Jaap Buursma: Koning Voetbal's kantonrechter Het is oliedom als spelers in woord en gebaar protesteren" Kantongerecht Amersfoort eusd er hron ■s I Lid van de Tuchtcommissie afdeling Utrecht Aan de Jan van Arkelweg 41 te Achterveld opent Tiny Bontje-Pronk op woensdag 4 januari 1984 om 14.00 uur DE VINGERHOED Wij houden open huis van 18.00 tot 20.00 uur. DINSDAG 3 JANUARI 1984 interview ..Ik zeg zo vaak tegen de jongens, denk erom. zon scheidsrechter maakt ook fouten'' AMERSFOORT - Jaap Buurs ma, die móét u kennen, als u thuis bent in de plaatselijke voet balwereld. Het zou misschien een gunstig teken kunnen zijn, als u deze magistraat niet kent, want dat zou kunnen betekenen dat u zich op de voetbalvelden als een volledige brave borst hebt gedragen. Menige voortva rende trapper en rappe prater weet evenwel wel dat Buursma al sinds mensenheugenis de kan tonrechter van Koning Voetbal is, anders gezegd vertegenwoor diger van de Tuchtcommissie van de afdeling Utrecht. Mocht u Jaap Buursma toch niet als zo danig kennen, dan moet u in ieder geval van hem hebben ge hoord vanwege zijn vele be- stuurswerk op Birkhoven, waar te zijner tijd stellig een pad naar hem zal worden genoemd. Dat zal zeker niet het pad zijn dat uiteindelijk naar dat tweede openluchttheater op Birkhoven leidde, waar het drama ,,De Zwa nenzang van SC Amersfoort" ten tonele werd gevoerd. Buurs ma - dit voor de goede verstaan ders - was niet meer in funktie toen de laatste voorstelling van deze tragedie plaatsvond. We willen eigenlijk helemaal niet meer praten over dat druilerige stuk|e voetbalgeschiedenis, want met Jaap Buursma kun je immers over gezelliger onderwerpen babbelen Hoewel strafzaken, toenemende agressie, mo lesteren van scheidsrechters, slaan naar tegenstanders, pootje lichten van doorgebroken spitsen en ga zo maar door, daar ga je toch niet lekker even voor zitten om er met krullende neus over te babbelen Maar goed. het is niet anders. Jaap Buursma is de man van de rechtspraak voor voetballers en die moet er nu eenmaal zijn Bovendien is het beslist niet zo dat deze welluidend pratende medeburger met een bepaal de wellust op die stoel achter de groene tafel zit om ondeugende voetbaljon gens (en tegenwoordig ook meisjes) vermanend toe te spreken en hen kil en koel naar de letter der voorschriften te straffen Buursma zit achter die tafel als mens die democratisch probeert te dénken en dienovereenkomstig te han delen Geen peuleschilletje, want zo'n man doet het natuurlijk in de ogen van vele betrokkenen nooit goed Zo'n woord als Tuchtcommissie is na tuurlijk ook niet direkt een begrip waar de wangen gezond van gaan kleuren Tucht is iets wat naar voormalig zwaar- gebarricadeerde tehuizen riekt waar strenge opvoeders met plak en rotting gereed stonden om je mores te leren Jaap Buursma bevestigt dat wel, maar wie weet er zo gauw iets anders9 ,,Dat begrip is niet uit onze kringen voortge komen. Vroeger had je bij ons de Commissie van Onderzoek Hoe ze aan de benaming tuchtcommissie" zijn ge komen, weet ik niet. Aldus Buursma. die er kennelijk niet van wakker ligt. Tucht is in ieder geval heel wat anders dan ontucht, stellen we vast, en daar wordt hartelijk om gelachen. HOOG CIJFER We worden meteen weer serieus, want we willen zo graag eens weten of de toenemende agressie in deze inge wikkelde samenleving ook een toene ming van het aantal strafzaken bij de voetballerij heeft veroorzaakt. Buursma kan daarover geen juichkreten door zijn stijlvolle patriciërshuis ten gehore bren gen „Ik wil er op wijzen dat agressie niet