Volkswagen Golf 3-deurs GL 1.61: Pert ekte techniek „Auto van het jaar 1984"? Toyota 1984 modellen EEND 35 JAAR OUD Verbeterde band - Vredestein Sprint Lada 2107 Krijgt compactcar de titel: door wi Henk Budding r— info DINSDAG 29 NOVEMBER 1983 1 eusd e p hron Is Fiat Uno: naar onze mening grootste kanshebber voor titelAuto van het jaar 1984" Met het einde van het jaar in zicht wordt het in het toch al roerige en bewogen autowereldje nog onrusti ger. Rond de jaarwisseling wordt namelijk bekend welk voertuig de titel ..Auto van het Jaar" mag voe ren. Een vooral voor fabrikant en importeurs belangrijke aangele genheid. Immers de winnaar staat volop in de belangstelling. Met daarbij de kans op hoge verkoopcij fers. Dit jaar zijn er veel kansheb bers voor de titelAuto van het Jaar 1984". Aangezien het een Europe se verkiezing betreft, en de jury bestaat uit 53 autojournalisten af komstig uit 16 landen die op z'n zachtst gezegd chauvinistisch is, bestaat er weinig hoop voor de Japanners. De veelal bejaarde juryleden mo gen maximaal 10 punten per auto geven Gelet wordt op vormgeving, techniek etc. Maximaal kan een wagen dus 530 punten krijgen, van Japanse zijde hebben alleen de nieuwe Mazda 626 en de thans voorwielaangedreven Toyota Co rolla een kleine kans. KLEINE WAGENS GROTE KANS Vorig jaar was het een nek aan nek race tussen de Audi 100 en Ford Sierra Ditmaal wordt de strijd uitgevochten tussen kleine com- pactcars Vooral de Opel Corsa, Peugeot 205 en Fiat UNO gooien hoge ogen. Goed, Mercedes doet mee met z'n 190. Renault met de 11. terwijl de Alfa 33 en Austin Maestro ook op het lijstje voor komen. Als we een gok mogen doen. houden we het op: 1. Fiat UNO. 2 Peugeot 205 en als derde Opel Corsa! Maar wie zijn wij? De tijd zal het leren. Ruim 35 jaar geleden vierde Citroen 2 CV (beter bekend als Eend) z'n debuut op de Panjse Autosalon. Nu anno 1983staat de Eend nog steeds in de showroom. Veel veranderde eraan het karretje, maar 't concept bleef. Maar liefst dik 3 5 miljoen Lelijke Eenden rolden er sinds 1948 van de lopende band. Naar aanleiding van dit heugelijke feit geeft Citroen Nederland een boekje uit, geschreven en samengesteld door Ernst van Altena. Zowel bij boekhandel als Citroéndealer ligt dit leuke boekje te koop voor f 25,- met voor die tijd geweldige rij- eigenschappen. In de loop der ja ren spijkerde de concurrentie hun modellen bij. Waardoor sommige merken de Golf inhaalden. VW zat evenwel niet stil. Anno 1983 brengt Volkswagen een up-to-date Golf op de markt waar andere merken ,,U" tegen kunnen zeggen. Opvallende facetten aan de bui tenzijde zijn de vrij kleine ronde koplampen, brede kunststof bum pers die zowel voor als achter tot aan de wielkasten reiken, kunststof zijstrips plus forse achterlichtunits met standaard achteruitrijlampen. De richtingaanwijzers zijn in de voorbumper opgenomen, 'n Aëro dynamisch verantwoorde buiten spiegel en een broodnodige wis was-installatie op de achterruit ver volmaken de aanblik van de Golf Deze laatste bedienen we door de rechterhendel aan de stuurkolom naar beneden te drukken. De wis ser zwaait drie keer heen en weer. de wasser doet gelijk mee. Wij hebben liever een interval of een permanent werkende wisser. Eventueel met een aparte knop voor de pomp van het waswater We openen de grote achterklep gewoon met de contactsleutel. He laas loopt'ie niet door tot aan de bumper. Hierdoor moeten we de bagage enige tientallen centime ters over de drempel tillen. Bij de driedeurs modellen zijn de achter ste