„Kwaliteit en ervaring moeten benut worden" Don Bosco wil volgend jaar starten met school voor voortgezet basisonderwijs Leusdenaren gaan onder protest gasnota voldoen Onderwijsmarkt morgen in De Korf o J O Afspraak op aktie-avond Vredesplatform Nestkasten DINSDAG 24 JANUARI 1984 plaatselijk nieuws De verbouwing bij Don Bosco in beeld. NEUSDEN - „Ik ga er van uit dat we op 1 augustus van het volgend jaar starten met een VBaO, een nieuwe school voor Voortgezet Basisonder- ■js", aldus directeur G. Ste vens van de R.-K. Techni- che School Don Bosco. liet alleen de directeur maar >k het bestuur en de leer- achten zijn er van over- jigd dat de school de toe- amming van de minister rijgt om te starten met een Kperimentele VBaO. Ze arden in hun overtuiging psterkt door een nota die is ttgebracht door de advies- aep die de minister bij- aat waar het gaat om expe- ïmenten als deze. ,De kwaliteit en ervaring die n de school zijn opge- jo'j /d, moeten zo mogelijk >enut worden om een VBaO- Kperiment te realiseren" is aordelijk één van de con- jsies van het rapport. )on Bosco heeft de betreffende nstanties precies een jaar gele den al laten weten dat zij een aanvraag zou indienen om een experimentele VBaO te mogen worden. Vrijdag de dertiende ja nuari is de officiële aanvraag de deur uit gegaan, vergezeld van een lijvig boekwerk waarin alle plannen van de school opge somd zijn. Don Bosco is met het indienen van de aanvraag de eerste in Leusden die bij het mi nisterie aanklopt. Een Leus- dense initiatiefsgroep die zich ook ten doel stelt in Leusden met een school voor Voortgezet Basisonderwijs te starten heeft haar aanvraag nog niet de deur uit. Verwacht mag worden dat dit echter binnen korte tijd gaat gebeuren. GEEN TWEE SCHOLEN Alle betrokkenen in de gemeente Leusden lijken het er over eens te zijn dat er in Leusden hooguit plaats is voor één experimentele VBaO-school. „De minister zal echt geen twee experimenten te gelijkertijd in één gemeente toe staan", zo is de algemene ver wachting. De Leusdense initiatief groep die de laatste tijd nog al in mputeronderwijs op het nieuws is geweest, streeft naar een samenwerkingsschool In deze schoolvorm werken R.-K onderwijs, P.C. onderwijs en openbaar onderwijs met elkaar samen. De initiatiefgroep en Don Bosco hebben een paar maal met elkaar gepraat. Het overleg heeft niet geleid tot de conclusie dat er een basis voor samenwerking was. ,,Het is voor een Rooms-Ka- tholieke school ook erg moeilijk om de stap te nemen naar een samenwerkingsschool", meent Don Bosco-directeur Stevens. Veel vertrouwen in een samen werkingsschool heeft Don Bosco niet. ..Alle eerdere pogingen om in Leusden te komen tot een sa menwerkingsschool zijn op niets uitgelopen", verduidelijkt de heer G Stevens. Ook om een andere reden is het voor Don Bosco erg moeilijk om met anderen in zee te gaan waar het gaat om het oprichten van een samenwerkingsschool De techni sche school is al acht jaar lang betrokken bij allerlei experimen ten die betrekking hebben op een mogelijk nieuwe schoolvorm na de huidige basisschool. Don Bosco had aanvankelijk mee wil len doen met het experiment mid denschool zoals dat nu op een tiental plaatsen in het land loopt. Van het betreffende ministerie kreeg men echter geen toestem ming Don Bosco is toen wel een zogenaamde "resonansschool" geworden. Dit betekent dat men nauw samenwerkt met een mid denschool en daar ook ervaringen mee uitwisselt. Omdat men op deze manier al veel ervaring heeft opgedaan met een nieuwe schoolvorm verwacht Don Bosco dat het ministerie nu goedvindt dat de school het experiment VBaO gaat starten ..Bovendien hebben we behalve de ervaring, ook het gebouw en de leerkrach- 'en". zo meent het schoolteam van Don Bosco. INFORMATICA Ook op dit ogenblik is in het schoolgebouw aan de Dodeweg al te merken dat men nieuwe we gen inslaat. Don Bosco is één van Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Hoofd redakteur: Marnix Kreyns Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, "Oor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 bur Redaktie en administratie: <antoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum Op verkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 Jur Telefoon 033-941495 Mtonnementsgeld: f 62,60 per jaar; 31.80 per half jaar; 16,15 per kwartaal (lachten bezorging: Js abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 8.