iets van de laatste tijd is. Die is er altijd geweest. Vorig jaar dachten we dat er een daling in het aantal strafza ken zou komen. Er was vorig jaar december namelijk een daling maar in het begin van het nieuwe jaar was er weer een stijging. Uiteindelijk is dat weer zo opgelopen dat we in het sei zoen '82-'83 het grootst aantal strafza ken hebben gehad van de laatste vijf jaar. Dit nieuwe seizoen zitten we weer met een enorm aantal Na het weekend van 19/20 november hadden we in de afdeling Utrecht in het nieuwe seizoen al 1430 gevallen. Dat is weliswaar 30 minder dan vorig jaar om dezelfde tijd, maar dat is toch een hoog cijfer Waar moet dat heen?" Een retorische vraag van een man die als sinds 1956 met strafzaken bezig is en ondanks zijn leeftijd (66) vol gend jaar nog wel een periode van drie jaar voor deze rechtspraak beschikbaar wil blijven Hoe zou toch allemaal zo komen? Is het de werkloosheid die van invloed is. is het de TV die een slecht voorbeeld geeft, is het het teruglopend normbesef bij de burgers? Cliché opmerkingen, waar iedereen wel zijn zegje over kan doen. Jaap Buursma kan het ook niet allemaal afdoende verklaren. „Er is wel eens geopperd dat het te maken heeft met het vallen van de bladeren en in het voorjaar weer met het groeien van de bladeren. Er is een scala van zaken die meespelen. Heb je een elftal met oudere spelers en loopt daar een jonge scheidsrechter, die het nog moet leren, dan loop je de kans dat die jongens zo'n beginneling gaan uit proberen. Ik heb van een scheidsrech ter gehoord, waar ze tegen zeiden, jij moet het zeker nog leren Die man was al wat ouder en die zei tegen die speler, jij hebt het dan ook niet ver gebracht, vriend, want anders speelde je v^el in het eerste" Een goed antwoord, dat de meeste arbiters misschien pas bedenken als ze vermoeid in hun hokje over de zo juist gespeelde wedstrijd zitten na te pein zen. Een wonderlijke hobby evengoed, die van scheidsrechter. Geen wonder dat de Tuchtcommissie primair stelt dat de scheidsrechter in bescherming dient te worden genomen Als een arbiter die bescherming niet zou genieten was hij zonder meer een vogelvrij iemand en waren er binnen de kortste keren geen mensen meer te vinden die het zwarte pak zouden willen dragen. Dat betekent aan de andere kant wel dat de scheids rechter de man is die in wezen altijd gelijk heeft. Daarom is het zo oliedom als spelers in woord en gebaar gaan protesteren Ze trekken immers altijd aan het kortste eind en het enige gebaar wat zij daarna nog kunnen maken is het openen van hun beurs om er een flap van 25 gulden uit te halen voor het betalen van de onvermijdelijke boete Jaap Buursma hierover „Je maakt het nooit mee dat een scheids rechter. als hij een beslissing heeft genomen, na zo'n kreet van een speler die beslissing ongedaan maakt Zo'n speler bedenkt pas dat hij zijn mond had moeten dichthouden als de scheids rechter al aan het schrijven is" SMOEZEN Wat spelers ook dienen te bedenken is het feit dat scheidsrechters de ge boekte waarschuwingen na de wed strijd niet meer uit hun boekje kunnen schrappen Verontschuldigingen kun nen worden aangeboden (altijd een verstandige zaak) maar smoezen over het ongedaan maken van beslissingen heeft geen zin. Jaap Buursma wijst wat dat betreft ook in de richting van de scheidsrechters zelf .We hebben het een keer meegemaakt, dat de scheids rechter er van beide partijen eén had uitgestuurd Na afloop die jongens aan het smoezen met de scheidsrechter, zo van „die knapen hebben toch al hun straf gehad want ze hadden al de hele