Voor hen d: ie n iet g< er Loeg r var l '83 krijgei i leusd Ier kranl ts i Terugblik op het nieuws van het afgelopen jaar April: Lockhorster- brug Januari: De Korf Februari: warenhuis Maart: opening ge meentehuis VRIJDAG 30 DECEMBER 1963 terugblik de de pachtsom nooit op te kunnen brengen, heeft een ad vertentie gestaan in De Tele graaf, het Algemeen Dagblad, de Amersfoortse Courant, een vak blad voor tennisexploitanten en de Leusder Krant waarin de ten- nishal bij inschrijving te koop werd aangeboden. Daarop kwa men zeventien biedingen. grond. Het CDA doelde op de financiële omstandigheid van sommige, toch ogenschijnlijk welgestelde, betrokkenen die zich geen onverwachte rekenin gen konden veroorloven. Door dat CDA en VVD een meerder heid vormen in de gemeenteraad vervangen door een Baileyburg. Intussen zou dan een nieuwe brug besteld kunnen worden. Ook hier stak de gemeenteraad een spaak in het wiel van de collegefiets. De heren en dames raadsleden wilden wel eens we ten, aangemoedigd door het In het eerste nummer van april moesten we eerst een 1 april-grap ontzenuwen. Op pagi na 3 van de voorafgaande editie hadden we nep-berichten ge plaatst over de verfbeurt die het gemeentehuis zou krijgen, over de geheim gehouden sloop van het voormalige gemeentehuis, over de invoering van de milieu vriendelijke hondepoepknijper en over het verschijnen van een nieuwe plattegrond (hij is er nog steeds niet!) In april overheersten twee za ken: het gedimdam over de te grote bouwkavels in de wijk Lan- genbeek en het geduvel met het zestig jaar oude bruggetje in de Lockhorsterweg. Om met het eerste te begin nen: bij het nameten van reeds bebouwde kavels in Langenbeek was geconstateerd dat vijftien mensen een groter stuk grond hadden gekregen dan in het con tract met de gemeente was over eengekomen. De gemeente nam de schuld van deze fout op zich en verklaarde dat het vijftiental niet hoefde te betalen voor de extra vierkante meters. In de raadsvergadering van april stak de gemeenteraad echter een stokje voor dit weggevertje. Het ging namelijk om ruim 270 vier kante meters grond met een waarde van circa 40 duizend gulden (prijspeil 1979 toen de kavels werden verkocht). Alleen de VVD was vóór het Het jaar 1983 is op een oor na gevild. Het wordt dus tijd om terug te blikken op de afgelopen 52 weken in Leusden. Wat gebeurde er in ons snel gegroeide dorp? We hadden de problemen met De Korf, de opening van het gemeentehuis, het gedonderjaag met de kelder van dit gebouw, het Lockhorsterbruggetje, de overmaat kavels in Langenbeek, de ontknoping van hetCAI- verhaal, de Amerikanenwijk, KRO's Bertje en een heleboel meer. In het jaaroverzicht van de Leusder Krant, die '83 begon met een nieuwe „kop" en dito hoofdredakteur, kunt u het allemaal nog eens lezen. Voor hen dieer maar niet genoeg van krijgen. De maand januari begon al meteen met een affaire die zich in december '82 had ingezet: de geluidsoverlast vanuit de grote zaal van aktiviteitencentrum De Korf Enkele omwonenden stoorden zich in hevige mate aan het gedreun van de muziek in Leusdens aktiviteitencentrum. Het geluid achtervolgde hen, be weerden ze, tot in hun bed. En dat is slechts voor de nachtrust. Het groepje omwonenden liep de deur van het gemeentehuis plat om gedaan te krijgen dat De Korf meer geluiddicht gemaakt zou worden. Metingen toonden vervolgens aan dat tijdens sommige aktivi- teiten in het aktiviteitencentrum te veel decibels werden gepro duceerd dan waren toegestaan. Deze resultaten noopten de ge meente aan te kondigen. De Korf meer geluiddicht maken. De me dedeling kwam op een moment dat de omwonenden het dreige ment uitspraken naar de rechter te stappen als er geen maatrege len getroffen zouden worden. Het gemeentebestuur kwam uiteindelijk in een plan voor be tere voorzieningen aan De Korf de klagende mensen een heel eind tegemoet. In totaal werd een bedrag van 409 duizend gulden geraamd voor de uit te voeren werkzaamheden. In de raadsver gadering