„Alles wat we tot nog toe hebben aangepakt, is gelukt. Daar zijn we best trots op" leusder krant Leusdenaren zagen besparende ideeën voor Defensie al vier keer beloond "„Je bent bedrijfsblind, zoals ze dat noemen. We hebben jaren achtereen tegen die bergen periscopen zitten aankijken, zonder ze eigenlijk te zien" „We doen het niet voor geld. Het gaat meer om het plezier" DE LEUSDER KRANT DONDERDAG 5 JANUARI 1984 interview 5 Twee inwoners van Leusden, de heren W. Rhebergen en K. Bijkerk hebben van de Koninklijke Landmacht het maximale bedrag van vijf en twintig duizend gulden toegekend gekregen voor éen idee. Samen met de heer J. M. de Haas hebben zij een idee ontwikkeld om periscopen te repareren. Deze reparatie-methode levert het leger een jaarlijkse besparing op van een kleine vier ton. Het gaat hierbij om o.a. de periscopen van detanks Leopard 1 en 2, waarvan door bijvoorbeeld opspattend steengeruis binnen de kortste keren de dekglazen kapot gingen, waardoor de periscopen vervangen moesten worden. Het was niet de eerste keer dat beide inwoners van Leusden in de prijzen vielen, drie keer al hebben zij een idee geleverd dat defensie zoveel geld bespaarde en bespaart dat het de heren geld opleverde. Ze zijn werkzaam bij de Classificatiegroep Elektronica en Instrumenten van de 573 verzamelplaatscompagnie in Soesterberg. LEUSDEN - Door hun werk bij de Classificatiegroep Elektronica en Instrumenten van de 573 Verzamelplaats compagnie in Soesterberg komen de heren Bijkerk en Rhebergen tot ideeën. Daar hebben ze namelijk te maken met alles wat op het gebied van elektronica en op tiek retour komt. Materiaal dat niet meer nodig of defect I is wordt door hen geclassifi ceerd. Hetgeen eigenlijk wil zeggen dat zij bekijken waar het naartoe gaat. Zo kan er bijvoorbeeld een radio toestel binnenkomen. Zo n toestel bestaat uit drie com ponenten (gedeelten), een zend-, ontvang- en versterker-gedeelte. Eén van de drie kan kapot zijn. Vervol gens wordt bekeken waar het ding heen moet: kan het gere pareerd worden of niet, zo ja is het rendabel om dat te doen. Het werk is dus eigen lijk een soort inspectie van de binnengekomen goederen. Rhebergen: ,,Op een gegeven moment val je gewoon op hoeveel .waardevolle spullen er wegge- 3 gooid worden Je weet hoeveel iets I kost en je gaat erover nadenken: Hoe kun je iets oplossen. De ene keer gaat dat wat sneller dan de andere keer, dat heeft te maken met de moeilijkheidsgraad van het probleem Bij de periscopen ging het ook zo Je gaat erover nadenken, sloopt er s eentje en een idee zet zich vast in je hoofd Het bleek u echter geen eenvoudige zaak De dekglazen. glazen die Ier bescher- ming van de spiegels aan de bui tenkant zijn aangebracht, die in de fj regel kapot gaan waren er niet zo éen-twee-drie af te halen Tenmin ste niet op een manier, dat het hele spul weer in elkaar te zetten was Uiteindelijk vonden we een manier, waardoor het betrekkelijk eenvou dig was. we verwarmden de peri scoop en konden de dekglazen eraf lichten Het volgende probleem was hoe de nieuwe dekglazen aan te bren- |1 gen zonder dat het invloed had op de helderheid van de periscoop Om ons te oriënteren op het gebied van lijmen zijn we naar de Karwei- beurs gegaan in Utrecht We pro- beerden lijm na lijm en dan leek het in eerste instantie heel aardig, maar kwam je twee dagen later kijken, bleek dat de onderliggende kunststof laag aan te tasten Ander half jaar zijn we er mee bezig geweest. Na verloop van tijd was het zover. dachten we. We hadden een periscoop getest in de diep vriezer - want die dingen moeten tegen de meest extreme tempera turen kunnen - tot een graad of achttien onder nul en alles bleef goed. Dus we waren klaar Vervol gens hebben we het idee inge stuurd. Defensie heeft het getest en afgekeurd. Ze hadden de tem peratuur veel lager laten zakken dan achttien graden onder nul met methode om de kapotte glazen er af te halen, dus het enige waar het nog op vast zat was een geschikte lijmsoort Rhebergen Toen hebben we weer het telefoonboek gepakt en zijn weer gaan kijken naar lijmfa- brieken en groothandels. Tenslotte kwamen we terecht bij de firma Mavom in Alphen aan de Rijn. Die gaven ons in de eerste instantie een