zijruiten niet te openen. Interieur Westduitse auto's staan al sinds mensenheugenis bekend om hun uitstekende afwerking. Op deze regel vormt de Golf bepaald geen uitzondering Het interieur maakt een keurige indruk. Fraaie stoffen bekleding op stoelen, bank, zijwan den en vloer samen met donker grijs kunststof combineert goed Het specifieke tweespaaks VW stuur laat alle zicht vrij op het compact gehouden dashboard. Hienn vinden we alle gewenste informatie, inclusief de juiste tijd Daarnaast prima onder handbereik diverse kantelschakelaars. een voudig en doeltreffend Er zijn ruim voldoende aflegmogelijkheden voor kleinigheden of kaarten in en op het dashboard en in kaartbak- ken op de deuren. De stoelen zitten opvallend fijn. We hoeven niet eerst een paar minuten te frumme len aan diverse knoppen voor een goede zit. Slechts instellen van de juiste afstand pedalen, stuur en de rugleuning in de goede hoek. Daar na bieden de zetels een perfecte zit. Lekker stevig met ruim voldoen de zijdelingse steun. Ook de in hoogte verstel- en kantelbare hoofdsteunen voldoen prima. Een nieuw verwarmings-/ventilatiesys- teem zorgt door vermenging van warme en koude lucht voor een snelle reactie na bediening van de schuiven. Niet alleen de hoofd- en beenruimte vergrootte duidelijk. Tevens nam de inhoud van de kofferbak toe met 76 liter tot 336 liter. Komen we nog ruimte te kort, dan klappen we de achterbank naar voren (bij duurdere versies standaard in ongelijke delen). Techniek Ook het motorenaanbod gooide Zo op 't oog veranderde aan de voorzijde weinig, schijn bedriegt echter. Tot in de kleinste details wijzigde V. W. z'n Golf VW stevig op de helling. De beken de dieselmotoren al dan niet met een turbo en de 1,8 I injectiemotor uit de GTI blijven gehandhaafd. De 1,1 I en 1,5 I aggregaten verdwij nen. Hiervoor in de plaats zien we een 1.3 I vierpitter met een max. vermogen van 40 Kw (55 Pk) bij 5400 tpm en een 1,61 goed voor 55 kW (75 pk) bij 5000 omw/min. Het max koppel bedraagt resp. 96 Nm/3300 tpm en 135 Nm/2500 tpm. Beide motoren nuttigen nor male benzine. In de luxe GLX uitvoering staat de nauw aan de GTI verwante 1,81 carburatiemotor 66 kW (90 pk) sterk. De wielophan ging en vering bestaat voor uit Mc Pherson-poten met 6pct langere veerwegen dan in het vorige mo del, achter uit onderling verbonden draagarmen met veerpoten en schroefveren. Samen met een ver grote wielbasis tot 247,5 cm verze keren zij een sterk verbeterd veer- comfort. Het hydraulisch diagonaal ge scheiden bekrachtigde remsys- teem omvat schijf- en achter trom- melremmen De stuurinrichting is van het type tandheubel plus rond sel. Bij de GLX helpt een hydrauli sche bekrachtiging een handje. Rijden Tijdens de introductie in Zuid- Duitsland probeerden we de nieu we Golf vooral in de bergen lekker uit. In ons kikkerlandje deden we dat nog eens dunnetjes over. Nu een pietsie rustiger, vooral om het brandstofverbruik uitvoerig onder de loep te nemen. Tijdens de twee- weekse test gebruikte de 1,6 I motor van ons testmodel 7,2 I per 100 km wat neerkomt op 1 liter per 13,9 km. Hierbij merken we op, dat wij ons ..redelijk" aan Nederlands snelheidslimieten hielden. Instap pen voor kost geen enkele moeite, naar achter gaat dat in onze 3- deurs uitvoering iets moeizamer. Een handig snufje, de veiligheids riem blijft bij het afgespen rond de knop van de stoelrugleuning han gen. Makkelijk bij het weer omleg gen. Met deze riemen hadden we soms ruzie. Ze zijn iets te smal en te dun. Hierdoor raken ze regelma