I „Het gaat niet puur om religie. Minstens zo belangrijk is de samenleving leefbaar te houden" )ominee Jan Slomp en de ontmoeting met Moslims in Nederland FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant DONDERDAG 1 DECEMBER 1983 Leefbaar houden Middeleeuwen - Wat is voor u het belangrijkste van uw taak? ..Ik hoop dat ik kan bijdragen aan het leefbaar houden van de samen leving. Als er meer begrip is en als er minder misverstanden en voor oordelen zijn en er meer bereidheid is tot acceptatie van elkaar, krijgen allerlei ultra-rechtse groepjes die in Nederland de kop opsteken wat minder kans. Ik zie het echt niet alleen in de zin van het gaat puur om religie. Ik vind het minstens zo belangrijk, zo niet het allerbelang rijkste. dat we in Nederland een leefbare samenleving houden, waarin mensen niet gediscrimi neerd worden, zichzelf kunnen zijn, ze over en weer geaccepteerd worden, waar men zich voor elkaar interesseert. Dat gaat van beide kanten uit. Ik weet van een wijk in Rotterdam, waar een moskee kwam, en waar men een paar weken lang avonden heeft georga niseerd in de moskee Wat heel bijzonder is voor Marokkanen, waar ze nooit een met-moslim de moskee binnen laten. Voor de buurt heeft men het taboe doorbro ken door de moskee open te stellen om kennis te maken met elkaar en uit te leggen wat men in de moskee doet Ik heb het ook op andere plaatsen meegemaakt Vaak heeft men over en weer nog wel wat drempelvrees. Moslims ook, wan neer ze van een andere kerk in de buurt een uitnodiging krijgen voor iets dergelijks. Altijd nog een beetje bang: gaat die kerk ons niet bepre ken? Maar als geleidelijk aan toch een vertrouwen gaat ontstaan kan dat een bijdrage leveren aan het geestelijk gezond houden van een gemeenschap Leusden heeft daar met zo veel mee te maken. Oude wijken in grote steden des te meer. Onbekend maakt onbemind. Ik merk dus ook, dat het de mensen heel wezenlijk raakt. Als ik in een oude wijk in Rotterdam of Den Haag een spreekbeurt heb kan ik er zeker van zijn dat, als het over dit soort dingen gaat, de kerkzaal vol zit, en dat ik met op de afgesproken tijd, kwart over tien naar huis kan. maar dat sommige mensen om half twaalf nog met je in discussie zijn omdat allerlei vragen ze zo hoog zitten. Mensen worden op hun ei gen christen-zijn teruggeworpen Zien ook vaak niet de mogelijkheid om gemeenschap met elkaar te hebben omdat er een taalbarrière is. Gelukkig zijn op zulke samen komsten vaak mensen van beide geloven aanwezig. Ik denk aan een serie die we gehad hebben in Den Haag, waar heel wat moslims kwa men opdraven Ik denk aan een serie in Utrecht waar niet veel maar j toch behoorlijk wat moslims be langstelling hebben getoond Dat werkt dóór in de gemeenschap Het i is belangrijk dat men elkaar in de j koffiepauze ook ontmoet, en dat i men dan ook zegt: dat moeten we j nog es herhalen!" - In onze samenleving staat de kerk niet meer centraal. De gehele samenleving van de moslims is doordrongen van hun religie ..Dat hebben wij gehad in de middeleeuwen. Het secularisatie proces kom je natuurlijk ook im sommige moslimlanden wel tegen Dat is nogal geforceerd gebeurd onder het beheer van Ataturk na 1924 toen het kalifaat werd afge schaft na de stichting van de Turk se seculiere staat. Ook bij ons is het een vrij laat fenomeen dat men zo de religie in zijn dimensie (ook de controle, maar dat is een goede zaak) heeft teruggedrongen De moslims bij ons komen uit culturen waar dat sterk het geval is. In gebieden die gekoloniseerd zijn is er ook iets van meegekomen. De Surinaamse moslims hebben daar meer een tik van meegekregen dan de Marokkanen en de Turken. Het hangt, ook een beetje samen met wat wij folklore zouden noemen: dat is bij hen levend volksgeloof. Dat ervaren zij wel als een gemis. Maar het is natuurlijk niet zo, dat de