Geen verschil meer tussen wat van wie is [leusden i leusilen krant Urbibouw met schadepost van circa zeven ton grootste slachtoffer WAT WIJ HIER EEN GRIEPJE NOEMEN, KAN VOOR DE POLEN FATAAL ZIJN Voor tonnen schade door diefstal en vernieling op de bouw In de lange Poolse winter staan vooral de zwakkeren aan risico's bloot Kinderen, oude mensen, zieken - voor hen zijn medicijnen vaak van |k levensbelang. Zij hebben dringend onze hulp nodig. Nu, in de eerste plaats met medische artikelen. Ook u kunt helpen- Caspar van Loi DINSDAG 17 JANUARI 1984 reportage 6 LEUSDEN - Met de regelmaat van een klok meldt de rijkspoli tie Leusden aan de pers geval len van vernielingen en diefstal op de Leusdense bouwplaat sen. Een keet in de brand hier, sanitair gemold daar, een dure machine gestolen zus of een partij materialen weg zo. Soms gaat het om kleine schades, maar vele andere keren zijn er fikse bedragen mee gemoeid. Uit de aangiftes die de politie binnenkrijgt blijkt, dat de bouw plaatsen in de nieuwe wijken Claverenblad en Wildenburg het meest bezocht worden door vernielzuchtigen en dieven. Ur- bibouw/Bredero, dat honderden huizen in die wijken bouwt, en de firma Nijhuis, die voor de Woningstichting een project heeft uitgevoerd, kunnen daar over meepraten. Deze bouwbe drijven leden schades door ver nielingen en diefstal die in de tonnen liepen. Het leeuwedeel werd door de verzekering ver goed, maar toch. Verslaggever Caspar van Loo Informeerde bij de bouwbedrij ven en aannemers, die in Leus den aan slag zijn, naar het aan tal schadegevallen op de bouw. Is het inderdaad een kwestie van 'men maakt tegenwoordig geen onderscheid meer tussen wat van wie is', zoals een van de benaderde aannemers op merkte? Aan het eind van dit verhaal komt de rijkspolitie aan het woord over vandalisme en diefstal in de plaatselijke bouw. Urbibouw Het grootste slachtoffer van de vernielingen en diefstal op de bouw in Leusden is wel Urbibouw- /Bredero, afgaande op de verkre gen informatie De heer Wielenga meldt dat het bedrijf uit Nieuwe- gein op dit moment een concrete schadepost van tussen de 600 000 en 700.000 gulden heeft opgevoerd in de boekhouding. ,,We hebben tot nu toe acht ern stige gevallen gehad van hetzij brand, hetzij vernielingen", aldus Wielenga. Het meest recent is de aangestoken brand in het ver koopkantoor van Urbibouw aan de Zuiderinslag. De inventaris, waaronder archiefkasten, ko pieermachines en andeNjureau- materiaal werd door het vuur ver woest Het kantoor zelf was na de brand onbruikbaar en is inmiddels gesloopt. In het houten verkoop kantoor waren geen belangrijke dossiers aanwezig. Die had Urbi bouw al wijselijk opgeborgen in zijn hoofdkantoor In hetzelfde weekend van de brand, werd ook een bouwkeet van het bedrijf "be zocht" Met een brandblusappa- raat werd het interieur van de keet van een laagje poederschuim voorzien. Met lede ogen moesten mensen van Urbibouw verder constateren dat ingebroken was in een bijna voltooid huis. Het sa nitair in deze nieuwe woning was vernield. Volgens Wielenga wordt de schade van deze drie gevallen geschat op circa 100.000 gulden „Natuurlijk zijn we verzekerd te gen vernielingen en diefstal. Maar kleine gevallen krijg je niet vergoed, omdat het eigen risico bij een dergelijke verzekering een paar duizend gulden be draagt. In de stichtingskosten van een huis is een luttel bedrag opgenomen als vergoeding van de premie die wij moeten beta len", zegt Wielenga. Hij meldt verder dat zijn bedrijf in andere plaatsen veel minder last heeft van vernielzucht en diefstal op de bouw. Leusden is voor wat dat betreft geen plaats waar Ur bibouw prettige herinneringen aan overhoudt. ,,Voor de orga nisatie op zich", zegt Wielenga, „leveren die schadezaken con