„Ik doe het voor mijn eigen plezier" g eusd ET. kram Is 5 I Veilingmeester, kok en projectontwikkelaar Joost Wülemsen: ,,Ik noem mezelf voddenboer; gewoon, omdat je altijd in de troep zit' Als veilingmeester ben je bezig met toneel en cabaret" Ik word er beroerd van als mensen zeggen, dat ondernemers boeven zijn' ,r Van Heteren Makelaardij. Uw huis is 't waard. van heteren makelaardij DONDERDAG 8 DECEMBER 1983 interview ^■gg--- - - - zo stom ben ik niet Onlangs werd in het Veilinghuis der Notarissen aan de Amersfoortse Breestraat voor het laatst een veiling gehouden. Het gebouw gaat egen de vlakte, want in dat gebied is woningbouw gepland. Dat betekent, dat Joost Willemsen voor de laatste maal in dat naar vocht ruikende gebouw de houten hamer hanteerde Joost Willemsen - geboren Amersfoorter. maar nu al weer geruime tijd in Leusden woonachtig - heeft namelijk het unieke beroep van veilingmeester. Maar daarnaast is hij ook nog kok en projektontwikkelaar Gemma Boormans en Jan Dronkers spraken met Willemsen over al zijn aktiviteiten. Zijn plannen voor een nieuw veilinghuis in de Amersfoortse binnenstad; wat je wel en niet kunt verkopen op een veiling, woningbouw in Amersfoort; en ondernemen in het algemeen. Willemsen: ,,Voor mij is de wil heel belangrijk Als ik met iemand zaken doe, kijk ik altijd of ie wil Liquiditeit komt dan eigenlijk op de tweede plaats." LEUSDEN - ,,lk verschuil me liet achter facades. Ik ben ge- voon Joost Willemsen en heb lezier in de dingen die ik doe, of at nou projecten zijn of koken laakt niets uit. Het zijn allemaal obby's van me. Voor de buiten acht lijken die zaken wel eens werenigbaar, zo van Willem- :n wat doe jij hier in de keuken? it laat me totaal koud. Ik doe ingen voor mijn eigen plezier." oewel een geboren Amersfoor- is Joost Willemsen nu oonachtig in Leusden. Een man iemisschien bezig is een legen- ete worden. Hij is veilingmees- r en eigenaar van de Amers- sortse veiling, project- ntwikkelaar en af en toe kok. Willemsen vindt kennis be- ngrijker dan facades. Hij heeft visie op ondernemen, dat oet natuurlijk wel want hij is I ook ondernemer. Onderne- iers doen het volgens hem ooit goed; Als ze winst maken i het zakkenvullers, gaan ze illiet dan worden ze daar eeu- op aangekeken. Politici larentegen doen het altijd oed, en als blijkt van niet dan orden ze wel op wachtgeld j szet. Hij bedoelt in dit verband niet i ondernemers die bv's laten 1 loffen voor het geld. „Onderne- iers zijn creatief, ja, zelfs on- I isbaar in onze samenleving. Ik ord beroerd als mensen zeg- in dat het allemaal boeven zijn. at is maar een kleine groep en eheb je in ieder vak." .Laten we maar aan de tafel an zitten, dat praat wat makkelij- wordt een grote veilinghal met daarboven acht appartementen .Veilen is eigenlijk mijn hobby, tenminste zo is het begonnen. Toen ik nog studeerde overleed de heer Van Vliert. de toenmalige veilingmeester van Amersfoort. Een eenmaal uitgeschreven vei ling, kun je niet verschuiven, dat is wettelijk geregeld Van de een op de andere dag zat ik toen op die stoel Het eerste uur dat ik daar zat zal ik van mijn leven niet meer verge ten Ben je eenmaal door die eerste fase heen dan gaat het vanzelf en wordt het eigenlijk steeds leuker In het begin dacht ik waar ben ik eigenlijk mee bezig. Ik studeerde economie en geschiedenis en op eens sta je in een Veilinghal. Het was een aardige bijbaan, maar tevens een leuke hobby Je gaat van het vak houden. Ik noem me zelf weieens voddenboer. gewoon omdat je altijd in de troep zit Bovendien is het een heel eerlijke benaming voor wat wij daar doen. Je verkoopt tweede hands goede ren. in allerlei soorten en maten; van kitsch tra-la-la tot de prachtig ste oude boeken. Het publiek is eigenlijk net zo. Dat varieert van handelaren tot fabrieksdirecteuren, van alles zit er tussen. De combinatie van die ver schillende mensen veroorzaakt soms rare taferelen. Als veiling meester moet je leiding geven aan dat groepje ongeregeld van zo n driehonderd man. Je kan