leusder krant: Samenstelling: Bert Vos DONDERDAG 8 DECEMBER 1983 Een ruime keus aan thrillers en spionage-romans Naast schrijvers als MacLean, In- nes, Lyall, Bagley en Mather, die hoofdzakelijk thrillers met een avon- turensasus schrijven of schreven, kennen we gelukkig ook anderen, die het métier tot In hun vingertoppen beheersen. Neem nou bij voorbeeld Dick Francis of Eric Ambler. Twee onvergelijkbare grootheden, maar niettemin topschrijvers In hun genre. En eerlijkheidshalve moet ik daar aan toevoegen, dat de thrillers (de tectives?) van Dick Francis me méér boeien dan de avonturenromans van Alistair MacLean en dat de spionage romans van Eric Ambler véél meer te bieden hebben aan diepgang dan die van Len Deighton, of Berkely Mather. Het is juist die diepgang in de ro mans van Ambler of Francis, die de vaak toch ook wel doorsnee-intriges op een hoger niveau plaatsen. DICK FRANCIS De nieuwste thriller van Dick Francis verscheen in Nederlandse vertaling in de Crime de la crime-reeks van de Ar beiderspers en heet Bankier". En Francis zou Francis niet zijn. als hij niet naast de bankierswereld tevens de we reld van de paarderennen. jockeys en eigenaars zou hebben geschetst. Want zo gaat dat met Dick Francis Hoofdper soon in ..Bankier" is Tim Ekaterin, op gegroeid in de bankierswereld dank zij zijn afstamming de familie Ekaterin heeft grote belangen in de Ekaterin Bank. Tim wordt betrokken in een tame lijk ingewikkelde intrige rond een paar dendokter die wonderen schijnt te ver richten bij doodzieke paarden. Op zich zou dat niets te maken hebben met de financiële wereld van Tim Ekaterin, wa re het niet <"t=' <wciis oank op zijn advies een befaamd renpaard heeft gekocht als belegging En dat paard wordt zie- k Francis is een meester in het ont wikkelen van intriges als het om de paardensport-wereld gaat. Elke keer als ik een boek van hem ter hand neem, ben ik nieuwsgierig op welke manier hij daarin slaagt zonder platgetreden pa den te bewandelen In ..Bankieris hij er zonder twijfel opnieuw in geslaagd en zoals gebruikelijk bij Francis hebben zijn hoofdfiguren diepgang ..Bankier" is een thriller, dat je in één adem uit zou willen lezen. Boeiend wat betreft de sfeerbeschrijvingen en die van de ka rakters, mei een spannende, fascine rende intrige en een verrassend slot. Klasse dus. ERIC AMBLER Er is een tijd geweest dat de spiona geromans van Eric Ambler nauwelijks in Nederlandse vertaling verkrijgbaar waren. In de loop der jaren is dat veran derd en veel van zijn werk is nu ver taald, het meeste uitgegeven door Bru- na of door de Arbeiderspers. Bij die Ar beiderspers verscheen in de Crime de la Crime-reeks kortgeleden „Vreemd gevaar" (Uncommom Danger) uit 1937 Deze klassieke Amber-thriller verscheen eerder bij Bruna onder de titel ..Dodelijk gevaar" (1977) Ambler schrijft nog stees. zij het, dat hij geen grote produktie heeft Recente thrillers van zijn hand zijn ..The care of time" (1981 Bruna) en „Dr Fngo" (1974-Bru- na). Het knappe van Ambler's spionage romans vind ik persoonlijk de grote ma te van authenticiteit, waarin ze zijn ge schreven en vooral het tijdloze aspekt. Want er is in feite niet zoveel veranderd in de wereld, sinds Ambler in de dertiger jaren met het schrijven van thrillers be gon. Alleen het decor veranderde en zelfs dat is betrekkelijk. Ambler was voor veel schrijvers van spionagero mans het grote voorbeeld, maar slechts enkelen (John Ie Carré, lan Fleming) wisten hem te evenaren. „Vreemd ge vaar" speelt zich (opnieuw) af in de Bal kan en gaat over de strijd tussen fascis tische en anti-fascistische geheime diensten op de drempel van de Tweede Wereldoorlog. Ambler - die als journa list goed op de hoogte was van de poli tiek in dit gebied - schreef met.Vreemd gevaar' een boek. waarin de