NCVB kerstviering „Het is mijn bedoeling om groot te worden Gemeentelijke heffingen worden samengevoegd Schrijfavond Amnesty International Beginnend uitgever Michiel Kuyper erst-special van ie Burning Candles Winnaars Zonnebloem loterij Chinees restaurant in Hamershof DONDERDAG 15 DECEMBER 1983 plaatselijk nieuws Kommentaar an één onzer medewerkers) LEUSDEN - Als de raad sar in haar eerstvolgende irgadering mee accoord lat worden de aanslagen )or het ophalen van het jisvuil en het rioolrecht vol- nd jaar in één keer verzon- ;n. Wel mag de Leusdense jrger de aanslag in twee aandelijkse termijnen beta- n. Omdat op grond van wettelijke aatregelen de onroerendgoedbe- iting (OGB) in Leusden omlaag at moest de gemeente overgaan het instellen van een „riool- :ht'. Het ..rioolrecht" heeft de meente nodig om volgend jaar eindjes aan elkaar te knopen. Aanvankelijk lag het in de bedoe- limg om de heffing wegens ..riool recht" via een apart aanslagbiljet in te vorderen. Ter wille van de auto matisering is men bij de gemeente afgestapt van dit idee De aansla gen wegens de ..afvalstoffenhef fing" en het rioolrecht zullen samen op één aanslag naar de burger gaan. Dit betekent dat ieder Leus- dens gezin volgend jaar rond april/ mei een aanslag in de bus kan verwachten ter hoogte van 221 .- Het gaat daarbij om 181.- voor het opzadelen van het huisvuil plus 40.- rioolrecht. Wel zal de aan slag in twee maandelijkse termij nen betaald mogen worden. De aanslagen voor de onroerend goedbelasting. die volgend jaar voor de meeste burgers dus lager zal uitvallen, gaan na de grote vakantie de deur uit Deze belas ting zal eveneens in twee termijnen betaald mogen worden. Een andere gemeentelijke be lasting. de hondenbelasting, zal in de maand februari worden ingevor derd. De nieuwe wijze van belas tingheffing kwam maandagavond ter sprake in de vergadering van de commissie financiën De aanwezi ge raadsleden bleken niet al te veel moeite te hebben met het voorstel dat straks in de gemeenteraads vergadering behandeld zal wor den. Met de aanslagen voor het centraal-antennesysteem liggen de zaken wat minder eenvoudig Kosten voor de CAI zullen gedu rende de loop van het jaar worden berekend aan de Leusdense bur ger e leden van The Burning Candles LEUSDEN - In het kader in de maandelijkse reli- )ncerten treedt op dinsdag december de gospel- oep „The Burning Cand- s" op in De Korf. Het kerst- jncert begint om 20.00 uur de toegang bedraagt drie jlden. The Burning Candles is een van de Nederlandse meest po pulaire gospelgroepen en be staat uit 28 personen. De Zwol se groep is in verschillende landen geen onbekende. Dit komt voornamelijk door haar Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Hoofdredakteur: Marnix Kreyns Redaktie Bertien Engelkens Caspar van Loo Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12 00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Telefoon: 033-941495 Abonnementsgeld: 59,40 per jaar; 30,20 per half jaar; 15,35 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbetaling van 5.- per exemplaar (formaat 13x 18 cm) op giro 871441 t.n v BDU b v. te Barneveld, met duidelijke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst U kunt ook kontant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. LEUSDEN - De NCVB-afdeling centrum vierde maandag samen met de Vrouwen Kontaktgroep haar kerstfeest in het Dienstencentrum. Mevrouw Kuiper opende de avond met een korte meditatie De verwachting van het kerstfeest werd vervolgens door samenzang en declamatie verwoord Na de pauze las mevrouw Putman een kerstverhaal Op 16 januari in het nieuwe jaar komen de NCVB-leden