„Urbibouw is m woningen perfc aver ïkto; plicht de p te leveren" Nieuwe voorzitster voor NCV B-zuid 1 Projectleider J. Matthijs na de miskleunen in Leusden: Als ik die dunne gordingen niet had ontdekt, had niemand het nu gemerkt Cursus inleiding in de filosofie I Caspar van Loo 0T0-K0PIE FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant DINSDAG 17 JANUARI 1984 plaatselijk nieuws eertien dagen geleden kwam een kwestie in de penbaarheid die geruime tijd door de betrokkenen nnenskamers was gehouden. De gordingen (dakbalken) in nieuwe premiewoningen in de Hilhorstpoort en de llldenburgstraat zijn dunner dan de balken die volgens de Onstructieberekeningen gemonteerd hadden moeten Irden. De bewoners van de betreffende woningen zijn na ioplevering van hun huizen, medio 1983, met de bouwer arvan, Urbibouw/Bredero BV, in de slag geweest om het jjbrek aan de gordingen te verhelpen. Omdat enkele «oners niet tevreden waren met de gevonden oplossing ét zogenaamd "opdikken'' van de gordingen) werd de |)bliciteit gezocht. bibouw was nog niet bekomen van deze negatieve Clame of het bedrijf uit Nieuwegein kreeg opnieuw de nrik om het hart. De "vereniging eigen huis" maakte een derzoek openbaar dat gedaan was naar de kwaliteit van s opgeleverde nieuwbouwwoningen. Van de 379 onder de èp genomen huizen bleek het slechtste te staan in de usdense wijk Claverenblad en was gebouwd door bibouw. De bewuste woning telde volgens "eigen huis" ventig gebreken. Een slechte beurt voor Urbibouw, dat nderden woningen realiseert in de wijken Claverenblad en lldenburg. erslaggever Caspar van Loo reisde vrijdagmiddag naar euwegein voor een gesprek met de heer J. Matthijs, die als ojectleider verantwoordelijk is voor de aktiviteit van tbibouw in Leusden. t>n één onder verslaggevers) •UWEGEIN - Projectleider tthijs had zich ongetwij- een beter begin van !4 gewenst. Eerst die gor- igen in de publiciteit, even sr het huis met de zeven- ggebreken; deze negatieve iclame voor het project irvoor hij verantwoorde- jk is, is hem zichtbaar niet i de koude kleren gaan zit- Matthijs, stropdas los- ziet er vermoeid uit. Ter hij veel rookt, parelt zo en dat het zweet op zijn richt. Vermoedelijk werkt aanwezigheid van de vq[- jgever hem ook op de luwen. Het gesprek met ïjectleider Matthijs wordt bijgewoond door de heer J. Jacobs van den Hof, het hoofd van de public rela tions van Bredero NV waar van Urbibouw een dochter onderneming is. De aanwe zigheid van de p.r.-man is een teken dat Bredero de pu bliciteit, die de antwoorden van Matthijs oplevert, een beetje wil bewaken. De zaak wordt hoog opgenomen. Matthijs legt eerst desgevraagd uit hoe de controle door Urbibouw op het project in Leusden is gere geld: „Ons bedrijt heeft de be schikking over een kwaliteits dienst van vier inspecteurs die er voor moeten zorgen de kwaliteit van de eigen werken te continue ren of te verhogen Daarbij wordt er van uitgegaan dat de uitvoering Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Hoofdredakteur: lilarnix Kreyns Redaktie: Bedien Engelkens Caspar van Loo Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie; Kantoor Leusder Krant. Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op erkdagen geopend van 09.00 tot 12 00 uur en van 13 30 tot 17.00 ur Telefoon: 033-941495. bonnementsgeld: 62,60 per jaar; 31,80 per half jaar; f 16,15 per kwartaal Jachten bezorging: kis abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan 'onlakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tssen 18.30 en 19 30 uur), tel. 033-940691Bij geen gehoor kunt u .onlakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. NABESTELLEN FOTO'S: De meeste in de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u "«bestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij Ooruitbetaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld, met bidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, •gina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per «emplaar (formaat 13x18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 *25 cm). U kunt ook ontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, «usden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- •ngt u de gewenste foto('s) thuis. LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- antenkombinatie te Barneveld. (de werklieden op de bouw, CvL) zelfstandig verantwoordelijk is De inspecteurs rapporteren aan de directie Je kunt deze mensen inderdaad als controleurs zien die de bouw ondersteunen. Op de bouw in Leusden liep één inspec teur vier dagen per week rond" U zegt "liep" Is er een wijziging in de controle gekomen? Matthijs: ,,Het aantal inspecteurs is opgevoerd tot drie. We kunnen ons geen fouten meer veroorlo ven. Na de bouwvakvakantie vo rig jaar is pas de inspectie naar vier dagen in Leusden opgevoerd, omdat we toen al vonden dat er meer controle op de bouw moest komen. We erkennen dat er een heleboel dingen niet zo gegaan zijn zoals ze zouden moeten gaan, maar aan de andere kant zeg ik Urbibouw bouwt zo'n 1100 woningen per jaar, we werken met ménsen en dan kunnen er fouten worden gemaakt" U merkte daarnet op dat pas na de bouwvakvakantie van vorig jaar de inspecteur vier dag per week op de bouw kwam Hoeveel dagen per week is dan normaal voor een project zoals in Leus den? Matthijs kijkt eerst een beetje on zeker naar p.r.-man Jacobs en antwoordt dan: „Normaal gespro ken zou een project van deze om vang twee dagen per week con trole vergen". Dus dan had u na de bouwvak al niet zoveel vertrouwen meer in de uitvoering van de nieuwbouw? Matthijs: ,,Zo zou ik het niet willen zeggen. We hadden ook te maken met de snelheid van de voortgang van de bouw. Urbibouw moest op een gegeven moment inspringen toen de resterende woningwet uit het plan wegviel. We kwamen toen met het alternatief van de goedkope econ-premiewoningen. Toen kwam er ineens een uitvoe- ringsploeg bij. waarop natuurlijk Projectleider J Matthijs ,,lk ben van mening dat de woningen in Leusden van goede kwaliteit zijn" 11 ii ook een controle moest plaatsvin den". Wordt er niet te snel gebouwd waardoor de controle geen gelijke tred kan houden? Matthijs: ,,We hebben misschien het aspect van de snelheid onder schat, maar dat mag op zich geen oorzaak zijn van de nu bekende problemen". Het project houdt het door de ge meente gemaakte tijdschema bij? Matthijs. „We lopen op schema en we hebben geen moeite om het bij te houden" Overtrokken Vervolgens komt het gesprek weer op het feit dat de gemaakte fouten in de uitvoering van men sen afkomstig zijn En die maken wel eens fouten, luidt de begelei dende verklaring Ongevraagd zegt projectleider Matthijs: ..Ik ben van mening dat de huizen in Leusden van goede kwaliteit zijn Als er vierhonderd worden ge bouwd, zijn er vierhonderd afne mers en dus vierhonderd verschil lende mensen die ieder voor zich de zaken anders beoordelen Bij de oplevering van een woning moeten deze mensen elk puntje, elk mankementje, opschrijven. Als een puntje van het behang rechtsboven in de hoek iets loszit, moet je het exact zo opschrijven Op zich