Cunstschilderes Jeanne Faure wordt 90 jaar ,lk vind het heel moeilijk om iets van het leven te zeggen" Verkeersdrempel werd hindernis Ophalen glas en oud papier Gijs maakt er een potje van Desnoods herhalen Gesnipper met snipperen snoei-afval i/an Woudenberg >n jieroverschotten Nieuw restaurant op Biezenkamp Belangen in Melkunie ft DONDERDAG 8 DECEMBER 1983 loep op Leusden interview Heeft u, of anders uw auto, al kennisgemaakt met de nieuwe verkeersdrempel in de Hamersveldseweg? Voor die mensen die nog geen buil, gebroken voortanden of een onverwachte rekening van de uitlaat-en schokbrekerspecialist hebben, volgt hier een waarschuwingkijk uit voor die drempel die in de buurt van de bieb in de Hamersveldseweg ligt. Het ding is namelijk een tikkeltje hoger dan u gewend bent. Wie deze hindernis per auto met meer dan 10 kilometers per uur wil nemen, is niet goed bij zijn of haar hoofd. Dat geeft namelijk brokken of anders een plotselinge woede-aanval. Raadslid Gert de Weerdt (PvdA), die zich doorgaans het lot van de automobilist niet zo aantrekt, had zich eens verdiept in de gevolgen van het nemen van die drempel. Hij heeft namelijk een kwartier bij dat verkeersobstakel gestaan en constateerde dat de automobilisten, die hem passeerden, „danig geïrriteerd raakten en in staat waren zo iedereen voor de flikker te rijden" (als u zich aan het taalgebruik stoort: het zijn zijn woorden). De gemeente is echter niet voor een gat, in dit geval voor het tegenovergestelde, te vangen. Verklaring van wethouder Wagenaar: het is de bedoeling de Hamersveldseweg bij de komst van een autozoekroute in De Hamershof te verhogen. „Dan wordt de drempel automatisch een stuk lager. We hadden dat ding nu wel lager kunnen maken, maar dan had ie later weer verhoogd moeten worden." Automobilisten, sterkte en kijk uit! commissievergaderingen normaal gesproken gehouden worden. Wagenaar vertikt het om wat luider te spreken ook al is de publieke belangstelling erg groot. „Als het voor u op de tribune onverstaanbaar is moet u niet bij mij zijn om te klagen", hebben we van wethouder al eens horen zeggen. Wethouder Gi js van Woudenberg pleegt heel wat vriendelijker te zijn voor zijn gehoor. Ook deze wethouder heeft wel eens met het probleem te kampen dat niet iedereen hem verstaat. Hij praat dan gewoon wat luider. Donderdagavond vroeg hij het publiek te waarschuwen als zijn woorden niet goed verstaanbaar waren. „Desnoods herhaal ik dan de zin wel even", zo beloofde de wethouder. Aan alle onverstaanbaarheid tijdens commissievergaderingen komt overigens binnenkort een eind. In de commissiekamer komt een geluidsinstallatie, zo kondigde de heer Van Woudenberg aan. Het ophalen van oud pa pier en afvalglas door de gemeentereiniging gebeurt maandag 12 december in de volgende wijken: Groenhou ten, de Hamershof, Akker hoeve, Noordwijk, Zwanen burg. Munnikhove, Bosveld, Langenbeek, Claeveren- blad, Wildenburg en Leusden-Zuid. Grof vuil kan worden ge stort in containers op de gemeentewerf aan de Ha mersveldseweg 105. Voor nadere informatie kan men bellen met de dienst ge meentewerken, tel. 941594. GEVONDEN: Sporttas met trainingspak, plastic tas met lap stof, gouden hangertje, biljet van 10 gulden en een sleutel aan blauw label. VERLOREN: Kenteken- en rijbewijs, gou den ring met groene steen, klein sleuteltje, zilveren bedelarm band, zwarte kunststof autoja- louzie, sleutelbos, metalen hon- denriem, vier