Architect schakelt over op computer Raad in 't kort Weekendcursus Japanse cultuur Oppascentrale gesloten SALADES KWAKMAND GEROOKTE ZALM Hulst WOENSDAG 28 DECEMBER 1983 plaatselijk nieuws Architect Chris Smit (rechts) bi/ zijn teken-computer. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Tien jaar geleden was de wereld van George Orwell in zijn boek "1984" bijna onvoorstelbaar. Een decennium geleden was de toepassing van computers in een heleboel bedrijfstakken even onvoorstelbaar. Het 1984 van Orwell is niet bewaarheid geworden, het 1984 van de computers wel. Het bereik van deze elek tronische apparaten heeft zich inmiddels ook uitge strekt tot de wereld van de architecten. De Leusdense architect Chris Smit heeft sinds een half jaar zijn kan toor in De Hamershof uitgerust met een computer, die in een snel tempo - in opdracht - ontwerpen kan teke nen. Daarbij moet men zich niet een apparaat voorstellen dat met een potlood en lineaal huisjes construeert op een stuk papier, maar een toet senbord en een klein plus groot beeldscherm waarmee een architect aan de gang kan gaan. Heel belangrijk is het geheugen - de bibliotheek noemt Smit dat - van de com puter waarin een smak basis informatie gestopt kan wor den Door de bediening van het toetsenbord verschijnen uiteindelijk op het grote beeldscherm tekeningen van hulzenplattegronden, gevel aanzichten en dergelijke. Het getoonde ziet er net zo uit als op de tekeningen die een ar chitect voor zijn klanten maakt. Als tenslotte het ont werp op het beeldscherm vaststaat, kan het via een "printer" worden overge bracht op papier. Want met tekeningen in die vorm moet er toch gewerkt blijven wor den. Komen we bij de vraag waarom Chris Smit zich een investering van ongeveer 750 duizend gulden heeft getroost om met de computer te gaan werken? Hij antwoordt: "Het gaat om een stuk servicever lening. een uitbreiding van het servicepakket. Met be hulp van zo'n computer kan er veel sneller gewerkt wor den. waardoor ik tevens mijn concurrentiepositie kan ver beteren". Smit vertelt dat col lega's in Frankrijk en En geland reeds zijn overscha- keld op het gebruik van de elektronica in hun werk. "Via een voorlichtingsbijeenkomst over automatisch tekenen ben ik geïnteresseerd ge raakt", aldus Smit die voorlo pig nog een van de pioniers in Nederland is Hij vermoedt dat andere architecten nog even de kat uit de boom wil len kijken en pas tot aanschaf - als de middelen dat toelaten - overgaan wanneer het sys teem geperfectioneerd is KEUZEWONINGEN Voor een woningbouwproject van het Bouwfonds in Wijk bij Duurstede heeft Chris Smit met behulp van de computer huizenontwerpen gemaakt. Het opvallende daaraan is dat geïnteresseerde kopers zelf hun woning kunnen samen stellen Er zijn namelijk een stuk of negen begane- grondindelingen, zes ver schillende verdiepingen en een aantal zoldervarianten. Daarnaast kan de woning naar de keuze worden gele verd met een zogenaamde tochthal (uitbouw entree), dakkapel, serre en nog een aantal accessoires Smit zegt: "Dit bieden aan een klant wordt zuiver en alleen mogelijk gemaakt door het gebruik van de computer Wanneer namelijk de koper zijn woning heeft samenge steld. krijg ik die informatie van het Bouwfonds. Vervol gens geven we de computer via codes opdracht om de ge kozen woning uit te tekenen. Dat gaat vrij snel, omdat die keuzes al zijn voorgepro grammeerd. De koper heeft daarom de volgende dag reeds zijn woning geheel op papier" Handmatig zou een dergelijke methode natuurlijk niet geheel onmogelijk zijn, maar wel tijdrovender en daardoor duurder Chris Smit, die mede-ont werper is van het plan "Groenhouten" in Leusden voor zo'n 150 woningen voor 55-plussers, zal ook deels voor dat plan gebruik gaan maken van de compu ter. Het handmatig tekenen zal nog zeker niet tot het verleden horen. De elektronica maakt het in ieder geval de ene