wedstrijd niet meegespeeld en zo En kunt u het niet blauw-blauw laten, scheids, want jij doet het toch ook voor je lol Akkoord, zegt die scheidsrechter, maar dan een man een man. een woord een woord er wordt verder niet meer gepraat. Maar wat gebeurt er9 Er was ook een rapporteur bij geweest en die kwam maar nooit de bestraffing van die twee jongens tegen Dus die belt de bond en die bevestigde dat er niets vermeld stond. Die zaak kwam toen in de Commissie van Onderzoek. Kwa men al die mannen opdraven. Is er bij jullie één uitgestuurd? Nee hoor, dat was een verkeerde melding Er was echt niets gebeurd. Niemand had er iets van gezien. Toen is er gesteld, als er dan niemand op komt draven, dan wordt er een spelverbod opgelegd Eerst zal die naam van die speler tevoorschijn komen. Toen gingen ze door de knieën. De scheidsrechter had nog wel op de gang gezegd, sportbroe- ders laten elkaar niet vallen, maar het pakte v/el zo uit. Met die scheidsrechter was het toen meteen gebeurd Molesteren van scheidsrechters, laten we het daar eens over hebben. Kwam dat vroeger minder voor? Jaap Buursma herhaalt dat agressie altijd heeft bestaan en dat vergelij king met vroeger niet geheel opgaat omdat er vroeger veel minder elftal len speelden. Maar goed, het is toch heel opvallend hoeveel mannen met het zwarte pak op de een of andere manier het idee krijgen dat ze niet met voetbal maar met karate bezig zijn. Buursma haalt een papier te voorschijn, waarop de getallen staan van het molesteren van scheidsrech ter in de periode '82-'83. Het is nogal wat. In Amsterdam 35 gevallen, in Arn hem 2. In Dordrecht 2, in Drente 5, in Gouda 4. in Den Haag 9, in Gronin gen géén, in Noord-Brabant 69, in AMERSFOORT - De heer H., een landbouwer uit Renswoude, hoorde een boete van f 3000,- tegen zich eisen op de zitting van het kantongerecht Amers foort van 21 december, omdat hij in strijd met het bestem mingsplan van de gemeente Renswoude op zijn grond bos had gerooid en een sloot had gegraven. Zijn verweer "ik heb het niet geweten" werd door de kantonrechter van de tafel ge veegd met de opmerking dat ie dere Nederlander langzamer hand moet weten dat overal be stemmingsplannen gelden. De vraag of er al met een herbe planting begonnen was, moest ontkennend beantwoord wor den door de raadsman, maar de oorzaak daarvan lag niet bij zijn cliënt, die van goede wil was, maar bij de gemeenten. De kantonrechter overwoog in zijn vonnis dat hij een hoge straf op zijn plaats vond, gezien de ernst van de zaak. Een mooi stuk natuur was verdwenen, daarvan getuigden de foto's uit het dossier. Noord-Holland 3, in Rotterdam 6, in Twente 10. in Utrecht 18, in Zwolle 5 en in Zeeland géén. Dus allemaal gevallen dat spelers de scheidsrech ter op de een of andere manier onvriendelijk streelden, om het maar eufemistisch te zeggen. De conclu sie is duidelijk. In het land van Toon de Soep zaten de handjes het meeste los, dan kwa men de jongetjes uit Mokum en op de "ledereen weet dat er aan het mi lieu gewerkt moet worden, wil ons land leefbaar blijven. In dit kader maakt de wet Ruimtelijke Orde ning het mogelijk om bestem mingsplannen buitengebieden te maken, waarbij uitdrukkelijk vast gelegd wordt wat agrarisch ge bruikt mag worden en wat be schermd moet blijven. U bent er te makkelijk overheen gehuppeld U had moeten weten dat dat bos moest blijven en u had moeten weten dat je voor iedere boom die je kapt een vergunning nodig hebt. Wat betreft de herbeplan ting heeft u wel uw goeie wil ge toond. Ik heb niet veel zicht op wat de gemeente beweegt bij