Medewerkers Rutgershuis te gast bij KPO rien ariq CIVIL kampt met ebrek 33 n beid no stellino 1e prijs en promotie voor muziekvereniging Wenskaarten maken in 't Claeverenblad Moderne dansen op tieneravond omputer moet onderwijs op de flontessori-school ondersteunen 2 DONDERDAG 1 DECEMBER 1983 I —t« krunt plaatselijk nieuws 3 'abestellen foto's: meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u «bestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij boruitbetaling van 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro '1441 t.n.v. BDU b.v. te Barneveld, met duidelijke vermelding van «wenste foto. aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto erd geplaatst U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, lozendaallaan 9, Leusden-Centrum. hgeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste >lo('s) thuis. 'E LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- vtntenkombinatie te Barneveld. LEUSDEN - Op een bijeen komst van de KPO, vorige week dinsdag, werd het thema sexua- liteit aan de orde gesteld. Twee vrouwen, Fenny van Marijke, van het vormings- en voorlichtings team van het Rutgershuis In Utrecht waren deze avond uitge nodigd om informatie te geven over de organisatie van het Rut gershuis en om de discussie over sexualiteit te begeleiden. Het Rutgershuis is een consultatie bureau dat zich enkele jaren gele den van de NSVH heeft afgeschei den. Het Rutgershuis werkt met verschillende teams zoals het anti conceptieteam. het psycho- sociaalteam en het vormings- en voorlichtingsteam. Het bureau wordt bezocht door mensen van alle leeftijdsgroepen, meisjes van 14 jaar en ouder komen hoofdzake lijk voor de anticonceptiepil De aanwezige KPO-vrouwen vonden dit wel wat erg jong en de vraag werd dan ook gestel dhoe het Rutgerhuis hier tegenover staat. ..ledereen kan bij ons komen voor de anticonceptiepil", aldus Fenny. ..wij geven een eerlijk advies op medische gronden maar zeggen nooit dat mensen te jong zijn. Dat is niet aan ons. Wij gaan er mee om en zijn ergens blij dat deze veer tienjaren komen". Ouders worden niet geïnformeerd door het Rugers- huis. Wel wordt gevraagd of de ouders op de hoogte zijn. De discussie werd in kleinere groepjes gehouden en uit een groot aantal stellingen kon de keuze van het onderwerp gemaakt worden. Het omgaan met homosexualiteit, overeenkomsten tussen puberteit en overgang en de grotere behoef te van mannen aan sex dan vrou wen waren de belangrijkste zaken die met elkaar besproken werden Veel vrouwen hadden moeite met het feit dat homosexualiteit pas vaak na jaren huwelijk naar voren komt Marijke gaf als antwoord dat de samenleving homosexualiteit zo moeilijk accepteert waardoor men sen het heel lang onderdrukken Als zij uiteindelijk in staat zijn hun homosexualiteit te accepteren en er voor uit komen is het een proces dat jaren heeft geduurd. De over eenkomst tussen puberteit en over gang werd door de KPO-leden gezien in de vorm van beiden een periode van angst en onzekerheid Deze twee fasen van het leven 1 onderscheiden zich verder op de lichamelijke veranderingen die zich voordoen. Tenslotte werd nog even gespro ken over AIDS. Dat is de naam van een nieuw virus dat bepaald emen- sen zo gevoelig maakt voor huis- tuin-en-keuken virussen en bacte riën dat het in sommige gevallen hun dood kan betekenen AIDS komt in verhouding veel voor bij homosexuelen en mensen die aan een bloederzieke lijden Behande lingsmethoden zijn er nog niet werd ar- Wo dames van de KPO verteld. In Nederiauu zijn tenminste twaalf mensen ten gevolge ven AIDS overleden ill I X X wikkelingen, slechts weinig bijeen I r-O y groot succes. De vertegenwoordig- ster van het CML had weliswaar m m ||l haar inbren9- maar het ontbrak mm I I Ai 11 haar volledig aan respons vanuit de E kun je wel zeggen DWS tijdens een uitvoering in het begin van dit jaar ACHTERVELD - Muziekver eniging Door Wilskracht Sterk nam zondag deel aan het bonds- muziekconcours. Dit concours werd georganiseerd door de Harmonie St. Franciscus te Bab- berich, dit onder auspiciën van de aardsdiocesane bond van muziekgezelschappen St. Willi- brordus. De deelname aan dit concours werd voor DWS een groot succes. De Achterveldse muziekvereniging behaalde een eerste prijs met 228V2 punt, het geen tevens een promotie naar de afdeling uitmuntend inhield. DWS. sinds 11/2 jaar onder lei ding van de heer Van Loo, behaal- het moet een uitdaging vormen voor het