niet ieder een zomaar alles laten zeggen, aan de andere kant moet je ook zorgen voor een bepaalde leven digheid in de zaal Er mag geen afkeuring die je voor zo n bepaald artikel voelt mag je niet laten blij ken. Postzegels is net zoiets, een klein stukje papier dat een gigan tisch bedrag moet opbrengen? Waanzin, toch Bij schilderijen ligt dat anders, dat vind je mooi of niet en daar kun je dan een prijs voor je zelf voor vaststellen Op een veiling kan het echter zijn dat een bepaald schilderij met een geschatte waar de van om en de nabij 3000 gulden, maar honderd gulden opbrengt Dat overleg je dan met de erfgena men In zo'n geval wordt het meest al terug getrokken." Stoommachines ,,Je komt als je een inboedel gaat opnemen soms eigenaardige hob by's tegen. Laatst moest ik een boedel taxeren. Daar werd ik wel een beetje ontroerd van. Welis waar was dat niet voor de veiling, maar werden de spullen aan lega ten en musea geschonken Ik moest taxeren. Stoommachines, echt een hele collectie stoomma chines die door de man zelf ge maakt waren. Die man had echt de meest fantastische stoommachi nes gemaakt. Met vertikale ketels, horizontale ketels en bezine moto ren, joost mag weten wat er alle maal niet bij zat Dat was een schitterend levenswerk Alles was door hem zelf gedraaid op zijn eigen draaibank, schitterend. Het was verrekte moeilijk te taxeren Als je dat in arbeid uit moet gaan drukken, is het niet te betalen. Het zou overigens mijn hobby niet we zen. Maar zo heb je 1001 hobby's. Ik vind op dat gebied eigenlijk niets gek meer, er zijn bepaalde dingen waar ik weieens mijn hoofd om moet schudden. De laatste jaren valt het me op dat acht van de tien mensen geen hobby hebben Je komt boedels tegen van mensen die vijftig jaar niets anders gedaan hebben dan werken, slapen en eten zonder- zo lijkt het - een hobby of zo iets. Dat zijn voor ons hele vervelende boe dels want daar zit geen leven in Veilingen voor de bijstand zijn ook heel vervelend, dat zijn meestal boedels van mensen uit een be jaardentehuis en dan gaat het om een tafel, een stoel en een bed Daar is op zich geen lol aan te beleven." Fascisme Er zijn een aantal dingen die niet geveild worden, deels omdat het door de staat verboden is en deels omdat Joost Willemsen er iets op tegen heeft om het te veilen Zo mogen er geen foto's van overlede nen geveild worden. Tamelijk lo gisch, je zou maar een foto van je vader op het Waterlooplein tegen komen Ook wapens zijn taboe en Hitiers ,,Mein Kampf" ,,lk heb op een gegeven moment porselein geveild. Dat werd door de man die het kocht keurig afgere kend en vervolgens tegen de muur kapot gegooid. Ik vroeg uit louter nieuwsgierigheid waarom gooit u zegt Willemsen bij binnen- nst Voor de boekenkast die suilt van literatuur en geschiede- neemt hij plaats Pakt z'n shag begint te praten, over de veiling- z'n projekten en de politiek, n 2V2 uur lang Hij is kalm, weet sr hij het over heeft Toch is het eilijk om 'm ergens bij in te en. Een handige jongen zéker- af ook één die weet wat ie doet, bepaalde visie heeft en van iruit zaken doet 'et belangrijkste project, is voor 'emsen nu de nieuwe veilinghal. iüing 'k ben al een paar maanden 1 het onderhandelen met bouw- Irijf ..Wilma" over de nieuwe 'nghal. Die komt er. dat weet ik er. het is een goed plan. Alleen de bestemming van het totale ied zitten nogal wat haken en De veilinghal komt op de van de Koestraat en de Nieu- Sneg. De tekening is ingediend "^['zettingsprijs te krijgen Het ruzie om een bepaald voorwerp ontstaan Als iemand iets gekocht heeft moet dat door een ander geaccepteerd worden. De notaris ziet er op toe dat het allemaal correct gaat. Soms worden er wel eens foute beslissingen geno men Cabaret ..Als veilingmeester ben je bezig met toneel en cabaret Het is een samenspel van een heleboel din gen Er zitten allerlei elementen in die je in een ander vak niet zo gauw zult vinden Het element van ..Stief- been en zoon" bijvoorbeeld Eén van de meest rare dingen die ik ben tegen gekomen