eel belangstelling voor ensemble muziekschool „Het is een soort ziekte" Vrouwenverenigingen vierden kerstfeest „De kans op isolement van een CARA-patiënt is groot" ic Gemeente peilt animo voor zelf composteren De Til tijdens kerstvakantie I G. Wiersma over zijn film-hobby: Mevrouw Snijders op informatieavond over CARA Reacties tot 31 december welkom fij Van Heteren Makelaardij. Uw huis is 't waard. van heteren makelaardij Geen krant ontvangen? DONDERDAG 22 DECEMBER 1983 plaatselijk nieuws fan één onzer medewerkers) LEUSDEN - Leerlingen van de luziekschool traden woensdag- zond op in de schuur van itcafé/galerie „de Hakhorst". eel van de nummers die ten ihore werden gebracht hadden de één of andere manier iets et het Kerstfeest te maken. belangstelling voor het kerstconcert" was erg groot. Leerlingen van de muziekschool innen als zij dat willen geplaatst orden in een ..ensemble De uzikale vaardigheid moet op dat oment groot genoeg zijn om met n aantal andere leerlingen mu- ik te kunnen maken. Leerlingen bin een zogenaamd ..ensemble' telen leren op deze wijze op een idere manier musiceren dan zij wend zijn tijdens hun priveles op muziekschool. Woensdag- ond traden er in de Hakhorst vijf rschillende ensembles op. De its werd afgebeten door het xol-ensemble onder leiding van cueline Monne. De docente icht met vijf leerlingen korte en ten gehore van Nelson, :ell en Schubert t manoline-ensemble onder Ing van Hebe Beijsens had een ital gitaren ter versterking aan- rokken. Vooral het laatste num- sleigh-ride in Alaska, viel erg [het publiek in de smaak Niet in ilaatste plaats omdat het ensem- bij dit muziekstuk werd aange- met bellengeluid en het lawaai knallende zwepen a Bijlsma had voor haar blokfluit- Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. /erschijnt elke dinsdag en donderdag. leerlingen uitsluitend kerstmuziek gekozen, als het traditionele „Jingle Bells" daar ook onder mo gen rekenen. Een grote groep leer lingen van Marijke Rodrigues vormde woensdagavond het gitaar-ensemble Ook dit ensemble had haar repertoire toegespitst op de naderende kerstdagen De over het algemeen al wat oudere leerlin gen van Ron Cantzert vormen een houtblazers-ensemble. Dit ensem ble zorgde voor de afsluiting van het „kerstconcert" met als laatste nummer een arrangement van de „Christmas Carol Suite" Het muzikale peil van de avond was erg hoog in vergelijking met een eerder dit jaar gegeven concert van ensembles. Het concert werd toen gegeven in de open lucht, omdat het vanwege het zeer warme weer in de schuur van de Hakhorst gewoonweg niet uif te houden was Veel van de klanken gingen toen verloren terwijl de over het algemeen jonge mu- ziekleerlingen zeer snel werden afgeleid De omstandigheden wa ren woensdagavond vele malen beter, hetgeen de kwaliteit van het optreden zeker ten goede kwam In aanmerking nemende dat het con cert gegeven werd door leerlingen die soms pas één of enkele jaren muziekles volgen, was het gebode- ne woensdagavond erg goed Voor wat betreft de muziek school was het de eerste maal dat men tegen de Kerstdagen een ensemble-avond organi seerde. Docenten en leerlingen foofdredakteur: •tarnix Kreyns tedaktie: tertien Engelkens Gaspar van Loo ilevering kopij en advertenties: foor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, oor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur fledaktie en administratie: antoor Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum. Op erkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 13 30 tot 17 00 ur. Telefoon: 033-941495 lbonnementsgeld: 59,40 per jaar; 30,20 per half jaar; 15,35 per kwartaal lachten bezorging: Is abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond .00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan intakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag ssen 18 30 en 19.30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u intakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 141, toestel 