Commissie in grote lijnen eens met subsidievoorstellen Gezellige nieuw jaarsrecepties GEEF OM POUM5398 •uwïteN""* Nieuwjaarspunters Commissie bestuurszaken vergadert donderdag SPAR IN DE AANVAL! iARM OFFEREINS TEGEN BIJDRAGE EMANCIPATIE AKTIVITEITEN WAT WIJ HIER EEN GRIERJE NOEMEN, KAN VOOR DE POLEN FATAAL ZIJN SCHOUDER- KARBONADE lil DINSDAG 10 JANUARI 1984 plaatselijk nieuws (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN - De commissie welzijn en onderwijs is het in grote trekken eens met de nieuwste subsidievoorstel len van het college van bur gemeester en wethouders, i Alleen Harm Offereins (SGP GPV) kondigde aan tegen te zullen stemmen als het on derwerp „subsidies over emancipatieactiviteiten 1984" tijdens de eerstkomen de raadsvergadering aan de orde komt. De heer Offereins is van me ning dat de gemeente niet op de goede weg is waar het gaat om het verlenen van subsidie voor emancipatieactiviteiten. Het lijkt Harm Offereins minder te gaan om de emancipatie zelf dan om de manier waarop de subsidie verlening tot stand komt. Een aantal jaren gleden heeft het toenmalige ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappe lijk werk een aparte regeling in het leven geroepen voor emanci patieactiviteiten. Plaatselijke ac tiviteiten die een emancipatoir karakter hadden konden In aan merking komen voor een subsi die. De gemeente moest die sub sidie geven, het ministerie gaf echter een forse bijdrage. In Leusden heeft men de gedrags lijn gevolgd dat men net zoveel subsidie wilde geven voor eman cipatieactiviteiten als ze de lan delijke overheid wilde terugbeta len. Deze gang van zaken kan niet langer de goedkeuring weg dragen van de heer Offereins. „Een aantal activiteiten die voor subsidiëring zijn aangemeld vol doet volgens mij niet eens aan de normen die de landelijke overheid stelt", aldus de heer Offereins. „Toch zijn we er in geslaagd steeds weer de juiste omschrijving voor de activitei ten te vinden om in aanmerking te komen voor ministeriële ACHTERVELD - Zaterdagmid dag hield het bestuur van de sportvereniging Achterveld in de kantine op het sportpark een druk bezochte nieuwjaarsrecep tie. De voorzitter van de ver eniging, de heer C. van Marwijk, verwelkomde alle aanwezigen. „We hebben een heel goed sei zoen achter de rug. Er zijn ook wel problemen geweest doch deze zijn onder elkaar eerlijk uit gepraat. Dit is het fijne bij deze verêrtiging dat men bij dergelijke omstandigheden samen rond de tafel gaat zitten. We hadden in het afgelopen seizoen drie kampioe nen doch ook een degradatie. Dit was wel jammer, maar zoals het er nu voorstaat is er weer een kans dat het eerste naar een ho gere klasse promoveert. We reke nen dan ook op de inzet van de spelers en de trainer. Veel dank aan alle vrijwilligers die zich ook het afgelopen seizoen weer volle dig hebben ingezet. Zonder het werk van vrijwilligers kan de ver eniging niet draaien. Ook het be stuur heel veel dank voor hun in zet. We werken in het belang van de vereniging en zullen proberen deze levend te houden, en betaal baar. Door deze samenwerking is de vereniging zoals ze nu is. Vervolgens was het Prins Dorus Puup de 9e die het woord voerde. Hij had het speciaal gemunt op het dameselftal waarmee het niet zo gaat als men verwacht had. De leidster van het elftal werd bij de Prins geroepen. „De dames zul len dit seizoen vermoedelijk wel geen kampioen worden. Ik heb gehoord dat er eigenlijk te veel clubs in deze afdeling zijn. Om deze zaak nu op te lossen bood de Prins haar een miniatuur-voet balveld aan. Hierdoor kan het pro bleem opgelost worden en er een tussenoplossing worden gevon den." Vervolgens was het de trai ner die bij de Prins moest komen. Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Hoofdredakteur: Mamix Kreyns Redaktie: Beriien Engelkens Caspar van Loo Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 «ur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17 00 uur. Telefoon: 033-941495. Abonnementsgeld 62,60 per jaar; f 31,80 per halfjaar; f 16,15 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 16141, toestel 44 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbetaling van 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro 871441 t.n.v. BDU b.v. te Bameveld, met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. steun," was het laconieke ant woord van ambtelijke zijde. Ook de Partij van ae Mrueiu fractie is het niet eens met de manier waarop de subsidieverle ning voor emancipatie-activiteiten in Leusden tot stand komt. De reden is echter totaal verschillend van die van Offereins Bij monde van Jan Jacobs verklaarde de PvdA-fractie dat de gemeente zal moeten komen tot het bepalen van een eigen subsidiebeleid. De kans is namelijk levensgroot aanwezig dat het ministerie stopt met het geven van een speciale subsidie voor emancipatie-activiteiten De subsidie zal dan opgenomen wor den in de grote pot van het ge meentefonds. De gemeente zal dan zelf kunnen bepalen wat zij met het geld doet. Jacobs pleitte er dan ook voor om in Leusden te komen tot een zelfstandig beleid met be trekking tot subsidie van emancipatie-activiteiten. Hem werd een bal aangeboden. ,,lk heb de indruk dat de dames wel eens niet weten waar de bal is", aldus de Prins. Daarom hier nu een bal met een belletje Zijn ze de bal kwijt behoeven ze alleen maar even te luisteren naar het belletje. Ook had de Prins nog een kussentje voor de dames ge maakt dat, indien ze zouden de graderen, zij niet te hard terecht zouden komen. Dit kussentje was niet aanwezig en zal later worden aangeboden. Verder werden de speelsters van het dameselftal, de leidster en de trainer een roos aangeboden. Gezien de gewel dige inzet van alle spelers en speelsters van de vereniging werd de vereniging nog een wedstrijd bal aangeboden. Dit was een per soonlijk geschenk van de Prins en zijn adjudant. Door de voorzitter werd nog een overzicht gegeven van 1984. Er zijn weer veranderingen op komst. Er komt een nieuwe in gang zodat men van het koude tochtgat dat er momenteel is, ver lost zal zijn. Ook komt er een nieuwe trainer. De heer Kisters gaat weg. Een nieuwe trainer is inmiddels aangetrokken. Dit is de heer J. Drost uit Nijkerkerveen. ONS GEBOUW Zondagmorgen werd er door het Stichtingsbestuur van het vereni gingsgebouw Ons Gebouw ook een nieuwjaarsreceptie gehou den. Dit jaar bestaat Ons Gebouw 25 jaar. Daarom werd er aan deze receptie een bijzonder tintje gege ven. Allen die kwamen om hun gelukwensen over te brengen werd een kop koffie met gebak aangeboden. Ook hier was er een zeer grote belangstelling. De voorzitter van het bestuur ver welkomde alle aanwezigen. In het bijzonder werd burgemeester Ra demaker met zijn echtgenote wel kom geheten ,,Het is vandaag een bijzondere „Nu verdeelt u alleen maar wat u van het Rijk denkt te ontvangen", aldus Jan Jacobs. In totaal hebben diverse Leusdense organisaties verzoeken ingediend in het kader van „emancipatie-activiteiten" tot een hoogte van totaal twintigdui zend gulden De gemeente denkt echter slechts 11 750,- terug te krijgen van het Rijk, zodat men besloten heeft in de aanvragen het rode potlood te hanteren. INLEVEREN Het meest heeft de werkgroep „Volwassenen Educatie" moeten inleveren. Van de gevraagde elf duizend gulden kan de werkgroep er ruim vierduizend tegemoet zien. De werkgroep had met steun van de gemeente twee zogenaamde VOS-cursussen willen opzetten. Verder wilde de werkgroep twee cursussen „Hoe zeg je wat je denkt" willen organiseren Ook staan er drie „open-school cursus sen" op de agenda van de werk groep. De gemeente heeft direct al de post voor „kinderopvang" ge schrapt omdat al eerder in de raad is uitgesproken dat men hier geen geld voor over heeft. Verder zullen er een aantal cursussen geen door gang kunnen vinden. Helemaal ho peloos is de situatie voor de werk groep volwasseneneducatie oven- gens niet. Als men geen subsidie krijgt in het kader van „emancipatie-activiteiten" blijft de mogelijkheid in het kader van de „normale subsidieregeling" een bijdrage te ontvangen. Ook de werkgroep Vrouwenontmoetings centrum zal het met minder subsi die moeten doen dan waarom ge vraagd is. Van de gevraagde 4750,- kan men er 1500,- te gemoet zien. Alle andere, meestal kleinere aanvragen, zullen als de raad daarmee akkoord gaat, wor den gehonoreerd Over de voorstellen van het col lege van B. en W. met betrekking tot de subsidies voor sociaal- cultureel werk werd maandag avond in de commissie welzijn niet lang gepraat De gemeente gaat er van uit dat zij van het Rijk 20% minder ontvangt als bijdrage voor het plaatselijk sociaal-cultureel werk. De muziekschool, de peuter speelzaal. SOCCLE en het jeugd werk zullen volgend jaar om deze reden zo'n 6% minder subsidie ontvangen. Verder wordt de korting in de rijksbijdrage door de gemeen te Leusden zelf opgevangen. Jan Jacobs (PvdA) ziet toch nog een lichtpuntje voor de gemeente De rijksbijdrage wordt waarschijn lijk hoger dan waarop men in de plannenfase heeft gerekend. Jan Jacobs wilde van de wethouder graag horen dat een eventuele verhoging van de rijksbijdrage ook ten goede zal komen aan het sociaal-cultureel werk in Leusden. Wethouder Van Woudenberg zei het echter nog te vroeg te vinden om nu al uitspraken in die richting te doen GEUT Ook op de suggestie van de heer Jacobs om nog eens te denken over voortzetting van de subsidie voor een betaalde kracht in het jongerencentrum ,,de Geut" wilde de wethouder liever niet ingaan. Zoals bekend heeft het centrum voor open jeugd- en jongerenwerk per 1 augustus 1983 een (tijdelijke) beroepskracht mogen aanstel len. De raad heeft dat voor maxi maal één jaar goedgevonden met als gevolg dat de betreffen de functionaris eind juli zal moe ten opstappen. „Het zou niet eerlijk zijn om nu een beroeps kracht aan te stellen voor lange re termijn als we net een ambu lant jeugdfunctionaris hebben ontslagen", zo meende wethou der Van Woudenberg. Naar verwachting zal de gehe le gemeenteraad instemmen met de subsidievoorstellen voor sociaal-cultureel werk zoals die nu op tafel liggen. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De raadscommissie Algemene Bestuurszaken (ABZ) komt aanstaande donderdag (12 januari) bijeen voor de maandelijkse vergadering. Vanaf 20.00 uur wordt er in de commissiekamer onder voorzit terschap van burgemeester mr. J.W.M. Rademaker de volgende agenda afgehandeld: 1Opening en inventarisatie van vragen 2. Mededelingen en ingekomen stukken: a. Stand van zaken beleidspro gramma voor zover het ABZ betreft; b. Machtiging tot vordering tot verwijdering 139 Wetboek van Strafrecht. c Vaststeling politiestopwet II door Eerste Kamer; d. Verzoek aan fractie met betrek king tot politiebeleid. 3. Vaststelling verslag d.d 10 no vember 1983. 4 Sociaal jaarverslag 1980-1982 5 Onderwerpen voortspruitende uit de laatst gehouden begro tingsvergadering, waaronder personeelsplan, verkokering, organisatie, deregulering, al gemene politieverordening, criminaliteit en uitbesteden. 6. Insteling commissie ad hoc ten behoeve van wijziging van het reglement van orde van de ge meenteraad 7 Verslag van de commissie voor Georganiseerd Overleg d.d. 14 december 1983 8. Rondvraag 9. Sluiting. t/m zaterdag bij de Spar een kilo voor maar ■^98 Gerrit Tijmensen en mevrouw Nabuurt brachten op rijm een samenspraak over de Achterveldse gebeurte nissen in 1983 gelegenheid Dit jaar bestaat Ons Gebouw 25 jaar. Door de gewel dige inzet van de bevolking kon dit gebouw hier worden geplaatst Uit alle lagen van de bevolking heeft men meegewerkt. Achter veld kan trots zijn dat dit'gebouw nu 25 jaar bestaat. Zeker trots ge zien het feit dat dit verenigingsge bouw reeds 25 jaar zonder subsi die draait. Dit kan van geen ander verenigingsgebouw in Leusden gezegd worden Het is een ge bouw van en voor de Achtervel- ders en laten we er daarom dan ook gebruik van blijven maken Laten we het