zegt mij de lengte van een lijst met minpuntjes tijdens de oplevering niet zoveel, omdat wij verlangen dat ólles wordt opge schreven dat niet in orde is Daar mee wil ik uiteraard niets afdoen aan die zeventig gebreken aan dat ene huis in Claverenblad" De "vereniging eigen huis" noemt een gemiddelde van zes tien gebreken na ue oplevering van een nieuwe woning. Hoe hoog is het gemiddeld aantal fou ten per huis in uw Leusdens pro ject? Matthijs: ..Om precies te zijn ligt dat gemiddelde op 18,7 Ter ver gelijking: in Vught bouwen wij, weliswaar in een kleiner aantal, dezelfde woningen en daar maten we een gemiddelde van acht ge breken per woning" Dat ene huis van Urbibouw had er zeventig, waaronder een scheef gemetselde voorgevel Dergelijke miskleunen moeten toch opge De geschiedenis van Urbibouw BV Urbibouw is sinds een jaar of drie een zelfstandige dochteronderneming van de Verenigde Bedrijven Bre dero NV uit Utrecht. Het be drijf is voortgekomen uit Bredero-bouw dat voor die tijd zelf de woningbouw en projectontwikkeling uit voerde. Urbibouw telt circa 400 werknemers en had in 1983 een omzet van 120 mil joen gulden. Het Bredero-concern be staat sinds 1921 en heeft thans 5000 mensen in dienst. De omzet bedraagt anderhalf miljard gulden. De voorlopige resultaten over het vorig jaar wijzen op een stijging van de winst met tien procent ten op zichte van 11982. De vraag hoeveel winst Urbibouw heeft gemaakt, wordt diplo matisch beantwoord met: „Dit bedrijf draagt bij aan de winst van Bredero De Verenigde Bedrijven Bredero NV kennen vier di visies: uitvoering, fabricage van bouwmaterialen, vast goed en pipecoating (bekle den van pijpleidingen ten behoeven van de olie-indu strie). Het Utrechtse con cern is erg aktief in het bui tenland; circa zestig pro cent van de omzet wordt over de grenzen behaald. De divisie "uitvoering" werpt zich, na het afstoten van de woningbouw, uitslui tend op de utiliteitsbouw (bedrijfsgebouwen, zieken huizen en winkelcentra en andere grote werken). merkt worden tijdens het metse len of in ieder geval nog voor de oplevering? Matthijs buigt eerst het hoofd even, wrijft dan met zijn handen door het gezicht en zegt vervol gens: ,,U heeft volkomen gelijk als u opmerkt dat het raar is dat niemand het scheve metsel werk heeft aezien. Het pleit denk ik ook niet voor de metse laar, ofschoon ik niks afweet van de weersomstandigheden tijdens het metselen. Misschien dat de maatlijn onderhevig aan de wind is geweest. Maar dan nog had iemand inderdaad later de fout gezien moeten heb ben". Gordingen Kunt u zeggen in welk stadium van de bouw, en wanneer, door Urbibouw de verkeerde gordingen werden geconstateerd? Matthijs „Begin vorig jaar heb ik het ontdekt. Toen waren reeds on geveer vijftig woningen voorzien van deze gordingen. Ik zag de balken en vond ze aan de smalle kant Maar volgens de tekening, die ik er bij had gehaald, waren ze goed Dat kwam doordat de goede constructieberekeningen foutief geïnterpreteerd waren en dus verkeerd in de bouwtekening terecht zijn gekomen Omdat ik niet vertrouwde op de dikte van de balken zijn de berekeningen van de doorbuiging van de gordin gen gecontroleerd Toen kwam de fout aan het licht. Inmiddels had den 64 woningen die te dunne gordingen Ik heb meteen maatre gelen genomen, zodat de andere huizen de goede kregen. Vervol gens heb ik de constructeur van de daken gebeld om de maximale doorbuiging van de balken te ver nemen Die zou te groot worden en daarom is overgegaan tot het opdikken van de gordingen in de 64 woningen" Een goede