Omroep Leusden terug naar vier mille subsidie Rademaker geïrriteerd, Wagenaar geëmotioneerd door KRO-uitzendingen Begroting aanvaard, alle moties van links verworpen Woonwagencentrum medio volgend jaar gereed Uitslag St. Nicolaas- aktie Trein tegen auto van Achtervelder LEUSDEN, Theater in Vrouwenkafé Financiële problemen uit de weg geruimd STICHTING WIL ZICH PRESENTEREN FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant Afwasmachine in brand Bouwmaterialen gestolen Vuurwerk DINSDAG 13 DECEMBER 1983 plaatselijk nieuws BARNEVELD ACHTERVELD - De 23-jarige A. de J. uit Achterveld raakte donderdag ernstig gewond nadat zijn auto in botsing was gekomen met een trein Het ongeluk gebeurde op een onbewaakte overweg in de spoorlijn tussen Amersfoort en Barneveld. De man uit Achterveld moest met een schedelbasisfractuur en andere verwondingen in een ziekenhuis in Amersfoort worden opgenomen ACHTERVELD - Voor de 35ste maal werd door de Achterveldse winkeliers een St. Nicolaasactie ge houden. Bij besteding van een bepaald bedrag werden bonnen uitgereikt waarop prijzen te winnen waren. De hoofdprijs bestond uit waar debonnen met een totale waarde van 400 gulden. Verder waren er zes prijzen tot een waarde van f 100.- en nog een groot aantal prij zen ter waarde van f 25.-en f 10.-. De hoofdprijs is ge vallen op lotnummer 24360 en werd gewonnen door de fam. A.v.d. Berg, Verjaagde Ruiterweg 18. De prijzen van f 100.- vielen op de nummers 6123 - 22456 - 49458 - 81556 - 99125 en 118651. Lijsten met de lot nummers die een tientje of vijfentwintig hebben ge wonnen, hangen bij de di verse winkeliers. Tijdens de actie werd er door de deelnemende win keliers ook een aantal taar ten beschikbaar gesteld. De klant die op het moment dat de Sint belde, werd gehol pen, kreeg een taart. Een actie dit ook dit jaar weer geweldig is aangeslagen. De waardebonnen kunnen door de prijswinnaars wor den afgehaald bij A. van Daatselaar, Hessenweg 180 te Achterveld. De kadobon- nen van de taartenactie zijn op 24 en 31 december niet inleverbaar. In verband met de inventarisatie zijn de winkels in Achterveld op maandag 2 januari 1984 ge sloten. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De twee aan Leusden gewijde uitzendin gen van het KRO-radiopro- gramma 'Krachtvoer' heb ben bij het college van B. en W. van Leusden irritatie en emoties opgeroepen. Dat bleek donderdagavond tij dens de behandeling van de begroting 1984 door de ge meenteraad. Burgemeester mr. J.W.M. Rademaker gaf tijdens zijn bijdrage aan de debatten duidelijk blijk van zijn irritatie. Wethouder Jan Waoenaar hield tijdens do rondvraag een goömotló- neerd betoog, waarin hij zich afvroeg, of dit de ma- Burgemeester Rademaker politesse door Bertje, precies een week later In die tweede uitzen ding rakelde Bertje niet alleen enkele Leusdense affaires op, maar slingerde hij ook een hoeveelheid plaatselijke achterklap en roddel de ether in. Daarbij was met name wethouder Wage naar het middelpunt van de belangstelling. Uit het feit, dat een groot deel van de tweede uitzending - voor zover het de bijdragen van Bertje betrof - uit de wo ning van PvdA-fractievoorzit- ter Corri Verduin kwam, had Wagenaar geconcludeerd dat meu ro iiw-V q rd u i n .achter aan eh ander stak. De wethouder richtte zich tijdens de rond vraag van de raadsvergade ring van donderdag dan ook met name tot haar. Wagenaar zei het te betreuren, dat Corri Verduin er zelf niet over be gonnen was De wethouder vond dat de uitlatingen van Bertje in het KRO-programma het karakter hadden van 'per soonlijke beschadigingen' ..Mijn familieleden worden er door gekwetst en in mijn za kelijke belangen word ik er door geschaad", aldus Wa genaar. De wethouder vroeg Jan Wagenaar •,fcl n6v nö*e! '9I "beschadigingen". zich hardop af, of dat zo door moet gaan in de Leusdense politieke verhoudingen. Wa genaar ,,Wat voor politiek is dit? Normen en vormen ver dwijnen Waar is het fatsoen gebleven? Dit moet toch an ders kunnen Corri Verduin reageerde zeer rustig op het emotionele be toog van Wagenaar. Zij zei in de uitzending gedane uitlatin gen ook zeer te betreuren