met ons allen leef baar houden", aldus de voorzit ter. Prins Dorus Puup de 9e en zijn adjudant waren ook aanwezig „Vijfentwintig jaar en dat zonder subsidie is een hele periode", al dus de Prins. „Ik hoop dat we als Achtervelders nog heel veel jaren van dit gebouw gebruik kunnen maken. Voor de Carnavalsvereni ging is het ook een jubileum. Dit jaar is het 121/z jaar geleden dat we van het gebouw gebruik gin gen maken. Hierna werd aan de voorzitter van het bestuur een mooie grote houten pijp aangebo den met inscriptie. De puup, het symbool van Puupenkoppenland. moet wel in het gebouw worden opgehangen. De voorzitter dankte voor dit geschenk en beloofde dat het zeker een plaats in het ge bouw zou krijgen. Het gemengd zangkoor zong on der leiding van hun dirigent en kele echt Nederlandse liederen, wat gezien het geweldige applaus zeer op prijs werd gesteld. Het majorettekorps van D.W.S gaf hierna een geweldige show bijge staan door de leden van de mu ziekvereniging. Ook dit werd met een geweldig applaus beloond. Tot slot verschenen Albert en Antje op het toneel Dit waren Gerrit Tijmensn en mevrouw Na- buurs. Deze brachten geheel op rijm een samenspraak over de ge beurtenissen van het afgelopen jaar uit het dorp Dit behelste niet alleen droeve doch ook blijde voorvallen. Ook werden er enkele voorvallen in het zonnetje gezet, waar hartelijk om gelachen werd. LEUSDEN - De afgelopen week stonden er een behoorlijk aantal nieuwjaarsrecepties, -borrels of hoe je deze bijeenkomsten ook maar noemen wilt, op de Leus dense sportagenda. Een goede gewoonte overigens alhoewel in een tijd waarin het woord be zuinigen ook bij de sportclubs zijn intrede gedaan heeft, zou in de toekomst deze gewoonte best eens op een andere leest geschoeid kunnen gaan wor den. Dit jaar was alles nog bij het oude. Wat er op deze bijeen komsten zoal gezegd werd, ge ven we in het kort weer. Een uit voerig verslag over de receptie van de Sportstichting Leusden staat elders op de sportpagina. Voorzitter Fieseler van de LZ&PC de Haaien uitte op de nieuwjaars- instuif in het restaurant van zwembad Bavoort zijn bezorgd heid over de financiële onzeker heid waarin de zwemclub ver keert. We weten nog steeds niet hoeveel subsidie we van de ge meente Leusden over het jaar 1983 krijgen We zijn al zeer lang met deze subsidieaanvraag be zig, maar tot op heden hebben we van de gemeente niets vernomen Het is een bijzonder trieste zaak te meer daar we als bestuur en in het bijzonder de penningmeester over zes weken een financieel verslag en een begroting op de ledenvergadering ter tafel moeten brengen' aldus de voorzitter Naast dit wat sombere verhaal kon de heer Fieseler ook nog een vrolijk verhaal afsteken toen hij de zwemkampioenen van 1983 voor het voetlicht haalde De aanmoe digingsprijs voor meisjes en jon gens onder 10 jaar ging naar Kir- sten Ruitenbeek Snelste zwem mer respectievelijk zwemster wa ren Ronny en Juliette Baars. Ronny Baars behaalde eveneens de titel zwemmer 1983 De tweede receptie op Nieuw jaarsdag was bij de korfbalclub Antilopen. Veel leden hadden on danks het slechte weer de weg naar het clubgebouw op het Bui- ningpark weten te vinden. Voorzit ter Kees van Buren liet in zijn nieuwjaarsrede weten dat 1984 een zeer belangrijk jaar voor de korfballers gaat worden. Op korte termijn komen de clubs wederom om de tafel om de perikelen rond de accommodatie te bespreken en uit de weg te ruimen. „Ik reken erop dat we eruit komen en we in mei met de sloop van dit gebouw In de lange Poolse winter staan vooral de zwakkeren aan risico's bloot Funderen, oude mensen, zieken - voor hen zijn medicijnen vaak van levensbelang. Zij hebben dringend onze hulp nodig. Nu, in de eerste plaats met medische artikelen. Ook u kunt helpen Dit nummer geldt zowel voor bank als giro Stort uw gift Ln.v. de Nederlandse Stichting Hulp Polen'. Den Haag. kunnen beginnen. Uw medewer king rondom dit hele gebeuren is onontbeerlijk," zei hij tot zijn ge