„The day after" - de gruwelijke verschrikking van eenatoomoorlo films in Dinsdag Movie Cyclus „Excalibur" in Dinsdag Movie Cyclus Het jaar van de haas „Colpire al Cuore in Appelmarkt Nieuwe reeks Vader, zoon en terrorisme „Close encounters of the third kind" in Cinemaclub De Korf Bijeenkomst jongeren vredesgroep Nachtfilm in filmhuis: n OP DONDERDAG 19 JANUARI 1984 DONDERDAG 12 JANUARI 1984 kijk op de film 12 Scène uil ..Excalibur". LEUSDEN - Het ligt in de be doeling in Leusden te komen tot de oprichting van een Jongeren Vredesgroep onder auspiciën van het Vredesplatform Leus den. Hiertoe zal op vrijdag 13 lanuari a.s. een aantal jongeren bijeenkomen om met elkaar te praten over het hoe, wat en waar om. Jongeren, die ook interesse hebben en willen deelnemen, kunnen zich opgeven bij Jeanne Kal, tel. 946685. (Van de filmredaktie) AMERSFOORT - In de Dinsdag Movie Cyclus van het Grand Theater kan men volgende week dinsdag kijken naar de fantasy-film van regis seur John Boorman „Excalibur". Het is het fantasierijke verhaal over ko ning Arthur en de Heilige Graal, nauw verbonden aan het magische zwaard Excalibur. Dit verhaal - een samenvatting van alle romantische legenden - geeft een beeld van de oorlogen van geharnaste ridders, van de betovering van Came- lot, de burcht van Koning Arthur, waar idealisme wordtondermijnd door ver raad, tot aan de uiteindelijke overwin ning van Arthur en zijn afscheid van de sterfelijke wereld. Magische betovering omringt de ge- de TV gerust te stellen Zeker is. dat de Amerikanen op een nogal ruwe wijze wakker werden geschud. Het is wat pijnlijk dat al die honder den boeken en artikelen over de verschrikkingen van een atoomoor log relatief zo weinig effect sorteer den, terwijl één goed gemaakte ge dramatiseerde film over hetzelfde onderwerp miljoenen mensen schokt en tot nadenken stemt. Het Is net, alsof de beelden pas een gevoel van realiteit hebben gegeven. En zo Is het In feite ook. Wie naar „The Day After" kijkt, heeft het gevoel er heel nauw bij betrokken te zijn, juist omdat het gaat om de mensen, de slachtoffers. Juist om dat het zo'n angstaanjagende bijna- reallteit is geworden. Het gevoel van onmacht en afschuw bij het zien van deze film is groot, maar de uiteinde lijk vraag is of wij er als mensheid iets van zullen leren. Zullen we onze leiders inspireren tot vredeshande- lingen? Regisseur Nicholas Meyer („Time after time. Star Trek II) heeft op basis van een scenario van Edward Hume een film gemaakt, die de verschrikkin gen van een nucleaire oorlog op angst aanjagende wijze zichtbaar maakt. Kille woorden en dito cijfertjes werden door Hume na zes maanden studie van officiële rapporten vertaald in beeldtaal en het effect is gruwelijker dan woorden kunnen uitdrukken. Waarbij bedacht moet worden, dat de werkelijkheid naar alle waarschijnlijkheid vele malen gru welijker zal zijn Meyer situeerde de film in Kansas City en Lawrence, een kleine universi teitsstad in de buurt ervan. Het begint allemaal vreedzaam met het leven van alle dag De chirurg die een operatie doet, studenten die met hun jonge problemen worstelen, de boeren, werkend op het land. het jonge paartje, dat over enkele dagen zal gaan trou wen Een gewone dag zoals alle andere dagen Een mooie zomerse dag vol boorte van Arthur. Zijn bestemming wordt geleid door de tovenaar Merlijn tot hij het zwaard Excalibur uit de steen weet te trekken, waar het door zijn stervende vader was geplaatst, en zijn koninkrijk opeist. Arthur en zijn koningin Guenevere houden hof in Camelot, waar zij recht en vrede brengen De ridders van de Ron de Tafel, wier idealen worden geperso nifieerd in de ridderlijke Lancelot, ver breiden de vrede van Camelot door het land. Maar de toverkracht van Merlijn, die deze edele opzet steunt en leidt, kan geen weerstand bieden tegen de slechte bedoelingen van Morgana, die een net weeft van verraad en wraak. Vele jaren lang trekken de ontgoo chelde, verzwakte ridders door de wil dernis op zoek naar de heilige Graal, die het recht weer zal herstellen De Graal wordt uiteindelijk gevonden