„De Mannetjesmaker": goede, Hollandse film er J. W. KNIEP 1 leu sder krn n 1 Meubeltoonzaal in Achterveld en tuincentrum aan Hamersveldseweg? KPJ vierde Sinterklaas Voorlichtingsavond over Cara Amnesty Schrijf avond KOORTS? MEET HET BETER... DE NIEUWE PHILIPS THERMOMETER! I Bekeuringen in koopcentra Bijeenkomst Patiëntenbelangenvereniging FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant DAMES EN HEREN r. c DONDERDAG 8 DECEMBER 1983 kijk op de film 10 door Marnix Kreyns AMERSFOORT - De beste re clame voor een film, boek of grammofoonplaat maakt de au toriteit, die roept, dat het produkt schadelijk is voor de democra tie. Want de democratie is heilig en wie daar aan wenst te tornen verdient niet beter dan bekeken, gelezen of beluisterd te worden. De beste reclame voor de film ,,De Mannetjesmaker" is derhal ve gemaakt door Gijs van der Wiel. oud-direkteur van de Rijks Voorlichtingsdienst (RVD). Hij heeft namelijkvoor radio en tele visie en in de krant verklaard, dat „De Mannetjesmaker" slechts voor de democratie zou zijn. Al zou ik „De Mannetjesmaker" kwalificeren als een weliswaar niet volmaakte, maar toch zeer goede film, dan nog zou ik het werk van producent Hans Klap en regisseur Hans Hylkema veel minder aanprijzen dan Van der Wiel heeft gedaan. Ik waag het er niettemin op: „De Mannetjesma ker" is niet volmaakt, maar wel een zeer goede film. Ik vrees zelfs dat ze prima is voor de democratie. Voor wie - ondanks de vloedgolf van publiciteit, die er de afgelopen weken rond deze film is geweest - nog niet weet, waar .,De Man netjesmaker' over gaat, een korte samenvatting. ..De Mannetjesma ker" vertelt het verhaal van de public-relations adviseur Ben Kor sten. die in de film Ben Mertens (Gerard Thoolen) heet. Van zijn vak was Korsten eigenlijk journa list. maar door een wankelmoedige houding tijdens de Tweede We reldoorlog was hem de eerste ze ven jaar na de bevrijding het recht op publiceren ontzegd Zodoende kwam hij in het toendertijd in Ne derland nog jonge vak van de public relations terecht, om daarin ver te komen. Begonnen bij enkele bedrijven - waaronder het Zwolsman-concern - kwam hij via de provincie Zuid-Holland in Den Haag terecht. Hij werd er de steun - Egbert van Paridon speelt als Gerrad Kamphuis Gerard Veldkamp en toeverlaat van staatssecretaris sen, ministers en premiers en dan met name uit de KVP. Ze hadden Korsten niet alleen nodig om hen uit te leggen, wat je nou in vredes naam met het nieuwe medium tele visie moest doen, maar Korsten mocht ook de helpende hand bie den bij het schrijven van bijvoor beeld de Defensienota. Een onge kende invloed voor een niet- ambtelijk en niet-gekozen persoon binnen het Nederlands staatsbe stel. MORFINE Tegelijkertijd met zijn carrière als PR-man van KVP-politici ontwikkelde de Ben Korsten een alcohol- en morfineverslaving van uiteindelijk dodelijke aard In het Haagse cir cuit kon de goed in de centen zittende Korsten zonder veel moei te aan morfine komen Met name de latere voorzitter van de Nationa le Gezondheidsraad, dr A J C Haex. heeft daarbij een uiterst du bieuze rol gespeeld. Hij wordt in de film in de figuur van Hendrik Ouder kerk (Carol van Herwijnen) geschil derd als de man. die Korsten de weg naar de morfine wees. Hem de drugs verstrekte, zolang Korsten van betekenis was voor zijn per soonlijke carrière, maar hem liet vallen als een baksteen, toen hij de PR-man niet meer nodig had Dat deed in feite heel politiek DenHaag Toen Ben Korsten op 26 augustus 1969 in de Ursula-kliniek in Wasse naar overleed, was hij - afgezien van zijn ex-vrouw en een trouwe medewerker-een uiterst eenzaam mens Twee geruchtmakende in terviews. waarin Korsten zeer vrij moedig klapte uit Haagse kringen, hadden er voor gezorgd, dat hij door politiek Den Haag volledig was uitgekotst. Aan zijn graf sprak slechts èen Haagse autoriteit Die moed had VVD-senator Harm van Riel, die Korsten kende uit de tijd, dat hij (Van Riel) gedeputeerde van de provincie