leuter- lagere school eindelijk onder één dak i erbouwing Wegwijzer werd zware bevalling EUSDEN, zwartwerker ,lk ben brandweer dankbaar1 Auto total loss V 59,40 per jaar, 30,20 per hall jaar; 15,35 per kwartaal Retster licht gewond De kerstboom plaatselijk nieuws elligheid troef tijdens de kerstinstuif van De Wegwijzer EUSDEN mek'indejevmtie/ BOGtC VOOf nsdag 20 december 20.00 ir: meert The Burning Candles". Korf, Smidse 1 nsdag 20 december 20.00 ir: irstviering NCVB-zuid, 't Tref- mt, Arnhemseweg, Leusden- nsdag 20 december 20.00 ir: irstviering Ned Bond van Plat- andsvrouwen, Groot Krakhorst, ilderikhof oensdag 21 december 20.00 r: O kerstviering, Groot Krak- rst, Bolderikhof mderdag 22 december 14.30- 30 uur: rstviering voor ouderen. Korf, Smidse 1 inderdag 22 december 19.30 r: adsvergadering, raadszaal ge- lentehuis ijdag 23 december 20.15 uur: rstconcert Studio Laren, irpskerk, Leusden-zuid. LEUSDEN - "Het is goed als de mensen in de bouw hier eens van horen", sprak de Utrechtse officier van justitie, mr H. Droe- sen, donderdag in een zaak te gen een 37-jarige zwartwerkers uit Leusden. Zonder het aan de sociale dienst, waarvan hij een uitkering kreeg, te melden, had de Leusdenaar 3000 gulden zwart bijverdiend. De politie rechter. mr H. van Doorn, ver oordeelde de man tot een voor waardelijke gevangenisstraf van twee weken en een boete van 250 gulden. Op de zitting verklaarde de Leus denaar dat 'het niet correct was geweest" wat hij had gedaan. Hij zat vorig jaar krap bij kas en plaatste een advertentie Al gauw stroomden de klanten op hem af en begonnen de zaken redelijk te lopen Mr Droesen meende dat het voor de verdachte pleitte dat hij eerlijk voor zijn daad uitkwam "Toch moet er een straf volgen, want anders gaat het helemaal mis met ons syteem van sociale voorzieningen", betoogde de offi cier van jusitie Hij had tegen de man een boete van 500 gulden en een voorwaardelijke gevangenis straf van twee weken qeëist (van een onzer medewer kers) LEUSDEN - Na vijf jaar pra ten, denken en tekeningen maken is vorige week vrijdag uiteindelijk de vernieuwde school "De Wegwijzer" in gebruik genomen. ,,We kun nen terugkijken op een zware bevalling", zo vatte de voorzitter van de voorlo pige medezeggenschaps raad de hele voorgeschiede nis samen. Leerkrachten, ouders en be langstellenden kwamen vrijdag avond in de openbare lagere school aan de Biezenkamp bij een voor de traditionele kerstin stuif. Tijdens de kerstinstuif werd met een enkel woordje de geheel vernieuwde school offi cieel in gebruik genomen. In het verbouwde gebouw zetelt nu behalve een lagere school ook een kleuterschool. De kleuters zijn afkomstig van de kleuter school "Wip-Wap". Als gevolg van het teruglopende leerlin genaantal zijn er in de loop van de laatste jaren een aantal loka len in de Wegwijzer leeg komen te staan. Ook de kleuters van de Wip-Wap hadden in feite niet meer het gehele gebouw nodig. Omdat zowel kleuters als la- gere-schoolleerlingen nu in één gebouw hun lessen volgen is ook de bouwkundige integratie van beide scholen een feit. Men werkte al heel nauw samen om te komen tot een volledig geïn tegreerde basisschool. Een schoolvorm die in 1985 opzette lijk voorgeschreven is. JAMMER De Wip-Wap. een fraai schoolge- bouwtje aan de Rozengaarde, is nu niet meer beschikbaar voor het openbaar onderwijs. Ouders en leerkrachten vinden het erg jam mer dat de Wip-Wap verlaten moest worden want "het is nog altijd de mooiste kleuterschool van Leusden", aldus de heer La- keman, chef van de afdeling on derwijs, vrijdagavond in zijn toe spraakje. Toch gaat de "Wip- Wap" niet verloren voor het on derwijs De gereformeerde basis school kampt met een lokalente- kort wegens het nog steeds groei ende aantal leerlingen op deze school De gereformeerde basis school heeft inmiddels één van de Wip-Wap lokalen in gebruik geno men De verwachting is dat de ge reformeerde school binnen af zienbare tijd het hele voormalige kleuterschooltje nodig heeft Was er aan de ene kant bij een aantal ouders wat teleurstelling te bespeuren over het feit dat de kleuterschool verlaten moest wor den, aan de andere kant zag men toch ook de voordelen wel ..Met zijn allen onder één dak. heeft duidelijk een aantal voordelen", aldus de heer Lakeman. Hij wees daarbij op de integratie van kleu ter- en lagere school die bij de Wegwijzer en Wip-Wap al ver ge vorderd is KWALITEIT Een aantal sprekers ging vrijdag avond in op de kwaliteit van het onderwijs zoals dat op de Wegwij zer gegeven wordt ..De kwaliteit op deze school is om U tegen te zeggen" meende de chef van de afdeling onderwijs. Hij gaf toe dat het onderwijs zoals dat op de Wegwijzer gegeven wordt wel eens conservatief" genoemd wordt Zelf wilde