en wees er op dat die niet van haar afkomstig waren. In dit verband wees ze op 'de juiste weergave van het gebeurde', zoals die te lezen is geweest in een verslag in de Leusder Krant van donderdag 1 de cember jongstleden ..Ik had u". aldus mevrouw Verduin tot wethouder Wagenaar", daar na afloop van deze ver gadering nog over willen aan spreken." Eerder op de avond had burgemeester Rademaker zijn ongenoegen over dé' KRO-uitzendingen ook al kenöaèr géfhfcakt, zij heffrr^ meer bedekte termen. De burgemeester wees er op dat in Leusder kringen 'slechte menselijke eigen schappen' de laatste tijd nogal eens de kop hadden opgestoken. Men hoefde slechts naar de radio te luis teren, om te begrijpen, wat hij daar mee bedoelde, al dus Rademaker. De burge meester besloot zijn verhaal met een pleidooi voor 'wat meer politesse, waarmee bedoeld: burgerzin en een voudige beleefdheid'. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - De stichting Loka le Omroep Leusden vraagt aan de gemeente ruim vierduizend gulden om zich te kunnen pre senteren tijdens de informatie dagen over het centraal antenne systeem in Leusden. Het meren deel van de raadsleden, die zit ting hebben in de commissie financiële en economische za ken, wil over de aanvraag eerst nog eens een nachtje slapen alvorens een beslissing te ne men. De stichting die zich beijvert voor lokale radio en televisie in Leusden heeft de moed nog lang niet opge geven nadat het merendeel van de gemeenteraad had laten weten de aanvankelijk ingediende begroting door de stichting veel te hoog te vinden. De door de stichting lokale omroep Leusden in augustus inge diende begroting ging uit van een éénmalige subsidie van ruim zes honderdduizend gulden en een jaarlijkse bijdrage van honderddui zend gulden. Alhoewel de stichting langs offi ciële weg nog niets van de ge meente had gehoord was haar wel duidelijk geworden dat er niet gere kend hoefde te worden op inwilli ging van het subsidieverzoek. In een brief die maandag in de commissie financiën werd behan deld trekt de stichting Lokale Om roep Leusden haar aanvankelijke aanvraag in. Het bestuur kondigt wel aand dat zij op korte termijn met een nieuwe, aangepaste aanvraag zal komen. Bij dit nieuwe verzoek gaat de stichting er van uit dat zij zelf voor een belangrijke financiële inbreng kan zorgen. Om de Leus dense bevolking te laten weten dat er fog steeds plannen zijn om te komen tot een lokale omroep wil de stichting zich presenteren tijdens de informatiedagen over het Cen traal antennesysteem in Leusden De stichting Lokale Omroep vindt haar aanwezigheid op de informa tiedagen noodzakelijk, temeer daar de gemeente zelf in het huis-aan- huis verspreide informatieboekje gedrag maakt van de mogelijkheid om via het antennesysteem te ko men tot een plaatselijke omroep KWALITEIT De stichting Lokale Omroep (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het woonwagen centrum in Leusden zal medio volgend jaar gereed zijn. De fi nanciële problemen, die realisa tie van het woonwagencentrum tot nog toe in de weg stonden, zijn dezer dagen uit de wereld geholpen. Tijdens de behandeling van de gemeentebegroting 1984. donder dagavond in de gemeenteraad, deelde verantwoordelijk wethouder Gijs van Woudenberg (CDA, Wel- zi|n) mee, dat de zaak rond was. In een gesprek met vertegenwoordi gers van het woonwagenschap Amersfoort is de nu bijna een jaar durende impasse doorbroken Die ontstond eind vorig jaar, toen het college van Gedeputeerde Staten het door de gemeente Leusden ontworpen bestemmingsplan „Woonwagencentrum" niet wilde goedkeuren GS wezen het Leus- lense ontwerp af. omdat het eco nomisch onhaalbaar zou zijn. In de vorige opzet ging de ge- neente Leusden namelijk uit van avels van 180 vierkante meter, die njna 29.000 gulden per stuk zou- len moeten kosten Het Rijk han- eert voor de inrichting van de 'Jeinere woonwagencentra echter en norm van 17.600 gulden per tandplaats en subsidièert dien- vereenkomstig Tussen het plan an Leusden en de te verwachten ubsidie vn het Rijk zat bij het oaximaal vijftien standplaatsen •mvattende Leusdense woonwa- «ncentrum derhalve