Gemeente knap voorbarig met lestemmen waterwingebied" Raad vergadert besloten over kelder gemeentehuis „Laat veehouders in De Glind met rust" II Een voordelig 1984 bij Groeneveld! Schrijfavond Amnesty Tijdelijke afsluiting Tijmensenpoort Bijeenkomst bewoners nieuwe wijken Drie auto's total loss Nieuwjaars bijeenkomst VVD Schoolraad voor de laatste keer bijeen Weer inbraak in woning in A'veld leusder krant houdt Groeneveld voor ogen! Aktiviteiten in kader van nationale bijbel- en gebedsweek Oud papier aktie Palet Zwangerschaps- gymnastiek Gesprekskring voor vrouwen Gedurende de maand januari krijgt u van Groeneveld niet alleen de beste wensen voor het nieuwe jaar, maar ook 25%* korting op alle bril monturen. Dan heeft u een extra voordeeltje in het nieuwe jaar. .andbouwschap over waterwinning De Glind Informatiemorgen standsorganisaties over waterwinning Woensdag 18 januari Voor duizenden guldens gestolen DONDERDAG 12 JANUARI 1984 plaatselijk nieuws BARNEVELD - Het Landbouwschap, de belangenor- anisatie van het agrarisch bedrijfsleven, vindt dat de meente Barneveld „knap voorbarig" te werk is ge- an bij het opstellen van het nieuwe bestemmingsplan or het buitengebied. „Nog voordat besluitvorming ver de winning van drinkwater nabij De Glind heeft laatsgehad is in dat plan een gebied bestemd voor de nttrekking van grondwater." Ing. A. G. J. Weersink van Gewestelijke Raad voor Gelderland van het Land ouwschap heeft deze kritiek dinsdag geuit op een iformatiemorgen van de gezamenlijke landbouw- andsorganisaties in Barneveld over de voorgenomen aterwinning. Een woordvoerder van de ge- eente Barneveld verwerpt de be- huldiging desgevraagd ..Bij het stellen van het bestemmings- an hebben wij ook de nutsbedrij ven aangeschreven, opdat wij bij het plannen rekening zouden kun nen houden met hun wensen. Daarop zijn ook de voornemens voor drinkwaterwinning nabij De Glind kenbaar gemaakt. Die plan nen zijn in het bestemmingsplan verwerkt. Dat heeft geen nadelige consequenties, maar heeft het voordeel dat als de waterwinning doorgaat dat alvast in het bestem mingsplan is opgenomen. Anders zou te zijner tijd een planwijziging noodzakelijk zijn." Aangenomen mag worden dat veehouders en anderen in De Glind en omgeving massaal protest zul len aantekenen tegen de plannen voor waterwinning. De ruime be langstelling voor de informatiemor gen dinsdag, waarop aanwijzingen werden gegeven voor het indienen van bezwaaschriften daartegen, wijst in die richting. ,,Eén en ander houdt niet in dat wij tegen drinkwa terwinning zijn," zei W. van der Zaag van de Gewestelijke Raad voor Utrecht van het Landbouw schap. Drinkwater is een eerste levensbehoefte. Aleen, winning van grondwater moet niet nu in De Glind plaatshebben In zijn bezwaarschrift zal het Landbouwschap onder meer uiting geven aan zijn twijfels over de prognoses waarop de vergun ningsaanvraag voor de waterwin ning in De Glind gebaseerd is Daarom zal het schap ook geen alternatieven aangeven voor win ning van eenzelfde hoeveelheid drinkwater elders Wel zal worden aangedrongen op bespoediging van het onderzoek naar de moge lijkheden van drinkwaterwinning in de Flevopolders voor 1990 en daarna. In De Glind zou van 1990 tot 1995 jaarlijks zo n 3 miljoen mJ grondwater moeten worden ont trokken Volgens het Landbouw schap komt door waterwinning in De Glind de watervoorziening voor mens en dier in het waterwingebied en omgeving in gevaar en zijn voor de veehouders geen afdoende compenserende maatregelen voorhanden. Het Landbouwschap houdt reke ning met opbrengstdalingen van gewassen.