Kantongerecht Amersfoort Een instelling tot wie elke sporter zich om welke reden dan ook kan wenden mmm Ie—s«len lent—; Makkie voor i basketbalsters Sport Medisch Adviescentrum (2) c DE LEUSDER KRANT DINSDAG 10 JANUARI 1984 WERSFOORT - Na een stopte- in van de politie opzettelijk •orrljden kan als een misdrijf •recht worden. De heer P. uit oudenberg had dan ook in ze- ire zin geluk dat hij voor de «tonrechter In Amersfoort hocht" verschijnen. Hij had it stopteken genegeerd omdat I zijn wegenbelasting nog niet itaald had. Alleen voor het feit it hij niet gestopt was, kreeg I op de zitting van 5 januari m boete van f 100,-. heer v.d.S. uit Nijkerkerveen 'd. op zoek naar kievitseieren ör weilanden gelopen zonder ^stemming van de eigenaar van landerijen. Hij was als vogel- fhebber alleen geïnteresseerd de broedplaatsen en niet in de Jren, die hij ook rustig had laten 9en. Het probleem zat 'm dan ook in het betreden van de weilan den zonder toestemming. Er had zich een verhitte discussie ontwik keld tussen verbalisant en ver dachte, waarbij de laatste geroe pen had dat de politie zich beter met de misdaad in Amsterdam kon bezighouden dan met een vo gelliefhebber die niets kapot maakt. "Het gesprek verliep wat ruig" gaf verdachte toe. "Een beetje flauw" noemde de of ficier het om de politie naar Am sterdam te verwijzen als ze hier gewoon hun werk doen. Verder is het nu eenmaal voorschrift om niet zonder toestemming van de eigenaar op diens grond te lopen, dus f 25,- voor de heer v.d.S. Die nog namopperde dat het toch on begonnen werk was om iedere boer van zijn werk te houden voor zo iets onnozels De heer K. uit Leusden kreeg een boete omdat hij als beheerder van het jongerencentrum De Geut niet onmiddellijk de deur voor de poli tie geopend had, toen zij 's nachts om 2 uur kwamen controleren. "Er waren nog mensen aan het werk en er werden ook nog tosti's uitgereikt" las de kantonrechter uit het proces-verbaal voor. De heer K bestreed de tenlasteleg ging op twee punten. In de eerste plaats zou hij geen beheerder ge weest zijn, maar vrijwillig mede werker en verder was er die avond al meermalen op de deur gebonsd omdat een lastige klant terug kwam, die al een paar keer door de politie verwijderd was omdat hij de boel kort en klein sloeg. "We waren juist de gebroken gla zen aan het opruimen en het was dan ook logisch dat we niet met een open deden" vond de heer K. Of hij nou beheerder of medewer ker was. vond de officier een for maliteit die niet van belang was, omdat hij toch hoorde bij degenen die de verantwoordelijkheid droe gen en effectief controleren van de sluitingstijd door de politie is niet mogelijk als het lang duurt voordat de deur opengedaan wordt. Vandaar een boete van f 50.-. De heer K. vond het onte recht dat hij als enige hier terecht stond terwijl er meer bestuursle den die avond waren geweest en deelde mee dat hij dank zij dit pro ces-verbaal inmiddels de brui had gegeven aan dit vrijwilligerswerk. Parkeren op een parkeerplaats, bestemd voor laden en lossen, vanwege de regen als je een nieuwe bontjas naar de winkel wilt terugbrengen en de ruilprocedure een kwartiertje duurt, werd niet als excuus geaccepteerd en le verde een boete op van f 45,-. "Koop maar een plastic zak tegen de regen, dat is goedkoper" advi seerde de officier en de kan tonrechter merkte op dat het beest toch ook wel eens in de re gen gelopen had voordat het jas werd. De bedrijfsleider daarentegen, die metterdaad aan het laden en los sen was voor zijn winkel, maar een kwartiertje opgehouden werd door een ontevreden en opge wonden klant, kwam er zonder boete af ("schuldigverklaring zon der straf"). "U had minder kans op een andere oplossing dan de mevrouw van de bontjas en ik heb er wel begrip voor dat je een op gewonden klant niet eerst een kwartier rustig kunt houden om het laden en lossen af te maken" overwoog de kantonrechter. In hoge nood op het trottoir plas sen werd "wat slordig" genoemd en beboet met f 5,- "Het enige geval waarin de hoogte van