voor gezinnen mag leiden. Het CDA wil de differentiatie be kostigen uit kostenbesparende maatregelen, waarover B en W in middels een nota hebben toege zegd. Het enige duidelijke verschil van inzicht, dat het CDA heeft met het college over de begro ting voor het volgend jaar be treft de subsidiëring van het maatschappelijk werk. B en W willen f 10.000,— minder uit trekken voor de instellingen voor maatschappelijke dienst verlening MDE en PSC. Maar opnieuw - men deed dat ook al in verschillende commissiever gaderingen - wijst het CDA er op, dat deze instellingen juist begin volgend jaar gaan starten met een centrum voor maat schappelijke dienstverlening in het voormalige gemeentehuis. ..Deze start wordt wel erg be Het CDA benadrukt dat het gebied 't Vliet (op de voorgrond)'gereserveerd moet blijven voor woningbouw Zoals bekend bestaan er schimmige plannen om in 't Vliet een wijk voor Amerikaanse militairen te bouwen moeilijkt indien er nog eens ex tra gekort gaat worden op de subsidies. Wij stellen ons voor dat een goed functionerende maatschappelijke dienstverle ning verlichting kan betekenen voor de afdeling Sociale Zaken van de gemeente. Wij vragen het college daarom niet te be zuinigen op het algemeen maat schappelijk werk", aldus de CDA-fractie, die ook aangeeft waar die 1 10.000,— vandaan gehaald zouden kunnen wor den. Waardering Voor de rest laat de CDA-fractie zich in zijn algemene beschou wingen doorgaans waarderend uit over het college. Dat geldt bijvoor beeld op het terrein van de sport, het jeugd- en jongerenbeleid en het onderwijs, maar ook 'de naar stige ijver om een warenhuis bin nen de grenzen van Leusden te halen' en de afronding van het verkeersplan zijn voor het CDA re den tot enthousiasme. Voor wat betreft de ruimtelijke or dening liggen de opmerkingen van het CDA geheel in de lijn van de opstelling, die men tijdens de opstelling van het ontwerpstruc- tuurplan voor Leusden koos. Be nadrukt wordt nog eens, dat er in De Horst werkgelegenheid moet komen en dat 't Vliet een reserve gebied voor de woningbouw moet zijn. Over de woningbouw in Leusden maakt het CDA zich overigens wel enige zorgen Er is in deze ge meente in de loop der achterlig gende jaren wel een heleboel ge bouwd, ,,maar wij betwijfelen of de realisatie goed aansluit bij de woningmarkt in Leusden", aldus het CDA, dat constateert dat de lijst van woningzoekenden er in ieder geval niet veel kleiner door geworden is. Men zegt te vermoe den, dat die lijst vooral gevormd wordt door mensen die op zoek zijn naar een - moeilijk verkrijg bare - goedkope huurwoning. In die context moet ook de passage onder het kopje 'Huisvesting' wor den gelezen, waarbij de CDA- fractie zich concentreert op de al leen voor eigen inwoners be doelde woningbouw na voltooiing van de Tweede Fase; ,,Het CDA is van mening dat vroegtijdig afge stemd moet worden aan welke ca tegorieën woningen behoefte be staat. We zullen samen naar alter natieve wegen moeten zoeken om ook de minst draagkrachtigen aan goede en betaalbare woningen te helpen, nu er stagnatie is ont staan in de woningwetsfeer". CAI Een voor CDA-gebruikers nogal lange passage wordt gewijd aan de Centrale Antenne Inrichting (CAI), met de aanleg waarvan in middels is begonnen. De christen democraten blijken zich namelijk zorgen te maken over het tech nisch netbeheer en het begelei den van het netbeheer en vraagt het college daarover opheldering Verder wil het CDA van het col lege op dit punt nog weten: - ,,ls er een vergelijkende kosten raming gemaakt ten aanzien hel betrekken van signalen van de buitenlandse zenders uit Amers foort ten opzichte van een eigen net in Leusden met beperkte ont vangst? - En kunt u tenslotte medelen hoe vaak de technische commissie, waarbinnen vorengenoemde pro- blematieken behandeld dienen te worden bijeen is geweest?" Belangrijker tenslotte lijkt een zinsnede uit de paragraag 'Per soneelsbeleid'. Hij valt op, om dat het woordje 'alles' er in on derstreept is, het enige onder streepte woord in het hele CDA- verhaal. „Met betrekking tot dit onderwerp verzoekt het CDA uw college alles in het werk te stellen om het zich wel bevin den van de ambtenaren in hel nieuwe gemeentehuis en het werkklimaat zoveel mogelijk te optimaliseren door het weder zijds openstaan en het luisteren naar elkaar", aldus het CDA. (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Bijna traditiege trouw beweert de Partij van de Arbeid in haar algemene be schouwingen dat Leusden ar mer zegt te zijn dan ze in wer kelijkheid is. Volgens de PvdA krijgt de gemeente zo'n smak rente over haar reservepotje met geld dat door een andere boeking van deze rente bezuini gingen in feite overbodig