van januari besloot de gemeenteraad deze som geld uit de beurs te halen. En daarmee waren de omwonenden, uiter aard, bijzonder gelukkig. Gevraagd naar de huidige erva ringen met De Korf zegt een van hen: ,,De overlast is weg. De isolatie heeft haar kosten dubbel en dwars opgebracht". Het enige waar de mensen nu nog moeite mee hebben is het vele verkeer dat het Leusdense aktiviteiten centrum aantrekt. Maar dat wordt als onbelangrijk be schouwd vergeleken met de voormalige geluidsoverlast van De Korf. De problemen met deze ac commodatie waren nog niet uit de wereld of een nieuwe affaire met geluid in de hoofdrol diende zich in januari aan. De VVD-fractie opperde name lijk dat de geluidsisolatie van de kelder van het gemeentehuis (op dat moment was het gebouw net een maand in gebruik) niet af doende kon zijn om er een mu ziekschool in te huisvesten. De VVD spuide haar twijfels over de isolatie tijdens de behandeling in de commissie financien van een voorstel om 750 duizend gulden uit te trekken voor de inrichting van de kelder. Die zou daarmee geschikt gemaakt moe ten worden om de muziek school, de biljarters en de vrou wen een plaatsje te geven. ,,De VVD wil eerst duidelijkheid over de akoestiek in de kelder, voordat ze goedkeuring geeft aan die 750 duizend gulden. Want de VVD voelt er niets voor om later nog eens tweeëneenhal- ve ton gemeenschapsgeld er te gen aan te gooien voor een betere geluidwering", zeiden de libera len bij monde van Alrich Parson destijds. En door deze opstelling van de partij voor Vrijheid en Democra tie werd een affaire (zo kunnen we het wel noemen) geboren die zich door 1983 worstelde en wel licht pas in 1984 aan een eind zal komen. In dit jaar-overzicht ko men we er nog op terug. In januari kwam er een prettig bericht voor de regelmatig over de Heiligenbergerweg tussen Leusden en Amersfoort pende lende fietsers. Nadat er al vrijlig- gende fietspaden op het viadukt in deze weg waren gemaakt, werd in januari een voorzichtig begin gemaakt met de aanleg van fietspaden langs de Heili genbergerweg op Amersfoorts grondgebied. Daarmee kwam de Keistad een belofte na die ze in maart 1981 had gedaan aan honderden Leusdenaren die op de stoep van het gemeentehuis in Amers foort hadden gevraagd om die fietspaden. Aanleiding voor deze demon stratie was een dodelijk ongeluk met een scholier op het viadukt. Overigens kwamen de fietspa den aan beide kanten van de Heiligenbergerweg pas net voor de zomer klaar. De Leusdense muziekschool kwam behalve in relatie tot de affaire met de kelder van het gemeentehuis nog op een ande re manier in het nieuws. In de raadsvergadering van januari werd namelijk een voorstel van burgemeester en wethouders behandeld om de school 82 dui zend gulden extra subsidie te geven in plaats van 125 duizend Diek die de muziekschool zei De weg Clarenburg in de wijk Zwanenburg moest dit jaar worden verbreed Niks aan de hand zou je zeggen, ware het met dat deze doorgaande weg op dat moment pas een jaar oud was Dit is Moortje 16. een achttienjaar oude koe die in haar leven meer dan 100 duizend kilogram melk gaf nodig te hebben. De invoering van een rechtspositieregeling (pensioen) voor de docenten had de school namelijk op kos ten gejaagd. Met tegenstemmen van de PvdA en D'66 gingen de overige raadsfracties akkoord met het voorstel van B W. Dat betekende dat de Leusdense muziekschool maatregelen moest nemen om uit te komen met een subsidie van bijna 500 duizend gulden in 1983. Daardoor moest een aantal do centen worden ontslagen en werd het aantal lesuren terugge draaid met een kwart. De behan deling van het subsidievoorstel in de gemeenteraad leidde tot ongewone drukte in de raads zaal die in januari in gebruik werd genomen. Een heleboel kinderen, ouders en docenten woonden namelijk met spandoeken de vergadering bij. De teleurstelling bij hen was groot toen de meerderheid van de raad weinig oog bleek te hebben voor de financiën van de muziekschool. Het protestlied