sfeer uit die tijd tegen het dreigende decor van de opkomst van het nazisme uitstekend is getekend. Ambler is nu 73 jaar en wordt (terecht) beschouwd als de vader van de spionageroman DAVID OSBORN Van David Osborn had ik nog niets gelezen, toen ik „Het hoogste verraad' (Love and Treason-1982) in handen kreeg. Het is me ook niet bekend of hij voordien al iets heeft geschreven, maar een feit is. dat „Het hoogste verraad" een fascinerende spionageroman is. zich afspelend achter de schermen van de Amerikaanse politiek. Osborn kent dat wereldje goed. zo blijkt, „Het hoogste verraad" draait om Ha rold Volker. minister van Buitenlandse Zaken van VS. De vraag is of Volker een van de beste, briljantste ministers van Buitenlandse Zaken van de Ver enigde Staten is of een verrader in dienst van het Oostblok. Er zijn teke nen, die erop wijzen dat er iets aan de hand is met deze briljante politicus en David Farr. topagent bij de FBI krijgt opdracht een onderzoek in te stellen Osborn slaagde erin om een uiterst intrigerende thriller te schrijven, vol sub plots, die van het begin tot het einde blijft boeien Bij het lezen van dit soort thrillers, waarin met name de politieke wereld wordt belicht, heb je soms de neiging om het allemaal af te doen met: te fantastisch, te gezocht of onmogelijk Wie echter de kranten regelmatig leest en de internationale politiek volgt, ont komt niet aan de indruk, dat wat Osborn en anderen beschrijven, allesbehalve onmogeli|k is. Soms is de werkelijkheid nog fantastischer dan de meest fantas tische spionageroman BRIAN FREEMANTLE De Britse journalist Brian Freemantle schiep een schitterende spionageheld Charlie Muffin, één der beste spionnen die de Engelse geheime dienst ooit heeft gehad Een oudgediende, tegen de veertig, en volgens zijn nieuwe chef een ouwe zak. die z'n beste tijd heeft gehad. De dienst is geheet „ver nieuwd". zoals dat heet en nieuwe be zems vegen schoon Soms wat al te schoon, zoals blijkt in „Dubbel spel met hoge heren", kortgeleden ver schenen in de Zwarte Beertjesreeks van Bruna De Britse spionnen nieuwe stijl falen op vele fronten, tot afgrijzen en sardonisch genoegen van Charlie Muf fin. op wie tenslotte toch tegen de zin van zijn superieuren een beroep moet worden gedaan om de dienst uit de nes ten te helpen. De inzet het overlopen van de hoogste KGB-chef naar het Westen. Freemantle schrijft goed. doet dat met zichtbaar plezier. Charlie Muffin is in feite een soort anti-held, maar dan wel een zeer zelfverzekerde Hij beheerst het spionagevak tot in de toppen van zijn vingers en ondanks zijn slonzige, verlopen voorkomen, z'n ordi naire manier van doen, is Muffin zo ge raffineerd als de hel De underdog die het onderspit nou eens niet delft Inte gendeel Na het lezen van „Dubbel spel met hoge heren" wacht je met spanning op een nieuw Charlie Muffin- avontuur. JOHN GARDNER De Engelse schrijver Kingsley Amis deed al eerder een (goed geslaagde) poging om de serie James Bond-verha- len voort te zetten met „James Bond contra kolonel Soen" Maar wat ontbrak waren de exotische spektakels, het handelsmerk van agent 007. John Gardner, die meer spionagethrillers op z'n naam heeft staan, probeerde het ook en ik moet zeggen, dat hij er beter in is geslaagd om James Bond te doen herleven in de stijl van lan Fleming. Zijn „Vergunning verlengd" (Veen, op nieuw verschenen in de Zwarte Beer tjesreeks van Bruna) voldoet aan alle eisen van een goede James-Bondintn- ge De tegenstander van Bond is dit maal een gek geworden kerngeleerde, die vanuit zijn zwaarbewaakte kasteel in Schotland de wereldheerschappij probeert te veroveren En hij zou er nog in geslaagd zijn ook. als de Britse Ge heime Dienst niet de beschikking zou hebben gehad over een spion van het kaliber 007 „Vergunning verlengd" be