Zuid-Holland was. Van Riel zei in zijn grafrede, dat Korsten het slachtoffer was gewor den van door hem veronderstelde vriendschap op plaatsen, waar heel andere belangen speelden. Dat boeiende verhaal heeft Hans Hylkema - die als regisseur voor de IKON-televisie een aantal gedra matiseerde documentaires ver vaardigde - ten zeerste geïntri geerd Hij zag er een film in en vroeg Vrij Nederland-journalist Ru- die van Meurs om de research te doen. Het werd voor Hylkema uit eindelijk een vijf jaar durend pro- jekt. Zijn uitgangspunt was dat de film een grote mate van historische betrouwbaarheid zou moeten be zitten. Al werkende kwam hij tot de conclusie dat het eindprodukt een synthese zou moeten zijn tussen een puur journalistieke, documen taire lijn en een dramatische lijn Met name scenario-schrijver Ton Vortsenbosch heeft aan die ontwik keling en dus het eindresultaat het zijne bijgedragen. CASTING Hoe is dat alles er nu als film uit gaan zien'' Allereerst verbluffend door de knappe type-casting voor de film. Een oudere Haagse ver slaggever sprak na het zien van de film van „een feest der herken ning" Wie naar Roelof Hille (acteur Hans Veerman) kijkt, ziet Reinder Zwolsman Cees de Boer (Hans Man in 't Veld) is Piet de Jong, net zoals Henk van Ulsen tot in de details Norbert Schmelzer (in de film Herbed van der Wal) is. Er zijn meer van die treffende voorbeel den - naast overigens ook minder geslaagde typeringen - die „De Mannetjesmaker" iets zeer be kends en vedrouwds geven Daar toe dragen ook andere historische elementen - van „Brandend Zand" tot en met het noemen van een aantal echte namen - bij. Maar belangrijker dan deze ge noeglijkheden voor de oudere kij ker, is de vraag, wat voor een met deze periode van de jongste parle mentaire geschiedenis van Neder land minder vedrouwde kijker als de kern van de film overkomt. Een paar zaken, die mij ook in het geheel niet alleen voor die periode kenmerkend lijken te zijn Wie denkt dat het politieke bedrijf van een hogere ethische orde is dan de rest van het leven, vergist zich Een niet gering aantal politici heeft bij voorbeeld de neiging om de per soonlijke ambitie hoger te achten dan het dienen van het landsbe lang Ook de vraag, of het bedrijfs leven geld ter beschikking mag stellen van een politieke padij in ruil voor het stellen van politieke eisen, blijkt niet zonder meer negatief te Gerard Thoolen als de aan morfine verslaafde mannetjesmaker Ben Mertens beantwoorden. Dat alles roept een sfeer op van onwaarachtigheid en dubbele moraal op. waarin de man netjes en vrouwtjes ook nog vaak van een tamelijk kneuterig allooi zijn KARIKATUUR? Hebben Van Meurs, Hylkema en Vorstenbosch daarmee een karika tuur geschetst9 Ja, zegt Gijs van der Wiel. en dat is gevaarlijk voor de democratie. Nee zeggen vele anderen (journalisten, politici), zo gaat dat echt en wie dat in een film een beetje sec kan laten zien, bewijst de democratie een dienst Dat neemt niet weg, dat er aan „De Mannetjesmaker" ook wel wat bezwaren kleven Vijfjaar research en ander voorbereidend werk in een film van anderhalf uur persen is een vreselijke opgave Dat bete kent dat veel weggelaten moet worden en het verhaal het gevaar loopt op een aantal punten te sum mier te worden Zo zou je je kunnen afvragen, wat nou de kwaliteiten van Medens/Korsten zijn geweest, want die moet die man in zijn vak toch echt wel hebben gehad En bovendien kunnen in zo n film maar een beperkt aantal items aan de orde worden gesteld, waardoor een eenzijdig karakter niet ondenk beeldig is. De pogingen van Zwols man om via de KVP met commer ciële televisie in Nederland een poot aan de grond te krijgen, vor men een nogal belangrijk onder deel van het verhaal van „De Mannetjesmaker" Het was natuur lijk bij lange na niet het enige item, dat indedijd in de Nederlandse politiek speelde Ondanks die tekodkomingen vind ik dat "De Mannetjesmaker" de boven aangegeven essentie van het verhaal uitstekend weer geeft. En