Trading Places", komisch beurs-spel met hindernissen k Een kerstprogramma vol reprises „Marilyn Monroe", een nooit eindigende droom CflïïPSWOW sm Jm Stephen King's „Creepshow" in stripvorm: curiositeit tw L- STEPHEN KING kijk op de film 13 loor Bert Vos) Trading places", USA, 1983 Regie ohn Landis. Produktles Aaron Russo; cenario Timothy Harris Herschel /eingrod; muziek: Elmer Bernstein let' Dan Aykroyd, Eddie Murphy, lalph Bellamy, Don Ameche, Denholm lliott en Jamie Lee Curtis. Keuring alle •eftijden. Theater: Grand. Amersfoort ienre komedie. Regisseur John Landis is de ma- er van „National Lampoon's Animal ouse", „The Blues Brothers" en An American werewolf in London", at geeft misschien de sfeer weer an zijn nieuwste film „Trading Pla- es", ook al verschilt deze film toch an de vorige. Een belangrijk be standdeel in de tllm van Landis is humor. Zelfs in de horror-produktie „An American Werewolf in London" ontbrak de relativerende humor niet. „Trading Places" heeft niet dat luid ruchtige van „National Lampoon", noch het muzikale van „The Blues Brothers", maar voor Amerikaanse miljonairs en beursspeculanten moet „Trading Places" beslist als horror overkomen. De opzet van Landis' film is in feite tamelijk simpel twee erg rijke zakenlie den en beursspeculanten houden van wedden en op een dag worden ze onverwacht geconfronteerd met de (zwarte) bedelaar Billy Ray Valentine (Eddie Murphy), die vóór het hoofdkan toor in de problemen komt. Na een irdig moment uit .'.Trading Places Met onder meer een uitstekende rol van inholm Elliott (geheel rechts) als de butler (hier in vermomming Dan Aykroyd. tot de bedelstaf gebracht, wordt liefdevol opgevangen door Jarrïïé Lee Curtis. Scène uit ..Trading Places" van John Landis. loor Bert Vos) MERSFOORT - Soms biedt het rstprogramma in de bioscoop een iel scala van verrassingen. Dit jaar zo'n verrassing er niet in. Zelfs de reral in Nederland als kerstverras- ng aangekondigde film van John adham „Wargames" ontbreekt op Amersfoortse bioscooppro- imjna $Ql <^A.t.zaLyelen teleurstóT- I. voor hen.^die van plan waren om dens de kerstdagen een film te lan zien, zetten we het programma >g even voor u op een rijtje. JO. Bioscoop Duo aan de Westsingel aat in het teken van de soft sex Voor in. die de films in Grand hebben •mist, worden „Hot Bubblegum I" en lot Bubblegum II" vertoond, waarin geschoten jongelui enige (tamelijk itvloerse) pret beleven in de jaren ftig Gelardeerd met veel muziek uit tijd en gestoei met meisjes. Voor de liefhebbers van muziek uit de vijftiger laren best aardige films. (12 jaar). „Als in Tirol de koeien loeien, wordt het tijd om te gaan stoeienDat kan dus niet missen, een echte Tiroler sex-film, waarmee we in de zestiger jaren zo ruimschoots werden verwend. „Tiroler blondjes op het liefdespad" is de titel Een echte vrolijke Alpenknallerlezen we in het desbetreffend^, ger§b£ri£ht^ Eén filriTvcSb^hen, die-al het voorgaan de in die jaren hebben gemist. GRAND. Het Grand Theater - tegen de Kerst vaak goed voor verschillende grote Kerstpremières - moet het dit jaar doen met de wat magertjes uitgevallen Bud Spencer en Terence Hill-film „De vier vuisten slaan op hol" (zie de filmrubriek van vorige week), uiteraard de Bondfilm „Never say never again", waarin de enige echte 007, Sean Con- nery Thunderball" véél beter uit de verf laat komen 12 jaar) en „Return of Jeroen Krabbe en Renee Soutendijk in .De Vierde Man te zien in Grand 't y 4*3-- the Jedi", het overtreffende derde deel in de „Star Wars-cyclus' (alle leeftij den). Daarnaast twee reprises, die ei genlijk nog niet zo lang geleden in Amersfoort te zien zijn geweest. Dat is in de „Star Wars-cyclus" (alle leeftij- de verfilming van Reve's gelijknamige verhaal door Paul Verhoeven van Je roen Krabbé en Renee Soutendijk in de hoofdrollen. Een uitstekende Neder landse film. vol magisch-realisme Voor de liefhebber van Reve en van een goede thriller (16 jaar) De tweede reprise in Grand is die van „Tootsie", de schitterende komedie van regisseur Sydney Pollack met Dus- tin Hoffman in een formidabele dubbel- .diepte" willen zien toch een aardige curiositeit Dat rood-groene brifletje moet u dan wel op de koop toenemen (12 jaar). Voor de vierde week is Rutger Hauer te zien in Sam Peckinpah's Ludlum-verfilming „The Osterman Weekend". Hauer's eerste