maatschappij hier in zijn totaliteit een stukje Islamcul tuur kan gaan vormen. Als de moslims zich gaan afsluiten, een eigen ghetto gaan vormen, kan het zijn dat voor hun besef er gens een klein Turkije ontstaat in een wijk van Rotterdam of een klein Marokko in een wijk van Amsterdam, maar dat is dan ei genlijk een falen geweest van hun opname, met behoud van eigen identiteit zeggen ze dan altijd in de rapporten van de regering, in de samenleving. Een eigen plekje heeft men nodig om zichzelf te zijn, maar niet een helemaal geïsoleerd plekje. Dan probeert men zo veel mogelijk in praktijk te brengen wat men van thuis heeft meegekregen. Er wordt soms ook van dingen een punt gemaakt, waarvan men thuis niet een punt zal maken. Dus bijvoorbeeld: in sommige kringen moeten de vrouwen met een doekje om lopen en een lange broek onder hun jurk. De mannen moeten toch ergens aan kunnen zien, dat ze moslim zijn! Terwijl datzelfde gebruik in het eigen dorp in Turkije al geleide lijk aan uitgesleten is!" Rozendaallaan 9 Leusden-C. USDEN - Drs. Jan Slomp is Is 1977 predikant in algeme- lienst van de Gereformeerde ;en voor de voorlichting van lieden met het oog op de moeting met de moslims in erland. Daarvoor werkte hij ien jaar in missionaire dienst et Christian Study Centre in alpindi (Pakistan). Het doel dit studiecentrum was twee- de kerk helpen te leven in moslims land, en lijnen van act leggen naar de moslims met name naar dë moslimse llgentsia. Het was een oecu- nsch instituut. De uitdaging de Islam is voor rooms- olieken en protestanten itisch gelijk. De punten waar nu al veertien eeuwen om in het gesprek met de Islam immers: de betrouwbaar van de bijbel den de vraag God zich geopenbaard t: is Jezus Christus slechts irofeet of is Jezus Christus de vlees geworden liefde eti urn 1976 stelde de synode der üg formeerde kerk drs. Slomp teit Dri voorlichting te geven over 'tmoeting met moslims in Ne- )C nd Er was toen al een katho- pater Backx die daar mee was, en met wie de heer pcontact opnam. Het was ook •ogste tijd, want in Midden- en 1 Europa wonen door arbeids- tie tegenwoordig 5 tot 6 mil- mensen die afkomstig zijn uit 'tische landen. In 1980 be- I hun aantal in Nederland: J K)0. Toch heeft de in 1964 .mde Churches Committee on ut Workers, een overkoepe- orgaan, waarin zeventien •Europese kerken samenwer- Pas in januari 1980 besloten "erkgroep te vormen met de 'it zich met de theologische bezig te houden die voort- sn uit de aanwezigheid van grote getallen buitenlandse werk nemers. Drs Slomp is één van de leden van de werkgroep, die nauw samenwerkt met de islam- commissie van de Konferentie van Europese Kerken, waarvan hij se cretaris is Zo juist verscheen een boekje bij Ten Have in Baarn onder zijn redactie Christenen en mos lims in gesprek, een handreiking" - Hoe staat het in Nederland met de ruimte die christenen bieden aan gelovigen van andere wereld godsdiensten. in dit geval aan de moslims? ,,lk zou het niet willen beperken tot christenen die ruimte bieden. We leven officieel in een staat waar kerk en staat, godsdienst en poli tiek wat uit elkaar gehouden wor den. Dus het ruimte bieden als zodanig is een zaak van de staat, die er voor moet zorgen dat ieder een, ongeacht zijn opvattingen, binnen de normen die de wet voor schrijft de ruimte krijgt om zijn eigen geloof te belijden en te praktiseren Die ruimte wordt gegeven aan moslims in Nederland. Er zijn op het ogenblik tegen de 200 mos keeën in Nederland. Dat kan betekenen, dat christe nen ruimte geven Dat heeft het vooral de eerste tijd betekend. Tus sen 1973 en 1983 zijn er ruim 170 moskeeën tot stand gekomen (de ze telling dateert van december 1982). In de eerste tijd hebben moslims nog wel eens aangeklopt bij kerken om tijdens feestdagen van de moslims, het grote feest na de vastenmaand en het