44. Jabestellen foto's: e meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u toestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij oruitbetaling van 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro 1441 t.n.v. BDU b.v. te Barneveld, met duidelijke vermelding van ar<l'wenste '0t0, aantal- nummer van krant, pagina waarop de foto yl Brd geplaatst U kunt ook kontant betalen op ons kantoor. "l 'zendaallaan 9, Leusden-Centrum. igeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste ts) thuis. LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- antenkombinatie te Barneveld. van de muziekschool kunnen het experiment zeker als geslaagd beschouwen. De belangstelling van oudere en belangstellenden was erg groot. De capaciteit van de schuur van de Hakhorst was te klein om alle toehoorders op een behoorlijke manier te ber gen. Ondanks het feit dat er niet voor alle belangstellenden een zitplaats beschikbaar was bleef het in de zaal gedurende het concert doodstil. Aan het ap plaus was te merken dat het publiek het optreden van de di verse ensembles erg waardeer de. De Patiëntenbelange nvereniging ondervindt een re delijke belangstelling voor aller lei door haar georganiseerde activiteiten. Afgelopen dinsdag was er een avond georganiseerd in De Hak- l horst waarop de mogelijkheid bestond voorlichting te krijgen en vragen te stellen over CARA. CARA (Chronische Aspecifieke Respiratoire Aandoeningen) is een verzamelnaam voor een aantal ziektes die dezelfde ver schijnselen vertonen. De meest bekende is astma. Twee andere ziektes die eronder vallen zijn bronchitis en longemfyseem (uitgerekte longen). Mevrouw Evelien Snijders, voorlichtster van het Nederlands Astma Fonds, ging deze avond dieper in op de bijzondere kenmerken, j de oorzaken van deze ziekte en wat je ertegen kunt doen. Na hart- en vaatziekten en kanker komt CARA op de derde plaats van de ranglijst van doodsoorza ken in Nederland Het grote ver schil met andere ziekten is dat CARA niet spectaculair is Me vrouw Evelien Snijders zei over de benauwdheidsaanvallen: „Het is angstig om te zien. Angst en benauwdheid zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden Zij legde uit hoe die benauwdheid ontstaat. „Aan de binnenkant van de lucht wegen zit slijmvlies Het slijm vangt de stof op die in de longen komt De stofjes behoren met het slijm afgevoerd te worden Door prikkeling van buitenaf zwelt het LEUSDEN - In het in november verspreide kuilvull-nummer van het gemeentelijk voorlichtings blad „Info Leusden" is onder meer aandacht besteed aan het zelf composteren als middel om de afvalstroom en de kosten van vuilverwerking te beperken. Om de belangstelling voor het zelf composteren te peilen was bij het artikel een antwoordstrook gevoegd waarop men kon aan geven of men reeds zelf compos- teerde of dat op korte termijn wil de gaan doen dan wel daarvoor in principe belangstelling had. Tot nu toe zijn 105 reacties ont vangen, waarvan 46 van mensen die al zelf composteren, 15 van mensen die daarmee willen begin nen en 44 van mensen die geïnte resseerd zijn in het zelf composte ren. Wie nog niet heeft gereageerd en dat alsnog wil doen, kan tot 31 december de antwoordstrook uit de Info inzenden. Wie geen Info meer heeft kan die komen afhalen bij het bureau Voorlichting in het ge meentehuis, 't Erf 1 LEUSDEN - Het jongerencen trum De Til aan de Hamersveld- seweg 30 is op zaterdag 24 de cember gesloten. Op de eerste kerstdag (zondag) is iedereen tussen 10.00 en 13.00 uur wel kom in De Til waar de koffie dan klaar zal staan. Vanaf 19.30 uur is De Til weer open voor de traditio nele Kerst-lnn. Deze Kerst-lnn is voor iedereen die er die avond even uit wil, zowel jongeren als ouderen. Er kunnen diverse spelletjes worden gedaan en j voor hapjes, drankjes en sfeer volle muziek zal worden ge zorgd. Op maandag, de tweede kerst dag, is het jongerencentrum ge opend van 10.00 tot 13 00 uur. Van 14.00 tot 17.00 uur wordt er disco georganiseerd. Op