Nieuwe Science fictionromans uilgelezen Boeken met een kijk op morgen I leusdET hraHt M 5N ÏBÉS?'. ONZE TOEKOMST BEGINT VANDAAG: KIJK OP MORGEN A - .t DE MT ■tet Huis van de Wat? s 1 fl Geen kraii ontvanger DONDERDAG 2 FEBRUARI 1984 boek en plaat 10 NIEUWE BOEKEN VOOR U GELEZEN EN BESPROKEN QSamenstelling Bert Vos (door Bert Vos) „Het zwaard van het Lam", door M. K Wren (deel 1 van de Feniks- Rebellie) - uitgave Meulenhoff SF- reeks nr 187 Met alle respekt voor het soms baanbrekende werk van uitgeve rij Meulenhoff op het gebied van scien ce fiction, moet me toch van het hart. dat de keus de laatste tijd er niet beter op is geworden Het is dat we Wim Gijsen hebben, maar anders Neem nou bijvoorbeeld de dikke pil „Zwaard van het Lam" van M. K. Wren Afgezien van de vraag of de SF-aspekten vol doende zijn om als SF-boek de wereld ingestuurd te worden, had het verhaal in plaats van in 475 bladzijden best in de helft minder pagina's verteld kunnen worden M K Wren, van wie ik verder geen ander werk ken, is nogal langlopig van stijl en weet bovendien lang niet altijd de spanning er in te houden, wat de aandacht verslapt Wren schiep in „Het zwaard van het Lam" een wereld, Zwaanlvanbet Lam Mn <mf> botk 4* kniMnt W (utupi verdeeld in een soort adel (de heersen de klasse), een groep er tussenin en een grote massa slaven Niet bepaald origineel en als dat dan ook nog niet met voldoende spanning wordt beschreven dan leg je het boek al snel opzij om het later nog eens te proberen Nee, geen goede SF en dat hadden ze bij Meulen hoff met zoveel jaren ervaring eerder moeten zien. „Het einde van de eeuwigheid", door Isaac Asimov Meulenhoff SF- reeks nr 189 (nieuwe vertaling van deze reeds eerder bij Bruna versche nen SF-roman). „Het einde van de eeuwigheid" werd door Asimov in 1955 geschreven en draait om het werk van de Eeuwigers. uitverkoren mensen die via de werking van de tijdbuis toegang hebben tot alle tijdperken van de mens heid Zij zijn de bewakers ervan en kunnen op gezag van de Tijdenraad veranderingen aanbrengen in de ont wikkelingen van een bepaalde periode Daarvoor heb je een Technicus nodig, die aan de hand van de van tevoren bepaalde ingrepen de effekten feilloos kan berekenen Zo'n technicus is An drew Harlan. Maar op een gegeven moment houdt hij zich niet meer aan de regels en ontdekt daarna waarom er steeds maar weer ingegrepen wordt in de tijdstroom van de mensheid Asimov schreef een voor de vijftiger jaren knap pe roman over tijd en tijdparadoxen en ook nu nog laat dit boek zich lezen als een spannende thriller Voor hen. die het verhaal destijds hebben gemist „Een sfeer van duisternis", door R W Mackelworth Uitgave Meulen hoff SF reeks nr. 190 Wat ik reeds eerder zei over de keus van Meulen hoff. geldt ook voor dit boek van Mac kelworth. Eigenlijk is het op zich niet eens zo'n slecht boek Het bevat ver schillende spannende passages, sfeer volle beschrijvingen en zo. maar het manko van „Een sleer van duisternis is wat mij betreft, dat ik soms moeite heb door die duisternis heen te prikken. Met andere woorden het hoe en waar om van alle verwikkelingen wordt mij niet erg duidelijk Het draait allemaal om twee elkaar bestrijdende machtsblok ken. van wie het ene blok wèl voor een massale kolonisatie met de uitgeholde asteroide „Biosfeer is en het andere blok niet. Of omgekeerd, dat is ook best mogelijk. Op de achterflap staat zon kryptisch zinnetje als „Misschien dat ze daar onderweg achter kunnen ko men?", maar helaas onderweg tijdens het lezen werd het er niet duidelijker op En dat is jammer, want zonder al die ingewikkelde poespas zou „Een sfeer van duisternis aanmerkelijk aan kracht hebben gewonnen. „Avernus", door Bob