„Het laatste schot" in filmhuis Appelmarkt Les petites fugues van Yves Yersin Schrijfavond Amnesty International Kantlijn Dader niet op kerkhof Binnen 24 uur melden 130 kerstbomen in de achtertuin Commissie beter te verstaan Thomasvaer en Pieternel be schouwden INGEZONDEN Gelukkig Nieuwjaar Gratis Bier 111 Nachtfilm in Appelmarkt DE LEUSDER KRANT loep op Leusden DONDERDAG 5 JANUARI 1984 Redaktie: Caspar van Loo Bijdragen: Fritz van Breda De ..dader'' van het omver rijden van een lantaarnpaal langs de Asschatterweg (zie Loep op Leusden enkele weken geleden) is bekend. Een tijdje trouwens al. Na de publicatie in deze krant van de aanrijding plus de vermelding dat de politie niet goed werd van al deze gevallen van doorrijden na aanrijding, meldde de vader van de dader zich bij de redaktie van deze krant. Hij vertelde dat zijn zoon binnen 24 uur het ongeluk met de lichtmast had doorgegeven aan de gemeente. De man verbaasde zich erover dat de politie zich zo druk maakte over het achterhalen van de identiteit van de dader. Even gebeld met opperwachtmeester Klappe van het bureau in Leusden-centrum. Hij laat weten niet op de hoogte te zijn van de binnengekomen melding bij de gemeente. ,.lk heb wel contact gehad met de heer Jongejan van de afdeling schadegevallen van de PUEM, maar die had ook nog niets gehoord. Hij was zelfs van plan een claim te doen op het Waarborgfonds dat uitkeringen doet aan benadeelden van doorrijden na een aanrijding". Dan maar eens even bij de gemeente informeren. Voorlichter Hans van de Brink bevestigt na navraag op de fadeling weg- en waterbouw dat het omver rijden van de bewuste lantaarnpaal gemeld is. Maar de gemeente moet dan toch een dergelijk schadegeval doorgeven aan de PUEM die formeel eigenaresse is van de lichtmast? ,,Dat klopt, maar waarom de PUEM dat nog niet weet, is mij onbekend. Misschien moet het nog doorgegeven worden," aldus de gemeentelijke voorlichter. Van de persoon die de lantaarnpaal horizontaal heeft doen belanden vernemen we (hoe leuk toch weer) dat hij vorige week een brief van de gemeente heeft gekregen waarin de schademelding wordt bevestigd. Bovendien laat de gemeente weten dat het geval is doorgesteind naar de PUEM, die de rekening zal sturen. Blijven weeven bij platgereden lantaarnpalen of andersoortige palen. Hoe zit het nou als een automobilist in onzachte aanraking komt met zo n obstakel langs de weg of op een parkeerplaats? Opperwachtmeester Klappe legt uit dat een dergelijke aanrijding volgens artikel 30 van de Wegenverkeerswet binnen 24 uur gemeld moet worden bij de eigenaar van de (lantaarn-)paal of bij de politie. Gebeurt dat niet en de dader wordt na die 24 uur gesnapt dan wordt er door de Hermandad procesverbaal opgemaakt. ..Doorrijden na een aanrijding is ellendig omdat de schade niet geregeld kan worden zoals het hoort. Daarom dat de politie alert is op dit soort gevallen", aldus opper Klappe. Jeroen en Jasper van Blerk, Niels Rijnders en Freddy van Ewijk hebben de afgelopen dagen flink hun best gedaan met het ophalen van afgedankte kerstbomen. De vier jongens wisten in totaal 130 sparrebomen van de straat te plukken of te koliekteren bij mensen aan huis. De verzameling bomen is bestemd voor de grote kerstboomverbranding aanstaande dinsdag. Voor elke ingeleverde spar krijgt men een lootje waarme een prijs(je) te winnen valt. Vraag aan Jeroen, die ons opbelde, waar hij en zijn vriendjes die 130 bomen hebben gelaten? Jeroen: ,,Een gedeelte ligt bij ons in de achtertuin en de rest in de tuin van een vriendje". Een kiepwagen met zo n grijper van de gemeente zal dinsdag de bomen komen ophalen