„Ze hebben me niet meer nodig" Hd ten Voorde stapt op als voorzitter van de Geut ,Ik heb me de laatste jaren fooral verbaasd over de geringe lelangstelling, die ouders roor hun kinderen hebben" „Blufpoker? Ook als dat zo was, zou ik het je niet zeggen" „Toch moet ik vaststellen, dat ik een aantal „burgerlijke vooroordelen" ben kwijtgeraakt" „Ik heb heel bewust wel eens dingen gedaan, die niet in het belang van de Geut leken" Geen krant ontvangen? interview Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141 Ed ten Voorde (rechls) begin september van dit jaar in gesprek met wethouder Gijs van Woudenberg De wethouder kwam toen de heropening van de Geul verrichten DONDERDAG 15 DECEMBER 1983 natuur in zodat ik wat onrustig werd Bovendien was ik het niet eens met een aantal zaken die in Leusden gebeurden Ik vind toch al dat er teveel mensen langs de kant staan die zeggen dat het niet goed Jij bent volgens mij de uitvinder van de kreetvalse start waar het gaat om de beginperiode van De Geut Is die periode nu voorbij? ,,lk beschouw de.valse start" nu als geëindigd. De gemeenteraad Er zijn veel moeilijkheden ge weest met groepen jongeren die voor problemen zorgden in de Geut. Is daar een verklaring voor ..Voor de vakantie van 1982 werden de problemen vooral ver oorzaakt omdat er onvoldoende toezicht was in de Geut. Na de vakantie kwam er verbetering in i LEUSDEN - Ed ten Voorde r lag dan wel via de politiek 1 etrokken zijn geraakt bij het *el en wee rond het jonge- encentrum aan de Zwarte- teg, hij neemt het diezelfde lolitiek kwalijk dat ze „zo'n ei ippervlakkig standpunt" in- r lemen als er gepraat wordt n iver het jongerencentrum. Ik wordt er bijna nijdig van", J eageert Ten Voorde als het inderwerp politiek ter sprake omt. „De politiek onder- r chat in hoge mate de educa- eve waarde van een jonge- ïncentrum". Ed ten Voorde erwijt de gemeente Leusden at zij wel geld investeert in lg uizenbouw maar weinig oog L eeft voor de maatschappe- jke ontwikkelingen in Leus- >1 en. Ed. hoe ben je bij het open jeugd- v n jongerenwerk in Leusden be- :I okken geraakt? 1 ..Toen ik acht jaar geleden in fusden kwam wonen ben ik lid - iworden van de tennisvereniging eusden Ik kwam in het bestuur i werd voorzitter van de bouw- immissie die de tennisaccommo- itie aan het Valleikanaal moest aliseren Toen die klus achter de g was heb ik een poosje niets sdaan. Dat is echter tegen mijn komen er signalen dat er behoefte was aan niet kerkelijk gebonden jeugdwerk De VVD en Progressief Leusden waren allebei van mening dat er een open jongerencentrum van de grond moest komen De jeugdraad had trouwens al jaren lang aangedrongen op de stichting van een centrum voor open jeugd- en jongerenwerk. Door de grote druk vanuit de politiek werd er uiteindelijk in mei 1981 een stich ting gevormd die het jongerencen trum zou moeten beheersen Joost de Jongh werd voorzitter van die stichting In het najaar van 1981 werd het jongerencentrum aan de Zwarteweg tenslotte geopend Onderschat In die begintijd liep het nog al eens uit de hand. Is er een verkla ring voor het feit dat er in die startperiode wel eens wat mis liep? ..Ik denk dat iedereen de proble men rond de start van het jongeren centrum heeft onderschat. Een ou de boerderij verbouwen tot een jeugdhonk en dan zeggen dat je een jongerencentrum hebt is een misrekening. Zo eenvoudig ligt dat allemaal niet Het toenmalige be stuur dacht dat de jongeren het