Goede wensen en ironie voor B&W van Leusden Expositie Vrije Kwasten Oud en nieuw markt Blijhof sloeg aan I Vernielingen in Bieshaar PJGU nieuwjaars receptie LEUSDEN Vuurwerk verkocht aan minderjarigen NIEUWJAARSRECEPTIE DRUK BEZOCHT Planadvies groep Leusden in vergadering w vreekin degemeerie^ X Muskusrat (1) DINSDAG 3 JANUARI 1984 plaatselijk nieuws (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN - De nieuwjaars receptie van de gemeente mocht zich maandagavond verheugen in een grote be langstelling. Een lange rij Leusdenaren trok aan het college van burgemeester en wethouders, vergezeld door hun echtgenotes, voorbij. In het algemeen bleef de con versatie beperkt tot het uit wisselend van nieuwjaars wensen. Enkele Leusdense groeperingen maakten ech ter van de gelegenheid ge bruik om aandacht te vragen voor hun problemen. Toneel vereniging „De Eendracht" liet „Thomasvaer en Pieter- nel" verschijnen. De nieuwjaarsreceptie werd drukker bezocht dan ooit tevoen Veel vertegenwoordigers van ver enigingen. clubs, organisaties, po litieke groeperingen waren naar het gemeentehuis gegaan om het de leden van het college en de ge meentesecretaris de hand te schudden De deputaties van de Achterveldse en Leusdense carnavalsverenigin gen vielen zoals gewoonlijk erg op door hun kleurige carnavalskledij Zoals de traditie dat wil kwamen de carnavallers niet met lege handen naar het gemeentehuis Prins Do- rus Puup de Negende van de Achterveldse Puupenkoppen bood de burgemeester twee bakstenen, een troffel, een zakje zand en een zakje cement in geschenkverpak king aan. De Achterveldse prins wilde met dit symbolische ge schenk nog eens extra het motto van de Achterveldse Puupenkop pen benadrukken Het motto voor 1984 is ..Achterveld bouwt door". Voor de huidige prins een serieuze zaak, want hij wil graag in Achter veld gaan wonen, het wachten is echter op een huis dat gebouwd zou moeten worden Voorstanders van een VOC trakteerden wethouder Van Woudenberg op ironische woorden Prins Willem I van de Leusdense carnavalsvereniging .Gouden Klomp" zei voor een serieuze zaak naar de receptie gekomen te zijn. Allereerst sprak de prins de wens uit dat de gemeente kans zou zien om alle problemen die in 1984 ontstaan, nog in datzelfde jaar op te lossen. Van één probleem wilde de Leusdense Prins de gemeente wel direct bevrijden. De ..Gouden Klomp" wil net als nog een aantal andere gegadigden graag een bod uitbrengen op de tennishal ..De Inslag". Omdat men de indruk had dat het hele gebouw toch voor een ..prikkie" in andere handen over gaat, dachten de carnavallers het hele gebouw wel voor een ..appel en een ei" te kunnen kopen Ter plekke kreeg de burgervader dan ook een dos met een appel en een ei overhandigd VROUWEN Namens de ..vrouwen in Leus den" sprak Ineke Jansen de burge meester en zijn wethouders toe. ..Wij zijn zeer verheugd dat wij binnen éen jaar na het raadsbesluit over de invulling van de kelder, onze intrek konden nemen in het Vrouwenontmoetingscentrum." zo begon de woordvoerdster van de Leusdense vrouwen haar toe spraak. Niet alleen het begin van de rede was ironisch, want zoals vrijwel iedereen in Leusden weet wordt er nog steeds gepraat over de invulling van de kelder van het gemeentehuis Mevrouw Jansen schetste een beeld van de activitei ten zoals die plaatsgevonden zou den kunnen hebben als er een vrouwenontmoetingscentrum van de grond was gekomen Genoemd werd onder andere een cursus ..Isoleer uw eigen muziekinstru ment" en een spoedcursus ..Vrou wen Bouwen", met als seizoenthe ma ..warenhuizen" Voor de wethouder van onder wijs en elzijn, de heer Van Wou denberg hadden de vrouwen de attributen meegenomen die nodig zijn om het vrouwenontmoetings centrum. mocht dat gerealiseerd worden, te openen Wethouder Gijs van Woudenberg liet zich door alle sarcasme in de toespraak niet uit het veld slaan Hij nam de ..geschenken" in ontvangst en gaf te kennen dat hij graag gevraagd wilde worden om het vrouwenont moetingscentrum te openen Leusdens toneelvereniging Eendracht" heeft het afgelopen jaar sterk de aandacht getrokken met de viering van het vijftigjarig bestaan van de vereniging Men heeft er kennelijk nog niet genoeg van want op de tweede dag van het nieuwe jaar had een drietal leden zich alweer in het toneelkostuum gehesen. Dick van de Engel en Nanda van Oort als Thomasvaer en Pieternel en ..Stadsomroeper Ido van Bockel lieten op