Frits Ringers nieuwe voorzitter De Geut Hobby-boeken: plezierig om te lezen, plezierig om mee te werken Fascinerend epos over de Amerikaanse ruimtevaart Kerstaktiviteit in 't Claeverenblad leu 5d en k ran Is „Ik ga met uitstekend fundament verdei" Op discussie-avond ABTB: Agrariër mede verantwoordelijk voor gezond milieu Boekennieuws JAMES A. MICHENER'S „DE RUIMTE": FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant Hoe zit het met uw pensioen? Of vindt u alleen AOW later voldoende? Hoeveel is fiscaal aftrekbaar? Wat is de belastingbesparing? kooijman assurantie advies groep plaatselijk nieuws DINSDAG 13 DECEMBER 1983 4 LEUSDEN - De dertigjarige Frits Ringers wordt de nieuwe voorzitter van de stichting voor open jeugd-en jongerenwerk, beter bekend als het jongerencentrum ,,De Geut". De heer Ringers heeft gisteravond tijdens een vergadering van het stichtingsbestuur officieel de voorzittershamer overge nomen van Ed ten Voorde. De nieuwe voorzitter van ,,De Geut" is zeer goed ingevoerd in het sociaal-cultureel werk. De heer Ringers is zeven jaar werk zaam geweest als sociaal-cultu reel medewerker in buurthuis ,,De Ark" aan de Amersfoortse Kruis- kamp De laatste twee jaar is Frits Ringers coordinator van het Har- derwijkse sociaal-cultureel werk. In Harderwijk zijn naast de heer Ringers nog zeven beroepskrach ten bezig met allerlei facetten van het welzijnswerk. Zoals in tal van gemeenten en bij de landelijke overheid het geval is moet ook Harderwijk de broekriem wat strakker aanhalen. Eén van de be zuinigingsmaatregelen in Har derwijk trof ook de heer Ringers Zijn baan werd ..afgeslankt" tot een werktijd van 30 uur per week. ..Het bloed kruipt waar het niet gaan kan" aldus de heer Ringers als hem gevraagd wordt naar de motivatie om voorzitter te worden van een jongerencentrum in Leus den. De nieuwe voorzitter zegt het contact met de „werkvloer" te missen. Professioneel is hij meer bezig als organisator, terwijl juist ook het omgaan met de jeugd in een jeugdcentrum hem erg aan trekt. „Bovendien is De Geut veel kleinschaliger dan waar ik dagelijks in mijn werk mee bezig ben" vindt Frits Ringers. FUNDAMENT Frits Ringers is van mening dat hij „op een uitstekend fundament" verder gaat waar het gaat om lei ding te geven aan het stichtings bestuur van „De Geut". Zijn voor ganger. Ed ten Voorde, heeft het jongerencentrum na veel tegen slagen in een wat rustiger vaarwa ter weten te brengen. De gisteren gekozen voorzitter wil het werk in De Geut, samen met de medewer- kersraad en de tijdelijke beroeps kracht graag verder uitbouwen. Hij denkt daarbij aan het uitbrei den van de educatieve activitei ten. niet in de laatste plaats omdat de gemeente, als subsidiegever, daar om vraagt. De heer Ringers is er overigens van overtuigd dat jongeren in De Geut veel vaardig heden opdoen, domweg vanwege het feit dat men met zijn allen be zig is om van alles op poten te zetten. „Jongeren willen echt wel wat meer dan alleen disco" weet Frits Ringers heel zeker STICHTING De heer Ringers wordt voorzitter van de stichting die het werk in en om De Geut begeleidt. Een mede- werkersraad houdt zich vooral be zig met de dagelijkse gang van zaken in het jongerencentrum Wel is één lid van de medewer- kersraad tevens bestuurslid in de stichting. De medewerkersraad hoeft formeel geen goedkeuring te hechten aan het feit dat er in de stichting een nieuwe voorzitter benoemd wordt. In de statuten van De Geut staat namelijk dat het stichtingsbestuur uit haar mid den een voorzitter benoemt. Toch heeft de medewerkersraad zich uit kunnen spreken over de voor zitterswisseling. De medewer kersraad heeft met de benoeming van Frits Ringers geen enkele moeite, mede omdat de heer Rin gers al geruime tijd meedraaide in het