Deregulering en privatisering blijven bij WD de trefwoorden t Wordt niet makkelijker in het nieuwe jaar Vee eel plezier bij Sinterklaasfeest JPV/SGP voorspelt de gemeenteraad Filmmiddag bij Blijhof Auto total loss FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant Sinterklaas in Stoutenburg Soesterberg Sterrenbergweg 46, tel. 03463-3355 DINSDAG 29 NOVEMBER 1983 plaatselijk nieuws (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De zes man nen en vrouwen sterke VVD- fractle in de gemeenteraad hebben van hun algemene beschouwingen bij de begro ting 1984 een lange reeks van concrete punten en puntjes gemaakt, waarop de liberalen het een en ander op te mer ken of te wensen hebben. Daarbij zijn voor de fractie van wethouder Jan Wage naar opnieuw „deregulering" en „privatisering" de tref woorden. Om met die deregulering te be ginnen de VVD-fractie vindt dat het college zich wat dit betreft te pas sief opstelt. In de aanbiedingsbrief bij de begroting voor het volgend jaar lazen de liberalen namelijk niet meer dan dat binnengemeentelijk ,,kan worden bezien", wat er aan gedaan kan worden. Dat gaat de VVD-fractie lang niet ver genoeg. „Onze fractie meent, dat er mo menteel een noodzaak is om het onderwerp deregulering ter hand te nemen, omdat grote delen van ons apparaat zich verkokerd op bepaal de belangen richten", aldus de VVD, die nog eens aangeeft dat het haar te doen is om terugdringing met de overheidsbemoeienis en vermindering van het aantal regels en voorschriften. De wenselijkheid van meer pri vatisering kom je eigenlijk op een heleboek plaatsen in het VVD- verhaal tegen. Het begint al in de inleiding, waarin de VVD-fractie verklaart mee te willen werken aan ,,het tot stand komen van een nieuw evenwicht tussen eigen ver antwoordelijkheid en overheids zorg" En vervolgens kom je het bij heel wat gedachten van de VVD over de verschillende beleidsterrei nen tegen Burgers die willen mee werken aan het onderhoud van de plantsoenen zouden daartoe de gelegenheid moeten krijgen. Vuil niszakken zouden wellicht beter op een centraal punt - bijvoorbeeld per vijftig woningen of binnen één straat - worden opgehaald. Open bare scholen en sociaal-culturele centra zouden de beschikking moeten krijgen over een eigen onderhoudspotje, zodat kleinere klusjes zelf opgeknapt kunnen wor den. De bibliotheek zou er eens over moeten gaan denken oude boeken en platen te verkopen En vanuit de Vrijwilligers Vacature Bank zouden misschien hand- en spandiensten kunnen worden ver leend bij de inrichting van het ont moetingscentrum voor ouderen, dat wordt ondergebracht in het voormalige gemeentehuis aan de Hamersveldseweg nummer 2. STRUCTUURPLAN Naast die grondgedachten van deregulering en privatisering sprin gen nog twee passages uit de algemene beschouwingen van de WD-fractie in het oog De ene gaat over het structuurplan, de andere betreft een onderdeel van het per soneelsbeleid. Over het structuurplan schrijft de VVD-fractie „Tijdens de ontwikke ling van het structuurplan 1985- 1995 voor de gemeente Leusden heeft de Rijksoverheid de uitke ringsbasis uit het Gemeentefonds veranderd met de invoering per 1 januari 1984 van de Financiële Verhoudingswet. Tevens zijn in middels structurele uitkeringskor tingen aangekondigd Wij spreken de veronderstelling uit, dat indien de financiële konsekwenties van de nieuwe wet en de beleidsombui gingen in 1981 te overzien waren geweest, de bandering van de Raad van het structuurplan een andere zou zijn geweest." Daarom vraagt de VVD het college. „Kunt u ons een onderzoek toe zeggen naar de effecten voor de begroting in de periode 1986-1995, bij één of meer alternatieve uitvoeringsmo dellen van het structuurplan, maar met handhaving van de in het ontwerp neergelegde