hun manier het oude jaar nog even de revue passeren Ook Thomasvaer en Pieternel lieten in hun tweespraak de nodige ironie doorklinken Achtereenvolgens kwam het wa renhuis. de tennishal en de kelder van het gemeentehuis ter sprake Voor 1984 vragen Thomasvaer en Pieternel zich af of er nu echt een warenhuis komt, of er een school voor voortgezet Basisonderwijs ge sticht kan worden en of Bertje van de KRO kans ziet een goed pro gramma over Leusden te maken. Als het aan ..Eendracht" ligt komen Thomasvaer en Pieternel volgend jaar weer even langs om terug te blikken. De nieuwjaarsreceptie werd muzikaal opgeluisterd door het geheel uit ambtenaren bestaan de orkest ..Hammer and Field". Dit orkestje treedt de laatste tijd steeds meer voor het voetlicht nu men wat vertrouen heeft ge kregen in de eigen muzikale prestaties. De Achterveldse prins bood de burgemeester ook een ..kado aan De voordracht van Thomasvaer en Pieternel j ACHTERVELD - Het is al weer geruime tijd geleden dat de amateur schildersvereniging "De Vrije Kwasten" in Achter- [veld een expositie hield. Deze .schildersvereniging, die inmid- dels 10 jaar bestaat, expo seerde reeds driemaal in Ach terveld. De laatste maal was tijdens de viering van Achterveld 600 in de boerderij "Groot Sandbrink". Ondanks de grote belangstel ling blijken toch velen de expo sitie niet te hebben bezocht. Op zondag 8 januari zullen de schilders van de Vrije Kwasten hun werk weer tentoonstellen in D'Ouwe Peerdestal van hotel De Roskam. De expositie zal zondagmiddag om 13.30 uur ge opend zijn waarna men tot don derdagavond 5 januari de ten toonstelling kan bezoeken. De naam Vrije Kwasten zegt het al. Het werk verschilt sterk van el kaar Niet alleen in techniek maar ook in stijl. De kwaliteit van de werkstukken is in de loop van de tijd sterk verbeterd. Doch het be langrijkste is dat het elan waar mee gewerkt wordt, hetzelfde is gebleven De werkstukken blin ken uit door hun spontaniteit Dit blijkt uit de etsen aquarellen en Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Hoofdredakteur: Marnix Kreyns Redaktie Bertien Engelkens Caspar van Loo Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant. Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17 00 uur Telefoon 033-941495. Abonnementsgeld 62.60 per jaar. 31.80 per halfjaar. 16,15 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 16141. toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbetaling van 5.- per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro 871441 t.n.v BDU b.v te Barneveld. met duidelijke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. de olieverfschilderijen. Buiten die werkstukken zijn er ook nog emailles op koperen te zien. De expositie is ook bedoeld om het schilderen in Achterveld van de grond te krijgen. Reeds enige tijd zijn enkele leden van de Vrije Kwasten bezig om elke dinsdag avond met een aantal Achtervel- ders zich de teken- en schilder kunst eigen te maken Dit wordt gedaan in de Moespot LEUSDEN - De Planadviesgroep Leusden, die de gemeente advi seert over sociaal-culturele en welzijnszaken, vergadert dins dag 4 januari. Deze bijeen komst begint om 20.15 uur en wordt gehouden in het gebouw tje van TussenTijds aan de I Stijgbeugel 32. Op de agenda staan een korte in leiding door een medewerker van TussenTijds. de afhandeling van het sociaal-cultureel programma 1984 en het raadsvoorstel over de j emancipatieaktiviteiten in dit jaar. LEUSDEN - Tijdens de jaar wisseling zijn in winkelcentrum De Bieshaar in Leusden-Zuid vernielingen aangericht. De lichtreklame van de Rabobank moest eraan geloven en een gro te PTT-bus werd volledig ge sloopt. Bovendien werd bran dend vuurwerk in de brievenbus van de Rabobank gedaan. Later kon de rijkspolitie de daders, twee minderjarige jongens uit Leusden, aanhouden. LEUSDEN - Het bestuur van de PJGU, afdeling Leusden houdt op woensdag 4 januari zijn nieuwjaarsreceptie. De bijeen komst wordt gehouden in De Til aan de Hamersveldseweg 30. Vanaf 20.00 uur is iedereen wel kom. LEUSDEN Dinsdag 3 januari 20.00 uur: Commissie ÓW/RO, commissie kamergemeentehuis. Woensdag 4 januari 14.00-16.30 uur: Kindercarrousel film in De Til. Hamersveldseweg 30 Woensdag 4 januari 20.00 uur: Nieuwjaarsreceptie PJGU. De Til, Hamersveldseweg 30 Donderdag 5 januari 10.00 uur: Nieuwjaarsbijeenkomst Ned Bond van Plattelandsvrouwen. De Kom. Hamersveldseweg Donderdag 5 januari 14.00- 