Schoolraad is bijna klaar met „testament" Aktueel toneel tijdens kerstviering van Virus Sameach Gan gaf olksdansavond ,eVP Volkskerstzang Volgende maand aanbieding alternatieve onderwijsnota Raad vergadert donderdag P. Biesta nam afscheid KPO vierde kerstfeest Rock 'n roll afdansen in De Geut leusder krant Voordrachtskunstenares bij Plattelandsvrouwen KPO kerstviering Papoea's in Nood DINSDAG 20 DECEMBER 1983 plaatselijk nieuws 5 .EUSDEN - De schoolraad voor tiet openbaar onderwijs in Leus- jen is bijna ter ziele. Als gevolg /an de wet op de medezeggen schapsraden in het onderwijs noet de schoolraad zichzelf op- teffen als gemeentelijk advies- irgaan. De Leusdense school- aad wil een soort testament" ichterlaten in de vorm van een .onderwijsnota". Vorige week londerdag werd een nog ont- irekend hoofdstuk door de ichoolraad op haar inhoud leoordeeld. jet hoofdstuk waarover het ge- neentelijk adviesorgaan zich noest buigen droeg als titel ..ba sisschool" Door voorzitter Jaap Brandligt werd het betreffende hoofdstuk ingeleid als ..het be langrijkste hoofdstuk in de onder wijsnota" Niet iedereen bleek erg ingenomen met de inhoud van het lijvige werkstuk dat geschreven is door twee Leusdense schoolhoof den De beide schoolhoofden hebben in het betreffende hoofd stuk een algemene beschouwing gegeven over het basisonderwijs De verhouding maatschappij en onderwijs kwamen ter sprake, er werd geschreven over de nieuwe wet op het basisonderwijs, het openbaar onderwijs en het schoolwerkplan In het betreffende hoofdstuk wordt verder ingegaan op de si tuatie rond de Leusdense scholen en de eisen die gesteld moeten worden aan de nieuwe basis school. BELEID De vraag die zich donderdag avond voordeed was. wie bepaalt nu eigenlijk het beleid met betrek king tot het onderwijs? De beide schoolhoofden hebben in hun ver handeling deze vraag niet beant woord. Zij spreken zich uit voor ..het principe van de relatief auto nome school" Deze omschrijving vonden enkele schoolraadleden, waaronder de voorzitter, iets te vaag. hoofdgebaar dat wij tegen de enkele jaren geleden uit gebrachte onderwijsnota van de gemeente hadden was dat men geen richting gaf aan de vernieu- winn in hPt onderwiis" aldus voor zitter Jaap Brandligt De heer Brandligt is dan ook. met enkele andere leden in de schoolraad, van mening dat in een nota die de schoolraad uitbrengt wel degelijk een richting moet worden aange geven GEEN BESTUURDER ,,Je kunt van een schoolhoofd niet verwachten dat hij op de stoel van een bestuurder gaat zitten", zo verdedigde Ton Vermeulen, schoolhoofd van De Heerd en bestuurslid van de schoolraad, zijn collega's die het omstreden hoofdstuk hadden geschreven Ook de andere leden van de schoolraad kwamen er donder dagavond niet goed uit. Moet het gemeentebestuur zich. als bestuur van het openbaar onder wijs. nu wel of niet bemoeien met de inhoudelijke kant van het on derwijs. werd de vraag waar de discussie zich op toespitst De vraag werd verder gesteld of het gemeentebestuur alleen maar geld beschikbaar moet stellen en een gebouw neer moet zetten of dat zij zich met meer zaken bin nen het onderwijs moet bezighou den. De meerderheid in de schoolraad bleek van mening dat het bestuur zich op bepaalde punten wel de gelijk moet bezighouden met het richting geven aan het onderwijs Hoe het bestuur dat dan moet doen werd donderdagavond niet geheel duidelijk. De samenstel lers van het ter discussie staande hoofdstuk over het basisonderwijs beloofden zich nog eens te bui gen over de vraag welke adviezen het gemeentebestuur moet krij gen van de schoolraad met be trekking tot de inhoud van het on derwijs. AANBIEDEN De onderwijsnota zoals de school raad die heeft samengesteld zal op 19 