Oud-werknemer eist schade vergoeding van gemeente Dodelijk ongeval op Horsterweg Aktie-bijeenkomst V redesplatform Gemeente op de bres voor De Hohorst „Jeugdhulpverlening! Zonder Hohorst? Kom nou!" De Hohorst bindt de strijd aan Am 8 M J V II D Ontslag zou ten onrechte zijn verleend DONDERDAG 12 JANUARI 1984 plaatselijk nieuws (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Nico Smit, de voormalige chef personeelsza ken van de gemeente Leusden, heeft gisteren bij de ambtena renrechter te Utrecht trachten aan te tonen, dat hem in 1982 ten onrechte ontslag is verleend door het Leusdense college van B. en W.. Smit heeft in maart van dat jaar weliswaar zelf om ontslag gevraagd, maar gisteren verklaarde hij dat hij onder zeer zware druk was gezet om dat te doen. Met name gemeentesecretaris Rijer van Gooi zou veel druk op Smit hebben uitgeoefend. „Ik kon niet langer blijven", aldus Smit, die nu van de gemeente op enigerlei wijze schadevergoeding eist. Omdat hem die in eerder instanties door het college van B. en W. en door de gemeenteraad - bij wie Smit tegen het collegebesluit in beroep was gegaan - is geweigerd, heeft Smit zich nu tot de ambtenarenrechter gewend. Nico Smit trad op 15 maart 1979 in dienst van de gemeente Leus den als personeels-functionaris Zijn direkte chef was toen de huidi ge secretaris Van Gooi. Volgens verklaringen van beide heren heb ben zij aanvankelijk goed met el kaar samen kunnen werken. Dat veranderde echter in 1981. toen Van Gooi tot gemeentesecretaris werd benoemd en Smit hem op volgde als chef personeelszaken Smit verklaarde tegenover de rech ter dat ,,de manier van werken en denken van Van Gooi na zijn be noeming tot secretaris heel anders werd". Bovendien zou Van Gooi zich toch voortdurend met het per soneelsbeleid zijn blijven be moeien. „Hij bleel op mijn stoel zitten", aldus Nico Smit. EXPLOSIE Door een en ander verslechterde de verhouding tussen Smit en Van Gooi Tijdens een gesprek tussen beide heren op 4 maarl 1982 kwam het tot een explosie. Van Gooi was enige tijd afwezig geweest in ver band met verlof en ziekte. Tijdens zijn afwezigheid had Smit enkele maatregelen getroffen. Eén mede werker werd intern verplaatst, een andere medewerker werd voor de halve werktijd aangesteld. Volgens Van Gooi was er voordat hij met verlof ging met Smit duidelijk afge sproken dat deze maatregelen niet gedurende de afwezigheid van de secretaris zouden worden getrof fen, Smit ontkent het bestaan van die afspraak. Smit voerde de maat regelen wel uit en wist deze gefiat teerd door loco-secretaris Leen Boogaard. Na zijn terugkomst stelde Van Gooi vast dat er tijdens zijn afwe zigheid - tegen de door hem ge noemde afspraak in - personeels rotaties hadden plaatsgevonden. Hij sprak daarover in het college van B. en W„ waarvan verschillen de leden ook hun ontstemming over de gang van zaken lieten blijkenEén van de wethouders zou hebben opgemerkt dat „hij er uit moet", doelend op Nico Smit. Bur gemeester Rademaker, portefeuil lehouder personeelszaken vroeg zich - aldus Van Gooi - in de collegevergadering hardop af of de heer Smit wel helemaal op zijn plaats was in Leusden. Daarop nam Van Gooi - naar zijn zeggen zonder daartoe geïn strueerd te zijn door het college - het initiatief tot „een stevig ge sprek" met Smit. Over de inhoud van dat gesprek, dat op 4 maart 1982 plaatsvond, lopen de lezin gen enigszins uiteen. Volgens Smit is hem door Van Gooi zonder meer te verstaan gegeven, dat hij maar beter naar een andere werkkring kon gaan zoeken „Zoek zo snel mogeli|k op eigen initiatief een an dere baan", zou Van Gooi gezegd hebben De gemeentesecretaris ontkent op zich niet, dat hij woor den van die strekking heeft gebe zigd. maar zegt dat ze door Smit uit hun context worden gerukt Van Gooi; „Tijdens het gesprek stelde Smit vast. dat hij in Leusden niet de gelegenheid kreeg om dat perso neelsbeleid te voeren, dat hem voor ogen stond. Toen heb ik tegen hem gezegd, dat hij zich dan in Leusden nooit gelukkig kon voelen Verwijzend naar de tijdens mi|n afwezigheid uitgevoerde verplaat sing en aanstelling heb ik gezegd als dat vaker voorkomt, ben je met Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Hoofdredakteur: Marnix Kreyns Redaktie: Bedien Engelkens Caspar van Loo Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant. Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17 00 uur. Telefoon: 033-941495 Abonnementsgeld 62,60 per jaar; 31,80 per half jaar; 16.15 per kwadaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 16141, toestel 44 NABESTELLEN FOTO'S: De meeste In de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij .vooruitbetaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld, met duidelijke vermelding van gewenste toto. aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per exemplaar (formaat 13x18cm)enf 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). U kunt ook ontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont vangt u de gewenste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. mij nog niet klaar. Dan kun je maar beter een andere baan gaan zoe ken". PERPLEX Smit verklaarde tegenover de rechter, dat het gesprek hem per plex had doen staan. Op 5 maart overhandigde Smit een verslag van het gesprek met Van Gooi aan burgemeester Rademaker. Smit zei het nodig te vinden de bestuur lijke verantwoordelijke persoon van een en ander op de hoogte te stellen Alvorens dat te doen. infor meerde Smit bij de burgemeester of deze dacht, dat Van Gooi wel weer helemaal arbeidsgeschikt moest worden geacht. Toen deze vraag door Rademaker bevesti gend werd beantwoord, overhan digde Smit hem het verslag. Dat verslag gaf Rademaker ver volgens ter inzage aan Van Gooi. Die werd over de weergave van Smit dermate boos. dat hij hem een briefje schreef, waarin hij liet weten dat de communicatie tussen hem en Smit voortaan uitsluitend nog schriftelijk zou verlopen. Vervol gens werd het Smit, aldus zijn verklaring, duidelijk dat het college van B. en W de handelwijze van Van Gooi dekte. Uiteindelijk schreef Smit op 30 maart 1982 een brief naar het college, waarin hij ..geheel tegen zijn wil" om eervol ontslag vroeg. Dat ontslag werd op 27 april door het college ingewil ligd. Smit vertrok korte tijd later naar de gemeente Driebergen, waar hij eveneens chef personeelszaken werd. Die baan geeft echter een lager salaris dan Smit in Leusden genoot en hij vroeg het college om het verschil bij te passen. Zo moge lijk op grond van de wachtgeldrege ling en als dat niet kon als schade vergoeding. Het college weigerde dat. Vervolgens ging Smit in beroep bij de gemeenteraad Deze stelde een commissie in onder voorzitter schap van Harm Offereins, die de zaak onderzocht Ook deze com missie concludeerde, dat Smit geen recht kon doen gelden op enige vorm van schadevergoeding. Wel kenschetste de commissie het optreden van Van Gooi tegenover Smit als „bedenkelijk". Bovendien zei de commissie het te betreuren, dat doorburgemeester Rademaker in dezen niet krachtdadig was inge grepen De gemeenteraad ver wierp het beroep van Smit Wel werd de gemeentesecretaris opge dragen zich voortaan te onthouden van enige bemoeienis met het per soneelsbeleid. SCHADEVERGOEDING „Smit stapte vervolgens naar de rechter met het verzoek het verleende ontslag nietig te ver klaren, de nietigheid te dekken en een schadevergoeding vast te stellen. Mocht de rechter het ontslag wel rechtsgeldig achten, dan wil Smit een schadevergoe ding, hetzij op grond van de wachtgeldregeling, hetzij an derszins. De zaam Smit versus de ge meente Leusden diende gisteren in Utrecht ten overstaan van een rechterlijk college, dat werd ge vormd door mr. H. J. S. Spaans (voorzitter), mr. W. H. Bijleveld en mr. P. van Zanten. Als getui gen waren opgeroepen gemeen tesecretaris Reijer van Gooi, het raadslid Harm Offereins en de voormalige bedrijfsarts