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan ontakl op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag issen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691Bij geen gehoor kunt u ontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 6141. toestel 44. MBESTELLEN FOTO'S. m! mee8,e 'n de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u ■bestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij ooruitbetanng 0p giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld, met uraelljke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, ■Jina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost f 5,- per •mplaar (formaat 13x18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 «o cm). °°k ontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, ■Usden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- «9t u de gewenste foto('s) thuis. E LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- intenkomblnatie te Barneveld. LEUSDEN - Op de door het Vre- desplatform Leusden (VPL) op 17 januari belegde aktie-avond in De Kom is uitvoerig gespro ken over het door de Beweging Weigering Defensiebelasting (BWD) ontwikkelde aktlemodel „gescheiden betaling". Het re sultaat was dat aan het eind van de avond een tfantal Leusdena ren de afspraak maakte deze ak- tie te gaan voeren. Het betekent dat zij in het vervolg het bedrag van hun gasnota, op f 5,72 na, per giro willen gaan overmaken en f 5,72 daarna onder protest kontant willen gaan betalen bij de kassier van het gasbedrijf. De aktie is bedoeld als een vorm van symbolisch protest tegen de plaatsing van 572 nieuwe kernraketten in West-Europa. De aktievoerders zullen het gas bedrijf van te voren schriftelijk op de hoogte stellen van hun plan nen en daarbij duidelijk maken dat hun aktie niet gericht is tegen het gasbedrijf. De gasnota wordt als aktievorm gekozen omdat daarin een bedrag aan BTW is op genomen dat in de schatkist vloeit en mede gebruikt wordt voor de fensie-doeleinden Ger Anjo van Houten, lid van de steungroep BWD, vertelde de aanwezigen dat in Apeldoorn de aktie .geschei den betalen" al sinds januari 1983 wordt gevoerd. Op elke eer ste woensdag van de maand ver voegt zich een 40-tal mensen bij de balie van het gemeentelijk energiebedrijf om onder protest f 5,72 kontant te voldoen. Hij deelde ook mee, dat elke belas tingbetaler gemiddeld per jaar bijna f 2000 via de belastingen aan de bewapening meebetaalt. De Leusdenaren die aan de aktie gaan meedoen zijn van plan de minister van financiën hierover schriftelijk te informeren en hem mee te delen dat zij niet langer stilzwijgend kunnen toezien dat een deel van hun belastinggeld ten behoeve van de bewapening en de kernwapens wordt besteed Iedereen die aan de aktie „ge scheiden betalen" wil meedoen kan voor verdere inlichtingen te recht bij Jeanne Kal, Kornoelje 26, tel. 946685. Dat geldt ook voor alle mensen die wel zouden willen meedoen, maar niet in de gele genheid zijn zich elke maand voor betaling van f 5,72 persoonlijk bij het gasbedrijf te vervoeqen Op de aktie-bijeenkomst van het VPL zijn verder ervaringen uitge wisseld over de schrijfaktie aan net adres van leden van ae UDA- Tweede-Kamerfractie. Het CDA neemt bij de besluitvorming dit jaar over de plaatsing van kernra ketten in Nederland een sleutel positie in. In de brieven wordt aan de kamerleden gevraagd hun stem niet te geven aan een plaat singsvoorstel en op die manier mee te werken aan het doorbre ken van de kernwapenwedloop Leusdenaren die zich bij deze schrijfaktie willen aansluiten kun nen voor verdere informatie en voor adressen van CDA-Tweede- Kamerleden kontakt opnemen met Pieter Arts. Karper 9. tel 940169 LEUSDEN - Morgen, woensdag 25 januari, wordt er in de