offerfeest van Abraham, kerkruimte te mogen gebruiken Dat is in 1968 bijvoor beeld al in Deventer gebeurd, en in Rotterdam, Utrecht, Nieuwe Zijds kapel in Amsterdam Dat heeft wel discussie gegeven Sommigen hebben gezegd de Islam is altijd de rivaal geweest van het Christen dom, moeten we de moslims nu ze hier zijn gastvrijheid bieden in onze - De ontmoeting tussen Moslims en Christenen fraai in beeld gebracht Ds Slomp in gesprek in de moskee te Soest Foto: Audiovisie Ben Kool gebouwen? Het is ook wel eens een keer afgeknapt, maar mij zijn vele gevallen bekend waar het wel luk te. Dat ging dan altijd om kerkge bouwen waar de stoelen uit kon den. Met vaste banken hadden ze er niets aan. Het ging ook om ruimten naast de kerk, zalen. Daar had men meestal de minste moeite mee Met de ruimte binnen de kerk, waar de kansel en de avondmaals- of eucharistietafel staan, daar had men veel meer moeite mee. En de moslims hadden er ook veel moeite mee. In één van de grote steden had men een kerkruimte afgestaan voor vrijdags gebruik aan de mos lims zo lang ze zelf geen moskee hadden. Boven op het orgel zag een nogal wat blote David Nou is in de eerste plaats David een profeet in de Islam, en dan was ie boven dien nog bloot en mag men geen beelden maken van profeten. Dus werd gevraagd aan de koster of hij voor de vrijdagsdiensten een laken over deze David kon draperen Maar die David zat nogal hoog, en de man moest met een hoge brand weerladder, die nogal zwiepte naar boven, en was niet van plan zijn leven voor de moslims te riskeren Zodoende kwam daar niets van. De moslims keken toen maar niet naar boven!" Perfekt - De moslims zeggen God stuurde vele malen godsdiensten naar de aarde. Het laatst de Islam Omdat die perfekt is. is het daar bij geble ven. ,,Dat is inderdaad de opvatting van de meeste moslims. De profeet Mohammed wordt gezien als het zegel der profetie Met andere woorden, hij is de afsluiting, de verzegeling, de bekroning. Ze wij zen ook op de tekst in de Koran, waarin staat Heden heb Ik (God) voor u de godsdienst volmaakt Dus de Islam is de beste en de laatste godsdienst. Dat wil echter niet zeggen dat de Islam als histo risch fenomeen niet kan deforme ren of degenereren, in verval kan geraken. Dat betekent dat God die Islam dan niet helemaal aan zijn lot over laat, maar, zo geloven moslims dan stuurt hij een vernieuwer van de religie. Men meent achteraf in elke eeuw zo n vernieuwer te kun nen aanwijzen, die zorgt dat de Islam weer een wedergeboorte doormaakt De Islam mag dan wel claimen de beste en laatste gods dienst te zijn, maar de praktijk valt natuurlijk ook in de Islam soms erg tegen. Men zet wel de Islam is de meest tolerante godsdienst, maar er zijn ook veel voorbeelden aan te wijzen, dat de Islam niet zo tolerant is opgetreden - Het lijkt hoogmoedig van christe nen om te stellen dat God zich alleen met christenen zou bezig houden Zij vormen immers een minderheid. „Het feit dat het christendom een missionaire godsdienst is, denk ik, al één antwoord op de vraagAls de rest van de wereld je niet interes seert. ga je natuurlijk ook niet via missie, zending, werelddiakonaat en ontwikkelingssamenwerking proberen daar iets aan te doen Bij één van de laatste gesprekken die ik had met de voorzitter van de Islamcommissie van de Europese kerken, bisschop David Brown uit Guildford, hij is kort daarna overle den. kwam het gesprek daar óók op, en toen zei hij „Ik vind het blasfemisch om te denken dat God zich alleen maar voor christenen interesseert.' Voor de mens zelf gaat getuigen moet hij eens luisteren of hij God niet voor de voeten loopt met zijn getuigenis. Vóór het sprekend of dienend getuigen komt het luiste ren. Het luisteren is volgens mij ook een getuigenis, waardoor je bereid bent opmerkzaam te zijn voor Gods bemoeienis met andere mensen in de