weerbij elkaar. Dan vindt de jaarvergadering plaats en zullen enkele dames een musical opvoeren. platen en vele toernees die sinds 1969 werden gemaakt LEUSDEN ACHTERVELD - De Nationale Zonnebloemloterij heeft in Leusden en Achterveld enkele prijswinnaars opgeleverd In Leus den heeft lotnummer 3122 een prijs van 25 gulden gewonnen evenals lotnummer 16287. Vijftig gulden viel er op het Leusdense lotnum mer 3388. Ook in Achterveld wer den door een aantal Zonnebloem medewerksters loten verkocht In Achterveld zijn twee prijzen geval len Een prijs van 100 gulden is gevallen op lotnummer 80277 en een prijs van 25 gulden op lotnum mer 45868. De winnaars dienen hun win nend lot, desgewenst aangete kend. te zenden aan De Zonne bloem. Zorgvlietstraat 491, 4834 NH Breda, met vermelding van het giro- of bankrekeningnum mer waarop men zijn geldprijs wilt ontvangen. ACHTERVELD - Maandag avond zal weer een schrijfavond worden gehouden voor Amnesty International. Vanaf 19.30 uur staat bij Nel Schwagermann aan de Verjaagde Ruiterweg de deur weer open voor degenen die aan deze schrijfavond willen deelne men. Men is dan weer in de gelegen heid om te schrijven naar de autori teiten van diverse landen waar mensenrechten worden geschon den. Maandagavond wordt ge schreven naar de Presidenten van Kenia. Afghanistan en Turkije Voorbeeldbrieven zijn aanwezig zodat men deze kan overschrijven Enveloppen, briefpapieren postze gels zijn eveneens aanwezig Men is geheel vrij of men één of méér brieven wil schrijven. Snellere aanpak Wethouder Jan Wagenaar heeft groot gelijk als hij vindt dat de werkwijze van de nu ruim een jaar oude werkgroep Economische Zaken, Consumentenbelangen en Werkgelegen heid (ECW) anders moet. In de dinsdagavond gehouden vergadering van dit adviesorgaan, waarvan Wagenaar voorzit ter is, betoogde de wethouder dat bepaalde zaken veel te omslachtig worden behandeld. Na het ontstaan van de werkgroep ECW zijn er twee subgroepen gevormd, één voor ruimtelijke ordeningszaken en één voor detailhandelsaspecten en aanverwante zaken. In de praktijk betekent dat het volgende: eerst komt een bepaald onderwerp in de werkgroep ECW, vervolgens wordt het - als dat nodig is - doorgeschoven naar een van de subgroepen, waarna het later voorzien van een advies weer In de werkgroep wordt behandeld. Uiteindelijk gaat de mening van de ECW- leden richting het college van burgemeester en wethouders. „Deze werkwijze is in veel gevallen te traag. Sommige zaken vergen een snellere aanpak", zei wethouder Wagenaar dins dagavond. Hij pleitte voor de instelling van een paar kleine specifieke groepjes door ECW-werkgroepleden die zich met een buigen over een bepaalde zaak en rechtstreeks adviseren aan het college van burgemeester en wethouders. Daarbij wordt dus de werkgroep in haar totaliteit overgeslagen. Dat zou een oplossing kunnen zijn. Dinsdagavond bleek weer eens, dat het nu in ieder geval niet goed loopt. Op de agenda stond de behandeling van aanvragen voor de vestiging van een schoonheidssalon, een kapperszaak aan huis, een tuincentrum aan de Hamersveldseweg en een meubeltoonzaal in Achter veld. Deze aanvragen waren reeds vorige maand uitvoerig ter sprake gekomen in de subgroep ruimtelijke ordening waarvan haar voorzitter dinsdagavond verslag deed. Het gevolg was dat er een discussie volgde die ongetwijfeld niet wezenlijk anders was dan die in de subgroep. Er werden dus dingen herhaald. Zonde van de tijd van de vele werkgroepleden. Het enige nieuwe aspect aan de behandeling in de werkgroep was de toelichting die sommige aanvragers mochten geven. Maar dat zou ook schriftelijk kunnen