vraag van de bewo ners zou kunnen zijn waarom krij gen we niet de juiste gordingen in plaats van de aanpassing? Matthijs: „Nieuwe balken mon teren is waanzin. Het complete dak moet er dan af. Bovendien krijg je vervolgens bouwtechni sche problemen omdat je met een nieuw dak niet meer uit komt op de woning. Je zit met heel andere maten ineens, waardoor bijvoorbeeld de be vestiging al anders wordt". Maar u had toch tijdens de bouw de gordingen al kunnen vervan gen? Matthijs: „Nee, want toen waren de daken al bijna dicht. Mijn pro bleem op dat moment was: ik moet zorgen dat het dak door de dunnere gordingen wordt gedra gen Daar zijn constructies voor te bedenken en dat hebben we dus gedaan De nu toegepaste oplos sing voldoet Trouwens, wanneer ik begin vorig jaar niks had ont dekt, had niemand nu wat ge merkt" Nieuwe oplossing Omdat een aantal bewoners van de 64 woningen in Wildenburg geen vertrouwen heeft in het opdikken van de gordingen, gaat Urbibouw aan hen een an dere oplossing voorstellen. Als de bewoners dat willen maakt Urbibouw er zes gordingen bij tussen het spant en de bouw- muur, drie balken aan elke kant. „Ik vind het niet nodig", zegt projectleider Matthijs, „maar als het de bewoners gerust stelt". Boze tongen beweren dat de dun nere gordingen opzettelijk zijn aangebracht vanwege de kosten besparing die dat oplevert? Matthijs moet lachen. Als ik hem vraag wat het verschil is in prijs tussen de dunnere en de juiste gording gaat hij even naar een an dere kamer om dat na te vragen Matthijs komt terug en zegt: „85 cent per strekkende meter Dat is omgerekend achttien gulden per woning" En hoeveel woningen zijn en wor den met deze gordingen uitge rust? Matthijs „Dat zijn er vierhonderd Reken de besparing dan maar uit 't Is niks" U zei laatst, dat er mensen in de uitvoering, werklieden dus, uitvlie gen omdat ze niet voldoen. Is het Matthijs onderbreekt: „Nou. ik heb niet bedoeld dat er al mensen ontslagen zijn. De directie bekijkt momenteel welke maatregelen getroffen moeten worden" P r- man Jacobs vult aan dat het hem niet zinvol lijkt om hierover te spreken. „Dit zijn geen zaken die men op de bouw uit de krant moet lezen'vindfJacobs Er is kennelijk toch iets aan de hand met de vakmanschap van de hedendaagse bouwvakker als Urbibouw meent dat de uitvoering in Leusden toch wat minnetjes is? Matthijs „Inderdaad, het vak manschap in de bouw is de laat ste tijd iets achteruit gelopen Ik moet er bij zeggen dat op alle fronten wel aktie wordt onderno men om het weer op peil te krij gen. Kijk maar naar de leerlingen bouwplaatsen voor bouwvakkers die een deskundige leiding krij gen". Laatste vraag wat denkt Urbi bouw te gaan doen aan het her winnen van een stukje goodwill bij de kopers en adspirant-kopers? Matthijs: „Bij elke volgende oplevering zullen wij de bewo ners adviseren een bouwtech nisch deskundige in de arm te nemen om de woning te contro leren. Maar bovenal staat vast, dat Urbibouw vanaf nu verplicht is elk nieuw huis tadenloos, per- fekt op te leveren". LEUSDEN - Vorige week dins dag kwamen de leden van de NCVB, afd. Leusden-zuid in het Trefpunt bijeen voor de jaarver gadering. Mevrouw Vaarkamp las het jaarverslag voor en daar bij passeerden nog één keer de sprekers en activiteiten van het afgelopen jaar de revue. Het financiële jaarverslag dat hierop volgde werd door mevrouw Van Leeuwen toegelicht. Deze jaar vergadering kreeg een bijzon der accent doordat mevrouw R. Abbring de voorzittershamer overdroeg aan mevrouw G. van Triet. Mevrouw Abbring was zes jaar