„Ik zat er niet alleen maar om de boel bij elkaar te houden" leusilen kramt „Lastige" Schoolraad-voorzitter Jaap Brandligt stopt er mee „Het ging er om die lastige jongens van de Schoolraad buiten het overleg te houden" „De situatie m het onderwijs wordt alleen nog maar erger" Het CDA schuift niemand aar voren, die verstand eeft van onderwijs" R3 Geen krant ontvangen? Van Heteren Makelaardij.. Uw huis is 't waard. van heteren makelaardij DONDERDAG 19 JANUARI 1984 interview Crisistijd De laatste jaren stopt Jaap Brandligt vooral veel energie in de onderwijsvakbond ABOP In het leiding geven aan de afdeling en de belangenbehartiging van de leden gaat veel tijd zitten ,,We hebben steeds vaker te maken met ontslag of dreigend ontslag-affaires,'' aldus Jaap Brandligt, Een andere Leusdenaar, tevens schoolraadlid Kees de Kruyf is voor wat betreft de ontslagzaken de rechterhand van Jaap Brandligt. ,,Waar het om problemen gaat die met de rechtspositie van onderwijs krachten te maken hebben, is Kees de juiste man," vindt Jaap Als voorzitter van de plaatselijke ABOP is Brandligt ten nauwste betrokken bij allerlei acties die in het onderwijs gevoerd worden Jaap Brandligt kwam vorig jaar in het nieuws als stakingsleider van de onderwijzers in de regio Amersfoort ,,Het wan staltig onderwijsbeleid van de rege ring maakt het eenvoudigheid no dig dat er door de vakbond ingegre pen wordt" is de mening van Jaap. ,,Voor de oorlog, in de crisistijd, kenden we het verschijnsel kwekeling-met-acte. Het kwam er op neer dat iemand met alle beno digde papieren in zijn zak voor een paar grijpstuivers aan het werk kon Die situatie mag zich nooit herha len Toch zie je dat ook op dit moment al gepraat wordt over werken-met-behoud-van-uitkering Als vakbond zijn we daar erg voor zichtig mee. We snappen best dat werkloze leden graag aan de gang willen blijven of ervaring willen op doen We moeten dan ook onze kop niet in het zand steken als mensen graag willen werken met als salaris hun uitkering. We zullen die zaken echter wel strikt moeten regelen anders wordt al snel de plaats ingenomen van iemand die normaal betaald zou moeten wor den." legt Brandligt uit. Laks Ook als er geen werkgelenheids- problemen zouden zijn is er voor een man als Jaap Brandligt nog voldoende werk aan de winkel ,,Het overreind helpen en houden van de basisschool gaat straks veel tijd kosten," voorziet Brandligt. ,,De gemeenten reageren over het alge meen erg laks De minister heeft bepaald dat alle gemeenten vóór 1 april 1984 met een spreidingslan moeten komen. In zo'n plan moet de gemeente per richting aange ven welke school waar staat. Er moet dan bij verteld worden waar om die school er staat en hoe de leerlingenprognoses voor die scho len zijn. Je kunt nu al zien aanko men dat gemeenten als Leusden, Scherpenzeel, Woudenberg en Nij- kerk in de problemen komen omdat ze hun werk niet op tijd klaar hebben. De situatie in het onderwijs wordt alleen nog maar erger. De bezuini gingen die de overheid doorvoert gaan steeds meer op het onderwijs drukken," voorspelt Jaap Brandligt. Via de vakbond zijn we in het gesprek dan toch terecht gekomen op het plaatselijk, Leusden niveau. Het ligt voor de hand om Jaap de vraag te stellen hoe hij in het Leusdense onderwijswereldje te recht is gekomen Het blijkt geen toevallige zaak geweest te zijn ,,lk ergerde me toen (en nu nog) over het beleid dat de gemeente Leusden voerde met betrekking tot het onderwijs. Ik heb me toen kandidaat gesteld voor de ouder- commissie van ,,de Bongerd" en ben via die weg terecht gekomen in de schoolraad. Ik had eigenlijk maar één doel de stem van het openbaar onderwijs goed door te laten klinken. Vier jaar geleden had ik echt de indruk dat de politiek zich weinig gelegen liet liggen aan het openbaar onderwijs Naar mijn idee is dat nu wel wat veranderd Zeker op het niveau van de ambte naren wordt er nu naar ons geluis terd Wat dat betreft is mijn doel stelling wel gehaald. Politici heb ben laten blijken het optreden van de schoolraad niet al te zeer te waarderen," aldus Brandligt. Buiten spel Het opheffen van de werk groep onderwijs, waarin raadsle