gebeuren. Wethouder Wagenaar heeft beloofd binnenkort de werkwijze die hem voor ogen staat op papier te zetten. Hij zal daarbij echter een ding niet over het hoofd moeten zien en dat is de openbaarheid. Een snellere aanpak is toe te juichen, maar moet niet leiden tot een schimmig geheel waarop pers en publiek geen kijk meer hebben. De werkgroep Economische Zaken, Consumentenbelangen en Werkgelegenheid kan zich intussen opmaken voor de behandeling van zaken met een algemenere importantie zoals het structuurplan in wording, de invulling van het bestem mingsplan 't Ruige Veld en het beleid rond de werkgelegen- heidsterreinen in Leusden. LEUSDEN - In het pand naast de ABN-bank aan de Smidse zal een Chinees-Indisch restaurant gevestigd worden. Dit werd dins dagavond bekend gemaakt in de vergadering van de werkgroep Economische zaken, Consu mentenbelangen en Werkgele genheid. De werkgroep staat po sitief tegenover de vestiging van het restaurant, waarin tevens een afhaalcentrum zal komen. Tot voor kort was in het pand een amusementenhal gevestigd. Daar voor was een groothandel in vrije tijdsspullen daar gevestigd LEUSDEN - „Het is mijn bedoeling om groot te wor den, mijn uitgeverij loopt nu al ontzettend goed", aldus Michiel Kuyper. Het is een stille eenentwintigjarige jon gen die erg moeilijk te inter viewen is. Op de meeste vra gen antwoordt hij „ja" of „nee"; pas tegen het einde van het gesprek wil hij iets meer over zijn ideeën vertel len. Michiel Kuyper heeft „Het Utrechts Kroegenboek" uitgegeven, dat sinds no vember bij de meeste boek handels in Utrecht en bij eén in Amersfoort ligt. Een boekje waarin hondervie renveertig kroegen uit Utrecht, met verhaaltjes, foto's en teke ningen worden uitgebeeld. Dat laatste door twee grote namen die op de kaft prijken: Jules Deelder en Herman Brood. Brood is tevens met zijn „voor woord" op pagina vier de grote „trekker" voor het boek; „Cafebezoek gaat de hele dag door. Het eerste wat mij trekt is natuurlijk de drank en daarnaast de kans op verkering, desnoods tijdelijk. Ik val altijd op barmeis jes; dit zijn de enigen waarmee ik kan communiceren, waarbij ik bestellingen kan doen etc. Een goeie kroeg onderscheidt zich van andere door de bedieningen en de cocktails. Mijn eerste stap pen heb ik gezet in een kroeg te Assen, die van mijn ouders was. Dit cafe lag tegenover het woon wagenkamp en de bewoners kwamen bij ons in het café hun vetes uitvechten. Een erg gezel lig café waar het delirium aan de rode van de dag was. Mijn teke ningen in dit boekje, die door Jules Deelder van tekst zijn voorzien, zijn tragisch- realistisch en een uiting van on ze creativiteit." KROEGENBOEKEN Na een Amersfoorts kroegen- boek in 1981 besloot Michiel Kuy- pers vanwege het grote succes ook een kroegenboek in Utrecht te „lanceren" Met een oplage van 2000, 500 meer dan bij het Amers- foortse kroegenboek werd „Het Utrechtse Kroegenboek op 1 no vember in de winkels te koop aan geboden „Vooral studenten die nog niet zo thuis zijn in de stad en mensen die van oudsher hier wo nen en vaak in café s zitten hebben interesse voor het boek", vertelt de Leusdenaar. Michiel Kuyper heeft zijn uitgeve rij met het uitgeven van het Amers foorts kroegenboek opgezet. „Ge lukkig sloeg het aan In het begin heb ik me namelijk nogal in de schulden gestoken om het plan te realiseren Nu na het Utrechts kroegenboek waarvan misschien wel een tweede oplage komt. denk ik zelfs aan een derde kroegen boek Ik kijk eerst in Nederland rond welke stad zich daar het beste voor leent; en dan wil ik het nóg sneller doen. „Het Utrechtse Kroe genboek" heeft acht maanden ge kost Het had veel