januari aan het gemeente bestuur worden aangeboden Het dagelijks bestuur van de school raad streeft ernaar om deze aan bieding een enigszins feestelijk tintje te geven. De overhandiging van de onderwijsnota zal namelijk de laatste officiële handeling van de schoolraad betekenen In feite houdt de schoolraad op 31 de cember op te bestaan. De laatste ..normale" vergadering heeft vo rige week donderdag plaatsge vonden Hp aanhiedino van de on derwijsnota betekent tevens het afscheid van de schoolraad in haar huidige vorm Volgend jaar. als de medezeggen schapsraden op de scholen zijn ingesteld, kan er gekomen wor den tot de oprichting van een ge meenschappelijke medezeggen schapsraad. In een dergelijke raad hebben twee leden van ieder medezeggenschapsraad van een openbare school zitting. De open bare school dient een ouder en een leerkracht af te vaardigen via hun medezeggenschapsraad. Het is aan te nemen dat een aantal schoolraadleden niet terugkeren in de gemeenschappelijke mede zeggenschapsraad voor het open baar onderwijs. Dit komt dan om dat niet elk schoolraadlid zich op de eigen school verkiesbaar heeft gesteld voor de medezeggen schapsraad op de betreffende school Waar en hoe de aanbieding van de alternatieve onderwijsnota pre cies plaats zal vinden is op dit mo ment nog niet bekend. Gedacht wordt aan de raadzaal van het ge meentehuis. den van Sameach Gan m nieuwe zelfgemaakte en geborduurde kledij Iterdagavond lieten de leden In volksdansgroep Sameach fcn in Blijhof zien waartoe ze in hat zijn. De faciliteiten waren pt optimaal; het podium best aan de kleine kant ge- luden worden en voor de mu- lale begeleiding was maar In beperkt stukje zaal beschik- jar om toch ook aan alle be- rgstellenden plaats te kunnen teden. De dansers voelen zich prdoor echter niet gehinderd brachten blij of ernstig, naar [lang vereist werd, dansnum- lers ten uitvoer. leen kréét die naar U overkomt, lauwe werkelijkheid die zich in en dagelijks levenspatroon her- aalt. e Papoea Is In nood! elp de Papoea te overleven. Amerikaanse dansen. zoals "Good old days" en "Show of your lady" werden afgewisseld met Israëlische dansen als "Yere- kina" en "Simchu ha" Een voor zichtig dansnummer. door ktn- dren met brandende kaarsjes ge bracht en geheel passend in deze dagen voor kerstmis, werd door het publiek met extra applaus ont vangen. De stuwende kracht ach ter de volksdansgroep Sameach Gan is llona van den Burg. Zij is elke woendsdag in de Blijhof te vinden om daar met de leden van de volksdansgroep de dansen in te studeren Sameach Gan, wat Blijhof betekent, is een zelfstan dige afdeling van de Blijhof Zij begon in maart 1975 haar be staan Eerst met een kleine kin dergroep, maar nu uitgegroeid tot een in zes groepen onderver deelde vereniging Eens in het jaar laat ieder naar eigen kunnen zijn prestaties zien. maar het komt ook wel eens voor dat er een be roep wordt gedaan op llona's groepen om een optreden in een bejaardentehuis te verzorgen Het slot van de avond hadden de le den niet aan llona's organisatie overgelaten maar in eigen hand genomen en hierin werd llona ver rast met bloemen en cadeaus als dank voor haar werk (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Zondagavond kwa men de leden van de jongeren vereniging "VIRUS" in de Til bijeen voor hun jaarlijkse kerst viering. Zoals de traditie dat wil verloopt de kerstavond bij Virus op een karakteristieke wijze. Ditmaal werden de leden en hun introducées aan het denken ge zet door een toneelstuk. Omdat verwacht werd dat de inhoud van het stuk de nodige ge spreksstof op zou leveren werd het stuk aangekondigd als een stuk "discussie-toneel". Wim Mohlmann. één van de Vi rusleden. had zich ook dit jaar ga rant