grote zaal van het aktiviteitencentrum "De Korf" een grote onderwijs markt gehouden. De markt be gint om 20.00 uur en wordt an derhalf uur later beëindigd. De Leusdense onderwijsmarkt is bedoeld voor ouders van leer lingen die op dit ogenblik de vijfde en zesde klas van de la gere school In Leusden-Cen trum, Leusden-Zuid of Achter veld bezoeken. Op de onderwijsmarkt kunnen de bezoekers zich oriënteren op bijna alle vormen van voortge zet onderwijs. De onderwijs markt wil een steun zijn voor ouders die samen met hun kind in het voorjaar een keus moeten doen over de school die be zocht gaat worden na het verla ten van de lagere school. In de Korf zullen de meeste scho len voor voortgezet onderwijs in Amersfoort vertegenwoordigd zijn met een kraampje Ook enkele scholen van buiten Amersfoort zullen acte de présence geven De onderwijsmarkt is een initiatief van vrijwel alle onderwijszuilen in Leusden. Het R K. onderwijs, het P.C. onderwijs, het montessori- onderwijs en het openbaar onder wijs in Leusden hebben de markt gezamenlijk georganiseerd. de honderd scholen in Nederland die geld hebben gekregen voor de aanschaf van leerlingencompu ters. Sinds enkele weken staat het vak "burger-informatica" op het lesprogramma van alle eerste klas-leerlingen De leerlingen wordt niet alleen bijgebracht hoe ze moeten omgaan met het feno meen computer. In allerlei vakken wordt aandacht besteed aan de computer. Over de plaats die de computer in onze samenleving in neemt en nog zal gaan innemen wordt veel gepraat tijdens de les De oudere leerlingen van Don Bosco kunnen op vrijwillige basis onderricht krijgen in het vak infor matica. VERBOUWING De technische school Don Bosco is binnen enkele maanden klaar om leerlingen op te vangen in een geheel verbouwde school. Een groot aantal noodlokalen is tegen de grond gegaan. Door het sluiten van het internaat dat aan Don Bosco was verbonden is er veel ruimte vrij gekomen. De oude ruimte waarin het internaat was gevestigd wordt op dit moment verbouwd tot moderne leslokalen. De hele verbouwing is over en kele maanden geheel voltooid. „De school ziet er tegen die tijd gewoon chic uit", zegt directeur Stevens met enige trots. SEMINARIE De technische school Don Bosco is gevestigd aan de Dodeweg, een vergeten stukje Leusden. De school ligt midden in het bos en is van de weg af niet te zien. „Mis schien dat we daarom niet zo be kend zijn", denkt de heer Stevens hardop Toch heeft de school al een hele geschiedenis achter de rug. Voor de oorlog lag het in de bedoeling om in de gebouwen op het terrein van Don Bosco een se minarie te stichten. De oorlog gooide echter roet ih het eten. In plaats van een opleidingsinstituut voor priesters werd Don Bosco een plaaxs waar de Duitse SS ze telde Direkt na de oorlog besloot de congregatie van de Salesianen van Don Bosco om in de gebou wen een technische school te ves tigen Sinds 1946 bestaat de tech nische school aan de Dodeweg dan ook daadwerkelijk. Op zich een unicum, omdat de naam „technische school" toentertijd nog niet was uitgevonden Alom in den lande werd nog gesproken over de "ambachtsschool". Met de stichting van de school startten de Salesianen ook een internaat bij de school Op het internaat kwamen allerlei "loslopende jon geren" terecht. Later werd het in ternaat een begrip en stuurden ouders hun kinderen naar Leus den met de bedoeling hun kind een gedegen en goede opleiding te laten volgen Dit laatste pastte overigens niet helemaal in de ge- dachtengang van de Salesianen van Don Bosco. omdat zij juist mikten op de kinderen van de "kansarmen". INTERNAAT In beginsel was de technische school vlak na de oorlog alleen bedoeld voor internaatsleerlin gen. Toen de school echter ook een wettelijke status wilde verkrij gen. eiste de minister dat ook an dere leerlingen op de school zou den worden toegelaten, hetgeen ook gebeurde. Al met al bestond rond 1970 de helft van de Don Bosco-leerlingen nog uit kinderen die in het internaat woonden. In 1981 moest het besluit worden genomen om het internaat te slui ten, de exploitatie van het