Shaw Meu lenhoff SF-reeks nr. 193 ..Avernus van Bob Shaw is natuurlijk in de eerste plaats een avonturen-roman, zich af spelend in een duister Afrikaans landje waar een diktator de boel in handen heeft Dat daarnaast (op zich) intrige rende SF-elementen zijn toegevoegd is meegenomen De vraag is of het dan ook meteen een science fiction-boek is. ..Avernus' is SF kun je na lezing vast stellen, hoewel ondanks alles het avon tuurlijke element heeft overheerst. Pe ter Snook is de hoofdpersoon, die als menselijke neutrino verzeild raakt in een avontuur in dat eerder genoemde landje dat z'n weerga met kent Want stel je even voor: nadat via speciale brillen, gemaakt van zogenaamd „kijk spulis ontdekt dat een onbekend, planeet-vormig hemellichaam de aarde steeds dichter nadert, ontdekken mijn arbeiders inhet Afrikaanse land „spo ken" in de mijn, waar ze dagelijks aan het werk zijn. Ook de mijnwerkers gebruiken „kijkspul-brillen waardoor je bij duisternis prima kunt werken Snook ontdekt, samen met een astro noom en een vertegenwoordigster van de Unesco, dat er een alternatieve wereld naast de aardse samenleving bestaat. Een wereld, gevormd door anti-neutrino-materie en daardoor in feite een alternatieve aarde, waarvan het bestaan alleen ontdekt kon worden door die kijkspulbrillen De „onzichtba re planeet die de aarde eerder was gepasseerd bleek uit dezelfde materie men niet kennis heeft genomen van wat er aan vooraf ging Op zich is dat een beetje jammer en eigenlijk hetzelfde euvel, dat gekonstateerd kan worden bij de serie bij elkaar horende romans van bijvoorbeeld Tanith Lee Niettegen staande is „Stormvloedgrens" uitste kende fantasy en voor de liefhebbers van dit genre zeker niet te versmaden „Het huis van de Wolf", door Wim Gijsen. Meulenhoff SF-reeks nummer 186. De Nederlandse schrijver Wim Gijsen heeft nu in totaal vier science fiction-romans geschreven (De eersten van Rissan, De koningen van weleer, Iskander de Dromendief en „Het huis van de Wolf"). Dit laatste boek sluit nauw aan bij „Iskander de Dromen dief". is er een gevolg van Hoewel ik persoonlijk de voorkeur geef aan „De eersten van Rissan" en Koningen van Weleer", vanwege een veel sterker SF-motief, zijn de twee daarop volgen de romans van Gijsen ook van een hoog kaliber. Wie wel eens wat sma lend vaststelt, dat Nederlandse schrij vers niet kunnen tippen aan SF- grootmeesters als Vance, Tanith Lee of Asimov, krijgt beslist ongelijk wat Wim Gijsen betreft Want hij overtreft zelfs die buitenlandse kwaliteit Fvenals Is kander de Dromendief" is „Het Huis van de Wolf een bijzonder rijke roman, geschreven in de beste tradities van de fantasy en science fiction, vergelijkbaar met de beste romans van Tanith Lee en/of Jack Vance Kleurrijk, spiritueel en vooral ook herkenbaar Want de hoofdpersoon. Iskander. is geen echte held. Hij heeft zijn tekortkomingen, zijn angsten, zijn onzekerheid In dit tweede deel gaat Iskander op zoek naar het verloren kontinent om daar de myste rieuze, eigenlijk onbekende vijand op eigen terrein te verslaan Hij komt - na talrijke avonturen, door list, bedrog en ontmaskering, terecht in het „huis van de Wolf' en moet al zijn krachten en macht inzetten om het verloren konti nent haar vrijheid terug te kunnen ge ven. „Het Huis van de Wolf' is span nend geschreven, weet van het begin tot het eind te boeien en bewijst hef SF-meesterschap van Wim Gijsen nog maals. Een echte aanrader, evenals zijn drie voorgaande romans. PW',:',i:iËr TJi^iiiiih;!!!'1'11 H !'ij ui in ril' M Jlteili MliJ)| 11!liiliyji|ijjji|^,ji i SBpflBKtótVli i i 1 r»n r.Ui li H't 'I FILMS-SF BUNDELS Tenslotte aandacht voor twee boe ken. die werden gemaakt naar aanlei ding van science