Sportjaar was overwegend positief r~ icusiicr ki VRIJDAG 30 DECEMBER 1983 terugblik De tijd vliegt voorbij en voor je er goed en wel erg in hebt „trek je van Drees", al heet dat nu genieten van je AOW. Ook de samensteller van dit overzicht is die er varing rijker geworden. In sportief opzicht heeft Leusden een goed '83 gehad en net als in voorgaande jaren willen wij het bijna ver streken sportjaar nog eens in het kort de revue laten passeren. Zo maar een greep uit de massa van de afge lopen twaalf maanden en zonder de pretentie van vol ledig te zijn. Er gebeurde erg veel. Dat waren voor het merendeel mee- maar ook wat tegenvallers, maar wij houden het leuk. Januari De gebruikelijke nieuwjaarsre cepties van de talrijke Leus- dense sportclubs hielden ons de eerste helft van januari vrijwel elke avond van huis Antilopen was weer haantje-de-voorste en de ontvangst van de Sportstich ting werd het drukst bezocht Met als trekpleister de uitreiking van de Jaro van Rootselaar-trofee aan de sportman, -vrouw of -groe pering van het afgelopen jaar. Het comité Tour de Junior Achterveld werd als zodanig gehuldigd. Fred Gressie's sportieve recreatie her vatte de activiteiten op zaterdag morgen in de Korf en de Prestatie loop op 9 januari bij Don Bosco trok weer honderden deelnemers Een dag later scoorde Lia Kerkhof haar 250e doelpunt voor het da meselftal van SV Achterveld. Terwijl de nog net in het vooraf gaande jaar opgerichte tennisclub De Inslag - de vierde in de ge meente - aan de Groene Zoom leuk aan slag bleef, veroverde Ab van de Broek op 18 januari het clubkampioenschap van TTCL Bij de Leusder voetbalclub Roda kondigde zondagtrainer Evert van Ginkel - na vier jaar Buiningpark - zijn vertrek aan per ultimo het lo pende seizoen Opmerkelijk was in de krant van 25 januari de ad vertentie ter grootte van een kwartpagina van de LTV Leusden, die in verband met de uitbreiding van het Vallei-tennispark weer plaats had voor nieuwe leden. Een ongebruikelijke manier van handelen. Per ultimo januari wer den vier seniorenteams en Junio ren 1 van badmintonclub Leusden massaal kampioen! Februari Jan Toxopeus en Annemarie Arns werden op 1 fe bruari individieel bowlingkam pioen van Leusden. De mixeddubbeltitel ging naar Wim Kok en Henny Elzenaar. Feest was er ook voor de dames van het trimgroepje onder leiding van Wil Woudstra, dat tien jaar bestond In Achterveld herdacht het comité Tour de Junior het 25-jarig be staan van de onderneming met onder meer een reünie van bijna alle winnaars uit de voorbije pe riode Wim Boehlee en Helen Do- herty wonnen het jaargetijden- toernooi van het squashgenoot- schap Leusden en niet vergeten mag worden het uurtje schaats pret op 15 februari op de nieuwe ijsbaan, die door dooi bijna om- BC Leusden werd evenals vier andere competitie-teams kampioen. Hel eerste (heren) van de Leusdense hockeyclub werd kampioen en keerde terug in de 1e klasse Jules Baars: „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst" De promotie van de gehele ploeg van de C naar de B- competitie en de promotie van de jeugdploeg naar de 2e divisie zijn voor de Haaien de absolute hoogtepunten van het jaar 1983, vindt Haai en zwemcoach Jules Baars. „De deelname van de heren aan de 4 x 100 m wisselsla gestafette bij de Nederland se Kampioenschappen was eveneens een prima presta tie. De jeugd heeft het afge lopen jaar enorme vorderin gen gemaakt en met name in de kring Utrecht uitstekende prestaties neergezet. In 1983 hopen we deze