stant problemen op. Als er ver nielingen worden aangericht in woningen die in aanbouw zijn, moeten er weer allerlei dingen worden geregeld om de boel in orde te maken. Het herstellen van een huis, dat bijna klaar is, is vreselijk frustrerend". In verband met de geleden scha de is Uribouw overgegaan tot de instelling van een bewakings dienst Bovendien brandt sinds een tijd op de plaats waar nu gebouwd wordt, een enorme lamp in de avonduren en 's nachts Nijhuis Een woordvoerder van bouwbe drijf Nijhuis meldt desgevraagd dat gedurende een dik jaar op de bouwplaats in Leusden voor ruim een ton schade is geleden door inbraken en vernielingen Van dat bedrag wordt een kleine 40 dui zend gulden gevormd door geval len die aangegeven zijn bij de rijkspolitie. De rest is een optelsom van kleine dingen waarmee Nijhuis in Leusden te kampen heeft gehad ..Hoofdzakelijk vandalisme", zegt de woordvoerder van dit bouwbe drijf .Woningen besmeuren, spul len in vijvers gooien, zaken vernie len en dergelijke In het totale schadebedrag heb ik ook de kosten meegerekend die gemaakt zijn voor het opruimen van de resulta ten van vandalisme" Met een doorslag van het proces-verbaal in zijn hand noemt de zegsman van Nijhuis de inbraak op 13 september 1982 in een van de bouwketen in Claverenblad/Wildenburg In een adem braken de daders toen ook de stalen opbergcontainers open en gingen met een partij gereed schap aan de haal Aan de verze keringen werd een schade van 30.650 gulden opgegeven waar van 10 duizend (eigen risico) niet werd vergoed. Op 18 oktober 1982 volgde de tweede inbraak in een bouwkeet. Schade 800 gulden De ze twee misdrijven konden niet voorkomen worden door de profes sionele bewakingsdienst die Nij huis had ingehuurd. Na de inbra ken besloot het bouwbedrijf de houten keten te voorzien van een „stil alarm" Volgens de woord voerder van Nijhuis een erg dure zaak, „maar zeker de moeite waard". Bouwonderneming Van de Belt „Vergeleken met de situatie in Claverenblad en Wildenburg is mijn bedrijf er tot nu toe genadig afgekomen. Er zijn wat kleine schadegevallen geweest. Ik denk dat als je de schade optelt er een bedrag van circa 4000 gulden uit rolt", aldus de heer Van de Belt van de gelijknamige bouwonder neming in Leusden Hij zegt dat hij het voordeel heeft dat hij dicht in de buurt woont van zijn huidige bouwplaatsen. ,,lk loop er nog wel eens langs en zo nu en dan komt het voor dat ik jongens wegstuur van de bouwplaatsen. Soms grijp ik ze in hun kraag en vraag ik naam en adres op. Ik bel dan hun ouders op om door te geven wat hun kinderen hebben gedaan. Hopelijk leren ze het daardoor af om dingen te vernielen", aldus Van de Belt. Hij zegt verder dat in het alge meen zijn bouwlocaties in Leus den door hekken worden afge- Deze foto werd tijdens de afgelopen bouwvakvakantie gemaakt op een bouwplaats in Leusden. De stenen liggen er voor het meenemen. Hij laat weten zijn bouwprojec- tjes te laten controleren in het weekeinde Soms door werkne mers van zijn bedrijf, soms ook door anderen Wie dat zijn wil Van Galen niet zeggen. „Ik heb een bepaald systeem, dat nutteloos wordt als je daarover in de krant schrijft. Het controleren helpt in ieder geval, want zo nu en dan „schoppen" we nog wel eens ie mand van een bouwplaats af" Aannemer Van Galen, die in Leus den vrije sectorhuizen bouwt, neemt nog meer voorzorgen om zomin mogelijk schade te lijden Hij zegt dat s avonds na het werk alle vervoerbare machines en ander gereedschap thuis achter slot en grendel gaan Van Galen „Dat is natuurlijk extra werk en kost tijd. Je moet het maar op de koop toene men Hij is verzekerd tegen diefstal en vernielingen. Van de vorig jaar geleden schade heeft deze aanne mer ongeveer een kwart vergoed gekregen „Maar