door Parcival en dan overwint weer de macht van het goede. De stervende Arthur vaart weg naar een geesteswe reld, vanwaar hij volgens de legendes eens terug zal keren. Met in de hoofdrollen Nigel Terry. Helen Mirren. Nicholas Clay, Cherie Lunghi, Paul Geoffrey en Nicol Williamson. (Dinsdagavond, dinsdag movie cyclus Grand Theater) AMERSFOORT - Als nachtfilm In filmhuls Appelmarkt draalt op zater dag 14 en zondag 15 januari „Het jaar van de haas" van Rlsto Jarva. De aanvangstijd Is 23.00 uur. Vatanen (Antti Litja) is copywriter bij een reklamebureau en in het geheel niet tevreden met zijn lot. De verwach tingen, die hij in zijn jonge jaren omtrent het leven koesterde, zijn niet in vervul ling gegaan Op het bureau wordt hij voortdurend onder druk gezet. Zijn vrouw oefent pressie op hem uit. Zijn omgeving in Helsinki bevalt hem niet. Moet dat altijd maar zo doorgaan? Op zekere avond brengt een haas verandering in Vatanen's leven. Hij zit in een auto en rijdt een jonge haas aan Vatanen gaat achter het dier aan en weet het te vinden. Het verbindt de beschadigde poot. De auto kan hij niet meer terug vinden. Hij overnacht in het bos en wordt de volgende morgen wakker in een nieuwe wereld, die hem veel beter bevalt dan die van tot dusver Hij besluit dan ook niet meer naar zijn werk en huis terug te keren doch samen met de haas, die hem volgt als een hondje, een vrij, zwervend leven te gaan leiden. Hierbij ontmoet hij allerlei merkwaardige mensen en komt hij naar vanzelf spreekt in konflikt met de autori teiten. Ook ontmoet hij een vrouw, die hem en zijn haas mee wil nemen naar Italië... Een hoogtepunt van de film is zijn aanslag op een moderne computer, waarin gegevens over honderdduizen den mensen zijn vastgelegd. Met een enkele druk op de knop weet hij al deze gegevens te wissen Dit keer kan hij niet ontsnappen maar moet hij voor de rechter verschijnen Hij houdt een plei dooi voor natuur en vrijheid. Dat is in v/ezen ook het pleidooi dat de I Regisseur Risto Jarva met deze gJ£1 ge. soms poëtische film heeft vL leveren. I 7.0 AMERSFOORT - In het filmhuis Appelmarkt, Groenmarkt 9, draalt van zaterdag 14 tot en met dinsdag 17 januari de film „Colpire al Cuore" van Gianni Amello. De aanvang Is om 20.00 uur. Deze film van Gianni Amelio vertelt het verhaal van een moeizame relatie tussen een vader en zijn 15-jarige zoon tegen de achtergrond van het Italiaanse terrorisme. Jean-Louis Trintignant is de vader - een hoogleraar die een tweede huis heeft op het platteland De jonge Emilio (Fausto Rossi) vraagt zich af waarom tijdens de weekends zo dikwijls een nogal bazige student in het buiten huis op bezoek komt. De student is altijd in gezelschap van zijn vriendin, die op de verlegen Emilio grote indruk maakt. Hoewel de zoon zich meestal op een afstand houdt, maakt hij wel foto's van zijn vader en de twee bezoekers Als hij op een dag in de stad getuige is van een terreurdaad en onder de slachtoffers de student herkent, besluit hij een van die foto's aan de politie te tonen De vader wordt bij de politie ontboden en weer vrijgelaten, ook al kloppen de verhalen van vader en zoon over de bezoeken 2U van de terrorist aan het buitenhuislget met elkaar. Ülk ooi Het meisje wordt door de pi:dn gezocht en als Emilio haar op straalt 1 lopen, volgt hij haar naar het adres114 zij woont. Hij vertelt het aan zijn vjf maar die reageert nauwelijks. Als| het meisje weer op bezoek komt, rr hij een foto waarop zij met zijn vl een krant inkijkt. Uit de datering vu krant blijkt dat de foto genomen isj. periode dat het meisje voortvluchif Vader en zoon krijgen ruzie. me| resultaat dat de hoogleraar voortaan een beterè vader te zullef Maar Emilio heeft zijn besluit al dien men: hij geeft het meisje aan t^t politie. Ook zijn vader wordt geq:wc teerd. QO t LEUSDEN - De eerste voor stelling van de Cinemaclub De Korf vindt plaats op donderdag 19 januari 1984 in het aktlvitei- tencentrum De Kort. Gekozen Is voor de toekomstfilm van Steven Spielberg: „Close en counters of the third kind", waarin gewone mensen worden gekonfronteerd