„Bovendien, voor goe de exploitatie van de landbouwbe drijven moeten bij waterwinning gewassen worden beregend, met grondwater, omdat oppervlaktewa ter in het gebied onvoldoende aan wezig is Dat zal gepaard gaan met hoge kosten en extra arbeid. Voor de boer (en zijn gezin) is dat een forse fysieke belasting Hij moet dag en nacht in touw zijn voor het steeds weer verplaatsen van de beregeningsapparatuur, wanneer het extreem droog weer is Gedeputeerde Staten van Gel derland houden woensdag 29 fe bruari een hoorzitting in het raad huis in Barneveld; bezwaarden kunnen dan toelichten waarom zij tegen de waterwinningsplannen zijn. Wie geen bezwaarschrift in dient verliest niet het recht op vergoeding van eventuele schade die door waterwinning ontstaat Dat recht blijft te allen tijde gelden LEUSDEN - Op 17 januari a.s. gaat de gemeenteraad nog eens praten over een apart gebouw voor sociaal- cultureel werk en het eventu eel in gebruik nemen van de kelder van het gemeentehuis. De gemeenteraad vergadert in eerste instantie niet in het openbaar over een ruimte voor sociaal-culturele activi teiten. De vergadering van volgende week disndag is in formeel en besloten. Bij de bouw van het nieuwe gemeentehuis is men er van uit gegaan dat de kelder gebruikt zou kunnen worden voor een aantal uiteenlopende aktiviteiten. Toen de plannen vaste vormen kregen werd de ruimte onder het gemeentehuis ook alvast verdeeld. Verder zou er een ruimte komen voor een vrou wenontmoetingscentrum en een biljartvereniging zou de kelder kun nen gebruiken voor het bedrijven van de biljartsport. Tot op heden is de kelder echter nog leeg. Ge vreesd werd voor overlast als de muziekschool overdag lessen zou verzrogen Een geluidsproef wees uit dat er inderdaad kans bestaat op geluidsoverlast als er in de kelder muziek wordt gemaakt De VVD-tractie in de gemeente raad kwam met het voorstel om te onderzoeken of een apart gebouw voor sociaal-culturele doeleinden wellicht een oplossing zou kunnen bieden voor onder meer de muziek school. Of één en ander binnen de financiële mogelijkheden van de gemeente ligt, zou ook onderzocht moeten worden. Het college van burgemeester en wethouders be loofde de raad om in januan 1984 met een voorstel te komen. Alvo rens dat te doen bespreken B en W. de hele problematiek eerst in een informele bijeenkomst met de raad. ,,Het is denkbaar, dat dan in de openbare raadsvergadering van 26 lanuari het definitieve besluit wordt genomenaldus welzijns wethouder Van Woudenberg in de commissievergadering van jl. maandag. BARNEVELD/DE GLIND - Het georganiseerd agrarisch »edrijfsleven verzet zich met kracht tegen de voorgenomen vinning van grondwater voor de drinkwatervoorziening tabij De Glind. .Grondwaterwinning moet niet in De Glind plaatshebben," leeft W. van der Zaag van de Gewestelijke Raad voor Jtrecht van het Landbouwschap dinsdagmorgen gezegd op en informatiemorgen van de gezamenlijke landbouw- IJandorganisaties in Barneveld. te globaal zijn om exakte grondwa terstandsverlagingen aan te geven. „Bovendien zijn die berekeningen gebaseerd op een verouderde grondwatertrappenkaart uit 1966. Beekverbeteringswerken in de Modderbeek en de Moorsterbeek hebben de waterafvoer aanmerke lijk verbeterd Dat in het voor- en het najaar sprake is van waterover last is over het algemeen beslist niet juist." Beregenen met water „uit het diepe grondwaterpakket" wordt de landbouw als compenserende maatregel voorgehouden. Van der Zaag. „Dat terwijl er al een overca paciteit aan partikuliere vergunnin gen in de regio bestaat van onge veer 12 miljoen m3 per jaar. De financiële consequenties ervan zijn niet aangegeven. Compenseren met oppervlaktewater in plaats van met grondwater verdient naar onze overtuiging verre de voorkeur. Op pervlaktewater is in droge zomers niet beschikbaar, omdat een sys teem om dat water aan te voeren te kostbaar is." „Laat de veehouders in het Jtrechtse- en Gelderse Valleige- lied wat de waterwinning betreft net rust. Laat ze het genoegen maken dat zij in hun gebied met )lezier kunnen blijven boeren. Hun jebied is het waard onaangetast te ilijven, de bewoners zijn het waard net rust gelaten te worden," aldus /an der Zaag. Volgens de Landbouwschap woordvoerder „staat buiten kijf" Jat waterwinning de landbouw in De C/lind en omgeving schade zal oebrejigën ,~,Al]e verhalen die het egendeel willen beweren ten pijt." Van der Zaag verwerpt de telling dat