den en alle onderwijszuilen zit ting hadden onder voorzitter schap van wethouder Van Wou denberg, ziet Jaap achteraf als een actie om hem te wippen. „Het opheffen van de werkgroep was duidelijk een politieke be slissing waarin CDA en VVD el kaar steunden. De schoolraad werd op deze manier buiten spel gezet. Het ging er echt om die laatste jongens van de school raad buiten het overleg te hou den," weet Jaap Brandligt zeker. Dat het college van burgemees ter en wethouders het niet zo zag zitten met de schoolraad was Jaap Brandligt z'n jaar of drie al duidelijk geworden. Het dagelijks bestuur van de schoolraad was toen uitge nodigd voor een informeel gesprek met het college en enkele Leus dense topambtenaren. Het colleoe had de schoolraad uitgenodigd om dat men ,,'n goed contact wilde on derhouden met de adviesorganen in Leusden." Het werd drie jaar geleden de eerste en de laatste keer dat schoolraad en college rond de tafel zaten Wagenaar wilde al binnen vijf minuten opstap pen," herinnert Jaap zich als de dag van gisteren. „De schoolraad heeft nooit een goed woord over voor de gemeente. De schoolraad is altijd al een lastige club geweest Het is bij die club niets anders dan altijd tobben en ruziemaken" zou Wagenaar gezegd hebben Al met al is iedereen blijven zitten tijdens de bijeenkomst, tot een vervolg is het echter nooit gekomen Overblijven Ondanks de tegenwerking die Jaap vaak bij de zijde van de gemeente heeft ondervonden is de schoolraad er toch in geslaagd een aantal successen te boeken Mede door inspanningen van de school raad is er nu op bijna alle openbare scholen in de gemeente Leusden de mogelijkheid om tussen de mid dag over te blijvenZelf noemt Jaap Brandligt de tot stand gekomen „overblijfregeling" een .topic" ,,De regeling is er gekomen on danks de weerstand van de politiek en veel ouders in. Nu de overblijfre geling er is blijkt er behoorlijk ge bruik van gemaakt te worden Er zijn meer zaken waaraan de schoolraad hard gewerkt heeft. Tot vervelens toe heeft men er bij de gemeente op aangedrongen dat er een behoorlijke afvloeiingsregeling zou komen voor onderwijzend per soneel. Het heeft wel erg lang geduurd, maar uiteindelijk ligt er een afvloeiingsregeling op tafel Met onderwijswethouder Gijs van Woudenberg heeft Jaap Brandligt altijd op gespannen voet gestaan Jaap heeft de wethouder meer dan eens verweten dat de gemeente geen onderwijsbeleid heeft ,Je kunt dat ook zien aan het beleidsplan dat het college heeft opgesteld. Over onderwijs is er bijna niets te vinden in de beleids voornemens van het college Wel staat er in dat ze geen vredeson- derwijs willen op de openbare scholen. Dat vond men zeker het belangrijkst," merkt Brandligt schamper op. Jaap Bi ai luuy t it;y i de Sui iuiu van het ontbreken van enig onderwijs beleid bij het CDA ,,Het CDA schuift niemand naar voren die verstand heeft van onderwijs Het lijkt er op dat Jan Wagenaar een vinger in de pap heeft gehad bij het benoemen van de wethouders Jan Jacobs van de PvdA werd na de verkiezingen buiten spel gezet Van Woudenberg was acceptabel omdat men daar geen vervelende dingen van had te verwachten Zo kijkt Brandligt op de tijd na de gemeenteraadsverkiezing terug. Als het aan Jaap Brandligt ligt heeft de gemeente niet alleen maar een administratieve taak waar het om onderwijs gaat ..De gemeente moet prioriteiten vaststellen, ze moet zich uitsprsen over wat wel en wat niet wenselijk is met betrek king tot de openbare scholen. Nu doet de gemeente alleen maar wat de landelijke overheid haar vraagt te doen Het gaat dan eigenlijk alleen maar om administratieve zaken," aldus Brandligt. Toch is Jaap Brandligt niet helemaal onte vreden over de houding van Gijs van Woudenberg ,,Hij is in ieder geva! voorzichtiger geworden met het bevoordelen van het PC onder wijs' meent Jaap Toch is Jaap Brandligt zelf ook wel eens op de vingers getikt door leden van de schoolraad. ,,Dat was in de periode dat ik lonkte naar het wethouderschap. Je zou kunnen zeggen dat ik toen vaak op een paar stoelen tegelijk zat Ik kon zelf moeilijk mijn verschillende functies uit elkaar houden. De schoolraad