Geutwereldje. Anders dan dat met de schei dende voorzitter Ed ten Voorde het geval is. komt Frits Ringers niet uit een bepaalde „politieke hoek". De heer Ringers is geen lid van een politieke partij maar zegt wel een duidelijke politieke voorkeur te hebben Wat die voor keur is laat Frits Ringers om „di plomatieke reden" liever in het midden. ACHTERVELD - In verband met het feit dat de regering enkele wetten betreffende het milieu op stapel heeft staan is door de KNBTB, waarin de landbouwor ganisaties L.B.T.B., L.L.T.B., N.C.B., en A.B.T.B. zijn verte genwoordigd voor het winter seizoen 1983-1984 een discus sie gepland over deze wetge ving. De bedoeling hiervan is dat de besturen en leden van af delingen en kringen meedenken over de belangrijke vraagstuk ken waar boeren en tuinders nu en in de toekomst mee te maken krijgen. Momenteel is er een wetsontwerp dat nogal gevolgen kan hebben voor de bedrijfsvoering van land en tuinbouwbedrijven. Dit is de Wet op de Bodembescherming. Hetzelfde geldt voor het binnen kort tot stand te komen ontwerp Meststoffenwet. Daarnaast is er ook de gewijzigde hinderwet die aanzienlijke gevolgen voor boer en tuinder kan hebben alsmede de Grondwaterwet. Het thema voor deze discussies is "Land- en Tuinbouw en de Milieuwetge ving." Donderdagavond hield de A.B.T.B. afdeling Achterveld een discussieavond over dit onder werp. De gespreksleider voor deze avond was de heer G. Tij mensen die de ruim 20 aanwezige leden hartelijk verwelkomde, on der wie enkele leden van de Bar- neveldse C D.A afdeling De heer Tijmensen stelde dat het zeer op prijs gesteld wordt dat deze C D.A -leden belangstelling toonden voor de problematiek die zich in de land- en tuinbouw voor doet. Hierna gaf hij een korte uiteenzet ting over de discussiebrochure en ae inmiddels uitgereikte vragen lijsten De gestelde vragen werden in volgorde ter discussie gebracht. Het werd een levendige discussie waarbij de meningen soms zeer sterk waren verdeeld. Over een ding was men het roerend met el kaar eens- men moet als agrariër mede-verantwoordelijk zijn tegen over elkaar in de samenleving voor het behoud van een gezond milieu Hierna kon men ieder voor zich de gestelde vragen op het formulier invullen. Deze formulie ren zullen worden verzameld en in een computer worden verwerkt zodat men samen met de andere organisaties vertegenwoordigd in de K.N.B.T.B met goed gefun deerde meningen bij de betref fende Minister kan aankloppen. Op een daartoe gestelde vraag bleek dat de aanwezigen het een goede avond hadden gevonden en men hoopte op deze wijze te kunnen bijdragen aan een besluit vorming die reëel en aanvaard baar kan zijn. Men was er echter ook van overtuigd dat er naast de land- en tuinbouw ook nog veel gebeuren moet t a v. het milieu Betreffende deze discussieavond zal verslag worden uitgebracht bij de A.B.T.B kring Utrecht. Na afloop van de discussie werd door de heer Rutte nog een uit eenzetting gegeven over de ont wikkeling met betrekking tot de "pompproef" in De Glmd. Dit naar aanleiding van een bijeen komst die was gehouden te Scherpenzeel waarbij niet alleen de A.B.T.B.-Achterveld aanwezig was doch ook de buurtorganisa ties. Hij deelde verder mede dat er nog een voorlichtingsavond zal worden gegeven zodat alle be langhebbenden voldoende geïn formeerd zullen worden. Datum, plaats en tijd zijn nog niet bekend Rozendaallaan 9 LeusdenC. De nieuwe voorzitter van De Geut. Frits Ringers heldere tekst, gekombineerd met het grote aantal illustraties, maken ,,Gaa- de's kleine Tekenboek" tot een kompak- te. maar niettemin vrij volledige naslag pocket voor de tekenaar. De moeite van het bezitten waard voor hen. die graag tekenen, maar zo nu en dan gekonfron- teerd worden met problemen op het gebied van