Kantlijn INGEZONDEN mnJniYUnjoj] de vesting -Jonden mogen tiet in „moeras" Platte palen en lantaarns Kunstwerk Nieuwe woningen „onbewoonbaar" Nieuwe woningen „onbewoonbaar" (2) iventiviteit loont, n hoe Schoonouders beslissen de Vesting sterkt uw zekerheid :0T0-K0PIE FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant )rempel wordt stuk vlakker loep op Leusden Kinder opvangte huis in Sri Lanka Op Sri Lanka, het eiland van de befaamde Ceylon thee, ontmoet te ik een journaliste, die mij vertelde, dat zij een artikel had geschreven over een opvangte huis in de buurt van Colombo, waar ondervoede en daardoor vaak chronische zieke kidneren op verhaal kunnen komen. Het „herstellingsoord'' is een gebouw niet groter, dan een klei ne sporthal. Verder niets. Daar worden 35 kinderen verzorgd. Ze krijgen voeding, medische ver zorging, hulp bij het leren praten en lopen, een beetje aandacht en genegenheid. Hoe slecht het vaak gesteld is met de kinderen blijkt uit hun gewicht als ze aan komen bij het tehuis. Een 2Vi rwLn financiële- en assurantieadviseurs DONDERDAG 22 DECEMBER 1983 I BWi—^ipn hlMWlli Ingestonken Ik beloof u dat we nog eens tot op de cent zullen uitreke nen, m welke mate de ge meente Leusden het schip is ingegaan met de tennisbal. Dat kan nu nog niet, want we weten nog niet wat het ding gaat opbrengen Bovendien is nog onbekend, of de huidige pachters van het complex de pachtsom over dit jaar zal be talen Voor de 31ste december 12 uur 's avonds is het ten strengste verboden om te den ken, laat staan om te zeggen dat die man het niet zal doen Het precieze getal houdt u dus nog tegoed, maar vooruit lopend durf ik vast mee te delen dat ik het bedrag onge zien als oudedagsvoorziening zou accepteren Die tennishal is dus een grandioos fiasco geworden, een debacle dat er wezen mag Of juist niet. De vraag is, hoe erg of dat is. Dat ligt er aan Met een bij de leeftijd en het tijdsgewricht passend cynisme ben ik geneigd de gehele dorpspolitiek als een spel te bewschouwen Zoals de KRO bij een aktie voor Het Goede Doel ook een paar centen aan decor, presentator, muziek en prijzen moet uitgeven, zo heb je bij het besturen van een gemeente ook je onkosten. Zoals je de deelnemers in de Eén-Twee-Dne-show in de laatste ronde ook wel eens een verkeerde keuze ziet maken, zo moet een gemeentebestuur zich ook eens een keertje kun ne vergalloperen. En als ze notaris Buters, die vandaag of morgen de enveloppen met biedingen op de tennisbal komt openmaken, nou vragen om een rood jasje aan te doen en zijn bril af te zetten, dan is het toch gewoon Rudi Carell. Toch is het allemaal wat minder leuk dan de minst leuke quiz Het gaat mij niet zozeer om die centen, die naar hun oude moer zijn geholpen Tuurlijk, daar hadden we heel wat andere dingen mee kun nen doen.Te smalle straten verbreden, te hoge verkeers drempels verlagen, plaatselij ke videoproducenten sponso ren. Ik noem maar wat moge lijkheden, die nu ten gevolge van de kapitaalsvernietiging aan de Groene Zoom allemaal wat minder mogelijk zijn ge worden. Maar dat is het verdrietigste niet. Wat ik het ergste vind, is dat ik er opnieuw ingestonken ben. Als de dag van gisteren herinner ik mij die lange hete winter van '80/ 81. toen er be sloten moest worden tot de bouw van De Korf en De In slag Een commissie, die ui terst geheim vergaderde; raadsleden die met niet te stui ten betogen geheel aan hun gerief leken te komen; eén raadsliddat tijdens de stem ming in de raad welhaast snik kend de vergaderzaal verliet; en een wethouder, die niet te beroerd was om voor een scheuring binnen éen van de raadsfracties te zorgen Kosten noch moeite dus ge spaard om ons een waas voor de ogen te toveren, waarach ter de werkelijkheid in zal zijn petieterigheid schuil kon gaan Ik bedoel het verhaal was dat die tennishal winst ging ople veren en dat daarmee het ver lies van De Korf gedeeltelijk zou kunnen worden opgevan gen. Zodat al het moois en schoons ons niet meer dan twee ton per jaar zou gaan kosten. Die mededeling heb niet al leen ik. maar heeft ook een