was een kistje gouden kiezen. Het enige wat je daar volgens mij mee kunt doen is laten omsmelten. Ook de kitsch tra-la-la zoals ik het dan noem, dingen waarvan ik vind dat het echt troep is, gaan soms voor prijzen weg, dat ik bij mezelf denk wat moet je daar nu mee. Je kunt dan alleen hoofd schuddend staan toe kijken. De dat kapot Waarop bleek dat het porselein met hakenkruizen was. Sinds die tijd veil ik niets meer dat met de symboliek van het fascisme te maken heeft. Prof. Nagel heeft het fascisme zo omschreven ..Het fascisme is het met lust botvieren van superioriteitsgevoelens." Als ik die symboliek zou veilen zou ik in wezen met hetzelfde bezig zijn Daarnaast zou het van een zekere arrogantie getuigen Ik denk ook dat je een heleboel mensen pijn zou doen, als je dat soort dingen zou gaan veilen. Boe ken over die tijd vind ik iets anders. Alleen moet je je dan weer afvra gen of iemand die dat koopt het ook aan kan Het is goed als je wilt begrijpen hoe het werkelijk in el kaar zat. Maar daar kun je uren over discussiëren Als overgeschakeld wordt op het ontwikkelen van projecten blijkt hoezeer alles is verweven met elkaar Het stadsvernieuwingspro ject waarvoor het oude Verkoop huis moest wijken speelt Joost Willemsen parten ,,We moesten er - Hoe zit het met projectontwikke laar Joost Willemse? ,,Ah, dat is een eenmansbe drijf. Ik ontwikkel dingen voor m'n eigen verantwoordelijkheid. Het oprichten van bv'tjes, ven nootschappen en maatschap pen daar blijf ik zo ver mogelijk vandaan. Ik heb nooit begrepen waarom en wil het ook niet be grijpen. Je doet dingen zelf. Ik kan me best voorstellen als je een groot bedrijf hebt dat je je tegen bepaalde tegenslagen wilt indekken. Dan gebruik je het op de juiste manier, zonder dat daar prijs mag bedragen. Ik heb daar dus absoluut niets mee te maken. Ik ben derhalve ook geen huisjesmelker. Je zou kunnen proberen om goed koper te gaan bouwen in de toekomst, maar ik wil kwali teit leveren, goede woningen afleveren voor een redelijke prijs. Ik zou trouwens wel gek zijn ook als ik boven de prijs ga zitten die de overheid voorschrijft en komen ze er achter dan ben ik m'n jaarpre mie kwijt. Zo stom ben ik niet." (advertentie) anderen het slachtoffer van kan worden. De risico's die ik loop kan ik zelf opvangen met m'n eigen vermogen, dus zie ik niet in waarom ik dat zou moeten indek ken. Je bent er namelijk zelf verantwoordelijk voor. Wat dat betreft ben ik misschien een Dalton- of Montessoriklnd." ..Ik heb een heleboel plannen gerealiseerd De Havik en op de Bergstraat. Appartementen die ge schikt zijn voor één en twee huis houdens De Bloemendaalse straat gaat in april van start. De moeilijkheid in de woningbouw is dat het betaalbaar moet zijn voor de mensen. Daar twijfel ik zelf ook nogal eens aan. vooral als je de inkomens ziet dalen zoals nu. Ik vraag me af hoelang iedereen het nog vol kan houden De huurprijzen liegen er niet om tegenwoordig. Je bouwt een bepaald product, daar krijg je een bepaalde prijs uit en de overheid stopt daar dan ook een hoeveelheid geld in. Bovenop de prijs die iemand moet betalen Als de overheid steeds minder gaat betalen aan premies en aanvullen de huursubsidies, zal per saldo het stuk dat een huurder zelf moet opbrengen steeds groter worden. Ik heb dezelfde moeilijkheid als Bomfatius of de SCW. met name kunnen de mensen die van ons huren die huur nog betalen en hoelang houden ze dat nog vol. De overheid schrijft voor de apparte menten die ik exploiteer de huur prijs voor en hoeveel de overheid daar in bijdraagt. De overheid heeft er in die zin het meeste baat bij om de huren te verhogen, zij hoeven dan gewoon minder premie te beta len over een woning en dichten dus hun tekort. Voor mij als exploitant maakt die verhoging van de huur in inkomsten niets uit. Dat de over heid probeert haar tekort terug te dringen daar ben ik groot voorstan der van. De manier waarop het nu gedaan wordt niet De koopkracht gaat dalen, de omloop van het geld wordt kleiner. Daar zit een