fiction-films. In de eerste plaats is dat de verhalenbundel „De dag erna" uitgebracht naar aanlei ding van „The Day After", de film die de gevolgen van een derde wereldoorlog laat zien In de afgelopen decennia hebben talrijke SF-schrijvers zich ge waagd aan een verhaal o' -oman, waar in de toestand na een derde wereldoor log werd beschreven. Schrijvers als Isaac Asimov. Roald Dahl, Philip K. Dick. Robert A Heinlein. Richard Ma- theson Frederic Brown, Alfred Bester en vele anderen Van die verhalen werd door Erik Lankester in opdracht van K-Tel en uitgeverij Loeb een bundel samengesteld Stuk voor stuk verhalen die reeds eerder in Nederlandse vj ling bij diverse uitgevers zijn verj nen Een interessante bundel, ter omdat verhalen, gebaseerd op eer de thema, op verantwoorde wijzeb zijn gebracht. Het nawoord vai samensteller is overigens weinig gend Ik zou hebben verwacht, d| de kans zou hebben benut om dacht te vragen voor de verschï romans, die op dit thema zijn ge& ven, zoals de befaamde „Dr Bluthj of het leven na de bom" van Philip of „Loflied voor Leibowitz" van W M Miller Jr. Verschillende SF-schr< hebben het leven na de bom bes; ven, terwijl schrijvers als bijvoort Keith Laumer sterk uit de hoek kwa met hun verhalen over de n kwaadaardige oorlogsmachines o een vernietigende oorlog waren i gebleven. Kortom: de SF biedt boeiende stof over het thema „ver ging van de wereld door oorlog et daarna komt „De dag erna bie- verhalenbundel slechts een voorf je. Robert Bloch (onder meer de s ver van „Psycho") schreef op bas de film „Twilight Zone" het gelijk; ge boek. waarin de vier aflevenng de film, geschreven door John La George Clayton Johnson. Richart theson. Josh Rogan en Jerome v/eer worden teruggebracht tot d> haalvorm „Twilight Zone'geba op de oorspronkelijke, ook in Nede befaamde televisieserie uit de ze jaren, geproduceerd door Rod Sa is een fascinerend vierluik voo liefhebbers van dit genre, dal ophoudt in het „tweeduuster" tuss zwarte plots van Roald Dahl e mystiek van SF en fantasy. Hel b: zeker zo goed als de film (WL- uitgave Loeb te Amsterdam) Beri vermaken blijkt het bijwonen van circus voorstellingen te zijn aan boord van de talrijke circusboten Zo'n boot en diens eigenaar speelt de hoofdrol in deze roman De wereld die Vance schetst is zoals we van hem gewoon zijn, erg kleurrijk en afwisselend Het verhaal is avontuurlijk zonder echt spannend te zijn Het kabbelt voort als de nvier, waarop de circusboot vaart. Kortom voor de liefhebbers van Jack Vance en fantasy best een amusant boek. maar ook niet méér dan dat te zijn gevormd en daardoor was de alternatieve samenleving (Avernus) uit balans geraakt en was bezig de aarde te verlaten Snook en zijn makkers proberen dit te voorkomen en leggen kontakt met de wanhopige Avernianen Op zich een fascinerend gegeven, maar helaas is Shaw er niet in geslaagd om het bijzondere SF-element voldoen de uit te werken Pas aan het slot van het boek wordt daadwerkelijk kontakt gelegd en wordt méér duidelijk over Avernus Maar dat is volstrekt onvol doende. ook al is het slot aardig gevon den. „Avernus is geen slechte SF- roman, maar mist het vermogen om de fantasie van de lezer extra te prikkelen' Jammer. „Spelen op de Grote Planeet", door Jack Vance Meulenhoff SF-reeks nummer 194 „Spelevaren op de Grote Planeet is een herdruk van ..Showboat World", dat reeds eerder bij uitgeverij Scala te Rotterdam verscheen onder de titel „Circuswereld" De roman behoort niet tot de science fiction-romans van Jack Vance, maar dient eerder te wor den ondergebracht in het ..fantasy- genre' De wereld, die Vance in deze roman schetst heeft weinig of geen SF-elementen in zich De samenleving is tamelijk