inter naat bleek te kostbaar te worden. Tot dat moment kregen ouders van leerlingen die op het internaat woonden nog wel eens steun van de afdeling sociale zaken van de gemeente waarin zij woonden Deze steun werd als gevolg van de bezuinigingen bij de overheid echter afgeschaft SCHOENLAPPEN Tot 1965 konden leerlingen op Don Bosco vaardigheid opdoen in een vijftal vakken. Bouw-, Electra- Metaal- en Motorvoertuigentech niek waren de meest bekende be roepsopleidingen Men kon bij Don Bosco echter ook het schoenmakersvak leren. Omdat er voor dit vak steeds min der animo bestond werd besloten met de opleiding te stoppen. De opleiding "motorvoertuigentech niek" is bij Don Bosco verdwenen omdat de opleiding "verhuisde" naar Niek Savio. een Amers- foortse LTS, die ook gesticht is door de Salesianen Officieel wordt de technische school Don Bosco bestuurd door de "Stichting R -K. Don Bosco ter bevordering van het onderwijs te Leusden" Tot 1965 bestond de stichting geheel uit kloosterlingen van Don Bosco. Ook het gehele lerarenkorps bestond tot die tijd uit kloosterlingen. In die situatie is nu een eind gekomen. Als gevolg van de toeloop van leerlingen en de afnemende belangstelling van Nederlanders om tot een klooster orde toe te treden, werden steeds meer "leken" als leerkracht aan gesteld. Al met al zijn er nu nog vier kloosterlingen op de één of andere wijze aan de school ver bonden „Don Bosco is altijd een school geweest die voorop liep waar het ging om onderwijsvernieu wing", aldus directeur Stevens. „We hebben het experiment nooit geschuwd". Directeur Stevens en zijn schoolteam gaan er van uit dat één en ander ook op het ministerie bekend is. Binnen de school bestaat er dan ook geen enkele twijfel: „Vol gend jaar kunnen de Leusdense kinderen en kinderen uit de re gio naar de VBaO aan de Dode weg". ^=1 j - Ijo - - ito UHlVCk5E.LL ricLSTKAST Als we straks in het voor jaar onze tuinvogels, dank zij onze wintervoe- dering, de winter doorge holpen hebben, zullen we ze ook aan woongele genheid moeten helpen. Soorten met open nes ten, zoals de vink- en lijs- terachtigen, vinden wel een plekje in een co nifeer, boom of struik, maar de holenbroeders vinden niet zo gemakke lijk een geschikt holletje. Zelfs in de bossen zijn die niet voldoende aan wezig door de netheid van de bosbouwers. Oude en dode bomen moeten zo snel mogelijk verdwijnen. Daardoor kunnen we ieder voorjaar aandoenlijke berichtjes in de krant lezen over vo gels die een plaatsje voor hun nest hebben gezocht in een brievenbus, een oude fluitketel en vul ver der zelf maar in. Zo heb ik zelf eens een meze- nest gezien in een mol- lengang. Alleen jammer dat dergelijke gevallen dikwijls niet tot een goed einde komen. Maar daar kunnen we wat aan doen door nestkasten op te hangen. Er zijn heel mooie kasten te koop, maar vreemd genoeg voldoen die meestal niet aan de juiste maten. We kunnen ze ook vrij een voudig zelt maken. Daarom hierbij een bouwtekening van een kastje waarmee ik zelf, in de loop der jaren, veel succes heb gehad. Als materiaal kunnen we ge woon vurehout nemen, maar degelijker is na tuurlijk hardhout of hechthout. Vaak worden er, voor verschillende vogelsoor ten, ook verschillende maten opgegeven, maar in dit type heb ik broed- gevallen gehad van kool mees, pimpelmees, zwarte mees, matkop- mees, kuifmees, rood- staartje, ringmus, winter koninkje. roodborstje, vliegenvanger en boom- kruiper. Maar het meest unieke geval was een nest bosmuizen. We moeten niet te lang meer wachten, want dan zijn de vogels in het voorjaar gewend en bij strenge kou worden ze graag als nachtverblijf gebruikt. Zoek een rustig plekje, hang het zo op dat de poes er niet bij kan en het ook niet de hele dag door de zon wordt beschenen, de temperatuur kan dan te hoog worden in de kast. Verwijder, zodra de jon gen zijn uitgevlogen, het nestmateriaal en maak de kast goed schoon. Dit om nestparasieten niet de kans te geven zich te vermenigvuldigen en zo een tweede broedgeval verhinderen of versto ren. G.van L.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3