trend door te zetten. Mijn Laak was om in 4 jaar tijd een geheel nieuwe ploeg op de been te brengen. Nu in het 3e jaar mag ik stellen dat we op de goede weg zijn. Ik verwacht dat we de komende jaren op de lan delijke competities een har tig woordje gaan meespre ken. In de breedte zijn we een stuk sterker geworden. Of dit in 1984 al zijn vruch ten gaat afwerpen en we Jules Baars bijvoorbeeld met meer men sen op de Nederlandse Kam pioenschappen vertegen woordigd zijn durf ik niet met zekerheid te voorspellen. Ik denk dat we ons geduld wat dat betreft nog even op de proef moeten stellen. Pro vinciaal gezien behoren we bij de eerste vier. Maar wie de jeugd heeft, heeft de toe komst en daarom alleen al zie ik de toekoms voor de Haaien met vertrouwen tege moet." vervolg op pagina 7 Joop van Santen: „Grootste moeite om ledental te handhaven" Joop van Santen, voorzit ter van de Schaak Vereni ging Leusden en sportman van het jaar 1980, wil het jaar 1983 voor de schaakclub als een bijzonder jaar bestem pelen. „Het vertrek van de heer J. Boemaars, die de jeugdafdeling op voortref fende wijze runde, is voor onze schaakclub een be hoorlijke aderlating ge weest. Zijn opvolger C. Kerk hof doet er echter alles aan om zijn voorganger te doen vergeten. Een ander erlies was het vertrek van Leo de Rijke, onze tweemalige club kampioen. Wat de club verder betreft mag ik wel stellen dat we in 1983 ons ledental gelukkig op peil hebben kunnen hou den. De toekomst ziet er ech ter wat minder rooskleurig uit. We zullen de grootste moeite hebben om in 1984 ons ledental te handhaven zoals het zich laat aanzien. Gezien het feit dat Leusden nog steeds een stijgend in wonertal kent een uiterst vreemde en bedenkelijke zaak. Ik hoop dat het niet zo somber wordt als we ons voorstellen, en we volgend Joop van Santen jaar wederom met vier teams aan de schaakcompetitie kunnen deelnemen. Onze jeugd maakt goede vorderin gen en zal in de toekomst van zich laten horen hetgeen voor de club een goede zaak is. Het probleem van het clubgebouw op het Buining park zal op korte termijn in goede harmonie met de be treffende clubs tot een goed einde worden gebracht, zo dat we in augustus 1984 ho pelijk in een gerenoveerd clubhuis aan de slag kun nen." gaand weer moest worden geslo ten. De postduivenjongens van de PVL vierden voor het laatst hun jaarfeest in de oude lokatie van ,,de Rosmolen" en met nieuw- bouwplannen in het verschiet Niet direct vallend onder het be grip sport, maar wel erg spannend en net echt was de kaping van het Pontreintje half februari Collega- carnavallers uit de keistad werden gegijzeld en later tegen een uit bier bestaand losgeld weer in vrij heid gesteld. Die gebeurtenis hield badmintonclub BVO niet af van promotie. De eerste twee teams profiteerden van een extra regeling om hogerop te komen De Haaien sloten de kortste maand van het jaar af met promo tie van twee zwemteams Maart Half maart tekenden Richard Beumer en Rob Ton hun trai nerscontract met Roda '46. Beu mer prolongeerde zijn taak en Ton volgde Evert van Ginkel op met ingang van het nieuwe sei zoen. Op 23 maart werd per ad vertentie om opvolgers van onze sportmedewerker gevraagd Daarop komen wij later nog wel terug, maar vlot ging het in het begin niet Na een wel zeer nat voorjaar kwam het tennisseizoen langzaam op gang. Met twee nieuwe banen bij Leusden" en drie bij Lockhorst, hetgeen het ge meentelijk totaal op 28 buiten- en 6 binnenbanen bracht. De mo torcrossers mochten - onder