met de titel Leusder Elegie weemoedig muziekstuk) was en kele malen mooi, maar voor niets gezongen door de „demonstran ten". In de maand februari was er weinig „schokkend" nieuws te noteren. Wel waren er berichten, en dat is best saillant, over zaken die van daag de dag nog steeds aan de orde zijn: het warenhuis en de CAI. Met dien verstande dat de centrale antenne er écht komt, terwijl het wachten is op het warenhuis waarnaar Leusden al jarenlang verlangt. Begin fe bruari deelde wethouder Jan Wagenaar, de drijvende kracht achter de komst van het groot winkelbedrijf, mee dat „het voor 99 procent zeker is dat De Ha mershof een warenhuis krijgt". Wagenaar was zelfs zo opti mistisch om te stellen dat wel licht in maart de grondverkoop aan het warenhuisconcern gere geld kon worden. In die maand gebeurde er echter heel iets an ders, maar daarover straks meer. Wat de centrale antenne in februari betrof: het bericht kwam dat via de nieuwe CAI wellicht ook de Belgische tv- en radio filiaal zou openen in De Hamers hof. Leusden heeft eindelijk haar warenhuis, dacht iedereen opge lucht. Het liep echter heel an ders. Toen de Leusder Krant bij de directie van Ter Meulen infor meerde naar de komst van het warenhuis, kreeg ze te horen dat die nog allerminst zeker was. Een van de directeuren, Ge rard ter Meulen, beweerde zelfs nog nooit van wethouder Wage naar uit Leusden gehoord te hebben. De directeur had stellig de indruk dat de gemeente, door mededelingen te doen in het openbaar, de zaken aan het for ceren was. En daar hield hij niet van, verzekerde Gerard ter Meu len onze verslaggever. Het ver volg van het liedje is bekend. Diezelfde maand haakte Ter Meulen af. In de wandelgangen gaat het verhaal dat na de publicaties onrust is ontstaan bij de postor derafdeling van Ter Meulen, om dat deze tak van het Rotterdam se bedrijf haar klanten in en rond Leusden zag verdwijnen wan neer een warenhuis van Ter Meu len zich hier zou vestigen. Mede om deze reden zou het concern uit de havenstad uiteindelijk van het plan hebben afgezien. Vrijdag 18 maart was een feestelijke dag in Leusden. Op die dag werd namelijk het nieu we gemeentehuis officiéél ge opend. Daarvoor was mr. Pieter van Vollenhoven, echtgenoot van prinses Margriet, uitgeno digd. Hij onthulde het gemeentewa pen boven de ingang van het gemeentehuis aan 't Erf en on dertekende een speciaal voor de opening vervaardigde oorkon de. Op het plein voor het ge meentehuis had zich een grote groep kinderen en ouders verza meld. De kinderen waren leerling van de plaatselijke openbare la gere scholen die na de onthul ling van het gemeentewapen hun balonnen de lucht in lieten. In juli opende Kees Via! een expositieruimte en open werkplaats voor kreatievelmgen in zijn gerestaureerde boerderij 't Claeverenblad Tijdens de viering van ..3 jaar Hamershof" werd een avondmarkt gehouden die duizenden bezoekers trok. zenders in Leusden ontvangen zouden kunnen worden. Het sig naal zou door de Amersfoortse mast geleverd worden. Inmid dels is na veel gehannes (wel of toch geen Belgisch signaal: eerst eigen mast, later nood- mastje) vast komen te staan dat medio februari de eerste groep Leusdense CAI-abonnees de BRT en RTB kan ontvangen. „College handhaaft tarieven voor gebruik van kelder ge meentehuis", luidde een kop in de krant van 17 februari. Het artikel ging over de goedkeuring die de raadscommissie finan ciën had gegeven aan de bereke ning van de huur voor de gebrui kers van de kelder. U weet wel, de muziekschool, biljardvereni- ging BVL en de Vrouwenraad. Eerder had de gemeenteraad zijn goedkeuring onthouden aan de huurbedragen, omdat hij vond dat er sprake was van versluier de subsidies, gezien de relatief minimale huursommen die wer den gevraagd. Ruim tien maanden later staat de kelder nog even leeg als toen ze werd opgeleverd. Na de con statering dat de gemeentelijke kelder niet geluiddicht genoeg is. kwam er aardig de klad in de huisvesting van de muziek school, de