agenaar geeft op 2 januari erste aanzet warenhuis Lokale omroep krijgt subsidie van 4.225.- 24.021 en nog wat Sijgï® PvdA, D'66 en Zwart (CDA) stemmen tegen Kerstboom verbrandingen Celstraf voor verkrachter geëist Vandaag in de Leusder Krant BDU i i i JJ i n j Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden woensdag 28 december 1983 15e jaargang no. 69 hui^ut FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant Salade's, oliebollen en appelbeignets bestellen ABONNEMENT Commissie buigt zich over 17 inschrijvingen op tennisbal ni/t]m hOïKu DECORETTE GULDIE VUURWERK groot ass. vuurwerk bij Sigarenmag. Schut Hoofdredakteur: MARNIX KREIJNS Redaktle en administratie: Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495 b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 tntgave B.D.U. B.V. pkrant (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Wethouder Jan Wagenaar (VVD, Economische Zaken) zal op maandag 2 januari aanstaande met een symbolische handeling de eerste aanzet geven voor de bouw van een warenhuis. Dat zal gebeuren op het perceel aan de noordzijde van 't Erf, waar een warenhuis moet verrijzen. Wagenaar noch de gemeentelijke voorlichtingsafdeling willen echter op dit moment iets onthullen over de exploitant van het warenhuis. Wethouder Wagenaar, die zich nu al weer geruime tijd inspant voor de komst van een warenhuis naar Leusden, heeft dit jaar meerdere malen gezegd, dat hij op 2 januari de eerste paal voor een warenhuis zou slaan. Daarin zal Wagenaar niet slagen, maar hij wil zijn belofte toch enigszins gestand doen. Daarom zal hij een symbolische handeling verrichten. De gemeente weigert verder iedere mededeling over het warenhuis. Voor lichter Hermans wil niet meer zeggen dan dat 'er goede vorderingen worden gemaakt'. Op 2 januari hoopt men meer te kunnen zeggen. Wagenaar:... belofte gestand doen... (van een onzer verslaggevers) EUSDEN - Dank zij de fractie van de VVD en een meerder- eid van de fractie van het CDA krijgt de stichting 'Omroep eusden' een eenmalige startsubsidie van f 4225,-. Met dat eld is de lokale omroepstichting in staat zich tijdens de gemeentelijke informatietentoonstellingen over de CAI te esenteren. De fracties van PvdA en D'66 en Ton Zwart DA) stemden tegen het voorstel van het college om hier- jor overheidsgeld ter beschikking te stellen. ib )als bekend wil de stichting Om- ep in Leusden in deze ge- eente plaatselijke radio- en tele- sieuitzendingen gaan verzor- Aanvankelijk had de stich- ig om die plannen te kunnen irwezenlijken bij de gemeente ngeklopt voor een startsubsidie in bijna 650 duizend gulden en Gereedschappen - materialen en nog veel meer AMERSFOORT Industrieterrein de Isseit Vanadlumweg 19 Tel. (033) 633182 HILVERSUM Tel (035) 41375 Rozendaallaan 9 Leusden-C. een jaarlijkse bijdrage van onge veer 100 duizend gulden. Subsi dies in die orde van grootte wilde echter geen enkele fractie in de gemeenteraad aan de lokale om roep geven. Daarop trok de stichting dit subsi dieverzoek in en vroeg tegelijker tijd om een bedrag van f 4225,- om zich te kunnen presenteren. Dat verzoek ontmoette binnen de boezem van het college wel sym pathie. B. en W. stelden de raad voor om dat bedrag ter beschik king te stellen onder de volgende voorwaarden: - de subsidie mag alleen worden aangewend voor de bestrijding van de kosten, zoals die door de stichting in een specificatie zijn aangegeven; - op geen enkele wijze zal vanuit de presentatie bij de bevolking de indruk mogen worden ge wekt, dat de lokale omroep on derdeel vormt van het in realisa tie genomen CAI-plan; - aan de toekenning van deze subsidie mag op geen enkele wijze het recht of de verwach ting worden ontleend dat op een volgend subsidieverzoek ook positief zal worden gereageerd, - en van de resultaten van de pre sentatie moet het qemeentebe- stuur binnen