dinsdag 27 en vrijdag 30 december staan de deu ren vanaf half acht 's avonds open Op vrijdag 30 december om 20.00 uur vindt er tevens een filmavond „Rol- plaats. Vertoond zal worden lerball". In de nieuwjaarsnacht zal De Til van 00 15 tot 2 00 uur geopend zijn. KAARTAVOND De kaartavond welke in het jon gerencentrum werd gehouden, on dervond een grote belangstelling Er deden weer 68 personen mee aan het schut- en klaverjassen De uitslagen bij het schutjassen wa ren: 1. C. Mohlmann 94 p; 2 C v Daatselaar 91 p. 3 H. v Middelaar 88 p; 4 W de Ridder 86 p 5. J. Hak 85 p; 6 t/m 8 W Wernsen, M LelauxenR Vrijhoef 80 p; 9. Mevr Pouw 79 p. 10 A. v.d. Boom 76 p Klaverjassen: 1. Hr. Aalberts 5628 p, 2. Mevr Thomas 5604 p; 3. Mevr. Schoenmaker 5419 p; 4. W Bransen 5275 p; 5. J Visser 5167 p; 6. Mevr Kleefstra 5085 p; 7 Sia Jacobs 4927 p; 8 S. de Ridder 4877 p; 9 Hr Kuyper 4843 p; 10 Mevr Aelbers 4790 p Makelaar o.g./Beedigd taxateur Hamersveldseweg 7, 3833 GK LEUSDEN Telefoon (033) 94 34 36 slijmvlies op en gaat meer slijm produceren, de spieren van de longen verkrampen en je krijgt het benauwd De mensen met long emfyseem krijgen problemen met uitademen en moeten elke in spanning bekopen met benauwd heid Wanneer je longemfyseem hebt is daar niets tegen te doen Je komt er pas na jaren hoesten achter. Als je jarenlang hoest loop je kans dat de rek uit de longen gaat. In Nederland gelooft men niet dat roken de oorzaak is van longemfyseem maar wel dat het een bevorderende factor is Me vrouw Snijders legde uit dat CARA niet erfelijk is „Wat je wel kunt erven zijn gevoelige long blaasjes. Verschijnselen als dauwworm en kleutereczeem ont wikkelen zich bij veel kinderen, wanneer ze groter zijn, tot bron chitis. astma of longemfyseem Overheen groeien kan maar het kan ook dat je het pas op latere leeftijd krijgt. ALLERGIE Wanneer je als kind bronchitis hebt gehad komt het later als je ouder bent vaak weer terug. Ook hormonen zijn van invloed. Zwan gere CARA-patiënten hebben vaak minder last Een grote groep mensen heeft last van allergie. De meest voor komende in Nederland is de aller gie voor huisstofmijt. Deze men sen zullen hun huis zo moeten in richten dat er zich zo min mogelijk stof kan ontwikkelen en dagelijks stofzuigen en alle horizontale vlakken stofvrij maken. Allergie is moeilijk op te sporen en heeft de neiging om breder te worden. De aanleg is niet verschillend maar de allergie wel Het begint vaak met een huisdier als poes en hond Mevrouw Snijders is tegen huisdieren op school Ook een emotionele overbelas ting kan zich uiten in een aanval van hoesten of benauwdheid. Zij ging ook dieper in op de verve lende aspecten die CARA-patiën ten in de buitenwereld tegen ko men „Een ander hoort het met een en kan zich eraan storen. Elke CARA-patiënt zal het anders beleven maar het komt vaak voor dat ze zich verstoppen. Alle soor ten prikkelingen, dingen als mist, roken, dingen waar lucht vanaf komt, als lijm, leer of zelfs was- poeder of de overgang van warm naar koud of andersom kunnen oon aqnval van benauwdheid tot gevolg hebben Zelfs angst voor een eventuele aanval kan een aanval van benauwdheid tot ge volg hebben De kans op isole ment van een CARA-patiënt is groot. Niet alleen uit angst voor prikkels van buitenaf maar ook voor de reactie van de mensen op een eventuele aanval. OPLOSSINGEN „Welke oplossingen en hulpmid delen zijn er voor CARA-patiën- ten?" „Iedere CARA-patiënt moet minstens eén keer bij een fysio therapeut zijn geweest", aldus mevrouw Snijders. „Ademha lingsoefeningen en een goede conditie zijn van groot belang Ook kloppen om het taaie slijm dat zo diep zit losser te maken of door de longen in trilling te bren gen kan soms een oplossing bie den Wat alternatieve genees wijze betreft zegt ze dat het voor stelbaar is dat iemand die chro nisch ziek is, het een keer zat is en dan andere wegen zoekt. Van groot belang is het in zo'n geval naar iemand toe te gaan die arts is en zich daarnaast gespeciali seerd