Werkgroep zet vaart achter plannen sportzaal Achterveld SOHA blijft zoeken naar een tijdelijk onderkomen Leusden subsidieert motorcrossterrein Binnenkort haalbaarheidsonderzoek leusderk Weekendcursus School voor Wijsbegeerte Geref/Herv jeugdwerk krijgt subsidie voor jeugdhonk GEMEENTE OM HULP GEVRAAGD BIJ ZOEKEN Papoea sin Nood Werkgroep Milieu-educatie vergadert FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant l— Winter- voeding vogels (4) DINSDAG 6 DECEMBER 1983 plaatselijk nieuws ACHERVELD - Als alles verloopt zoals wij ons voorstellen, reke nen we erop dat in augustus 1985 de deuren van de Achter- veldse sportzaal geopend zul len worden", aldus de twee woordvoerders van de werk groep "Sportzaal Achterveld". Het gebrek aan geschikte zaal ruimte wordt ieder jaar weer nij pender omdat de huidige ac commodatie veel te wensen overlaat en veel Achtervelders ervan weerhouden om van een Achterveldse sportclub lid te worden. We kunnen te weinig spelen is een veel gehoorde kreet die veel dorpsgenoten sla ken die hun sportieve heil reeds elders (buiten de gemeente) hebben gezocht. „Voor ons als binnensporters in Achterveld redenen genoeg om de koppen eens bij elkaar te steken om bin nen afzienbare tijd spijkers met koppen te slaan voordat het Achterveldse zaalsportgebeu- ren helemaal op zijn gat ligt", aldus de leden van de begin dit laar opgerichte werkgroep. Sinds '79 is het bekend dat de Achterveldse gymzaal niet meer aan de eisen des tijds voldoet In de sportnota van dat jaar werd reeds aangekondigd dat de gym zaal gerenoveerd of aangepast diende te worden Vanaf dat mo- nent zijn er al mensen bezig om en en ander te verwezenlijken. In de recent verschenen sportnota 83 wordt er nogmaals op gewe ren dat het hoog tijd wordt om de jymzaal in Achterveld te verbete en dan wel tot een volwaardige iportzaal uit te bouwen Tevens itaat het renoveren van de gym- :aal boven aan het pnoriteiten- De gymzaal in Achterveld die al lang niet meer aan de eisen voldoet lijstje van de Sportstichting Leus den. ,,Het lijkt er dus op dat de gemeente Leusden ons nog niet vergeten is en serieus meedenkt om een sportzaal waarvan de be staande gymzaal deel uitmaakt van de grond te krijgen Toch zou den we wat meer vaart in het tot standkomen willen brengen. Vele punten die eveneels boven aan het lijstje stonden zijn inmiddels ter hand genomen, uitgezonderd de sportzaal in Achterveld", ver zuchtten leden van de werkgroep „Daarom hebben we eind '82 be gin '83 de krachten gebundeld en een werkgroep in het leven geroe pen die de Achterveldse sportbe- langen maar eens keihard moest gaan stellen en een snelle realisa tie moet gaan nastreven" Overleg In de werkgroep hebben perso nen van sportvereniging Avanti, de voetbalclub Achterveld, tennis vereniging de Eemelaar en de la gere scholen zitting. ,,We zijn met zijn allen constructief bezig om concrete plannen op papier te zet ten en aan de gemeente Leusden voor te leggen" Het geld voor de verbouw lijkt het minst grote pro bleem dat een snelle renovatie van de gymzaal in de weg zou kunnen staan Wat wel belangrijk en waarin de gemeente Leusden zeer geïnteresseerd is, is de be zettingsgraad en de haalbaarheid dwz. de financiën na het inge- bruiknemen. Hoe hoog zijn de eventuele tekorten e.d. „Juist om dit soort zaken uit te zoeken heb ben we uit de kringen van de Nederlandse Sport Federatie een vertegenwoordiger gehaald die ons als derde onpartijdige in de zen adviseert. Verschillende ont werpen en voorstellen zijn de re vue reeds gepasseerd. Zoals je ziet gaan we niet over een nacht ijs en willen we in nauw overleg met de gemeente tot een goed en snel besluit komen dat sporters in Achterveld en de gemeente Leus den kan bekoren", aldus een lid van de werkgroep Op het mo ment is de werkgroep zover dat zij een haalbaarheidsonderzoek zou willen laten verrichten (NSF) waaruit moet blijken hoe het financiële plaatje bij een optimale bezetting en na de realisatie er uit zal gaan zien. Hieruit moet blijken wat mogelijk is. „We zijn als bin nensporters niet te beroerd om de handen uit de mouwen te steken om op allerlei manieren d.v.m. zelfwerkzaamheid de kosten te drukken. Diverse plannen liggen bij ons al klaar. We hopen dat eer daags het benodigde geld voor een dergelijk onderzoek door de gemeente beschikbaar gesteld