spiraal naar beneden in. die te sterk is. Dat is het meest zwakke element van deze regering. De mensen kunnen straks minder kopen. Terwijl je het koopgedrag juist zou moeten sti muleren „Er zijn mensen die vinden dat ze teveel betalen. Daar kan ik inkomen. Alleen weten die mensen niet waarover ze het hebben omdat de huren worden vastgesteld door de overheid. Die schrijft, voor het soort woningen wat ik bouw, voor, hoeveel de huur- Makelaar o g./Beëdigd taxateur Hamersveldseweg 7, 3833 GK LEUSDEN Telefoon (033) 94 34 36 per 1 november uit zijn. Dat was moeilijk omdat we voor 28 oktober een veiling hadden uitgeschreven. Na lang praten werd het uiteindelijk 15 november. Goed, ik kan daar inkomen, er moet daar nu eenmaal gebouwd worden. Maar het blijkt dat als je er net uit bent dat de gemeente het al aan iemand an ders heeft verhuurd Dat zet kwaad bloed bij me, dat steekt me vooral omdat december een drukke maand is voor ons Ik had liever in januari verhuisd. Als je als particu lier zoiets doet word je op je vingers getikt, een overheid kan het wel. Ik vind - en dat is niet alleen met veilingen zo - dat de overheid wel eens te ver gaat. Ik heb niets tegen personen, maar tegen de overheid als lichaam. Soms bemoeien ze zich met dingen waar ze zich niet mee moeten bemoeien. Het bou wen van dakkapellen enzo, wat gelukkig nu gaat veranderen Daar liepen ze zich ongelooflijk druk over te maken Fagade ,,Een bedrijf kan inwendig ont zettend rot zijn Dat moet je kunnen zien Kijk maar naar de OGEM Het plaatje was prachtig, een schitte rend hoofdkantoor, mooie auto's, mensen met de meest mooie titels, noem maar op Het bedrijf was zo ongezond als maar kan Ik denk dat bedrijven heel gezond zijn als ze die pracht en praal niet hebben - Veilen is eigenlijk mijn hobby: tenminste, zo is het begonnen door Gemma Boormans en Jan Dronkers Water bij de wijn ,,De grootschaligheid waarmee de gemeente Amersfoort in de binnenstad te werk is gegaan, neem het verkeerscirculatieplan maar. Dat waë op zich een aardig plan er is alleen zoveel water bij de wijn gedaan, dat het niet kan func tioneren Ze hadden de ringweg moeten doortrekken Dan had je vanaf allerlei punten de binnenstad kunnen bereiken. Neem ook de grondprijzen in de binnenstad. Die zijn veel te hoog.De gemeente vraagt rustig 350 - per meter. Als je dat vertaald naar woningbouw, dan moetje knap hoogfoouwenwii je die grond eruit krijgen. Düs werkt de gemeente grootschaligheid in de hand De schaal die in de binnenstad gebruikt wordt vind ik af en toe zwaar overdreven Ik zeg niet dat ik het afkeur of goedkeur Maar ik zet er wel mijn vraagtekens bij Wat .gebeurt er bijvoorbeeld op de Beestenmarkt of het Onze Lieve Vrouwenkerkhof in de toekomst. Bij al dat soort dingen moet je een afweging maken. Die afwegingen worden af en toe te laat gemaakt en soms heb ik zelfs de indruk dat ze mei een natte vinger worden ge maakt. Het is een beetje hap snap beleidMaar laat ik niet al te kritisch zijn. Zometeen heb ik heel stedebouwkundig Amersfoort op mijn nek. Nogmaals ik zet er mijn vraagtekens bij." Nadat hij ontslagen was bij de gemeente, afdeling huisvesting, is Joost Willemsen voor zichzelf be gonnen als project-ontwikkelaar ..Ik heb bij de gemeente geleerd hoe het niet moest Ik had in mijn hoofd, zus en zo moet het. Ja, en zonder de steun van bepaalde mensen uit je omgeving red je het niet De notarissen die je vanuit de veiling kent, de bank, zonder hen kom je nergens. Als je die steun niet hebt dan ben je al snel weer bij AF Dat is natuurlijk niet eén twee drie voor elkaar te krijgen want ze moeten vertrouwen hebben in het project, en de persoon die erachter staat. Dat heeft alles te maken met de presentatie van het project, op tijd je rekeningen betalen en je poot stijf houden, zoveel mag het kosten en niet meer Voor mij is de wil heel belangrijk. Als ik met iemand zaken doe, kijk ik altijd of ie wil Liquiditeit komt dan eigenlijk op de tweede plaats."

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5