hef tige protesten van omwonenden - proefdraaien op de Leusderheide April Begin april won de OLS de Heerd het bijna verregende 11e schoolvoetbaltoernooi. Veel goed nieuws stond in de krant van 12 april Roda-zondag promoveerde, de Leos-dames werden kampioen en klommen een klasse op, het geen ook het geval was met de waterpolodames. De clubkam pioenschappen van BVO werden gewonnen door Joop Paschedag en Margriet Timmerman Vivian Zoetmulder werd districtsjeugd kampioen luchtgeweerschieten. Eind april begon onze medewerk ster Thea Middelkoop met een nieuwe serie over het wel en wee van de sportclubs en als sluitstuk van de maand werd de minigolf- baan bij het zwembad officieel in gebruik genomen In de hoop, dat daarbij de rode cijfers uit de Ba- voort-exploitatie zullen verdwij nen. Bob van Leeuwaarden en Anneke Zuer werden BCL-club- kampioen en voor het eerst sinds vele jaren ontbrak de autocross op het OVL-programma Mei Op 8 mei werd Heren I van de hockeyclub kampioen en weer 1e klasser. De dames handhaaf den zich goed in de een jaar eer der bereikte 3e klasse. Het zwart- kruitschieten half mei op de Leus derheide was weer een machtig spektakel en het lijkt erop, dat dit evenement komend jaar als Euro pees kampioenschap zal worden vervolgd. In Sport Cursief 382 neemt onze sportmedewerker - na bijna elf jaar - al voorzichtig afscheid en afstand. Henk Jan Westland (voor het gros van de hap) en Barbara Drenthe volgen hem op. Eind mei kreeg Roda-zaterdag nog een extra kans op promotie. De beslissingswedstrijd tegen het Utrechtse Hercules ging echter kansloos verloren Dat werd dus uithuilen en opnieuw beginnen. Overigens ook voor SV Achter veld, dat naar de 2e klasse degra deerde. Juni Impala-gymnastiek vierde begin juni haar 15-jarig bestaan met Gijs van Woudenberg. Gijs van Woudenberg: „Privatisering belangrijk onderwerp" Wethouder G. van Wou denberg die onder meer sport in zijn portefeuille heeft zitten is bijzonder ver heugd te kunnen constate ren dat de sfeer bij de clubs die Leusden rijk is (±45) bijzonder goed te nomen is. Vele Leusdenaren worden op uitstekende wijze door het kader bij de verenigin gen bezig gehouden. Veel is er het afgelopen jaar na goed en redelijk overleg tussen clubbestuurders en ge meenteraad in de gemeente Leusden tot stand gebracht. Om een paar dingen te noe men. De tennisclubs kregen enkele banen erbij en kun nen op fraaie accommoda ties goed uit de voeten. De postduivenciuo zag hun wens, een eigen clubhome, eveneens in vervulling gaan. Hspuparkeerplaatsenbe- stand is bij de diverse ac commodaties behoorlijk uit gebreid. Tevens stelden we geld beschikbaar voor het onderzoek naar de haalbaar heid van de sportzaal in Ach terveld terwijl ook het geld voor de renovatie van het clubgebouw op het Burg. Buiningpark in principe klaar ligt. Een opmerkelijk feit in 1983 was het afscheid van de voorzitter van de sportstichting de heer Ped- demors die in de heer Boeh- lé zijn opvolger kreeg. Wat 1984 betreft zit er veel in het vat al zal het bezuinigen, de privatisering, een belangrijk onderwerp van gesprek gaan worden. Ik hoop dat de clubs die het gebouwtje op het Buiningpark willen gaan runnen het snel onderling eens gaan worden. Of er veel financiële vorderingen be treffende de sportzaal in Achterveld gemaakt zullen worden, is afwachten gebla zen. We zijn er mee bezig, maar garanderen kunnen we nog niks. In 1984 zal mis schien ook duidelijk worden of de hockeyclub een kunst grasveld i.p.v. de twee gras velden op het park erbij gaat krijgen. Tenslotte hoop ik dat de affaire rond De Inslag naar ieders tevredenheid tot een goed einde zal lopen zodat de Leusdense tenni- sers nog lang van deze ac commodatie gebruik kun nen blijven maken. Hoe het precies zal gaan aflopen is nog niet te zeggen. 