architect makkelijker, maar de ander moeilijker, met name om aan de slag te komen. De computer toont het resultaat op het beeldscherm LEUSDEN - De Internationale School voor Wijsbegeerte orga niseert op zaterdag 14 en zon dag 15 januari een weekendcur sus over Japanse ziens- en le venswijzen. Het weekend wordt geleid door drs. J. Schilt. Spre kers zijn dr. W.J. Boot, drs. A. Herfst, de heer Chr. Smoren- burg (dominicaan) en drs. J.A. Taudin Chaldot-Russell. De Japanse cultuur is natuurlijk veel te omvattend om op een weekendcursus ook maar enigs zins in beeld te kunnen brengen. Daarom is, op zaterdag, gekozen voor de presentatie van een drie tal onderwerpen, die een gerichte kennismaking met enkele reli gieuze/filosofische denk- en le vensuitingen in Japan mogelijk maken. Naast inleidingen in het neo-confucianisme en het zen boeddhisme. zal ook de psycholo gie van de zen-meditatie aan de orde komen. Daarbij zullen ook de beoefening van de meditatie (de deelnemers kunnen zelf met en kele oefeningen kennismaken) en de psychotherapeutische aspec ten hiervan worden behandeld. Verder zal met behulp van een grote serie dia's verslag worden gedaan van een studiereis, die door een groep monniken, waar onder vier uit ons land. werd ge maakt op uitnodiging van enkele Rinzai- en Soto-kloosters in Ja pan. Dit zal ons enig idee geven van het leven in zen-boeddhisti sche kloosters. Naast het dieper ingaan op het geestelijk leven zullen tenslotte, als vierde onderwerp, enkele ken merken van het tegenwoordige dagelijks leven in Japan worden belicht. Daarbij zal vooral het ce remonieel een centrale plaats krij gen. Het cursusgeld bedraagt 44 gul den. Studenten en werklozen be talen 24 gulden. Het pensiongeld is 50 gulden; voor studenten en werklozen 35 gulden. Voor op gave en inlichtingen kan men kon- takt opnemen met de School voor Wijsbegeerte, Dodeweg 8, 3832 RD Leusden Telefoon 033- 15020 LEUSDEN - De oppascentrale is van 31 december tot en met 3 januari gesloten. Vanaf woens dag 4 januari kan men voor een oppas weer bellen naar Robert Prinsen, Schutterhoeflaan 22. Telefoon 940748. k volendammer vishandel Wev«r**r>g* 17 - Tel. 720519 ZALM,CRAB, GARNALEN, HARING eigen keuken per schotel vanaf 16.- Hors d'Oeuvre Grote salades Tijdelijk reserveren! votendammer vishandel1 Wever**ngel 17 - Tel. 720519 Amersfoort Heel mooi! LOS GESNEDEN pakjes van 100 gr. hele zijde 500 gr. snippers Commissie bezwaarschriften De gemeenteraad heeft donder dagavond besloten tot een com promis over de samenstelling van de commissie bezwaar- en beroepschriften. Daar werd in het kader van de vaststelling van een verordening voor de behandeling van bezwaar- en beroepschriften over gespro ken. Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Hoofdredakteur: Marnix Kreyns Redaktie Bertien Engelkens Caspar van Loo Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant. Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17 00 uur. Telefoon: 033-941495. Abonnementsgeld: 62,60 per jaar, 31,80 per half jaar, 16,15 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbetaling van 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro 871441 t.n.v. BDU b.v. te Barneveld, met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. - Oostra (D'66)- "Iedere fractie moet burgers kunnen horen". VVD en CDA steunden het voor stel van het college om deze commissie uit drie leden van de raadscommissie ABZ te laten bestaan. De fracties van PvdA en D'66 keerden zich tegen dat voorstel. Oostra (D'66): "Alle fracties moeten kennis kunnen nemen van wat door burgers als verkeerd wordt beschouwd, te recht of ten onrechte". Corri Verduin (PvdA): "Het was hier een goed democratisch ge bruik, dat alle fracties in die be langrijke commissie vertegen woordigd waren. Nu wordt de kleine fracties door de grote fracties de mogelijkheid tot het horen van burgers ontzegd". Het