en brengen naar de plaats waar de verbranding gebeurt. No pay Gaan we de tijd nog beleven dat er sprake zal zijn van bijvoorbeeld het schillenophalend en glasinzamelend buro DHV 'tZou me nauwelijks meer verbazen. Vast staat in ieder geval dat het raadgevend ingenieursburo slechts op t nippertje 1984 heeft gehaald Daarbij doel ik minder op het aantal ontslagen, dat de afgelopen jaren aan de Laan 1914 te Amersfoort is gevallen en meer op de veranderde aanpak van het instituut, dat tot voor kort in de Leusden se wandelgangen alsDwars. Hinderlijk en Vervelend werd aangeduid Neem het bericht in de Leusder Krant van dinsdag: Wagenaar gaat met DHV- bureau warenhuis uit de grond trekken Voorlopig heeft die spectaculair klinkende aktie nog niet meer opgeleverd dan een bord. maar daar gaat het nu even niet om Lees de tweede zin van de eerste allinea .Samen met het architectenbureau Chris Smit B V te Leusden zal DHV op basis vanno cure no pay plantekeningen bij de gemeente indienen. ..No cure no pay Wie had dat vijf jaar geleden durven dromen Ik spreek dus over de niet eens zo ver achter ons liggende tijd. dat medewerkers van raadgevende ingenieursburo s zich het gemakkelijkst lieten vergelijken met ambulante kassa 's. die bij ieder woord dat zij spuiden begonnen te rinkelen. Met hun flapovers. overheadprojectors, calculators en zo meer stonden de heren - nooit dames - uit Amersfoort of Arnhem zonodig dag en nacht voor je klaar, maar de meter liep wel dóór Verkeersplannen, structuurplannen, niks was die maten te gek. maar er hingen wel altijd prijskaartjes met minstens zes cijfers aan Het was in die dagen dat een medewerker van DHV tijdens de vergadering van een commissie uit de gemeenteraad een toelichting had gegeven Tijdens zijn betoog was hij niet in de gelegenheid geweest zijn kopje koffie op te drinken Toen de wethouder de man bedankte voor zijn bijdrage aan de bijeenkomstvroeg deze of hij misschien nog even zijn koffie op mocht drinken Waarop de wethouder prompt antwoordde, dat dat best mocht, maar dat hij welgeacht werd dat te doen in zijn eigen tijd. Duidelijk dus een anekdote van vóór 1984 want dat is het jaar waarin ineens no cure no pay getrokken wordt Ineens Ach. misschien hadden we het aan kunnen zien komen Er waren toch niet voor niks al een aantal ontslagen gevallen. Evenmin voor niks werd besloten de Leusdense vestiging te sluiten Terwijl ook het gerucht dat de huisdrukkerij van DHV zich aan het oriënteren was op het gebied van de vervaardiging van stadsplattegronden ons aan het denken had moeten zetten Toch heeft het voor gezagsgetrouwe personen als ik iets ontluisterends Misschien niet helemaal in de categorie dronken ministers, huwende priesters en valsificerende notarissen, maar toch Vroeger raakte ik bij het betreden van de hal van het hoofdkantoor van DHV dermate onder de indruk, dat ik zeker meende te weten nu echt de grote-mensen-wereld betreden te hebben Tegenwoordig ben ik. fietsend over de Laan 1914. meer geneigd om te kijken of die fraaie gevel niet bij toeval een achtergelaten filmdecor is. Nu cure no pay Bijna meer nog dan voorde Leusdense middenstand en de heerj Wagenaar hoop ik voor DHV dat dat warenhuis van de grond komt. Kreyns Voor publiek en pers was het dinsdagavond een hele verademing dat er een geluidsinstallatie was opgesteld in de vergadering van de raadscommissie openbare werken en ruimtelijke ordening. Commissievergaderingen blinken vaak uit in de onverstaanbaarheid van de deelnemers aan zo n bijeenkomst. Pers en publiek moeten hun oren spitsen om te kunnen volgen wat er achter de tafels gezegd wordt. In het