Amerikaan se hoofdrol in een film, die enigszins teleurstelt als thriller, doordat er nogal wat in wordt afgepraat. Peckinpah s voor liefde voor het versterkt in beeld bren gen van geweld, ziet men er echter wel aan af. (16 jaar). Nieuw" in Cinema is de opnieuw in Nederland uitgebrachte tekenfilm van Walt Disney „Robin Hood", nu geheel Nederlands na gesynchroniseerd en dus ook voor de Hm Hoffman als Tootsie in de schitterende, gelijknamige komedie van Sydney lack. Te zien in Grand. James Bond Sean Connery trekt volle zalen metNever Say Never Again"- te zien in het Grand Theater. turn of the Jedi"-scène uit de groots opgezette SF-spektakel met Han Solo en ?epee Oo. rol, bijgestaan door Jessica Lange Teri Carr en Charles Durning Het komische verhaal van een jonge acteur, die maar niet aan de bak komt en het daarom probeert in de vermonning van wereld wijze vrouw Hij/zij wordt de „talk of the town", maar het kost nogal wat energie om de dubbelrol lang vol te houden, gezien de talrijke verwikkelingen die ontstaan. Een kostelijke film. dat wel. (alle leeftijden) CINEMA. In Cinema, waar tijdens de Kerst meestal eveneens de grotere premieres te zien waren, draait deze keer voor de tweede week de drie dimensionale film „Jaws III", een nogal traag gebeuren en als zodanig een slap aftreksel van Spielberg's ..Jaws I", maar voor hen. die eens een film met Eddie Murphy (midden) probeert zich een houding te geven als direkteur. maar heeft nog moeite de bedelaars-status te vergeten. Hier in een scène met vlotte meiden uit zijn vorige ..werkkring" tijdens een spontaan .feestje Scène uit ..Trading Places" van John Landis. dagelijkse werkbespreking met hun di rekteur Louis Winthorpe III (Dan Ay kroyd) gaan de twee steenrijke voedsel- fabrikanten (voortreffelijk gespeeld door Ralph Bellamy en Don Ameche) een nogal bizarre weddenschap aan Bellamy stelt, dat het er niet toe doet wie zij als direkteur aanstellen en dat een bedelaar als Valentine het net zo goed zou kunnen doen als Winthorpe De inzet: 1 dollar Amech gaat de wedden schap aan en via manipulatie slagen zij er in Winthorpe tot de bedelstaf te brengen en Valentine wordt direkteur van de multi-national En inderdaad Valentine is een openbaring, terwijl Winthorpe (nooit arm geweest), de be delstaf in grote wanhoop ondergaat, ook al krijgt hij steun van het aardige hoertje Ophelia (Jamie Lee Curtis). De beide eigenaars van het multina tionale concern zien de ontwikkeling met gemengde gevoelens aan, temeer omdat Valentine zich ontwikkelt tot een uiterst scherpzinnige financieel expert Hij komt achter de oorzaak van het al jaren voortdurende succes van de bei de „filantropen": corruptie en misdadi ge praktijken, waardoor zij veel eerder dan hun concurrenten de cijfers van bijvoorbeeld de jaarlijkse fruitoogst on der ogen krijgen en daar via de beurs op in kunnen spelen. De nieuwbakken direkteur Valentine besluit, als hij zijn voorganger heeft ontmoet, maatrege len te treffen. En dat is wel nodig ook. want de beide rijkaards hebben alweer nieuwe plannetjes voor het tweetal in petto en dat belooft niet veel goeds. Met de hulp van Ophelia zetten Valentine en Winthorpe een val op Het aardige van deze lilm van John Landis is niet alleen het feit, dat een zwarte de zaak moet redden (en dat ook doet), maar ook de kijk. die Landis geefl op het Amerikaanse zakenleven en de keiharde elementen die hieraan ten grondslag liggen Voor het overige is „Trading Pla ces" pretentieloos met tal van bij zonder komische en aardige mo menten, waardoor deze film een ge noeglijke gebeurtenis is geworden zonder dat direkt sprake is van een lachen-gieren-brullenspektakel. John Landis' relativerende humor loopt als een rode draad door de film Eddie Murphy is zonder meer een komisch jong talent en hoewel Dan Aykroyd het best funktioneerde sa men met de helaas te vroeg gestor ven John Belushi, geeft hij redelijk spel te zien. zodat we wellicht nog meer films kunnen verwachten met dit nieuwe komische duo in de hoofdrol. Kortom: een ontspannen film voor jong en oud over een komisch beursspel met hindernis sen (door Bert Vos) Terwijl Brigitte Bardot eigenlijk al lang uit onze herinnering als filmster is verdwenen en hooguit nog bekend staat als beschermster van zeehon den, leeft Marilyn Monroe voort als een legende, een grootse