meerderheid in de gemeente raad onvoldoende in twijfel ge trokken Stom; stom; stom. Kreyns Leusden heeft nu vier plaat sen, waarde honden vrij uitge laten mogen worden Zag reeds vele uitgelaten hon denbezitters door Leusden trimmen op zoek naar die plaatsen Hijgende hondenbezitters: ,,Hebt u nou ook zo'n moeite gehad uw hond te bewegen zich in te houden totdat de uitlaat-plaats is bereikt?" Straks hoeven er geen richting-bordjes te worden ge- plaats u hoeft alleen op uw neus af te gaan Het is nog steeds behelpen met de consumenten in de commissie Economische Za ken en Consumentenbelan gen, begrijp ik Kan me dat best voorstellen, want die voorstellen in de commissie zijn toch eigenlijk niet om te consumeren Volgens onze onvolprezen geldvergarende wethouder Fons weet het raadslid Ep Oostra (D'66) nog steeds niet goed het verschil tussen mijn en dijn Toch is dat niet zo moeilijk als je de gemeentelijke belasting aanslagen bekijkt: steeds meer mijn wordt dijn Even nagedacht over het op merkelijke feit, dat onze wet houder van ruime zaken cle mentie vroeg aan het CDA voor het feit, dat hij zo hard van stapel zou lopen bij allerlei belangwekkende zaken Nou overschat de wethouder zichzelf toch wel een beetje. Want je kunt toch nauwelijks staande houden, dat de reali sering vna de aansluiting op rijksweg 28 te snel gaat Dat is flauw Kantlijner, hoor ik een Wagenaar-fun vurig uit roepen, dat ligt niet aan de wethouder. Oké. het was maar een grapje, maar neem nou eens de uit breiding van de Biezenkamp en de daarbij behorende zoek- route En dan hebben we het nog niet eens over het buurt- steunpunt Al andsbeek, de brug over het Valleikanaal, het warenhuisje, het huis van de sport, het motel, de vrije bus baan en Ofbedoet het CDA, dat ze met z'n zevenen met éem man al zo'n moeite hebben? Cynische Leusdenaar ,,Ach wat, de wethouder doet alles toch gewoon met de Franse slag?" Dertien inschrijvingen op ten nishal De Inslag", lees ik Ha, denk ik dan Zoveel had den we erook voor het waren- huisfje) Eerst wilde de WD niets we ten van subsidie voorde lokale omroep, nu ineens weer wél. De schoolraad bestaat nog, maar is bezig met het samen stellen van een testament De optimisten! Want wat doe je daar mee als er in heel Leus den geen executair- testementair hiervoor te vin den is? Alle tennissers wachten met spanning op de uitslag rond De Inslag. Volgens geruchten is de Ka mer van Koophandel gestart met de voorbereiding van een brochure, getiteld:Het consu mentenpatroon van de gemid delde Amerikaan" Zijn onze middenstanders trouwels al met een spoedcur sus ..Amerikaanse conversa tie" begonnen? Nee nog niet, want ze wachten eerst op wethouder Wage naar. Ze zijn benieuwd hoe die de economische haalbaarheid van Amerikanen vaststelt Wagenaar:Shit man! Je moet toch eerst de shop bouwen voordatje iets kunt verkopen Redaktie: Caspar van Loo. Bijdrage: Marnlx Kreyns. Eigenaren van honden, pgelet! De gemeente heeft een erglssing gemaakt bij het epalen van de vier plaatsen in eusden waar honden naangelijnd mogen lopen, ennen, spelen en wat deze leren nog meer plegen te doen. 'orlge week kwam het bericht lat er vier plekken waren ekozen, waaronder het terrein egrensddoorde oorderinslag, Groene Zoom, iet verlengde van het voetpad issenRuiterhorstén erberghorst en de westelijke rij oningen van Terberghorst. ieze uitvoerig beschreven plek nu uit het rijtje van de vier eschrapt. De gemeente deed aar afgelopen dinsdag kond an in een advertentie. Vraag aan iemeentevoorlichter Hans lermans: waarom ineens het angewezen terrelntje weer erboden verklaren voor naangelljnde honden? lermans: „Acht jaar geleden is ij het ontstaan van de wijk lossenberg dit terrein op erzoek van de bewoners igerlcht als een soort atuureducatief gebiedje met en moerasbeplanting. Bij het epalen van de plaatsen voor de enden Is aan die bestemming let meer gedacht". Daarom lerd de gemeente vorige week ebeld door een opmerkzaam mand uit Rossenberg die wees p het natuureducatieve arakter van het terrein. Bij de emeente werd vervolgens - iet