over het totale water wingebied, door de gemiddelde fermindering van wateroverlast, le verwachte opbrengstverhoging »ij een winning van 5 miljoen m ier jaar groter zal zijn dan de jemiddelde toename van de droog- eschade. De bedoeling is overigens lat jaarlijks 3 miljoen m3 drinkwa- er zal worden gewonnen. Van der £aag meent dat de berekeningen lie tot de bewenne hebben geleid Veel belangstelling voor de informatiebijeenkomst over de eventuele waterwinning in De Glind. Van der Zaag vindt dat „in vol doende mate is aangetoond dat de waterwinning noodzakelijk is". „De onttrekking is uitsluitend en alleen bedoeld voor uitbreiding van de reservecapaciteit aan drinkwa ter van ongeveer 12 procent naar 1 procent. Zijn er voor dat doel geen andere mogelijkheden? Mag onder andere de landbouw gedupeerd worden alleen maar voor uitbrei ding van een reservecapaciteit? Al ternatieven voor winningen op lan gere termijn zijn nauwelijks onder zocht. Bij de keuze van de win- plaats zijn de belangen van land bouw en natuur ondergeschikt ge maakt aan de belangen van de drinkwatervoorziening." „De bezwaren die de landbouw heeft tegen waterwinning in De Glind zullen in hun totaliteit als de muziek van een symfonie-orkest ten gehore van de beslissingsbe voegde instanties worden ge bracht," hield Van der Zaag de aanwezige landbouwers voor. „In de hoop dat ondanks de dreiging die van een winnmg uitgaat toch nog een vrolijke noot zal klinken, die bij de betrokken instanties goed in het gehoor zal liggen." LEUSDEN - In verband met het anbrengen van de definitieve estrating zal de Tijmensen- oort, de toegangsweg tot laverenblad-west, vanaf maan- ag 16 januari tijdelijk voor alle erkeer gesloten zijn. IJs en we er dienende zullen de werk zaamheden twee weken in be slag nemen. Gedurende deze pe riode blijft Claverenblad-west toegankelijk via de route Zuiderinslag - Hilhorstpoort - Wildenbrugstraat. De bewoners van Claverenblad-west worden huis-aan-huis schriftelijk op de hoogte gesteld. ACHTERVELD - Maandag avond zal in Achterveld weer een schrijfavond voor Amnesty In ternational worden gehouden. De schrijfavond zal ook nu weer plaatsvinden bij Nel Schwager- man aan de Verjaagde Ruiterweg 3A. Aanvang 19.30 uur. Geschre ven zal worden aan de hoofden van diverse landen waar mensen om hun geloof, ras of politieke overtuiging worden vast gehou den en de mensenrechten wor den geschonden. Ditmaal zal ge schreven worden naar de autori teiten van Rusland, Libië en Thailand. Schrijven voor gewetengevan genen blijft ook dit jaar weer nodig. Help mee om het onrecht in de LEUSDEN - In het kader van de nationale bijbel- en gebeds week voor de eenheid der Chris tenen wordt woensdag 18 janua ri om 20.00 uur in de Marcuskerk een informatie-avond gehouden over de oecumene. Deze bijeen komst wordt geleid door pastor Van Leer die voorzitter is van de Amersfoortse Raad van Kerken. De nationale bijbel- en gebe- dweek duurt van 18 tot en met 25 januari. Op zaterdagavond 21 |a- nuari is er om 19 00 uur een eucha ristieviering in de St. Jozeskerk, geleid door pastor Ter Bekke met als predikant ds. Van Belzen. Zon dag 22 januari zal ds. Van Belzen om 9 00 uur voorgaan in een kerk dienst in de Marcuskerk waarbij pastor Ter Bekke de prediking ver zorgt Aansluitend is er een avond- maalsvienng Al deze aktiviteiten in het kader van de nationale bijbel- en gebeds week vinden plaats onder auspi ciën van het Oecumenisch Orgaan der Kerken (O O.K.). wereld ook op deze manier le bestrijden. Voorbeeld-brieven zijn aanwezig die overgeschreven kun nen worden, ledereen is vrij om éen of meer brieven te schrijven. Brief papier, enveloppen en postzegels zijn aanwezig LEUSDEN - Op woensdag 18 januari is er voor de bewoners van de wijken Claverenblad, Wil denburg, Munnikhove, Bosveld een informatieve bijeenkomst in De Korf, waarop men tevens kennis kan maken met de leden van het college van burgemees ter en wethouders. Op deze bijeenkomst is de mo gelijkheid aanwezig tot het stellen van