VW-autosleutels, zwarte beurs met 375 gulden, gouden halsketting, ketting met gouden hanger, Volvo-sleutels, Mercedes-sleutels, gouden schakelarmband, bruine school tas met inhoud, zilveren arm band. gouden dameshorloge met zwart bandje, tinnen arm band met klavertje, donkerblau we beurs met 100 gulden, rode leren hondenriem, linkerkinder schoen maat 28 en witgouden armband. Weggelopen is een zwarte geit. Jeanne Faure. op de gekste mensen verliefd. Eén keer in Engeland was ze heel erg verliefd op een mijnwerker Dat vond ze zo leuk, want die kon je helemaal opvoeden! En dan gin gen we plat praten om haar te plagen. Ik ben er heel erg blij om geweest dat het niet doorging: zijn moeder vond het niet goed. Ze was erg avontuurlijk, ging later naar Zuid-Afrika en gaf daar twaalf jaar les." Vanaf haar vierde jaar dacht Jeanne Faure aan niets anders dan tekenen en schilderen. Ze was er altijd mee bezig, en haar beide ouders vonden het prima, dat ze er in verder ging. Heel uitzonderlijk voor die tijd. Jeanne heeft er een heel goed leven door gekregen. Op haar ezel staat een doek met paarden, waaraan zij elke dag een aantal uren probeert te werken. Het enige verschil met vroeger is dat ze er nu op een stoel bij zit, maar dat mag ook wel met negentig jaar! Anco Mali maar weer eens toen er in de commissie welzijn en onderwijs gepraat werd over vuilcontainers. Die containers zijn nodig geworden omdat er op de scholen zoveel vuil geproduceerd wordt nu er „schoolmelk" gedronken wordt. „Eerst moesten we al koelkasten op de scholen neerzetten en nu de vuilcontainers voor de verpakkingen van die melk zo merkte mevrouw Van Amerom (VVD) op. „Heeft u soms aandelen in een zuivelconcern?", kreeg de heer Van Woudenberg als vraag voorgelegd van de VVD-ster. Gijs van Woudenberg kon dit laatste niet helemaal ontkennen. „Ik ben éen van de 7000 leden van de Melkunie", zo gaf hij toe. „Daarom weet ik ook dat niet de gemeente, maar de Melkunie de koelkasten op de scholen heeft geplaatst, zo wees hij mevrouw Van Amerom terecht. Even heeft het ernaar uit gezien dat wethouder Van Woudenberg het bestaan van niet vermoede financiële reserves bij de gemeente onthuld heeft. Achteraf valt het allemaal nog al tegen. Vorige week vertelde de wethouder aan de leden van de commissie welzijn dat er geld beschikbaar komt voor de werkgroep die zich bezighoudt met de mogelijke uitbreiding van de gymzaal in Achterveld. „Waar komt dat geld vandaan?" zo wilden enkele raadsleden graag weten. „Uit eén of ander adviseringspotje dat B. en W. geloof ik hebben", was het antwoord van Gijs van Woudenberg. Zo makkelijk kwam de wethouder er echter niet af. „Wat is dat dan voor een potje?", was namelijk de volgende vraag vanuit de commissie. Daarop bleef Van Woudenberg echter het antwoord schuldig. „Laat ik verder maar niks meer zeggen", Vraagt u het maar bij mijn collega van financiën, suggereerde Gijs van Woudenberg vervolgens. Misschien dat we binnenkort dus alsnog het bestaan van belangrijke financiële reserves bij de gemeente Leusden kunnen onthullen. We denken echter dat het wel zal meevallen. De ene wethouder is de andere niet. Dat bleek vorige week donderdag maar weer eens tijdens de vergadering van de commissie welzijn en onderwijs. We hebben wethouder Jan Wagenaar al eens horen zeggen dat hij het ook niet kon helpen dat de akoestiek zo slecht is in het zaaltje waarin de Redaktie: Caspar van Loo