Preventie staat voorop bij het Sport Medisch Adviescentrum Uitbundige Plons-Uit Nederland wint B-jeugdinteriand Nieuwjaarsbijeenkomst Sportstichting INTERNATIONAAL VOLLEYBAL IN DE KORF manilil'" 0!ïiriU SSaSISuiM! Icffi' USSSSSS Zwemdiploma's uitgereikt ,m.' WK".'«v""«vmmkm1 »r»' »3 O V .>««1 wat als normaal kan worden be schouwd en van tijd tot tijd wordt de belasting opgevoerd via enkele hande lingen die Lilian Nagelkerke verricht Onderweg wordt een enkele maal de bloeddruk opgemeten en langzaam aan wordt het gezicht van de pedaleur iets grimmiger, omdat de pedaalslag op den duur steeds meer van de spieren en andere vitale lichaamsdelen gaat vergen. De vraag of de betrokken man nu als het ware de Hugo de Grootlaan opfietst is weer zo n echte lekenopmer king Het gaat hier niet om prestatie, maar om te zien of het hart de belasting aan kan en de dokter weet heel goed wat kan en wat niet kan Wat op zichzelf nog niet wil zeggen dat alles honderd procent voor elkaar is Het menselijk lichaam blijft zijn geheimen houden. De man die hier. naar wij mogen aanne men, prima in orde wordt bevonden, kan straks toch klachten krijgen, maar hij heeft toch in ieder geval de zekerheid dat het medisch verantwoord is dat hij met zijn sport doorgaat. Dat is uiteraard een heel belangrijk gegeven. Overi gens, mocht er tijdens de ..proefrit'' op deze test-fiets onverhoopt iets misgaan (wat gelukkig nauwelijks voorkomt) dan zijn de deskundigen op het SMA. wel degelijk in staat om de nodige hulp te bieden Het zijn niet alleen mensen die registreren maar ook mensen die weten te handelen als er hulp dient te worden geboden Het ligt ook al weer voor de hand om te veronderstellen dat de echte fietsers op dit apparaat de beste prestaties verrichten. Alweer mis Natuurlijk, zo n echte wielrenner draait wel even iets sneller dén een alpinist, maar het zijn juist de lopers, die deze proef op de fietsergometer het beste tot een einde brengen Waarbi| we dan niet mogen vergeten dat de heren schaatsenrijders het meest bedreven zijn. maar dat is op zichzelf wel verklaarbaar. Dan hebben we het nog maar niet over de voetbal lers gehad. Dat zijn de jongens met allerlei blessures, met een sport die in wezen helemaal niet geweldig goed voor het menselijk lichaam is Denk baar eens aan de spits, die diagonaal naar de cornervlag rent en na een voor stijve mensen onbegrijpelijke draai met het been de bal nog hoog voor het doel trekt. Zo'n beweging kan men toch niet bepaald harmonisch noemen en staat wel ver af van zo'n sierlijke voorstelling van een meisje van de ritmische gymnastiek. Die meisjes, die vaak al op heel jonge leeftijd met deze sport begin nen, worden op het S M.A ook ge keurd Logisch want deze dames doen wel even iets meer dan de doorsnee- jeugd, die onder de hoede van de jeugdarts valt PREVENTIE De bergbeklimmer is glimlachend van de ..fiets' geklommen en zal straks het rapport ontvangen van de door hem ondergane test. Nogmaals, dat is niet een volledige garantie om onbevangen de Matterhorn te gaan beklimmen maar het is wel een veilig gevoel. Dat veilig gevoel is het streven van het S M A Eigenlijk kan boven de letters S M.A het liefst met neonletters, het woord PREVENTIE worden aangebracht Preventie is namelijk primair bij deze bureaus, waarvan er nu zo'n veertig in ons land aanwezig zijn Een uitdrukking die al talloze malen is gebruikt voorko men is beter dan genezen Te veel mensen realiseren zich niet dat zij voor een bepaalde sport niet zo geschikt zijn Teveel mensen ontdekken pas op late re leeftijd wat voor vervelende gevolgen de vroeger opgelopen blessures kun nen hebben Zij klagen na een aantal jaren over hun knieën, hun enkels of wat dan ook. Het was veel en veel verstandiger geweest wanneer zij al voor die tijd het advies hadden ontvan gen, om met hun zwakke enkels of minder sterke knieën wat anders te gaan bedrijven Die adviezen worden door het S.M.A. gegeven Het is niet een