mythe, ruim twintig jaar na haar dood. Op dit moment komt ze opnieuw in de pu bliciteit doordat in de Nederlandse bioscopen enkele films van haar opnieuw in roulatie zijn gebracht („Niagara" en „Gentlemen prefer Blondes") in een zogenaamd dubbel-feature-programma. Daar naast verscheen o.m. ee'n groot uit gevoerd foto-boek van Playboy- redakteur Guus Luijters over één van de meest vermaarde sterren van het witte doek: ..Marilyn Monroe - een nooit eindigende droom", uitgege ven door Loeb te Amsterdam. Over Marilyn Monroe raakl men waarschijnlijk nooit uitgeschreven, te meer omdat de mythe-vorming rond het sexidool van de zestiger jaren nog eens extra werd versterkt door haar dood. die onder nogal mysterieuze omstandighe den plaats vond Er zou zelfs sprake zijn van een politieke moord, omdat Monroe teveel wist (ze had volgens de berichten intieme kontakten met o.m Robert Ken nedy en ook met diens broer, de presi dent zelf). Wie was Marilyn Monroe? Guus Luij ters heeft zich niet gewaagd aan een eigen analyse Waarom ook9 Het zou niets toevoegen aan hetgeen reeds in ontelbare boeken en artikelen over haar is geschreven. Daarom is „Marilyn Monroe, een nooit eindigende droom" een ruim 170 bladzijden tellend foto boek geworden, aangevuld met uitspra ken van de filmster zelf. Uitspraken die gecatagoliseerd zijn op alfabetische volgorde ..Marilyn van A tot Z". Het boek biedt - naast de opsomming van films waarin Marilyn een rol vervulde - een schat aan citaten, ontleend aan uitspraken van Marilyn zelf. interviews, biografieën, en herinneringen van an deren De meer dan zeshonderd foto's maken dit boek tot een juweel, vooral als men bedenkt, dat veel ervan nog niet eerder werd gepubliceerd. Met de complete filmografie, discografie en bi bliografie is „Marilyn Monroe, een nooit eindigende droom" een boek voor de velen, die Monroe nog steeds in herin nering hebben De gratis kleurenposter zal aan die herinnering bij kunnen dragen, opgehangen boven het bed (Uitgave Loeb-Amsterdam, paperback, groot formaat). Liefhebbers van strips en horrorfilms kunnen hun hart opahein aan een gebonden strip-uitgave van Stephen King's „Creepshow" met tekeningen van Berm Wrightson, uitgegeven door Loeb te Amsterdam De film - geba seerd op verhalen van de in Amerika befaamde horror-schrijver Stephen King - neen ueueKKeiijK Kort in Neder land gedraaid, maar wist de liefhebbers van dit genre prima te vermaken. Het stripalbum, prima getekend door Berm Wrightson. hoort zeker thuis op de boekenplank van horror-minnende stn- pliefhebbers of strip-minnende horror filmfanaten. Een interessante curiosi teit (Gebonden. 25.-) TEKENINGEN: BERN! WRIGHTSON De Leusder Krant doet meer dan het geven van een portie plaatselijk nieuws Wat dacht u van het verzorgen van trouwkaarlen Een ruime sortering biedt het aanstaand echtpaar voldoende keus. Een romantische kaart, een vrolijke ot zakeli|ke kaart, ze komen stuk voor stuk voor in de collectie trouwkaarten die elk jaar wordt aangepast. In ons kantoor liggen boeken met voorbeelden klaar U kunt ze meenemen om thuis de juiste keuze te maken De tekst op de kaarien kan worden gezet in allerkleinsten uitstekend te volgen. Een filmfeest voor de jeugd! (alle leeftijden) EURO. Nieuw in Euro is de prima komedie „Trading Places" van regis- i'" seur John Landis (zie elders in deze filmrubriek) In de kindervoorstellingen van Euro kan men kijken naar een Walt f; Disney festival van bekroonde films (alle leeftijden) Resumerend kunnen we vaststellen, dat dit jaar verschillende grote Kerst premières Amersfoort niet hebben be reikt. Naast de eerder genoemde „War games" missen we echt de nieuwe film van Woody Allen „Zelig", die in de grote steden volle zalen trekt en terecht wordt beschouwd als een zeer opmer kelijke film 'i v-'i y A 'y UITGAVE: W1 t) .J SUPERMAN III ALS BOEK Wie de avonturen van Superman uit de derde Superman-film nog eens rus tig na wil lezen, wordt daartoe in de gelegenheid gesteld door uitgeverij Loeb te Amsterdam, die het filmverhaal in boekvorm uitbracht, geschreven door William Kotzwinkle, de schrijver van het succesvolle boek „E.T De avonturen van Clark Kent zien er op papier net zo uit als in de film, alleen het voordeel is. dat je de tekortkomingen die de film had in het boek niet ziet (Paperback)

Leusder Krant | 1983 | | pagina 13