doelstelling van maximaal circa 2600 woningen in die periode." Opvallend ook mag de passage heten, die de VVD wijdt aan het instituut „Medezeggenschaps commissie". Binnen het georgani seerd overleg - het permanente overleg tussen de gemeente als werkgever en de vakbonden van de ambtenaren - wordt al geruime tijd gesproken over het in het leven roepen van een dergelijke commis sie. De VVD-fractie ziet het echter niet zitten; „wij zijn geen voorstan ders van een dergelijke commissie, aangezien dit instituut pleegt te De VVD stelt in haar algemene beschouwingen de feitelijk illegale autosloperij nabij 't Sluisje aan de kaak worden ingevoerd boven de reeds bestaande vormen van overleg en ons een juist beeld van de financië le gevolgen daarvan ontbreekt." CONCREET Voor de rest worden de Algeme ne Beschouwingen van de VVD. zoals gezegd, vooral gevormd door een lange opsomming van allerlei concrete punten, ten aanzien waar van men zijn kritiek of wensen uit. Om te beginnen met enkele onder werpen uit de „harde" sector: - Volgens de WD-fractie ken merkt de jonge woningvoorraad van deze gemeente zich door een geringe variatie in woningtypen. De fractie pleit daarom voor meer di versificatie in de stedebouwkundi- ge opzet van nieuwe woongebie den. - De tijdelijk ingerichte woonwa genstandplaats annex autosloperij aan 't Sluisje moet van de WD zo spoedig mogelijk verdwijnen Men vraagt het college een datum te noemen, waarop een en ander verdwenen zal zijn. - De fractie wil dat het college van B. en W. zich sterk gaat maken voor een secundaire provinciale weg vanaf de Groene Zoom, para- lel aan de spoorlijn, in de richting Woudenberg en Veenendaal Het college zou hiermee op de proppen moeten komen in het kader van de inspraak op het ontwerp-streek- plan. - De WD is in het algemeen tevreden over de infrastructuur van Leusden, maar hier en daar kan nog wat verbeterd worden. Zo wil de fractie een fietspad langs de zuidzijde van de Noordennslag en circa 100 meter langs de Burg. Van der Postlaan. Ook wil de VVD berekend zien, wat een alternatief voor het in de planning zittende fietspad langs de Asscnatterweg gaat kosten. Het alternatief voor ziet in een verlichte fietsverbinding vanaf de Valleilaan naar de Eme- laarseweg - De VVD-fractie wil dat de As- schatterweg binnen de bebouwde kom zo spoedig mogelijk na 1984 gereconstrueerd wordt. Men spreekt van een deplorabele toe stand van het wegdek. - De VVD vraagt het college in overweging te willen nemen om nog volgend jaar een kunstgras veld voor de hockeyvereniging aan te leggen. MEUBELDÉPOT Ook in de sectoren onderwijs en welzijn komt de VVD met een aantal suggesties. Daarvan kun nen genoemd worden - Er moet een dépot komen voor schoolmeubelen. van waaruit gebruikte onderwijsmaterialen bin nen het onderwijs opnieuw een functie kunnen krijgen - Voor 1 april wil de VVD „de mogelijkheden en alternatieven met hun konsekwenties" van het schoolzwemmen in een notitie uit gewerkt zien. - Ook wil de VVD een notitie op tafel over de subsidiëring van de Muziekschool. Bekend is al langer, dat de VVD subsidiëring van de muziekschool op basis van het aantal inwoners van Leusden geen reële zaak vindt - Er moet in het onderwijs op een meer emancipatorische wijze gewerkt worden. Tenslotte, voor de fijnproevers, dit alleraardigste citaatje uit de Algemene Beschouwingen van de VVD-fractie „Veronderstellend dat. gelezen de zin. „Daarnaast blijven wij van mening dat de in bestemmingsplannen opgenomen buurtsteunpunten enzovoorts" uw standpunt een collegestandpunt is, verwacht de VVD-fractie binnen kort de voorstellen tot realisering van de buurtsteunpunten B1 en B2 te mogen ontvangen." né9i (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - In de, overigens gematigde, algemene be schouwingen van de GPV/SGP-fractie wordt be sloten met de opmerking dat de hele gemeenteraad, maar ook elke fractie voor zich, 'zo bewust zal moeten wer ken dat de bevolking ver trouwen kan hebben in zijn handelen". Volgens GPV/SGP wordt het namelijk in het nieuwe jaar zeker niet gemakkelijker. "Steeds meer zullen de accenten ver legd worden van het kiezen !