een gat van oim anderhalve ton Dat gat is nu weggewerkt, omdat te gemeente Leusden in een nieu we opzet van het woonwagencen- um uit is gegaan van kavels van 45 vierkante meter. Wanneer men daarop de grondprijs van woning- Leusden gaat er van uit dat wat men laat zien tijdens de informatie dagen van een behoorlijke kwaliteit moet zijn. Het merendeel van het werk dat nodig is om te komen tot een behoorlijke presentatie wordt door vrijwilligers gedaan Om te komen tot een goed kwaliteitsni veau is het echter noodzakelijk om gebruik te maken van dure studio ruimte voor de montage van radio- en videobanden Samen met het drukken van een fatsoenlijke folder komt het geheel neer op een kos tenpost van ruim vierduizend gul den De reacties op de subsidieaan vraag van de stichting Omroep Leusden binnen de commissie fi nanciën liepen nogal uiteen. Over één ding was men het echter roe rend eens: een niet te verteren zaak dat de stichting officieel nooit iets heeft gehoord van de gemeen te als antwoord op haar eerste subsidie-aanvraag. Harm Offe- reins (GPV/SGP) vroeg zich af of nu maar elk leuk initiatief vanuit de bevolking maar meteen gehono reerd moet worden. Bij nadere beschouwing kwam de heer Offe reins echter tot de conclusie dat het hier om een serieuze aangelegen heid ging Met het gevraagde be drag heeft de GPV/SGP- afgevaardigde dan ook niet veel moeite Wel waarschuwde hij de lokale omroep dat als er in de gemeenteraad straks ..ja" gezegd wordt tegen de aanvraag, daaraan geen recht ontleend mag worden om in de toekomst een veel hogere subsidie gehonoreerd te krijgen. Met de laatste opmerking van de heer Offereins bleken in de loop van de discussie alle raadsleden het eens te zijn. Corri Verduin (PvdA) durfde het maandagavond nog niet aan om de mening van haar fractie te verkondigen. De brief was namelijk nog niet in eigen kring besproken Wel zij mevrouw Verduin de grootst mogelijke moeite te hebben" met de aan vraag. Corn Verduin wil niet dat via een presentatie de indruk gewekt wordt dat de bevolking straks moet gaan betalen voor de lokale om roep via het centraal antennesys teem. Ook Evelien Blom (CDA) gaf te kennen at zij haar stem graag wil voorbehouden tot de definitieve behandeling in de gemeenteraad Hetgeen niet wil zeggen dat we straks nee zeggen" vulde mevrouw Blom voor alle duidelijkheid aan. De heer Oostra (D'66) zei het wetwoningen toepast - hetgeen gebruikelijk is - blijft men exact binnen de door het Rijkgestelde normen. Volgens wethouder Fons Um- mels (CDA, Financien) - die de deze week afwezige wethouder Van Woudenberg vervangt - is er tussen gemeente en woonwagen schap volledige overeenstemming bereikt over de nieuwe opzet van het woonwagencentrum Wel moet het op een aantal detailpunten nog nader worden uitgewerkt Er wordt thans gewerkt aan een definitieve tekening, waarna de vereiste pro cedure in gang gezet gaat worden. Volgens Ummels zal het woonwa- (bexneek'inclegeimiie/ LEUSDEN Dinsdag 13 december 20.00 uur: Commissie Economische Za ken, Consumentenbelangen en Werkgelegenheid, commissieka mer gemeentehuis. Dinsdag 13 december 20.00 uur: Informatieavond over Cara, De Hakhorst, Waarden 25a. Woensdag 14 december 13.30 uur: Solliciteren, kursusmiddag met video. TussenTijds, Stijgbeu gel 32. Woensdag 14 december 14.00 uur: Bespreking kringloopcen trum, TussenTijds, Stijgbeugel 32. Donderdag 15 december 14.00 tot 16.00 uur: Diaserie over Is raël, TussenTijds, Stijgbeugel 32. experiment wel leuk te vinden, maar wilde over de aanvraag nog wel even nadenken. De heer Par son (VVD) was het meest resoluut in zijn uitspraak Hij kon dat ook zijn omdat de VVD-fractie de gelegen heid heeft gehad de aanvraag van de Omroep Leusden te behande len. ,,De VVD is bereid dit inititief als een éénmalige zaak positief te benaderen aldus de heer Parson ,,Wel is uit de aanvraag af te leiden hoe duur lokale omroep eigenlijk wel is" constateerde het VVD- raadslid. Dat de VVD instemt met de subsidie-aanvraag van ruim vier mille betekent overigens niet dat de VVD zich voor de toekomst vast- Igegt, waarschuwde de heer Par son nog eens. OPNAMEN De lokale