centrum wel zouden kunnen run nen, achteraf een foute gedachten- gang De exploitatie van het cen trum liep niet zomaar op rolletjes De jeugd kwam aanvankelijk wel een kijkje nemen in het pas ge opende centrum. De positief inge stelde jeugd haakte echter snel af Het centrum voldeed niet aan hun verwachting. Ze konden niet doen wat ze graag hadden willen doen Op dat moment had het bestuur niet ..voldoende in huis' om het jongerencentrum van de grond te tillen. - Ed ten Voorde ..Inspiratie is er genoeg, in de Geut hebben we echter transpiratie nodig jongerencentrum. Voor het zover was is er echter heel wat voorge vallen toen twee bestuursleden zich erg intensief en actief gingen bezig houden met het gebeuren in de Geut Het bleek niet zonder discipli ne te kunnen. De betreffende be stuursleden zijn inmiddels ook weg We hebben er bij het gemeen tebestuur echter steeds op aange drongen om een beroepskracht aan te stellen in de Geut Uiteinde lijk is er één gekomen in de persoon van Roy Robbemond Voorlopig is Roy voor één jaar aangesteld Wakkergeschud In het begin van dit jaar liepen de I Ed ten Voorde (links) met zijn opvolger Frits Ringers door Frits van Breda Ed ten Voorde stapt op als oorzitter van de stichting oor open jeugd-en jngerenwerk, beter bekend Is „De Geut". Ten Voorde indt het de hoogste tijd lorden om er mee uit te cheiden, nu het jngerencentrum in wat ustiger vaarwater is i ekomen. i Ed ten Voorde werd 45 jaar eleden in Enschede 1 eboren. Zijn schooltijd racht hij door in Utrecht iaarhij uiteindelijk j (studeerde aan de HTS, chting weg-en waterbouw, i la zijn studietijd ging Ed ten oorde de managementkant pZo heeft hij vanuit de rganisatiehoek meegewerkt E an de totstandkoming van eSchiphollijnende 1 itbreidingvande otterdamse haven. Op dit genblik is Ed ten Voorde rojectmanager bij het - rojectontwikkelingsbureau I an de AMRO-bank. In die :e inctie is hij beroepshalve etrokken bij de uitbreiding s an de Leusdense Biezenkamp. Eerder heeft het projectontwikkelingsbureau gezorgd voor het tot stand komen van een noodwinkelcentrum in de tijd dat de Hamershof gebouwd werd. Ed ten Voorde zeg dat hij uit een „rood" milieu komt. Zijn voorvader was wethouder van Enschedeen werd wel „de advocaat der kleyne luyden" genoemd. Op latere leeftijd heeft Ed ten Voorde voor zichzelf vastgesteld dat zijn ideeën 't meest aansluiten op het standpunt van de VVD. Ed ten Voorde heeft zich dan ook aangemeld voor de VVD afd. Leusden. Uiteindelijk is hij via de politiek betrokken geraakt bij het hele gebeuren rond het jongerencentrum „De Geut". Hoe het hem daar vergaan is, welke tegenslagen hij heeft ontmoet, en wat hij in de afgelopen jaren geleerd heeft wordt duidelijk in een interview dat Ed ten Voorde met eén van onze medewerkers had. constateren dat eigenlijk pas op dat moment iedereen werd wakkerge schud. Eigenli|k heett de gemeen te pas toen de echte keus gemaakt om het jongerencentrum open te houden Aan een aantal voorwaar den die de stichting en de mede- werkersraad stelden kon toen in eens voldaan worden Er is sinds die tijd veel veranderd inde Geut Ik denk ook dat de vernieling van de Geut in de nacht van 5 op 6 mei te maken heeft met dat veranderings- Weinig geld In Leusden hoor je wel eens dat er te veel geld gestopt wordt m de Geut Deel je die mening? ..Helemaal niet. Relatief gezien gaat er weinig geld naar het jonge rencentrum. Sinds we een registra tiesysteem