sneller gekund. Het idee om zulke boeken te ma ken kwam bij me op toen er een nieuwe jongen in huis kwam wo nen. Hij wist me te vertellen dat er in Amerika allemaal boekjes over kroegen zijn wanneer je in een stad komt Daar staat dan in aangege ven waar je lekker kunt eten en zo.' „Het Utrechts Kroegenboek" ziet er echter iets anders uit Kleine verhaaltjes bij elke kroegnaam gaan meer over de sfeer en over de mensen die er komen; op de twee de plaats wordt een specialiteit op het gebied van drankjes en hapjes genoemd. Soms beslaat een tekst maar één regel, een andere keer wordt er iets uitgebreider op een café ingegaan' SPONSORING Dat het ene café of kroegje meer aandacht krijgt dan de ander heeft niets te maken met het feit dat er wel eens meer activiteiten zouden plaatsvinden. Wél heeft het iets met naam en invloed te maken; iedere kroegbazin/baas die name lijk het boekje gesponsord heeft met 100 tot 300 gulden kreeg speciale aandacht, plaats én een foto in dit boek. „Dat wil overigens niet zeggen dat we beter over hen schrijven Ze krijgen wel meer ruim te en natuurlijk is het op die manier een beetje manipulatie De éen vindt het nu eenmaal hardstikke leuk om er groot in te staan, terwijl de ander zegt „voor mij hoeft het niet' Michiel zegt dit zeer vastbe raden. maar wanneer je het boekje doorbladert blijkt er over niemand een slecht woordtin te staan Enige uitzondering vormt „De lange juf fer' waar de tekstschrijver Edward Delfgou en hij problemen kregen met de kroegbaas Mensen die eens rustig willen praten of aan de leestafel „Story" of „Donald Duck willen lezen, zijn hier aan het goed adres. Zij zullen zeker niet worden opgejaagd door de eigenaar, die de hele dag van een bepaald soort automobiel loopt te dromen, waar van hij een afbeelding op het pla fond heeft hangen Vroeger kwa men hier veel journalisten en ande re medewerkers van het Utrechts Nieuwsblad, maar met het verhui zen van de krant naar Houten zijn deze klanten mede verdwenen Of de eigenaar dit echt jammer vindt betwijfelen wij, omdat hij op ons een journalist-allergische indruk maakte Michiel „Ik moet er wel bij zeg gen dat we toen behoorlijk dronken waren Die man liet ons drie kwar tier wachten We praatten veel met kroegbazen en -bazinnen om iets specifieks te horen te krijgen Meestal moest je wel heel erg trekken, want natuurlijk zei bijna iedereen „In mijn kroeg komt ie dereen. jong en oud. dik en dun; en we hebben de lekkerste saté van Utrecht" De eerste jognen die ik aantrok om teksten te schrijven kwam van de School voor Journalistiek. Ik dacht dat die wel wist hoe je leuke dingen bij kroegbazen en -bazin nen kunt ontfutselen Maar hij kon er dus totaal niets van. Voor hem heb ik toen iemand anders ge zocht. Ik ontmoette een jongen die totaal geen schrijfervaring had maar het wel zag zitten om tekst schrijver van dit boekje te worden Hij bleek dingen goed onder woor den te kunnen brengen Toch blijf ik dan altijd de persoon die alles in goede banen moet leiden Je kan natuurlijk niet schrijven dat het ene café leuker is dan het andere. Dat kun je niet maken. Dat is je per soonlijke voorkeur Dit boekje is meer geschreven vanuit het oog punt van mensen die in het café zitten Voor die mensen is zo n kroeg namelijk een tweede huiska mer. daar gebeurt het Vanuit die indruk moetje een stukje schrijven Je moet eruit kunnen halen welk café bij je past." Michiel vindt dat dat gelukt is „Wat ik van anderen hoor is dat het een duidelijk beeld geeftToch ontbreekt er aan veel teksten de indruk die een kroeg moet geven. Medusa Corner bij voorbeeld. Zoals Overvecht-Noord bar „De Klopper' kent. zo kent