Woningstichting wil voor Leusden volkshuisvestingsplan opstellen einiqinqsrecht minder sterk verhoogd, nkele bezuinigingen worden geschrapt WSL stelt voor studie f 25.000,- ter beschikking nelle bevolkingsgroei zorgt voor meevaller van ongeveer één ton Molotov cocktail tegen woning Voortbestaan De Hohorst in gedrang Kerstfeest voor ouderen huf^ut Geen extraatje voor minima in Leusden Vandaag in de Leusder Krant 'SB Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden Meer over de opening van het WSL-huis op pagina 3. Geen krant ontvangen? DINSDAG 13 DECEMBER 1983 - 15e JAARGANG NO. 65 Hoofdrcdaktcur MARNIX KREIJNS Rodnktlo en administratie: Rozendaallaon 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495 b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement 15,35 per kwartaal Uitgave B.D.U. B.V. (van een onzer verslaggevers) •USDEN - De Woningstichting Leusden (WSL) wil samen et de gemeente en de plaatselijke politieke partijen komen de opstelling van een aanvullend volkshuisvestingsplan ior deze gemeente. Basis voor dat plan zal een door ex- rne deskundigen te verrichten onderzoek zijn, dat door SL zal worden gefinancierd. De WSL stelt daarvoor een idragvan f 25.000,-ter beschikking. il maakte WSL-voorzitter J. van der Weijden jongstleden vrijdag kend bij de officiële opening van het nieuwe gebouw van de ningstichting aan de Landweg 235. Ter gelegenheid van de ope- ig van dit WSL-huis én het feit dat de woningstichting dit jaar n jaar bestaat, biedt de WSL het bedrag ter financiering van de idie als kado aan de inwoners van Leusden aan. Igens Van der Weijden is er dringend behoefte aan een eigen kshuisvestingsplan voor de gemeente Leusden. Op dit moment lan er in Leusden ongeveer 8000 woningen, waarvan er onge- er 1500 1500 in eigendom en beheer van de woningstichting zijn. der Weijden: "Dat is nog geen 20%. Een veel te laag percen- |e om binnen een gemeente te komen tot een evenwichtige be- kingsopbouw". ar komt bij, dat Leusden van de Rijksoverheid de komende jaren niet bijzonder veel te verwachten heeft op het terrein van de so ciale woningbouw. Vorige week zijn de contingenten voor gesubsi dieerde woningbouw in de provincie Utrecht in de komende jaren vrijgegeven. Daaruit blijkt, dat Leusden volgend jaar geen woning wetwoningen kan bouwen, terwijl er in de jaren 1985 tot en met 1987 in totaal 228 woningwetwoningen in Leusden gebouwd mo gen worden. De huidige situatie én de perspectieven voor de nabije toekomst nopen WSL, gemeente en plaatselijke politieke partijen zelf in aktie te komen, aldus Van der Weijden. Binnen de decentralisatiepolitiek van het Rijk op het terrein van de Volkshuisvesting zou daar vol gens de WSL-voorzitter ook ruimte voor zijn. In zijn speech ter gelegenheid van de opening van het nieuwe WSL-gebouw gaf Van der Weijden tevens aan, welke punten de aandacht zouden moeten krijgen in de te verrichten studie. Die zijn: 1. Het in kaart brengen van de ontwikkelingen die de afgelopen jaren in Leusden hebben plaatsgevonden. Wat is er bijvoor beeld veranderd in de woonwensen en de daaruit voort vloeiende woningdifferentiatie? Zijn de pleintjes een succes ge worden? 2. Het in kaart brengen van de Leusdense situatie nu. Wat bete kent het aflopen van de versnelling eigenlijk voor de volkshuis vesting en wat zijn de konsekwenties van bouwen uitsluitend voor de eigen bevolking? 3. Het opstellen van programmapunten voor het volkshuisves tingsplan. Welke overlegkaders zijn het meest geschikt? 4. Wat zijn de procedures om tot het plan te komen? 