het stagneren van die herbeplanting, maar ik hoop dat de gemeente zich houdt aan zijn bestemmings plan en niet met twee maten gaat meten". Hij week iets af van de eis en legde een boete op van f 2500,- "Ik hoop dat veel men sen hiervan leren" "Ik wel" verzekerde verdachte, die voor het eerst van zijn leven met de rechter in aanraking kwam. derde plaats de lieverdjes uit onze provincie. Misschien wordt daar niet zo gauw aan gedacht, maar zo'n scheidsrechter moet ook zelf zijn handen thuishouden Jaap Buursma verwijst naar de burger maatschappij waar ook niemand eigen rechter mag spelen Een terugslaande scheidsrechter is een foute zaak „Vele |aren geleden werd een scheids rechter geslagen en die nam het niet. Hij ging die speler achterna en mepte terug Die scheidsrechter kon toen met een dag met zijn handje zeggen In dit artikel spraken we al over de toeneming van strafzaken. Omdat we nu toch eenmaal met getallen bezig zijn, even de vermelding dat de afdeling Utrecht vorig seizoen zo'n 4700 zaken af te handelen kreeg Eigenlijk is dat een beetje verkeerde voorstelling van zaken Er waren in totaal 4700 aange melde gevallen en het aantal daarvan "Vertelt u het dan maar rond!" SCHOOLVERZUIM Drie schoolverzuim-zaken uit de gemeente Barneveld kwamen aan de orde, waarbij alleen in het geval van mevrouw B. uit Garde ren afgeweken werd van het vaste tarief, f 50,- per kind per dag. Zij voerde aan dat het plannen van gezinsvakanties voor haar een moeilijke zaak is, omdat haar man vaart en vaak lang van huis is Bo vendien weet ze niet van te voren of hij in de zomervakantie wel of niet mee op vakantie kan. Met kin deren op verschillende scholen, die ook niet allemaal dezelfde dagen vrij hebben, wordt het nog moeilijker Zij had daarom voor het jongste kind, dat maar 3 dagen krokusvakantie zou krij gen, 2 dagen vrij gevraagd om zo doende met z'n allen een week weg te kunnen Dat verzoek werd door de gemeente geweigerd, na dat eerst geïnformeerd was naar de hoeveelheid vakantie die het gezin het jaar ervoor had doorge bracht. Toen was er wel een zo mervakantie geweest, deze keer echter niet, maar dat was in de tijd van de krokusvakantie nog niet bekend De kantonrechter vond dat de gemeente Barneveld toch wel een redelijk soepel beleid voerde door eerst te informeren naar de andere mogelijkheden tot gezinsvakantie Het is nu een- behandelde zaken was 2952.1248 van de zondag, 1126 van de zaterdag. 365 van de jeugd, 156 van het zaalvoetbal. 30 van de zomeravondcompetitie en ook nog 27 van de dames Voor de door de Tuchtcommissie te behandelen za ken (de gewone overtredingszaken worden door de administratie van het Bondsbureau afgedaan) werden er 77 zittingen gehouden. Aan 23 zittingen deed onze Jaap Buursma mee En dan nog even het aantal zwaardere straffen drie spelers kregen zes maanden, acht een jaar, drie 2 jaar, 1 2Vz jaar. drie kregen drie jaar, één speler vier jaar en vier spelers vijf jaar. Dat liegt er dus niet om De cijfers lijken kil maar zoals dat ook in de gewone maatschappij gaat, achter elk geval staan mensen Jaap Buursma heeft daarover zo zijn eigen filosofie „Of bijvoorbeeld werk loosheid een rol meespeelt, dat durf ik niet te zeggen Ik kan me dat niet zo maal zo dat de inspecteur stren gere richtlijnen aan de scholen heeft gegeven, omdat de proble men de laatste jaren de pan uit rezen en het lesgeven ontwricht dreigde te raken door alle ver zuim. Niettemin achtte hij een va kantie voor het hele gezin één- goed voorstellen. Die jongens gaan voor de lol een partijtje voetballen en natuurlijk