Bijdragen: Frits van Breda Even een mededeling van milieu-formaat. De gemeente is gestopt met het mechanisch snipperen van snoei-afval. Veel leduur. De fijngemalen takken werden gebruikt voor het belemmeren van de onkruidgroei in perken en plantsoenen. Dat resultaat verkreeg men door het gesnipperde afval over de grond uit te strooien. Om te voorkomen dat er nu weer méér geschoffeld moet worden door de mensen van de plantsoenendienst, zal het onkruid te lijf worden gegaan met „verwerkt bladafval". Heeft hetzelfde resultaat als het gesnipperde snoei-afval, maar kost véél minder, aldus de gemeente. Hadden ze eerder moeten opkomen. En wat gebeurt er nu met de gesnoeide takken? Die zullen Y/orden geklepeld. Ingewijden zullen weten dat hierbij een trekker over het snoei-afval rijdt, waardoor het wordt fijngemalen. Als er te weinig bladafval is kan degemeente dus altijd nog even iet geklepelde hout in de perken en plantsoenen strooien. Blijven we even in contact met iet milieu. In de raadscommissie ipenbare werken en ruimtelijke jirdening kwam naar aanleiding Hnn het gesnipper en geklepel /K&onderwerp van het /fcriposteren van groenafval Idoor de gemeente aan de orde. ferteld werd door wethouder lan Wagenaar dat slechts één irocent van de Nederlandse lemeenten iets doet aan het amposteren. Het is niet lantrekkelijk, zei hij, daarbij niet J loeiend op de kwalijke geuren lie door dit proces kunnen rijkomen. „De opbrengst van letcomposteren heeft namelijk LEUSDEN- Gisteren (woensdag) openden Wim en Nel Tijmensen op de Biezenkamp 4. waar voorheen een Chinees restaurant was gevestigd, hun cafe-restaurant ..De Pepermolen Met man en macht is er acht weken lang hard gewerkt om het resultaat zoals bijgaande foto laat zien te bereiken ..De Pepermolen serveert weekschotels. weekmenu 's. lunchmenu 's en a la carte Het restaurant is smaakvol ingericht en heeft een bar en open haard waar de gasten hun aperitief kunnen gebruiken Het echtpaar Tijmensen wordt bijgestaan door een kok en een serveerster. geen afzet," verklaarde een te hulp schietende ambtenaar aan de raadscommissie. Bovendien, zo zei hij, kampen de boeren met mestoverschotten die ook gebruikt (kunnen) worden voor het verrijken van grond. Naar aanleiding van deze informatie had Gert de Weerdt (PvdA) nog een vraag aan wethouder Wagenaar. -„Toch niet over gier, want daar weet ik niet meer van dan ik u heb verteld," zei Wagenaar. - „Nee hoor," antwoordde De Weerdt, „maar anders zijn er nog wel mensen in deze zaal die er meer verstand van hebben." -„Oh ja, ik zie anders wethouder Van Woudenberg toch niet!", kaatste Wagenaar plagend. Gijs van Woudenberg, de wethouder die waakt over welzijn en onderwijs, steekt niet onder stoelen of banken dat hij belangen heeft in de agrarische sector. Dat bleek donderdag heiligenplaatje. Nou, dat vond ie niet goed. En ik die het al zo akelig vond dat de kinderen om acht uur op school kwamen en eerst naar de kerk gingen! Dan mocht ik niet mee ik kwam gewoon om negen uur. Soms kwamen ze me uit de klas halen, want ze hadden op school twee schapen die meelie pen in processies, en daar mocht ik op rijden als ze naar de wei gin gen Jeanne Faure wijst op een door haar geschilderd portret achter mij aan de wand (Er hangen veel portretten van haar hand in het atelier, bijna allemaal vrouwen: haar moeder, een zuster, mevrouw Roëll, een schoonzuster, een Hon gaarse gravin van wie ze zegt dat