voorstel van het college haalde het niettemin met de steun van CDA en VVD. Daarop kwam echter een voorstel van mevrouw Verduin in stemming om de niet in de commissie ver tegenwoordigde fracties de mo gelijkheid te geven een toe hoorder te zenden naar de zit tingen van de commissie. Zodat toch alle fracties kunnen horen, wat de bezwaren van burgers zijn. Dat voorstel werd met steun van CDA, PvdA en D'66 aangenomen. Alleen de VVD- fractie stemde tegen. Harm Of fereins (GPV/SGP) was donder dag niet aanwezig bij de raads vergadering. Subsidie motorcross-circuit De raad heeft besloten tot een eenmalige subsidie voor de in richting van een regionaal motor crosscircuit op de Leusderheide Na een proefperiode aan het be gin van dit jaar is het betreffende terrein nu definitief voor dit ge bruik aangewezen De kosten van de definitieve inrichting van het terrein (groot f 18.067.-) zullen door de gemeenten Amersfoort. Zeist, Soest en Leusden worden gedragen, leder betaalt een kwart van de kosten Wethouder Jan Wagenaar (VVD) en Ep Oostra (D'66) stemden te gen het voorstel. Oostra zei het onjuist te vinden, dat Leusden evenveel moet betalen als Amers foort. Volgens het D'66-raadslid zullen aanzienlijk meer Amers- foorters dan Leusdenaren van het terrein gebruik gaari maken. Vroon in plaats van Van der Sloot Drs. A. Vroon gaat voortaan het CDA vertegenwoordigen in de raadscommissie 'Financiële en Economische Zaken'. Bram Vroon wordt in die hoedanigheid de opvolger van Henk van der Sloot. Van der Sloot deed tot nog toe de commissie 'Financiën' er bij naast de commissie 'Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening'. De wisseling van de wacht van het CDA in de financiële commis sie - waarmee alle raadsfracties konden instemmen - staat op zich los van het feit, dat Henk van der Sloot nu al weer enige tijd wegens ziekte verstek moet laten gaan. Al eerder was binnen de CDA-fractie besloten, dat Vroon Financiën zou gaan doen. Overigens deelde burgemeester mr. J.W.M. Rademaker donder dagavond mee, dat de heer Van der Sloot inmiddels het zieken huis heeft mogen verlaten en thuis weer aan de beterende hand is. een bedrag aan grondkosten is opgenomen Parson wees er op dat de raad, wanneer deze besluit tot een sub sidie op grond van die kostencal- culatie, impliciet ook een besluit neemt over de prijs van de grond Je kunt immers moeilijk eerst die calculatie aanvaarden en vervol gens als verkoper van de grond een heel ander bedrag gaan vra gen. Dus. zei Parson, moet eerst de grond verkocht worden en ver volgens kan er gesubsidieerd worden De wethouders Ummels (Financiën, CDA) en Van Wou denberg (Welzijn, CDA) wezen er op, dat Parson formeel gelijk heeft. "Maar", zei Van Wou denberg, "de stuurgroep moet eerst de financiën rond hebben om de grond te kunnen kopen. Wij hadden al eerder een voorstel tot verkoop van de grond gereed, maar de stuurgroep kon daar niet op ingaan Men heeft onze subsi die nodig om vervolgens van ons de grond te kunnen kopen" Parson reageerde door te zeg gen. dat het zijn fractie om niet meer dan een formeel bezwaar ging. Met alle andere fracties stemde de VVD vóór het voorstel van het college Straatnamen Straatnamen De gemeenteraad heeft donder dagavond ook besloten tot het ge ven van namen aan enkele paden en wegen. Dat ging als volgt: Het fietspad in het plan 'Groen houten' gaat Meentpad heten. Het in aanleg zijnde fietspad langs het Valleikanaal gaat 'Jaag pad' heten En een nieuw aan te leggen weg getje van de Hamersveldseweg (tegenover het kerkgebouw 'De Koningshof') naar de Landweg zal 'Korte Geer' gaan heten Brief over reinigingsrechten Naar aanleidirrtf**afKi?en tfreetaf ingezonden brieven, die werden opgenomen in de Leusder Krant, merkte Evelien Blom (CDA) tij dens de rondvraag van de raads vergadering op. dat er bij verschil lende inwoners van Leusden nog onduidelijkheid