lijm mee, die ook niet deugde Daarna is de vertegenwoordiger langs geweest, een man met een koffer vol lijm-soorten en daar zat de goede bij Een twee componentenlijm die eigenlijk nooit als lijm gebruikt werd, maar in de ruimtevaart om elektrische componenten in te gie ten Nadat wij deze toepassing had den verzonnen zijn er ook mensen uit Amerika geweest om te kijken Ze vonden het geweldig." Dit keer hadden de heren, het bij het rechte eind. 90% van de als defect ingeleverde periscopen keert nu weer terug in het leger. Zodat Defensie jaarlijks een kleine vier ton bespaart Gevolg was dat het maximale bedrag dat voor dit soort ideeën klaar ligt 25.000,-) aan Rhebergen en Bijkerk werd uitgekeerd op 1 december jongsle den Het was voor Rhebergen en Bijkerk overigens niet de eerste keer dat ze een geldprijs in ont vangst mochten nemen voor een idee dat ze hadden Eerder al in 78 en '80 werden ze beloond voor hun denkwerk Rhebergen: ,,Toen iemand bi| Defensie een keer twintigduizend gulden ontving voor een idee. zijn we eens gaan denken of wij ook niet eens iets konden leveren Dat was in 1976. We hebben het voor deel dat we elke dag naar ons werk fietsen, dan worden de meeste ideeën doorgepraat We zijn wel eens afgestapt in een gesprek In 1978 zijn we beloond met 7,500.- voor het ontwikkelen van een reparatie-methode voor anten nes. Je moet je voorstellen dat een antenne een lange geïsoleerde staaf is. waar onderaan een kop pelstuk zit, waar mee 'ie op het voertuig geschroefd wordt. Nou ontstond daar vaak speling. Het hele ding stond eigenlijk los in de voet Dat schudt natuurlijk allemaal als er over terrein qereden wordt, dat kwam eiqenli|k vrij vaak voor Op een verzamelplaats, zoals waar wij werken zie je dat t veel voor komt Het valt je gewoon op dat het een dure aangelegenheid is Want als je op een onderdeel werkt is het dan zo 's eentje in de maand of zo. dan denk je ach Je bekijkt zo n ding eens en gaat de mogelijkheden na of er iets aan te doen is Je probeert wat en dan blijkt dat de oplossing vaak heel eenvoudig is. In het geval van de antenne hebben we iets ontwikkeld waardoor dat ding op z'n plaats als gevolg dat het hele zaakje was kapot gevroren." Telefoonboek Bijkerk; „Het was zonde om het op te geven, we waren op dat moment al zo ver. We hadden een blijft, een ijzeren pin die schuin door de voet gaat. Het kostte wel moeite om de juiste plaats te bepalen Maar als je het idee eenmaal hebt is het een kwes tie van proberen. Dat.simpele feit" was goed voor eenmalige bespa ring van 219 800,- In datzelfde jaar was het weer raak Door gebruikmaking van een be paalde plug hoefden de snoeren van telefoontoestellen niet meer vernieuwd te worden Tenslotte, ontwikkelden Rheber gen en Bijkerk in 1980 een reparatie-methode voor connector- samensteller (verbindingstoestel len tussen radio-apparatuur). Geld Bijkerk ,.We doen het niet voor het geld Hoewel het natuurlijk wel mooi meegenomen is Het gaat meer om het plezier dat we eraan beleven Rhebergen Het leve ren van ideeen maakt ons werk creatiever. Routine is namelijk het rotste wat er is, steeds maar weer elke dag hetzelfde moeten doen daar ga je aan kapot. Gelukkig krijgen we de ruimte om ideeën te ontwikkelen en alles wat we tot nu de hebben aangepakt, is gelukt Jaar zijn we best wel een beetje rots op We hebben de tijd ook mee natuurlijk Op alles moet bezuinigd worden en als je dan met een besparend idee aan komt wordt dat wel gewaardeerd Bijkerk. ,,Eén van de leukste dingen - naast de successen dan - was ook de ideeendag 1978 in Rotterdam Daar werden we ont vangen op het stadhuis om een ioorkonde in ontvangst te nemen ;We waren uitgekozen door de land macht omdat we dat jaar het beste idee hadden geleverd We kwamen daar in aanraking, met - zeg maar - gelijkgestemden ledereen had 'iets ontwikkeld Mensen uit het particulier bedrijfsleven, van alles zat daar een heel bonte groep van mensen Later kregen we nog een groepsfoto opgestuurd. Ik zou het nog wel een keer willen meema ken Wie weet met dit idee." Beide heren zitten al meer dan dertig jaar in het vak. De heer Rhebergen is vanaf 1949 als bur ger in dienst bij Defensie. Daarvoor was hij dienstplichtig Voor de heer Bijkerk geldt