één maand na af loop schriftelijk op de hoogte worden gebracht. Aan dat rijtje van voorwaarden bleek VVD-fractievoorzitter Sjef ten Berge er één toegevoegd te willen zien. Zijn fractie wenst, dat na afloop van de presentatie een zo gefundeerd mogelijke indicatie van het draagvlak van de omroep wordt gegeven, wanneer deze in de toekomst via het kabelnet zou gaan uitzenden. Overigens liet Ten Berge er geen twijfel over be staan, dat de VVD een lokale om roep alleen ziet zitten op basis van particulier initiatief. "Maar", aldus Ten Berge, "met een pre sentatie kan de basis gelegd wor den voor een manier van werken waarbij de gemeente niet de spil is. Die presentatie zouden wij daarom wel willen subsidiëren." DRIE TON Ep Oostra (D'66) was het daar niet mee eens Hij zei berekend te hebben, dat een plaatselijke om roep ongeveer tien ton per jaar zou moeten kosten Bovendien zei Oostra begrepen te hebben, dat de omroepstichting op zoek is naar een sponsor. "Laat die spon sor dan ook maar die presentatie betalen", aldus de redenering van Oostra. Ook Jan Jacobs (PvdA) bena drukte, dat de Omroep Leusden op zoek is naar andere bronnen van inkomsten dan gemeentelijke subsidie. Hij noemde dat een goede zaak en zei te verwachten dat zich op dat gebied ook wel mogelijkheden zouden voordoen Eon gemeentelijke subsidie achtte Jacobs niet gewenst, te meer daar de Omroep Leusden nog niet kan bogen op een breed maatschappelijk draagvlak, een voorwaarde die in ieder geval door de PvdA aan een dergelijke organisatie wordt gesteld. Ten slotte wees Jacobs er op, dat het wel heel moeilijk is om niet de in druk te wekken, dat de lokale om roep onderdeel van het CAI-plan is. wanneer die omroep zich gaat presenteren op een gemeente lijke CAI-tentoonstelling. Mevrouw Blom (CDA) liet welen, dat een meerderheid in haar frac tie het collegevoorstel kon steu nen. De minderheid werd ge vormd door Ton Zwart, die zei dat zijn bezwaren geheel aansloten bij hetgeen door Jan Jacobs naar voren werd gebracht. Het voorstel van Ten Berge ten aanzien van de aanvullende voor waarde werd door het college overgenomen Dat kon vervol gens rekenen op de steun van Ummels, Van Woudenberg, Blom en Ossendrijver (allen CDA) en Wagenaar, Parson, Valkhof en Ten Berge (allen VVD). Medewerkers van de Omroep Leusden maakten donderdag avond video-opnamen tijdens de raadsvergadering. Die zullen gebruikt gaan worden bij de presentatie van de omroep tij dens de gemeentelijke ten toonstelling. Het gaat daarbij om een expositie, die volgend jaar te zien zal zijn in achtereen volgens Leusden-Centrum, Leusden-Zuid en Achterveld. On*fhjnh«li|k nieuwsblad voor de gemeente Leusden i V*r*chljnt dinsdag en donderdag In ds gsmssnts Lsusdsn. Familieberichten en losse advertenties 37 cent per mm. Bl| kontrakten belangrijke korting. Leusderheltjes 1,20 per regel (40 cent per mm). Losse nummers: 75 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. LEUSDEN - Ook aan het begin van het komende jaar zal de ge meente Leusden in samenwer king met de brandweer weer de traditionele kerstboomverbran dingen organiseren. Evenals vorig jaar worden een aantal leuke prijzen verloot. Het gemeentebestuur en de brandweer hopen het hiermee extra aantrekkelijk te maken om de kerstbomen voor de "offi ciële" verbrandingen in te leve ren en zo het houden van wilde verbrandingen en het depone ren van kerstbomen op alle mo gelijke en onmogelijke plaatsen tegen te gaan. De verbrandingen worden op dinsdag 10 januari op twee plaat sen in de gemeente gehouden Op die dag kunnen de bomen tus sen 15.00 en 19.00 uur op de ver- ui ai iuii i^sfjiaaisen worden ingele verd. Voor iedere boom die wordt inge leverd ontvangt de brenger een lot dat kans geeft op een prijs In de gehele gemeente worden 20 prijzen beschikbaar gesteld en nog eens 30 extra prijzen, die be staan uit het