de boete sinds 1940 niet veranderd Is" merkte de kantonrechter op. De Leusder Krant en pasgeboren baby's Wat dat met elkaar te maken heeft? Alles! Bl| de Leusder Krant kunt u namelijk geboortekaartjes bestellen om de nieuweling in 't gezin bekend te maken bij familie en bekenden. In ons kantoor liggen boeken met voorbeelden klaar. U kunt ze meenemen om thuis de kaart, die leuk vindt, uit te zoeken Voor wat het lettertype betreft heeft u de keus uit hand- of machineletters. Rozendaallaan 9. telefoon 941495. Het kantoor is op werkdagen geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur LEUSDEN - De dames van Green Giants hoefden zich afge lopen zaterdag in sportzaal Groenhouten niet echt in te spannen om de dames van Woodpeckers uit Houten van het lijf te houden. Een score van meer dan 100 punten had de Green Giants niet misstaan, en behoorde tot de mogelijkheden. De inspiratie om de tegenstan der helemaal te kleineren was bij de Leusdense dames niet aanwezig zodat de 60-18 eind stand maar een lichte afspiege ling was van de werkelijke krachtsverhoudingen. Bijzonder veel kansen werden in de eerste helft onbenut gelaten en door de Leusdense dames op knullige wijze om zeep geholpen. Met 30-6 brak de rust aan. Na de pauze bleef de Leusdense forma tie volharden in het niet afronden van de vele mogelijkheden Uit vallen en onderscheppingen wer den in wandeltempo uitgevoerd voordat na 2 doelpogingen pas de treffer genoteerd kon worden. De Woodpeckers hadden niets in de melk te brokkelen. Slechts één dame had een behoorlijk afstand schot in huis en zorgde voor de punten. Green Giants kon het zich veroorloven om de wedstrijd op zijn dooie akkertje uit te spelen en bespaarde daarmee de Woodpec kers een totale blamage. Overige uitslagen Green Giants: Meisjes junioren - Red Stars 47-40 Dames 2 - Sparta 21-42 Jongens kadetten 1 - Wou denberg 80-32 Jongens kadetten 2- Dunckers 28-34 Jongens aspiranten - Quick Run ners 46-14 Welpen-Dunckers 34-28 Vorige week vertelden wij u over een bezoek dat wij wachten aan het S.M.A., het Sportmedisch Advies Centrum, levestigd aan de achterzijde van het gebouw van de G.G.D. •emland (de juiste benamingaan de Zonnehof. Het verhaal >an een bezoeker en dus van een leek die zo'n interieur met leel andere ogen beziet dan de mensen die op zo'n bureau iun diensten verrichten. Een leek betreedt medische ruimten iu eenmaal met de nooit geheel uit te schakelen nederigheid an de patiënt en zijn conclusies komen daarom puur uitzijn Igen gezichtshoek. Zoals toegezegd, willen we deze week de lensen met de witte jas zelf aan het woord laten, hoewel we fltuurlijk wel weten dat de witte jas door veel artsen bewust let wordt gebruikt. B. Brinkhorst. AMERSFOORT - Secretaris van It S.M.A. In Amersfoort is de heer E.H. van Mourik, die wij vorige Bek, wellicht ten overvloede, aan u lorstelden. De heer Van Mourik, trenigingsmens als hij altijd is ge- eest heeft buiten zijn gewone funk- is om menige andere dienende ak verricht. Nog altijd is hij hoofd- Ittuurslid van de Koninklijke Ver- llging van Leraren en Onderwijzers de Lichamelijke Opvoeding, is hij ndelijk werkzaam voor het MBvO leer bewegen voor ouderen) en irvult hij, nog altijd met veel genoe- Nt, de taak van rijksgecommiteerde het Ministerie van W.V.C. Waar- Be we maar willen zeggen, dat het len verwondering wekt dat deze «de heer Van Mourik zich ook met rergave wijdt aan de taak van se- Btarls van het S.M.A. Dat doet hij rerlgens niet alleen, want het dage- ks werk wordt samen opgeknapt Bt voorzitter A. Slagt, penning eester J. Ossel en uiteraard met het Bdische team, waarvan de Leus- Hlse huisarts B. Binkhorst me- •ch leider en de Amersfoortse fy- otherapeut Rolf Wagenaar de orga- satorische leider Is. ERKENNINGSREGLEMENT Een stukje geschiedenis Het S.M.A in Amersfoort werd op 11 november 1974 een feit. De eerste voorzitter was Dr. WL. Mosterd, thans nog vice- voorzitter en voorzitter van het Natio naal Instituut voor de Sportgezond- heidszorg Aanvankelijk waren er