tig verward in de beugel aan de middenstijl. De prettige zetels roemden we reeds. Ze garanderen mede door de prima doordachte bereikbaarheid van hendels, knop pen en versnellingspook optimaal zitcomfort. Na eenmaal intrappen van de gaspedaal (automatische choke), start de motor iedere morgen vlot Waarna hij met niet al te veel toeren op werktemperatuur komt. Uit het vooronder stijgt weinig geluid op. Zelfs bij hoge toerentallen blijft het opvallend stil. Daar het windgeruis miniem is, blijft het binnen aange Krap zes jaar geleden bogen ontwerpers en ingenieurs in Wolfs burg zich al over het probleem hoe de toekomstige Golf er uit zou gaan zien. Ze stonden voor een moeilijke keus. Moeten we de gerenommeerde bestseller sterk vernieuwen of een ander model creëren. Na veel overleg kwamen de techneuten tot het standpunt; de nieuwe Golf moet een Golf blijven. Zwaarst wegende eisen waren veel binnenruimte, hoog comfort, goede rijprestaties en vooral zuinig. Negen jaar na de introductie van de eerste generatie staat er een van bumper tot bumper vernieuwde Golf. De nieuwkomer vertoont veel overeenkomst met z'n voorganger. V.W. besteedde ruim aandacht aan Interieur- en bagageruimte. De lengte nam toe met 17 cm en de breedte met 5,5 cm. Hierdoor vergrootte zowel de woonkamer als de bagageruimte. De vaak gehoorde klacht over weinig beenruimte achter, hoort nu tot het verleden. Met een eigen gewicht van gemiddeld 845 kg weegt de nieuwe Golf een fractie zwaarder dan z'n voorganger. Gunstige aërodynamische vormge ving valt vandaag aan de dag niet meer weg te denken. VW slaagde er In de luchtweerstand ten opzichte van het oude model met 19 pet te drukken tot 0,34 Cw. Het Golf-programma omvat veel uitvoeringen: kaal, luxer, super luxe, drie- of vijfdeurs en daarnaast nog keus uit vijf motoren. Komende lente verschijnt de vernieuwde GTI en Jetta. Wij reden de driedeurs CL uitvoering met een 1.6 liter motor en een 4 E (economy) versnellingsbak. Exterieur Een nieuw tijdperk trad in bij de vervanging - begin jaren '70 - van het grootste deel der Kevers door de Golf. De Golf was revolutionair Volksi 'agen levert de nieuwe Golf in twee- en vierdeurs uitvoeringen naam toeven Een goede radio in deze Golf is dan ook zeer rendabel Zoals de bedoeling was van VV,1 vinden achterpassagiers vooi hoofd en onderdanen voldoends ruimte. Van de 4 E versnellingsbak schakelen de eerste vier versnellin gen licht, soepel en kort. De E (economy) schakelt nogal hakerig terwijl deze vrij veel kracht vraagt bij terug naar ,,vier" en lager. Vooi de koppeling gebruiken we norma' Ie pedaalkracht. Over de weglig. ging niets dan lof Zoals een voor wielaandrijver betaamd, toont de wagen een tikkeltje onderstuurka- rakter. Tijdens snel bochtenwer. corrigeren we dit trekje door ever, gas los te laten. Zonder dribbelver schijnselen of uitbreken neemt de Golf curven met hoge snelheden Wel helt de koets iets over, met* door het ontbreken van een stabif- sator achter. Wel aanwezig op d« volgend jaar maart verschijnend: nieuwe GTI. zowel voor als achter De vering voldoet precies aa- onze smaak Niet te week, mat zeker niet te stug Alleen slaan banden vrij sterk op richels e dergelijke in het wegdek. We heb ben rondom redelijk voldoend: zicht. Alleen de hoek rechtsachtf is wat fors Standaard rechts eer buitenspiegel biedt soulaas. He gat zit er al! Natuurlijk heeft elk moderne auto prima remmen, d Golf niet uitgezonderd. We make enkele stevige noodstops na elkat (zonder dag rook en rubber vanc banden