hebben weten we pre cies hoeveel jongeren de Geut regelmatig bezoeken We hebben momenteel ruim 150 ..pasjes' uit gegeven Alle pasjesbezitter mo- wel dat het jongerencentrum een stuk van mezelf is gewor den. Achteraf moet ik zeggen dat ik heel bewust wel eens dingen heb gedaan die op het eerste gezicht niet in het be lang van de Geut leken. Dat is me niet altijd in dank afgeno men. Ik heb ook wel eens fouten gemaakt. Ik heb men sen en hun bedoelingen niet altijd juist beoordeeld." gaat en toch niets doen Toen ik door de voorzitter van de VVD, Joost de Jongh. gevraagd werd om me bezig te houden met het jonge rencentrum ..De Geut" heb ik ..ja gezegd. Achteraf moet ik zeggen dat ik al snel tot de conclusie kwam dat de zaken wat ingewikkelder lagen dan het er op het eerste gezicht uit zag Waarom is er vanuit de politiek zoveel aandacht besteed aan het tot stand komen van een open jongerencentrum ..Dat is nogal duidelijk Voor 1980 was er in Leusden alleen heeft nu duidelijk uitgesproken dat In mei 1982 werd ik voorzitter ze het jongerencentrum in stand wil van het stichtingsbestuur van de gen van tijd tot tijd een introducée meenemen In totaal bezoeken zo tegen de 400 Leusdense jongeren regelmatig het open jongerencen trum De gemeente wil bijvoorbeeld dat we ons bezighouden met edu catieve activiteiten De ruimte daar voor ontbreekt ons echter We heb ben in principe alleen de beschik king over een discoruimte en een huiskamer Is er nog een belangrijke wens niet gerealiseerd in de Geut? .Dat zou ik denken. Maatschap pelijke hulpverstrekking in wat voor een vorm dan ook is hard noodza kelijk. Hulpverleners moeten van achter hun bureau komen om ter plaatse hulp te verlenen aan jonge ren Vanuit de jongeren zelf wordt ook om een dergelijke hulpverle ning gevraagd Een zogenaamde maatschappelijke veldwerker is in de Geut onontbeerlijk. Het stikt van de probleemgevallen in de Geut Alles wat maar tussen men sen mogelijk is kom je daar tegen Ik heb me de laatste jaren vooral verbaasd over de geringe belang stelling die ouders voor hun kinde ren hebben. Er zijn in Leusden zat mensen die weten hoe het moet. Inspiratie is er in overvloed, in de Geut hebben we echter transpiratie nodig. Mensen die de handen uit de mouwen willen steken." Je pleit in feite voor echte be roepskrachten in de Geut. die zich bezig kunnen houden met maat schappelijke hulpverlening? ..Ik weet dat het geen VVD- standpunt is. maar mijn persoonlij ke idee is dat er in Leusden wel geld moet worden uitgetrokken voor professionele hulpverlening Ik ben er overigens heilig van over tuigd dat je niet alles aan beroeps mensen moet overlaten. Daar wil ik wel aan toevoegen dat ik zelf geen al te beste ervaringen heb met het professionele hulpverleners Aan de andere kant zijn de problemen te ingewikkeld om aan vrijwilligers over te laten Een vrijwilliger heeft nu eenmaal te weinig kennis en beschikt over te weinig informatie." Wordt er nog officieel afscheid van je genomen? „Officieel gaat mijn opvol ger, Frits Ringers, per 1 ja nuari de voorzittershamer van mij overnemen. Jongst leden maandag is Frits offi cieel gekozen nadat ook de medewerkersraad van de Geut zich in positieve zin had uitgelaten over de nieuwe voorzitter. Ik wacht maar af of iemand me nog officieel ge dag wil zeggen. Nu ik een maal definitief de Geut ver laat realiseer ik me overigens maar sprake geweest van kerkelijk jeugdwerk De Til had een R K - signatuur en het Claeverblad was protestants Ook vanuit de ouders Geut We hebben in die tijd erg veel gesprekken gehad met burge meester en wethouders We heb ben een analyse gemaakt van wat er mis ging en wat er nodig was. De gemeenteraadsverkiezingen heb ben ons in die tijd duidelijk parten gespeeld Er werden na de verkie zingen nieuwe commissies ge vormd. De nieuwkomers moesten zich uitspreken over het jongeren centrum Eind 1982 werd de beslis sing genomen dat de schuld van de Geut gesaneerd zou worden. In teite waren we op dat moment failliet In januari 1983 besloot de gemeenteraad om met alleen een subsidie te geven voor de huisves tingskosten maar ook voor de akti- viteiten In feit hebben we toen weer een failliete boel draaiende gehouden want de gemeente kwam pas werkelijk over de brug in maart van dit jaar zaken dus goed Toch deelde je op 6 april mee dat je definitief zou stoppen met de Geut Vlak daarna deelde ook de medewerkersraad mee dat ze het werk in de Geut niet meer zagen zitten. Was dat nu allemaal comedie en speelde je een spelletje blufpoker met het gemeentebestuur proces De mensen die de ravage in de Geut hebben aangericht wa ren voorheen bezoekers van het jongerencentrum Voel je jezelf een soort jeugdwer ker nu je zo intensief betrokken bent geweest bij het jongerencen trum? ..Nee. Een jeugdwerker ben ik niet Toch moet ik vaststellen dat ik een aantal ..burgerlijke vooroorde len" ben kwijtgeraakt Het werk in de Geut heeft me erg bezig gehou den. Ik denk ook dat ik veranderd ben in de afgelopen periode. Ik ben de dingen anders gaan zien Ik ben er achter gekomen dat er veel meer aan de hand is dan dat je op het eerste gezicht zou zeggen Ik ben erg betrokken geraakt bij de proble men die bij jongeren leven. Wat dat betreft vind ik het jammer dat ik wegga. De processen binnen de Geut zijn eigenlijk best de moeite waard om er mee bezig te zijn Kun je uitleggen waarom het noodzakelijk is dat je je functie van voorzitter neerlegt? ..Het heeft alles te maken met de orqanisatie zoals die gegroeid is. Ik zie de Geut als een soort bedrijf of instituut. De pioniersfase is nu ach ter de rug. De manager die met zijn medewerkers de zaak trok moet opstappen wil de zaak niet weer stranden Er zijn nu voldoende mensen, vooral jongeren, die de Geut draaiende kunnen houden Ik ben er gerust op dat er momenteel voldoende ..gewicht" aanwezig is in de Geut Het bestuur is nu ook ..breder" van samenstelling Ik ben wanhopig op zoek geweest naar mensen die mee willen denken en mee kunnen draaien binnen het jongerencentrum Ik denk dat die mensen er nu zijn. Ze hebben mij niet meer nodig ..Ook als dat zo was zou ik het niet zeggen Achteraf moet ik wel Voor de buitenwereld en mijn eigen ego kan ik beter blijven zitten. Het gaat nu immers goed met de Geut Men heeft mij er nog al eens van verdacht dat ik het allemaal gedaan heb om er politiek voordeel uit te halen Als dat zo was zou ik het nog een poosje vol moeten houden als voorzitter van de Geut Ik vind het in het belang van de club dat ik nu opstap Betekent dat nu dat de VVD in Leusden de Geut laat vallen? Integendeel, de VVD heeft altijd op de bres gestaan voor een open jeugd- en jongerencentrum en zal dat ook blijven doen. Trouwens, de Geut is echt geen exclusieve VVD- zaak De PvdA en het CDA hebben net zo hard meegewerkt aan het tot stand komen van het jongerencen trum

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5