nog maar 23 sportverenigingen lid, maar nu zijn dat er al meer dan 70, waarbij we moeten aantekenen, dat het niet alle maal verenigingen betreft uit de stad zelf. Het S M A uit onze stad behoort tot de oudste S.M A 's in Nederland Over ons hele land verspreid zijn er nu zo'n veertig S.M A's gevestigd, waar van het merendeel erkend is door Je Vereniging van Sportgeneeskunde Want - en dat is toch wel belangrijk om te weten - om voor erkenning in aan merking te komen moet een S.M.A. o.a. aan de volgende eisen voldoen, con form een landelijk vastgesteld erken ningsreglement. - Het S.M.A dient rechtspersoonlijk heid te hebben (stichting - de artsen moeten een applicatiecur- sus sportgeneeskunde hebben gevolgd Secretaresse Lilian Nagelkerke en de fysiotherapeuten de cursus sport- fysiotherapie. - er dienen onderzoekingsmogelijkhe den aanwezig te zijn conform een eigen pakket, wat ook geldt voor het totaal van de outillage - er dient verplichte verslaggeving plaats te vinden ter inventarisatie van wetenschappelijk werk. - het S M A., dient te beschikken over vaste consulenten, zoals een cardio loog, een orthopeed. een revalidiearts, een arts voor jeugdgezondheidszorg - het medisch team is verplicht tot regelmatige bijscholing. - het S.M A staat kwaliteitscontrole toe door de Vereniging van Sportge neeskunde. Geen geringe eisen dus en, zoals wij in ons vorige artikel al tot uitdrukking brachten, het mag duidelijk zijn dat „ons" S.M A dat aan deze eisen vol doet, zonder meer een instelling is tot wie elke sportbeoefenaar zich om wel ke reden dan ook vol vertrouwen kan wenden. De erkenning geldt overigens al voor de jaren 1984 en 1985 Organisatorisch leider Rolf Wage naar wil niet onvermeld laten dat de mensen van de medische kant zich prima gesteund weten door een bestuur dat uit mensen bestaat die een zekere direkte betrokkenheid hebben bij alles wat met sport te maken heeft Het S.M.A. moest vanuit een soort pioniers- situatie langzaam aan uitgroeien naar het instituut dat het nu is. Het feit, dat al vanaf het begin een goede struktuur aanwezig was. heeft daarbij een be langrijke rol gespeeld. In onze stad is de aanzet gegeven tot het niveau gezond heidszorg waarop nu geopereerd wordt. Dat is niet als vanzelf gegaan, eerder schoorvoetend Bij de sportver enigingen was er aanvankelijk enige drempelvrees, maar die is in de loop van de jaren voor een groot deel weg genomen. Het betreft hier niet een typisch Amersfoortse aangelegenheid De or ganisatievorm van de SMA's heeft in ons land de levendige aandacht van al degenen die zich met deze materie bezighouden Dat heeft te maken met het feit dat in 1982 het Nationaal Insti tuut voor Sportgezondheidszorg (NISGZ) werd opgericht, dat allerlei zaken coördineert en initiatieven ont wikkelt. In dat instituut, dat een beleid voert ten behoeve van de nationale gezondheidszorg, zitten vertegenwoor digers van diverse instellingen de Ver eniging voor Sportgeneeskunde, de NSF, de KNVB, de Nederlandse Ver eniging voor Fysiotherapie in de sport gezondheidszorg, een wetenschappe lijke raad en de sportmedische regio's, waarvan het de bedoeling is dat zij in de zeer nabije toekomst aangesloten zul len zijn bij het NISGZ (op dit moment zijn dat er vijftien van de veertig) Het S.M.A in Amersfoort valt onder regio Oost-Utrecht, waar het samen werkt met de sportkeuringsbureaus Amerongen, Amersfoort, Baarn, Rhe- nen, Soest, Veenendaal en Wijk bij Duurstede. Die sportmedische regio's konden in het leven worden geroepen dankzij de fusie tussen van de Neder landse Federatie Bureaus Medische Sportkeuringen en de Nederlandse Vereniging voor Sportgeneeskunde Daardoor kwam de weg open te liggen voor samenwerking van de sportkeu ringsbureaus met-de SMA's Het is" een goede zaak dat door het Nationaal Instituut voor Sportgezondheidszorg de behandeling van veel dingen in een stroomversnelling is geraakt. KEURINGEN Wellicht klinkt het allemaal voor de leek wat ingewikkeld maar deze leek moet wel beseffen dat het belangrijk is