vat alle ingrediënten van een James Bondverhaal Spanning, humor en het gebruikelijke spektakelwerk, waarbij de al dan niet Schotse schoonheden uiter aard niet ontbreken, ook al zijn die min der gewillig dan we bij Fleming gewend waren. Van Gardner verscheen in 1982 het tweede Bond-verhaal: „Voor bijzondere diensten." GLOVER WRIGHT Glover Wright is de auteur van de thriller „De Fakkel" waarin een onbe kende organisatie onder leiding van „De Wolf" de Russische ambassade bezet en dreigt alle, daar verborgen spionagegeheimen bekend te maken Een op zich goede intrige, maar toch is Wnght er niet helemaal in geslaagd dit gegeven subtiel genoeg uit te werken Het is teveel een „van dik hout zaagt men planken", waarbij met name nogal de nadruk wordt gelegd op de stoerdoe- nerij van de commando s, die de am bassade bezetten Bovendien krijg je het gevoel alsof er regelmatig sprake is van over-acting, vooral als een Russi sche gevechts-straaljager er op uit wordt gestuurd om de Russische am bassade te bombarderen Op dat mo ment overschrijdt Wright de grens van de geloofwaardigheid omdat onvol doende argumenten aanwezig zijn voor zo'n vergaande daad. De ontknoping vergoedt veel, maar dat is toch te mager om „De Fakkel" in z'n totaliteit te red den. Uitgave Tiebosch Amsterdam THOMAS PALMER De Amerikaan Thomas Palmer debu teerde met de thriller „The Transfer", in Nederlandse vertaling door Elsevier uit gebracht als „De Deal". Een debuut, dat in het buitenland veel lof oogstte. Palmer's thriller, is inderdaad niet slecht, heeft veel sfeer en een redelijke karaktertekening, weet de spanning er goed in te houden, maar is naar mijn gevoel toch wat te lang. Met andere woorden in veel minder dan de nu 350 bladzijden had het verhaal verteld kun nen worden. Dat neemt echter niet weg. dat het verhaal op zich rond een giganti sche heroïnesmokkel in de haven van' Miami uitstekend is uitgewerkt, vol intri gerende figuren, ieder met een eigen motief. Hoofdfiguur is de goedige Ray Hula, eigenaar van een kleine en rede lijk florerende bergingsmaatschappij Hij houdt zich verre van de welig tieren de drugssmokkel waarvan Miami het centrum is en heeft het vertrouwen van de politie die met de opsporing ervan is belast Hula heeft een aardige vriendin en dat is het. Een tamelijk saai leven, zou je kunnen zeggen Maar dan ver schijnt Michael Cruz, Ray's halfbroer ten tonele Vanaf dat moment is het ge daan met de rust van Ray Hula en wordt hij betrokken bij de grootste drugs smokkel aller tijden. „De Deal" vertelt het verhaal van die smokkel minutieus, schietpartij en en ander spektakelwerk. Zoals ge zegd: geen slecht debuut. Het boek laat zich lezen als een film. BERKELY MATHER Bij uitgeverij Elsevier - die de meest bekende thriller-schrijvers uitgeeft - verschenen kortgeleden drie nieuwe delen van Berkely Mather Mather - geen veelschrijver - heeft, sinds hij in het begin van de zestiger jaren met schrijven begon, nu in totaal zo n tien spionage-romans geschreven, waarin, naast enkele anderen, met name Idwal Rees de hoofdrol speelt Rees is een free lance geheim agent die samen met zijn assistent, de uit de kluiten gewas sen Pathaan Safaraz. in opdracht van de Britse Geheime Dienst tal van ge vaarlijke karweitjes opknapt. Mather, die zelf het grootste deel van zijn leven doorbracht in India en het midden- en verre oosten, laat zijn verhalen ook in die streken afspelen en uit alles blijkt, dat hij met kennis van zaken zijn span nende, recht toe recht aan verhalen schrijft. De held Rees heeft z'n beper kingen. is niet helemaal feilloos, maar je weet, dat hij het er aan het slot goed af zal brengen. Mather schrijft goed. weet de spanning er tot het eind in te houden ondanks de soms wat rauwe, relative rende humor Met de drie recent ver schenen