instituut dat zo maar uit de lucht is komen vallen maar het heeft te maken met een ontwikkeling die zich alom in de medische wereld doet gel den Zoals met zovele dingen vraagt zo n ontwikkeling geduld en tijd maar langzamerhand dringt de nieuwe rich ting. gebaseerd op preventie, in alle gelederen door De sportkeunngen in de huidige vorm zullen verdwijnen en de jeugdartsen funktioneren al anders dan de vroegere ..ouderwetse schoolarts. Het kind dient al direkt te weten dat het eigenlijk niet zo geschikt is voor bepaal de sporten De nieuwe keuringen van sporters, die naar alle waarschijnlijk heid hier over enkele maanden onder het beheer van een speciale stichting zullen starten, zullen gericht zijn op het geven van adviezen De door velen wat gebagatelliseerde sportkeuringen met z'n aantal kniebuigingen en wat diep zuchten zullen dan tot het verleden behoren. Men vraagt zich wel eens af of het eigenlijk niet overbodig is om maar meteen alle keuringen overboord te gooien, omdat men door de jeugdarts al in een vroeg stadium wordt bekeken .erv. men verder wel zelf zijn eigen verant woordelijkheid zou kunnen dragen De ..geleerden" zijn evenwel tot een andere conclusie gekomen Sportarts G van Enst is met deze materie uitvoe rig bezig geweest De gevolgtrekking was dat. als er echt goed gekeurd wordt, dat zeker zo'n tachtig procent van de sportbeoefenaars zo'n keuring dient te ondergaan, juist met het oog op de latere beschadigingen, zoals boven vermeld En van die tachtig procent dient weer zo'n 35% zwaar medisch gekeurd dient te worden. We zijn onwillekeurig op het pad van de medische conclu sies terechtgekomen, terwijl dit artikel niet gebasseerd is op on der medisch toezicht neergesla gen notities. Wij willen u slechts waarschuwen om niet met uw blessure te blijven lopen, om niet te blijven voetballen met die altijd weer protesterende knieën, om niet te blijven vol leyballen met die steeds weer zwikkende enkels, om niet te blijven hardlopen met die na en kele kilometers pijnlijk wor dende voet, om niet te blijven korfballen met die steeds terug-; kerende pijn in uw arm, enzo voort. De voorbeelden kunnen bij elke sport worden genoemd.) De kans is aanwezig dat u het later moet bezuren, dat u op la-, tere leeftijd toch weer hinder krijgt van die zeurende pijn ach ter de knie of die, zoals u dat ongetwijfeld zelf zult noemen, smerige poot. Misschien mogerl wij, met een variatie op een veelvuldig door de ether weeri klinkende kreet, zonder enigé propagandabedoeling zeggen: het SMA is er voor u. 'e heer Piet van Mounk. sekretarius van SMA tie voert en waar men zich kan aanmel den, snelt weer de gang op om elders weer apparatuur pasklaar te maken, staat op haar tenen om een kaart uit de goed gevulde kaartenbakken te halen, begeeft zich na enige tijd dienstvaardig naar een belendend vertrek waar een kandidaat een bloedprikje krijgt, wijst waar het potje met het plasje dient te worden neergezet, staat even snel de hier ter stede al evenzeer bekende fysiotherapeut R(olt) Wagenaar te woord, begeeft zich andermaal naar het vertrek waar dokter Binkhorst een man een pinnig voorwerp in de zij plant om te constateren dat er best nog enkele pondjes af kunnen en probeert dan ook even vriendelijk te glimlachen naar on ze Janus Visser, die tussendoor met zijn altijd in de aanslag geheven kiektoestel oplettend rondloopt Lilian, als een echte secretaresse maar wel degelijk ook als een volwaardige laboratorium-assistente, blijft gecon centreerd haar werk doen en ook op deze plaats is duidelijk dat zo'n vrouw temidden van de vaak toch wel wat mummelende en met die mysterieuze medicinale fronsen rondlopende artsen gewoon goud waard is FIETSERGOMETER De man die wij even later op de fiets zien zitten is iemand die van deze winter de bergen in wil Niet iemand die op zijn jan-boerefluitjes wat wil gaan langlaufen, maar een kerel die ruig door de hoge sneeuwlandschappen wil stap pen. Dat doe je niet