met vliegende schotels. Wie denkt te maken te hebben met een film met alleen maar sensa tie, zit verkeerd, want Spielberg is er niet op uit om de „buiten aardse mannetjes-rage" van fa natieke UFO-fanaten nog eens dunnetjes over te doen. Waar het Spielberg in „Close encounters of the third kind" om gaat is het thema, wat doen we als mensheid op het moment dat er werkelijk buitenaardse wezens kontakt met ons zoeken. Beginnen we dan direkt met wapengekletter of proberen we op wezenlijke wijze met hen. te kommuniceren? Spielberg gaat in deze film uit van een positieve benadering, it|a verpakt dat wel in een speltaknnl re soms beklemmend-spann^.do film met veel hoogtepunten t( aardige van de film is, daipp gewone mensen zoals u en ifpR die de vliegende schotels het ^Dels ontmoeten en niet de overheid'' al, wordt die nauw bij de kom; kónfrontatie betrokken. „ClosEN counters of the third kind" isjQ] film om te gaan zien. Op dondë^, 19 januari 1984 kan dat. De open om 19.30 uur De film b^enl om 20.00 uur. j2k| Voorverkoop van kaarten^ leden kan vanaf heden op,. d. kantoor van de Leusder Kr' Rozendaallaan 9, te Leusde dens kantooruren. Of aaifHl kassa van het aktlvlteltenflC] trum De Kort, Smidse 2, elkfsew, na 14.00 uur. Kar: irt (Van de filmredaktie) AMERSFOORT - In de reeks dinsdag-movie cyclus van het Grand Theater kan men (tot en met 13 maart) de volgende films tegemoetzien. dinsdag 24 januari - The year of living dangerously dinsdag 31 januari - An officer and a „The day after", USA. 1983 Produk- tie ABC, regie Nocholas Meyer Sce nario Edward Hume; camera: Gayne Rescher, muziek David Raksin en Vir gil Thomson (The River); montage William Paul Dornisch en Robert Florio, speciale effecten Robert Blalack. Pra xis Filmworks Inc eh Robert Dawson. Make Up Mike Westmore en Zoltan Elek. Met Jason Robards, Jobeth Wil liams. Steven Guttenberg, John Col- lum. John Lithgow en vele anderen. Première Nederland. Grand Theater Amersfoort. Lengte 125 minuten; keu ring. 12 jaar Door Bert Vos In de afgelopen jaren - sinds de uitvinding van de atoombom en het gebruik daarvan op Hiroshima en Nagasaki - zijn heel wat boeken, tijdschriften en pamfletten volge schreven over wat er met de mens heid zou gebeuren, wanneer de grootmachten hun zelfbeheersing zouden verliezen en het noodlottige sein tot een nucleaire aanval zouden geven. Talrijke vooraanstaande ge leerden hebben even zo talrijke ver klaringen afgelegd over de waanzin van een nucleaire oorlog. De enige konklusle die getrokken kon en kan worden is: er zullen geen winnaars zijn, louter verliezers. De verschrik kingen van Hiroshima en Nagasaki hebben de wereldmachten er niet van weerhouden hun onvoorstelba re vernietigingswapens verder te perfectioneren en de aantallen wa pens sterk op te voeren. Die wapen wedloop is nog steeds aan de gang met de plaatsing van kruisraketten en Pershlngs op Europese bodem en SS 20 raketten op Oost-Europese bodem als laatste bod. Massale pro testmarsen in talrijke Europese ste den hebben schijnbaar weinig of niets uitgehaald. Overleg over wa penvermindering tussen oost en west is opgeschort voor onbepaalde tijd. De koude oorlog-sfeer van de vijftiger jaren is bijna weer terug en niets is zo funest voor de wereldvre de dan wantrouwen en onbegrip tus- The Day After van regisseur Nicholas Meyer. sen twee landen die het lot van de wereld in feite in handen hebben. Het Is dan ook niet zo maar, dat diskussies over een derde wereld oorlog groter worden, dat mensen, die zich voordien niet voor deze belangrijke zaak interesseerden nu mee zijn gaan praten en zich er in zijn verdiepen. Wetenschapsmensen, artsen, maar ook gewone mensen als u en ik doen een steeds groter beroep op de wereldleiders om ein delijk hun verstand te gaan gebrui ken. Want nogmaals: na een derde wereldoorlog zullen er geen over winnaars zijn. We hebben letterlijk niets te winnen, alles te verliezen. Wie zich nog steeds niet bewust is van de gevolgen van zo'n derde wereld oorlog op nucleaire schaal, doet er goed aan om naar de Amerikaanse (televisie-) film „The