litleningen bij plaatselijke libliotheken met 8000 gestegen laad in het kort Procedure rond verkoop tennisbal blijft besloten Minder koeien, minder krachtvoer, gelijk inkomen Commissievergaderingen in februari Collectes in februari )E BOEKENMOLEN" SCOORDE HET BEST VAN DE DRIE PvdA signaleert overschrijding jblematiek ut-beheer Grond verkocht voor jeugdhonk Problemen rond geluidsmuur FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant Tennishal Heggemus DINSDAG 31 JANUARI 1984 plaatselijk nieuws (Van één onzer verslaggevers) ISDEN - In 1983 is het aantal uitleningen van de geza- ilijke bibliotheken in Leusden met 8014 gestegen. Het itste aandeel hierin kwam op naam van steunpost De •kenmolen in Leusden-zuid waar het aantal uitleningen ruim 5500 omhoog ging. Deze forse toename heeft on- fijfeld te maken met de nieuwe huisvesting en De Boe- imolen die in juni 1983 in gebruik werd genomen. In to- werden vorig jaar door drie Leusdense bibliotheken 1.331 boeken uitgeleend. De arthotheek registreerde een 'ang van 232. Deze cijfers zijn bekend gemaakt door ihting Federatieve Bibliotheekvoorziening Leusen. GOED JAAR Federatie in Leusden spreekt van een goed 1983. Eén van de belangrijkste gebeurte nissen op bibliotheekgebied was volgens haar de ingebruik name van de nieuwe huisves ting van De Boekenmolen in Leusden-zuid. De Federatie is ook verheugd over de bestrij ding van de tocht in de open bare bibliotheek Nieuw Langen- beek. De maatregelen konden genomen worden dank zij een subsidie van de gemeente. Wat 1984 betreft zal de openbare bieb te maken krijgen met het fenomeen computer. De uit leen- en lezersadministratie als mede het katalogusapparaat zullen worden geautomati seerd. Deze verandering zal moeten leiden tot een kosten besparing en tijdwinst, die ge bruikt kan worden voor meer service aan de biebgangers. jpenbare bieb Nieuw Langen- boekte de meeste winst op afdeling volwassenen waar boeken meer werden afge- ipeld. De stijging bij de jeugd |f ver achter met 401De dis- leek in "Nieuw Langenbeek" ide 1041 platen meer uit. Bij irthotheek steeg het aantal uit- igen met 23. In totaal regi- trde de openbare bieb [091 uitleningen vorig jaar. Bij inpost boeken voor volwasse- 3035) en 19.505 voor de jd(+ 2480). Bij de bibliotheek jhterveld kwamen het afgelo- jaar minder kinderen een halen: er was een daling van uitlenigen. Daarentegen ste- Idie bij de volwassenen, waar een positief saldo van 116 (worden bereikt. INGESCHREVEN De Stichting Federatieve Biblio theekvoorziening Leusden geeft ook een overzicht van het aantal ingeschreven lezers per 31 de cember 1983. Daaruit blijkt dat er een toename is van 558 lezers. Omgerekend in een percentage betekent dat, dat van ruim 24 dui zend inwoners bijna 40 procent gebruik maakt van de plaatselijke bibliotheken. Bij de openbare bieb daalde het aantal volwassen le zers, maar steeg dat van de jeugd met 842 waardoor de totale stij ging op 589 lezers ligt. Bij De Boe kenmolen was er vorig jaar een lichte toename van 37, terwijl in Achterveld een daling moest wor den genoteerd van 68 lezers. In de openbare bieb Nieuw Langenbeek werd een flinke stijging genoteerd van het aantal uitleningen aan volwassenen. :ij de behandeling van het so- al-cultureel programma 1984 de gemeenteraad afgelopen le$ag heeft de PvdA-fractie zorgdheid uitgesproken de voortgang van het beheer "De Geut" wanneer het tij- dienstverband met de hui- beheerder afloopt. In dit lens jeugd- en jongerencen- is vorig jaar zomer Roy Rob- Bond voor een jaar aangesteld jïeheerder in het kader van de Bregeling 'werkverruimende tregel'. PvdA'er Jan Jacobs: betreuren het dat er nog )U geen oplossing wordt aangedra gen voor de tijd dat de beheerder van De Geut zou moeten vertrek ken. Deze problematiek