(je van nieuwe projekten naar het vinden van wegen om fundamenteel van belang zijnde voorzieningen in stand te houden. Dat zal veel werk van de raad, maar ze ker ook van de ambtenaren vragen. De besluitvorming tal er bepaald niet eenvoudi- 3en jer door worden", aldus de GPV/SGP voorspelt dat het voor de gemeenteraad er niet gemakkelijker wordt volgend jaar. fractie van Harm Offereins in haar algemene beschouwin gen. Wat de besluiten van 1983 betreft merkt GPV/SGP op, dat de tot standkoming daarvan niet altijd even helder was "ondanks de hoog geroemde openheid en openbaarheid" Onder het hoofdstuk financiën laat de fractie van gereformeer den en staatkundig gereformeer den in Leusden weten, dat ze erg blij is met de eis van het Rijk dat gemeenten vanaf 1985 een meer jarenbegroting aanbieden bij de jaarlijkse gemeentebegroting "Hoe moeilijk dat misschien ook is. ongetwijfeld zal dat een beter beeld geven van het al dan niet realistisch zijn van de jaarbegro ting", meent GPV/SGP. Vooruitlo pend op de eerste meerjarenbe groting stelt de fractie aan burge meester en wethouders voor om de reservepotjes "culturele doel einden" en "sportvoorzieningen" voorlopig te bevriezen en slechts de rente te gebruiken. Met deze structurele inkomsten zouden vol gens de fractie incidentele uitga ven betaald kunnen worden. In de beschouwingen informeert GPV/SGP naar de mogelijkheid en wenselijkheid om geld te vra gen van de organisatoren van ma nifestaties die hulp van brand weer en/of politie krijgen. Deze toepassing van het profijtbeginsel ziet Offereins' fractie wel zitten. Een kleine opmerking wordt ook gemaakt over de geplande buurt steunpunten (kleine supermark ten) in Alandsbeek en Claeveren- blad/Wildenburg "De ontwikke lingen en groei van onze ge meente maakt het noodzakelijk om deze plannen, al dan niet aan gepast, uit te voeren"., In het ver leden werdenbuurtsteunpunt- plannen gedwarsboomd door een uitspraak van de gemeenteraad, dat eerst een warenhuis in Leus den gerealiseerd moet worden en daarna pas zo mogelijk buurt steunpunten, en dan met name een in Alandsbeek. Dat de GPV/SGP-fractie in Leusden wei nig vertrouwen heeft in de ge maakte prognoses van de jaar lijkse woningproduktie (180 wo ningen) na 1985, blijkt uit de vraag of aan het einde van vol gend jaar die prognoses herzien kunnen worden. "Op die manier kan de raad tijdig beslissen over de gewenste jaarlijkse woningpro duktie", voert de fractie aan Fietspad Onder het hoofdstukje verkeer en vervoer wordt gemeld dat een fietspad langs de Asschatterweg buiten de bebouwde kom zeker wenselijk is, maar de realisering vrijwel ondenkbaar is vanwege het gebrek aan geld hiervoor. Aangeraden wordt niet hard te denken aan en over zo'n fietspad "Bovendien wekken dergelijke zaken verwachtingen die waar schijnlijk alleen maar teleurstellin gen kunnen worden", aldus GPV/SGP. Dat zelfde geldt vol gens Offereins c.s. voor de ge wilde busbaan langs het Pon-lijn tje richting Amersfoort Naar het idee van de fractie is het meer een "leuk" onderwerp dan dat Leus den daar op zit te wachten. efoi van één onzer medewerkers) i h( EUSDEN - De speel- en rekrea- evereniglng „Blijhof" hield vor< orige week zaterdag haar tradi- sidii onele Sint Nicolaasfeest voor ver< e jeugd tot 12 jaar. Natuurlijk as de komst van Sint Nicolaas iet gevolg het hoogtepunt van de bijeenkomst. Voor het echter zover was