biljarters en de vrou wen. In dit jaaroverzicht zult u er nog meer over lezen. Voor de automobilisten was februari niet zo n slechte maand. In die maand ging namelijk de prijs van benzine, gas en diesel bij de plaatselijke tankstations in eén keer omlaag met zes cent. Deze stunt, opgezet door de ga rages Van 't Klooster en Bloe mendal, was bedoeld als „prik- offensief" tegen de aangekon digde komst van een zelftanksta- tion naast winkelcentrum De Ha mershof. Begin maart maakte wethou der Jan Wagenaar openbaar dat het Rotterdamse warenhuis en postorderbedrijf Ter Meulen een Het voormalige gemeente huis kwam in maart ook in het nieuws. Nadat het gebouw an derhalf jaar te koop had gestaan, werd bekend dat de Leusdense aannemer Van Buuren het pand plus de grond eromheen wilde kopen. Samen met de architek- ten Bram Roos en Wim Vrolijk presenteerde de aannemer het plan om van het gemeentehuis een kantorengebouw te maken en op de percelen naast en voor het gebouw vijftien woningen in de vrije sector. Naar verwachting wordt begin volgend jaar begon nen met de bouw van de wonin gen en de verbouwing van het voormalig gemeentehuis. Daarin zullen trouwens hoofdzakelijk maatschappelijke instanties worden gehuisvest. Op 21 maart werd een druk bezochte voorlichtingsavond gehouden in De Korf over de oprichting van een samenwer kingsschool (Voortgezet Basis Onderwijs) in Leusden. De orga nisatie was in handen van een initiatiefcomite, dat sinds april 1982 bestaat. De plannen voor deze school zijn inmiddels gevorderd, nadat onlangs de ge meenteraad in meerderheid be sloot om het initiatiefcomité een voorschot van 1500 gulden te geven om de kosten van het oprichten van een stichting te betalen. Het voorschot zal pas uitbetaald worden wanneer de stichtingsakte is gepasseerd. De nieuwe stichting zal in principe het geld moeten terugbetalen, maar wethouder Ummels van financiën heeft niet onder stoe len of banken gestoken dat de initiatiefnemers die 1500 gulden zo nodig mogen behouden. Rond de tennishal aan de Groene Zoom kwamen de eerste berichten los over de verkoop van deze accommodatie. Naar aanleiding van de problemen die de pachter had met het betalen van de pachtsom van 580 dui zend gulden staken burgemees ter en wethouders de koppen bij elkaar om te praten over wat te doen met tennishal De Inslag. Inmiddels, nadat de pachter openlijk in deze krant verklaar- Boerderij Munnikhove verdween uit het Leusdense beeld Het leegstaan de pand werd niet verkocht waarna brand het lot beslechtte van de ruim 70 jaar oude boerderij Toneelvereniging Eendracht vierde in 1983 haar 50-jarig bestaan. Het jubileum werd uitbundig gevierd, onder meer met de opvoering van wagenspelen. Voor de brandweer waren er ongekend drukke tijden in 1983 Eén van de branden was die in de stal van de boerderij van Cees Tolboom waarbij zeker zeventien koeien om het leven kwamen voorstel om de grond maar kado te doen. Het liedje was toen echter nog niet af. Tot verrassing van bijna Jan en Alleman ging het CDA later een andere koers in deze kwestie varen. Een on derzoek van deze fractie had aan het licht gebracht dat er nogal „wat persoonlijke en andere mo tieven" waren om de vijftien Lan- genbekers toch maar geen reke ning te sturen voor de extra werd het eerder genomen raads besluit onder groot protest van de overige fracties terugge draaid. Het oude bruggetje in de Lockhorsterweg kwam in het nieuws, nadat onderzoekingen aan het licht hadden gebracht dat het bouwsel zowat op instor ten stond. B W stelden voor het ding op te blazen en tijdelijk te CDA, wat herstel van het arme bruggetje ging kosten. Na diver se discussies in raadscommis sies waren drie herstelplannen met een prijskaartje aan de orde kwamen, besloot de Leusdense gemeenteraad een maand later 125 duizend gulden maximaal uit vervolg op pagina 5 Verkeer Nederland. De bedoeling was misbruik van alcohol in het verkeer aan de kaak te stellen.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 4