een beetje schaamrood op e kaken - de beslissing ruggedraald. Vraag aan Hermans: wordt er u een ander terrein angewezen waar loslopende onden terecht kunnen? „Nee", ïtwoordt de emeentevoorlichter, „we lijven bij de drie overgebleven laatsen. Maar als Iemand nog en geschikt terrelntje weet, dan ouden we ons aanbevolen". De politie wordt er onderhand niet goed van. Steeds maar weer treft ze paaltjes dan wel lantaarnpalen aan die aangereden of zelfs platgereden zijn, zonder dat de dader of getuigen dat ongeluk even melden. Gevolg: schadeposten voor de gemeente en/of PUEM. Laatst was er volgens de politie ook weer zo'n geval. In de bocht van de Asschatterweg, ter hoogte van bejaardentehuis 't Hamersveld, werd zaterdag 10 december een groene lichtmast horizontaal aangetroffen. Rondom de paal lagen onderdelen van een auto. volgens de politie vermoedelijk van een Ford. De rijkspolitie denkt dat de bestuurder van de wagen een tijd je zoet is geweest om zijn voertuig van de omvergereden lichtmast af te krijgen. Maar hij of zij had In ieder geval geen tijd meer om het ongeluk bij de Hermandad te melden. Volgens de politie moet het voorval zich omstreeks half een in de nacht van vrijdag op zaterdag hebben voorgedaan. Zijn er dan helemaal geen getuigen, vraagt de Leusdense politie zich af? Het vernieuwen van de lantaarnpaal langs de Asschatterweg kost naar schatting „enkele duizenden guldens". Krijgt er al iemand gewetenswroeging? Het nieuwe kantoor van Ahrend in Leusden springt zeker in het oog Behalve de gele buizenconstructie aan het gebouw valt ook voor de Ahrend-vestiging een rood voorwerp op. dat verdacht veel lijkt op een gemolde paperclip in het groot „Hoewel het niet gebruikelijk is de adviezen van de VAC rechtstreeks onder de aandacht van de raadsleden te brengen, willen wij deze keer uw aandacht vragen voor bijgaand rapport Aldus de aanhef van een brief van de VAC aan de leden van de gemeenteraad, die wij aantroffen op de lijst van ingekomen stukken behorend bij de raadsvergadering van vanavond. Een ongebruikelijke brief, zoals de afzenders van het schrijven dus zelf ook aangeven. De letters „VAC" staan voor Vrouwen Advies Commissie voor de Woningbouw. Deze club van Leusdense vrouwen beoordeelt de plannen voor sociale woningbouw. Door haar adviezen tracht men te bewerkstelligen, dat er voor de bewoners zo prettig mogelijke huizen worden gerealiseerd. Al vaker hebben de dames van de VAC er over geklaagd, dat zij te laat bij woningbouwplannen worden betrokken en hun adviezen daardoor vaak als mosterd na de maaltijd zijn. Kennelijk is thans voor de VAC-vrouwen de maat vol. Zij kregen ter beoordeling de bestektekeningen van 38 zogeheten basiswoningen, die moeten verrijzen aan 't Croesrak in de wijk Claeverenblad. Die zijn ontworpen door een van de architecten van de Rotterdamse Kokongroep en ontmoeten bij de dames van het VAC ernstige bezwaren. Maar men vreest dat er allemaal weinig meer aan veranderd kan worden. „Waren wij betrokken geweest bij het ontwerpplan, dan hadden wij de architect kunnen vragen om een andere indeling van het grondoppervlak. Zodat onze bezwaren ondervangen hadden kunnen worden. Nu zijn onze adviezen van betrekkelijke waarde, omdat hier een woning gebouwd gaat worden die ons inziens fundamenteel in elkaar zit", aldus de VAC. Wat mankeert er aan de 38 basiswoningen? Alles, als wij de VAC mogen geloven. Allereerst is er het feit, dat volgens het ontwerp de wasmachine in de buitenberging zou moeten worden ondergebracht. Daarvan zegt de VAC: „Een wasautomaat behoort in een ruimte die rechtstreeks vanuit de woning te bereiken is (bouwvergunning art. 76). De nu gekozen oplossing is een berging, die alleen een buitendeur heeft, kost veel warmte-energie vanuit de woonkamer door het lopen buitenom. Hoeveel fraaier was het niet deze berging als bijkeuken te situeren, zodat deze tevens als luchtsluis voor het keukengedeelte dienst doet." Maar de VAC somt in zijn onbewoonbaarverklaring van de basiswoningen meer op. Een tweede belangrijk punt is het volgende: „Het