SB „Werkwijze gemeentesecretaris maakt ambtenaren ziek" Werken met behoud van uitkering is soms mogelijk M Dertien nieuwe hondelevens Voormalig bedrijfsarts gemeente tegenover rechten Bij gemeente-uitkeringen hebben B&W het laatste woorr* CAI- expositie uitgesteld Snelheids controle: 26 bonnen Vandaag in de Leusder Krant - Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden Geen krant ontvangen? DOKTERSDIENST cfk Pannekoekenrestaurant ,,'t Jagershuys" FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant Van Heteren Makelaardij.. Uw huis is 't waard. van heteren makelaardij i* krant DONDERDAG 12 JANUARI 1984 15e JAARGANG NO. 74 MARNIX KREIJNS Redaklie en administratie: Rozendaal laan 9 Postbus 11 3830 AA Leuaden-Ontrum Telefoon (033) 941495 b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U 40261 Giro 871441 Abonnement 16.15 per kwartaal Uitgave B.O.U. B.V. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De werkwijze van gemeentesecretaris R. J. A.van Gooi maakt ambtena ren van de gemeente Leus den ziek. Zijn manier van omgang met het gemeentepersoneel is er de oorzaak van, dat ambtena ren geestelijk aangeslagen raken en er zelfs jaren later geen afstand van kunnen ne men. In de afgelopen jaren heb ben zich tenminste zes amb tenaren van de gemeente Leusden bij de bedrijfsarts gemeld met fysieke en psy chische klachten, die voor een niet onbelangrijk deel zouden zijn terug te voeren op het optreden van Van Gooi. Dat heeft de Amersfoortse arts De Kok, die van 1 juli 1979 tot 1 april 1983 bedrijfsarts bij de ge meente Leusden is geweest, giste ren in Utrecht ten overstaan van de ambenarenrechter verklaard. De Kok legde gisteren als getuige- deskundige een verklaring af in een door Nico Smit, voormalig chef personeelszaken van de gemeente Leusden, tegen zijn voormalige werkgever aangespannen rechts zaak. Smit vroeg vorig jaar maart ontslag bij de gemeente Leusden, hetgeen een maand later door het college van B. en W. werd geac cepteerd. Smit heeft nu echter de ambtenarenrechter gevraagd het verleende ontslag nietig te verkla ren. omdat het onder invloed van een wilsgebrek totstand is geko men en daarom niet rechtsgeldig zou zijn. Smit zegt namelijk dat hij zijn ontslag indertijd in het geheel niet vrijwillig heeft genomen, maar zich daartoe gedwongen voelde Met name de uitermate verslech terde verhouding met gemeentese cretaris Van Gooi zou hem het werken bij de gemeente Leusden verder onmogelijk hebben ge maakt In de zaak van Smit tegen de gemeente Leusden was gisteren een drietal getuigen opgeroepen. In de vier uur durende zitting wer den gemeentesecretaris Van Gooi, dokter De Kok en het gemeente raadslid Harm Offereins als getui gen gehoord. Van Gooi was voor de rechter gevraagd te komen ge tuigen, de beide andere heren wa ren er op verzoek van Smit. REPRESAILLES De raadsman van Smit, mr B H Abbing, vroeg tijdens het getuigen verhoor aan dokter De Kok, of zich indertijd ambtenaren tot hem in zijn functie van bedrijfsarts hebben ge wend met klachten, die verband hielden met het optreden van ge meentesecretaris Van Gooi. De Kok zei die vraag bevestigend te kunnen beantwoorden. De arts zei zes of zeven namen te kennen van werknemers van de gemeente Leusden, die klachten hebben ten gevolge van Van Gools functione ren en dat sommige van hen zich door het optreden van de gemeen tesecretaris bedreigd voelen. De voormalige bedrijfsarts zei de be treffende werknemers benaderd te hebben met de vraag, of hij tijdens de rechtszitting hun namen open baar mocht maken De betrokke nen hadden daar geen toestem ming voor willen verlenen ,,uit vrees voor represailles". Op de vraag van mr. Abbing, wat de bedrijfsarts Smit en de andere werknemers van de gemeente, die zich met deze problemen tot hem hadden gewend, had geadviseerd, antwoordde De Kok, dat hij hen had aangeraden weg te gaan bij de gemeente Leusden. De arts zei tot deze adviezen te zijn gekomen, nadat een uitvoerige afweging hem tot de conclusie had gebracht, dat de oorzaak van de klachten niet in de individuele patiënten lag. maar in de organisatie van de gemeente Leusden. Binnen die organisatie kwalificeerde De Kok de werkwijze van gemeentesecretaris Van Gooi als een „duidelijk ziekmakende factor". Uit