gesteld voor het verzinnen en uitvoeren van een origineel kerst stuk. Wim Mohlmann en zijn medespelenden zijn er ook dit jaar in geslaagd iets origineels op het (geïmproviseerde) toneel te zetten. Wim had nagedacht over de we reld zoals die er uit zou zien vlak na het moment dat "de bom" ge vallen is. Het resultaat was een presentatie met als titel "De voor spelbare faktor" In het stuk werd duidelijk gemaakt dat de voor spelbare faktor de mens zelf is. In het beeld dat enkele Virustoneel spelers op de planken bracht liet men zien dat een mens in principe dezelfde blijft, compleet met al zijn goede en slechte eigenschap pen. vooroordelen en karakter trekken Er werd zondagavond wel een brug geslagen naar het traditio nele kerstverhaal. De drie manne lijke hoofdpersonen in het stuk werden Caspar, Bathasar en Mel- chior genoemd, zoals de drie wij zen uit het Oosten die in het kerst verhaal op zoek zijn naar Bethle hem. In het toneelstuk dat de Vi rusleden voorgeschoteld kregen waren de drie hoofdpersonen ook op weg Ditmaal niet op een ka meel maar op een vlot van slechts enkele vierkante meters. Anders dan in het kerstverhaal werden de drie mannen vergezeld door hun vrouw In het toneelstuk werd in het midden gelaten waar de reis naar toe ging. Men dacht de "ver zamelplaats" te bereiken door de ster in het westen te volgen. De verzamelplaats zou dan de plek moeten zijn waar de mensen arri veerden die over waren gebleven na de grote explosie Op de "ver zamelplaats" zou dan de "grote vrede" kunnen beginnen Schrijver Wim Mohlmann maakte in zijn stuk echter duidelijk dat wat hem betreft er geen sprake kan zijn van vrede, zolang de mens zelf niet verandert. Zelfs op het houtvlot bleken de aanwezigen het. ondanks de verschrikking die men achter de rug had, niet goed eens te kunnen worden "Bom of niet, de wereld blijft toch hetzelfde." Was dan ook min of meer de moraal die achter het to neelstuk stak De vorm die Virus had gekozen voor haar toneelpresentatie was erg origineel Om te laten zien dat het stuk zich in de huidige tijd af speelt had men gebruik gemaakt van flarden reportages van de vre desdemonstratie in Den Haag van Journaalbeelden en van Ster- spots. Ook muziek en geluid speelden een belangrijke rol in het toneelstuk. Alhoewel het jongerencentrum "de Til" niet beschikt over een to neel was Virus er toch in geslaagd op een behoorlijke manier iets voor het voetlicht te brengen. Met simpele hulpmiddelen was een to neel gemaakt met eenvoudige, doch knap bedachte decors. Dat het toneelstuk erg aktueel is omdat een film. "The Day after", erg ter discussie staat momenteel berust op louter toeval, zo ver klaarde Wim Mohlmann na afloop van het toneelgebeuren Wel loopt Wim Mohlmann het hele jaar rond met de wetenschap dat hij tegen het eind van het jaar weer iets met een team Virusleden op het toneel moet zetten. Wim Mohl mann laat zich inspireren door ge beurtenissen. toneelstukken, hoorspelen en boeken die gedu rende het jaar aktueel zijn Voor Virus was j.l. zondag de laat ste bijeenkomst van het jaar. Vol gend jaar begint men op donder dagavond 5 januari met een "nieuwjaarsborrel" Drie dagen later wordt een belangrijk deel van de leden ingeschakeld bij de organisatie van de Virusprestatie- loop Deze prestatieloop is in Leusden bekend geworden als de "K P J. prestatieloop". Nu de K.P J. ter ziele is heeft Virus de traditie voortgezet. LEUSDEN - De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen viert vanavond (dinsdag) haar kerstavond in Groot Krakhorst. De avond begint om 20.00 uur. Voor de kerstviering is de voor drachtskunstenares, mevrouw A. van Gestel uit Utrecht uitge nodigd. Op het programma staan o.a. kerstgedichten van Heinrich Böll, moderne gedich ten en gedichten en korte verha len die te maken hebben met ontmoetingen. 10. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De gemeenteraad komt aanstaande donderdag (22 december) voor de laatste maal dit jaar in vergadering bij- 11 een. De raadsvergadering vindt plaats in de raadszaal van het gemeentehuis ft Erf 1) en be gint om 19.30 uur. 12. De agenda vermeldt de volgende punten 1. Opening. -jg 2 Mededeling 3. Notulen 14 4 Ingekomen stukken 5. Wijziging samenstelling com- 15 missie financiële en economi sche zaken. 15 6. Vaststelling verordening in zake de behandeling van be- 17 zwaar- en beroepschriften. 7. Gemeenschappelijke rege- 15 ling afvalverwijdering Utrecht. 19. Uw steun Is nodig voor: hulp aan Papoea-vluchte lingen en -gevangenen; onderhoud van gezinnen en weeshulzen; medicijnen en medische In strumenten; school- en studiegelden; Inventariseren en doorge ren van nieuws over de Pa soea's; steun aan het nationaal terzet. stichting Hulp aan Papoea's in ood bestaat al 12 jaar. et uw hulp konden we veel seds doen. Maar er moet méér beuren. ntzèttend veel meer. Help de poea's mee te overleven! apoeafonds islgiro 243000 ink: Dro-Oostorwolde ikentng 44 40 72 470 ecretariaat it Randwi/cklaan 104 5 MT Amersloorl J lotoon '0- 728690 LEUSDEN - De heer P. Biestra (64) heeft vrijdag afscheid ge nomen als directeur van Biesta bv uit Leusden. Sinds 1973 in- porteert dit bedrijf Japanse elektronische weegapparatuur. De heer Biesta blijft commissa ris van de zusteronderneming Eldebe bv, een bedrijf dat ook door hem is opgezet en automa tische deurbedieningen ver koopt. Beide bv's tellen in totaal zestig personeelsleden. Vrijdagmorgen werd het afscheid van de heer Biesta in eigen kring gevierd, 's Middags was er een receptie voor zakenrelaties P Biesta startte in 1959 als zelfstan dige een agentuur van een Belgi- 20 sche staalfabriek. Tien jaar later werd overgegaan op de automati sche deurbedieningen, waarna in 21 1972 het importeurschap werd 22 verworven van de elektronische weegapparatuur Biesta bv en El- 23 debe bv vestigden zich in 1977 in Leusden De nieuwe directeur bij het Leus dense importbedrijf is mr P C Biesta (36). 24 25. 26 27 28 Aanvrage ex artikel 50 van de Kleuteronderwijswet t.b.v. r - k. kleuterschool ..Hummel- tie£honk"jmeubilair). Aanvragèn^éx artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 t b v de Gereformeerde la gere school (extra huisves ting, meubilair, alsmede in richting 6e lokaal). Aanvragen ex artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 t.b.v r -k. lagere scholen ..De Rossenberg", ..Kinderland" en ..Klimrakker" (plaatsing afvalcontainers). Aanvrage ex artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 t.b.v. r.-k lagere school ,,De Rossenberg" (nachtverlich- tingsinstallatie) Extra-krediet t b.v, openbare iagere school ,.De Wegwij zer" (meubilair personeelska- mer) Subsidie inrichting regionaal motorcrosscircuit Renovatie clubaccommodatie op Burg. Buinmgpark. Investeringssubsidie bouw Geref /Herv jeugdhonk. Subsidie Stichting Lokale Omroep Leusden. Aankoop grond nabij de Hor- sterweg. Aankoop grond nabij de Ha- mersveldseweg Verkoop grond ten behoeve van de realisering van vrije sector woningen in vlek A- Claverenblad-Wildenburg. Krediet voorbereidende werk zaamheden bestemmings plan ..Hamersveld" Vervanging gereedschappen. Vaststelling krediet in reke ning-courant voor 1984. Goedkeuring jaarrekening 1982 en vaststelling kosten vergoeding 1982 Stichting Federatieve Bibliotheekvoor ziening Leusden Wijziging verordening hon denbelasting Wijziging verordening onroe- rend-goedbelasting Naamgeving wegen Rondvraag Sluiting LEUSDEN - Voorde zeventiende achtereenvolgende maal werd