1984 zal het ons leren." Het voetbalseizoen wat in 1983 ten einde liep kreeg voor Achterveld een bijzon der teleurstellend slot. (Trai ner Pierre Kisters hierover) „Normaal gesproken heb je aan 18 punten genoeg om het degradatiespook te ont lopen. Het mocht helaas niet zo zijn. De vele blessures enerzijds en een ongelukkig competitieverloop aan het slot van de competitie an derzijds dat mede- degradtiekandidaten gun stig in de kaart speelde, wa ren hier vooral debet aan. „Met frisse moed zijn we in de 2e klasse aan de slag gegaan en de gevolgen ble ven niet uit. We draaien mee in de top van de 2e klasse en als alles mee zit en de voor tekenen niet bedriegen re ken ik erop dat we binnen een jaar het verloren gegane terrein hebben heroverd." Over een eventuele con tractverlenging laat Pierre Kisters zich niet uit. „Inmid dels vertoef ik al 5 jaar in de Achterveldse gelederen. In principe vind ik dat lang ge noeg. In 1984 ga ik weer om de tafel zitten en wordt de zaak besproken. Een even tuele promotie staat hier los van. Ik ben ervan overtuigd dat we met deze ploeg in de 1e klasse thuis horen. Of ik er dan nog ij zal zijn, blijft voorlopig een open vraag." volking van Leusden in de laatste vier jaar met 13% was gestegen, terwijl het aantal sporters met 26% toenam. Vooral veel leden- aanwas werd genoteerd bij bad minton, tennis en hockey. Het zo merse weer speelde de duivenlief- hebbers goed in de kaart. De bouw van het eigen clubhuis vor derde goed. Het gebouw nabij de ijsbaan zal in de wintermaanden tevens door ijsclub Zwanenburg worden benut. Vijf Haaien hebben - overigens zonder potten te bre ken - deelgenomen aan de Neder landse zwemkampioenschappen te Amersfoort. Oktober Het duo Jacobs werd clubkam pioen van de jeu de boulers en de badmintoncompetitie ging met wisselend succes voor de Leus denaren van start. De voetbal- en korfbalteams presteerden nog goed, evenals de hockeydames. De hockeyheren zakten na een goed begin sterk af. Zowel de hockeyclub al de badmintonclub Leusden vierden hun 10-jarig be staan. Het hockeyfeest werd door een ongelukkig voorval overscha duwd. Het onderlinge biljarttoer- nooi van de drie Leusdense clubs kreeg BVL-voorzitter Van Maurik als winnaar en het 9e schoolvol- leybaltoernooi werd een zege voor de Geref Basisschool. Het comité Tour de Junior Achterveld kreeg in de persoon van Wout Meinten (rechts) de Jaro van Rootselaar-trofee Leuke successen voor de ruiters van Nimmerdor en voor enkele Heuvelcrossers. Op 29 oktober opende Roland v.d. Voorde Sport school 2000 en tafeltennisclub TTCL werd met een feest 20 jaar. November „Binnen een jaar terrein heroverd" een sportfeest in de Korf. Leo de Rijke prolongeerde het clubkam pioenschap van de schaakvereni ging Leusden en wegens bonje - ook een beetje door het slechte weer - werd de voetbalwedstrijd gemeentesecretarie-gemeente werken bij 0-2 voortijdig afgebro ken. Dat heette toen nog geen stipheidsactie. Inmiddels promoveerden de stan daardteams van de LTV's de EemmelaarenLeusden". De trim- en toerclub oogstte suc ces met de fietsvierdaagse en be kend werd, dat de „pinval" van 53.273 stuks, geproduceerd door Ros Beyaert II, de hoogste in het bowlingseizoen