techniek of materialen. Wij blijven nog even bij het onder werp tekenen, want ook bij uitgeverij Cantecleer verschenen enkele nuttige (door Bert Vos) Hobby-boeken zullen voorlopig nog wel in een grote behoefte voor zien. Steeds meer mensen krijgen al dan niet gedwongen méér vrije tijd tot hun beschikking, die op de één of andere manier toch nuttig of in leder geval zo plezierig mogelijk besteed moet worden. Wie een hobby heeft, is een gelukkig mens. wordt vaak gezegd, ook al is dat natuurlijk maar betrekkelijk. Hobby's kunnen weer uitgroeien tot werk en er zijn men sen, die van hun werk hun hobby maken. Voor al deze mensen zijn boeken nodig om de nodige kennis op te kunnen doen en het is opval lend, hoeveel hobby-boeken er te genwoordig uitgegeven worden. En wat meer spreekt: de vakkundigheid van de schrijvers stijgt, naarmate er meer behoefte is aan seml- professionele vakliteratuur. Op zich een verheugende zaak, omdat maar al te vaak hobbyisten werden teleur gesteld door ondermaatse hobby boekjes, die nauwelijks tegemoet kwamen aan de behoefte. Zo vlak voor de feestdagen is het misschien goed om aandacht te be steden aan de zojuist verschenen nieuwe boeken op het zo gevarieer de gebied van hobby en ontspan ning. Twee uitgevers hebben zich in het bijzonder op dit terrein gespecia liseerd en wel Cantecleer te De Bilt en Gaade te Amerongen. Bij uitgeverij Gaade aandacht in de eerste plaats voor een aardige, betaal bare serie „Met potlood penseel". De boekjes geven, in een zij het be perkt. maar toch deskundig bestek, toelichting, informatie en aanwijzingen ten aanzien van verschillende teken- en schildertechnieken In de serie ver schenen tot nu toe acht boekjes over schilderen en acht over tekentechnie ken. De schilder-reeks gaat met name over het schilderen met olieverf bloe men, portretten, boten havens, land schappen. het buiten schilderen, aquel- leertechnieken en een apart boekje over de basistechnieken voor olieverf schilderijen en een boekje over mate- rialenkennis. Hoewel de leerstof niet zulke heel hoge eisen stelt, geloof ik toch niet, dat de boekjes direkt geschikt zijn voor beginners zonder meer. Enige basiskennis en praktische oefeningen in het algemeen zullen toch wel nodig zijn. Aan de andere kant stimuleren deze boekjes het praktisch aan het werk gaan met penseel, doek en olie verf wèl en dat is ook de bedoeling Wie zich het tekenen eigen wil ma ken. doet er goed aan om de nodige praktijkboeken aan te schaffen, waarin niet alleen het nodige wordt uitgelegd ten aanzien van de materialen die voor allerlei tekentechnieken gebruikt kun nen worden, maar waarin zowel aan schouwelijk als technisch een stevige les in het tekenen wordt gegeven Daar zijn hele dikke boeken voor, maar het kan ook met de ..Gaade's kleine Te kenboek". samengesteld door Bodo door P F Heijman Het 240 blz tellen de boekje verscheen in de ..Prima" Pocketreeks van Gaade „Gaade's kleine Tekenboek" biedt een complete leergang voor zowel vrij als technisch tekenen. In eerste instantie is het be doeld voor amateurs en beginners, maar het is zeker ook van groot nut voor tekenaars, die niet weten wat ze met hun verworven kennis kunnen begin nen. Wie het boek zorgvuldig doorleest raakt onder de indruk van de veelzijdig heid ervan. De verschillende tekenme thodes krijgen een uitgebreide behan deling, verschillende genre s worden onder de loep genomen (het tekenen van mensen, dieren, vogels, vissen planten, landschappen, stillevens en architectuur) en er wordt ook ruime aandacht geschonken aan het zo vaak verwaarloosde technisch tekenen, met daaraan gekoppeld het maken van ontwerpen (ornamenten, lay outs e d.) Het geheel wordt adekwaat afgesloten met een hoofdstuk materialenkennis. een begrippenlijst en een