hetzelfde, hij kwam in 53 bij de classificatie als burger Maar ook hij is bij defensie blijven j plakken na zijn diensttijd Ze kennen elkaar al heel lang Voordat ze naar Soesterberg kwa men werkten ze in Delft in hetzelfde bedrijf alleen zaten ze toen ieder op een andere afdeling. In 1973 werd het onderdeel in Delft opgeheven en werden Bijkerk en Rhebergen overgeplaatst naar Soesterberg Nu werken ze al tien jaar samen Rhebergen ..Toen we hier in Soesterberg kwamen kregen we er Optiek bij. Omdat de optiek van tegenwoordig veel elektronica be vat. Vroeger had je alleen maar lenzen, zeg maar de gewone veld- kijker Tegenwoordig heb je bij voorbeeld ook de nachtkijkers waarin veel elektronica zit Omdat dat bij ons inspectie pakket kwam hebben we voor dat we aan de slag gingen met die optiek, eerst een cursus moeten volgen van een week of zes. Zo zijn 'we er mee vertrouwd geraakt en zo kwamen we dus ook met de peri scoop in aanraking." Uitvinders Het zijn geen Willy Wortel figuren deze heren Als een idee in hun hoofd opkomt willen ze dat maken, maar ze zijn er niet dag in dag uit mee bezig Het is echt een voortvloeisel van hun werk. het classificeren van retour-materiaal Pas de laatste jaren, zijn ze met deeén bezig Rhebergen ,.Je bent bedrijfs blind zoals ze dat noemen We lebben jaren achtereen tegen die bergen periscopen aangekeken. :onder ze eigenlijk te zien. Maar bmdat je met besparing bezig bent, :oals die antennes, ga je de dingen inders bekijken.Er gaan je dingen )pvallen Nadat we de reparatie- nethode voor connector- amenstellen hadden ontwikkeld, /isten we al dat we die periscopen ouden gaan aanpakken Wat we u gaan doen weten we nog niet, rant het is nou ook weer niet zo dat je ideeën maar voor het opschep- len liggen door Jan Dronkers Naast hun werk is Bijkerk ook met andere dingen actief. Zo is de heer Bijkerk consul van Roda (de Leusdense voetbalclub) Je kunt hem daar op zaterdag om half acht vinden. Bijkerk Ik keur de velden Dat is niet makkelijk, want je krijg enorm veel kritiek, als je een bepaald veld afkeurt Keur je een veld goed dan is het altijd goed Al lopen ze tot hun kuiten in het water dan is het nog goed. Als je daarentegen zegt dat het niet gaat dan zijn er enorm veel deskundigen die het beter weten Ik probeer het met zoveel mogelijk inzet te doen, nu voor het tweede jaar Vrije tijd „Een ding zeg ik altijd, ik ben een groot voetballiefheb ber en wat mij betreft mag er eigenlijk altijd gevoetbald worden, maar je moet onder ogen zien dat als je op een slecht veld laat spelen dat je de week daarop met de pro blemen zit. Want dan heb je het veld gewoon vernield. Verder onderhoud ik het contact tussen de vereniging en de gemeente. Ik geef zo n taalf tot vijftien uur aan de vereniging en kom eigenlijk tijd te kort. Daarnaast ben ik een rasechte doe-het-zelver en dan blijven er wel eens wat klusjes liggen. Wat dat be treft ben ik nu wel blij dat we nu in de winterstop zitten.' Rhebergen deelt het ge voel van zijn collega. „Ik zal ook wel wat meer vrije tijd willen hebben, maar dat zal wel niet eerder komen dan dat ik met de VUT ga. Ik besteed veel aandacht aan fotografie en verder maak ik zelf klokken. Vanaf dat ik een jaar of twaalf was, doe ik al liever klein werk dan groot werk. Dat heeft te maken met het vak dat ik geleerd heb. Ik ben van oorsprong instrumenten-makeren in het maken van kleine dingen heb ik het meeste plezier." Rhebergen ..Op een gegeven moment valt gewoon op. hoeveel waardevolle spullen er weggegooid worden De Leusder Krant doet meer dan het geven van een portie plaatselijk nieuws Wat dacht u van het verzorgen van trouwkaarten Een ruime sortering biedt het aanstaand echtpaar voldoende Keus Een romantische kaart, een vrolijke of zakelijke kaart, ze komen stuk voor stuk voor in de collectie trouwkaarten die elk jaar wordt aangepast In ons kantoor liggen boeken met voorbeelden klaar U kunt ze meenemen om thuis de juiste keuze te maken De tekst op de kaarten kan worden gezet in hand- of machineletter Rozendaallaan 9. telefoon 941495 Hel kantoor is op werkdagen geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 13 30 tot 17.00 uur

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5