vooral ook. dat wie dat niet door heeft de niet geringe kans loopt zichzelf ten gronde te richten, dan wel ten gronde gericht te wor den. Wat dat betreft heeft „De Mannetjesmaker" een enigszins open einde De vraag of Korsten werd vermoord, wordt niet beant woord Hylkema daarover: „Dat hij in ieder geval in figuurlijke zin vermoord, dus kapotgemaakt is. staat vast. Voor ons staat ook vast dat een onbekende bezoeker hem in zijn laatste uren een fatale dosis verdovende middelen heeft toege diend of verschaft Moord, zeil moord of moord uit medelijden9 It zou het in ieder geval toejuichen a er naar aanleiding van deze film een nieuw onderzoek kwam naar de dood van Ben Korsten - er zijn teveel raadsels rond zijn dood on opgelost gebleven, teveel mensen hebben te lang gezwegen." Nog even terug naar de film om iet? iets te zeggen over de acteer prestaties. Die zijn over het alge meen van een hoog nivo. Aller eerst die van Gerard Thoolen en Celia Nufaar als Mertens en zijn echtgenote. Maar ook van Kitty Courbois, Jaap van der Merwe Allard van der Scheer en Siem Vroom zijn er in grotere en klei nere rollen goede prestaties te zien. Zij allen maken van „De Mannetjesmaker" met zijn ver haal én al het gedoe er omheen een zeer Hollands gebeuren. En die uitdrukking kan je tegen woordig op filmgebied ook han teren, wanneer je wil zeggen, dal iets goed is. plaatselijk nieuws (Van één onzer verslaggevers). LEUSDEN - Er liggen bij de gemeente aanvragen voor de vestiging van een schoonheids salon, een kapperszaak aan huis, een tuincentrum aan de Hamersveldseweg en een meu beltoonzaal in Achterveld. Deze aanvragen worden komende dinsdag besproken door de werkgroep Economische Zaken, Consumentenbelangen en Werkgelegenheid (ECW). De plannen voor een schoon heidssalon en een kapperszaak aan huis zijn van particulieren. Een tuincentrum aan de Hamersveldse weg 78 is een idee van Ton Hilhorst die reeds een dergelijk bedrijf aan de Ursulineweg heeft. Hij wil in zijn tweede zaak tuin- en kamerplan ten, een beetje snijbloemen, mest stoffen, bestrijdingsmiddelen, bol len, zaden, potgrond, bindmateria- len en klein gereedschap verko pen Ook zouden klanten op mon ster bij hem bielsen, tegels en dergelijke kunnen bestellen. Wat de meubeltoonzaal in Ach terveld betreft, Kela Woninkrijk BV wil een dergelijke showroom vesti gen in haar leegstaande bedrijfs pand in Achterveld (Hessenweg). De toonzaal moet een filiaal wor den van de Kela-vestiging in Soes- terberg. De werkgroep ECW, een ad viesorgaan van burgemeester en wethouders, vergadert dins dag 13 december om 20.00 uur in de commissiekamer van het ge meentehuis. LEUSDEN - De patiëntenbe langenvereniging Leusden orga niseert in samenwerking met het Nederlands Astma Centrum een voorlichtings- en gespreks- avond over Cara. De bijeen komst wordt gehouden op dins dag 13 december om 20.00 uur in De Hakhorst aan de Waarden. Zeker 10% van de Nederlandse bevolking heeft een vorm van Cara, waarmee het een nationaal probleem is. Cara is een verza melnaam van aandoeningen als astma, chronische of astmati sche bronchitis en longemfy seem. Bij Cara is er sprake van een be lemmerde ademhaling die een groot probleem kan zijn, terwijl hier wel wat aan te doen is. Sommige mensen zijn allergisch of extra-ge voelig voor bepaalde stoffen, huis- stof bijvoorbeeld, waar andere mensen geen last van hebben. In- fekties, inspanning of overbelas ting kunnen ook aanleiding geven tot klachten. Mevrouw Evelien Snij ders, werkzaam bij het Astma Fonds, zal over dit onderwerp een voordracht houden en vragen beantwoorden. Zwarte Piet bij Panterhuis Heel veel Leusdense kinderen hebben hel vorige weekend gebruik gemaakt van de mogelijkheid om bi/ schoenhandel Hel Panierhuis hun schoen Ie zeilen Ze mochten hem vrijdag komen brengen bil de in hel winkelcentrumDe Hamershot" gevestigde zaakZaterdag konden ze hun eigendom gevuld weer in ontvangst nemen bij een Zwade Piel Alle schoenzellers werden bedacht