was Onder bijna tropische weersomstandigheden werd Roda's slotdag afgewerkt. Perry Wendel won de penalty-tro fee, de zaterdag-dames klopten hun zondag-collega's en De Gansbokaal kwam wederom in handen van de afdeling Zaterdag. Op 18 juni vierde Lockhorst het 20-jarig bestaan en tijdens de grote feestavond werden de vele tenniskampioenen gehuldigd. De 7e wielerronde van Leusden zag ditmaal geen plaatselijke win- naar(s) en de lokale tennisjeugd hield een leuke vaardigheidsdag Bij het touwtrekken van de PJGU bleef de ploeg uit Woudenberg het langst droog en werd derhalve winnaar Bijna wekelijks reden de fietscrossers hun wedstrijden en ruim 1100 deelnemers werden ge teld bij de zwemvierdaagse. De SVA-dames werden kampioen en promoveerden. Juni sloot af met de clubkampioenschappen van de Haaien, nadat 't Palet weer schoolzwemkampioen was ge worden Juli Het nieuws werd schaarser en de krant daarom dunner. Op 7 juli werd de Sportnota 1983 door Sportstichtingsvoorzitter BW Paddemors aan B W aangebo den Merkwaardig was. dat de be- Augustus De 26e Tour de Junior heeft van 7 t/m 13 augustus het leven in Achterveld geheel in de greep van de (jeugd)wielersport gehouden. De enige Leusdense deelnemer, Paul Ham, finishte als 49e. Voor afgaand aan de Tour vond de Ronde van Achterveld plaats met Paul Ossendrijver als 7e bij de liefhebbers en Gijs Oudshoorn als 2e gentleman. Hoewel op de 13e gehouden, werden het Ro(h)da-toernooi een succes. Op het Buiningpark ontmoetten el kaar twee Roda's en twee Roh- da's. Roda JC uit Kerkrade werd winnaar. Het Antilopentoernooi met 60 deelnemende teams op 20 augustus was het volgende grote evenement. De thuisclub, zeer bescheiden in de uitslagen, liet de eer duidelijk aan de visite. Ton Schuur en Betty Klave werden clubkampioen bij de LTV Leusden en Herman Bruins uit Amstelveen is door kc Antilopen als nieuwe hoofdtrainer aangetrokken. Op 27 augustus werd Leos 3e op een door de Leusdenaren georgani seerde volleybalvierkamp. September De septembermaand begon goed met het bericht, dat Jo- landa de Wildt (Leos) was geko zen in de damesploeg van Jong Oranje B Successievelijk kwa men de veldsporten weer op gang, nadat FC Opstelten voor ,,10 jaar zaalvoetbal" was gehul digd en door Bos en Heide op nieuw aangekleed. Bar slecht weer bracht „slechts" 2500 deel nemers aan de start van de Bata- vus-toertocht op 3 september. Een achttal Heuvelcrossers uit Leusden fietste mee in het we reldkampioenschap te Slagharen. Het eremetaal bleef echter nog buiten hun bereik. BVL kreeg in de heer Van Maurik een nieuwe voorzitter en John Kramer - dit is ook een bericht over biljarten - won in Leusden de driebandenfi nale. Op de eerste zaterdag van no vember trok als vanouds de Hu- bertusjacht weer door het land goed Den Treek. Het fraaie herfst weer lokte zeer velen naar het kleurige kijkspel. De badminton club Leusden vierde het 10-jarig bestaan en E Klok won het biljart- kampioenschap libre 3e klasse van het KNBB-district Eemland. Op 9 november trad de heer B.W. Peddemors af als voorzitter van de Sportstichting Leusden. Acht jaar bekleedde hij die functie en Pierre Kisters De postduivenhouders in Leusden kregen een nieuw clublokaal. Rob Ton (links) en Richard Beumer werden door Roda 46 voor respectievelijk de zondag- en zaterdagafdeling gecontracteerd als trainer coach. Tafeltennisclub Leusden vierde haar 20-jarig bestaan. Een receptie vormde een onderdeel van de festiviteiten

Leusder Krant | 1983 | | pagina 6