zo maar. Dat vraagt uithoudingsvermogen, wilskracht en een goede gezondheid. Er zi|n verstan dige mannen (zoals deze) die zich van te voren ervan willen overtuigen dat hun body nog optimaal voor dat werk in de bergen geschikt is. Zo iemand gaat naar het S M.A., legt uiteraard een bedrag neer. en ondergaat dan van alles wat maar gewenst is. Hoogtepunt van zo'n onderzoek is. zeer zeker voor de toekijkende leek. de fiets. De fietser gometer. wel te verstaan. Het is ge woon een misverstand te denken dat bij het SMA een hometrainer staat om eens lekker te bewijzen hoe goed je nog bent. Records dienen elders te worden gebroken, hier gaat het om medische gegevens In dit geval, kan het hart een bepaalde belasting aan De ondanks zijn leeftijd nog puik in het vel stekende bergbeklimmer neemt lakomek plaats op het apparaat waarop als enige rij wielherkenning een paar trappers zit ten De rest is niet iets waarmee u en ik relaxend door de Langestraat zullen gaan peddelen De man is via een aantal zuignappen met apparatuur ver bonden waarop de arts met deskundige blik kan zien of het hart nog precies doel DINSDAG 3 JANUARI 1984 LEUSDEN - In het zwembad Bavoort werden op de zaterdag voor kerst weer examens afge nomen voor de zwemdiploma's A, B, zwemvaardigheid 1 en 2. Drieëntwintig zwemlustigen slaagden voor hun A-diploma. Zij zijn: Audrey Simone Nijman; Chris Fon- tijn. Christijn Coppens. Claudia Sakkers. Bobbie Hielkert; Elmar Wachtmeester; Elmer Pouw; Erica Sleeking. Esther Lasés. Jelleke Margreet de Vries, Marijn Flinter man, Marissa Marree; Mila Smit, Mirjam Thier; Nico de Jonge; Niels Hansen; Paulien Schroder; Pin Cir kel; Rogier v Steeg; Suzanne Ade- ma. Diploma B: Albert Hoeve. Ange la Wesselkamp. Annelieke Voor burg; Debby Elvers; Dennis Boog aard; Esther v. Vulpen; Harold Kok. Jaap de Jager; Jory Mesrits; Len- nert Cense; Marcus Huster; Marie ke Ruurde, Marloes Wiekenkamp, Michael Burger, Monique Smal, Ramon Rijnders. Roy Verboom; Saskia Versteeg. Suzanne vd Eijnden; Kitty Egberts; Mirjan Floor. Marjon Lavrijssen. mevr Blokland Zwemvaardigheid 1Helen Vorwerk, Karen de Vries. Marella Tijmensen, Marit Schipper en Okke Huisman Zwemvaardigheid 2: Marcel Tessels, Patrick Tessels en Bas- tiaan Dontje LEUSDEN - Het plons-uit festival in zwembad Bavoort trok vele zwemlustigen. Vooral de kinderen konden zich met de diverse attributen en attracties uitbundig uitleven. De spelletjes die de badmeesters hadden uitgedacht vielen bijzonder goed in de smaak. Na afloop kregen de deelnemers een lekkere versnapering. In Amersfoort bestaat al een Jaar of tien een Sport Medisch Adviescentrum (SMA). Je zou kunnen zeggen dat dit centrum een toevluchtsoord is voor al degenen die tobben met sportblessures. Bij het niet-commerciële SMA aan de Zonnehof in onze buurtgemeente kunnen zij terecht voor een behandeling en een opbeurend woord. Onze specia'e medewerker Aat Daale nam eens een kijkje in het Sport Medisch Adviescentrum. AMERSFOORT - Maradona. Als we die naam noemen weet iedere sportkenner meteen over wie we het hebben. Die werd enkele maanden geleden door zo'n Spaanse furie (na die 12-1 zijn we nog veel verbetener geworden) de vernieling in ge schopt. Tot nog toe hebben we nog niet gehoord wanneer die Argentijn terugkeert. Het is ook hier niet de plaats om daarover van gedachten te wisselen. Wat we wel willen zeggen is. dat er in de sportwereld - en laten we het maar gewoon op Amersfoort houden - talloze Maradonaatjes rondlopen. Jongens - en natuurlijk ook meisjes (meiden zeggen ze te genwoordig) die aan het sukkelen zijn. Met enkels, knieën, liesblessu res, onwillige spieren, moeilijke voe ten enz., enz. Er wordt wat afgetobt. En er komen elk weekend heel wat van die blessures bij. De huisartsen weten er over mee te praten, want op maandagochtend zitten die meestal zeer ongezellige wachtkamers vol met moeizaam zich voortslepende jonge mensen. Zo'n huisarts bekijkt het en in de meeste