bescherming van de eigen gezondheid zouden de be trokken ambtenaren er naar het oordeel van de voormalig bedrijfs arts beter aan doen om elders te gaan werken Op de vraag van rechter mr K J S. Spaas, wat er dan precies mis was met het optreden van Van Gooi tegenover de ambtenaren, noemde De Kok met name de manier waarop de secretaris met mensen spreekt. De Kok „Hij spreekt op een zodanige manier met mensen, dat zij langdurig geestelijk aangeslagen raken. Ook jaren daarna kunnen zij daarvan vaak nog geen afstand nemen Medisch gezien voert hij die ge sprekken dus beslist niet ade quaat." ZES KEER .De suggestie van mr. L. HH. van Eyck, dat het allemaal toch wel niet zo erg zou zijn, zei De Kok ten stelligste te moeten ontkennen De Kok: „Ik denk echt wel zes keer na voordat ik tot dergelijke conclusies kom en ze tegenover derden uit." Overigens kwalificeerde dokter De Kok zijn persoonlijke verhouding met Van Gooi als „niet conflic tueus, maar ook niet optimaal". Aan Harm Offereins werd de vraag gesteld, of hij van mening is, dat Van Gooi ambtenaren onder ontoelaatbare druk zet. Daarop antwoordde het raadslid: „Ik vind het moeilijk om van ontoelaatbaar te spreken, omdat dat een nogal persoonlijke opvatting is. Maar er is zeker sprake van grote druk." Offereins meldde, dat hem dat ook door verschillende ambtena ren was verteld, die bij hem thuis over hun problemen waren ko men praten. Op de vraag van de rechter, of hij de beweringen van die ambtenaren ook had geveri- fiéerd, antwoordde Offereins „Er heeft een verificatie in die zin plaatsgevonden, dat dat algemeen bekend is." Op de vraag of er in de kwestie- Smit van de zijde van de gemeen tesecretaris ontoelaatbare druk was uitgeoefend, antwoordde Offe reins- „Ik ben er van overtuigd dat er in het geval van Smit sprake is geweest van erg grote druk. Ontoe laatbaar grote druk naar mijn me ning." ZIE OOK PAG. 3 (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Mensen die een uitkering krijgen van de gemeente kunnen onder be paalde voorwaarden onbe taald werk verrichten zonder dat hun uitkering in gevaar komt. In een gemeentelijke nota die gemaakt is voor de leden van de commissie wel zijn en onderwijs wordt een aantal zaken op een rijtje ge zet. De betreffende nota „werkloosheid in Leusden, wat wordt daaraan gedaan" geeft echter niet op alle vra gen een antwoord. Zo is het niet duidelijk bij wie men in beroep moet gaan als B. en W. afwijzend beschikken op een verzoek. Op eigen houtje al of niet on betaald gaan werken terwijl men een uitkering van de gemeente ontvangt is in het algemeen niet aan te raden. Men loopt al snel de kans dat de gemeente de uitke ring stopt. Toch is er een aantal mogelijkheden om werk te ver richten met behoud van uitke ring. Dat werk zal in een aantal gevallen „getoetst" moeten zijn door een speciale commissie. Zodra er sprake is van beroeps- of bedrijfsmatige projecten zal er een regionale toesing moeten plaatsvinden. Datzelfde geldt voor zogenaamde werkprojecten voor werklozen en ,.praktijk(werk)erva- ringsplaatsen". Het gaat in dit soort gevallen om werk dat mogelijk con currentievervalsend zou kunnen zijn en de normale arbeidsplaatsen zou kunnen verdringen Een regio nale toetsingscommissie beoor deelt in elk geval of een uitkerings gerechtigde een aangeboden baan mag aannemen. In een dergeli|ke commissie zijn onder meer het Gewestelijk Arbeids Bureau, het Ministerie van Sociale Zaken, het Ministerie van Economische Za ken, werkgevers, werknemers, ge meente en belanghebbenden ver tegenwoordigd. VAKATURE-BANK Als het echt gaat om pro-deo werk is een toetsing door een dergelijke „zware commissie" niet nodig Op plaatselijk niveau mag Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De expositie over de nieuwe Centrale Antenne Inrichting (CAI), die maandag van start zou gaan in Leusden-Zuid, is uitgesteld. Binnenkort is de aanslui ting van het Leusdense kabelnet op de Amersfoortse CAI-mast te verwachten. De gemeente acht het beter om met de expositie te wachten tot deze aansluiting is gerealiseerd, omdat dan met name ook de verschillende Belgische televisie-signalen kunnen worden getoond. De expositie staat nu gepland voor de week van 19 tot en met 23 maart. men dan beoordelen of het