delen heeft Elsevier nu in totaal acht romans van Mather in verta ling uitgegeven. „Storm over Calcutta", daterend uit 1973, gaat over de steeds grotere vormen aannemende heroïnesmokkel vanuit India en Pakistan door de groeiende schare hippies, die de goe roes van India hebben ontdekt als de Zaligmakende en en passant wat verdo vende middelen meenemen als ze naar huis terugkeren. Tientallen jonge Ame rikanen en Europeanen zijn bij die smokkel betrokken Idwal Rees krijgt opdracht van de Ouwe (de chef van de Britse Geheime Dienst) om een paar Scotland Yard-officieren te begeleiden bij hun speurtocht naar de bron van alle ellende Dat brengt Idwal Rees en Safaraz op de meest duistere plaatsen en uiteraard bijzonder gevaarlijke situa ties. „Achtervolging In India" is door Elsevier eigenlijk verkeerd in de serie geplaatst, want het verhaal speelt zich af vóór de avonturen in „Storm over Calcutta", dat in feite aansluit op „Ach- ven. Higgins houdt niet van omweg, en zijn thrillers kenmerken zich danoi vaak door de snelle aktie, de verso' lende sub-plots en een goed volgehc den spanning. Erg diep gaan de verfi len zelden, ook al weet Higgins z dodelijk vermoeide helden, zoals in< geval Martin Brosnan, de nodige aCu te geven, zelfs een schijn van vrede-5 vendheid ondanks het voortduren. boeken,voor u besproken ALISTAIR MACLEAN Soms heb ik het gevoel, dat de thriller-giganten wat uitgeput raken Neem nou bijvoorbeeld Alistair McLean, schrijver van tal van super- spannende thriltérs en avonturenroA mans, befaamd van „Kanonnen en Navarone". „Ondergang om midder nacht", „Booreiland X-13" en andere krakers van allure De laatste romans van McLean blonken nu niet bepaald uit qua spanning en intrige Het zijn slappe aftreksels geworden van de toppers uit zijn veelzijdige oeuvre. De nieuwste thriller van MacLean „Partizanen" (1982) lijdt aan bloedarmoede De intri ge is wat slapjes, het verhaal hangt van toevalligheden aan elkaar en de uitwer king is niet echt spannend. „Partiza nen" speelt zich af in de tweede wereld oorlog rond de Balkan MacLean doet voor een deel „Commando Navarone" nog eens dunnetjes over (verraad en dubbelspel binnen de strijdende partizanen-partijen) en de hoofdfiguur Peter Petersen doet wel heel heldhaftig en geheimzinnig, maar imponeert niet echt doordat je vanaf het begin al voelt, dat de man alles onder controle heeft en MacLean slaagt er dan ook niet om de spanning er in te houden Daarvoor gaat alles - ondanks de schijnbare te genvallers - veel te gladjes. De nu zestigjarige MacLean is - zo lijkt het wel - wat zijn ideeën betreft uitgeput Wat hij nu doet is teren op oude roem. waarbij hij tamelijk fantasieloos de reeds veel eerder door hem virtuoos gelegde paden nog eens futloos op nieuw betreedt tervolging in India'Dit boek, geschre ven in 1971, draait om een spoorloos verdwenen Russische regenngsfunk- tionaris Verschillende geheime dien sten hebben uiteraard belangstelling voor deze knaap en de geheime agen ten James Wainwright en Idwal Rees worden ingezet om het mysterie te ontrafelen Hun speurtocht voert door het onherbergzame, grimmige grens gebied van India, Pakistan en Nepal. Uiteraard weten Idwal Rees en zijn assistent Safaraz achter de waarheid te komen, maar niet na verschillende grimmige avonturen in een landstreek, die door Berkely Mather met kennis van zaken wordt beschreven. „Terreur op Cyprus" (1975) heeft de internationale politiek als decor. Enerzijds de met wapenstilstand beëin digde oorlog tussen Israel en Egypte, anderzijds de Turkse invasie op Cy prus. nadat op dit eiland de strijdende partijen elkaar naar de keel zijn gevlo gen. In deze heksenketel opereren Peter Feitham, Idwal Rees en Safaraz in een poging een internationale terreur-organisatie op te rollen Fei tham, die