Overvecht-Zuid de „Medusa- Corner" Iedere dag is de Corner open om te drinken, te eten. te lachen en te spelen. Of: Café de wijde poort: Utrechts meest cen traal gelegen café dat met veel vaste bezoekers gevuld is. Naast deze en andere vrij niets zeggende teksten staan er ook een aantal erg leuke frappante verhaal tjes in „Het Utrechts Kroegen boek". Daarbij komen de kroegen met foto's en tekeningen het best uit de verf. Over het algemeen maakt het boekje wat informatie betreft een magere indruk. De op maak met tekeningen compen seert dit volkomen. Michiel .Her man Brood heb ik gewoon opge beld en gevraagd of hij er voor voelde om voor zo'n boek tekenin gen te maken Hij zag het helemaal zitten en kwam toen zeit met Jules Deelder aandragen Met die na men kijken de mensen het boekje inderdaad eerder in De lay-out van „Het Utrechtse kroegenboek is door een reclameburo uit Amers foort gemaakt Studio Fix Daar heb ik nu ook zo'n beetje mijn kantoor Die jongens maken folders voor bedrijven en dergelijke. Ik versier ook wel eens een opdracht voor hen. Het is als beginnende uitgeverij natuurlijk niet altijd even makkelijk. Ik krijg wel eens vragen van Uitgeverij Kuyper?Ben je bekend?" „Nee" zeg ik dan. „is het niet veel belangrijker dat ik een goed boek heb uitgegeven? Daar gaat het toch om? COMMERCIEEL DENKEN Op het boek zit veertig procent winst. Ik bereken natuurlijk niet puur de kostprijs, maar moet er zelf ook nog iets aan verdienen Met deze eerste druk is er iets meer winst dan wanneer er een tweede druk komt De sponsoring van de café s is er dan niet meer. In dit stadium van het bedrijf kan ik nog niet alles uitgeven wat ik leuk vind Je moet vooral een beetje commercieel denken. Herman Brood gaat bin nenkort ansichtkaarten maken, en het idee van een kinderboek ligt er Af en toe moet je met andere ideeen of plannen wel concessies doen Heel aardig zijn tegen ie mand die je bijvoorbeeld helemaal niet mag. Stickers voor Glimmer veen zal ik echter nooit maken." De ouders van Michiel hebben „tot vervelens toe" kromme tek sten zitten corrigeren, voordat het boek gedrukt werd „Die hebben tenminste nog een echte schoolop leiding gehad." Michiel zelf was meer met andere dingen bezig dan met school. Hij heeft op vier middel bare scholen gezeten maar zag het nut er niet zo van in „Op de etaleursschool. heb ik het na een tijdje laten afweten Volgens mij kun je veel beter je eigen ideeén uitvoeren Basisdingen wil ik best op een school leren, maar voor de rest doe ik het zelf wel. Het was natuurlijk wel handig geweest wan neer ik Nederlands gestudeerd had. maar niet echt noodzakelijk Als ik een idee heb, wil ik dat gewoon uitvoeren, daar heb ik geen school voor nodig. Ik hoef niet vier jaar te leren voor een idee Net als met fotograferen, dan moet je zeker eerst de fotovakschool doen. voordat je kunt zeggen: „nou mag ik", of zo. Onzin! Ik werk nog vanuit een uitkering. Alles wat ik daar naast verdien investeer ik in de uitgeverij Dat heb ik met de sociale dienst afgesproken. Op den duur moet ik mezelf draaiende kunnen houden Het is wel een goede regeling. Het is best een soort ijdelheid van mij om vooruitgang te boe ken met deze uitgeverij. „Het Utrechts kroegenboek' is het beste wat ik tot nu toe bereikt heb. Je kunt in Utrecht geen boekwinkel binnenkomen of je ziet het liggen. Als je zo lang aan iets gewerkt hebt en je ziet het zo liggen.daar krijg ik een kick van. Dan heb ik ontzettende zin om door te gaan." Gemma Boormans Jan Dronkers ..Als je zo lang aan iets gewerkt hebt en je ziet het zo liggen krijg ik een kick van' 1

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3