werk toelaatbaar is of niet. Om vraag en aanbod op het gebied van vrijwilli gerswerk op elkaar af te stemmen is er een Vrijwilligers-Vakature- Bank in het leven geroepen. De Leusdense initiatiefgroep „Tussen-Tijds" houdt in Leusden een dergelijke Vakaturebank in stand als „filiaal" van de Amers foortse vakaturebank. Het werk dat in de vrijwilligersvakaturebank wordt aangeboden wordt ook „ge toetst". Dit toetsen gebeurt op een andere manier dan bij de regionale commissie. Bij de vrijwilligersbank gaat het om een gezelschap be staande uit een vakbondsman, een vertegenwoordiger van de vakatu rebank, een afgevaardigde van het arbeidsbureau en een vertegen woordiger van de gemeentelijke sociale dienst Uitdrukkelijk beoor deelt deze commissie alleen het 1 soort werk of de klus die aangebo den wordt. Als de baan naar de I mening van de commissie geen problemen oplevert, kan iedereen de baan zonder meer aannemen Als men bij de balie van de sociale dienst aantoont dat men werk ver richt via de vrijwilligers vakaturebank is men altijd „ge dekt". Wel blijft de gemeente het recht houden om betrokkene te laten stoppen met het werk. Dit zou bijvoorbeeld mogelijk kunnen zijn als de lichamelijke gesteldheid van betrokkene het naar de mening van het college niet toelaat dat het werk verricht wordt. Uit praktische overwegingen heeft de gemeente Leusden geen „lokale toetsingscommis sie" in het leven geroepen. De toetsing laat men over aan de mensen die de Amersfoortse vrijwilligersvakaturebank in stand houden. Wel houdt de Amersfoortse vakaturebank de gemeente wekelijks op de hoog te van hetgeen er omgaat bij de bank. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Tijdens twee snel heidscontroles door de rijkspoli tie op de Groene Zoom tussen Zuider- en Noorderinslag zijn 26 automobilisten bekeurd. De hoogst gemeten snelheid was 89 kilometer per uur. De radar van de politie stond opgesteld in de buurt van de krui sing die de Groene Zoom met de Burg Van der Postlaan maakt. PANNEKOEKEN- RESTAURANT ,,'T JAGERSHUYS" voorde lekkerste pannekoeken Woudenbergseweg 15 Zeist-Tel. 03404-13013 Geopend: di. t/m zo., van 12.00-20.00 uur. - Voormalig werknemer gemeente vecht ontslag aan 3 - De Hohorst in het geweer tegen sluiting.3 - Boeren verzetten zich tegen plannen waterwinning in De Glind5 - Interview op Donderdag: Siep Wijsenbeek, designer bij de NS 7 Autonieuws10 -Sportnieuws11 ,The Day After" en andere films in Amersfoortse bioscopen13 -Servicepagina13 033-944600 K|H|y Onze maandelijkse Jazzavond op 19 januari met rmr CHRIS BARBER Live op radio bij TROS-SESJUN. U kunt voor deze avond kaarten reserveren bij 't Jagershuys 25.- p.p., teL 03404-13013. Aanvang 20.30 uur. Zaal open 19.30 uur. Woudenbergseweg 15 - 3707 HW Zeist Rozendaallaan 9 Leusden-C. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden BOU te, Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden Familieberichten en losse advertenties 37 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheltjes 1,20 per regel (40 cent per mm). Losse nummers: 75 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leueden-Centrum is dage lijks ven 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. Makelaar o g./Beëdigd taxateur Hamersveldseweg 7. 3833 GK LEUSDEN Telefoon 1033) 94 34 36 (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Lara, de hond van de familie Laclé uit Leus den, heeft het leven geschon ken aan maar liefst dertien jonkies. Volgens de dieren arts is dit aantal vrij hoog. Het „icuord" in Nederland schijnt op een worp van veer tien hondjes te liggen. De hond van de familie Laclé is een kruising tussen een la brador en een Ierse setter. In een onbewaakt ogenblik is Lara een keer een Duitse her der tegen het lijf gelopen. De dertien kleine beestjes, tien reuen en drie teven, zijn zwart of bruin van kleur of een mengelmoesje daarvan. Om de jonkies gezond te laten opgroeien moeten ze worden bijgevoed met de fles. Wanneer de hondjes zes weken zijn zal Lara ze moeten afstaan aan mensen die er graag een willen. De familie Laclé van de Pauwenhoeve 4 zal de kleintjes verkopen voor een prijs die gelijk is aan de gemaakte kosten voor me dicamenten en voedsel.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 1