dat het S M A. gaat samenwerken met de sportkeuringsbureaus in de regio Oost-Utrecht Het zal nodig zijn dat elk bureau een medisch leider krijgt In Amersfoort zal dat iemand zi|n van het S M A. Voor de sporter zal het allerbe langrijkste de veranderde opzet van de keuringen zijn. Die gaan een heel ande re kant op, want het zullen namelijk meer adviezen worden, die gericht zijn op de betrokken tak van sport. De artsen voor jeugdgezondheidszorg zul len gevraagd worden om aan de organi satie van de lokale sportgezondheids zorg mee te werken, zowel in beleidsza ken als in direkte arbeid Met het geven van adviezen wil men trachten te berei ken dat er werkelijke preventie plaats vindt Het is praktisch aan iedereen bekend dat het aantal sportblessures te hoog ligt. We kunnen daar dagelijks over lezen. Daarom is het zaak dat dat hoge aantal wordt teruggedrongen. Het is de taak van het S M A. om door geringe adviezen deze teruggang te bewerkstelligen Een bepaalde nacon- tróle zal noodzakelijk zijn. Bij het S.M.A is men er zich van bewust dat het een moeizame zaak is om dit allemaal aan de sportbeoefenaar duidelijk te maken. In wezen is een mens. die sport beoefent, alleen maar gebaat bij een zo snel mogelijk herstel Hoe en door wie dat herstel wordt gerealiseerd is voor hem of haar niet de hoofdzaak. Het moet daarom toch wel tot de verbeelding spreken hoe belang rijk het is om langs bepaalde wegen goede voorlichting te geven. Voorlich ting b v. aan jeugdleiders, trainers en besturen van verenigingen, waarbij - hetzij nogmaals maar eens herhaald - het begrip preventie het hoofdmotief dient te zijn. Uit de opsomming van de eisen, waaraan een S M A dient te voldoen om voor erkenning in aanmerking te komen, is al gebleken dat er een be paald toezicht op de S.M A 's is Er bestaat namelijk een landelijke erken ningscommissie die de sportmedische adviescentra toetst Die commissie be staat uit mensen, die naar hun achter ban toe een bepaalde verantwoordelijk heid hebben. Er zit een afgevaardigde in van de Koninklijke Maatscnappij voor Geneeskunde, van het Nederlands Ge- tionaal Instituut voor de Sportgezond heidszorg (voor secretariaatswerk zaamheden), alsmede iemand namens de provinciale sportraden, de districts- geneeskundige diensten, de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten, de Vereniging voor Sportgeneeskunde en namens de sportmedische adviescen tra Deze mensen bepalen aan de hand van een reglement of een SMA voldoet aan de normen Af en toe vinden controles plaats. De controle van de kwaliteit van een SMA is een belangrij ke zaak en in dit verband is de verplich ting, dat artsen en fysiotherapeuten applicatiecursussen volgen, van pri mair belang Dat kunnen congressen en cursussen zijn die men dient te bezoeken, maar ook eigen initiatieven spelen hierbij een rol. Zo heeft hier een tweetal mensenivan het medisch team een cursus, coronair care (hartbewa- king) gevolgd Men achtte het nodig om voldoende kennis te bezitten daar waar men belastingsproeven afneemt Als iemand tijdens een test onverhoopt hartmoeilijkheden krijgt, kan men na tuurlijk met volstaan met het interprete ren alleen en het doorgeven van het cardiogram aan de cardioloog (hetgeen via een direkte telefoonlijn naar de hartbewaking van het ziekenhuis De Lichtenberg mogelijk is. alwaar het electrocardiogram dan direkt op de monitor kan worden afgelezen Het is aan de niet-deskundige mis schien niet in duidelijke bewoordingen uit te leggen maar steeds komt het er in feite op neer dat het S M A een instel ling is waarbij men in bevoegde handen is. Een SMA dient ook bij de tijd te blijven want de sportgeneeskunde is geen statische wetenschap maar een terrein waarop allerlei ontwikkelingen gaande zijn Een prettige en zeker niet te verwaarlozen bijkomstigheid is dat alle betrokkenen bij het S.M.A. zelf sport-minded zijn. Zij weten wat er in bepaalde sporten voor vragen kunnen opduiken en welke problemen er kun nen zijn Dat praat wel even iets gemak kelijker Maar hoe goed