meemaken van een rit door de gemeente op een brandweerwagen De prijswinnaars worden om 19.15 uur bekend gemaakt. De verbrandingen beginnen om 19.30 uur. De kerstboomverbrandingen worden dit jaar op de volgende plaatsen gehouden: - voor Achterveld op het terrein hoek Wijntjesstraat/Ren- tinckstraat - voor Leusden-Zuid en centrum op het terrein achter de Ko ningshof aan de Centrumweg. Met een grote taart vierde de gemeente het feit, dat Leusden dit jaar het inwonertal van 24 000 overschreed (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Met een ko lossale taart heeft de ge meenteraad aan het be gin van zijn vergadering van jongstleden donder dag het feit gevierd, dat Leusden thans meer dan 24.000 inwoners telt. Volgens gegevens van het stafburo Organisatie van de gemeente zullen het er op 31 december naar schatting 24.075 zijn. Dat betekent voor de gemeente een hogere bijdrage uit het Gemeen tenfonds plus een ho gere vergoeding voor de raadsleden. De taart werd gesierd met een aantal kaarsen, die het inwonertal van meer dan 24 000 symboliseerden in het midden stond een grote kaars voor de twee tien duizendtallen uit het getal De vier duizendtallen werden vertegenwoordigd door vier kaarsen van een iets kleiner formaat. En dan waren er nog 21 kleinere kaarsjes. Die 21 waren er neergezet omdat de gemeenteraad 19 leden plus een burgemeester en een secretaris telt en alle leden van de raad zo een eigen kaarsje konden krijgen. In feite telt Leusden op dit mo ment al meer dan 24.021 in woners. Bij het overschrijden van de grens van 24 000 inwoners stond burgemeester mr. J. W M. Rademaker met een speechje even stil. Hij wees er op dat dit feit voor de ge meenteraad van Leusden enige betekenis heeft. Inder tijd heeft de gemeenteraad tot aan de Kroon toe een zo geheten opclassificatie pro beren te bevechten De ge meenteraad wenste de werk zaamheden van haar leden gehonoreerd te zien volgens een schaal voor gemeenten van 24.000 tot 40.000 inwo ners De raad meende daar recht op te hebben, omdat ook alle ambtenaren in ver band met het bijzondere ka rakter van de groeigemeente Leusden hoger werden inge schaald De raad verloor die kwestie echter tot in de hoog ste instantie. Burgemeester Rademaker somde een aantal getallen op Hij meldde dat de bevol king van Leusden in het ach terliggende jaar met 8.9% is toegenomen. Er werden 311 kinderen geboren, terwijl 124 inwoners van Leusden dit jaar overleden Dat levert een na tuurlijke aanwas van 187 per sonen Tegenover 1054 per sonen, die vertrokken uit de gemeente, stonden 2840 mensen die zich hier vestig den Een positief migratie saldo derhalve van 1786 Bij elkaar opgeteld groeide de Leusdens6 bevolking dit jaar met 1973 personen Het aantal woningen in Leus den bedraagt thans 8008 Daarvan kwamen er niet min der dan 991 dit jaar gereed. De gemiddelde woningbezet ting is ondertussen gedaald naar 3,01 Enkele gétallen ten aanzien van het onderwijs, medio ok tober zaten 762 Leusdense kindertjes op een kleuter school en 2392 op een lagere school Dat waren er iets meer dan op hetzelfde mo ment het vorig jaar. Met het aantal inwoners steeg tenslotte ook het aantal werklozen in Leusden. Vorig jaar bedroeg de geregi streerde arbeidsreserve aan mannen en vrouwen 461 in oktober In dezelfde maand van dit jaar was dat aantal bijna verdubbeld: 844. Architect Chris Smit maakt gebruik van de computerpag. 3 Raad in 't kort pag. 3 Miniatuurtje pag. 3 Diamanten echtpaar in Achterveld pag. 5 Diverse kerstvieringen pag. 5 Raad aarzelend akkoord met renovatie dubaccommodatle pag. 7 Overig Sportnieuws pag. 7 SNACKBAREN IJSSALON DE SWARTESTEEGH zwarte weg 6 leusden c tel 033-945916 de Swarte- steegh bellen!! 