verleden is al eens geprobeerd om door een veranderde tafelopstelling de verstaanbaarheid te vergroten. Die pogingen verbeterden het geheel niet. Dinsdagavond had de gemeente dan eindelijk een geluidsinstallatie laten aanrukken. De apparatuur was op proef om zodoende van het resultaat kennis te kunnen nemen. Na de vergadering werden de microfoons (van hoogwaardige kwaliteit) en de luidsprekerboxen weer weggehaald. De gemeente zal nu moeten uitmaken of tot aanschaf van zo n geluidsinstallatie voor de commissiekamer wordt overgegaan. Publiek en pers zijn in ieder geval razend enthousiast. Leuk detail: de zaal van het Gerechtshof in Amsterdam is deze week van dezelfde geluidsapparatuur voorzien die de gemeente op proef had. Afgelopen maandagavond draafden Thomasvaer en Pieternel in het gemeentehuis op om in een dialoog enkele stichtende woorden te spreken tot burgemeester en wethouders, die op die avond hun nieuwjaarsreceptie hielden. Thomasvaer was een creatie van Dick van Engel en Pieternel heet in werkelijkheid Nanda van Oort. Beiden zijn aktief in toneelvereniging ..Eendracht". Nadat de stadsomroeper (Ido van Bockel) het legendarische duo had aangekondigd, staken Thomasvaer en Pieternel op tekst van Ido van Bockel van wal. Stadsomroeper: Gegroet, gij vroede vaderen van dit snel groeiend oord Van Thomasvaer en Pieternel komt nu een stichtend woord Dus staakt een wijl uw wild geraas en spits uw beide oren. aodat gij deze wijze taal ook werkelijk zult horen Pieternel: Tja Thomasvaer. daar staan we dan Zo n heel nieuw jaar lijkt prachtig, maar past niet eerst een terugblik op negentien drie en tachtig? Thomasvaer: Je hebt gelijk, mijn Pieternel Want leer uit het verleden. Misschien dat men voorkomen kan I de fouten van het heden Pieternel: Om te beginnen. Thomasvaer toen ik hier arriveerde dacht ik dat aan de Hamershof toch nog steeds iets mankeerde Ik zag een nieuw parkeerterrein een bord Hier komt Total (totaal) (dat is benzine, zo je weet Maar ach. de rest ivas kaal Thomasvaer: Oh doel je op dat warenhuis, dat daar beslist zou komen Het Leusdener prestig object, uit Wagenaarse dromen Ter Meulen. Hema, Vê en De zelfs Boni wilde bouwen En Wagenaar sprak tot de raad ..Op mij kan e vertrouwen .Ik heb kontakten bij de vleet Het kan nu niet meer misgaan In januari wil ik zelfs een symbolische paal slaan Nou, mijn jaar is al goed begonnen Ik was op het feest in .,de Rosmo- Ballen en baan Zal men nog ooit de juiste uitslag weten, van hoe het de „Inslag" is vergaan. Of moet men lijdzaam langs het lijntje staan, nu 't sportbelang klaarblijklijk wordt vergeten? Het oude zeer is nog niet uitgesleten, maar 't gaat weer om de ballen en de baan! Wat wordt gewaagd en wie staat weer vooraan, met welke maat wordt dubbelspel gemeten? De Inslag staat voor een stuk sportgebeuren - doch op de sport wordt nauwelijks gelet -, Wie houdt de wet bij 't onverkwiklijk leuren? Als men het spel in alle ernst wil leren, dan let men op de lijnen en het net. En knoeit niet raak met onderhands serveren! Wat lees ik in uu Leusuei i\rani van afgelopen woensdag? Hij gaat echt iets symbolisch doen Kijk. dat noem ik een misslag Pieternel: Maar Thomasvaer. een wethouder mag toch wel blijven hopen? Thomasvaer. Voor je de beer geschoten hebt. mag je geen huid verkopen! Pieternel; Soms gaan de zaken hier heel vreemd Neem nu die tennishal. .De Inslag die een misslag bleek Daarvan snap ik geen bal Voordat die hal gebouwd werd is er lang en zwaar gepraat Die hal zou echt winstgevend zijn Zo paaide men de raad Maar wat blijkt nu het ding er staat? De Inslag is een flop De calculaties deugen