we nog kennen uit Mather's „Spionage op de Balkan doet in deze roman het meeste werk. Rees blijft achter de schermen als coördinator Mather slaagt er in om met name de situatie op Cyprus vlak voor en tijdens de Turkse invasie met overtuiging te schilderen Het slot is enigszins teleur stellend. omdat de grootste schurk (nog) niet is gepakt Maar dat zal - naar ik aanneem - in het volgende deel wel gebeuren Daar wachten we dan maar op De boeken van Berkely Mather ade men een authentieke sfeer uit Stuk voor stuk spelen de romans zich af in streken, die Mather uitstekend blijkt te kennen, wat bijdraagt aan de spanning en het niveau van zijn boeken Hoewel Mather zo nu en dan een poging doet (bijvoorbeeld in „Achtervolging in In dia") om de lezer iets méér te bieden dan spanning alleen, blijven zijn ro mans emotioneel gezien tamelijk op pervlakkig De helden krijgen weinig tijd om gevoelens te tonen in hun strijd tegen de slechterikken op deze woelige wereld. HAMMOND INNES De schrijver Hammond Innes heeft - in tegenstelling tot Berkely Mather - soms wat teveel emoties in zijn overigens boeiende avonturenro mans. Met name in zijn eerste ro mans, waarvan zo nu en dan her drukken verschijnen, Is die emotie soms storend voor een vlot verloop van het verhaal. Neem nu bijvoorbeeld „De mijn des doods", voor het eerst uitgegeven door de Nederlandse Boekenclub en nu in de befaamde Hammondreeks van Else vier herdrukt Het verhaal van mijnwer ker Jim Pryce die deserteert uit het Engelse leger vlak na de oorlog om terug te keren naar zijn geliefde Corn wall. is op zich boeiend en spannend genoeg Geschreven in 1947 doet het boek nu echter hopeloos ouderwets aan door de beschreven liefdesidylle tussen Price en het meisje Kitty, dat onevenredig veel aandacht krijgt en de handeling zo nu en dan onnodig ver traagt. Pas in zijn latere avonturenro mans slaagde Innes er in om een goed evenwicht te vinden tussen het avon tuur en de romantiek, zoals in „Het Solomons Mysterie". „Het Land dat God aan Kaïn gaf" en enkele andere hoogtepunten uit zijn oeuvre. Natuurlijk doet Elsevier er goed aan om alle romans van Innes in vertaling uit te geven, maar de lezer doet er goed aan de verhalen te relateren aan de tijd waarin ze zijn geschreven „De zwarte vloek" is het meest recente werk van Hammond Innes en werd vorig jaar geschreven. Met deze roman kun je duidelijk merken, hoe Innes in de jaren is gegroeid als schrij ver Want ook in „De zwarte vloek" spelen emoties een tamelijk grote rol; maar Innes weet dat veel beter dan in „De mijn des doods" te integreren met de spanning en de aktie van het avon tuur In „De zwarte vloek' behandelt Innes een tamelijk aktueel probleem, dat van de milieuvervuiling en met name dat van de oceaan door olietan kers. Hoofdpersoon in „De zwarte vloek" is de schrijver Trevor Rodin die met zijn vrouw Karin een rustig leventje leidt aan de kust van Cornwall, ook al is Karin dan minder rustig door de steeds groeiende olievervuiling van de kust. waardoor honderden vogels een ellen dige dood sterven Karin wil aktie voe ren Op oudjaar strandt de Griekse tanker de Petros Jupiter voor de kust van Cornwall en Trevor en Karin zien machteloos toe hoe de wegstromende olie hun kust verwoest. Dan stelt Karin een daad en komt daarbij om het leven Voor Trevor Rodin het begin van een avontuur, waarin hij (belust op wraak) op zoek gaat naar de uiteindelijke da ders van de olieramp Er blijkt veel meer achter te steken Hammond Innes schreef met „De zwarte vloek" een uitstekende thril ler met de nodige diepgang. Innes heeft zich - zoals gebruikelijk - goed gedokumenteerd en weet de soms schimmige wereld van de scheeps- verzekeringen (Lloyd's) treffend vast te leggen. Volgens de eigen statistieken, be staat er vrijwel geen misdaad binnen