heeft in alternatieve ge neeswijze Ookdit jaar houdt de amateurclub „Cine Leusden", zoals bekend, weer een filmwedstrijd voor amateurs. Tot het eind van het jaar kunnen leden en niet- leden een film insturen, die moet gaan over „water". Dat is het thema, dat de filmclub dit jaar voor de wedstrijd heeft gekozen. Begin januari zal een jury zich over de ingezonden werkstukken buigen. Vervolgens komt er een feestelijke avond van de filmclub, waarop de films worden vertoond en de prijzen uitgereikt. Bijgaand een kort interview met één van de oudere leden van de filmclub, de heerG. Wiersma. Hij vertelt over zijn hobby op een manier, die wellicht ook andere kan aansporen aan de filmwedstrijd mee te doen. (door een medewerker) LEUSDEN - De heer G. Wiers ma is één van de leden van het eerste uur van de amateurfilm club Cine Leusden. Hij noemt izch tegenwoordig „video- graaf". Wat is dat eigenlijk, een video- graaf? „Als enthousiast lid van de film club ben je altijd bezig met wat nieuws Toen twee jaar geleden de video eindelijk wat hanteerbaar werd. heb ik besloten om video- graaf te worden. Een fotograaf registreert met foto's, ik met video En dat bevalt me best Vooral omdat je het geluid bijna automa tisch goed in je verhaal krijgt. Met filmen is dat een heel gedoe Wist u, dat er tegenwoordig al bruidsre portages met video gemaakt wor den?" Hebt u dat ook wel eens gedaan? „Soms, in familie- of kennissen kring. Maar dat niet alleen hoor' Ik heb al wat afgevideo't en gefilmd Het laatste projekt was bij de to neelvereniging De Eendracht, tij dens het eenakterfeest in de Korf Alles liep toen tegen, ik stond met de poten van mijn statief vastge klemd tussen de poten van een paar tafels en stoelen het licht was niet goed. nou ja, noem maar op, Maar toch, iedereen staat er op De hele „vijftigste voorstelling" is vast gelegd, wat mij betreft gaan we door naar de eén-en-vijftigste En dat de mensen het leuk vinden, blijkt wel Bij de Spar werd ik aangehouden door een winkelen de heer bij de appelmoes, die - heel stiekum - vroeg; „Stank er goed op mijnheer'' Wat en waar fiimt u zoal? „De eerste videofilm heb ik ge maakt van het kerkkoor van de Koningshof. Dat is ook iets bijzon ders, hoor. dat filmen in een kerk. Als je een gewone camera in een kerk aanzet, dan stoort het motor geluid verschrikkelijk. Ik heb daar om mijn camera een huis van piepschuim, staalplaat en hout ge bouwd. Een ander probleem met kerken is, dat de banken zo dicht bij elkaar staan. Dat zit zo Ik film bijna alles vanaf een statief. Dan heb je een rustiger beeld Maar een statief op wieletjes is net iets te breed om tussen die kerkbanken door te rij den Ik heb daarom een rijdend statief met twee spoorbreedtes ge maakt een brede voor gewoon gebruik en een soort inklapauto- maat, waardoor je met dat statief ook tussen kerkbanken door kunt rijden." Wat zijn de verschillen tussen een smalfilmer en een videograaf? „Allereerst wil ik dit zeggen: vol gens mij horen ze in één club, ze vullen elkaar aan Ik voel me best thuis in Cine Leusden. De meeste leden daarvan filmen op 8 mm, ik zelf werk de laatste tijd met video Maar verschillen, vroeg u? Bij het afdraaien al. Met video heb je meteen resultaat, mooi of lelijk, het is direkt klaar. Met film moet je altijd wachten op het ontwikkelen Maar video is een beetje gewoon, net of de tv aanstaat. Van een film gaat veel meer dwingende kracht uit. je moet kijken. Met film loopt er bijna nooit iemand onbedoeld door het beeld, bij video wel. Smalfilm is heel erg creatief Video ook wel. maar een beetje anders En met meer snoeren en kabels en" plugjes, enz het is wat ingewikkel der En dit is mijn laatste aanwinst Hij haalt twee paraplu's tevoor schijn en vertelt verder „Je komt de problemen tegen als je bezig bent Ik had licht nodig, niet zo'n stoot wit licht, maar mooi zacht licht Nu, hier is de oplossing een lamp met een paraplu eromheen, opvouwbaar, past op mijn karretje en, daat gaat het om, hij geeft een prachtig