in veel gevallen kun je de verzekering niet aanspre ken omdat het eigen risico zo hoog is. Bovendien als materialen van de bouwplaats worden gestolen, is dat GEEF0M P01EN,5398 Dit nummer geldt zowel voor bank als giro. Stort uw gift Ln.v. de 'Nederlandse Stichting Hulp PolenDen Haag. jaar zijn er volgens de politie woordvoerder zeker vijftig aan giftes binnengekomen. „Maar e zijn natuurlijk nog veel mee gevallen geweest. Alleen dii worden niet gemeld, omdat zi niet bemerkt worden of slechti een kleine schadepost opleve ren. Wat de gevallen betreft dii niet geconstateerd worden: ali er ergens een partij van 10.004 stenen staat en er worden daar van 500 door iemand meegeno men, dan valt dat niet op. Da geldt ook voor het wegnemer van een kraantje, een paar tegel» en een paar kruiwagens zand' aldus de woordvoerder van d< Leusdense rijkspolitie. Volgens hem kunnen de vernie lingen en diefstallen hoofdzakelijk op het conto worden geschrever van de jeugd en de zogenaamd! huis-tuin-en-keuken-dieven, men sen die hier en daar iets van d« bouw meenemen voor eigen gn bruik. Toch vindt er volgens de politie ook nog wel iets plaats in he georganiseerde vlak. „We hebber eens een geval gehad waarbij eer enorme partij koperdraad is gesto len. Dat kan nooit door een persoor gedaan zijn, omdat het koperdraac niet in je eentje te tillen is", zegt d! politiewoordvoerder Wat doet d« recherche na een aangifte van diefstal of vernieling op de bouwi De zegsman van de rijkspolitie le^ uit. „Er wordt ter plaatse een ort derzoek in gesteld en er vindt een technisch sporenonderzoek plaatsl Dan kijken we dus naar banden- en voetafdrukken, achtergelaten maj tenalen, vingerafdrukken en dergej lijke. Indien mogelijk informeren wj ook in de buurt of men iets gehoorj of gezien heeft". In sommige gevai len levert een onderzoek de politii wat op, in veel andere gevallen oo niet. „In verhouding tot het aantal diefstallen en vernielingen wordej er te weinig daders opgespoord moet de woordvoerder van de pob| tie bekennen. Hij zegt dat de rijks politie zeker aktief is bij de bestri ding van dit soort misdrijven „WI posten s nachts in de buurt vaj bouwplaatsen, maar daarmi voorkom je ze natuurlijk niet. Ei plek waar wordt gebouwd is va; onoverzichtelijk en moeilijk te b< waken, met name als er sprake i van een groot project zoals i Claeverenbald en Wildenburg W posten dus wel, maar eigenlijk te gen beter weten in Als we eet goed werk willen leveren, zoude we zeker tien auto's moeten late surveilleren." De vraag of de politie de bouw bedrijven ook voorlicht over pr< ventiemaatregelen wordt posit» beantwoord. „Zo hebben we d bedrijven Urbibouw en Nijhof aai geraden de bouwketen van alarn installaties te voorzien en de slote te verbeteren Ook raden wij aan c ramen van de houten kantoortj! bij afwezigheid van het personei af te schermen met luiken", aldu de politiewoordvoerder. Een ding wil hij tenslotte no graag even kwijt: „Bij de oj sporing van de daders van ve nielingen of diefstal is de politi zo afhankelijk van tips van bui gers. Die aanwijzingen kome nog te weinig binnen. De mei sen moeten het ook niet nalate om ons te bellen wanneer z denken iets verdachts te zien. D politie komt graag, én altijd." lkcc rveea in wcjyurr/wrm LEUSDEN Dinsdag 17 januari 20.15 uu Lezing Alex Luigjes, boerderij Claeverenblad, De Brink 16 Donderdag 19 januari 19.00 ui Ned. Bond van Plattelandsvrc wen, jaarvergadering De Til, Hl mersveldseweg 30. Donderdag 19 januari 20.00 uuk cl Film "Close encounters of tfl third kind, De Korf. j Donderdag 19 januari 20.15 uu Laatste bijeenkomst Schoolraaf gemeentehuis. Vrijdag 20 januari 20.15 Valleiconcert (gratis). Dorpskei Arnhemseweg, Leusden-Zuid gen en diefstal op de bouw. „Kijk", zegt