komt van de zomer op ons af" Wethouder Gijs van Woudenberg noemde de aangeroerde kwestie "gevoelig". Bovendien maakte hij duidelijk dat de Geut-beheerder volgens afspraak voor één jaar is aange steld. "Het is natuurlijk van de PvdA politiek wel leuk om dit on derwerp aan te snijden, maar af gesproken is afgesproken" Ver der ging de wethouder er niet op in. Het sociaal-cultureel programma 1984, waarin de verdeling van de subsidies voor sociaal-culturele aktiviteiten is bepaald, werd door de gemeenteraad goedgekeurd Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. jVerschijnt elke dinsdag en donderdag. ?Hoofdredakteur: Warnix Kreyns ^edaktie: 3ertien Engelkens Caspar van Loo nlevering kopij en advertenties: /oor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, roor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur tedaktie en administratie: iantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12 00 uur en van 13.30 tot 17.00 •ur. Telefoon: 033-941495. Abonnementsgeld: 62,60 per jaar; 31.80 per halfjaar; 16,15 per kwartaal (lachten bezorging: Js abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 8.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan ontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag Jssen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691Bij geen gehoor kunt u ontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 6141, toestel 44. nabestellen fotos: De meeste In de Leusder krent gepubliceerde toto's kunt u «bestellen (met uitsondering van archlet- en historische foto's), bij 'ooruitbetaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld, met luldelljke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, >«glna waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per «emplaar (formaat 13 x 18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 25 cm). 0 kunt ook ontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, -•usden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- rangt u de gewenste foto('s) thuis. 'E LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- rantenkomblnatie te Barneveld. De PvdA-raadsfractie vindt het zorgwekkend dat de Sportstich ting Leusden de begroting van 1982 met circa 100 duizend gul den heeft overschreden. Dat bleek uit de jaarrekening over 1982 die de gemeenteraad moest goedkeuren. "Wij willen signale ren dat zo'n overschrijding met zeventien procent van het totale begrotingsbedrag eigenlijk niet kan", aldus PvdA-fractievoorzitter Corri Verduin. De wethouder van sportzaken, Gijs van Wou denberg, verdedigde de over schrijding, bijgestaan door de WD. door te zeggen dat het extra onderhoud van de vele sportvel den in Leusden in 1982 er de oor zaak van is geweest. ,,Dat soort dingen heb je niet in de hand', zei Van Woudenberg in woorden van deze strekking. Hij verwees naar het boerenbedrijf (hem niet onbe kend als boer) waarin tegenval lers in het ouderhoud van bijvoor beeld de uiterwaarden wel eens voorkomen. In de dit keer korte raadsver gadering kwamen vele zo genaamde "hamerstukken" voor. Dat zijn voorstellen die zonder op of aanmerkingen worden goedge keurd. Een daarvan, maar daar door niet onbelangrijk, was de grondverkoop aan de Gerefor meerde en Hervormde Gemeen ten in Leusden voor de bouw van een jeugdhonk. Dit gebouw, dat circa 400 duizend gulden kost, moet verrijzen aan de Hamers- veldseweg, op de hoek met de voormalige Centrumweg. In de rondvraag meldde raads lid Harm Offereins (GPV/SGP) dat er zeker drie mensen in Claeve- renblad en Wildenburg zijn die problemen hebben met de ge plande betonnen geluidsmuur tussen deze wijken en de Groene Zoom. De bezwaren richten zich volgens Offereins tegen de ge volgde procedure, de hoogte va de muur (ruim vier meter) en dè vorm van de betonnen