zijn dit jaar. „Gezien de teruglopende inkomsten van het Rijk zullen in Leusden wel structurele bezui nigingen nodig zijn", erkennen de sociaal-democraten. „Maar de financiële situatie is hier ons inziens niet zo somber als het college wil doen geloven en vaak een kapstok om politiek ongewenste ontwikkelingen on gedaan te maken. Als iedereen via de algemene middelen mee betaalt aan de voorzieningen, dient de gemeenteraad een zo danig beleid te voeren, dat ook iedereen gebruik kan maken van deze voorzieningen. Een willekeurige toepassing van het profijtbeginsel heeft tot gevolg dat juist de laagstbetaalden bui tengesloten worden", aldus de PvdA Leusden in haar alge mene beschouwingen. De partij stelt dat het begrotings- dit jaar met 2,8 miljoen gulden zijn voor belastingverhoging en subsi tekort, dat voor 1984 is wegge- gestegen. „Voor het sluitend ma- dieverlaging, terwijl de reserves werkt door bezuinigingen een pa- ken van de gemeentebegroting praktisch ongemoeid blijven. Ja, pieren tekort is omdat de reserves kiest het college voornamelijk er wordt zelfs nog 10% rente bij- De PvdA dringt er bij de gemeente op aan over te gaan op het scheiden van huisvuil bij de bron. In Amersfoort gebeurt dat al doordat onder meer een schillenboer langs de huizen trekt geschreven in plaats van te vol staan met de inflatiecorrectie", meldt de PvdA. Deze fractie in Leusden dringt al jarenlang aan op een analyse van de reserves en een discussie hierover in de gemeenteraad. Die verzoeken werden door het gemeentebe stuur en sommige andere fracties nooit zo enthousiast ontvangen. Daarom zegt de PvdA blij te zijn met de resultaten van een onder zoek van ene professor Boorsma van de Technische Hogeschool van Twente. Deze geleerde heeft het financieel management van tien gemeenten doorgelicht. Zijn onderzoek toont onder meer aan dat een nadere analyse van de gemeentelijke reserves op zijn plaats is als het bedrag omgere kend per inwoner minder is dan 500 gulden en meer dan 900 gul den. Leusden heeft, volgens de PvdA, 1523 gulden aan reserve Dat wordt dus analyseren, vinden Corri Verduin en consorten. Naar aanleiding van het een en ander vraagt de PvdA aan burge meester en wethouders (plus ambtenaren uiteraard) of zij niet meer de rente aan het reserve potje willen toeschrijven, maar al leen de inflatiecorrectie Verder wordt gevraagd of het college be reid is door het vrijgekomen geld van de rente de reinigingsrechten te verlagen tot het peil van dit jaar en de welzijnsvoorzieningen te sparen bij de bezuinigingsronde. In de algemene beschouwingen informeert de Partij van de Arbeid ook naar de mogelijkheid van het scheiden van huisvuil aan de bron De PvdA schrijft: „Volgens een rapport van het Comité Mi lieuzorg Leusden bestaat 40% van ons afval uit composteerbaar nat afval. Wanneer een compos- teerbedrijfje in Leusden mogelijk is, kan bijvoorbeeld de helft van het te besparen bedrag aan trans portkosten (voor het ophalen en wegbrengen van het huisvuil, red.) ter beschikking van zo'n be drijf worden gesteld. Wanneer het college een vergunning verleent aan een schillenboer en een glas- boer kan dit een besparing ople veren van 122.000 gulden aan kosten voor gescheiden opha len". In haar begrotingsbeschouwingen dringt de PvdA aan op het zo zui nig mogelijk omspringen met grond in de toekomstige wijk 't Ruige Veld, ten noorden van Leusden-centrum. Op die manier wordt het „wonen" volgens de partij beter betaalbaar „De be bouwing kan worden verdicht tr< ha GF door de kaveldiepte te verminde ren (kleinere tuinen, red.), terwijl beheerst stapelen (flats) overwo gen kan worden", aldus de PvdA Leusden. Wat het nog iets noor delijker gelegen gebied 't Vliet betreft, wordt opgemerkt dat de PvdA'ers het absoluut oneens zijn met de functie „die kennelijk wordt voorbereid" voor het ge bied. Zoals deze krant vorige week wist te melden wordt er aan gedacht in 't Vliet een wijk voor Amerikaanse militairen en hun gezinnen te bouwen. Tennishal De PvdA meldt dat de ontwikkelin gen bij tennishal „de Inslag" nog slechter uitpakken dan deze frac tie heeft voorspeld. Gesteld wordt dat de hal, gefinancierd met ge meenschapsgeld. voor een groot deel gebruikt wordt door tennis sers uit de regio, gezien de over capaciteit aan tennisaccommoda- ties in Leusden. Een gehele of ge deeltelijke wijziging van de bestemming van de tennishal is volgens de PvdA dan ook te over wegen. Is het dan niet als brand weergarage en gemeentewerf, zoals de partij deze zomer voor stelde, dan misschien wel als mui- sta tifunctioneel sociaal-culturee centrum, waarvan momenteel mogelijkheden in Leusden wof den onderzocht. De Partij van di Arbeid vraagt het college