De Kok. Ten einde aan te tonen, dat hij zich gedwongen voelde om ont slag te nemen, trachtte Smit een beeld te schetsen van het slech te werkklimaat bij de gemeente Leusden. Vooral via de getuige nis van De Kok moest duidelijk worden, dat vooral het functio neren van Van Gooi daar debet aan is. Bovendien verklaarde de raadsman van de gemeente het te betreuren, dat gemeentese cretaris Van Gooi tijdens de zit ting in een dermate negatieve zin de aandacht had gekregen. De rechter doet over drie we ken schriftelijk uitspraak. DIT BLEEF ER VAN DE AUTO OVER (Van één onzer verslaggevers) is dindsgamiddag bij een auto ongeluk op de Horsterweg in LEUSDEN - De 38-jarige D. J. Leusden om het leven gekomen. Schnörch-Schmidt uit Blaricum De vrouw was in haar sportwa gen tegen een boom langs de kant van de weg gebotst. Volgens de rijkspolitie moet de Blaricumse in de problemen zijn geraakt toen ze eerst met haar auto in de berm kwam, vervolgens naar links stuurde waarna ze slingerend tegen een boom aan de rechterkant van de Horsterweg reed. De politie neemt aan dat de vrouw met te hoge snelheid heeft gereden. Ze moet na het ongeluk op slag dood zijn geweest. LEUSDEN - Op dinsdagavond 17 januari organiseert het Vre- desplatform Leusden (VPL) op nieuw een bijeenkomst als ver volg op de grote vredesdemon stratie van 29 oktober 1983. Op deze demonstratiedag werd in alle Leusdense bussen die naar Den Haag reden informatie uit gereikt over een tweetal akties: de aktie „Schrijf een kamerlid van het CDA" en de aktie „Wei gering Defensiebelasting". Het is de bedoeling op 17 januari over de schrljfaktie, waaraan in middels diverse Leusdenaren hebben meegedaan, ervaringen uit te wisselen. Ten aanzien van de tweede aktie zal vooral gesproken worden over het aktiemodel „gescheiden beta len". Dit houdt in, dat iemand van het betalen bedrag van haar of zijn elektriciteits- of gasnota een be-* drag van 5.72 apart betaalt, b.v. enkele dagen vóór zij of hij het resterende bedrag voldoet Een vraag is hoe aan een aktie als deze een meer demonstratief karakter kan worden gegeven. Zowel de schrijfaktie als de aktie „geschei den betalen" bieden aldus het Vre- desplatform, mogelijkheden om kenbaar te maken dat de 572 nieuwe kernwapens in West- Europa niet gewenst worden. De VPL-bijeenkomst wordt ge houden in „De Kom", Hamers- veldseweg 51, Aanvang 20.00 uur. Alle Leusdenaren die aan beide akties meedoen of mis schien willen gaan meedpen worden verwacht. LEUSDEN - Naar aanlei ding van berichten over een eventuele sluiting van het jeugdinternaat „De Ho horst" heeft het gemeente bestuur van Leusden er bij de provincie op aangedron gen al die stappen te onder nemen die tot behoud van „De Hohorst" kunnen lei den. Dit is gebeurd tijdens een eind vorige week gehou den gesprek v^n gemeente secretaris Van Gooi met ge deputeerde Hoekstra. De heer Van Gooi heeft gedeputeerde Hoekstra op de hoogste gesteld van de bezorgdheid die er bij het gemeentebestuur bestaat over de gevolgen die een eventuele sluiting van „De Hohorst" voor de werkgele genheid in Leusden heeft. Van zijn kant heeft gedepu teerde Hoekstra toegezegd de mogelijkheden tot voort bestaan van „De Hohorst" te onderzoeken en zo mogelijk te bevorderen. Ook de betreffende ministeries zullen door het college bena derd worden om de bezorgd heid van Leusden kenbaar te maken. De ministeries die be trokken zijn bij een eventue le sluiting van het meisjesin ternaat kunnen een brief van de gemeente Leusden tege moet zien waarin de be zorgdheid van Leusden wordt uitgesproken Het Leusdense college van B. en W. zegt vooral be zorgt te zijn voor het stuk werkgelegenheid dat met sluiting van het internaat verloren gaat. (Van een medewerkster) LEUSDEN - Jeugdhulpver lening zonder Hohorst? Kom nou! Deze tekst op stickers en prachtige buttons wordt fier gedragen door de be woonsters en werkers van het BJ-Internaat De Hohorst aan de Heiligenbergerweg 5 te