niet En wie draait daar voor op? Thomasvaer:He/ zal wel weer de burger zijn. die het gelag betaalt Omdat de heren van 7 stadhuis weer eens hebben gefaald Nu wordt die tennistent verkocht 7 Verlies? Een paar miljoen Wat had men met dat vele geld hier allemaal kunnen doen Pieternel: De jong ren werker zou zijn baan nog jaren kunnen houwen En de muziekschool zou niet meer de zaak af moeten bouwen. Thomasvaer en Pieternel tijdens hun voordracht Burgemeester JR kijkt geamuseerd toe Thomasvaer: De kelder van 7 gemeentehuis kon men dan isoleren zodat gepraat in 7 vrouwenhuis geen ambtenaar zou deren Pieternel: Eén ding is zeker Rekenen is niet de sterkste zijde van ons geliefd college Want dan zouden ze vermijden als men met kavels zich vergist na enig overdenken, gewoon uit de gemeenschapskas. die extra grond te schenken' Zeg Thomas, jij hebt doorgeleerd kan jij me dan uitleggen, wat een bestuurlijk-politieke reden wel wil zeggen? Thomasvaer: O jij bedoelt nu die Martijn, die heel beleefd kwam vragen of hij wel met zijn uitkering aan acties bij mocht dragen Vnjwillig werken kan soms best. zo vonden Bé en Wé Maar veel te politiek getint is Kruisraketten Nee. Wanneer ye van de staatskas leeft moet je je plaats goed kennen Zo n uitkering geeft niet het recht de NATO te gaan jennen Pieternel: Kom Thomasvaer. genoeg gepraat van al die oude zaken Belangrijk is gaat Leusden het in vier en tachtig maken Komt er dan echt dat warenhuis? Een school zelfs voor VBaO? Een heel goed programma van Bert van de KRO? Thomasvaer: Komen Amerikanen hier in een aparte wijk? Of blijft die zaak nog strikt geheim en heel vertrouwelijk. Pieternel: Wel B. en Wwij sluiten af Ons rest nog slechts te wensen veel voorspoed in het nieuwe jaar voor ahe Leusder mensen Thomasvaer: wii wensen u ook B en w veel wijsheid bij 7 besturen van deze groeigemeente. want het schijnt geen sinecure. Pieternel: Tot volgend jaar. Dan komen wij weer even bij u aan. Om te vertellen hoe het dan in Leusden is gegaan Thomasvaer: Ach heren, nog één ogenblik, Ik was het haast vergeten Maar er is eén ding dat ik ontzettend graag wil weten Hoewel hier ook veel geld omgaat lijkt Leusden niet op Dallas Al zou misschien heer Wagenaar wel wensen dat dat waar was. Toch hoorde ik vertellen dat - en is dat werk'lijk waar? ons aller burgervader ook bekend staat als JR' Het is ons als Leusder Krant onmogelijk verslag te doen van alle nieuwjaarsrecepties die plaatsgevonden hebben of nog plaats zullen vinden. Bovendien is het beeld overal hetzelfde. Een massa handenschuddende mensen die na het uitwisselen van al dan niet goedgemeende wensen een drankje en een hapje pakken en vervolgens weer snel op weg gaan naar de volgende receptie. Dereceptie" in Leusdens dorpscafé „Swartesteegh" vertoonde tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst echter een geheel ander beeld. Gastheer Ab van Maanen en zijn vrouw Truus hadden hun vaste gasten vooreen drankje uitgenodigd op nieuwjaarsdag. Elke toevallige gast die tussen vijf en zeven uur het café binnenstapte deelde in de feestvreugde: twee uur lang werd er gratis en voor niets geschonken. „Voor de rest van het jaar hoeven jullie dan niet meer op me te rekenen waar het gaat om gratis consumpties", moet Ab van Maanen gedacht hebben. Toen om zeven uur aangekondigd werd dat het bedrijf weer commercieel gerund zou worden en dat de drankjes in rekening gebracht zouden worden verliet een groot aantal, voornamelijk jeugdige gasten het café. Zij hadden vernomen dat een kantinebeheerder in Leusden om zeven uur zou starten met het weggeven van gratis drankjes. ,ij .j ,i kt