hij. „dieven maak je. Als je een bouwkeet met ruiten hebt en iedereen kan naar bin nengluren en zien dat er materia len liggen opgeslagen, dan vraag je om narigheid. Mijn bedrijf heeft stalen containers waarin de spul len worden opgeborgen. Een an dere voorzorgsmaatregel die we hebben is de bouwplaatsen,, zo mogelijk, goed af te schermen met hekken". Bloemendal vertelt verder, dat hij, zijn mensen of fa milieleden regelmatig zelf con trole uitoefenen op de bouw. „Kijk, wij zijn een plaatselijk be drijf en dan is het niet zo moeilijk het een en ander in de gaten te houden". Deze Leusdense aan nemer laat ten slotte weten dat tij dens de eerste bouwactiviteiten in de wijk Munnikhove er een bewa kingsdienst actief was. „Die was ingehuurd door de aannemers die daar aan het werk gingen De be waker had een hond bij zich die menigeen schrik aanjoeg", aldus Bloemendal L.C. van Galen L.C. van Galen van het gelijk namige aannemersbedrijf zegt vorig jaar door vernieling en diefstal tussen de 60.000 en 70.000 gulden schade te hebben geleden. „Er wordt altijd en vaak behoorlijk gestolen van de bouwplaatsen. Een keer zijn alle machines, zoals zaag-, schaaf- en snijmachines, verdwenen", meldt Van Galen. Over vernielin gen op de bouw zegt hij, dat deuren, ruiten, sloten en muren vaak doelwit zijn van dit vanda lisme. „Deuren en glas worden kapotgemaakt, sloten worden volgespoten met schuim en kalkstenenmuurtjes worden ge woon omvergetrokken. Behalve met diefstal en vernielingen heb ben we ook wel eens te maken met de resultaten van behoeftes die op de bouwplaats worden gedaan. Dat is me toch een rot- zooi", aldus deze Leusdense aannemer. moeilijk aan te tonen omdat er geen sporen van braak zijn ledereen kan er zo op", aldus Van Galen. Bouwbedrijf Van Buu- ren De heer Van Buuren van het gelijknamige bouwbedrijf uit rLeusden heeft heel weinig last van vernieling en diefstal op zijn bouwplaatsen. „Ja, er zal heus wel eens iets gebeuren, maar dat zijn slechts kleine dingen", al dus Van Buuren. Hij zegt in ieder geval voorzorgen te nemen om vooral diefstal te voorkomen door geen materiaal of gered schap te lagen slingeren op de bouw. Aannemersbedrij f Van Ruitenbeek „In totaliteit valt het natuurlijk tegen. Het zijn bij mij vaak kleine gevallen, die bij elkaar opgeteld, toch wel in de duizenden guldens, per jaar lopen", zegt de heer Van Ruitenbeek van het Achterveldse aannemersbedrijf. Hij kan zich van het vorig jaar nog inbraken in twee van zijn bouwketen her inneren en ook de vernieling van het lood aan schoorstenen. „Dat was een kostbare zaak om het te herstellen", aldus Van Ruiten beek. Hij constateert dat het verschijn sel van vernieling en diefstal in de bouw iets van de laatste paar jaren is. Volgens hem was dat vroeger niet. „Ik denk dat men geen onder scheid meer maakt tussen wat van wie is Dan is het een stuk makkelij ker om te stelen", meent de Achter veldse aannemer. Hij heeft ook bemerkt dat de mensen die een geval van diefstal of vernieling zien, minder gauw de politie bellen Op de vraag of de schade op bouwplaatsen reeds van te voren worden doorberekend in de prijzen van het project antwoordt Van Rui tenbeek „Uiteindelijk gebeurt dat toch een keer. Het zal wel moeten wil je je eigen bedrijf er niet te veel onder laten lijden." Bouwbedrijf Achterveld De heer Nieuwenburg van bouwbedrijf Achterveld noemt het bijna a-sociaal wat er ver nield en gestolen wordt. „Laatstzegt hij, „was iemand met zijn baggerpoten over een pas gelegde marmeren vloer in een in aanbouw zijnd huis gelo pen. Die vloer lag te drogen en was daarom nog niet ingewas- sen. Doordat er overheen was gelopen moest ik er een paar tegels uithakken en vervangen. Dat zijn toch dingen..." Nieuwenburg is momenteel