wal. Het raadslid informeerde bij wethou der Jan Wagenaar ("van ruimte lijke ordening en andere zaken", aldus Offereins) naar de mate van voorlichting naar de betrokken wijkbewoners toe. Ook wilde hij weten of er inmiddels veranderde normen zijn voor de hoogte van deze geluidsmuur Wethouder Wagenaar deelde mee, dat de betrokken bewoners tot tweemaal toe zijn uitgenodigd om kennis te nemen van de plan nen. De kanttekeningen die toen werden gemaakt, zijn in overleg opgelost, aldus de wethouder. Hij zei het zeer spijtog te vinden dat er nu tóch weer mensen zijn die tegen de geluidsmuur zijn, die vol gens de wet op de Geluidhinder 'moet worden aangelegd. In de Kömende raadscommissie vergadering openbare werken en ruimtelijke ordening komt Wagen aar op de zaak terug. LEUSDEN- Inde maand februari worden de volgende openbare commissie- en werkgroepvergade ringen gehouden: Maandag 6 februari: Welzijn en Onderwijs Dinsdag 7 februari: Openbare werken en ruimtelijke ordening Rozendaallaan 9 Leusden-C. Donderdag 9 februari: Algemen Bestuurszaken Maandag 13 februari: Financiën Dinsdag 14 februari: Economi sche Zaken Consumentenbelan gen en Werkgelegenheid Dinsdag 21 februari: Planadvies groep Donderdag 23 februari: Raad- De vergaderingen beginnen om 20.00 uur tenzij anders vermeld en worden gehouden in het Ge meentehuis, 't Erf 1 te Leusden- centrum. De agenda's en stukken liggen vanaf 5 dagen voor de vergadering ter inzage bij het bureau Voorlich ting, 't Erf 1, telefoon 941247, toestel 116 en in de bibliotheek Nieuw-Langenbeek. De verslagen van de hierboven aangekondigde vergaderingen worden op de genoemde plaatsen ter inzage gelegd in de week vol gend op die waarin de vergadering is gehouden. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De PvdA-fractie in de gemeenteraad heeft een vergeefse poging gedaan wat meer duidelijkheid in het openbaar te krijgen over de ontwikkelingen rond tennis- en squashcentrum De Inslag. De Leusdense sociaal-demo craten zegen zorgen te hebben om de te koop aangeboden gemeentelijke tennishal. Ze deden daarom donderdagavond in de raad een poging om het college van burgemeester en wethouders wat spraakzamer te krijgen. Burgemeester J.W.M. Rademaker hield echter de gelederen gesloten en verwees naar het vertrouwelijk karakter van de verkoop van De Inslag. tijdelijke raadscommissie, die de biedingn op De Inslag beoordeelt, is daarover inge licht volgens de burgemees ter. Hij zei dat een en ander in een "klimaat van vertrouwe lijkheid" is gebeurd. De bur gemeester was trouwens niet te spreken over de schending van de vertrouwelijkheid. Hij doelde op het uitlekken van de naam van wethouder Jan Wagenaar, die een bod heeft uitgebracht op De Inslag. DOORREKENEN Bij monde van Corri Verduin liet de PvdA weten de proce dure rond de inschrijving op een tennishal slecht te vin den "Terwijl de inschrijving openbaar was, is de afhande ling een zaak van de beslo tenheid", aldus Verduin die het daar duidelijk niet mee eens is. Haar fractie vindt ook dat het college zijn delegatie bevoegdheid te buiten is ge gaan. ,,B&W hebben de pacht aan de exploitant opge zegd en het beheer van de tennishal voor 1984 geregeld. Daarbij is voorbij gegaan aan het innen van de pacht over 1983. Volgens artikel 172 van de Gemeentewet besluit ech ter de raad over het verhuren, verpachten of op enige an dere wijze in gebruik geven van gemeente-eigendom men", aldus Verduin in woor den van deze strekking. Burgemeester Rademaker wees haar erop, dat B&W ge machtigd zijn beslissingen te nemen over de tennishal. De PvdA'er Gert de Weerdt kreeg van het college de toe zegging gedaan dat zijn voor stel, om de tennishal gedeel telijk geschikt te maken voor een gemeentewerf en brand weerkazerne, alsnog wordt "doorgerekend". Dat