de Unie van Socialistische Sowjet Repu blieken. In dat licht gezien is het bijzon der aardig, dat we via insiders kennis kunnen maken met wat het Poli Bureau daarmee bedoelt. Edward Topoi en Fridrikh Neznansky schreven de thriller „Het Bjelkin Manuscript", waann de finitief wordt afgerekend met boven staand sprookje. Topoi was tot 1978 schrijver, journalist en scenario schrijver aan het Moskouse Filminsti tuut en woont sindsdien in New York. Neznansku is jurist en was gedurende vijftien jaar opsporingsbeambte bij de Moskouse Justitie. Ook hij woont tegen woordig in New York. „Het Bjelkin Manuscript" biedt de westerse georienieerde lezer een soms verbijsterende kijk achter de schermen van het Russische politie-apparaat en dat is niet niks. Overigens is inmiddels een tweede roman van de beide uitge weken Russen verschenen bij uitgeverij Veen „Het Rode Plein", waarover later meer Voorlopig beperken we ons tot „Het Bjelkin Manuscript" waarin een Moskouse rechter van instruktie op korte termijn een vreemde zaak uit moet zoeken de verdwijning van de bekende journalist Vadim Bjelkin, de lieveling van Breznjew. En dat is geen gemakkelijke zaak, want er zijn maar weinig aanwijzingen, behalve enkele dagboekblaadjes, door Bjelkin voor zijn verdwijning geschreven Topoi en Nez nansky zijn er in geslaagd om die voor de Westerling onbekende wereld ach ter de schermen van politie, justitie én partij-apparaat op uitstekende wijze te beschrijven fascinerend en spannend Een thriller, anders dan anders, waaruit duidelijk moet blijken, dat misdaad en corruptie in de USSR hoogtij vieren dankzij en ondanks de hoge partijfunk- tionarissen van deze socialistische wel vaartsstaat Een boek om in één adem uit te lezen Futuristische thrillers doen het tegen woordig ook goed bij het publiek. Spe culerend op de angst voor een derde wereldoorlog hebben verschillende thrillerschrijvers zich gewaagd aan ro mans. die zich in de (nabije) toekomst afspelen Een voorbeeld is de thriller „Vrije vlucht" van Douglas Terman, die bij Hollandia te Baarn verscheen Het verhaal speelt zich af in de Verenig de Staten nó de Derde Wereldoorlog, die door de Russen is „gewonnen". Amerika wordt geregeerd door vazallen van de USSR. Hoofdpersoon is de luchtmachtofficier Gregory Mallen, die net op vakantie is in een afgelegen gebied als de derde Wereldoorlog uit breekt. Een jaar later als hij de fall out en een dodelijke griepepidemie heeft over leefd, wordt hij dankzij zijn koppigheid door het nieuwe totalitaire regiem tot volksvijand nummer één gebombar deerd. Terman beschrijft de zenuwslo pende jacht die op Mallen wordt gemaakt op grimmige wijze, waarbij hij tevens een aardig inzicht geeft in de omstandigheden van de Russi sche bezetting. Een bezetting die driftig wordt gesteund door collabo- teurs van Amerikaanse zijde, die zich ontpoppen als nietsontziende men senjagers met Gestapo-mentaliteit. „Vrije vlucht" is een goed geschre ven futuristische thriller over „hoe het zou kunnen worden als de Rus sen de Amerikanen overwinnen" Een erg originele futuristische thriller is „Hersen sabotage" van Peter Nie- sewand. Het verhaal speelt zich af in de nabije toekomst en ondanks het onge loofwaardige gegeven, weer Niese- wand zijn roman voldoende geloof waardigheid te geven, waardoor een angstaanjagend boek is ontstaan Een roman. waarin de computer technologie en de medische weten schap hand in hand gaan en dat leidt tot een ongebruikelijke stap hersentrans- plantatie met het doel een nucleaire oorlog te voorkomen. Niesewand schrijft goed, bouwt een uitstekende spanning op, waarbij de hoofdfiguren voldoende karaktertekening krijgen Uitgegeven door Hollandia te Baarn Whitley Strieber heeft menig liefheb ber van horror-thrillers weten te overtui gen Zeker met zijn