de heer La keman liever het woord "gede gen" in dit verband gebruiken. Ook de voorzitter van de voorlo pige medezeggenschapsraad Henk van Peski ging wat dieper in op het onderwijs zoals dat op de Wegwijzer gegeven wordt. ,,Het is helemaal niet erg dat onze school wat anders is dan andere scho len", zo meende de VMR-voorzit- ter. ,,De school moet een eigen identiteit hebben Dat is ons wat betreft de Wegwijzer gelukt" NIET DANKBAAR De ouders die hun kinderen op "de Wegwijzer" laten volgen zijn over het algemeen erg te spreken over de kwaliteit van het onder wijs op deze school. Over de wijze waarop de verbouwing van de school tot stand is gekomen is men over het algemeen minder te spreken. ,,lk loop niet over van dankbaarheid jegens de ge meente Leusden" zo drukte de voorzitter van de (voorlopige) medezeggenschapsraad zich uit. De verbouw is ook niet helemaal geworden wat men verwacht had en wat men op het oog had. Voor wat uiteindelijk toch bereikt is wilde de heer Van Peski de ge meente al met al toch dank zeg gen Dat het resultaat van de verbou wing niet helemaal naar wens is ko.mt door de steeds verder gaande bezuinigingsmaatregelen van de overheid. Het eisenpakket zoals dat aanvankelijk op tafel lag moest steeds verder terugge schroefd worden Uiteindelijk is de ruim twintig jaar oude school voor f 180.000,—verbouwd OUDSTE SCHOOL De Weqwiizer is de oudste open- elkaar voor een hapje en een drankje bare school in Leusden De school begon in het begin van de jaren zestig met twee lokalen. In 1972 kwamen daar vier lokalen en een aula bij. Op een gegeven mo ment waren de zes klassen in feite te klein om alle leerlingen te herbergen In 1976 kwam aan deze situatie een einde In Leus den werden meer scholen ge bouwd en er werden "schoolgren- zen" ingesteld. Er kwamen steeds meer lokalen leeg te staan in het schoolgebouw Ook het aantal leerkrachten liep terug. Op dit ogenblik zijn er vier leerkrach ten aan de lagere school verbon den Er bestaat een mogelijkheid dat het aantal leerkrachten, als gevolg van de vergroting van de klassen, met nog één zal vermin deren. Het ziet er echter naar uit dat "de Wegwijzer" door haar dieptepunt heen is en dat er een stabiele toestand is ontstaan In de verbouwde school is er nu ruimte voor vier klassen lagere school. De kleuters hebben de be schikking over een spellokaal en een werklokaal. Verder is er in de school een grote ruimte die voor allerlei doeleinden gebruikt kan worden. Over de onderwijskun dige integratie van kleuter- en la gere school maakt niemand zich grote zorgen Het schoolteam heeft in zijn geheel als enige school in Leusden een bijscho lingscursus gevolgd om te komen tot een basisschool Op dit mo ment doen de leerkrachten, ge heel vrijwillig, mee aan een na scholingscursus die verband houdt met de invoering van het basisonderwijs in 1985 Nu de kleuters bij hun "grote broers" zijn ingetrokken ver dwijnt de naam van "hun" oude school. De naam "De Wip- Wap" zal niet meer gebruikt worden om de kleuterschool aan te duiden. Op voorstel van ouders en team hebben Burge meester en Wethouders van Leusden besloten om de ver bouwde school haar "oude naam te laten behouden. Vanaf nu is er dus sprake van een kleuterschool "Wegwijzer" en een lagere school "Wegwijzer" Liever spreekt men tegenwoor dig van een "scholenkoppel". Onze gemeentebestuurders hebben in het geval van "de Wegwijzer" een vooruitziende blik gehad. Twaalf jaar geleden, toen er nog nauwelijks gepraat werd over een "basisschool" werd op de gevel van de school aan de Biezenkamp een bord geplaatst met de tekst "Basis school de Wegwijzer". LEUSDEN - De auto van P.R. uit Amersfoort raakte zondag total loss nadat de wagen door een slip tegen een aantal bomen langs de Dodeweg knalde. De bestuurster kon ongedeerd uit stappen. )nafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Siferschijnt elke dinsdag en donderdag. loofdredakteur: larnix Kreyns 3fledaktie: ertien Engelkens laspar van Loo ilevering kopij en advertenties: oor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, or het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur edaktie en administratie: antoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op arkdagen geopend van 09.00 tot 12 00 uur en van 13 30 tot 17 00 Telefoon: 033-941495 bonnementsgeld: achten bezorging: i abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond rJ00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan V ntakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag i isen 18.30 en 19.30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u ntakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 141, toestel 44. i" ibestellen foto's: meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u bestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij iruitbetaling van 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro j 1441 t.n.v. BDU b.v. te Barneveld, met duidelijke vermelding van wenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto ^rd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor. zendaallaan 9, Leusden-Centrum, geveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste ('s) thuis. LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- intenkombinatie te Barneveld. LEUSDEN - Een inwoonster van Leusden moest zich onder doktersbehandeling stellen, na dat ze donderdag bij het overste ken van de Groene Zoom door een auto was geraakt. De wagen, bestuurd door een Leusdenaar, was op de kruising met de Burg. de Beaufortweg door het rode licht gereden. Op dat moment stak de fietster over. Een ongeluk tussen een fiets ter en een auto deed zich vrijdag- ook voor op de Hessenweg. Een inwoonster van Stoutenburg werd licht gewond, nadat ze was aangereden door een wagen, be stuurd door een Barnevelder. - Spuitgasten in en om de boerderij bezig met de bluswerkzaamheden - Het nablussen vergde nog geruime tijd (Van eén onzer verslaggevers) LEUSDEN - „Je mag rus tig in de krant schrijven dat ik de brandweer erg dank baar ben. Zij heeft voorko men dat het woonhuis ook in brand zou vliegen". Dit zei Cees Tolboom gisteren, één dag nadat een uitslaande brand éen van zijn stallen in de as legde, waarbij zeven tien jonge koeien omkwa men. „We waren het woonhuis al aan het leegruimen, omdat het er naar uit zag dat het niet behouden kon worden. Maar de brandweer heeft goed werk geleverd. Na een opknapbeurt kunnen we de woning weer in", aldus Cees Tolboom. Aan het uitdruk ken van de totale schade in guldens waagt de gedupeer de veehouder zich niet. „Dat is een zaak voor de experts", meent hij. Desgevraagd vertelt hij (nog) eens hoe zijn vrouw de brand ontdekte door de rookontwikkeling en door de bang geworden en luidruch tige koeien in de stal. Vervol gens bestreed hij met een poederblusser de brand haard, maar kon het vuur niet doeven. „Ik heb ook nog ge probeerd wat vee te laten ont snappen. Op een gegeven moment weet je niet meer wat je doet vanwege de pa niek en de chaos. Bovendien was de rook erg hinderlijk", aldus Cees Tolboom. Omdat zijn varkensschuur en stal met melkkoeien bui ten de brand zijn gebleven, kan de veehouder zijn bedrijf normaal voortzetten. „O denneboom, o den- neboom In hoeveel huiskamers zal dezer dagen dit liedje onder een sparreboom gezon gen worden. Ook bij onze oosterburen zingen ze: „O TannebaumIk vrees dat dit versje heeft bijgedragen dat menig een niet weet wat nu een den en wat nu een spar is. Mensen die niet zo veel interesse voor de natuur hebben, weten in de regel nog wel het ver schil tussen een eik en een beuk, hoewel beide loofbomen zijn en dus bladeren hebben, maar het verschil tussen een den en een spar is voof velen schijnbaar te moei lijk. Het is echter vrij een voudig. Er zijn uiteraard diverse soorten dennen en sparren. We zullen ons echter beperken tot de meest bekende soor ten. De bekendste spar is wel onze aloude kerstboom. Als soort is hij bekend als fijnspar. Het is een kegelvormige boom met kransgewijs geplaatste takken, kan veertig meter hoog worden en een leeftijd bereiken van vijfhonderd jaar. De naal den, met een ruitvormige doorsnede, zitten op uit stekende bladkussens en als we de naalden ver wijderen, blijft er een takje over dat als een rasp aanvoelt, wat ken merkend voor de soort is. De vruchten zijn bruine, langwerpige ke gels, die zich bij droog en winderig weer openen en de gevleugelde zaden er uit laten vallen. De boom, die bij ons niet in heems is, levert het alom bekende vurehout. Van de verschillende soorten dennen is hier wel de grove den het meest bekend. Hij heeft een opgaande stam met een hoge kroon. De on derstam is bedekt met een dikke, schubbige bast, die naar boven toe een opvallend oranje kleur heeft. De naalden staan paarsgewijs in grijze scheden. De vruchten, de zo genaamde denne-ap- pels, vormen zich in mei, doch eerst in de herfst van het volgend jaar zijn ze volwassen. Tegen het eind van de winter ope nenen ze zich op zonnige dagen en laten de, eveneens gevleugelde zaden, vallen. Ze stellen niet veel eisen aan de bo dem en daarom zien we ze veel op arme zand gronden. De boom levert een licht soort hout van goede kwaliteit, het zo genaamde grenehout. Ze worden in ons land veel aangeplant en op heide- veldjes willen ze wel eens verwilderen. Dat zijn de zogenaamde vliegdennen. Dus nu maar zingen: ,,0 sparreboom, o sparre boom". G.van L. DINSDAG 20 DECEMBER 1983 leusder h

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3