ze die niet erg mocht.) Het schilder stuk dat ze aanwijst is het portret van haar broer die uit Engeland overkomt en ter gelegenheid van haar 90ste verjaardag een diner in Hotel Den Treek zal geven. ..Ik heb het goed gehad en gezel lig". bevestigt ze ,,We waren thuis met zi|n tienen. Met die broer van dat portret was ik altijd samen Die is later in de directie van Unilever opgenomen. Het was een heel grote vriendschap We gingen ei genlijk allemaal twee aan twee met elkaar om Ik kon met allemaal goed overweg, hoor. Ik ben ook heel veel samen geweest met mijn zuster Maria, de pianiste HOUVAST Terugkijkend op haar leven zegt juffrouw Faure (zo wordt ze nog altijd in de buurt genoemd) dat het leven vroeger veel romantischer was. Ze vindt dat op het ogenblik geld een veel te grote rol speelt in het leven De ontvoering van Hei- neken, puur alleen om het geld, vindt ze iets verschrikkelijks Ze begrijpt niet dat het prettig kan zijn zo veel geld te hebben Ze heeft er in elk geval zelf geen last van gehad je schildert je niet gauw rijk! Ze schildert overigens nog steeds, en probeert dat vol te houden. Als ze niet meer kan werken wil ze liever dood zijn. Ik vraag haar of werken, schilderen, de betekenis heeft van een houvast in haar leven. „Ja. Ik zou het vreelijk vinden om niets te doen", zegt ze. ..Ik vind godsdienst óók een houvast. Als je niks gelooft, dat zou ik verschrikke lijk vinden. Dan heb ik het gevoel dat je geen basis hebt om op te staan." Ik vraag of ze een trouw kerkgangster was „Nee, ik kan niet zeggen dat ik de kerkgang prettig vond, hoewel ik als kind zoet mee ging. Ik vond het altijd vreselijk als ze de deur achter je dicht maak ten. Ik vind het een heel groot gevaar om mensen te dwingen en om te proberen mensen te bewer ken. ledereen moet vrij zijn: het is ieders eigen verantwoording Ge lukkig was mijn vader geen mens om te dwingen Hij was eerst domi nee in Rheden, een bemind domi nee en ontzettend verwend eigen- lijk. Er waren een keer drie jongens verdronken in de IJssel. Toen is mijn vader naar al die nabestaan den toegegaan, ook naar de rooms-katholieke, en met hen heeft hij geknield gebeden Dat hebben gemeenteleden hem erg kwalijk genomen: men was toen erg anti rooms HENRI EN ANTON PIECK Jeanne Faure heeft in dezelfde tijd gestudeerd als Anton en Henri Pieck De tweelingbroers waren grote vrienden van haar Zij en een vriendin waren veel met hen sa men. Anton wordt binnenkort 89 jaar, Henri is tien jaar geleden gestorven. Met Anton, de tekenaar en de degelijkste van de twee, kon zij goed werken. Met Henri („een heel leuke vent, een beetje een losbol") hadden de vriendinnen veel plezier. „Henn zat op de akademie in Amsterdam, kende de stad goed en op een keer gingen mijn vriendin en ik naar Amsterdam, waar hij ons rondleidde van zaterdag tot woensdag deden we met 10,-! We gingen naar de opera, en zaten zo hoog, dat ik er duizelig van werd. Henri liet ons ook de achterbuurten zien. Anton gaf les in Den Haag Op zijn 17de had hij al zijn acte middel baar tekenen Hij had de korte broek nog aan, toen hij ons les kwam geven We hebben hem verschrikkelijk geplaagd1" ..Op zo'n hoge leeftijd als de uwe vallen veel mensen weg. Hoe ver werkt u dat?' „Het leven komt zoals het is De helft van mijn familie is gestorven mijn ouders en vijf broers en zus ters Ik geloof dat ik ze naderhand zal terugzien: ik geloof niet dat het leven alleen voor dit leven