licht, een nevel van zacht licht, schitterend' Nou, en als ik dan het resultaat weer eens zie, dan denk ik dat staat er nog niet zo slecht op! Want ik ben een perfek- tionist „Heeft u dat wel eens gezien, hoe Mevrouw Sirag als bi] de NCVB in Zuid het kerstevangelie op rijm LEUSDEN - Deze week vier den drie vrouwenverenigingen haar Kerstfeest, ieder op hun eigen manier. De Nederlandse Christen Vrouwenbond, afdeling Zuid had haar kerstviering sa men met de Hervormde Vrou wengroepafgelopen maandag in 't Trefpunt. De avond werd geopend met een korte meditatie door mevrouw Abbring. Vervolgens was het woord aan mevrouw Sirag die een kerstevangelie op rijm voor las, hetgeen de aanwezige leden bijzonder aansprak. Aan het slot van de avond werd er een Scandinavisch kerstver haal voorgelezen. Ook de leden van Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen vier den maandagavond hun Kerst feest De Bond had de Utrechtse voordrachtskunstenares A. van Gestel uitgenodigd. Zij bracht een aantal kerstgedichte van Heinrich Böll Het thema „Ontmoetingen" kreeo in haar voordracht een spe ciale plaats. Voor de Plattelands vrouwen was het een geslaagde kerstviering in De Hakhorst Gisteravond (woensdag) was de deel van Groot Krakhorst in kerst sfeer gebracht door de leden van de Katholieke Plattelandsvrouwen Organisatie. De Kerst stond bij de KPO in het teken van zang en declamatie. Daarnaast was er een verkoop van kerstversieringen waarvan de opbrengst zal worden aangewend voor het 25-jarig jubi leum van deze vereniging bleek soms een paar boterbloemen op de film staan, helemaal wit weggetrokken, meer margarine- bloemen Nou, en dat is dan een heel gepuzzel hoor. om die warme kleur te krijgen En als dat dan lukt, dan heb je weer wat geleerd. Veel mensen filmen vooral in de vakantie, doet u dat ook? „O ja. «n Zwitserland stonden dit jaar eens twee mannen op een parkeerplaats bij mijn auto Ik dacht meteen slechte dingen, want ze liepen een beetje schuw om mijn auto Maar ze bleken niets kwaads van plan te zijn. In gebrekkig Duits hebben we met elkaar gepraat, het ging om één van mijn laatste uitvin dingen het autostatief. Ik kan er mijn camera in de auto mee vast zetten en toch omhoog, omlaag, naar links en naar rechts bewegen Tijdens het sturen kan ik nu filmen Die twee mannen waren enthou siast. en zo zie je maar weer dat zo'n hobby internationaal is. En ik heb bergen gefilmd, zo mooi Het is'trouwens eén ziekte! en dan is het fijn om kontakt te hebben met mensen, die dezelfde ziekte heb ben Als ik u zo hoor. meneer Wiersma. is filmen een hobby zonder nade len. „Nee. dat is niet helemaal waar Neem nou bijvoorbeeld de vooruit gang in de elektronika, die is niet bij te houden. Als je denkt: dat is leuk. dan blijkt zoiets soms alweer ver ouderd. Je moet altijd wachten tot morgen of overmorgen, om te we ten of iets echt nieuw is. En dan is er nog iets je bent vaak afhankelijk van wat er om je heen gebeurt Ik stond eens te filmen bij een grote werf, waar een schip te water gelaten zou worden. Alles stond gereed, de camera, het karklaptrapplateau en ik er boven op' En daar begint me plotseling een sirene te loeien, ik viel bijna in het water, in plaats van het schip' En ik vergat helemaal om de came ra te starten Na een paar sekon- den zie ik dat grote schip op mij afkomen en van die grote golven De mensen juichten, ik drukte op de knop, maar was mooi een stuk te laat' Nou ja", hij zucht eens, „wat is meesterschap9 Iets om na te stre ven Een kombinatie van vakman schap en herhaling." Ik heb de indruk dat ik hem zelf moet onderbreken. Hij heeft im mers gezegd weinig tijd te hebben. Er ligt nog een film te wachten om „in elkaar gezet te worden". Misschien een inzending voor de filmwedstrijd, een „water-film"? We wachten het maar af Hij lacht nog eens bij het afscheid: „Nou ja het is en blijft een mooie hobby, een ziekte eigenlijk Wanneer u voor dinsdag- resp. donder dagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3