033-945916. Mede in verband met een wijziging van het BTW-tarief is, overeen komstig de richtlijnen van het Mi nisterie van Economische Zaken, het abonnementsgeld met ingang van 1 januari 1984 als volgt samen gesteld. KWARTAAL 16.15 HALFJAAR ƒ31.80 JAARABONNEMENT 62.60 Omgerekend komt de Leusder Krant op slechts 62 cent per num mer, waarvoor u een volwaardig nieuwsblad krijgt thuisbezorgd. Direktie Leusder Krant LEUSDEN - Een commissie ad hoe, waarin alle vijf de raadsfracties vertegenwoor digd zijn, gaat zich buigen over de 17 inschrijvingen, die zijn gedaan op de te koop staande tennishal 'De In slag'. Na de raadsvergade ring van jongstleden donder dag was er besloten bijeen komst met de raadsleden, waarin notaris Buters de in schrijvingen opende. Te vens werden in die bijeen komst afspraken gemaakt over de verder te volgen pro cedure. Notaris Buters opende de inschrijvingen. Zoals bekend wil de ge meente van de twee jaar oude tennishal af, omdat de tot nog toe gevolgde be heersvorm niet voldoet. 'De Inslag', die indertijd voor ruim vier miljoen gulden is neergezet, werd tot nog toe verpacht aan TeHa B.V. Deze exploitatievorm is tot op heden echter nog geen groot succes gebleken, re den voor het college van B. en W. om te pogen de ten- nisaccommodatie van de hand te doen. Daartoe werden eerder deze^ maand advertenties ge plaatst in een aantal dag-, nieuws- en vakbladen. Die leverden zeventien reakties op, die werden gedeponeerd bij de plaatselijke notaris. Donderdagavond zijn ze ge opend, maar de raadsleden hebben niet onmiddellijk kennis kunnen nemen van de hoogte van alle inschrij vingen en de voorwaarden waaronder deze gedaan zijn. De inschrijvingen gaan nu eerst ambtelijk bestudeerd worden. Nog deze week komt de commissie ad hoe voor het eerst bijeen. Er zijn geen afspraken gemaakt over een eventuele datum, waarop het werk van de commissie afgerond zou moeten zijn. Volgens Hans Hermans, voorlichter van de ge meente, hoeven de gebrui kers van de tennishal zich ondertussen geen zorgen te maken. Ongeacht lengte en uitkomst van de procedure garandeert de gemeente, dat de contracten met de gebrui kers nagekomen zullen wor den. LEUSDEN/AMERSFOORT - Een 24-jarige inwoner van Amers foort die in november van dit jaar in Leusden een vrouw had verkracht moest zich dinsdag voor de Utrechtse meervoudige kamer verantwoorden. De man bekende zijn misstap maar hij wilde wel graag onmiddellijk in vrijheid worden gesteld in ver band met de spoedige geboorte van het eerste kind van hem en zijn vrouw. De officier van justitie, mr. Y.A.T. Kruyer, verzette zich te gen de onmiddellijke invrijheid stelling. ,,Als er eenmaal een vonnis is kan er eventueel straf onderbreking worden aange vraagd", stelde mr. Kruyer. Zij eiste tegen de man een gevan genisstraf van 18 maanden. Over de kans op recidive liet mr. Kruyer zich niet uit. Op enkele details na kon volgens zowel de officier van justitie als de advocaat hetgene dat in de dag vaarding stond geschreven, be wezen worden geacht. De Amers- foorter reed op 5 november van dit jaar door Leusden. Bij een stoplicht zag hi, een vrouw in een auto zitten waarvan hij dacht: ,,Die ga ik versieren". De ver dachte volgde de vrouw tot haar woning En daar gebeurde iets heel anders dan gewoonweg ver sieren. ,,Stap in anders doe ik je wat", zei de Amersfoorter. De vrouw deed eerst alsof ze dacht dat het een grap was maar daarna stapte ze in het voertuig. Toen zij het portier had dichtgetrokken verkrachtte de Amersfoorter haar. ,,Het slachtoffer is nu zo bang dat ze 's avonds niet meer over straat durft. Ze is inmiddels verhuisd en wil een nieuwe auto kopen omdat de verdachte volgens haar het kenteken van de auto. waarin ze reed. nog weet." Met deze woor den illustreerde de officier van justitie hetgeen de vrouw was aangedaan Uitspraak over 14 dagen. Langestraat 83 - Amersfoort j Tel 033 633006 J Verkoop op 30 en 31 dec. Hamersveldseweg 26, Leusaen.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 1