gevallen komt het er op neer dat je een weekje of zo maar even moet rusten. Zo'n weekje-gaat voorbij, men gaat weer aan het werk (als men tenminste werk heeft) en het leven hervat zijn gewone loop. Maar dat been of die ikel hervat zijn gewone loop nog niet. let gaat niet goed over De omgeving ;pt dan wel van, het moet zijn tijd lebben, maar ondertussen ben jij er jnooi mee opgescheept. Een balletje rappen is nog steeds bezwaarlijk, de 'lleyballer kan nauwelijks nog een lar centimeter van de grond af komen i de fervente afstandsloper komt niet verder dan zijn eigen straat. Daarna gaat hij hinken Er zijn altijd enorme goede raadgevers in de omgeving van zulke tobbers, maar ook de nodige onheilbodes De laatste adviseren om met dat gesport maar op te houden, want wat schiet een mens er mee op. Ze kijken met bedenkelijke blik naar je gestrompel en raden je met een aarts vaderlijke ernst aan om toch vooral heel voorzichtig te zijn. De optimisten over drijven weer naar de andere kant Je moet niet zo kinderachtig zijn, luidt meestal hun conclusie, toe. vooruit, doorzetten, man. Volgt meestal een spreekwoord zoals dat van de zachte heelmeesters en de stinkende wonden of iets dergelijks uit de grote cliché-doos van het Nederlandse praat-gilde. Maar het slachtoffer schiet er totaal niets mee op Hij heeft de kiespijn, u niet Wat moet zo'n man nu verder doen9 De even bekende slagzin ,,de tijd heelt alle wonden" boven zijn sponde hangen9 Allemaal wel aardig bedoeld, maar het blijft zo zweverig Een mens koopt er niets voor. SPORTMEDISCH CENTRUM ADVIES- Het S M A We hebben er zo maar pretentieloos een bezoek op een na middag gebracht. Aan de hand van een goede begeleider, wel te verstaan, want zo maar even binnenlopen, dat is er niet bij Die begeleider was. wat men tegen woordig zo aardig noemt, een bekende Amersfoorter. Misschien is het goed dat wij hem even belichten, want het is de heer Piet (voluit P. E H van Mourik. We maken ons sterk dat talloze Amers- SPORTSPLINTERS tWEMMEN/POLO - De jaarlijkse algemene ledenvergadering van IS&PC de Haaien zal op vrijdag 17 februari in de kantine van v.v Roda '46 gehouden worden. De 'praat)avond begint om 20.00 uur HOCKEY - De veldhockeycompe- z titie wordt in de landelijke klasse bij de heren op 4 maart hervat met een inhaalprogramma. De Leus- dense heren spelen de belang rijke wedstrijd tegen HBS in Bloemendaal. De dames komen in de 3e klasse een week later in actie als de dames uit Baarn in Leusden op bezoek komen De fietsergometer laat zien of het hart een bepaalde belasting aankan foorters en regiobewoners de heer Van Mourik wel kennen Het onderschrift bij de foto is voor hen dan ook overbodig Wat is namelijk het geval9 De heer Piet van Mourik moet in de loop van de tijd wel duizenden leerlingen hebben ge had. Hij was namelijk niet minder dan 38 jaar bij het onderwijs als leraar lichamelijke oefening. De eerste 12V2 jaar was dat bij de RijksKweekschool die tegenwoordig met een naar onze mening ook niet zo n geslaagde naam Pedagogische Academie heet. en niet minder dan 25 jaar op het Corderius Lyceum, dat door de moderne dwang matige neiging tot hyper-correctie te genwoordig Corderius College heet Daarnaast was de heer Van Mourik ook 38 jaar lang directeur van de gymnas tiekvereniging Wilhelmina. waar hij ook het nodige jongvolk onder zijn hoede heeft gehad Genoeg om te mogen veronderstellen dat vele lezers onder zijn leiding het eerste vogelnestje heb ben gemaakt Deze wat lange inleiding voert ons naar de mededeling dat deze heer Van Mourik sinds enkele jaren secretaris is van de Stichting Sportme- disch Adviescentrum Amersfoort, ge vestigd aan de Zonnehof nummer 10 Dan zal het u meteen duidelijk zijn dat wij aan de hand van deze nestor van het Amersfoortse gymnastiekgebeuren (68 jaar oud inmiddels maar nog altijd monter en vitaal) veilig de lokaliteiten van het S.M.A kunnen betreden. Die lokaliteiten liggen aan de achterzijde