met een projekt woningen bezig waarin veel hout wordt verwerkt. En aan gezien hout leuk brandt in een open haard moet hij constateren dat zo nu en dan het een en ander ver dwijnt. „Met name de houten pas blokken zijn erg in trek", zegt Nieu wenburg Hij vertelt dat hij in het weekeinde, wanneer hij langs zijn bouwplaats gaat, nog wel eens mensen met boodschappentassen aantreft die hout aan het sprokke len zijn. „Je moet je dan echt inhouden als je die mensen weg stuurt", aldus deze aannemer Het zou zijn eigen schuld zijn als hij geen preventieve maatregelen had genomen. „Er staat een hek om de bouwplaats en laatst is daaroverheen als extra bescher ming prikkeldraad gespannen. Want een hek alleen is tegenwoor dig niet genoeg", meent Nieuwen burg. 's Avonds heeft hij een lamp met een vermogen van 2000 Watt branden, louter en alleen om de dieven en vernielers af te schrik ken. Hij zegt dat het nemen van die voorzorgsmaatregelen enkele dui zenden guldens kost. UBA De heer Heus van UBA woning en utiliteitsbouw, renovatie en on derhoud BV uit Uithoorn spreekt van „erg veel geluk gehad" als hij het heeft over het aantal vernielin gen en diefstallen. De UBA bouwde in Leusden onder meer het ge meentehuis en 247 premiewonin gen voor het Bouwfonds. Momen teel werkt het bedrijf aan een pro- jectje van zeventien huizen. „Wat het stadhuis betreft", zegt Heus, „tijdens de bouw daarvan hebben we geen schade ondervonden van diefstal en vernieling In ieder geval geen noemenswaardig. Tijdens de bouw van die 247 woningen had den we enkele probleempjes met de laatste dertig. Toen werden er veel ruiten ingegooid, was er een brandje gesticht en nog wat van die dingen. Er zijn toen waarschijnlijk ook een paar gordijnen gestolen". De UBA-woordvoerder schat dat de geleden schade in de afgelopen drie jaar zo'n 10 duizend gulden is geweest. „En dat is op een omzet van dertig miljoen gulden niet veel", meent hij Hoe zou het komen dat zo'n groot woningbouwproject, dat niet met hekken afgeschermd is ge weest, ontzien is? De heer Heus weet het antwoord niet precies. „Misschien hebben we in een gun stige hoek van Leusden gezeten. Ik weet het echt niet", aldus Heus. De vraag of de UBA van te voren de schadepost van vernielingen en diefstal in de aanneemsom calcu leert, moet Heus ontkennend beantwoorden. „Als je dat doet, dan prijs je je ten opzichte van de concurrentie uit de markt", aldus de UBA-woordvoerder. De politie „Als ik zeg: er gebeurt een vernieling op de bouw per dag, dan zit ik er vijf te laag. Daarmee bedoel ik dat er dan een bij ons bekend is", aldus een woord voerder van de rijkspolitie groep Leusden. Hij zegt dat de recher che naar schatting dertig pro cent meer werk te doen heeft als gevolg van aangiftes van vanda lisme en diefstal op de vele bouwplaatsen in Leusden. Vorig schermd en dat elektrisch hand gereedschap na gedane arbeid veilig wordt opgeborgen „Niet in een keet, want die worden te ge makkelijk opengebroken", meent Van de Belt Zijn bouwonderne ming is ook werkzaam buiten Leusden, waar meer problemen worden ondervonden met vernie lingen en diefstal. Met name in Utrecht, laat hij weten. „Wat we daar allemaal meemaken". Vol gens Van de Belt worden de bouwplaatsen in het centrum van Leusden meer ontzien vanwege het feit dat ze beter dan bijvoor beeld in Claverenblad en Wil denburg. door de buurt gecontro leerd kunnen worden. Bouw- en aannemingsbedrij f Bloemendal De heer Bloemendal, met een bouw- en aannemingsbedrijf on der dezelfde naam, is een van de weinige uitzonderingen, die vrij wel geen last heeft van vernielin- Vrij recent is de brandstichting in het verkoopkantoor van Urbibouw. Het gebouwtje is inmiddels gesloopt.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 6