Leusden. Voor wie het nog niet wist: De Hohorst is een van de 20 internaten van Bij zonder Jeugdwerk waar on geveer 30 meisjes wonen af komstig uit het hele land. „De meiden," zoals de bewoon sters zichzelf noemen, zijn hier omdat ze door proble men thuis, op school of in hun werk eens even van om geving moesten veranderen. Als leek in welzijnsland wordt het je bij een rondlei ding door het internaat al heel snel duidelijk dat dit een heel unieke plek is, een warm huis, waar kinderen die in de verdrukking zijn geraakt zich veilig weten. Een huis waarin je zou willen dat jouw kind terecht kon, als het om de een of andere reden een poosje uit zijn omgeving weg moest. En juist dit huis zou moeten worden opgeheven, in het kader van de landelijke bezuinigings woede? Bewoonsters, perso neel en direktie zullen tot het bittere einde hiertegen blijven vechten. En een ding is duidelijk, de woongroepen die nu in De Hohorst huizen, zullen niet door het dreigend onheil worden ge troffen. De hele kwestie heeft zich in een razend tempo ontwikkeld In juli 1983 heeft de staatssecretaris van Justitie, in overleg mei de staatsse cretaris van WVC een adviesaan vraag verzonden aan alle provin cies. betreffende een reductie van residentiële voorzieningen met als doel een aanzienlijke bezuiniging en een versterking van de ambu lante hulpverlening en de pleeg- zorg. Het gaat om een bezuinigin gen van 94 miljoen gulden in de jaren 1984-1986. Een voorlopig advies is inmid dels opgesteld door het Provinciaal Advies lichaam jeugdhulpverle ning. De staatssecretaris wenst 15 januari de adviezen te ontvangen, maar 16 januari zal het voorlopig advies voor de provincie Utrecht nog worden besproken in de open bare statencommissievergadering voor Maatschappelijk Welzijn. Tij dens deze vergadering wordt geen spreekrecht meer verleend aan be trokkenen of belanghebbenden Hiertoe werd eerder de mogelijk heid geboden tijdens een hoorzit- tingop5januarijl waardeheerjan Weggemans, direkteurvan De Ho horst, zijn opmerkingen aangaan de het voorlopig advies heeft kun nen maken Voor de duidelijkheid eerst even de omvang van de bezuinigingen voor de provincie Utrecht. Van de 1486 beschikbare resi dentiele plaatsen (bedden), en vol gens Jan Weggemans gaat het beslist niet om lege. maar om „warme" bedden, zullen 376 plaat sen ingeleverd moeten worden, verdeeld over de volgende catego rieën nrf ii Bewoonsters, personeel en directie van De Hohorst zullen tot het bittere einde blijven vechten. a door Justitie goedgekeurde par ticuliere tehuizen. 305 (huidige ca paciteit 853). b. medische kindertehuizen 26 (huidige capaciteit 88) c. debieleninternaten 20 (huidige capaciteit 282) d BJ-internaten 25 (huidige capa citeit 121). De kritiek die Jan Weggemans op onderdelen van het voorlopig advies heeft, en wat hij tot uiting heeft gebracht tijdens de hoorzit ting, behelst o.a het volgende. In het advies staat dat bij alle leden van het advieslichaam gaandeweg de overtuiging groeide dat de door het rijk opgelegde fasering volgens welke de bezuinigingen zouden moeten worden doorgevoerd, ab soluut onacceptabel was. De uit werking van deze overtuiging was echter niet unaniem Binnen het PAL (Provinciaal Advieslichaam) was er een minderheidsstandpunt, dat niet terugkomt in het advies en ook niet wordt genoemd! REDUCTIE VAN 60% De fasering betekent voor 1984 een reductie van 60%, en daar komen ongelukken van, aldus het advies. Terecht, volgens Jan Wegge- man Maar door het nu noemen van de instellingen die bij de reductie zijn betrokken, zullen echter nog grotere ongelukken gebeuren Het gevaar van de koude sanering dreigt, onzekerheid bij geplaatste kinderen en ouders Wordt er nog wel aangemeld9 „Ik zou willen voorstellen een andere fasering aan te brengen en in navolging van andere provincies eerst alleen die instellingen te noemen die bij de reductie van 1984 betrokken zullen moeten worden. Dit geeft het PAL de gelegenheid