wereld, die op hun manier God hebben horen spreken en zijn woord hebben vastgelegd in heilige boeken, en daaruit een levensleer hebben afgeleid en daarin steun en bemoediging hebben gevonden in alle kritieke fasen van het leven Soms kan dat heel erq liiken oo wat er in het Christendom voor komt Soms kan dat er ook heel erg van af wijken. We zitten nu in het Lutherjaar Luther legde grote na druk op de genade van God, waar de mens door geloof alleen deel aan heeft. Zulke scholen waarin Gods genade wordt gepredikt als de enige manier waardoor een mens tot zijn recht komt, waardoor hij bij God in de gratie komt. kom je ook bij bepaalde vormen van Hin doeïsme tegen Er zijn ook bepaal de vormen van moslimse mystiek, die alles op de kaart van de godde lijke liefde en barmhartigheid zet ten en niets op die van de mens." Raakvlakken - Op welke vlakken kunnen de beide godsdiensten elkaar vinden „Ik denk dat de Islam binnen de Nederlandse, en in bredere zin binnen de Europese gemeen schap, de Godsvraag weer op een eigen en op een nieuwe manier aan de orde heeft gesteld. Nu er op de Nederlandse scholen 80 000 kin deren zitten van vreemde her komst, waarvan er toch 60 a 70% van moslim-origine is, betekent dat er zowel op de openbare als op de christelijke scholen wordt nage dacht over het geloof van de mos lims. Met name in concentratiege bieden. Het tweede aspect is dat als de buitenlandse kinderen op de christelijke scholen zitten (van de 10 zitten er 5 op de openbare, 3 op de rooms-katholieke, 2 op de pro testants christelijke) hun aanwezig heid bepaalde religieuze vragen oproept. De moslims zeggen in dezelfde God te geloven als de joden en de christenen. Dat zet een proces in werking van wederzijds elkaar bevragen. De moslims zeggen: Wij willen een leefwijze, die in overeenstem ming is met Gods wil. Een christen zal. als het goed is. hetzelfde uit gangspunt hebben, zowel voor zijn privé- als voor het gemeenschaps leven Zijn er gemeenschappelijke punten, is daar niet alleen een raakvlak, maar zou het kunnen zijn, dat moslims en christenen het over wat God van ons wil met elkaar eens kunnen zijn? Eén ding was bijvoorbeeld duidelijk bij de voorbe reidingen van de conferentie van de Wereldraad van Kerken in Van couver in augustus van dit jaar, dat eerbied voor het door God gescha pen leven, de natuur, de rechten van de mens duidelijk gemeen schappelijke punten waren." Anco Mali zocht de predikant op en sprak met hem onder meer over de ruimte die de Nederlandse christenen de moslims willen bieden, de Islam als perfekte goedsdienst, de raakvlakken tussen Christendom en Islam en het eigen plekje dat men nodig heeft om zichzelf te zijn. „Er wordt soms ook van dingen een punt gemaakt, waarvan men thuis niet een punt zal maken. Dus bijvoorbeeld: in sommige kringen moeten de vrouwen met een doekje om lopen en een lange broek onder hun jurk. De mannen moeten toch ergens aan kunnen zien, dat ze moslim zijn! Terwijl datzelfde gebruik in het eigen dorp in Turkije al geleidelijk aan uitgesleten is." door Anco Mali met moslims. Hij doet dat sedert juni 1976, toen hij door de synode der Gereformeerde kerk speciaal hiervoor werd aangesteld. Een unieke functie, waarvan de belangrijkheid wellicht met een paar cijfers is aan te geven. In West-en Midden-Europa wonen momenteel zo n zes miljoen mensen, die afkomstig zijn uit islamitische landen. In Nederland bedraagt hun aantal omen nabij300.000. )s Jan Slomp ■4 'redikant in algemene dienst de Gereformeerde kerken in erland om voorlichting te en over de ontmoeting met ilims in onze samenleving". lekst staat afgedrukt op het tekaartje van de Leusdenaar Jan Slomp. Vanuit het eformeerd Dienstencentrum de Burg. De Beaufortweg l ktdrs. Slomp aan de rlichting over de ontmoeting i

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5