afslaan). Hierbij geven o ho-houwers geen knmp en staa we binnen de kortst mogelijke ti stil. Een echt scheurijzer is de 1( niet, waarmee we geen afbre. willen doen aan zijn prestatts Accelereren doet de wagen v» 0-80 km/u in 9.1 sec; 0-100 km/u 12.8 sec en van 0-120 km/u in 18 sec. Daarna schiet hij rap door na z'n topsnelheid van 167 km/u. Pr ma cijfers. Smaken verschillen. Wij vinden 't smoeltje niet zo geslaagd. Gremi Auto-import brengt een nieuw vlaggeschip op de Neder landse markt, de Lada 2107. Over duidelijk zien we verwantschap met de 2105. Er is gesleuteld aan het koetswerk met als gevolg een nieu we forse grille, geflankeerd door vierkante koplampen. Tevens kreeg de 2107 andere bumpers en strips op de flanken. In de woonka mer veranderde ook het één en ander We kunnen het dashboard voor dit type wagen nu als pleet betitelen. Met een knop onder het kfln men de hoogte van de ve ting instellen. Handig bij belasting of met een caravan ter de wagen. Anatomisch gevormde sl( met geïntegreerde hoofdste bieden een goede zit. Traf laten de rugleuningen zitf slaapstand verstellen Veihgh gordels zowel voor als achte' gen bij aan de passieve veili§ De nieuwe Lada kost 14. incl. B T.W. Vredestein brengt een nieuwe, sterk verbeterde radiaalband:! de Sprint +- De band is bestemd voor kleine- en middenklasse-I auto's en bieden meer veiligheid. De nieuwe Vredestein Sprinlf kenmerkt zich door een hoge weerstand tegen slippen enf aquaplaning, een grote koersstabiliteit en een geringere zij-| windgevoeligheid. Bovendien heeft de nieuwe band 12% lagere rolweerstand, wat benzine bespaart. Voorjaar 1984 gaat Vredestein de band leveren. Men ver] wacht dat de Sprint ongeveer 10% duurder uitkomt dan gebruikelijke 80 SR-banden. Hij verdiend zich evenwei we terug door 3% besparing op de brandstofnota. Bovendien bie de band extra rijkwaliteiten, ook waar het gaat om comfort. Prettige kuipvormige voorstoe- len met een optimale zijdelingse steun. Vooral de bestuurdersstoel kan precies worden ingesteld met de verstelbare lendesteun. hoogte en zijdelinge steun. Tesamen met het te verstellen stuurwiel kan elke bestuurder de juiste rijhouding aan nemen. Belangrijk bij dergelijke snelle wagens. Het instrumentenpaneel is een voudig en daardoor overzichtelijk, waarbij vooral de grote toerenteller (rode streep bij 7600 t.p.m en de snelheidsmeter een centrale plaats innemen Een aantal bedieningsor ganen zoals verlichting en ruiten wissers. zijn als grote draaiknop- pen uitgevoerd en zodoende snel te bedienen. Voor het betere rem- werk staan rondom schijfremmen borg. Een rembekrachtiger en rem- drukbegrenzer kunnen we niet meer wegdenken bij auto's anno 1984 PRESTATIES Het hart van de Corolla Coupé is de 1.6 liter motor met z'n vier kleppen per cilinder, twee bovenlig gende nokkassen, computer ge stuurde benzine-injectie en compu ter gestuurde .ademhaling". Deze krachtbron die een vermogen le vert van maar liefst 91 kW ofwel 124 pk stelt de relatief compacte en lichte Corolla Coupé tot enorme prestaties in staat. Met een top snelheid van ongeveer 200 km/u en een acceleratie 0-100 km/u in 8.9 seconden is hij zeer snel in z'n klasse Een 60% sperdifferentieel maakt het mogelijk het enorme vermogen ook daadwerkelijk op de weg te brengen. Mede dank zij de vele elektronische besturingsfunc ties op de motor blijft het brandstof- gebruik daarbij uiterst bescheiden: ECE 90 km/u 6.2 liter (1 op 16 1), 120 km/u 8.1 liter (1 op 12 3). De prijs van dit scheurijzer 30.495,- NIEUWE CROWN