toilet, de traD en het portaal midden in het grondoppervlak maakt het eetgedeelte zo smal, dat na aftrek van de ruimte voor de deur hiernaartoe, er nog twee meter overblijft. Dit is te weinig voor een normale eethoek. Bovendien is een toilet, hoe goed het geluid ook geïsoleerd wordt, ons inziens in het zitgedeelte nog steeds een hoorbaar storend element. Een tweede gevolg van de situering van de trap middenin is dat de deur van de werkkast eronder in dezithoek, kostbare ruimte in beslag neemt. Wij vinden het jammer dat de architect binnen de buitenmuren geen andere indeling kon creëren," aldus de VAC. Volgen nog wat kleinere bemerkingen, zoals de smalte van de toiletdeur (71 centimeter), de geringe afmetingen van de hal, de lengte van het aanrecht enzovoorts. Al met al komt de VAC tot een duidelijke conclusie: die woningen moeten niet op deze manier gebouwd worden. En dat is dan ook wat men schrijft aan de leden van de gemeenteraad. Met het vriendelijke verzoek om de VAC voortaan eerder bij de plannen te betrekken, dank voor de bemoeienissen en de hartelijke groeten. Vraag aan Hans Hermans, voorlichter van de gemeente: heeft dat schrijven van de VAC nu nog enige invloed? Jawel, antwoordt de voorlichter, de woningen zijn nog niet in aanbouw en de brief is onder de aandacht van de architect gebracht. LEUSDEN-Moeilijkdoen over drie procent inleveren is er niet bij als de muzikanten van „Hammer and Field" met elkaar muziek maken. Toch zou er alle reden voor zijn want de zes muzikanten van de Leusdense formatie zijn allen ambtenaren van de gemeente Leusden. In hun vrije tijd een beetje bijverdienen is geen aanleiding om elke week de kelder van het gemeentehuis op te zoeken vooreen repetitie. Integendeel, als „Hammer and Field" al eens in het openbaar optreedt wordt er door de muzikanten geen cent gevraagd. Ze doen het gewoon nog voor het „plezieren de pils". De Leusdense ambtenaren hebben een formatie gevormd na een oproep in het personeelsblad van de gemeente. De betreffende oproep werd precies twee jaar geleden geplaatst. Sinds die tijd is er hard gesleuteld aan het muzikale peil van de muzikale formatie. De enige die niet in de gemeente Leusaen werkzaam is, is de „floormanager" van Hammer and Field, die die de band van nuttige adviezen voorziet. Dat is de heer Uli Seidenfaden, in het dagelijks leven werkzaam op het Amersfoortse arbeidsbureau. De heer Seidenfaden heeft ervaring opgedaan met heel wat beroemdere grootheden en orkesten in de tijd dat hij „Cruise-director" was bij de Holland-Amerika lijn. De leden van „Hammer and Field" zijn afkomstig van verschillende afdelingen binnen het gemeentelijk apparaat. Als muzikaal leider treedt Rob Knipscheer, sologitarist, op. De heer Knipscheer is werkzaam op de afdeling bouwkunde. Henk de Jager, chef openbare werken speeld accordeon. De chef buitendienst van de afdeling openbare werken, Ton Kool, is achter het drumstel te vinden. De trompet wordt bespeeld door bode Bert van Dijk, sinds de affaire met de KRO- verslaggever overigens hardnekkig „Bertje" genoemd. Frank van de Berg met zijn basgitaar en sologitaar is afkomstig van de afdeling welzijn. Joop van Opijnen met zijn slaggitaar is tijdens de openingsuren van het gemeentehuis te vinden achter één van de vele loketten van de afdeling burgerzaken. De Leusdense ambtenarenformatie laat zich niet in een bepaalde muzikale hoek drukken. Ze spelen alles waar ze lol in hebben. Vandaar dat er nummers van de „Shadows" op het repertoire staan naast een hele serie dixieland en rocknummers. Vooreen wals, een vogeltjesdans of zelfs een ouderwetse valeta kan men ook bij „Hammer and Field" aankloppen. Veel kansomde Leusdense ambtenaren te contracteren voor een feestje is er overigens niet. Men heeft met elkaar afgesproken niet vaker dan eenmaal per maand ergens zal worden opgetreden. Vijfentwintig duizend plek len met z'n drieën als beloning or één goed idee, dat Is niet (S.Het overkwam de usdenaren K. Bijkerk en W. lebergen die samen met J. de as de nationale landmacht n een besparing van vier ton