register. De U gaat sneller met pensioen dan u denkt! Met de AOW alleen komt u niet ver. Zorg daarom voor een goede regeling. Elk jaar dat u wacht kost het meer of krijgt u minder. Maak nu gebruik van de fiscale mogelijkheden, zodat u nu minder belasting betaalt en later - bij uw pensionering - genoeg geld ter beschikking nebt om nog van het leven te genieten. Het is zaak om dat goed en tijdig te regelen. Laat u deskundig adviseren! Vul de bon in! i K) A Af Informeert u mij vrijblijvend over j DUN oudedagsvoorzieningen. j Naam: Adres: I l Postcode woonplaats: i I I i Tei.nr: i i Bon in een ongefrankeerde enveloppe zenden aan: j Kooijman Assurantie Advies Groep, j Antwoordnummer 1001, 6710 BA Ede. I nvaiid Notaris Fischerstraat 27, Ede, tel. 08380-19050, telex 37010 mentarische aanpak, waarbij jaren Amerikaanse geschiedenis in enkele zinnen worden samengevat. Belangrij ke pijnlijke momenten in de geschiede nis. zoals de dood van president Ken nedy en de verloren oorlog in Vietnam, krijgen nauwelijks enige aandacht Daarentegen worden de maatschappe lijke ontwikkelingen uitgebreider ge schetst. Van de roerige zestiger jaren van de hippies en anti-Vietnam- demonstraties tot aan de opkomst van de rechtlijnige dominee s die via de televisie hel en verdoemenis preken aan hen. die zich bezig houden met de wetenschap, zoals die van de evolutie leer De tijd van de boekencensuur op de scholen, de boekverbrandingen On ze tijd Het is een goed. maar enigszins gedeprimeerd slot van een groots epos Het toont haarscherp de beperktheid die in ogenblikken en doen de eerste de aarde, debatterend over God en eeuwigheid met neergeslagen ogen Totdat een nieuwe uitdaging opdoemt aan de horizon en de dogma's van de scheurende religie tijdelijk op de achter grond geraken En dan zullen we heel misschien ooit eens de stap zetten op een vreemde wereld zoals Amstrong voor de ogen van de verbaasde wereld de eerste stappen op de maan zette. OF we zullen terugvallen in een barbaarse duisternis zoals de geci teerde SF-schrijver Walter Miller in zijn befaamde „Loflied voor Leibo- witz" dat voorzag, opnieuw zoekend naar de waarheid, dorstend naar bijna vergeten kennis, dromend over de toekomst, uiteindelijk toch zwer vend tussen de sterren. V. Jong en oud waagden zich aan het maken van kerstkaarten. LEUSDEN - Zaterdag stelde Geco Vial zijn boerderij 't Claeverenblad open voor Leusdenaren die wenskaarten wilden maken. Er werd uitleg gegeven over de diverse grafische technieken waarin men zelf aan de slag kon. Ook werden er demonstraties gegeven In de bovenzaal was gelijktijdig een expositie ingericht van kaarten die in voorgaande jaren door mensen zelf waren gemaakt. (door Bert Vos) De befaamde Amerikaanse schrij ver van dikke bestsellers, James A. Michener. bekend van groots opge zette romans als „Centennial", „Het verbond". „Hawai" en „De bloemen kinderen van Torremolinos", verrast de liefhebbers nu met een groots opgezet epos over de (Amerikaanse) geschiedenis van de ruimtevaart. Zoals we van Michener gewend zijn, is het weer een forse pil geworden van 600 bladzijden. En dat kan ook bijna niet anders, gezien de gede genheid, waarmee Michener te werk is gegaan. Hij heeft jaren achtereen zitting gehad in een speciale NASA- advlesraad en uit dit werk ontstond het idee voor deze roman. Met be hulp van de talrijke vooraanstaande ruimtevaart-deskundigen en weten schappers verdiepte hij zich in de gigantische ontwikkelingen, die er de oorzaak van zijn geweest, dat de relatief simpele V-2 raketten van Wernher von Braun en de zijnen In Peenemünde tijdens de tweede we reldoorlog, uit konden groeien tot de Spaceshuttle van nu. Michener beschrijft in ..De ruimte" het werk van Von Braun tijdens de Tweeoe Wereldoorlog, hoe