zijn ze het wel eens niet eens met de scheidsrechter Wat daarvan de aanleiding is weet ik niet altijd. Komt zo'n knaap voor de strafkamer, dan wordt er alleen gesproken over de overtreding die hij begaan heeft. In ernstiger gevallen wil ik nog wel eens de vraag stellen, hoe zo'n jongen er bij komt om dat te doen. Dan vraag je of hij soms moeilijkheden heeft waardoor hij zich zo liet gaan Als zo'n knaap een scheidsrechter molesteert dan wil het er bij mij niet in dat hij dat alleen maar deed omdat die scheidsrechter een verkeer de beslissing nam Ik zeg zo vaak tegen die jongens, denk erom, zo'n scheids rechter maakt ook fouten en die is de ene dag beter gedisponeerd dan de andere. Zelf voel ik me de ene dag ook happier dan de andere. In bepaalde gevallen komen die jongens zelf wel met die persoonlijke omstandigheden aandragen Een tijd geleden had ik ook een speler die een scheidsrechter had geslagen Zo te zien een jongen met een keurige achtergrond, maar wat was er aan de hand? Twee zaken van hem naar de knoppen, van huis gegaan met ruzie, wordt-ie bij het zaalvoetbal twee minuten eruit gestuurd. Dat nam die knaap niet, dus een heleboel commen taar Gevolg, geen twee minuten maar vijf minuten straf. Dat was te veel voor hem en dat mondde er in uit dat die scheidsrechter een klap kreeg Kijk, daar hou je natuurlijk wel rekening mee. hoewel je je natuurlijk wel aan bepaalde maatstaven moet houden, want je kunt niet de een een jaar geven en de ander twee jaar, als het om hetzelfde geval gaat. Bovendien speelt de strafkaart van de betrokken speler een belangrij ke rol". HVC U zi$t het wel, dit is een echte voetbalbabbel Kerels kunnen tot in het oneindige over dit soort zaken blijven praten en in de meeste gevallen wordt het er dan niet eens ongezelliger op. Met Jaap Buursma zeker niet De oude rot in het vak, als we hem zo eens oneerbiedig mogen noemen, kan die voetbalwereld niet zo maar verlaten. Jaren en jaren was hij de hele week bezig in die voetbalwereld Er waren weken bij dat hij nauwelijks thuis was. Buursma, die in zijn topjaren ook nog een reeks zakelijke beslommeringen had (vaak vroeg aanwezig en pas laat weer thuis), werd al in 1946 penning meester van HVC. Die baan had hij wat achteloos aangenomen, toen Boshui zen hem naar een algemene ledenver gadering had geloodst. Hij vervulde in het bestuur van HVC verschillende funkties en toen in 1973 HVC werd gesplitst in een amateurgroep en een sektie voor betaald voetbal koos de nog altijd zwartharige eminentie voor het laatste. Op 1 januari 1980 moest Jaap er mee stoppen. Was de altijd zo vol strijdlust geladen voetbalbestuurder geveld? Gelukkig niet. Een hartoperatie in Zwit serland slaagde en Buursma kwam dank zij een solistische revalidatie (op het laatst liep hij zelfs „even" naar Veenendaal) weer aardig terug De weer fitte voetbalrechter heeft zo zijn eigen herinneringen aan SC Amers foort, waarvan hij voorzitter was tot januari 1980 „Kijk, Vahstal sr is een neef van mij en zodoende ontmoette ik zijn zoon Hans wel op verjaardagen. Dan werd er natuurlijk ook over voetbal len gesproken. Hij zei, je moet het wat zakelijker bekijken en wat meer risico's durven nemen Dat is akkoord, zei ik, maar dat kan alleen als je zelf over kapitaal beschikt. Als het geld van derden is, dan ligt dat anders. Ik zei maal per jaar ook volmaakt rede lijk. Mevrouw B. kreeg een boete van f 150,-, waarvan de helft voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. De heer K., die wegens zijn werk zaamheden in het hoogseizoen niet weg kon en daarom zijn