bben geholpen. Het trio is Tkzaam bij de isslflcatiegroep Elektronica Instrumenten van de 573 rzamelplaatsencompagnle n de landmacht in esterberg. Bijkerk, ebergenenDe Haas [wikkelden In anderhalfjaar leen reparatiemethode voor periscoop van onder andere Leopard I- en Leopard anks. infge uitleg is op z'n plaats, drie heren werken op een afdeling die te maken krijgt met kapotte legerinstrumenten. Dus ook met tankperiscopen waar van de dekglazen nog wel eens sneuvelen. Wanneer dat vroeger gebeurde waren deze instrumenten verder onbruikbaar, omdat de dekglazen niet te repareren waren. Het Inventieve trio wist echter In samenwerking met een lijmfabrlek een speciale doorzichtige lijm samen te stellen, waarmee negentig procent van de kapotte dekglazen hersteld kan worden. Dat betekent dat bijna nooit meer een periscoop door de landmacht vervangen hoeft te worden. Vermeldenswaard Is dat de Leusdenaren Bijkerk en Rhebergen eerder ook al in de prijzen vielen voor praktische ideeën waarmee het leger zijn voordeel heeft gedaan. In de vergadering van de werkgroep ECW (Economische Zaken, Consumentenbelangen, Werkgelegenheid) werd zoals bekend vorige week gesproken over de mogelijke vestiging van een tuincentrum aan de Hamersveldseweg door kweker Ton Hilhorst. Tijdens de vergadering werd opgemerkt dat het ging om het pand van de schoonmoeder van Hilhorst. In deze krant werd die opmerking zo vermeld. Dat was voor de bewoners van het pand waar het om gaat aanleiding een kattebelletje te sturen waarin staat: „De mogelijke vestiging van het tuincentrum zal volgens de pers plaatsvinden bij de schoonmoeder, maar wij mogen ons nog gelukkig prijzen dat wij daarin nog altijd sémen een beslissing kunnen nemen". Waarvan akte. jaar oud jongetje woog 8 kilo en een meisje van ongeveer dezelf de leeftijd niet meer dan 6 kilo en ze kon nog niet lopen. Het zijn vaak kinderen uit grote gezinnen, die door zware onder voeding op heel jeugdige leeftijd in dit huis terecht komen en dan vaak drie tot zes maanden, soms langer, blijven. Dan gaan ze te rug naar hun ouders, gesterkt, om de strijd tegen de omstandig heden aan te kunnen. Maar meer dan zo'n vijf en dertig kinderen kunnen ze niet herbergen en bekostigen. Een kleine regeringssubsidie en geld van wat sponsors is alles waar ze op kunnen rekenen. Uit Au stralië kwam een gift binnen van 3600 gulden. Daarvoor werden o.a. tweehonderd kippen ge kocht, zodat de kinderen nu elke dag een ei krijgen en er ook nog wat verkocht kunnen worden! En misschien zou er in oktober wel éénmaal per week kip op 't menu prijkenEn aan het eind van het jaar hoopten ze zelfs een koe te hebben. De groententuin, die ze ook van het geld hebben aange legd, leverde in september al 411 kg. groenten, schreven ze mij. Wat kost nu een gind in dat tehuis? Precies één gulden per dag. Voor b.v. 90 gulden is een kind letterlijk drie maanden on der de pannen. U begrijpt wel waar ik naar toe wil. Kunnen we met z'n allen daar een beetje helpen. Het is niet het adopteren van een kind, noch adoptie op afstand. Het is ge woon: een kind er bovenop hel pen. Voor één gulden per dag. Als u geld wilt storten kunt u dat rechtstreeks doen bij; Amro Bank Colombo, Sri Lanka. Be gunstigde: Convalescent home for poor children, Talagolla, Ra- gama, Sri Lanka. U kunt ook geld overmaken op mijn speciale gi ronummer: 2793682 t.n.v. J. v.d. Valk, Leusden. Ik zorg dan voor overmaken van het geld. Er komt altijd bericht uit Sri Lanka dat het geld ontvangen is en wat ze ermee doen. Jos van der Valk Leusden. De Vesting bv Torenstraat 17 Postbus 230, 3760 AE Soest Telefoon (02155) 1 54 51 Rozendaallaan 9 Leusden-C. ize en andere tirades op die vreselijke verkeersdrempel hebben geholpen. U weet wel, die bbel die hard aankwam toen u er met de auto, fiets of brommer overheen reed. In opdracht n de gemeente is een dezer dagen begonnen met het „afvlakken" van de drempel, waardoor wat gemakkelijker genomen kan worden. Het ambtenarenorkest ..Hammer and Field (Foto. Mevrouw A van den Berg)

Leusder Krant | 1983 | | pagina 11