heeft mij echter nooit laten vallen, al is dat wel eens gesuggereerd," geeft Jaap eerlijk toe Brandligt heeft in die periode op het punt gestaan om op te stappen Dat was na een interview in de Leusder Krant waarbij Jan Jacobs (PvdA) en Gijs van Woudenberg (CDA) aan het woord gelaten wer den Van Woudenberg zei in dat interview dat ,,de schoolraad zijn voorzitter had teruggefloten", in hetzelfde artikel stond te lezen dat Jan Jacobs vond ,,dat de school- raadvoorzitter wel eens te snel door de bocht ging." ..Ik heb toen bij mezelf gezegd, als dat waar is. stap ik op als voorzitter van de schoolraad" zegt Brandligt achteraf. De schoolraad dacht er echter anders over en bleef achter Brandligt als voorzitter van de schoolraad staan van zijn minder sensationeel optre den in de Leusdense onderwijswe reld Toekomst Voor het openbaar onderwijs in Leusden heeft Jaap Brandligt nog wel wat verlangens waar het gaat om het beleid van de gemeente ..Elke school moet maar op eigen houtje zien hoe ze in 1985 een basisschool moet worden De ge meente zou één en ander moeten coördineren In Achterveld doet men een schat aan ervaringen op omdat zij een experimentele basis school zijn die extra gesteund wordt door de landelijke overheid. In de gemeente Leusden wordt er echter niets gedaan met de resulta ten die men bij het Startblok boekt." aldus Jaap Brandligt. De schoolraad, onder voor zitterschap van Jaap Brand ligt heeft al zijn ideeën ge bundeld in een alternatieve onderwijsnota die vanavond aan het college van burge meester en wethouders wordt aangeboden. Zoals het er nu naar uitziet is het aanbieden van het „testa ment van de schoolraad" de laatste handeling die Jaap Brandligt als voorzitter van de schoolraad verricht. Jaap zal echter niet uit het nieuws verdwijnen, daarvoor is hij te actief in allerlei organisaties en instellingen. In de aktive (partij)politiek zullen we de naam Brandligt echter niet snel meer tegenkomen. Het lidmaatschap van de PvdA heeft hij na alle verwikkelin gen rond zijn eventuele wet houderschap opgezegd. Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141. s een periode geweest dat ip Brandligt zelf wel :houdervan onderwijs wilde •den in de gemeente jsden De plaatselijke eling van de Partij van de ieid vond Jaap echter niet de est geschikte man en zette n zelfs niet op een kiesbare plaats tijdens de tste rieenteraadsverkiezingen. ;h heeft Jaap Brandligt, als jrzitter van de schoolraad, nodige invloed gehad op het jerwijsbeleidvande neente. de schoolraad ophoudt te ïtaan, stapt ook Jaap Brandligt op als voorzitter van het gemeentelijk adviesorgaan Jaap heeft geen plannen om straks terug te keren als voorzitter van een nieuw overlegorgaan, de gemeenschappelijke medezeggenschapsraad. Wel wil hij, als hem daarom wordt gevraagd, de nieuwe raad in de beginperiode van advies dienen Jaap Brandligt zal de schoolraad niet erg missen, hij is erg druk met tal van andere zaken. Het verdwijnen van de schoolraad en zijn voorzitter van het Leusdense toneel was voor ons aanleiding om een gesprek te hebben met Jaap. LEUSDEN - Jaap Brandligt jeft er nooit een geheim van smaakt naar welke politieke artij zijn voorkeur uitgaat. tijdens zijn voorzitter- :hap van de schoolraad Ik Jaap niet onder stoelen Ibanken dat wat hem betreft s gemeente Leusden op een eerde manier bestuurd dt. Toch heeft de onlangs ig jaar geworden Brand- het progressieve tintje van huis mee gekregen, om eigenlijk uit een een -milieu" aldus Jaap ridligt die vertelt opge- id te zijn in Bussum en ersum. Desgevraagd Jaap uit waarom hij de niet zo ziet zitten. „VVD- denken niet goed na. Ze ben wat ik noem een ben-Halen-Houden- Iroom." Alhoewel Jaap ïdligt vaak overhoop ligt politici is hij beroepsma- in de eerste plaats een erwijsman in hart en nie- het volgen van de kweek- ol ging Brandligt als jonge rwijzer les geven op de VGLO, ichool die later omgedoopt in LEAO In 1969 werd Jaap ir 'op de LTS in Amersfoort hij zich bezighield mei het idueel Technisch Onderwijs 'leef genoeg ti|d over om te Ipren. met als resultaat dat in itgestudeerd werd in het vak igogiek. Sinds die tijd is de Brandligt