zal worden. We zijn helemaal niet verontrust over de uitkomst van zo'n onderzoek We zijn ervan overtuigd dat uit de cijfers zal blij ken dat Achterveld een sportzaal waard is We rekenen erop dat Leusden aan een spoedige tot standkoming zal meewerken en Achterveld niet in de kou zal laten staan. Wethouder Van Woudenberg deelde j.l. donderdag in de com missievergadering welzijn mede dat burgemeester en wet houders voornemens zijn om geld beschikbaar te stellen voor het "haalbaarheidsonderzoek". Hij voegde er wel aan toe dat uit de resultaten hoe die ook zullen uitvallen geen al te voorbarige conclusies mochten worden ge trokken. Een stap in de goede richting, was de eerste reactie van de leden van de werkgroep. (Van eén onzer verslaggevers) LEUSDEN - Stichting Opvang en Herstel Alcoholici, gevestigd in Leusden, zit opnieuw drin gend verlegen om huisvesting, z Nadat twee eerdere onderkomens slechts tijdelijk gehuurd konden worden, staat er weer een ver huizing voor SOHA voor de deur. De voormalige woning van de vertrokken ds. Weernekers. waarin de stichting nu haar werk doet, zal in januari ontruimd moeten worden vanwege de komst van een nieuwe dominee voor de Hervormde Kerk in Leus den. Dat betekent dat SOHA te gen die tijd andere huisvesting dient te hebben. En dat is nu het probleem, omdat in Leusden weinig geschikts te vinden is. De panden die in aanmerking ko men zijn echter te duur in huur voor de stichting, die qua finan ciën afhankelijk is van een pro vinciale subsidie van 10 duizend gulden voor 1983 en 1984 en van de baten van kollektes. Maan dagmiddag bezocht een delega tie van SOHA burgemeester J. W. M. Rademaker om gemeente lijke hulp te krijgen bij het zoe ken naar een ander onderkomen. Burgemeester Rademaker kreeg namens de stichting van de heer Van de Hoek een zelfgemaakte grote schoen aangeboden waarin een gedicht en een kadootje zaten. Zeer in de stijl van die dag, 5 december In het rijmpje werd de gemeente gevraagd om huisves ting De laatste regels luidden „Daarom, o Rademaker, burger- vaar, maak uw naam voor SOHA waar. Maak Raad. help SOHA hel pen. Sint s dank is dan niet meer te stelpen" Het kadootje dat de bur gemeester mocht uitpakken was een trommel met Haagse Radema ker hopjes (,,U moet, al vindt u dat niet fijn. zo hard als deze hopjes zijn".). Na afloop van deze ludieke cere monie kon de burgemeester de SOHA (met 24 medewerkers) niet toezeggen dat huisvesting zó gere geld is, maar zegde hij wel ge meentelijke medewerking toe in de speuracties naar een ander onder komen Hij merkte daarbij op. dat deze hulp niet onverlet laat de aktiviteiten die SOHA zelf moet blijven ondernemen om aan tijdelij ke huisvesting te komen Gespro ken wordt over tijdelijk omdat de stichting in de naaste toekomst een permanent krisis-opvangcentrum wil betrekken. Naar verwachting in maart van het voltend jaar hoopt SOHA daar meer duidelijkheid over te krijgen van het ministerie van Volksgezondheid LEUSDEN - Op zaterdag 10 en zondag 11 december wordt er op de Internationale School voor Wijsbegeerte een week endcursus over "Vragen naar de taal van de filosofie" gehou den. De thematiek zal nader worden toegespitst op de problematische eis van eenzinnigheid van de filo sofische taal, het daarmee ver bonden aspekt van intersubjecti- vitiet van filosofische teksten, het schriftkarakter van de gesprekken en geschreven taal en de retoriek in filosofische teksten. Het programma voor die dagen ziet er als volgt uit: Zaterdag: 10 30 uur prof. dr. C.W.M. Ver hoeven: Filosofische taal en het probleem van de een- zinnigheid. 14.00 uur prof. dr A.Th Peper zak: Tekst en interpretatie in de wijsbegeerte. 19.30 uur drs. G Groot: Filosofie en Schrift bij Derrida Zondag 10.00 uur prof dr S IJsseling Filosofie en retoriek. De kosten bedragen 44 gulden; voor studenten en werklozen 24 gulden. Het pensiongeld be draagt 50 gulden; studenten en werklozen betalen 35 gulden. Voor inlichtingen en opgave: In ternationale School voor Wijs begeerte, Dodeweg 8, 3832 RD Leusden. Telefoon 15020. EUSDEN - Het gereformeerd/ lervormd jeugdwerk in Leus- jen kan rekenen op een ge- neentelijke subsidie van naximaal f 60.000,—. Alle aadsfracties waren het er tij lens de vergadering van de :ommissie welzijn over eens lat de "stuurgroep jeugdhonk .eusden" voldoet aan de