hoor. ,,Wat de linanciën van de vereniging betreft zal er wat moe ten veranderen. We moeten min der afhankelijk worden van de ac ties die we ieder jaar weer op touw zetten De kantine zou een belangrijk deel van de inkomsten moeten gaan opleveren. Ten slotte hoop ik dat we het als club gezellig houden, zodat wel in een uitstekende sfeer kunnen blijven samenwerken hetgeen ik belang rijker vind dan len koste van alles alleen prestatiegericht bezig te zijn", aldus de praeses van Antilo pen Voetbalvereniging Roda'46 kon op maandagavond een groot aan tal leden verwelkomen in het zeer fraai versierde clubhuis Voorzit ter Ben de Haan zei dal sportief gezien 1983 voor de voetbalclub enigszins teleurstellend was ver lopen. Slechts 1 elftal (C4) wist het kampioenschap te behalen. De zondag promoveerde wel maar werd geen kampioen terwijl de zaterdag twee reële mogelijk heden om te promoveren niet met succes wist af te ronden. „Financieel gezien kunnen we op een redelijk jaar terugblikken. Mei hel verkrijgen van sponsors zijn we in staal de zaak draaiende te houden De toekomst kunnen we met vertrouwen tegemoet zien Maar liefst zeven teams liggen bij zonder goed in de race om het kampioenschap De sfeer in de vereniging is uitstekend te noe men maar dat kan ook niet anders als we zien over wal voor accom modatie we heden ten dage be schikken De evenementencom missie illustreerde dit nog eens duidelijk door aan de voorzitter een fraaie plattegrond van het voetbalcomplex te overhandigen De vorige keer hebben we kennis gemaakt met de muskusrat en met de manier waarop het beestje hier is gekomen. Dat we daar niet zo ge lukkig mee zijn, komt door zijn manier van wo nen. Ze graven namelijk, net als hun neven de ko nijnen, grote diepe ho len, maar in hun geval in oevers en dijken. Koeien en paarden zakken in de grond en kunnen de be nen breken. Of de trek ker van de boer zakt er in weg en kan omslaan. Maar dat is allemaal het ergste nog niet, het grootste gevaar zit in de polderdijken, waarvan ze in de kortste tijd een Zwitserse kaas maken. Die holen, de pijpen, hebben een doorsnede van ongeveer vijftien centimeter. Door golf slag en wisselende wa terstanden kan de grond afkalven en hele stukken dijk verzakken. Ze zullen dus bestreden moeten worden. Van rijkswege zijn rattenvangers aan gesteld, steeds meer en ook worden steeds meer ratten gevangen, tot meer dan 100.000 per jaar, doch de rat zet zijn opmars voort. Al jaren wordt er in Wa- geningen studie gemaakt van de muskusrat. Men wil proberen er achter te komen of er een geurtje bestaat waarmee men de ratten kan lokken. Op deze manier heeft TNO in Delft succes gehad met het bekende mieren doosje. Maar tot heden is het nog niet gelukt dit kunstje uit te halen bij de muskusrat. Men studeert ijverig door. In de Noordhollandse polder Geestmeer is in het bestuur de mogelijk heid naar voren gebracht om de muskusrat te be strijden met natuurlijke vijanden. Hier werd de mogelijkheid geopperd om hermelijnen uit te zet ten, zoals twintig jaar ge leden gedaan is op Ter schelling om de woelrat te bestrijden. Tot toen waren er op Terschelling geen hermelijnen. Deze namen, door een over vloed aan voeduel, in hoog tempo toe. Nadat de woelratten op waren, liep het aantal hermelij nen snel terug. We hoe ven echt niet bang te zijn dat we, na de muskusrat, de hermelijn moeten be strijden. De natuur regelt het zelf wel. Men durfde het echter niet aan want een hermelijn zou ook wel eens een konijn op kunnen peuzelen en dan zou de plezierjager een kans minder hebben er een te schieten. Andere deskundigen menen dat de bunzing het beter zou doen, maar die wordt ook al zo kort mogelijk gehouden. Otters zou helemaal ideaal zijn, maar die zijn hier al jaren zo goed als uitgeroeid, want die eten wel eens vis. Zo blijkt alweer: als er in het evenwicht van de natuur ingegrepen wordt, is het einde nog niet in zicht. G. van L.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3