kind. het moet individueel te gebrui ken zijn; het kind moet ontdekkend kun nen leren; het materiaal geeft zelf aan wanneer er iets fout is gedaan (korrektie van de fout). De Nijmeegse Universiteit heeft gekozen voor de LOGO- computertaal die kinderen vrij een voudig kunnen hanteren. Ook de Montessorischool gaat deze LOGO-computertaal gebruiken om kinderen die daar interesse voor hebben zelf een programma te laten maken. Door bezig te zijn met de LOGO-computertaal geeft het kinderen een goede stimulans lo gisch te leren denken Voorlopig moet de computer gezien worden als hulpmiddel bij het onderwijs. Als vak op zich zal het in de toekomst wellicht mo gelijkheden bieden maar op dit moment is de kennis en de erva ring nog zo minimaal dat er slechts gesproken kan worden over hulpmiddelen in het onder wijs. De Montessorischool in Leusden doet er in ieder geval ervaring in op. de dit succes door de goede uitvoe ring van het verplichte werk Choral. Variationen und Fuge van de Zwit ser Paul Huber. Hiermede werd 141V2 punt behaald Als keuzewerk werd gespeeld Vier Impressies van H. van Lijnschoten Deze uitvoering werd beloond met 147 punten Door dit behaalde succes heeft DWS getoond weer op de goede weg te zijn. Om dit succes in de komende jaren te kunnen voortzetten in de afdeling waarin men nu terecht is gekomen moet de vereniging wel met meer leden worden uitgebreid Momenteel bestaat het korps uit 26 leden Het kleine koper van het korps, bestaande uit bugels, cor netten en hoorns moet als eerste worden uitgebreid Momenteel is er een vijftiental jeugdleden in oplei ding. die waarschijnlijk over een jaar in het korps worden opgeno men. Hierbij zit een aantal die het kleine koper komen versterken, doch voldoende is het nog niet LEUSDEN - Na de gezellige bijeenkomst van vorige week za terdag rond het surprises maken in het kader van het Sinterklaas feest organiseert de open werk plaats van boerderij 't Claeve- renblad, De Brink 16, op zater dag 10 december een aktiviteit met betrekking tot de kerst. Op die zaterdag tussen 10.00 en 17.00 uur kunnen bezoekers kennis nemen van een aantal grafische technieken die goed gebruikt kunnen worden bij het maken van eigen kerstkaarten. Er worden demonstraties gege ven en daarnaast bestaat er de LEDENWERVING Tijdens een bezoek aan de drie hoogste klassen van de Achter veldse lagere scholen werd een uitleg gegeven over het doen en laten van de vereniging. Ook werd aan de kinderen verteld dat de drumband aan een directe uitbrei ding toe is Deze bestaat momen teel nog maar uit twee leden Zowel jongens als meisjes kun nen zich voor de muziekvereniging of de drumband opgeven De theorie- en praktijklessen die de leden krijgen worden gegeven door de dirigent H van Loo De derde groep van DWS zijn de minirettes en de majorettes Deze groep stu deert voornamelijk danspassen in die zij op de muziek van het korps tijdens evenementen en wedstrij den uitvoert. Wie lid wil worden van DWS kan zich opgeven bij Wout van Hamersveld, H. van Vianden- straat 21 te Achterveld. Tel. 03425-1688. mogelijkheid zelf aan de slag te gaan. Gelijktijdig is er in de fraaie bo venzaal een expositie van kaarten die in voorafgaande jaren door mensen zelf zijn gemaakt Dege nen die kerst- en/of nieuwjaars kaarten in deze sfeer in hun bezit hebben, kunnen die alsnog ter expositie aanbieden. Toni Bult en Marianne In "t Veld zullen een demonstratie verzorgen in het maken van kerstgroepen en -versieringen in klei. Ook is er mogelijkheid tot aankoop De en tree voor deze creatieve dag is gratis en er is een materiaalwinkel- tje aanwezig LEUSDEN - De maandelijkse I tieneravond in het jongerencen trum „De Til" staat deze keer in het teken van de nieuwe dansra ges. Morgenavond, 2 december kan de jeugd vanaf zo n jaar of tien tot ongeveer veertien jaar vanaf 19.00 uur terecht in het jongerencentrum. Medewerkers van „De Til" orga niseren elke maand een avond die speciaal bedoeld is voor de wat jongere jeugd Men streeft ernaar iedere maand iets nieuws te be denken Deze maand staan de nieuwe dansrages in het middel punt van de belangstelling Lief hebbers van verschijnselen als „Electric Boogie" en „Break Dan cing" kunnen morgenavond hun hart ophalen. Voor de beste prestaties zijn er weer enkele prijsjes beschikbaar Waar elke keer weer veel belang stelling voor blijkt te zijn is de mogelijkheid om zelf meegebrach te platen te laten draaien Ook morgen kunnen kinderen die