voor vaarden van de subsidieveror- lening. De financiering van het lieuwe jeugdcentrum voor het eugd- en jongerenwerk en de gereformeerde en hervormde kerk is nu helemaal rond. Met de bouw van het nieuwe cen trum aan de Hamersveldseweg kan begonnen worden. Aanvankelijk waren er nogal wat bezwaren tegen de subsidiëring van een jeugdcentrum voor ker kelijk jeugdwerk. De raad van Leusden heeft namelijk de uit spraak gedaan dat kerkelijke en politieke activiteiten nooit gesub sidieerd mogen worden. De stuur- Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13 30 tot 17.00 uur. Telefoon: 033-941495 Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Hoofdredakteur: Marnix Kreyns Redaktie. Bertien Engelkens Caspar van Loo Abonnementsgeld: 59,40 per jaar; 30,20 per halfjaar; 15,35 per kwartaal Klachten bezorging: lis abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond '8.00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan ontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag Jssen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691Bij geen gehoor kunt u ontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 6141, toestel 44. labestellen foto's: meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u abestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij ooruitbetaling van 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro. 71441 t.n.v. BDU b v te Barneveld, met duidelijke vermelding van ewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto erd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. hgeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste tofs) thuis. E LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- 'antenkombinatie te Barneveld. groep die zich bezighield met het tot stand komen van een nieuw Tentrom-treeft 'echter aan kunnen tonen dat het in dit geval niet gaat om "kerkelijk werk". De geref./herv jeugdraad kon tot een jaar geleden gebruik maken van één van de schuren van boer derij 't Claverenblad". De be treffende schuur is inmiddels af gebroken. Gelukkig kon het jeugdwerk doorgang vinden in de noodlokalen van de voormalige Kinderlandschool. Het gebouw waarin straks het jeugd- en jongerenwerk van de geref./herv jeugdraad moet plaatsvinden gaat in totaal ruim vier ton kosten. Het grootste deel van dit bedrag wordt betaald door de Hervormde en Gereformeerde Kerken v&n Leusden'. 'Nu'de ge meente f 60.000,— bij gaat dra gen komt ook het nationaal jeugd- fonds over de brug Jantje Beton legt f 20.000,— op tafel voor het nieuwe jeugdhonk. Door allerlei acties is er inmiddels ook al het nodige bijeen gegaard. Een onlangs gehouden rommel markt bracht f 30.000,— op Harm Offereins (SGP/GPV) bleek donderdagavond geen probleem te hebben met het beschikbaar stellen van een gemeentelijke subsidie „Alleen jammer dat een club met zo'n achterban zichzelf niet kan bedruipen" was het com mentaar van de heer Offereins Als het clubgebouw er eenmaal staat zal ook de werkgroep "TussenTijds" gebruik maken van de accommodatie, zo kon digde stuurgroeplid Marco Kamp aan. Verder komen er vier kinderclubs voor kinderen van zeven tot twaalf jaar en een tie nerclub voor de wat oudere jeugd. Het ligt ook in de bedoe ling om een soosachtig gebeu ren te starten voor de jongeren van 16 tot 20 jaar. De verwach ting is dat in totaal 200 jongeren gebruik gaan maken van het nieuwe gebouw. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Op de heer Oostra (D'66) na zijn alle leden van de commissie welzijn het er mee eens dat de gemeente Leusden meebetaalt in de aanleg en in richting van een regionaal mo torcrossterrein op de Leusder- heide. De heer Oostra vindt het onjuist dat de totale inrichtings kosten van ruim achttiendui zend gulden gelijkelijk worden verdeeld over de gemeenten die bij de aanleg van het terrein be trokken zijn geweest. Het tot stand komen van een mo torcrossterrein heeft veel voeten in de aarde gehad Aanvankelijk werd er gecrosst op een terrein dat op het grondgebied van Leus den lag. Omwonenden tekenden bezwaar aan tegen het bedrijven van de motorsport op het betref fende terrein in de nabijheid tfan de Doornseweg. Toen de Leus- dense motorcrossvereniging een fusie aanging met de Zeister zus tervereniging werd ook de ge meente Zeist bij de hele zaak be trokken. Uiteindelijk