16.30 uur: Kindercarrousel: Spel- i letjes en knutselen, 't Claeveren- blad. noodlokaal. Stijgbeugel. Maandag 9 januari 20.00 uur: Commissie Welzijn en Onderwijs, Commissiekamer gemeentehuis Dinsdag 10 januari 19.30 uur: Kerstboomverbranding?, terrein achter de Koningshof. Centrum- weg LEUSDEN - De "oud-en-nieuw" rommelmarkt voor kinderen af gelopen vrijdagmiddag was een succesvolle nieuwe aktiviteit van speel- en recreatievereni ging Blijhof. Ongeveer 40 kinde ren waren vanaf elf uur 's mor gens aanwezig om hun kraam pjes in te richten en te versie ren. 25 kraampjes waren over de twee zalen van Blijhof ver deeld. De prijzen van de meege brachte spullen werden door de kinderen zelf bepaald, soms bij gestaan door enkele ouders. Voor de officiële verkoop werd er al druk gekocht en verkocht door de "marktlieden" onderling Tijdens de verdere middag kwa men regelmatig kinderen en vol wassenen even binnenwippen om te snuffelen. Over de resultaten van de ver koop waren de kinderen erg tevre den Ofschoon Karin Oskamp, een van de organisatrices van deze dag, meer publiek had ver wacht. vond ook zij deze nieuwe aktiviteit voor herhaling vatbaar De overdekte rommelmarkt was een geslaagde nieuwe aktiviteit van Blijhof. LEUSDEN - Tegen Leusde- naar L. van G. heeft de rijkspoli tie proces-verbaal opgemaakt omdat zijn bedrijf vuurwerk ver kocht aan minderjarigen. Een moeder had bij de rijkspolitie geklaagd, nadat haar tienjarige zoon en een evenoud vriendje met gekocht vuurwerk uit het bedrijf van Van G. thuiskwamen. De politie stelde na onderzoek vast dat aan nog meer minderja rigen vuurwerk werd verkocht. '7 C v,v L- De graaf, die in 1905 tien paar muskusratten liet overkomen uit Noord- Amerika en uitzette in zijn vijver bij Praag, zal er beslist niet bij stilge staan hebben hoeveel last hij ons, jaren later, zou aandoen. Hij zou zich anders vast wel tien maal bedacht hebben. Omdat de leefomstandig heden in die vijver voor de muskusratten ideaal waren, ze geen natuur lijke vijanden daar had den en ze behoren tot de orde der knaagdieren, dus familie van de konij nen, vermenigvuldigden zij zich in diezelfde mate. Het wijfje werpt drie tot vier maal per jaar, meestal zeven tot acht jongen. Een klein reken sommetje leert ons dat er op deze manier, na vijf jaar, zo n vijftigduizend nakomelingen zijn. Al spoedig werd de vijver dan ook te klein en ver spreidden zij zich over de omstreken. Na enkele ja ren hadden ze heel Bohe- men overspoeld. Na tien jaar schatte men het aan tal, dat in Midden-Europa leefde, op twee miljoen en thans komen ze in heel Europa voor en zelfs in China. Na ook in Bel gië te zijn waargenomen, werden de eerste exem plaren in 1942 in Noord- Brabant gezien. Nu zijn al die muskusratten, waar we thans mee opge scheept zitten, niet al leen afkomstig van die tien paren van de graaf. In de loop der jaren zijn er, van tijd tot tijd, uit pelsfokkerijen nog wel eens een paar ontsnapt, maar dat waren bijna al tijd mannetjes; de vrouwtjes hebben blijk baar niet zoveel behoefte om de vrijheid te kiezen, ze zijn van nature wat meer aan de nestplaats gebonden. Op zichzelf doen ze niet zo erg veel schade, al vergrijpen ze zich wel eens aan veld gewassen, in hoofdzaak bieten, rapen en bloem bollen. Ze leven namelijk van waterplanten, in hoofdzaak van de wor tels. Op die manier dra gen ze zelfs bij aan het schoonhouden van slo ten, vaarten en waterlo pen. Hun aanwezigheid verraden ze door los op het water drijvende wa terplanten. Hun vacht va rieert in kleur van zilver achtig bruin tot bijna zwart en bestaat uit dicht onderhaar dat tegen wa ter bestand is en lang, glinsterend bovenhaar. Die vacht is zeer gezocht voor de vervaardiging van bisambont, waarom hij ook wel bisamrat wordt genoemd. De voe ten zijn breed en plat, de achterpoten van zwem vliezen voorzien. Zijn vlees moet erg smakelijk zijn, al doet zijn naam voor de consumptie niet zo prettig aan. Daarom wordt hij in België, waar hij veel wordt gegeten, dan ook liever waterko nijn genoemd. In ons land hoor je deze naam ook steeds meer gebrui ken. Zijn totale lengte be draagt ongeveer zestig centimeter, met inbegrip van vijfentwintig centi meter voor de ge schubde, zijdelings afge platte, als roer dienende staart. Het gewicht ligt zo rond de kilogram, een flinke knaap kan wel an derhalve kilo zwaar wor den. G. van L.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3