de voorzitster van de afdeling Leus- den-zuid. „Het maakt je rijk van binnen, maar het is beter als na een bepaalde periode een ander deze taak overneemt, waarbij ik dan als lid de avonden van de NCVB bij hoop te wonen", aldus mevrouw Abbring. Verder zei ze dat ze nu die enorme stapel pa pieren. die het voorzitterschap met zich meebrengt op kan rui men waarbij de nieuwe voorzitster vroeg met dat opruimen niet te drastisch te zijn daar het voor haar misschien nog van groot nut kan zijn Het komende jaar vraagt van de leden van de NCVB nog enige actie In september bestaat de afdeling Leusden-zuid dertig jaar en daar wordt rondom die da tum aandacht aan besteed Bo vendien is er vanuit het hoofdbe stuur een project onder handen genomen waarvoor ook de afde ling Leusden-zuid zal trachten een bedrag bij elkaar te krijgen Het betreft hier steun aan Argen tijnse moeders (Saam). Rozendaallaan 9 Leusden-C. LEUSDEN - Op de Internatio nale School voor Wijsbe geerte worden ook dit jaar weer avondvervolgcursussen georganiseerd. De eerste cur sus, met als thema "Wat is dialectiek", wordt gehouden op vijf achtereenvolgende maandagavonden te beginnen op maandag 23 januari, ver volgens op 30 januari en 6, 13 en 20 februari. De avonden beginnen om 19 45 uur en eindigen om 22.00 uur Het gaat om een cursus inlei ding in de filosofie waarbij een belangrijke filosofische stroming met onder anderen Hegel en Marx centraal zal staan. Men kan zich tot uiterlijk vri|dag 20 januari aanmelden bi) de Inter nationale School voot Wijsbe geerte, Dodeweg 8, 3832 RD Leusden. Telefoon 033-15020 Notenkraker Van de week kreeg ik een berichtje van een trouwe lezeres, die dacht een notenkraker in de tuin te hebben waargenomen. Nu heb ik geen enkele re den daaraan te twijfelen, want notenkrakers heb ben de eigenaardige ge woonte om zo nu en dan eens aan te wippen. Ja ren achtereen kijken ze ons land niet aan en dan plotseling, daar zijn ze weer, soms in grote ge tale. Ze zijn iets kleiner dan een kauw, maar door het bruine verenkleed met de lichte druppel- vlekken niet te verwar ren. Vleugels en staart donkerbruin, bij zwart af en de staart heeft een witte eindzoom. Normaal is hun leefgebied de naaldwouwen van het hoge Noorden, met in het westelijk gedeelte een ondersoort met dikke snavel, de Europese no tenkraker en meer naar het Oosten de dunsnave- lige of Siberische noten kraker. De vlucht is zwaar en gol vend en ze bewegen zich op de grond voort met krachtige, hippende sprongetjes. De snavel is zwart, lang en sterk en wordt gebruikt om in de grond naar een verschei denheid van voedsel te graven, vooral vruchten, zaden en ongewervelde dieren en om er noten en denneappels mee open te hakken. De notenkra kers zijn een voorbeeld van vogels die voedsel voorraden aanleggen. Gedurende de herfst maanden wordt bijna elk uur van de dag gebruikt voor het zoeken van no ten. Zolang die er zijn blijven ze noten verza melen. Soms zijn er in de lente nog noten in de voorraadkamers, die ge woonlijk in de grond lig gen en die worden dan gebruikt, na fn de krop voorverteerd te zijn, om de jongen in het nest mee te voeren. Misschien dat, wanneer de voedselvoorraden niet groot genoeg zijn om er de winter mee door te komen, ze op zoek gaan en zo in ons land verschijnen. Daar mee zou het onregelma tige trekken van de no tenkraker verklaard zijn. Mocht u de vogel ook hebben waargenomen, dan graag een berichtje, met vermelding waar u de vogel hebt gezien, aan de redaktie. G.van L.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3