Day After'" te gaan kijken De Amerikaanse televisiemaat schappij ABC heeft deze film gemaakt over de dag na de derde wereloorlog, nadat de atoombommen zijn gevallen. Zo'n vijftig miljoen Amerikanen hebben via de televisie kunnen zien, wat het voor hen zal gaan betekenen als de bommen vallen. De film veroorzaakte veel deining in de Verenigde Staten, want het was de eerste keer dat het publiek zo rechtstreeks met de nucleai re verschrikking werd gekonfronteerd De minister van buitenlandse zaken draafde zelfs op om het volk via dezelf- Russische atoombommen komen tot ontploffing Met gruwelijke gevolgen, die worden getoond in The Day After'' van Nicholas Meyer. beloften met de vakantie voor de deur Hoewel de nieuwsberichten melding maken van een toenemende spanning aan de Duitse grens, waar troepen van het Warschau-pakt een grootscheepse oefening aan het houden zijn, wijst niets er nog op, dat het nog maar één seconde voor twaalf is op de grote wereldklok. Pas als Oostduitse troepen in opstand komen, West-Berlijn op nieuw door de Russen voor het westen wordt geblokkeerd en protesten in de Veiligheidsraad van de hand worden gewezen, beginnen ook de Amerikanen in dat rustige Lawrence zich enigszins ongerust te maken Een (nog) conven tionele oorlog begint als Russische troepen Oost-Duitsland bezetten en de grens met West-Duitsland overschrijdt. De NAVO, in de hoogste staat van alarm gebracht, kan niet anders dan maatregelen treffen Hoewel onduide lijk wordt welke partij het eerst op de fatale knop heeft gedrukt, vallen korte tijd later de eerste atoombommen op de Verenigde Staten en ook op Kansas City, waar een belangrijke raketbasis is gevestigd. Zo zou het kunnen beginnen en zo begint het in „The Day After". Meyer laat zien wat de afschuwelijke gevolgen zijn In één verschrikkelijke vuurstorm wordt Kansas City van de aardbodem weggevaagd. En niet Kan sas City alleen Alle verbindingen wor den op slag verbroken, alle elektronika laat verstek gaan (voor zover nog niet gesmolten) door de magnetische wer king van de ontploffingen. Alle fraaie brochures en veiligheidsvoorschriften hoe te handelen na het vallen van de bom falen jammerlijk. De chaos is groot, het aantal slachtoffers niet meer te tellen. De hulpverlening is minimaal, omdat ook de ziekenhuizen en de meeste artsen het slachtoffer zijn ge worden en wie er nog zijn blijven leven, sterven in de meeste gevallen een afschuwelijke dood door de sterfce radio actieve straling, die onzichtbaar, on hoorbaar en zonder reuk over de puin hopen van een verdwenen maatschap pij waait. Dat is „The Day After", een film die - en dat is voor Amerikaanse begrippen toch wel uitzonderlijk - zonder overac ting, zonder glamour de realiteit van een derde wereldoorlog uit de doeken doet. In feite hebben regisseur Meyer en scenarioschrijver Hume zich inge houden, omdat de film aan het slot zegt „de werkelijkheid nog vele malen erger zou kunnen zijn dan nu is getoond". „The Day After" behoort tot de reeks films, die de laatste tijd Is gemaakt over een eventuele derde gentleman dinsdag 7 februari - Ordinary People dinsdag 14 februari - Kagemusha dinsdag 21 februari - La Béte dinsdag 28 februari - The Verdict dinsdag 6 maart - History of the world, part I dinsdag 13 maart - The world accor ding to Garp Paul Newman als advokaat is te zien op 28 februari in de uitstekende filn Verdict'' In de dinsdag movie cyclus. Jason Robards als dr. Oakes op zoek in de puinhopen van Kansas City naar huis. Scène uit The Day After". wereldoorlog. Het Is niet de meest plezierige, maar wel de beste film over dit gruwelijke onderwerp, ook al Is In de herinnering aan Peter Wat- kln's „Wargame" uit 1967 nog scherp in ons geheugen gegrift als de meest schokkende dokumentalre over dit onderwerp. Het is juist, dat film en televisie de gevolgen van een nucleaire oor hebben aangepakt In een film „The Day After". De enorme impakt van dit medi kan er misschien voor zorgen, dat met z'n allen nog méér na g denken over wat we met deze wei aan het doen zijn. Bert!

Leusder Krant | 1984 | | pagina 12