bestaat over het reinigingsrecht Met name de be woners van het buitengebied blij ken nog niet voldoende op de hoogte van de nieuwe regeling. Deze op grond van de Afvalstof fenwet door de raad aangenomen regeling bepaalt dat iedereen rei nigingsrecht moet betalen en dat ook bij iedereen het huisvuil wordt opgehaald. Die regeling gaat per 1 januari aanstaande in Tot dan toe werd in het Leusdense buiten gebied geen huisvuil opgehaald en hoefden de bewoners daar ook geen reinigingsrechten te beta len. In antwoord op de opmerking van mevrouw Blom zei burgemeester Rademaker, dat ook binnen hqp ■-college Inmiddels was vastQé- stelti. 'dat* er-met name ÖritïëÉtte bewoners van het buitengebied nog onduidelijkheid bestaat over de nieuwe regeling. Daarom zal deze bewoners zeer binnenkort een brief worden gestuurd, waarin één en ander wordt uiteengezet. Zo mogelijk gaat deze brief nog voor oudejaarsavond de deur uit bij de gemeente Het gaat om on geveer 300 bewoners van het bui tengebied. - Bram Vroon in plaats van Henk van der Sloot. Subsidie voor Gereformeerd/ Hervormd jeugdhonk Een soort Catch-22-situatie deed zich donderdagavond voor bij het voorstel van het college om maximaal f 60 000,-- beschik baar te stellen als subsidie voor de bouw van een Gereformeerd- /Hervormd jeugdhonk. Namens de VVD maakte Alrich Parson for meel bezwaar tegen het voorstel. Hij wees er op. dat er nog geen grond verkocht is aan de stuur groep, die het jeugdhonk wil gaan realiseren Wel heeft de stuur groep de gemeente een kosten- calculatie geleverd, waarin ook Aan het einde van het jaar staat de hulst in de algemene belangstelling. We komen het overal te gen. maar meer in de kerstetalages en kerst stukjes dan in de vrije na tuur. Willen we de hulst in de bossen tegenko men, dan moeten we wel naar het oosten van ons land. Vooral in de Achter hoek is de hulst alge meen. Hulst komt name lijk alleen in loofbossen voor. Naaldhout, waaruit de meeste bossen in de omgeving bestaan, lijkt bij de hulst minder in trek. Hier zien we ze al leen aangeplant in tui nen, parken en plantsoe nen. Dat hulst een ge waardeerde kerstversie ring is, komt niet alleen door de stekelige, groene bladeren en de rode bessen. Het is na melijk een oud gebruik uit de Middeleeuwen. Toen werden op kerst- avona, in nuizen en stal len, hulsttakken opge hangen om heksen, dui vels en ander gespuis op een afstand te houden en nu nog horen Kerst en Hulst bij elkaar. Maar de hulst werd ook nog voor andere doeleinden ge bruikt. Zo was het ideaal voor het vegen van de schoorsteen, dat hielp tevens tegen blik seminslag. Opgehangen tussen rijen spek, de hammen en de worsten, werkte het als een prik keldraadversperring voor de ratten en de mui zen. Een probaat middel tegen koorts was fijnge hakte hulstbladeren, ge trokken op brandewijn. Als de patiënt maar vol doende van die drank ge bruik, kwam hij mis schien wel zingend zijn bed uit. Hulst verliest het blad niet in de winter. Door de wasachtige laag op de bladeren, was het blad die opmerkelijke glans geeft, verliest het geen vocht. Pas in mei, als de nieuwe bladeren al uit botten, vallen de oude bladeren af. Bij onge stoorde groei kan het een boom worden van twintig meter hoog en een stamdoorsnede van een halve meter. Hulst is tweehuizig. Dat wil dus zeggen dat er mannelijke en vrouwe lijke hulstbomen zijn. Als de boom bloeit kunt u het zien. Een vrouwelijke boom heeft bloemen met een dikke, groene stam per, de mannelijke bomen hebben bloemen met vier meeldraden met gele helmknoppen. Nu begrijpt u misschien waarom die hulst in uw tuin nooit bessen geeft. Of u hebt een mannelijke struik en dan zult u nooit bessen krijgen, of u hebt een vrouwelijke zonder partner in de buurt. Zorgt u voor de juiste levens gezel dan kunt u uw ei gen kerstversiering ver wachten. G. van L.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3