„Wat mij voldoening geeft is iat er een jongere generatie is om het over te nemen" |en 't Hart nam afscheid van de Beiaardschool „Mijn streven is geweest om de beiaard in Nederland en de wereld weer zijn waarde te geven" Ik mag de sleutel van de school behouden, dus ze zullen mij er nog wel 's zien" Innerlijk skiën Geen krant ontvangen? SPORTBOEKEN interview goed. Ik ging verder met studeren zowel piano als beiaard, en in 1949 was er een internationale beiaardwedstrijd in Rot terdam Ik had beiaardles van Ferdi nand Timmermans, de stadsbeiaardier van Rotterdam, en die zei „Jö. ik zou meedoen Je leert er altijd van. al doe je maar voor spek en bonen mee". (Ik was nog maar een paar jaar aan de gang. en alle toenmalige cracks deden mee). Ik won de eerste prijs, en had ver over de 800 punten van de 900 Er was ook een improvisatie-opdracht, en ik hoor nog de dirigent Eduard Flipse. een van de juryleden, zeggen ..Ik dacht eigen lijk dat de kunst van het improviseren uitgestorven was. maar dat is ie nog niet1 (Ik had een improvisatie gegeven over een of ander lied. dat je op kreeg als thema) Tja. en dan gaat het draaien Dan heb je het niet meer helemaal zelf in je macht. Er werd toen een beiaard geëx porteerd naar Brazilië naar Villa For mosa een voorstad van Sao Paulo. en het toenmalige departement van Eco nomische Zaketn zei. Er moet een vent naar toe. die moet dat ding spelen, want we moeten daar reclame maken. (Niet wetende dat je daar niets verkocht, want die crusero is niets meer waard) Ik ben toen viereneenhalve maand in Brazilië en nog een maand op Curagao geweest. Ik heb daar veel gespeeld In Brazilië heb ik een leerling opgeleid, Adacir Ferrari, die daar moest gaan spelen." dus dan kiezen ze |e in de jury Dat heb ik een aantal jaren gedaan tot er te veel leerlingen van mij aan de wedstrijden gingen deelnemen, en ik van te voren al wist wie er zat te spelen, terwijl het ano niem was. Als er dan es een wat onge lukkiger speelt, waarvan jij weet dat ie het veel beter kan, dan ben |e niet meer onbevooroordeeld Toen ben ik niet meer in jury's gaan zitten Ik heb vanochtend nog es de leerlin- genlijst zitten nakijken over dertig jaar. er zijn er al zo n vijftien gestorven Daar sta je dan wel even bij stil' Partir e est mourir un peu' Na Brazilië ben ik regelmatig naar Amerika gegaan Deze zomer gaan mijn vrouw en ik weer Dat is dan de achttiende keer We zijn geweest in 47 staten van Amerika, meer dan de mees te Amerikanen' Alleen de staten waar geen beiaard is. daar heb ik niet ge speeld. Op Hawaï en in Alaska heb ie er geen. en daar ben ik niet geweest Ik ga niet alle uitnodigingen meer aannemen. Dat red je niet meer Vroe ger vloog ik van hot naar her in Amerika Ik doe het nu rustig Ik neem een be paald puntencentrum, en blijf daar in de buurt. In Amerika is het heel wat anders dan in Nederland In Nederland is het toch meer achtergrondmuziek. Als er markt is hoor je die beiaard spelen, dat vind je leuk. dat geeft een bepaalde sfeer In Amerika zijn er twee a drieduizend mensen die naar je komen luisteren Die rijden soms wel honderd mijl ver' Dat is natuurlijk wel te begrijpen, want in Nederland zijn er ongeveer 170 beiaar den, in Amerika en Canada samen ook 170, en als je dan de afstanden neemt! Er zijn in Amerika ook veel universitei ten en vrij staande torens waar je mak kelijker luisteren kunt In Amerika worden er dikwijls beiaar den geschonken door mensen die nog al flink in de slappe was zitten Als me morial. Dat is niet zo gek. want de beiaard gaat op zijn minst drie-, vier honderd jaar mee, het is brons De beiaard van Amersfoort stamt ook uit van mijn eerste leerlingen aan de Beiaardschool, is er nu leraar, zijn zoon Freek heb ik ook als leerling gehad Dan denk ik wel: gó. wat ben je al oud. Maar ik voel me niet oud. Vooral niet na die open hartoperatie. Ik heb zes bypasses in mijn body zitten In het begin van de laren tachtig liep ik honderd meter, en moest een tabletje onder mijn tong leg gen, zo hiigde ik In De Klokkenberg bij Breda was plaats Binnen twee maan den moest ik twaalf kilo afvallen, want ik was veel te dik voor die operatie. „Ach." zei die dokter, dan moeten we door al dat vet heen. dat vind ik niet leuk". Zo kreeg ik een nieuwe zescylinder en