verbonden aan de ling Opleiding Leraren in :ht. tijden ficieel is Jaap Brandligt nog 'verbonden aan de lerarenop- g. sinds 1981 is Jaap echter ;eieend" aan het ministerie van iilzijn, Volksgezondheid en Cul- r. In opdracht van het ministerie el Jaap Brandligt onderzoeken i|t mogelijk is om „achtergestel- Iflerlingen" in contact te brengen flculturele instellingen, zoals iisêa orkesten, muziekscholen Sjeativiteitscentra 'elf noemt Jaap het werk waar nee bezig is ,,Het laatste project luxe tijden" Het blijkt dat er nelijk helemaal geen geld be- likbaar is om de doelstelling te eiken .Vroeger konden musici bij een beroepsorkest speelden 'el naar scholen komen voor :oncert of een spreekbeurt, iet alle bezuinigingen is er >n geen geld meer voor of zijn mensen er niet meer," aldus p Brandligt, die zegt het zelf ar een „somber perspectiefte ten om deze manier bezig te teinig mensen kennen Jaap ndligt via het werk waar hij fèpsmatig mee bezig is. In On- Wjskringen in Amersfoort en geken is Jaap vooral bekend Ijjege één van de vele „petten bij draagt". Soms raakt Jaap wel in de war als hem gevraagd 1 met welke pet op hij ergens Weelneemt meeste vrije tijd van Jaap P'igt wordt besteed aan het jitterschap van de Amersfoort - |eling van de Algemene Bond onderwijzend Personeel, kort weg de ABOP Behalve voorzitter van de plaatselijke afdeling is Jaap ook districtsbestuurder van de lan delijke bond. In Leusden is Brand ligt vooral bekend geworden als voorzitter van de schoolraad voor het openbaar onderwijs In de openbare basisschool „De Bongerd" vervult Brandligt de func tie van (voorlopig) voorzitter van de onlangs ingestelde medezeggen schapsraad Het rijtje is hiermee niet kompleet Brandligt is bestuurslid van de onderwijs begeleidingsdienst „Eemland" Ook is hij lid van het dagelijks bestuur van de regionale schoolraad. Dan wordt er nog een functie vervuld als bestuurslid van het „verenigd centrum voor kunstzinni ge vorming Eemland (in oprich ting) Tussen neus en lippen door voert Jaap Brandligt ook nog de eindredactie van een aantal schoolboeken voor het voortgezet onderwijs op het gebied van beel dende vorming, aardrijskunde en geschiedenis. Dooie club In de schoolraad zat Jaap Brand- ligt namens een organisatie die niet voorkomt in eerdergenoemde op somming. In de schoolraad heeft Jaap Brandligt zitting namens de Afdeling Leusden van de Vereni ging Openbaar Onderwijs. Deze vereniging kon volgens de regle menten aanspraak maken op een zetel in de schoolraad Jaap Brand ligt geeft eerlijk toe dat het wat Leusden betreft om een „dooie club" gaat als we nader ingaan op de vereniging openbaar oncerwijs Alhoewel Jaap het helemaal eens is met de doelstelling van de ver eniging zal hij geen poging doen om de afdeling Leusden nieuw leven in te blazen „Opkrikken van zo'n afdeling zou te veel energie vergen" verklaart Brandligt zich nader Eigenlijk was het meer een handigheidje dat hij via de vereni ging openbaar onderwijs in de schoolraad kon blijven zitten De Bongerd was in de schosolraad al vertegenwoordigd door het school hoofd. Jaap wilde, toen hij al voor zitter van de schoolraad was, graag nog een lid van de oudercommissie van De Bongerd bij het schoolraad- werk betrekken. Dat kon pas toen hij zelf „een andere pet opzette." door Frits van Breda Jaap Brandligt is zich er van bewust dat hij lange tijd een gewel dig stempel op de schoolraad heeft gedrukt. „Ik was me dat wel bewust maar vond het niet erg," aldus Brandligt „Ik vind dat een voorzit ter het gezicht bepaald van een club. Een voorzitter hoort vooruit te denken en moet het voortouw ne men. Ik zat er niet alleen maar om de boel bij elkaar te houden." Jaap geeft toe dat hij in de loop van de tijd wat rustiger is gewor den Tegenover de Leusdense ambtenaren ben ik wat milder ge worden. Verder doet de gemeente wat minder dwaze dingen, tenmin ste in de openbaarheid. Een stuk van mijn energie heb ik verschoven naar de onderwijzersvakbond'' geeft Jaap verder als verklaring Makelaar o g./Beedigd taxateur Hamersveldseweg 7, 3833 GK LEUSDEN Telefoon (033) 94 34 36

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5