debuut „De Weer wolven dat bij Bruna verscheen. Stne- bers thrillers worden nu uitgegeven door Elsevier en de meest recente was De Honger", kortgeleden als film ook in Nederland uitgebracht met Catherine Deneuve en David Bowie in de hoofd rollen. Nu verscheen Strieber's derde roman in vertaling bij Elsevier. „Duiste re Magie" en ikmoetzeggen.dat deze thriller, zich afspelend in de nabije toekomst, opnieuw uitstekend in elkaar zit. Het onderwerp: bio-genetische wa penontwikkeling en dat is - vooral in thrillers - tamelijk origineel Vooral de uitwerking is dat, want het valt niet mee om een dergelijk onderwerp niet alleen spannend, maar vooral geloofwaardig op de lezer over te brengen. Strieber slaagt daarin op alle fronten. Met bio genetische wapenontwikkeling wordt een wapenvorm bedoeld, waarbij men selijke krachten van de geest als wapen worden gebruikt Nu zijn er maar weinig mensen, die over een dergelijke kracht beschikken, maar de Russen beschik ken over een Iraanse jongen, met een enorme power. Elektronisch versterkt is de jongen een dodelijk gevaar voor de wereldvrede. Het is de CIA-agent Paul Winner die het gevaar op het spoor komt, maar hij wordt aanvankelijk niet geloofd. Pas als er een ramp dreigt te gebeuren, wordt de inmiddels op non- actief gezette Winner weer ingezet om de dodelijke dreiging te keren Strieber weet dat alles zeer beeldend te be schrijven .Duistere magie" is het ver haal over de mogelijkheden van moder ne magie, waarbij de steeds verder ontwikkelde elektronika een handje helpt Een thriller van formaat, die je voldoende huiveringen bezorgt om met gerechtvaardigde argwaan de toe komst tegemoet te zien Shelley Katz beweegt zich met „Het Satanskind", uitgegeven door Tie bosch uit Amsterdam ongeveer op het zelfde futuristische vlak. zij het. dat het hierbij gaat om genetische manipulatie met als doel het kweken van een supermens. Niet bepaald origineel en ook al heeft de uitwerking bepaalde kwaliteiten qua spanningsopbouw, toch gaat het verhaal ten onder aan een overmaat van cliché's. Typisch zo'n horror-thriller, waar regisseurs van horror-sickies zich graag op uitleven met als resultaat veel bloed en weinig verhaal. Alles draait om de volmaakte baby (Adam (hoe origineel') ontstaan in een reageerbuis, genetisch tot perfektie gemanipuleerd Op zich angstaanja gend genoeg, maar Katz' uitwerking is tamelijk goedkoop en in zekere mate tamelijk voorspelbaar Kortom voor kenners van dit genre overbodig, voor anderen misschien aardig om enkele uurtjes mee te griezelen. Elleston Trevor is vooral bekend ge worden door zijn uitstekende geschre ven oorlogsromans, zoals de trilogie „Tussen vuur en water". „De slag om Engeland" en „De invasie", maar heeft ook het nodige geschreven in het thriller-genre. Met „Bloedband" be geeft hij zich op het tamelijk glibberige pad van reïncarnatie, magie en demo nen En alweer geldt, geen origineel gegeven. Toch weet Trevor zijn verhaal vakkundig te vertellen, ondanks het clichématige van het onderwerp Alles draait om de haat-liefde verhouding tussen Raff en zijn zusje Debby Lang zaam maar zeker wordt de waarheid over het gruwelijke gedrag van Raff ontrafelt en Trevor doet dat trefzeker en met een goede karakter-tekening Een psychologische thriller, zegt de uitge ver. Hollandia te Baarn Ik noem het eerder een demonische horror-roman, want van psychologie is eigenlijk maar weinig sprake. Voor de liefhebbers. Komen we nu bij het wat „normalere" thrillerwerk Kortgeleden verscheen een nieuwe thriller van de bekende auteur Jack Higgins. „Dans met de duivel", een recht-toe-recht-aan- verhaal, zoals we van Higgins gewend zijn Vakkundig en spannend geschre- „Dans met de duivel" leest lekfc weg, is boeiend en heeft een go«< spannings-struktuur zoals het goede thriller