is. Dan zou ik het de moeite niet waard vinden. Ik hoop op de terugkomst van de Heer en dat dan alles beter zal worden. Maar niet zo lang als de mensen aan het hoofd zijn, en vooral niet zoals steeds meer alles om geld gaat Er zijn veel groter belangen in het leven van de men sen dan hekgeld De Heer zal de hele boel weer in handen nemen: dat zal de enige uitkomst zijn Zoals het nu gaat, gaat het bergafwaarts met de wereld. ii DIEREN Jeanne Faure heeft voornamelijk dieren geschilderd. Aan de wanden vooral veel doeken met paarden Paarden en wilde dieren waren haar lievelingsbeesten. Ze tekende en schilderde ze graag Bij Van Hagenbeek had ze op een ochtend een tijger getekend Hij was zo aan haar gewend, dat ze hem achter het oor kon krabben! Ook in de Londense dierentuin tekende ze veel Ze streelde alle dieren, en toen ze bij de wolf kwam en er stond: „Don't touch, dangerous" streelde_zè die ook. De oppasser zei „Hij heeft al die dieren aan je hand geroken." Zelf is ze van mening, dat het kwam omdat ze voor vnjwel geen enkel dier bang is. Alleen voor spinnen is ze bang: de zolder van het ouderlijk huis in Kortrijk hing vol met spinneweb- ben, en daar hield ze een trauma aan over. De stallen van dat oude huis zaten vol met ratten, die uit putjes kwamen en de paardentrog- gen in doken. Als kind speelde ze daar veel. Ze is ook erg op ratten gesteld: ze vindt het verstandige beesten. Ze haalt herinneringen op aan haar moeder, die erg streng was, en haar vader die de goedheid zelf was. Die twee werden uiteraard door de vele kinderen tegen elkaar uitgespeeld Het grote gezin vond ze kostelijk. Zelf trouwde ze niet en ze vindt het goed dat ze dat met haar schilderialenten niet heeft ge daan „Ik ben dikwijls verliefd ge weest". zegt ze. „maar dan was hij' weer niet verliefd op mij. En er waren een heleboel jongens op mij verkikkerd, maar ik niet op hen Mijn zuster Maria is ook nooit ge trouwd geweest, en die was altijd t geloof niet dat het leven alleen voor dit leven is. LEUSDEN - Omdat ik uit rige gesprekken met haar eet dat zij graag zelf zwijgt de interviewer laat praten il ik haar meteen een direc- vraag waar ze niet om heen i. Ze is bij het open hout- ur gaan zitten en haakt lens ons gesprek enkele ilen de gedraaid ijzeren van de muur om be- nieuwe blokken de vuurkern te schui- Ze merkt op dat het vuur goed wil branden. Mis schien zit er geen trek in de schoorsteen omdat het vriest. Nadenkend gaat ze dan op mijn vraag in, als vanzelf teruggrijpend op haar kinderjaren. ,.U wordt 14 december 90 jaar: hoe hebt u het leven ervaren, in het algemeen, en daarna toetespitst op uw leven als kunstenares „Ik vind het heel moeilijk om iets van het leven te zeggen. Er is veel moois en veel lelijks: ik heb het niet slecht gehad. Ik heb de school een nach'merrie gevonden. Als de deur achter ons dicht ging had ik het gevoel dat we in een gevangenis zaten. Toen ik veertien was mocht ik van school a en heb ik verder privaatles gehad Ik ging met mijn boeken de tuin in, en daar zat ik dan te werken Dat vond ik heel leuk Er was één uitzondering Tot mijn zevende heb ik in Belgie ge woond en daar ging ik op een nonnenschool, terwijl mijn vader dominee was. Die nonnenschool vond ik de prettigste school die ik ooit in mijn leven gehad heb. Er waren drie nonnetjes, daar was ik dol op Op een dag vond mijn vader mijn broer en mij geknield voor een

Leusder Krant | 1983 | | pagina 9