middeleeuws samengesteld met allerlei stad-staatjes en bijbehoren de tirannen Eén van de voornaamste „Stormvloedgrens", door Ansen Dibell. (Het bewind van Een, boek vier) Meulenhoff SF-reeks nr 192. Wie de voorgaande drie romans in deze serie, „De laatste koning". „Ashai Rey" en „Zomermarkt" heeft gelezen, moet niet verzuimen dit vierde boek te kopen. Ansen Dibell is er in geslaagd om een fascinerend verhaal te schrijven over een wereld, waarin afstammelingen van buitenaardse wezens (de Shai) leven samen met andere merkwaardige en soms mystieke volkeren (zoals de Valde). Het is echter wel aan te bevelen om ook de drie voorgaande romans over deze bijzondere planeet te lezen, want ook al zijn de delen op zich zelf staand, toch mist men bepaalde aspek- ten. details en subtiliteiten, wanneer s» - (door Bert Vos) Futurologen zijn tegenwoordig ge woner dan tientallen jaren geleden. In die tijd werden voorspellingen gedaan, die op z'n minst ongeloof waardig werden geacht omdat niets er op wees, dat die voorspelling aan de hand van wat toen bestond ook uit zou komen. Tegenwoordig ligt dat wat gemakkelijker, want onze sa menleving Is vergeven van op zich gewone, maar toch opzienbarende vindingen als gevolg van de steeds sneller groeiende computer- Industrie. Zijn het niet de toekomst voorspellers, dan wel de computers die ons vertellen wat ons op grond van vandaag morgen misschien te wachten staat. Afgezien van een kernoorlog die roet In ons toekomsti ge eten kan gooien, is tamelijk goed een bepaalde lijn In de toekomst te voorspellen. Met een zekere regel maat verschijnen er dan ook tal van boeken, waarin die toekomstlijn is uitgewerkt. Boeken van erkende specialisten als Isaac Asimov bij voorbeeld. In dit artikel besteden we ruime aandacht aan hetgeen op dit terrein pas is verschenen. Boeken, die een soms verbijsterende kijk geven op dat ons misschien morgen al te wachten staat. DE DREMPEL VAN HET ONBEKENDE De hierboven al genoemde Isaac Asimov behoort tot het selecte gezel schap van erkende specialisten als het gaat om toekomstbeschrijvingen hij is naast wetenschapper ook science fiction-auteur. In zijn kortgeleden bij Elsevier verschenen boek „De drem pel van het onbekende" schetst Asi mov de weg die de mensheid heeft moeten gaan om te bereiken wat het nu heeft gerealiseerd In heldere taal neemt hij de lezer mee van de vroegste pré-historie naar het computertijdperk van vandaag. Een belangrijk brok ge schiedenis ligt ten grondslag aan onze elektronische samenleving en dat niet alleen het vormt de basis voor onze toekomst, die Asimov uiteraard ook op wetenschappelijke wijze voor ons bloot legt. Hij beschrijft het reizen op aarde van de pré-historie tot het reizen in de ruimte en laat ons de (voorlopige) gren zen zien. waar we als nietige mens aan gebonden zijn. Hij neemt ons mee op safari in de wereld van de tijd van eenvoudige voettocht over de steppen van de vroegste geschiedenis tot de reizen over de golven van de kosmos Hij vertelt ons alles over de grenzen van de stof van de allerkleinste deeltjes tot aan dè reuzen in het onmetelijke heelal. En besluit zijn boek met een ontdek kingstocht door de wereld van de ener gie. „De drempel van het onbekende" is een fascinerende tocht door ons eigen bestaan, een reis over de toppen van onze wetenschap op weg naar een in ieder geval onvoorstelbare toekomst Dankzij het erfgoed dat wij in duizenden jaren hebben vergaard dankzij onze koppige speurzin en vaak onverwachte vindingrijkheid We staan nu op de drempel van het onbekende Het wach ten is op de volgende stap. KIJK OP MORGEN Wetenschapsjournalist Dick Teresi schreef „Kijk op morgen" en dat is een boek met een heel andere