betaamt. Het their, met boeven vang je boeven, is ree lijk goed uitgewerkt, ook ai heeft hoofdpersoon. Martin Brosnan, genlijk met weinig tegenvallers kampen. Uitgegeven door Van H; kema Warendorf te Bussum. John Gardner, de man die ook< zich heeft genomen de James Bw verhalen te kontinueren na de dood v lan Fleming, is vooral bekend gew. den van zijn nogal humoristisci spionage-romans, waarin Boysie 0 kes de hoofdrol vervult Oakes is sjx tegen wil en dank, bij de Britse gehei dienst bekend als een meedogend killer, maar in werkelijkheid een vrea lievend man, die de hem opdrag moorden door een ander uit laat vo ren. Oakes speelt het spionnenspel een ongebruikelijke wijze, omdal zich er in feite niet voor interesseert. 0 hij er desondanks steeds weer in slaa om alles op z'n kop te zetten en z^ ondanks als overwinnaar uit de str tevoorschijn te komen, moet eerü geweten worden aan de voorzienigfo dan aan de slimme aanpak van Boy Oakes zelf. In „De Amazones" bek Oakes weer zo'n maf avontuur, z afspelend in het mondaine Zwitserla Hij moet daar een corrupte en geh men verkwanselende minister v moorden, die in Locarno op vakantie maar Oakes zou Oakes niet zijn, j alles niet ontaardde in een geh: onverwacht avontuur met dodelijk g vaarlijke vrouwen, geheime wape spannende achtervolgingen en wal niet meer aan fraai spionnen-spul. amazones' is een spionage-thriller.i bijna dezelfde sfeer uitademt als James Bond-films, spektakel, aktie humor, gelardeerd met mooie vrouw Uitgegeven door Van Holkema V rendorf te Bussum. De BBC-presentator Bob Langl schreef vier thrillers, waarvan de eer onlangs bij Hollandia te Baarn v scheen. „Godentraverse", een man. die zich tijdens de Tweedei reldoorlog afspeelt in de barre kou» het Zwitserse Jungfrau-gebied. Duitse Alpenkorps krijgt opdracht e Deense atoom-fysicus uit zijn labora rium hoog op het Jungfraujoch te hat waar de man onderzoek verricht m de atoombom Langley weet de bijzonder barre la van de Duitsers sfeervol te beschrijvt met aandacht voor details en spann* van' het begin tot het eind. Een to voor liefhebbers van oorlogsver^ én voor alpinisten! Jonathan Ryder, beter bekend Robert Ludlum, schreef een wat me waardige avonturen-roman „Het Hi don komplot" (Uitgave Veen Utrecht). Het merkwaardige zit wellicht in de nogal rammelende v haalstruktuur, waardoor de ovenge niet van spanning ontblote thriller ta- lijk ongeloofwaardig overkoml. draait allemaal rond een mystert komplot op Jamaica Het eiland dre politiek in handen van een onbetrc». bare multinational te komen, terwijl het eiland een stam woont, die opwerpt tot de beschermer van aarde in haar totaliteit. Utopia m keiharde wereld van corruptie, matf wellust en politiek geweld. De ruim) bladzijden van deze thriller overtug vaker niet dan wel en ik kan me dano voorstellen, dat Ludlum voor een scto naam koos. Tenslotte aandacht voor twee dé uit de Skarabee-pocketreeks van u* verij Skarabee te Utrecht. In de e?' plaats is dat de thriller „Het Ta Komplot" van Stanley Ellin, een» merkwaardig boek, waarin een bokser terecht komt in een milieu wa in hij duidelijk niet thuishoort en verss raakt in het web van een tame ingewikkelde internationale intnge z'n Frans, kompleet met OAS-schiri en dat soort intriganten. Een no langdradig verhaal, dat slechts bip gen spannend is. Brain Garfield schreef „Macht te» elke prijs", een thriller, die zid1 speelt in de harde-wereld van Street, vol chantage, geweld en e Garfield kent het beurswereldje baar op z'n duimpje, waardoor „W tegen elke prijs" een bijzonder aif* tieke sfeer heeft gekregen. Het werp een gigantische beurszws^ die net op tijd wordt verijdeld dood relatieve buitenstaander. Een kn$ kombinatie van thriller- en detect elementen. Bert"' 1

Leusder Krant | 1983 | | pagina 12