5. Hoe wordt de voortgangsbewaking veiliggesteld? Volgens de WSL-voorzitter moet een studie op die punten kunnen leiden tot een volkshuisvestingsplan, dat gedragen wordt door de gehele bevolking. En dat is juist de uitdrukkelijke wens van de woningstichting. Van der Weijden: "Wij zullen moeten leren leven met meer verantwoordelijkheden en tegelijkertijd met minder mid delen. De tijden van 'het kan niet op' zijn voorbij en dat vergt een grote omschakeling. De woningstichting ziet deze uitdaging zitten. Wij vertrouwen er op. dat de gemeente en de politieke partijen dit eveneens zullen doen. Laten wij gezamenlijk de hand aan de ploeg slaan om dit initiatief te doen slagen." Begin volgend jaar zullen gemeente en politieke partijen door de woningstichting voor een eerste gedachtenwisseling worden uit genodigd. De WSL stelt zich voor dat een en ander rond mei of juni zou kunnen uitmonden in een Leusdense volkshuisvestingsdag. Volgens voorzitter Van der Weijden is het initiatief van de WSL uniek in Nederland. Het zou daarom ook op een warme belangstel ling mogen rekenen van allerlei instanties op het terrein van de volkshuisvesting. Bij de opening van het WSL-kantoor werd er kritiek geleverd op het kabinet Lubbers, terwijl er lovende woorden waren voor de Woningstichting Leusdenpag. 3 Vrouwenontmoetings centrum naar de kelder van gemeentehuis pag. 3 Miniatuurtjespag. 3 Frits Ringers nieuwe voorzitter Geut- bestuurpag. 4 Boekennieuws pag. 4 Omroep Leusden terug naar subsidie van vierduizend guldenpag. 5 Burgemeester Rademaker toonde zich geïrriteerd en Wagenaar was geëmotioneerd door KRO-uitzendingen van„Bertje"pag. 5 Woonwagencentrum aan Middenweg medio volgend jaar gereed pag. 5 Begrotingnieuws pag. 5 Beker meVzonder deksel weer naar tennisvereniging de Eemelaarpag. 9 Overig sportnieuws pag. 9 Kantongerecht pag. 9 (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De rijkspolitie is op zoek naar de daders van een incident dat zich in de nacht van zaterdag op zondag bij een wo ning aan de Patrijshoeve af speelde. De achterdeur van dit huis ging in vlammen op door een molotov-cocktail, die ver moedelijk door twee jongens is gegooid. In de woning aan de Patrijs hoeve werd zaterdag een feest gegeven. Rond een uur of drie na middernacht begaven zich twee jongens onuitgenodigd onder de gasten. Ze werden met zachte drang vervolgens buiten de deur gezet. Een half uur later plofte de molotov-cocktail tegen de ach terdeur die in brand vloog. Het vuur kon snel worden geblust, waardoor de schade beperkt bleef. an een onzer verslaggevers) JSDEN - Het tarief van de rei- ngsrechten zal in Leusden gend jaar niet f 192,- per isluiting gaan bedragen, f 181,-. De voorgestelde tlng op de subsidie van het atschappelijk werk is van de De bibliotheek krijgt een jere subsidie dan aangekon- 0. En de initiatiefgroep 'Tus- lijds' mag een beroeps- :ht aanstellen. verlate Sinterklaaspakket kon houder van financiën Fons mels (CDA) donderdagavond afel leggen tijdens de behan- ig van de begroting 1984 in gemeenteraad van Leusden wethouder kon vooral zo gul omdat de gemeente volgend ongeveer een ton meer heeft esteden dan bij de opstelling de begroting verwacht werd. financiële ruimte is een ge- van het feit, dat Leusden dit sneller is gegroeid dan ver- ht. Voor het eind van het jaar het inwonertal van Leusden ;f dan 24 000 bedragen, Dat Leusden een hogere bij- je van het Rijk vanuit het Ge ntenfonds op. college besloot om het extra aan de vier genoemde pun- e besteden Donderdagavond ille fracties in de raad blijken kunnen stemmen met het op wijze aanwenden van de valler. aankondiging van het ex- ken om voor wat betreft de kosten van de informatiedragers (boe ken, tijdschriften, grammofoon platen etcetera) de koppeling met de bevolkingsgroei te handhaven. Bovendien bleek het college van B. en W. bereid om de meerkos ten verbonden aan de nieuwe au tomatiseringsapparatuur