gisteravond in de St Jozefkerk onder grote belangstelling de volkskerstzang gevierd. Deze bijeenkomst werd. zoals in voorgaande jaren georganiseerd door de gezamenlijke kerken van Leusden. Aan deze avond werkten mee burgemeester J W M Rademaker pastor Goes het kerkkoor Hamersveld en de christelijk gemengde zangvereniging Kunst Veredelt, trompettist Gerrit Vaarkamp en organist Steef van 't Slot - Burgemeester Rademaker was één van degenen, die de heer Biesta tijdens de receptie de hand kwamen drukken ACHTERVELD - Donderdag avond was een groot aantal K.P.O.-leden bijeen om geza menlijk het Kerstfeest te vieren. De voorzitster verwelkomde de aanwezigen en was blij dat er zoveel leden aanwezig waren D'Ouwe Peerdestal waar de bij eenkomst werd gehouden was door middel van een kerst boom, kerststukjes en brandende kaarsen sfeervol in gericht. Na de opening konden de da mes zich te goed doen aan een heerlijke broodmaaltijd. Tus sendoor droeg mevrouw Soes bergen een kerstverhaal voor dat was getiteld "Er was voor hen geen plaats in de herberg". LEUSDEN - Afgelopen vrij dagavond hebben er in De Geut twaalf dansparen van de rock roll cursus afgedanst. De Geut had speciaal voor deze avond een metamorphose ondergaan, ook de Omroep Leusden was Na de maaltijd bleef men nog ge ruime tijd onder het genot van een drankje gezellig bijeen en werd door mevrouw Van den Berg nog een gedicht voorgedragen. Op 19 januari komen de K.P.O. dames weer bijeen. Er zullen deze avond figuren van brood deeg worden gemaakt. In verband met het bestellen van het beno digde materiaal worden degenen die hieraan willen deelnemen ver zocht zich zo spoedig mogelijk bij het bestuur te willen opgeven aanwezig om het geheel op vi deo vast te leggen. Voordat de cursisten begonnen met afdan sen „Amerikaanse stijl", gaf een danspaar uit Utrecht, dat al eens als beste rock roll paar was uitverkoren, een demonstratie. Daarna was het de beurt aan de cursisten van Henk en Nicole. Het viel meteen op dat de paren niet veel voor elkaar onderde den. Na de pauze en ,,de Engelse stijl" werd het voor de jury steeds moeilijker. Het definitieve eindresultaat was uiteindelijk: 1e prijs Kees Bot en Annemieke Mulder; 2e prijs Simon Combelos en Monique Willemse, 3e prijs. Arnold Smeenk en Marjo- lijn Donkers; 4e prijs: Roland Haan stra en Lya Roelfsema. Debby Negelen en Eduard van Aarst. Charles Hertel en Monique Graansma; Kees Daatselaar en Angelique Hartog; Ronald Roolber- gen en Delly Negelen; Peter Mey- ners en Amalia Meyners-Negelen. Diweke Lokhorst en Ben Jansen; Marjon Bouwman, Marijke Zuidervoort en Bert de Jong Cursusleider Henk Bouman zal ook in het volgend seizoen weer een cursus verzorgen. Tevens or ganiseert hij een vervolgcursus voor gevorderden. Belangstellen den kunnen zich opgeven bij O.J J.C De Geut aan de Zwarte- weg 29. Na het afdansen was De Geut voor iedereen geopend De Ko en the Cattle show bracht een wervelende rock roll show die door het publiek enthousiast ont vangen werd Vooral toen de bas sist onder en boven op zijn muziek instrument ging staan spelen, was de sfeer compleet Zelfs de oudere aanwezigen konden zich weer uit stekend inleven in ,,hoe het vroe ger was" Om half één was de rock roll-happening ten einde Een avond die zeker voor herhaling vatbaar is LEUSDEN - De leden van de Katholieke Plattelandsvrouwen Organisatie vieren woensdag 21 december hun kerstfeest op de deel van Groot Krakhorst aan de Bolderikhof. De aanvang is om 20.00 uur. De avond zal in het teken staan van zang en decla matie. Ook is men in de gelegen heid kerstversieringen te kopen. De opbrengst komt ten goede aan het 25-jarig bestaan van de vereniging.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5