dat willen hun favoriete plaat meebren gen De tieneravond begint zoals gewoonlijk om 19.00 uur en is om 20.30 uur weer afgelopen. De toegangsprijs bedraagt nog al tijd eën gulden. Ook de prijzen van de consumpties in „De Til" zijn tijdens de tieneravonden wat lager dan normaal. Er wordt re kening gehouden met het meest al niet al te hoge zakgeld van de bezoekers. fan één onzer verslagge- irs) LEUSDEN - „Toen we tien ar geleden het CML opricht- n, waren daar zeker vijftig ensen bij aanwezig. Nu innen we op hooguit 25 elnemers in onze verschil- nde werkgroepen rekenen, jt lijkt negatief en dat is het ik." Met die weinig opwekken- woorden opende Jan »erma, voorzitter van het ördinatieteam van het CML lomité Milieuzorg Leusden) nsdagavond de deelne- ersraadsvergadering van t CML. Een bijeenkomst door slechts elf belang enenden werd bezocht en armee enigszins illustra- f lijkt voor de positie van t Leusdens inspraakor- an op dit moment. Het CML mpt met gebrek aan be- igstelling. Boerma heeft ar overigens wel een ver- iring voor: „tien jaar gele- n werd vrijwel heel Leus- n bewogen door de ge- aentelijke plannen. Toen avan de baan waren, raakte 1 ngzaam maar zeker de druk n de ketel af. De motivering akt weg en we zien dat laas bij onze werkgroepen n ook wel gebeuren." ■let CML heeft op dit moment ?e werkgroepen, te weten ,,Mi- leducatie" en „Ruimtelijke Or- mng". Daarnaast is er de In- raakwinkel en neemt het CML PROGRAMMA '84 APPARATUUR De keuze van de Montessori school is gevallen op twee com modore 64 kleurencomputers met randapparatuur zoals cas setterecorders en printer. Deze computer is geschikt voor LOGO-computertaal, een een voudige manier van programme ren. De printer wordt gebruikt om programma's te maken en kan gebruikt worden om vast te leg gen wat een kind met de compu ter gedaan heeft. De computer is een niet meer weg te denken medium in de maat schappij van vandaag en morgen De school bereidt kinderen voor op deze maatschappij Daarom is het noodzakelijk kinderen nu al ver trouwd te maken met dit medium en zijn toepassingsmogelijkheden. In het Montessori-onderwijs kan de computer gezien worden als hulp materiaal. Het is geen oorspronke lijk Montessorimateriaal, maar vol doet wel aan de door Montessori opgestelde eisen. Enkele van deze eisen zijn het materiaal moet aantrekkelijk zijn, Abonnementsgeld: 59,40 per jaar; 30,20 per half jaar; 15,35 per kwartaal. Klachten bezorging: Us abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan lontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag ussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691Bij geen gehoor kunt u lontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- '6141, toestel 44. - In januari vorig jaar ging de Inspraakwinkel van het CML van start. Het is nog steeds geen sukses Er komt gemiddeld één bezoeker per keer. deel aan de beraadslagingen in verschillende commissies Uit het jaarverslag over 1983 bleek, dat vrijwel alle aktiviteiten van het CML delen in de geconstateerde malai se, zij het dat zich dat op verschil lende manieren uit. De werkgroep „Milieueducatie" heeft bijvoor beeld een uiterst aktief jaar achter de rug. Er werden drie boekjes uitgegeven, in het vorjaar werd er een paddenoversteekplaats ge maakt, in samenwerking met de gemeente werd een informatiebul letin over afval geproduceerd, er werd een eerste aanzet gegeven voor de inventarisatie van de ber men in deze gemeente en tenslotte was er opnieuw het scholenpro gramma. Maar bij gebrek aan vol doende leden kon niet het volledige programma worden uitgevoerd. Zo moest een derde deel van de aan vragen van de scholen worden afgewezen, omdat men er eenvou dig de mankracht niet voor had om er uitvoerig aan te geven. Onder een tanende publieke be langstelling hield de werkgroep „Ruimelijke Ordening" zich bezig met zaken als de voortgang van de Tweede Fase, de ontwikkeling van een bestemmingsplan voor 't Ruige Velt, het Centraal Buitengebied, een golfbaan op de Hoge Kley en de aanleg van een fietspad langs het Valleikanaal De Inspraakwinkel zag zich door gemiddeld één bezoeker per keer bezocht worden. Ook de commis sies, waarin het CML deelneemt, waren dit jaar niet buitengewoon aktief. De begeleidingscommissie voor het woonwagencentrum is een jaar lang niet bij elkaar ge weest en het bestuur van het CML vraagt zich af. of het nog wel zinvol is om er op deze wijze aan te blijven deelnemen. Ook de CAI- commissie