AMERSFOORT - In het Ames- foortse filmhuis draait van zaterdag tot en met dinsdag 10 januari „Het laatste schot" (der Fangschuss), een film van Volker Schlöndorff naar de roman van Marquerite Yourcenar. Met in de hoofdrollen Matthias Ha- bich, Margarethe von Trotta en Rüëi- ger Kirschstein. In de Baltische landen woedt een burgeroorlog. Esten en Letten prote ren. twee jaar na de russische revolute. de overheersing van de landbaronrun en grootgrondbezitters te breken. jn West Europa vreest men dal het Bolsfp- wisme naar Duitsland en Frankrijk ;al overslaan, een vrijwilligersleger wodt opgericht om de oude orde te redder Op het Baltische slot Kratovice wocnt Sophie van Ro»;*i wier leven door Je oorlog is verstoord Bij een groep vrijwil ligers van verschillende nationaliteit een vrijcorps dat als een bezettings troep neerstrijkt, bevinden zich Sop hie's broer Konrad en zijn vriend Erich von Lohmond Sophie wordt verliefd op Erich von Lohmond, ofschoon door vriendschappelijke omgang met 'een jonge communist in het dorp en het lezen van marxistische lectuur het haar duidelijk is geworden dat de revolutie niet bij het slot Kratovice tot stilstand zal komen Erich die de meeste jaren van zijn leven soldaat is geweest en een mannenwereld gewend is, vertrouwt vrouwen niet. ..Men kan meer aan op vriendschap dan op liefde' Om zijn onafhankelijkheid te bewijzen gaat Erich tussen de oorlogshandelingen door per auto naar Riga waar hij een bordeel bezoekt Hij doet er niets tegen dat zijn kameraden over dit uitstapje op Kratovice uitwijden, zodat het Sophie ter ore komt Zij voelt zich vernederd en kiest nu haar minnaars onder de officie ren op het slot Von Lohmond concen treert zich op de laatste zinloze militaire akties Sophie verlaat Slot Kratovice om zich bij de opstandelingen te voegen. In de laatste dagen van de burgeroorlog werden aan geen van beide zijden meer gevangenen gemaakt. Erich von Loh mond s groep neemt opstandigen ge vangen, Sophie bevindt zich onder hen De een na de ander wordt doodgescho ten Sophie wil door Erich worden ge ëxecuteerd De aanvang van de filmvoorstellin gen is 20.00 uur Aardige kop ..Leusdense ten nisclubs willen vinger in de pap Aaauwl Snel een verbandje er om Wisten die tennissers dan niet dat het geen pap maar hete brei is geworden? De Omroep Leusden ziet het voor 1984 wel zitten. De vraag is natuurlijk, wat en wan neer Nieuwste Leusdense uitdruk king ..Even een waren huisje uit de grond trekken Dat is zoiets als de huid schie ten voordat de beer gekocht is Wie heeft ooit getwijfeld aan de trekkracht van wethouder Jan Wagen aar? De Sportstichting schijnt uiter mate bezorgd te zijn over het door Wagenaar aangekondig de plan voor een sportcomplex langs rijksweg 28. Cynische Leusdenaar. ..Heeft dat plan dan iets met sport te maken?" Lees trouwens dat er ook in Amersfoort plannen bestaan om een dergelijk complex langs de rijksweg neer te zet ten Niet aan deze kant. wel te verstaan Als wethouder zou je dêar een complex aan overhouden 1 Maar goed. al die fraaie dro men staan een simpele verbe tering van de nu waterrijke Asschatterweg in de weg Hoewel zag gisteren nog iemand daar een poging tot waterskiën doen Misschien biedt dat een nieuw perspec tief voor onze sportminnende wethouder Leusden, zo lees ik, laat in het nieuwe jaar meër licht schijnen over haar gebouwen en houdt daar nog geld aan over ook Hetzelfde principe als van die zuinige Philipslamp meer licht voor minder geld En als ze die lamp nu op grote schaal gaan gebruiken, wordt er misschien nog meër be spaard en kan de Asschatter weg. De nieuwjaarsreceptie van B en W van