het is toch onvoorstelbaar dat |e negen da gen na de operatie in De Klokkenberg de trappen op naar de derde verdieping kunt lopen' Ik heb daar niets anders dan lof over Tijdens de operatie werd mijn vrouw elk uur opgebeld hoe ver ze wa ren Tot ze om half drie zeiden „De operatie is geslaagd, ze zijn hem aan het dicht maken u mag komen" De opvang van de familie was fantastisch! Ik kan nu weer met een kruiwagen met vijftig kilo mest lopen! Ik weet nou pas hoe invalide ik was voor die operatie." „Laatst waren we in Denemarken", zegt Leens vrouw Rie. „en op het strand gingen we heuvel op. heuvel af. maar hij ging harder dan ik. hoor!" .Vroeger, we gingen veel met het vliegtuig, schaamde ik me dood. mijn vrouw droeg de koffers, ik niet. Ik durfde niet naast haar te lopen, en deed of ik er met bij hoorde 't Staat zo bezopen als je vrouw de koffers draagt'" We praten met z'n drieen over het met andere mensen meeleven, niet di rect een oordeel klaar hebben als je bijvoorbeeld zo iets ziet als een vrouw die de koffers draagt. Vanzelf komen we op de gemeenschapszin in Nijker- kerveen, waar de t Harts een beeld van een boerderij bewonen en erg gelukkig zijn Als mijn auto een paar dagen onge- Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141. DINSDAG 31 JANUARI 1984 om." Ik mag de sleutel van de school behouden, dus ze zul len mij er nog wel es zien!" sportboekje loopt Het is moeilijk te voorspellen of elke lezer inderdaad iets aan de raadgevingen van de schrijver heeft, maar wij zeiden het al dat is een puur persoonlijke zaak A D Leen 't Hart kreeg vele handen te schudden 1660 Je naam zit er aan verbonden. Thomas Reece Memorial, dus In elk programmaboekje staat weer die naam. en dat kan tot in lengten van dagen doorgaan JONGERE GENERATIE „Wat mij voldoening geeft is dat er een jongere generatie is om het over te nemen Je kunt zelf nog zo goed overal bezig geweest zijn, maar als er niets achterblijft he. dat je zeq? dat zi|n mi|n mensen die het voort moeten dragen, dan zit je. We hebben uitstekende leer lingen die verder kunnen gaan. zie je. dat is het mooie Dertig jaar heb ik aan de Beiaardschool gewerkt, en ik zie de vruchten. Als ik leerlingen uit Amerika krijg, meestal test ik ze als ik in Amerika ben. studeren die hier een jaar In Ame rika moeten ze zo ver zijn. dat we hier de studie af kunnen werken Je krijgt dan leerlingen van je vroegere leerlin gen We hadden het over John Harvey, die hier afstudeerde. Die had Lionel An derson opgeleid, en die heeft hier zijn laatste jaar ook weer gedaan Dat is mooi. dat je ze van generatie op gene ratie krijgt! Dat heb ik ook wel met andere leerlin gen F'eter Bakker uit Nijkerk was een bruikt staat, krijgt mijn vrouw een tele foontje „Je man heeft toch niks?" We hadden hier verleden jaar veel sneeuw, en opeens was het van het schuine dak af gegleden, je kon de deur niet uit Toen ben ik aan het prutsen gegaan om die sneeuw weg te krijgen. De buurman gilde „Meneer t Hart. hou op, ik kom!" Die jongen zegt „Doe dat nou alsje blieft niet meer Als er zo iets is. waar schuw me dan. dan kom ik even hel pen'" Dat is burenhulp, dat merkje hier. we vielen ons hier volkomen thuis Als ik hier voor in de tuin aan het werk ben schiet ik niet hard op. want veel mensen maken een praatje In ieder geval zegt iedereen Hoei. van de kleinste tot de grootste Als ze heen gaan zeggen ze Hoei. en als ze terug komen zeggen ze ook weer Hoei „Wat het directeurschap betreft, op advies van mijn dokter trek ik me terug Je zit zo in een stress situatie met dat hoger beroepsonderwijs Alle mogelijke voorschriften die je krijgt Het vooront werp voor de wet hoger beroepsonder wijs is zo n pil die ik heb moeten door werken Je wordt crazy van alle voor schriften. Ik heb gelukkig meneer Van Dijk van de administratie die dat alle maal voor me vertaalt Het is wel Neder- wereld, dus er gaat veel muziek naar Amerika Ik kreeg een brief uit Amerika of we alle werken die waren uitgegeven wilden sturen in tweevoud per lucht post Dat was ƒ450.