gingen de ge meenten Amersfoort, Soest, Leusden en Zeist rond de tafel zit ten omdat elk van deze gemeen ten met het probleem zat dat er in de onmiddellijke omgeving een crossterrein moest komen. Als men tenminste van het probleem "wild crossen" wilde afkomen. Begin van dit jaar werd overeen stemming bereikt met het ministe rie van Defensie over een terrein op het militair oefenterrein, nabij Zon en Schild. Een geluidsproef die overigens een slordige f 20.000,- heeft gekost, toonde aan dat een motorcrossterrein haalbaar zou zijn op die plek Wel moest aan een aantal voorwaar den worden voldaan, wilden de omwonenden geen overlast on dervinden van het crossen. De betrokken gemeenten hadden van tevoren afgesproken dat als het crossterrein gerealiseerd zou worden men de kosten zou verde len over de gemeenten. Dit onge acht de vraag op wiens grondge bied het crossterrein zou komen. Alleen de heer Oostra (D'66) blijkt het niet eens te zijn met deze gang van zaken De andere leden van de commissie welzijn en on derwijs toonden zich donderdag avond erg blij met de gevonden oplossing Het bestuur van Zon en Schild heeft al gezegd geen problemen te hebben met een crossterrein in de omgeving van het psychiatrisch ziekenhuis mits de geluidsoverlast binnen de per ken blijft. HeVP Papoea-fonds Postgiro 243000 Secretariaat: Van Randwijcklaan 104 3815 MT Amersfoort Telefoon 033 - 728690 Rozendaallaan 9 Leusden-C. LEUSDEN De werkgroep Mi lieu-educatie van het CML ver gadert op woensdag 7 decem ber om 20.00 uur in kamer 17 van het gemeentehuis. De agenda is als volgt samenge steld 1Notulen vorige vergadering 2. Mededelingen en ingekomen stukken 3. Schoolprogramma 1983/84 4 Wegberminventarisatie 5. Afvalproblematiek 6 Wat verder ter tafel komt 7 Rondvraag In elke tuin zien we wel merels, wie kent ze niet. Altijd in het deftige zwarte pak. Ook zijn vrouw, in een wat bruin achtig kleed, gedraagt zich deftig. Heeft hij een mooie oranje snavel, dan weten we dat het een wat oudere heer is; de snavel van de jonge mannen is geel. Maar o wee als er een andere merel op het toneel verschijnt. Dan vergeet hij zijn deftigheid en begint te ruziën. Ze verdragen andere vogel soorten met een hoog hartig negeren, maar soortgenoten dulden ze niet in hun nabijheid, laat staan dat ze het voedsel delen. De oudere man nen verjagen de jonge ren, die op hun beurt de vrouwen verjagen. Vroe ger was de merel een schuwe bosvogel, nu trekken ze steeds meer naar de bewoonde we reld en zijn bijna even al gemeen als de huismus. Wat minder algemeen bij de huizen is de zanglij ster, naaste familie van de merel. Als wintergas- ten zien we nog een paar neven: de kramsvogel en de koperwiek. Die zijn echter altijd in groepen bij elkaar, die houden van gezelligheid. Ze broeden niet in ons land maar willen, als de vorst niet te streng is, hier wel overwinteren. Graag ko men ze op de resterende bessen van de vuur- doorn en lijsterbes af. Als die in onze tuin staan, willen ze ook wel iets van het voer, wat wij voor de merels bedoeld hadden, meepikken. De kramsvogels, zowel als de koperwieken, lij ken wel wat op lijsters, voornamelijk door hun gevlekte borst. Ze komen uit de uitgestrekte en dun bevolkte bossen van Noord-Europa, Noorwe gen, Zweden en Finland. Ze hebben daar nooit ge leerd om bang voor men sen te zijn en waarschijn lijk zijn ze daarom zo op merkelijk tam. De krams vogels zijn goed te on derscheiden van de ge wone lijster door de op vallend grijze stuit. De koperwiek onderscheidt zich van de lijster door de witte oogstreek en de geelwitte oorstreek. Maar het meest markante verschil is wel de (rood)koperkleurige flan ken. Bij een zittende vo gel nog net onder de vleugel te zien, maar bij het opvliegen zeer opval lend. Nu zult u willen weten wat het beste voer is voor deze hele lijsterfa milie. Op de eerste plaats fruit, in hoofdzaak appels en peren, liefst rot. Snijdt ze wel door, want de harde schillen kunnen ze moeilijk baas. Ook afval van fruit, als klokhuizen en schillen, maar wel erg fijn gesneden. Brood eten ze ook wel, maar lie ver de kaas en dan als toetje geweekte krenten en rozijnen. Nog een laatste tip: Geef nooit grote brokken maar maak alles wat u voert eerst handelbaar voor vogelsnavels. G. van L HO^r. (\WIEKLM

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3