vragen, welke na de pauze beantwoord zullen worden Voor de pauze zal de diaserie „Van Lisidunahof tot Leusden" worden vertoond. De avond begint om 20.00 uur in de grote zaal van De Korf. In de uitnodiging aan de bewo ners staat vermeld dat de bijeen komst op dinsdag 18 januari plaats vindt. die moet echter woesdag 18 januari zijn. LEUSDEN - Maandag 16 januari staat er van 08.00 tot 15.00 uur weer een papiercontainer bij 't Pa let in Leusden-zuid, Al het oude papier is welkom. De opbrengst komt ten goede aan de school LEUSDEN - Bij een ongeluk op de Groene Zoom zijn dinsdag avond omstreeks half elf drie auto's total loss geraakt. De heer S. uit Leusden kwam vanaf de Heiligenbergerweg en nam door te hoge snelheid de afslag in de richting van de Groene Zoom te ruim. Zijn wagen botste op die van mevrouw De V. uit Baarn die linksaf de Heiligenbergerweg op wilde. De heer Van de B. uit Amersfoort, die achter de Baarn- se reed, kon de twee botsende wagens niet meer ontwijken. Me vrouw V. moest met lichte ver wondingen worden overge bracht naar het ziekenhuis. LEUSDEN - De volkspartij voor Vrijheid en Democratie, af deling Leusden houdt vrijdag 13 januari een nieuwjaarsbijeen komst. De samenkomst wordt gehouden in de grote zaal van 't Ros Beyaart aan de Hamersveld- seweg en begint om 20,30 uur. LEISDEN - Maandag 16 janua ri om 20.45 uur en woensdag 18 januari om 19.45 uur beginnen er weer twee nieuwe cursussen zwangerschapsgymnastiek. De bijeenkomsten worden gehou den in het Kruisgebouw aan de Rozengaarde 33. Opgave ter plaatse of telefonisch via num mer 941218. Aan deze cursussen zijn geen kosten verbonden in dien men lid is van de kruisver eniging. OPEN DAGEN KREATIEVE KURSUSSEN APPELMARKT AMERSFOORT - Kreatieve kursussen Appelmarkt houdt za terdag 14 en zondag 15 januari open huis op de Appelmarkt 14. Zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur LEUSDEN - De Schoolraad voor het openbaar onderwijs in Leusden komt donderdag 19 ja- nuar voor de laatste keer bijeen. De werkzaamheden zullen wor den voortgezet door de Gemeen schappelijk Medezeggen schapsraad. Op deze avond zal de alternatieve onderwijsnota, het „testament" waar de School raad het laatste half jaar aan gewerkt heeft, worden aangebo den. De bijeenkomst zal verder een informeel karakter hebben en mu zikaal worden omlijst door de groep muzikanten die bekend is van de Leusden Kringen De avond begint om 20.15 uur in het gemeentehuis en duurt tot ongeveer half elf. ACHTERVELD - In de avond of nacht van zondag op maandag werd ingebroken in de woning van de familie v. B. aan de Hes senweg. De inbraak vond plaats tijdens afwezigheid van de be woners. Via een tochtraampje aan de achterzijde van de woning heb ben de daders de woning kun nen binnenkomen. Vermist wor den een geldkistje met zilveren guldens en zilveren rijksdaal ders, een juwelenkistje waarin o.a. gouden ringen, gouden ket tinkjes, gouden polshorloge, gouden armband en een gouden tientje Willem II of Willem III. Ook werd een portefeuille met inhoud ontvreemd. Het totaal bedrag van de inhoud is niet bekend. De totale van de overige ontvreemde goederen ligt tussen vijf en ze venduizend gulden. LEUSDEN - De kinderen bijna de deur uit, wat nu? Wie maakt uit wat ik doe: ik zelf, mijn omge ving? Met deze vragen als uit gangspunt start Tineke de Vries dinsdag 24 januari een ge sprekskring voor vrouwen. Door het uitwisselen van per soonlijke ervaringen kan een in zicht worden verkregen in de mo gelijkheden Het ligt in de bedoeling dat de gesprekskring tienmaal bij elkaar komt, waarbij het aantal deelneemsters tussen de zeven en tien zal liggen Wie interesse heeft of meer wil weten, kan kontakt opnemen met Tineke de Vries, die studeert aan het Humanistisch Opleidings Insti tuut. Haar telefoonnummer is 942535. Aangesloten bij het Leusden, Winkelcentrum Hamershof, Grutterij 3 •Tot max. f 25 - en niet op aanbiedingen. Voor zekerheid en service, de Gilde-Opticien.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5