structu reel in het subsidiebedrag te be trekken. Daarmee is jaarlijks een bedrag gemoeid van f 6800,- MAATSCHAPPELIJK WERK De eveneens in de aanbiedings brief bij de begroting aangekon digde bezuiniging op het maat schappelijk werk zal geen door gang vinden. Het college komt daarmee vooral tegemoet aan de wensen van het CDA, dat zich op dit punt tegen de plannen van B. en W. had gekeerd. Aanvankelijk wilden B en W voor het volgend jaar f 10.800,- bezuinigen op de subsidie aan de Maatschappelijk Dienstverlening Eemland (MDE) en het Protestants Sociaal Cen trum (PSC) Beide maatschappe lijke instellingen zijn ook in Leus den werkzaam en worden daarom gedeeltelijk gefinancierd door de gemeente Leusden. Daarmee is een bedrag gemoeid van onge veer f 180.000,-. Begin volgend jaar zullen de verschillende instel lingen van maatschappelijk werk een ruimte in gebruik kunnen ne men in het voormalig gemeente huis Hamersveldseweg 2. TUSSENTIJDS De intiatiefgroep Tussentijds, die zich inzet voor mensen zon der baan, zal in de gelegenheid worden gesteld om voor het vol gend jaar een beroepskracht aan te stellen. Dat gebeurt in het kader van de zogeheten Werk Verruimende Maatregel van het Ministerie van Sociale Zaken. De loonkosten van een WVM'er komen slechts voor een klein gedeelte ten laste van de gemeente. De aanstelling ge schiedt voor één jaar, waarna verlenging met nog eens een half jaar mogelijk is. LEUSDEN/UTRECHT - Het Provinciaal Advies Lichaam (PAL) voor de jeugdhulpverle ning heeft geadviseerd drie jeug dinternaten, waaronder het in ternaat voor bijzonder jeugd werk De Hohorst in Leusden, te sluiten. Daarnaast zullen de ko mende drie jaar andere tehuizen in de provincie plaatsen moeten inleveren. Over het hele land dienen circa 1700 internaats plaatsen te verdwijnen, waaron der 376 bedden in de provincie Utrecht. Dit Is in het kader van bezuinigingen die de staatsse cretaris van justitie voor ogen staan. In De Hohorst in Leusden (het witte huis aan de Heiligenberger- weg) worden meisjes begeleid die het thuis in het gezin niet kunnen redden Het internaat biedt heneen onderwijsprogramma en groepsle ven. Mocht het zover komen dat het internaaat in Leusden zijn poorten moet sluiten, dan zullen de meisjes in andere tehuizen worden onder gebracht. LEUSDEN - Op donderdag 22 december organiseren De Zon nebloem en de UW een kerst feest voor alle ouderen in Leus den. De viering wordt gehouden van 14.30 tot 17.30 uur in De Korf, Smidse 1. De middag, in clusief een koffiemaaltijd, kost 10 gulden per persoon. In verband met de nodige inko pen willen de organisatoren graag weten op hoeveel deelnemers ze kunnen rekenen Iedere oudere °usdenaar die op dit kerstfeest aanwezig wil zijn, wordt verzocht zich telefonisch op te geven, uiter lijk tot en met vrijdag 17 december, bij mevrouw R Oude Egbennk, telefoon 942301mevrouw M v.d. Berg, telefoon 943217; mevrouw S Apperlo, telefoon 941850 of me vrouw T. van Marwijk, telefoon 945726 Alleen aangemelde personen kunnen op deze middag toegelaten worden Het tarief voor het reinigingsrecht wordt volgend jaar niet f 192,-. zoals was aangekondigd, maar f 181,- tra bedrag van één ton en de voor gestelde aanwending van dat geld werd donderdagavond in feite de angel uit het begrotings debat gehaald. De sterke verho ging van de reinigingsrechten lag meerdere fracties nogal zwaar op de maag. De fractie van het CDA had bovendien in zijn algemene Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 37 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting, leusderheltjes 1,20 per regel (40 cent per mm), losse nummers: 75 cent per stuk. Onafhankelijk nieuwsblad voof de gemeente Leusden DUU OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage- 