konden de kinderen veel plezier beleven aan een ge zellig toneelstuk. Ruim honderdvijftig kinderen woonden zaterdag één van de twee door Blijhof georganiseerde Sint Nicolaasbijeenkomsten bij Twee keer werd Sint Nicolaas bin nengehaald en twee keer werd een toneelstuk opgevoerd. Dit jaar heeft de aktiviteitencommis- sie van Blijhof de hele organisatie en uitvoering in eigen handen ge houden. Op de planken stonden dan ook allen bestuursleden, medewerkers en direkte „aan hang" van de rekreatievereni- ging. In de grote zaal van het ei gen clubhuis werd een toneelstuk gebracht dat ook door medewer kers van Blijhof zelf verzonnen was. Ook het fraaie decor werd geheel door leden vervaardigd. De jeugd beleefde veel plezier aan de hele uitvoering. Vooral de kleintjes leefden erg mee met het hele spel, daardoor aangemoe digd door de amateur-toneelspe lers. De komst van Sint Nicolaas en het slot van het toneelsteuk vormden een aaneensluitend ge heel. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de uitreiking van cadeau tjes en snoepgoed dit jaar niet door kon gaan. Eén van de Pieten liet onverwacht verstek gaan. Ca deautjes en lekkers waren juist in handen van deze Pieterman. Net op het moment dat de gezichtjes in de zaal wat begonnen te be trekken werd er echter een grote doos binnengebracht. Tot zicht bare vreugde van de aanwezigen kwam hieruit de vermiste Piet te voorschijn. Ook de zakken met zoetigheid bleken zich in de doos te bevinden. Zoals bij Blijhof de gewoonte is was er voor alle kin deren bovendien een aardigheidje. Een enkel kind ging met iets meer naar huis. De winnaartjes van een door Blijhof georganiseerde kleur- wedstrijd werden extra beloond. In de leeftijdsgroep van zevenjari gen won Machteld van de Pijl de eerste prijs. In de leeftijdscatego rie „acht jaar" ging llona van Ree met de eerst prijs naar huis. Bram Verburg won bij de negenjarigen de hoofdprijs. Als laatste kreeg ook Anita de Jong te horen dat zij in aanmerking kwam voor een prijs bij de oudere jeugd 1 van het toneelstuk voor de kinderen LEUSDEN - Woensdag 30 no vember wordt er In de Blijhof aan de Ansfriduslaan 49 een filmmiddag georganiseerd. Deze keer wordt de tekenfilm "Disney Time en Disney World" vertoond. Er zijn twee voorstel lingen: een om 13.30 uur en een om 15.30 uur. De toegangsprijs bedraagt voor leden f„1,50 en voor niet-leden f 2,50. Geïnformeerd wordt naar de herziene nota over het onder houd van wegen. GPV/SGP con stateert dat het oorspronkelijke onderhoudsschema voor de we gen niet meer intact zal zijn door alle bezuinigingsronden. De fractie onderschrijft verder de heroverweging van het ge meentelijk subsidiebeleid. "Een goede samenwerking met de Planadviesgroep is daarbij ze ker gewenst. Het moet echter wel voor iedere Leusdenaar dui delijk zijn dat niet de Planad*- vlesgroep ptpar de gerp^^rftej raad de verantwoordelijkheid voor dat beleid draagt". LEUSDEN - De auto van G K uit Leusden raakte vnjdag total loss na een aanrijding op de kruising Asschatterweg'Middenweg. K had geen voorrang gekregen van F F uit Leusden Rozendaallaan 9 Leusden-C. STOUTENBURG - Het feestco mité Stoutenburg organiseert voor alle kinderen tot 9 jaar uit Stoutenburg een ouderwets Sinterklaasfeest op zaterdag 3 december. Die middag komt de Goedheiligman om 14.00 uur bij de familie G. van Dijk aan de Hessenweg 137. Belangstelling voor de Blijhof-aktiviteiten zaterdagmiddag Bovendien krijgt u 'n Philips keukenbox (waarde 450,-) gratis. Gratis bij aankoop van een Brugman keuken. Uitsluitend geldig bij totale besteding van minimaal 3000,- Openingstijden: Dinsdag t/m vnjdag: 9.00-18.00 u. Zaterdag. 9.00-17.00 u. Op koopavonden 18.00-21.00 u. fs maandags gesloten)

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5