wil zeg gen dat uitgerekend wordt door de gemeente wat een dergelijke wijziging van de bestemming dan wel niet gaat kosten. De Weerdt diende vorig jaar april zijn voorstel in en kreeg pas in januari dit jaar ant woord. De cijfers achter de f ontbraken echter Binnen welke termijn het college met de "doorrekening" komt. kon de burgemeester niet zeg gen. LEUSDEN - „Veehouders zul len minder koeien gaan houden en/of minder krachtover moeten gaan gebruiken willen ze een redelijk inkomen houden." Dit zei de heer J. R. van Poppelen op de jaarvergadering van de vereniging voor bedrijfsvoor lichting „Leusden Stoutenburg en omstrken." Van Poppelen is bedrijfstakdeskundige bij het consulentschap voor de Rund veehouderij te Utrecht en sprak tijdens de jaarvergadering over actuele punten rond de bedrijfs- opzet en de bedrijfsvoering. Bovenstaande conclusie trok de heer Van Poppelen naar aanleiding van de super-heffing die de EEG wil gaan invoeren en vooral veel jonge veehouders als het zwaard van Damocles boven het hoofd hangt Binnen de EEG wordt teveel melk geproduceerd Die productie moet worden terug gebracht en men wil dit door middel van een superhef fing bereiken. Het komt er op neer dat bijvoorbeeld '83 model staat voor de hoeveelheid melk die ge produceerd wordt in '84 en dat de boer over 95% de gewone prijs krijgt en voor de overige 5%, veel minder. Het wordt ze niet lucratief om meer te produceren dan het jaar ervoor. Vier jaar geleden werd er nog te weinig geproduceerd. Het devies was destijds meer koeien te nemen en de melkproductie op te voeren. Van Poppelen ..Metnamedejonge boeren zullen het moeilijk krijgen. Zij zijn om hun bedrijf te financieren leningen aangegaan etc De bank wacht niet op de rente die zij moeten afdragen Als je de melkproductie per koe verhoogt, kun je met 52 koeien net Kommentaar Het is jammer dat burgemeester en wethouders niet zijn inge gaan op de vragen van de PvdA-fractie om wat meer openheid te geven in de ontwikkelingen rond de tennishal. Niet dat van het college wordt verlangd om onmiddellijk met de namen van de hoogste bieders op tafel te komen - ofschoon inmiddels enkele namen al bekend zijn in het dorp - maar wel om te vertellen hoe het zit met het innen van de pacht over 1983 en het huidige beheer van de tennishal. De Inslag is nog steeds, zo lang de verkoop niet rond is, een gemeentelijke voorziening en daarover zal rekenschap moe ten worden afgelegd. De PvdA ging donderdagavond in de raad zover om de gemeentewet erbij te halen, met name de artikelen 50 en 172. Het eerste zegt in lid d dat in een besloten vergadering geen besluit genomen kan worden over het on derhands verhuren, verpachten of in gebruik nemen van de gemeente-eigendommen. Artikel 172 meldt dat de gemeente raad besluit over het verhuren, verpachten of op een andere wijze in gebruik geven van gemeente-eigendommen. Kenne lijk, afgaande op de PvdA-opmerkingen, zijn er in besloten heid beslissingen genomen over een betalingsregeling voor de pacht over 1983 waarvan bekend was dat de exploitant van de tennishal die niet kon betalen. Kennelijk is er ook in beslo tenheid een beslissing gevallen over het beheer van De Inslag tot aan de verkoop van deze hal. Burgemeester en wethou ders weigerden om hierover mededelingen in het openbaar te doen. Ze volstonden met de opmerking dat alle zaken "in een klimaat van vertrouwelijkheid zitten". De reactie van de PvdA alsmede D'66 dat het innen van de pacht en het huidig beheer van de tennishal losstaan van de verkoop, werd onder het zelfde mom terzijde geschoven door het college Blijkbaar vinden B&W om zakelijke redenen dat de openbaarheid voor lopig maar even dom gehouden moet worden. De PvdA heeft daar politiek iets aan willen doen, zachtjes manoeuvrerend