kwam, in afwachting van meer informatie over de ont- Ondanks dat weinig florissante 1983 gaat het CML in 1984 onver minderd met zijn aktiviteiten door. Jan Boerma - die dinsdagavond opnieuw tot bestuurslid van het CML werd gekozen en bereid is zich daar weer drie jaar voor in te zetten - kondigde aan dat nog éénmaal geprobeerd gaat worden om de Inspraakwinkel echt van de grond te tillen Boerma „We gaan daar nog één poging toe doen. Dat is dan ook de laatste, want als het dan niet lukt, moeten we gewoon vaststellen dat voor zoiets in Leus den geen belangstelling bestaat." De eveneens voor drie jaar her kozen voorzitter van de werkgroep „Ruimtelijke Ordening", mevrouw Terwindt, liet weten, dat haar werk groep zich in het komende jaar met wat meer algemene onderwerpen zal gaan bezighouden In het verle den is er een aantal onderwerpen blijven liggen, die men in het ko mende jaar wil gaan oppakken. Voor de werkgroep „Milieuedu catie" zal opnieuw het scholenpro gramma het leeuwendeel van de werkzaamheden vormen. Men hoopt met wat meer medewerkers in het schooljaar '84/'85 alle aan vragen van scholen te kunnen ho noreren. Daarnaast zal het weg- bermonderzoek worden voortgezet en gaat men weer aandacht beste den aan het afvalprobleem Het CML-bestuur zelf zal in 1984 niet alleen twee leden raadsvergaderingen houden, maar heeft ook een buitenaktivi- teit op het programma staan. Gedacht wordt aan een bijeen komst, waarin aandacht besteed zal worden aan de wordingsge schiedenis van het Leusdense landschap. In eerste instantie wordt de com puter gebruikt als onderwijskundig experiment Twee leerkrachten van de Montessorischool begelei den dit experiment. In Nederland bestaan circa 1000 educatieve programma's waarvan hooguit 25 programma's geschikt gemaakt kunnen worden voor het Montessori-onderwijs. Dat houdt in dat bestaande programma's moe ten worden aangepast en nieuwe programma's moeten worden op- Een show-model van de onderwijscomputer EUSDEN - De computer Iniet meer weg te denken onze hedendaagse maat- lappij. De schooljeugd i vandaag zal morgen in i nog verder geautomati- rde werkomgeving te rechtkomen. De computer kan bovendien een belangrijk ondersteunend hulpmiddel zijn bij het onderwijs. Deze overwegingen hebben de Montessorischool 't Ronde doen besluiten de computer in te voeren in haar leerme thode. Dinsdag meldden wij hierover. Er zijn in het onderwijs nogal wat ontwikkelingen gaande rond de computer. Met name in het voort gezet onderwijs is er uitgebreide ervaring mee opgedaan. De over heid heeft in haar beleidsplannen voor 1984 en later hoge prioriteit toegekend aan het vak „burgerin- formatica" op scholen. De Montes sorischool, die reeds sinds 1 janua ri funtioneert als experimentele ba sisschool, heeft als eerste school in Leusden besloten haar leerlingen vertrouwd te maken met dit instru ment. Naast de maatschappelijke ontwikkelingen spelen hierbij de didactische mogelijkheden van de computer een belangrijke rol. De leerling kan in geheel eigen tempo en afgestemd op zijn individuele niveau leerprogramma's oefenen en herhalen zo vaak als hij wil. In eerste instantie valt daarbij te den ken aan de vakken taal en rekenen De toepassingsmogelijkheden bij taal zijn bijvoorbeeld in oefening van werkwoordvervoeging, inoefe ning van spelling en het zinsontle- den. Bij het vak rekenen zijn de mogelijkheden legio; oefenen van tafels, hoofdrekenen, breuken, re- kenvraagstukken in de vorm van vraag en antwoordspelletjes, enzo voorts. EXPERIMENT Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Hoofdredakteur: Marnix Kreyns Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur Telefoon; 033-941495. gesteld. Vooraf zal een didaktische onderbouwing van de te ontwerpen programma's op papier worden ge zet. Na het maken van een programma wordt dit getoetst op onvolkomen heden. Het programma kan ten slotte. na het aanbrengen van de nodige korrekties, door de kinderen gebruikt gaan worden. De 'eerste fase van het experiment in Leus den wordt na twee jaar afgesloten Bij het welslagen van de proef kan overwogen worden het experiment uit te breiden over de lagere leerja ren Nu komen alleen de drie hoog ste groepen in aanmerking voor het experiment. De uitbreiding hangt af van de veelvuldigheid waarmee de apparatuur gebruikt gaat worden en de financiële mogelijkheden om zonodig de apparatuur uit te brei den

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3