van bur gemeester en wethouders in iede vai geval met een voorstel te kom© waarin „een bevredigende hui! vestiging van alle gesubsidieerd tij aktiviteiten op het gebied van he sj sociaal-cultureel en aanpalen v/ werk" wordt gevonden. Daa* naast moet er volgens de Pvól onmiddellijk een voorstel op ta(« komen om het vrouwenontmi tingscentrum onderdak te krijger Tot slot constateren de social* ten in Leusden dat investeri: gen voor sportaccommodatie en subsidies voor sportvoorzii ningen nog steeds toevallli dus minder planmatig, worde uitgegeven. De PvdA stelt voorbeeld: „Hoe als gemeent meer beleidsmatig om te sprir gen met de groeiende ruiter sport is nog steeds niet gefo ,an muleerd. Zo galoppeert - na he) grote aantal tennisbanen - n ook het aantal maneges nog ieve willekeurig in het rond en won orig ten onrechte alléén subsidii one ring voorgesteld van ruiterveri o je nigingen die met eigen paarde as c EUS rijden «tg (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - D'66 legt, net zoals de PvdA, het accent in haar beschouwinen op de financiën van de gemeente. Ook de democraten zetten hun vraagtekens bij het om gaan met de reserves en de hoge rentebijschrijving. "Het aanhouden van een rentebijschrijving van 8V2 °/o - zoals door D'66 bepleit -zou betekenen, dat de werkelijke rente en de groei van de re serves 6V2 zou bedragen. Nog steeds belangrijk hoger dan in de voorgaande jaren en des te meer een reden om het beleidsprogramma te volgen waarin staat "te stre ven aan de reserves de marktrente toe te voegen". Door 8V4 rente aan te hou den zijn de belastingmaatre gelen voor 1984 overbodig, hoeven geenextra offers ge vraagd te worden en blijft er nog ruimte over voor aanzet ten ter bevordering van de werkgelegenheid op korte en lange termijn", meent D'66 in haar algemene be schouwingen. Volgens de Leusdense democraten han teert de gemeente nu een reële rente van 8%, dus an derhalf procent hoger dan D'66 voor ogen staat. In de begrotingsbeschouwingen van de fractie van Ep Oostra wordt geïnformeerd naar de be reidheid van de gemeente om personeel op halfjaar- of op jaar contract aan te trekken. Dit heeft volgens D'66 geen gevolgen voor het personeelsbestand en de af stemming in de toekomst. De tij delijke krachten zouden moeten worden ingeschakeld om vertra gingen op gemeentelijke diensten te voorkomen, en ter bevordering van de werkgelegenheid Zo'n "huurling" mag, wat D'66 betreft, worden gecontracteerd om nieuwe bedrijven naar Leusden te lokken, dus om een aktief wer vingsbeleid te voeren. D'66 is na melijk verheugd dat de gemeente een dergelijk beleid voor ogen staat, maar vindt de uitvoering daarvan - advertenties in be paalde bladen - niet zo geweldig De Leusdense democraten den ken meer aan direct mail, telefoni sche en persoonlijke benadering van geselecteerde adressen. Tij delijk personeel mag van D'66 ook worden ingeschakeld voor het werk dat komt kijken bij de herzie ning van bestemmingsplannen. "Het steeds weer uitstellen van de herziening van deze plannen voor bestaande woongebieden is geen goede zaak. Was eerst het argument personeelsgebrek, nu wordt bezuiniging aangevoerd", meent Ep Oostra's fractie Over het onderwerp "woning bouw" staan ook een paar regels in de begrotingsbeschouwingen van D'66 "Hoe verheugend de realisering van een zo groot aan tal woningen in 1983 op zich zelf ook is, jammerlijk blijft dat aan de grootste vraag in steeds mindere mate voldaan kan worden ten ge volge van het uitblijven van con tingenten voor woningwet- en pre miehuurwoningen. Te meer te leurstellend omdat in Leusden vrijwel geen woningen meer zijn waarop voor minder draagkrachti gen een individuele huursubsidie gegeven mag worden" D'66 vindt het een "aantasting van de allerjongste ontmoetings centra" dat in de gemeentebegro ting de post speelwerktuigen met 29 duizend gulden is geschrapt, nadat er eerder reeds geen geld meer was voor de zandbakken. Erg goedkoop gedacht van de ge meente, vindt D'66. omdat kinde ren hun recht op welzijn nog niet kunnen afdwingen. Subsidies De democraten stellen in hun beschouwingen vast, dat door de economische teruggang laas meer mensen dan in I verleden genoodzaakt zijn een zinvolle vrije tijdsbestel te zoeken. "Dit maakt het ni het automatisme in de subsi verlenging voor betreffende tiviteiten te doorbreken nauwkeurig te overw welke subsidies verlaagd of geschaft kunnen worden welke aktiviteiten extra stlmuleerd dienen te wori Veranderingen dienen van; sprekend ruim van te voren gekondigd te worden," mi D'66. Overigens heeft welt» der Fons Ummels van finani reeds eerder aangekondigd subsidiestelsel nauwki door te lichten. H

Leusder Krant | 1983 | | pagina 4