met alle vertrouwelijke informatie over de tennishal die zij en de andere fracties in de raad inmiddels gekregen hebben. Het is nog een beetje te begrijpen dat B&W hier en daar de vertrouwelijkheid willen handhaven, maar het In onbegrijpe lijk dat zij op sommige punten de gemeentewet aan hun laars lappen en zich verschuilen in dat voor hun behaaglijke kli maat, waar ze het over hebben. zoveel verdienen als met 68. Dat is een kwestie van een goede bedrijfs voering. Zoals het er nu uit ziet kan je beter minder koeien nemen, zodat je bespaart op de voerkosten, maar je moet er dan wel voorzorgen dat die beesten een hogere melk productie halen Als je minder koeien hebt kun je zeook een betere verzorging geven en houdt jezelf ook meer tijd over. En vooral het gebruik van krachtvoer moet terug want bij bedrijven die een lage melkproductie per koe hebben wordt meestal geconstateerd dat er teveel krachtvoer wordt bijgevoerd. Zonde van het geld dat daaraan uitgegeven wordt LEUSDEN 8 Burgemeester en Wethouders van Leusden heb ben voor de maand februari ver gunning verleend voor het hou den van de volgende collectes; 13-19 februari: Internationale Hulpverlening; 20 februari-4 maart: Leger des Heils. Deze week wil ik begin nen om diegenen, die zo vriendelijk waren om hun waarneming van de no tenkraker aan de redac tie te melden, hartelijk te danken voor hun moeite. Mochten er nog verdere waarnemingen gedaan worden, graag uw mel ding. En dan nu het on derwerp van deze week; de heggemus. Als in onze wintertuin een troep huismussen drukdoenerig in de weer is, vliegen ze soms, zon der aanwijsbare oorzaak, allen tegelijk weg. Het is of er één het teken voor heeft gegeven. Maar het gebeurt ook wel dat er dan één blijft zitten. Die heeft dat teken zeker niet gehoord of begrepen. Bij nadere beschouwing blijkt dan dat die mus er ook wel even anders uit ziet. De bovenzijde en de vleugels hebben wel on geveer dezelfde kleur, maar zijn wat fijner gete kend. De kop en de borst zijn fraai blauwgrijs, in plaats van het vuilgrauw van de huismus. Maar het meest opvallend ver schil is het spitse priems- naveltje, wat kenmer kend is voor insectene ters. De huismus heeft de kegelsnavel van de zaadeter. Die eenling is de heggemus. 's Zomers krijgen we hem maar zel den te zien, omdat hij zich heimelijk ophoudt in heggen en dicht struik gewas, waarin hij ook zijn nestje bouwt. Dit nestje ligt meestal even boven de grond tot 1'/i meter hoogte. Het wijfje, in gezelschap van het mannetje, bouwt het uit halmen en twijgen en be kleedt het met mos en veren. Maar al zien we hem niet, we kunnen hem wel horen. Het hele jaar door klinkt zijn zui vere liedje en men kan het vaak zelfs 's nachts horen. Zijn bijnaam is dan ook niet voor niets bastaard-nachtegaal. In februari en maart zingt i-»* hij dat het een lieve lust I is. Dan begint namelijk zijn broedseizoen, dat duurt tot in augustus. In die tijd worden, als alles goed gaat, drie legsels van drie tot zes groen achtig blauwe eieren in twaalf a dertien dagen uitgebroed en de jongen groot gebracht, in een donker en verborgen hoekje. Het gebeurt alles zo onopvallend en hei melijk, dat we het nestje maar zelden zullen vin den. Maar wat wij niet kunnen dat kan de koe koek wel. Die heeft na melijk een voorliefde voor de heggemus als pleegouders voor zijn kroost en het komt dan ook herhaaldelijk voor dat het tweede legsel, wat meestal begin juni plaats heeft, wordt ver vangen door een koe koeksjong. Maar daar over maakt de heggemus zich geen zorgen, het derde legsel is weer voor hem. Ofschoon we ze zo zel den te zien krijgen, zijn ze toch echt niet zeld zaam. Men schat het aan tal broedparen in Neder land op honderdvijftig duizend. G. van L.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3