Leusden begint steeds meer op een cabaret voorstelling te lijken Cynische Leusdenaar: ,,Ach, logisch eigenlijk. De burgers passen zich gewoon aan Rest ons u voor dit gloednieu we jaar veel leesplezier toe te wensen. Met de onmisbare hulp van onze vroede vader zal dat zéker lukken V. len aan de Hamersveldseweg. Het was een gezellig feest, totdat ik weg wilde Tot mijn ontsteltenis, was m'n omafiets, die achter in een auto vastgebonden zat, gestolen. Dit is al mijn derde fiets binnen een jaar tijd! Wil diegene die de fiets heeft ..geleend" zo vriendelijk zijn om hem terug te brengen9 Tel 03425-1478 Alina Herder AMERSFOORT - In filmhuis A>- pelmarkt wordt zaterdag 7 en zondig 8 januari om 23.00 uur „Les Petitis Fugues" van Yves Yersin gedraai*. In 1979 toen „Les Petites Fugues" in Nederland in de bioscoop kwam, trok de film volle zalen. Niet in de laatste plaats kwam dat door de schitterende hoofdrol van Michel Ro bin, die een oudere boerenknecht speelt die plotseling zijn eigen weg gaat. Het was de eerste lange speel film van de Zwitserse cineast Yves Yersin. Pipe is een boerenknecht die een bromfiets koopt van zijn eerste AOW Hij trekt er op uit en voor het eerst doet hij waar hij zin in heelt Op de boerderij waar hij zijn levenlang gewerkt heeft, wordt deze verandering met argusogen bekeken Pipe zet de vastgeroeste waarden en normen op zijn kop en trekt zich niets aan van de boerenfamilie v/aar hij altijd gewerkt heeft Joost, (naam en adres bij redaktie bekend). LEUSDEN - Maandag 9 januari vindt de eerste schrijfavond in 1984 van Amnesty International Leusden plaats. Ook in dit jaar zal het noodzakelijk zijn brieven te schrijven aan de autoriteiten van diverse landen waar de men senrechten worden geschon den. Het gaat in alle gevallen om mensen, die onrechtmatig ge vangen worden gehouden of ge marteld. Dit keer wordt geschre ven aan de autoriteiten van Rus land. Libië en Thailand. Men behoeli ue uneven niet zeil op te stellen. Ze worden namelijk door de schrijfgroep Leusden voor bereid zodat men deze kan over schrijven Men is uiteraard vrij om éen of meerdere brieven te schrij ven. Briefpapier, enveloppen en postzegels zijn aanwezig. Schrij ven voor gewetensgevangenen blijft nodig. Begin 1984 goed en help mee onrecht in de wereld te bestrijden' Kom daarom op 9 ja nuari tussen 19.30 uur naar de school aan de Lijsterbeslaan 54 Leusden Centrum De Leusder Krant en pasgeboren baby's Wat dat met elkaar te maken heeft? Alles! Bij de Leusder Krant kunt u nameli|k geboortekaartjes bestellen om de nieuweling in 't gezin bekend te maken bij familie en bekenden In ons kantoor liggen boeken met voorbeelden klaar U kunt ze meenemen om thuis de kaart, die leuk vindt, uit te zoeken Voor wat het lettertype betreft heeft u de keus uit hand of machineletters Rozendaallaan 9, telefoon 941495 VERLOREN EN GEVONDEN Bij de politie te Achterveld, tel. 1607, zijn als gevonden en verloren de volgende goederen opgegeven Verloren: sleutelbos aan ring; kwartshorloge met metalen band, zwarte knipportemonnee met in houd en Yamaha vignet; bril. don kerbruin. gevlamd montuur merk Silouet Gevonden. Kwartshorloge, merk Velona, zwart bandje, kwartshorlo ge. merk Thesa, zwart bandje; sleutelbos waaraan 6 sleutels. VERLOREN: Plastic tas met spullen; sleu telbos; zwarte portemonnee gouden armband met naam plaatje; Nike basketbalschoenen; bruin/beigl aktetas; bordeauxkleurige por tefeuille. GEVONDEN: Zilveren armband; zwarte po^ temonnee; Lips-sleutel; blauwi portemonnee; witte tas mej zwemspullen; kwartsherenhor loge en goudkleurige plastü armband. i

Leusder Krant | 1984 | | pagina 8