'i|ks van 9.00 tot 12JXÏ uur en van 14.00 tot 17.00 uur Btopond. Zaterdags gesloten. beschouwingen laten weten te gen een korting op de subsidie van het maatschappelijk werk en vóór een verhoging van de subsi die van de bibliotheek te zijn. Op al die punten kon het college dank zij de meevaller in meer of min dere mate aan de wensen van de raad tegemoet komen. REINIGINGSRECHTEN Het tarief van de reinigingsrech ten zal volgend jaar dus niet f 192,-, maar f 181,- gaan be dragen. Overigens had een door CDA. VVD en GPV/SGP ge vormde ruime meerderheid in de raad in oktober jongstleden al in gestemd met het aanvankelijke voorstel van het college. In de nota van aanbieding bij de begro ting 1984 kondigde het college aan, dat men volgend jaar met de opbrengst van de reinigingsrech ten 90% van de kosten van het ophalen en afvoeren van het huis vuil gedekt wenste te zien. Dat al les in het kader van het streven van het gemeentebestuur om op halen en afvoeren van huisvuil uit eindelijk 100% kostendekkend te doen plaatsvinden De verhoging van het kostendekkingspercen tage van 83% in 1983 naar 90% in 1984 maakte een tariefstijging van f 170,40 naar f 192,- nood zakelijk. Dank zij de meevaller is het col lege bereid gebleken van het eer der ingenomen standpunt af te stappen. Met het nu afgesproken "Tarief van f 181,- komt men op een kostendekkingspercentage van ongeveer 84%. Ummels liet weten, dat de gemeente met deze verlaging van de verhoging van het tarief een bedrag van f 84 000,- laat schieten. Tevens kondigde de wethouder aan, dat het tarief in 1985 naar f 192.- zal gaan. BIBLIOTHEEK De bibliotheek krijgt nu ongeveer f 17 000,- meer dan op grond van de ontwerp-gemeentebegro- tmg verwacht mocht worden. B. en W. hadden voorgesteld om de subsidie aan de bibliotheek niet langer te koppelen aan de bevol kingsgroei van Leusden. Dat scheelde de bibliotheek f 10.000,- in negatieve zin. Nu is het college echter bereid qeble- Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141. TE HUUR: Gereedschappen materialen en nog veel meer AMERSFOORT Industrieterrein de Isselt Vanadlumweg 19 Tel. (033) 633182 HILVERSUM Tel. (035)41375 (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het college van B. en W. van Leusden is niet van plan om de raad voor le stellen om de zogeheten 'echte minima' een ex traatje uit de gemeentekas toe te kennen. Het college heelt dat ook nooit overwo gen. Dat heeft burgemeester mr. J.W.M. Rademaker tijdens de rondvraag van de raads vergadering van jongstle den donderdag geantwoord op een vraag van Puck Bosma (VVD). Mevrouw Bosma meldde, dat zij vo rige week een radiopro gramma had beluisterd, waarin dat werd verteld. Volgens mevrouw Bosma werd er medegedeeld, dat naast de gemeente Muiden ook de gemeente Leusden zou overwegen de echte mi nima aan het einde van het jaar een bedrag toe te ken nen. Daarop antwoordde Rade maker dus van niets te we ten. Volgens Gert de Weerdt (PvdA) gaf mevrouw Bosma echter het bespro kene in het radiopro gramma niet geheel juist weer. Nadat gemeld was wat de gemeente Muiden van plan was, werd gezegd dat de financiële positie van de gemeente Leusden een dergelijke operatie ook wel toestond, aldus de lezing van De Weerdt. Overigens is het nog maar de vraag, of het voorstel van het college van B. en W. wel uitgevoerd kan worden. Minister Ruding van Financiën vindt het voorstel in ieder geval onjuist. In een radio-aktuallteitenpro- gramma wees de minister er dit weekend op, dat het in- komstenbeleid gevoerd wordt door de regering. "Het is willekeurig, wan neer de echte minima in de ene gemeente een extraatje krijgen en In de andere niet", aldus Ruding.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 1