- vrachtkosten De universiteiten in Amerika hebben nu al lemaal onze muziek. Ik heb ook een leerboek voor het eerste jaar geschre ven. Beiaard carillon playing", en dat wordt over de hele wereld gebruikt Dan zie je dus de vrucht van je arbeid OUDE MUZIEK „Er bestond al wel oude muziek voor beiaard, maar je moest die allemaal overschrijven Later kon je dat fotoco- piëren Ik ben begonnen met het licht drukken van muziek Die schrijf ik zelf op transparant Er wordt ook muziek gestencild. Het is leuk werk. en ik blijf dus muziek uitgeven. We hebben hier een heel grote schuur, die is omge bouwd. waar ik voor de leerlingen alle mogelijke dingen kan lichtdrukken De oplagen zijn natuurlijk niet groot Elke zondag ga ik in het Belqenmonument in de kast kijken De leraren schrijven in een schrift wanneer er van een stuk nog maar een exemplaar is en dezelfde week wordt het dan weer aangevuld van Timothy Gallwey en Bob Kriegel .Uitgave De Kern. Baarn. Zoals het met sportboeken meest al het geval is. bepaalt de persoonlij ke interesse van de lezer voor een bepaalde sport de leeswaarde van het betrokken werk. Bij het zeker ook voor de neutrale lezer niet oninteres sante boek „Innerlijk Skiën" van de Amerikaanse schrijver Gallwey (een gewezen top-tennlsser) en Kriegel (zakenman en directeur van een sportschool) speelt ook de eventue le belangstelling voor de mysterieu ze krachten in de sport een rol. Met dat mysterieus zouden wij op het terrein van de vroegere sportjournalist Joris van den Bergh kunnen komen, maar in het meer Amerikaans ingesteld werkje van Gallwey en Kreigel is er duidelijk meer sprake- an een recept met ingrediënten uit een soort Goeroe wereld De nuchtere Nederlandse mens kan daarover wel eens zijn schouders ophalen maar het zou ver keerd zijn. dit sportboek op die manier ongelezen te laten Beide schrijvers belichten in een zevental hoofdstukken de processen in de menselijke geest bij het beoefenen van de skisport. Hoe komt het dat een mens op een dag ineens over een grote vaardigheid be schikt en de andere dag hopeloos aan het stumperen is9 Waarom is hij op het ene moment onbegrijpelijk bang en kan hij op een ander moment iets wat hij niet voor mogelijk had gehouden9 Hoe komt het dat een kind ongeremd alles kan leren en een volwassene allerlei geestelijke obstakels moet overwinnen alvorens hij tot een stukje skiën in staat is9 Waarom kan een mens. die plotse ling in een angstsituatie terecht is geko men. allerlei heldhaftigs uitvoeren, ter wijl hij in geval van een voorbarige angst tot niets in staat is? Allerlei aardige vragen die de schrijvers in diverse hoofdstukken proberen te beantwoorden en waarbij men de in druk krijgt dat het boek in wezen voor alle sporten geldt. De aloude vraag waarom men de ene dag alles kan en de andere dag niets is in feite de rode draad die door dit in duidelijke taal (en mpt goed leesbare letters) geschreven lands, maar dat Nederlands kan ik niet lezen, hoor Dat gaat me gewoon te veel worden. En ik heb nog zo veel an dere dingen te doen Ik ben bezig aan een dictionnaire met alle mogelijke beiaarduitdrukkmgen en vaktermen in het Frans. Duits en En gels. Ik heb beloofd die aan te zullen bieden aan het congres in 1986 Mijn vrouw is manager, secretaresse, kook ster We doen alles samen. Zonder mijn vrouw was ik nergens geweest Ik heb heel veel in mijn leven gedaan, en dat kun je niet alleen. Zo zijn er meer vrou wen in mijn leven geweest in alle eer en deugd, die veel voor me hebben ge daan De secretaresse van de school, Nel Werff-Boorsma een secretaresse om u tegen te zeggen. Zelf kun je na tuurlijk een heleboel willen, maar |e kunt het niet allemaal uitvoeren ALLES SAMEN „Kijk. je hoort dikwijls van mensen die gepensioneerd worden dat hun vrouw er tegen op ziet. want dan komt die vent de hele dag thuis, en zitten ze tegen elkaar aan te kijken Dat is bij ons niet het geval Mijn vrouw ging mee naar de school We deden daar veel werk samen We reisden samen graag naar al die landen toe Ik kreeg een uitnodiging voor Australië, en de rege ring vroeg wat mijn honorarium was. Ik schreef terug „Honorarium hoeft niet. want het is toch in mijn vakantietijd Al leen de voorwaarde is dat mijn vrouw moet meereizen (met dat hartinfarct in 1968. als zij er niet was geweest had ik niet meer geleefd zij heeft binnen de kortste tijd de arts gehaald, die hier in zijn pyama kwam Ik dacht nou dat zal wel niks worden, maar ja hoor. alles voor haar werd betaald, auto met chauf