mei een kleurboek en viltstiften v LEUSDEN - Maandag 12 de cember vindt de maandelijkse schrijfavond plaats van Amnes ty International. Op zo n schrijf avond worden belangstellenden in de gelegenheid gesteld brie ven te schrijven naar autoriteiten van diverse landen waar de men senrechten worden geschon den. Het gaat in alle gevallen om mensen, die onrechtmatig wor den gevangen gehouden en/of gemarteld. Deze maand wordt geschreven aan de presidenten van Kenia. Afghanistan en Turkije Men be hoeft deze brieven niet zelf op te stellen. Ze worden door de Schrijf- groep Leusden voorbereid, zodat men deze kan overschrijven. Verder is men vrij om één of meerdere brieven te schrijven. Briefpapier, enveloppen en postze gels zijn aanwezig Schrijven voor gewetensgevangenen is een goe de zaak. Kom daarom op 12 de cember tussen 19.30 en 21.30 uur naar de school aan de Lijsterbe slaan 54, Leusden-Centrum. KOOKBOEKJE De uitgifte, door de Groep Leus den, van een kookboekje waarin recepten uit 20 verschillende lan den staan, is een succes gewor den De eerste oplage is uitver kocht Inmiddels is de tweede opla ge verschenen. Het boekje, een aardig cadeautje voor de feestda gen, wordt toegezonden na over making van 4,25 op giro 3240882 t.n v Amnesty International Leus den, Maisland 21 Leusden ACHTERVELD-De KPJ vierde met een groot aantal leden een zeer gezellig St. Nicolaasfeest. Voordat de Sint in De Moespot arriveerde was hij vergezeld van twee Zwarte Pieten op bezoek geweest bij een ziek lid van de vereniging. Om ongeveer 21.00 uur arriveerde de Sint met zijn knechten in de zaal waar zijn komst vol spanning werd afge- i wacht. Hij werd door de voorzit ter hartelijk verwelkomd, i Sint vond het ook fijn dat hij weer bij deze bijeenkomst aanwezig mocht zijn. Veel van de aanwezige j leden waren geen onbekenden voor hem Dit bleek wel uit het feit dat hij enkele KPJ-ers bij zich liet komen en hen bepaalde dingen onder ogen bracht, dit tot groot vermaak van de andere aanwezi gen. Hierna werd het een gezellig sa menzijn. Om ongeveer 22.30 uur vertrok de Sint daar hij nog twee huisbezoeken af moest leggen. Daar dit vlugger vérliep dan was gerekend keerde hij nogmaals tot ieders verrassing in de zaal terug LEUSDEN - De rijkspolitie heeft deze week zes bekeurin gen uitgedeeld aan mensen die in de winkelcentra fietsten. Twee verbalen gingen naar fietsers in De Biezenkamp, de vier andere werden opgemaakt in De Ha mershof. Deze koopcentra zijn voetgangersdomeinen. Rozendaallaan 9 Leusden-C. Wie brengt mij, mijn zwarte portemonnee, verloren op De Biezenkamp, terug. Er zat veel geld in, o.a. deduurbijeen- gespaarde centjes van de kinderen. Stel mij niet teleur. We hebben er hard voor gewerkt en gespaard. Een verdrietige huisvrouw. Tel. 945905. In het BESTUUR VAN DE STICHTING OPENBARE BIBLIOTHEKEN TE LEUSDEN komen op korte termijn een aantal vacatures. Ter opvulling daarvan worden gezocht die in het bestuur zitting willen nemen. Er wordt naar gestreefd personen uit verschillende leeftijds categorieën, beroepsgroepen en achtergronden in het bestuur op te nemen. Kontakten op het terrein van het sociaal-kulturele werk worden voorts op prijs gesteld. Bent u bereid wat vrije tijd op bestuurlijk vlak aan het bibliotheek werk in Leusden te geven, of wenst u hiervoor eerst nadere informatie, dan verzoeken wij u bij voorkeur schriftelijk kontakt op te nemen met onze sekretaris C. JONGSMA Grifthorst 13 - 3833 GC Leusden-C. - Tel. 033-945928. 't Is nieuw. De elektronische koortsthermometer van Philips, 't Is veilig. Geen kwik en onbreekbaar, 't Is duidelijk. Goed afleesbaar in cijfers, 't Is handig. Eén druk op de knop en de meter staat weer op nul. 't Is snel. Binnen één minuut is de koorts zéér precies gemeten, 't Is te koop. Bij de vakhandel. "flllbc DROGISTERIJ-PARFUMERIE WINKELCENTRUM HAMERSHOF 't ERF 2 TEL. 033-941462 -LEUSDEN-C Compleet met Philips minicel batterij.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 10