een gedegen on derzoek te doen, bij voorbeeld bij plaatsende instanties, naar vraag en aanbod en daarop de plannen te baseren voor '85 en '86." In het advies staat ook Kinderen en jongeren die nog geruime tijd in de betreffende voorzieningen zou den moeten verblijven als er geen sprake was geweest van capaci teitsreductie, zullen pas overge plaatst mogen worden indien er voor hen passende alternatieve verblijf- en behandelplaatsen zijn - Jan Weggemans gevonden dan wel gecreëerd, zij moeten de gelegenheid krijgen zich voldoende vertrouwd te ma ken met het idee dat zij overge plaatst worden Geruime tijd, hoeveel tijd is dat? vraagt men zich op de Hohorst af. Jan Weggemans heeft tijdens de zitting voorgesteld dit te voorko men omdat het een ramp voor een kind/een jongere betekent. Daarbij onderstreept hij het advies van het PAL dat „er garanties gegeven moeten worden dat hun behande ling voor zover nog niet beëindigd, doorgang kan vinden Overplaat singen naar andere internaten die nen voorkomen te worden, zowel vanuit het oogpunt van de bewo ners als vanuit het gegeven van de reeds overvolle internaten" Ook wat betreft de criteria, aan de hand waarvan het PAL de re ductie heeft ingevuld, heeft de staf van De Hohorst zo zijn bedenkin gen. Vooral waar het gaat om de functionele differentiatie - het op verschillende manieren tegemoet komen aan verschillende typen jeugdigen met verschillende pro blemen - en van kleinschalig func tioneren van onderscheiden een heden verspreid over de regio Dit wordt dus als positief gewaar deerd Instellingen die voor alle leefeenheden maar een manier van werken hebben en zich afslui ten voor nieuwe ontwikkelingen worden minder positief gewaar deerd. De Hohorst werkt gediffe rentieerd maar bewoont een ge bied. Dan is er nog de spreiding over de twee regio's Utrecht en Amers foort Op grond van dit criterium kan in de regio Utrecht nauwelijks capaciteit gemist worden en zal de reductie voornamelijk om de regio Amersfoort gerealiseerd moeten worden. Daarbij komt nog dat hui zen met weinig Utrechtse kinderen eerder in aanmerking komen om opgeheven te worden dan huizen met veel Utrechtse kinderen KUNSTGREEP Een kunstgreep, noemt Jan Weggemans die spreiding Een kunstgreep om gemakkelijker te reduceren instellingen te vinden, waarbij kwaliteit niet aan de orde is. Hij vindt dat in het advies aan de provincie het internaat De Hohorst onrecht is aangedaan Zijn betoog tijdens de hoorzitting heeft hij afge sloten met het voorlezen van een brief van „de meiden" waarvan de slotregels luiden „Wij vinden dat u ons De Ho horst afneemt. En voor ons is er geen ander huis. U beslist voor ons maar wij willen ook graag onze mening laten horen. U denkt er heel makkelijk over om dat u er geen ervaring in hebt hoe dat het hier is. Maar ons bevalt het dat wij hier waren, we houden van het huis en we hou den van de mensen die hier werken." Er kwamen dus toch nog even mensen kijken, een bliksembezoek van een half uur! De Hohorst gaat door met de strijd. Er is een brief geschreven naar het college van B en W met een uitgebreide informatie over het advies De informatierubriek Van Gewest tot Gewest heeft jl. dinsdag de hele dag opnamen gemaakt over de gang van zaken in De Hohorst, uitzending op woensdag 18 januari De uitkomst van deze strijd? ..Geen kind op straat." „geen jeug digen in de kou", met deze slogans wordt uwerzijds verzekerd dat. on danks de enorme bezuinigingen, de hulp die nodig is, mogelijk zal blijven Mooie zinnen in een dik advies. Maar je kunt soms toch op de enge gedachte komen, dat als deze be zuinigingen zo doorgaan en tehui zen en internaten gesloten gaan worden, het niet denkbeeldig is dat met het zoeken naar meer pleeg gezinnen hogere premies geboden gaan worden om kinderen op te nemen. Daardoor kunnen goede bedoelingen hun zuiverheid verlie zen en op een averechtse manier uitpakken.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3