feur. hotels Een paar jaar geleden belden ze uit de Universiteit van Berkeley California op. daar had ik een aantal adviezen gegeven over de beiaard, en daar moesten wat dingen besproken wor den Of ik binnen drie dagen het vlieg tuig wilde nemen en wilde komen Mijn arts had geen bezwaar Toen vroegen ze of ik het geld kon voorschieten voor de ticket. No problem, zei ik. maar er is een punt Yes. they said, we know your wife is always travelling with you. so she is also invited. Het volle tarief voor twee tickets en dat maar voor vier dagen' Nou zijn ze daar toch makkelijk De Beiaardschool heeft de grootste beiaardmuziek bibliotheek van de hele „Ja, mijn streven is geweest om de beiaard in Nederland en in de wereld weer zijn waarde te geven. Daarvoor is public relations toch wel behoorlijk be langrijk Ik heb veel kontakten met de Wereldomroep Er komen alle mogelij ke reporters uit Afrika, die hier hun op leiding krijgen, en ze mogen mij altijd interviewen Ik gun die mensen de tijd er voor. Ze kunnen moeilijk mensen vin den die gewoon es wat vertellen willen tegen zo n man Gisteren was ik voor Jennifer Davis, een BBC reporter, voor een half jaar bij de Wereldomroep, haar eerste geïnterviewde „Oh. I am so glad you are my first one, I have quite a bit experience now!", she said Aan het slot van ons ge sprek gaan er veel anecdotes over de tafel. Leen 't Hart komt dan eigenlijk pas goed op gang. Maar hij heeft een vrije dag en moet wat reserve opbouwen voor morgen, wanneer hem een uitgebreid afscheid met verrassingen in de Joriskerk zal worden aan geboden. ,,'t Is een leuke club bij elkaar al die leerlingen. Dat zal ik het meeste missen. Met de leerlingen even koffie drinken. Ik hou er helemaal niet van om de directeur of de leraar te spelen. Je moet het samen met de leerling doen. Je praat er over, en je zegt: „Als jij een andere mening hebt over de uitvoering van het stuk, mij best, maar je zult wel moeten uitleggen waar- OORLOG ik die beroerde periode van naar over Ik ben in militaire ondergedoken geweest Ik e Gestapo komen, omdat ik indliche Lieder speelde, ei- (alerius. Ik antwoordde toen en in Deutschland ein Lied isWir treten zum beten en PRIJZEN „En dan gaat het verder Ik heb veel prijzen gewonnen. 1953 Utrecht. 1958 Ierland, drie eerste prijzen, verplicht nummer, vrij nummer en improvisatie, enfin, de hele mikmak Dan komt de tijd dat je niet meer mee mag doen aan wedstrijden, want dan win jij het altijd. RSFOORT - Met de ïoe hij beiaardier is ge il starten we ons ge- met de scheidende di er van de dertig jaar ou- ederlandse Beiaard- aan het Amersfoortse Spui, de beiaardier-or- Leen 't Hart. Geboren D in Delft. Sinds 1938 lam als organist in lie als eerste Nederlan- t einddiploma van de dschool te Mechelen irote onderscheiding" de. Die stadsbeiaar- n Delft, Leiden, Amers- en Rotterdam was. Die iardier triomfen vierde uitenland, vooral in de ide Staten en Canada, als directeur van de g Nederlandse school een groot beiaardiers uit vele opleidde, is een heel nuchter feit Ik was if zestien, en wilde „de mu- jk wilde organist-pianist wor- |is met zo vreemd, want mijn een handel in piano's en or- ik zat alti|d rondom in de in- |n Maar de goede man zei. ik over 1936 of in die buurt, de in opkomst „Jonge, dat is je boterham, als je als musi- moet verdienen met orgel issen. De mensen gaan naar luisteren en doen zelf niks let tegendeel is uiteindelijk ge- lar toen was het een slechte ie tijd stond er een adverten- gemeentebestuur van Delft int er werden jongelui ge- die wilden solliciteren naar de van of een opleiding wilden teiaardier. want de toenmali- lier in Delft was aan zijn pen- fitigde leeftijd toe Toen zei .Als je dan toch in de mu- b je wat vastigheid van inko- ie bent dan ambtenaar per :ening!" En op datzelfde mo- d een analystenopleiding en [een laboratorium, ging er een njn vinger af (Het was dus ik onder aan die toren stond en riep „Ik word beiaardier geworden door de factoren, jist noemde".) Bet me gaan. want „das ist tfn sehr schönes Lied", zei hij' e Dinsdag, toen we dachten log was afgelopen en alle en NSBers naar Duitsland heb ik een uur lang vader- ïderen gespeeld Daarna el maken dat ik onvindbaar xorlog begon het dus pas

Leusder Krant | 1984 | | pagina 7