de Ameri kanen er in slaagden een belangrijk deel van de Duitse geleerden aan het eind van de oorlog klandestien naar de Verenigde Staten over te brengen en hoe ze daar verder konden werken aan hun groie aroom, het bereiken van pla neten en sterren, tn „De ruimte" het leven van de latere astronauten ge schetst. hoe zij zich ontwikkelden tot knappe testpiloten en wetenschappers Michener plaatst dit alles tegen het steeds weer wisselende politieke en geestelijk-maatschappelijke decor, dat als een uiterst kleurrijke lappendeken aan ons voorbij glijdt. Zonder al teveel bestaande figuren uit de Amerikaanse politiek en ruimte vaart te gebruiken, slaagt Michener er in om een geloofwaardig beeld te schet sen van wat de mensen heeft bewogen en nog beweegt, die zich bezig houden met de grote opdracht van de mens: de ontdekking van de kosmos Fantasie en realiteit verweeft hij knap tot een boeiend mozaiek met aan de ene kant de harde werkelijkheid van de politiek, de nuchterheid van de wetenschap en aan de andere kant de dromen en de filosofieën die nodig zijn om de mens heid te blijven stimuleren en aktiveren. Met ,,De ruimte" bewijst hij eer aan die denkers en dromers die aan de wieg hebben gestaan van de ruimtevaart zoals wij die nu kennen. Een groots opgezet epos van meer dan 600 bladzijden. Waren ze nodig om het verhaal te kunnen vertellen9 Per soonlijk ben ik van mening, dat sommi ge wetenschappelijke verduidelijkingen misschien beter achterwege hadden kunnen blijven ter wille van de voort gang van het verhaal. Ook zou je anderzijds je vraagtekens kunnen zet ten aan de soms noodgedwongen frag- hobbyboeken op dit uitgebreide terrein Gunter Steinbach en Fritz Wendler schreven „Dierentekenen in twaalf lessen" (vertaald door P A van der Eijck) en het resultaat mag er zijn. In een fraai, ruim uitgevoerd boek wordt op plezierige wijze les gegeven in het tekenen van dieren De opbouw is logisch Er wordt heel eenvoudig be gonnen met alledaagse voorbeelden, waarin niet zozeer gelet wordt op de perfektie. maar op de lijnen, die elk dier kenschetsen. Daarna wordt dieper in gegaan op de stof en krijgen de dieren langzaam maar zeker een gedetailleer de uitwerking Opvallend in dit boek zijn de talrijke schitterende tekeningen van dieren, die aantonen, wat kan worden bereikt als men met aandacht, volledige inzet èn natuurlijk met op z'n minst een beetje teeling voor het tekenen, kan bereiken. Een schitterend lesboek voor iedereen die niet van de tekenpen, potlood, viltstift of houtskool kan afblij ven „Modetekenen" is een kunst apart Het is ook de titel van een boek van Patrick John Ireland, dat in de vertaling van H G M. Schipper-Bos bij Cante cleer kortgeleden uitkwam. Alle aspek- ten van het tekenen van dames-, heren en kinderkleding worden in dit tamelijk professionele leerboek belicht, zij het dan in een toch nog kort bestek van bijna 120 bladzijden Overheersend in dit boek zijn de talrijke voorbeelden van ontwerpen, van aanzet tot gedetailleer de uitwerking. Belangrijk bij het mode tekenen is de vorm van het menselijk lichaam. Hoe teken je armen, handen, benen, voeten, gezichten, kapsels, hoe teken je de kleren, de schoenen, de kragen, mouwen, rokken en plooien etc. etc. Het modetekenen zou je globaal kun nen onderverdelen in twee delen de technische schets, het ontwerp in de tails en de presentatie-schets, waarbij het effect vooral op het publiek gericht dient te zijn Beide onderdelen krijgen uitvoerige uitleg aan de hand van talrij ke schetsen en onderdelen van een volledig ontwerp. Een boek. zoals de uitgever zegt, uitermate geschikt voor allen die in het modevak werkzaam zijn, voor studenten aan mode- en kunstaca demies, voor vormgevers en illustrato ren

Leusder Krant | 1983 | | pagina 4