van het architectonisch nu niet direkt tot de verbeelding sprekende gebouw van de G G G D (wij zeggen altijd GGD.) en een uithangbordje geeft duidelijk aan waar de ingang is De toegang is - men moet het ons maar vergeven, want het is niet zo kwaad bedoeld - niet direkt zo uitnodigend voor door blessures geplaagde perso nen Een weinig comfortabele, duidelijk door mannen bedachte betonnen rond gang. voert naar de vertrekken waar door het S M A praktijk wordt uitgeoe fend, maar we haasten ons er direkt aan toe te voegen dat er ook een lift is waarmee minder valide mensen op dezelfde plaats kunnen komen. Wie komen er op zo'n spreekuur van het S M A Het zijn mensen, die door de sportverenigingen zijn verwezen (het gros van de in deze regio aanwezi ge sportverenigingen is namelijk lid van het S M A., een stichting die erkend is door de Vereniging voor Sportgenees kunde), die door de huisarts of een specialist zijn geadviseerd om zich hier eens te laten onderzoeken of wel zij. die helemaal op eigen initiatief een bezoek komen afleggen. Ze worden allemaal keurig ontvangen door de volijverige Lilian Nagelkerke die in de paar uurtjes, dat het bureau in de namiddag funktio- neert. van alles dient op te knappen Zij assisteert de Leusdense arts Binkhorst, die een keuringskandidaat onder han den neemt, vliegt weer naar de telefoon in het vertrek, waar zij haar administra- v 13.45 a.14.45 Achterveld B1 - SOVA B1 a. 12.00 Hees C1 - Achterveld C1 v.1245 a 13 45 APWC C2 - Achterveld C2 v.12.45 a.13 45 VVZA D2 - Achterveld D1 v.10.15 a 11 00 Roda D5 - Achterveld D2 v 10 00 a.11 00 Achterveld D3 - VVZA D6 a. 13.00 Hooglanderveen E1 - Achterveld E1 v 12 00 a.13.00 Achterveld F1 - Spakenburq F2 a 12.00 Achterveld F2 - K WA F4 a.13 00 Dames junioren Huizen-Achterveld v 9.00 a 10 00 Meisjes Huizen-Achterveld v 10 00 a 11.00 LEUSDEN - Het Nederlands B-jeugdvolleybalteam heeft maandagavond met 3-1 gewon nen van België. De ontmoeting tussen beide landen vond plaats in de sporthal van De Korf in Leusden. De publieke belang stelling was groot voor deze volleybalinterland. De Nederlandse jeugd won de eerste set met 15-11, nadat ze even met 7-9 had achtergestaan. De tweede set veroverde Neder land met gedegen aanvalswerk Door veel, en vaak domme, fouten van België werd de setstand 15-6. Vervolgens werd er bij het gastland wat geëxperimenteerd waarna een 8-0 stand in de derde set uit handen werd gegeven: 13-15 voor de Belgen. In de laatste set gingen de zuiderburen gemakkelijk onder uit; 15-5 Als toegift speelden beide partij en nog een vijfde set als toegift die door Nederland met 15-9 werd gewonnen. LEUSDEN - Op donderdag 5 ja nuari zal de Stichting voor Li chamelijke Opvoeding en Sport "Leusden'' haar jaarlijkse nieuwjaarsbijeenkomst ^.bou- den. Ditmaal in het clubgebouw van de LTV Lockhorst op het Burgemeester Buningpark. Om 20.00 uur zal deze bijeenkomst beginnen. Zoals ieder jaar weer Wie wint de Jaro van Rootselaar- bokaal? zal ook op deze nieuwjaars bijeenkomst de uitreiking van de Jaro van Rootselaarsbokaal aan de sportman, sportvrouw of sportclub van 1983 weer cen traal staan. De trofee die genoemd is naar de secretaris van de sportstichting uit de beginperiode wordt voor de achtste maal overhandigd. Roda '46 werd in 1976 de eerste sport club van het jaar Impala (1977), Jan Lohuis (organisator school- voetbal, 1978), de Haaien (1979), Joop van Santen (1980), Avanti (1981) en het comité van de Tour de Junior (1982) mochten achter eenvolgens de trofee voor een jaar in de prijzenkast zetten Wie de trofee dit jaar verdiend heeft durven we niet te voorspellen. Mogelijkheden zijn er echter te over want het sportjaar 1983 heeft in Leusden behoorlijk wat verras singen gekend. PROGRAMMA RKSV ACH TERVELD JEUGD Het voetbal jeugdprogramma van Achterveld is op zaterdag 7 januari 1984 Achterveld A1 - Limvio A1 a 12 30 KWA A3-Achterveld A2

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5