zoon tegen Hans, als je interesse hebt dan wil ik dat wel eens aankaarten. Zo kwam Hans bij ons in het bestuur maar dat gaf toch met een aantal mensen wat verwikkelingen. In zijn eigen zaak - en daar heb ik alle begrip voor - kan hij zeggen, ik beslis, maar ja, in zo'n bestuur wordt het vaak moeilijk verteer baar voor andere bestuursleden als er beslissingen zijn genomen waarover zij hun zegje niet hebben mogen doen. Dat mondt dan uit in aversie, dan knjg je blokvorming. Daar kon ik best inkomen want we hadden dat betaalde voetbal altijd op een laag pitje staan We had den geen geld om aankopen te doen en hadden alleen maar wat soulaas als we een speler konden verkopen. Als je een leuke speler had - de laatste was Ron Spelbos en de eerste Keesje Houtveen -, die destijds naar 't Gooi ging - dan raakte je die weer kwijt en dat gaf altijd wat versukkeling Ik kon het best volgen dat de supporters dachten, wat hebben we eigenlijk nu voor resultaten be haald? Éénmaal een periodekampioen schap en voor de rest steeds in de onderste regionen. Met een Vahstal erbij hadden de mensen verwacht, dat het misschien wel beter zou gaan, want die zou er, net als je nu bij PEC ziet. wel geld inpompen Dat is helaas mislukt Ik meende toen, dat het mijn tijd wel geweest was en ik dacht niet dat ze toen nog op de terugkomst van ene Buursma hebben zitten wachten." Is toch het gesprek weer op SC Amersfoort gekomen! Neem het ons maar niet kwalijk, het bloed kruipt waar het niet gaan kan Of hij nog naar wedstrijden gaat kijken? „Nee, ik hou me nu alleen bij de TV-beelden Natuur lijk is mijn hart nog bij HVC, dat door Wil v.d Brink voortreffelijk v/ordt geleid" Buursma heeft het trouwens nog druk genoeg met al die strafzaken Daarnaast is het toch wel een goede zaak dat deze voetbalman (zelf heeft hij een korte periode in zijn jeugd gevoet bald bij het niet meer bestaande „Amersfoort Vooruit" in de Bokkedui- nen) eindelijk eens wat langer bij zijn vrouw blijft. Vroeger gebeurde het zelfs dat hij op zaterdagavond ook nog de Lotto- en Totogelden van de provincie Utrecht naar Den Haag bracht. Kwam hij vaak pas ver na middernacht weer thuis om weer vroeg op te staan als er de volgende dag een verre uitwedstrijd op het programma van SC Amersfoort stond GEWETENSVRAAG Elke voetbalwedstrijd heeft maar een beperkte tijd en elk artikel krijgt maar een bepaalde ruimte. Laten we daarom zogezegd in blessuretijd Jaap Buursma nog even een gewe tensvraag stellen. Deze: Als Iemand zo lang recht spraak als hobby uitoefent, had hij dan niet liever In het dagelijks leven ook rechter willen zijn? Jaap Buurs ma; „Nee, ik vind het primair om met jonge mensen op te trekken en ik heb er altijd plezier in gehad om contac ten te hebben met medebestuursle den. Ik treed zelf niet autoritair op, ik geef graag de mensen de gelegen heid om hun woordje te doen. Ik hou van democratie. Heeft Iemand zich misdragen dan moet hem natuurlijk een straf wor den opgelegd maar ik hou er niet van om achter uit mijn keel te gaan zitten praten. Ik heb dit werk willen doen niet omdat ik rechter had willen worden, want ik zit er niet om straffen uit te delen en met de botte bijl te hakken". Aat Daale in het voorjaar 5 dagen had laten verzuimen, kreeg een boete van f 250,-, en mevrouw B., die haar kind 7 schooldagen had meege nomen op vakantie, f 350,-. ,,lk hou er niet van om achter uit mijn keel te gaan zitten praten'' wol, stoffen, fournituren. Bij besteding gedurende de maand januari ontvangt u bovendien een leuke attentie!

Leusder Krant | 1984 | | pagina 4