omroep was zelf ruim schoots vertegenwoordigd tijdens de vergadering van maandag avond Twee videocamera's en een aantal microfoons waren in stelling gebracht om het gebeuren in de commissie financiën vast te leggen Voorzitter W. van der Hoek kreeg ruimschoots de gelegenheid om zijn aanvraag toe te lichten Nog eens kwam aan het licht dat het voor de stichting erg moeilijk zal zijn om de zaken financieel rond te krijgen als men eenmaal zover is dat men daadwerkelijk met zenden kan beginnen Hoe de zaken ook georganiseerd worden, me blijft afhankelijk van de Leusdense bur gerij. Voorzitter Van der Hoek kon nog niet vertellen welke kanalen men op dit ogenblik aanboort om toch aan de ndige financiële midde len te komen. Als de stichting Lokale Om roep Leusden de gevraagde vier mille krijgt zal men zich presen teren op de drie series informa- tiedagenfdce in Leusden gehou den worden over het centraal antennesysteem. Tijdens de in formatiedagen kan het Leusden se publiek kennis maken met het centraal antennesysteem zoals dat in Leusden aangelegd wordt. De eerste serie van vier informa tiedagen begint op 16 januari in Leusden-Zuid. Tot 20 januari kan men deze woonkern in de Woeli ge Hoek terecht voor nadere inlichtingen over de mogelijkhe den die het centraal antennesys teem te bieden heeft. gencentrum midden volgend jaar gereed zijn Zoals bekend komt het woonwa gencentrum in het bestemmings plan 't Ruige Velt tegen de Midden weg aan te liggen Het moet in eerste instantie plaats bieden aan 10 woonwagens, met een mogelijk heid tot uitbreiding naar vijftien standplaatsen. Volgens wethouder Ummels is het de bedoeling, dat de gemeente Leusden de standplaat sen ,,op afroep" aan het woonwa genschap zal leveren. Ummels ,,We gaan niet in één keer het hele centrum opleveren, maar de ka vels, telkens wanneer daar belang stelling voor bestaat, opleveren". Donderdag 15 december 19.30 uur: Bijeenkomst Oecumenisch Orgaan der Kerken, 't Trefpunt, Arnhemseweg, Leusden-Zuid. Donderdag 15 december 20.00 uur: Schoolraad, gemeentehuis, 't Erf 1 Donderdag 15 december 20.00 uur: Film ,,1941", De Korf, Smidse Zaterdag 17 december 10.00- 12.00 uur: kerststukjes maken, Blijhof, Ansfriduslaan 49 Maandag 19 december 19.30 uur: kerstzangavond, St.-Jozef, Hamersveldseweg. Rozendaallaan 9 Leusden-C. nier is, waarop men in het Leusdense politieke bedrijf met elkaar moet omgaan. In het jongerenprogramma 'Krachtvoer' van de KRO-ra- dio werd op de achtereenvol gende woensdagen 23 en 30 november aandacht besteed aan enkele onderwerpen uit Leusden. Verslaggever 'Bertje' maakte in de eerste uitzending gewag van de pro- Jan Jacobs (PvdA): "...te rigoureuze ingreep voor muziekschool.. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De door het college van B. en W. opgestelde begro ting voor 1984 is donderdag avond zonder veel problemen door de gemeenteraad aan vaard. Alleen de fracties van D'66 en PvdA stemden op on derdelen (bezuinigingen in de LEUSDEN - Theatergroep MEI treedt op maandagavond 19 de cember op in het Vrouwekafë Leusden met een try-out van haar produktie „Afrekenen". „Afrekenen" handelt over een bijstandsmoeder die indertijd bewust de keuze heeft gemaakt afstand te doen van haar zoge naamde veilige situatie om sa men met haar kinderen een zelf- blemen rond de kelder van het nieuwe gemeentehuis. Daarin zou onder meer de muziekschool gevestigd wor den, maar in verband met te verwachten geluidsoverlast is dat tot op heden niet ge beurd. Tijdens die eerste uit zending werd de KRO-ver- slaggever de toegang tot het gemeentehuis geweigerd Dat feit gaf aanleiding tot een tweede bezoek aan Leusden sociale sector en belasting maatregelen) tegen de begro ting. Een viertal door de linkse fracties ingediende moties werd door een ruime raadsmeerder- heid verworpen. Met name doordat het college van B. en W. door de onverwachte meevaller van ruim een ton op een aantal punten aan de wensen van de raadsfracties tegemoet kon komen, ontstonden er weinig problemen. Alleen moest financiën-wethouder Fons Um mels v/el in de slag met de woord voerders van D'66 en PvdA, met name over het