Het topmodel van Toyota, de Crown, is geheel vernieuwd. De nieuwe en ruimere carrossene is thans gecombineerd met geavan ceerde technologie, waarbij vooral de motor en de electronisch ge stuurde en te programmeren auto- motisch transmissie in het oog springen Tevens is de Crown thans leverbaar met een op alle wielen werkend anti- blokkeersysteem. De prestaties lig gen op hoog niveau, mede dankzij de 125 kW (170pk) motor en de veel raffinement biedende onaf hankelijke wielophanging rondom UITERST RAPPE COROLLA COUPÉ In feite heeft de Corolla Coupé alleen de typenaam gemeen met de overige Corolla modellen. Voor de rest is het een volledig op zichzelf staand ontwerp Achterwielaandnjving in combi natie met veel motorvermogen en Crown 2.8i: Volledig vernieuwd slagschip van Toyota Toyota heeft z'n modellenreeks voor een deel gewijzigd. Daarnaast verscheen er een geheel nieuwe Crown. Tevens gaat de ontwikkeling van motoren gewoon door. Toyota introduceert nu twee totaal nieuwe motoren; een 1.8 1 turbo diesel motor en een 1.6 viercilinder motor met zestien kleppen. TOYOTA CAMRY TURBO DIE SEL De strak gelijnde Camry is nu ook leverbaar met een turbo-diesel motor. Dit blok wordt gekenmerkt door een aantal opmerkelijke con structiedetails. Zo zijn de boven randen van de zuigers voorzien van een legering verwant aan kera miek. Onder extreme belastingen en bij grote temperatuur verschillen geeft dit materiaal geen krimp. Het beruchte „vreten" van de zuigers in de cilinderwanden bij onoordeel kundig gebruik wordt nu voorko men. Het waarborgt daardoor een langere levensduur. Het reeds be kende elektronisch gestuurde vóór- én nagloeisysteem werd ver der geperfectioneerd Afhankelijk van de omstandigheden blijft het nagloeisysteem in werking tot 10 minutenna de koude start. Resul taat: grotere souplesse en geen dieselwalm bij een motor die nog niet op bedrijfstemperatuur is De maximale voorgloeitijd duurt slechts 2 seconden! Mede dankzij de in eigen beheer vervaardigde uitlaatgasturbo levert deze moder ne dieselkrachtbron een vermogen van 54 kW of 74 pk. Het maximum koppel bedraag 145Nm(14 8mkg) bij 2600 tpm. Toyota claimt een zuinig brandstofverbruik Bij 90 km/ u constant 1 op 20, 120 km/u 1 op 13 7. Standaard bezit de Camry TD een vijfversnellingsbak. Tegen meerprijs levert Toyota de wagen met een automaat met vier versnel lingen met lock-up systeem. Dit systeem brengt bij een snelheid van zo'n 60 km/u automatisch een vaste verbinding tot stand tussen motor en transmissie Dat scheelt weer brandstof. De Camry TD heeft een topsnelheid van 170 km/u en accelereert in 14.2 sec. van 0-100 km/u. Prijs vanaf 29.995,- de perfecte wegligging maakt het de bestuurder mogelijk ook te „stu ren" met het gaspedaal waardoor de wagen optimaal is te beheersen. De Corolla Coupé carrosserie is ontworpen met de nadruk op sporti viteit. De laag aflopende motorkap en de hoog oplopende achterzije benaderen de als ideaal geldende wigvorm. Deze carrosserievorm in combinatie met de zeer ruim beme ten voorspoiler zorgen voor een gunstig luchtweerstandscoëfficiënt (Cw-0.35). Daarbij „kleeft" de wa gen ook tot op zeer hoge snelhe den aan de weg door de neer- waardse druk. RUIMTE EN COMFORT Ondanks de sportieve eisen bij "t ontwerp is de Corolla Coupé ook praktisch in het dagelijks gebruik Het interieur is ruim, compleet en functioneel uitgevoerd De bagage ruimte royaal, terwijl deze boven dien te vergroten is, door de ge scheiden neer te klappen achter bank

Leusder Krant | 1983 | | pagina 8