het ook is georganiseerd, de man of vrouw uit de sport moeten gewoon beter dan tot nu toe weten dat de weg naar het S.M.A zonder meer open ligt. Bij het S.M.A. is, men er zich van bewust dat enig zelfver wijt in dezen wel wat op zijn plaats is Er bestaan daarom plannen om hierin verbetering te brengen Secretaris Van Mourik vertelt dat op korte termijn een landelijk affiche zal worden gemaakt, Secretaris P.E H. van Mourik. De keuringskandidaat moet zich aan een aantal onderzoeken onderwer pen. die duidelijk kan aanspreken Zelf heeft hij het plan om in de naaste toekomst - populair gezegd - wat meer de boer op te gaan. De verenigingen, d.w.z de besturen, de trainers en de verzorgers dienen beter op de hoogte te zijn van de mogelijkheid om het S.M.A. in bepaalde gevallen in te schakelen. Een instelling als het S M.A timmert nu eenmaal vanwege de medische ethiek niet zo direkt aan de weg als het op publiciteit aankomt. Aan de andere kant heeft men er toch ook geen vrede mee dat deze bureaus in de schaduw blijven funktioneren. De overheid heeft, zeker in de voorbije jaren, bepaald met met groot enthousiasme het werk voor de sportgezondheidszorg gadegeslagen Goed gefundeerde rapporten verdwe nen zonder enige reaktie in de la en dat was niet alleen een domper op het werk van al de mensen uit deze sektor (die al jaren probeerden voor hun werk de nodige erkenning en ondersteuning te knjgen), maar in feite waren het steeds de sportbeoefenaars zelf die van deze gang van zaken de dupe werden Spor ters willen alleen maar precies weten waar zij met hun klachten en blessures vol vertrouwen terecht kunnen Het spreekt vanzelf dat voor deze mensen het duidelijk aanwezig zijn van een landelijk erkende en qualitatief goed bewaakte instelling als het S M A., een prettig gegeven is. De huidige sportge zondheidszorg is er juist momenteel bij gebaat dat de sporter of sportster zich houdt aan de organisatiestruktuur en de daarbij passende hulpverlening vanuit het landelijk erkende model Even terzake. De gemeente Amers foort geeft de Stichting Sportmedische Adviescentrum Amersfoort een subsi diebedrag, dat zijn beslag heeft gevon den op grond van de doelstelling van de preventieve gezondheidszorg, die het S.M A voert Ook de gemeente Nijkerk. draagt een steentje bij. De sportmen sen uit beide gemeenten kunnen op grond van deze regelingen dit in de organisatie van keuringsaspekten erva ren. De organisatie van het S.M.A. wil graag nog eens nadrukkelijk wijzen op de juiste weg bij een blessure. In principe dient men met een blessure altijd eerst .naar zijn.huisarts te g#an Het is mogelijk daF er problemen zijn waarop een antwoord tiient te komew Die problemen kunnen liggen op het gebied van voeding, schoeisel, leeftijd, keuze van sport en dergelijke. De vra gen kunnen zowel van de topsporter als van de eenvoudige trimmer komen, maar ook van iemand die gehandicapt is. Het S.M A., is dus beslist geen instituut voor alleen op prestaties ge richte sporters. Er kunnen specifieke vragen zijn waarvoor een oplossing kan worden gezocht Die oplossing kan worden gevonden door b v verwijzing naar de consulenten (carioloog. revali datiearts. orthopeed) De samenwer king met de huisartsen is in de loop van de jaren steeds beter geworden en het feit dat huisarts Fokkema zitting heeft in het bestuur spreekt duidelijke taal. Het moet de lezer duidelijk- zijn, dat wij met de twee artikelen over het onderwerp „S.M.A." alleen maar een aantal facetten hebben kunnen be lichten. Het gebied van de sportge neeskunde is net als alle onderwer pen op medisch gebied een bodem loos vat. De heren Wagenaar en Van Mourik, die onze gesprekspartners waren, weten daarover mee te pra ten. Hoofdzaak blijft steeds die steeds weer genoemde preventie die het S.M.A. als elementaire richtlijn nastreeft. „Het gaat om de sporter, die wil weten waar hij heen kan gaan als hij met specifiek sportmedisch probleem zit" verzekeren ons beide heren nogmaals.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5