door hem ge voerde reserveringsbeleid. Zoals dat in.de achterliggende periode al vaker is gebleken, vinden Corri Verduin (PvdA) en Ep Oostra (D'66) de reserves van de ge- standig bestaan op te bouwen. Ze heeft haar vrijheid'herwon nen, maar ziet zichzelf tegelijkertijd gevangen in een web van instan ties. schuldgevoelens, onbetaalde rekeningen en onbegrip. „Is het niet wat onverstandig mevrouw, in deze tijd te scheiden?" Tot hoelang blijft vechten voor een menswaar dig bestaan, zowel voor haarzelf als voor haar kinderen, zinvol? In de voorstelling lopen verleden, heden en toekomst door elkaar heen en zal zij uiteindelijk moeten kiezen, verder gaan. met haar kin deren, of niet. Ondanks de omstan digheden waarin zij verkeert, blijft het een vrouw met trots en eiqen- F meente Leusden aan de zeer ruime kant. Beiden pleiten zij er voor om de reserves van de ge- meeme Leusden in omvang terug te brengen, respectievelijk minder door bijschrijvingen te vergroten. Tijdens het begrotingsdebat leidde een en ander tot een drietal moties. De PvdA stelde voor om in het begrotingsjaar 1984 niet meer dan de inflatiecorrectie toe te voe gen aan de reserves. In een tweede motie vroeg de PvdA het college om in de periode 1984 tot 1986 de reserves van de ge meente terug te brengen tot een bedrag van f 900,- per inwoner Ep Oostra (D'66) stelde bij motie voor om de reserves niet met een rente van 10% te doen groeien maar met slechts 8,5% Geen van deze moties kreeg de steun van CDA. VVD en GPV/SGP. MUZIEKSCHOOL De laatste motie in het begrotings debat was afkomstig van opnieuw de PvdA en betrof de subsidiëring van de Muziekschool Leusden. Het college stelde voor om als grondslag voor de subsidiëring niet het aantal inwoners van Leus den per 1 januari 1984 te hante ren, maar het aantal inwoners per 1 januari van dit jaar. In feite een bevriezing van de subsidie voor de muziekschool dus. Jan Jacobs (PvdA) kwalificeerde die ingreep als 'te rigoureus'. De PvdA- woordvoerder wees er op. dat de muziekschool in januari van dit jaar ook al geconfronteerd werd met een ingrijpend besluit van de gemeenteraad. Jacobs pleitte er voor om nu toch het inwonertal van 1 januari 1984 de basis te la ten zijn voor de subsidiëring De door het college gewenste en door een raadsmeerderheid on derschreven verandering van de subsidieverordening zou in een later stadium aan de orde moeten komen Jacobs ..Laten we dat bekijken bij het totaal van de her overwegingen. die nog aan de orde gaan komen." Het pleidooi van de PvdA-man ten gunste van de muziekschool had geen succes. Het leidde slechts tot een uiterst verward de bat over de vraag, om hoeveel geld het nu eigenlijk zou gaan wanneer het voorstel van Jacobs zou worden uitgevoerd Er rolden verschillende bedragen over de tafel en het eindresultaat was dat ook deze motie alleen door de PvdA en D'66 gesteund werd de politie ook niet schromen om bekeuringen uit te delen. Het is alleen toegestaan op oudejaars dag vuurwerk af te steken. LEUSDEN - In de woning van de familie H. aan Roggeland Is donderdag een vaafwasmachine in brand gevlogen. Vermoedelijk Is kortsluiting de oorzaak. Het apparaat was rijp voor de schroot terwijl de keuken rook schade opliep. waarde Immers, welke keuze zij uiteindelijk ook zal maken, zij wil haar leven in eigen hand houden. En hel publiek zal toekijken, is in twijfel, wordt medeplichtig ge maakt. Aanvang: 21.00 u. Entree: 2,- (In verband met de Inhoud van het stuk is de toegang voor bijstandsvrouwen gratis). Kaar ten verkrijgbaar bij Riet van Hee rewaarden (943689), Francine van der Vaart (17736), Heieen van der Heide (942249) en in het Vrouwenkafé dat tijdelijk een on derkomen heeft gevonden in de schuur van „De Hakhorst". l- f LEUSDEN - Van bouwplaat sen in Claeverenblad zijn mate rialen met een waarde van meer dan 3 duizend gulden gestolen. Het gaat om een CV-ketel, WC- brillen, klein materiaal en een waterpas. LEUSDEN - De rijkspolitie heeft aangekondigd streng te zullen optreden tegen het afste ken van vuurwerk. Behalve het in beslag nemen van de rotjes zal

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5