aanpak dan dat van Asimov. ook al is er wellicht eenzelfde basisgedachte Teresi gaat van het standpunt uit, dat mensen, die weten wat de hedendaagse weten schap ontdekt, uitvindt en onderzoek, een duidelijker inzicht krijgt in wat de OICK TERESI 3NTDEKKINGEN EN THEORSEEN 0IE ONS I EVEN /Hit FN UTBfiMnt Rt'FJ Een ziekenhuis in de toekomst volgens de visie van de gebroeders Das. toekomst voor ons in petto heeft In „Kijk op morgen" inventariseert hij (ver deeld per hoofdstuk) hoe de stand van de huidige wetenschap is op allerlei terreinen Teresi verdeelde deze kennis in de hoofdstukken „Heelal en ruimte vaart", Gezondheid en geneeskunde. Technologie. Dier en natuur, Fenome nen, Energie. Geest en gedrag Uitvin dingen en innovaties. Milieu, Zonderlin ge zaken en besluit het boek met een handig register In het algemeen is Teresi's boek de moeite van het bezit ten waard als men zich interesseert in hetgeen de wetenschap voor ons alle maal heeft ondekt en op dat punt staat te ontdekken Tóch is ook een zekere tegenstrijdigheid te ontdekken in de opzet van het boek Als we uitgaan van de wetenschappelijke vindingen, dan past daarin bijvoorbeeld nauwelijks de „under-cover'-methode die agenten toepassen om de toenemende smokkel van beschermde dieren tegen te gaan. Het hoofdstuk „Zonderlinge zaken" is best grappig en curieus, maar is te minimaal om een goed overzicht te kunnen bieden van wat er werkelijk allemaal aan curieuse zaken is ontdekt of uitgevoerd Maar in het algemeen is Kijk op morgen" een boeiend boek, dat inderdaad al interpreterend zicht op onze toekomstige samenleving kan ge- ONDERZOEKERS VAN DE TOEKOMST? Science fiction-schrijvers zijn schnj- vers. die met een bepaalde wetenschap in hun achterhoofd een verhaal schrij ven dat zich afspeelt in de toekomst De wetenschap is verder uitgebouwd en allerlei mogelijkheden en onmogelijk heden vormen een al dan niet belangrij ke factor in het verhaal Niet alle scien ce fictionschrijvers gebruiken de in hun leven ontdekte wetenschappelijke za ken voor toekomstverhalen Er zijn ook anderen, die de research aan anderen overlaten en zelf wetenschappelijk^ za ken bedenken waardoor hun verhaal nog fantastischer uit de verf komt. Niettemin vormen al deze SF-ideeën een onuitputtelijke bron voor de wat praktisch gerichte wetenschapper Je zou kunnen zeggen, dat er tussen de wetenschappelijk georiënteerde SF en de wetenschappers een voortdurende wisselwerking gaande is Een befaam de schrijver als Arthur C-Clarke voor spelde bijvoorbeeld in één van zijn verhalen de komst van sateheten in een periode, dat nog geen wetenschapper aan een dergelijk idee had gedacht Ze kwamen er Jules Verne baseerde zijn verhalen op bestaande technische ken nis en trok - evenals zijn talrijke opvol gers - de lijn door naar de toekomst. Fantasierijke ideeën van SF-schrijvers kunnen plotseling aktueel worden, doordat de wetenschap ontdekt, dat het idee technisch realiseerbaar wordt De erkende SF-specialist Peter NT colls, die ook een bekroonde encyclo pedie van SF samenstelde, nam de redaktie op zich van het imposante naslagwerk „Onderzoekers van de toekomst", waarin fictie en werkelijk heid in science fiction gedetailleerd onder de loep wordt genomen Met medewerking van David Langford (na tuurkundige) en Brian Stableford (so cioloog en bioloog) toetste hij de talrijke „SF-vindingen" aan de hedendaagse werkelijkheid Het is een bijzonder fas cinerend boek geworden, niet alleen bestemd voor SF-liefhebbers, maar ze ker ook voor hen, die geïnteresseerd zijn in de wetenschap en de huidige stand van zaken op allerlei terreinen Het aardige van dit boek is. dat het in een populaire, heldere trant is geschre ven. De verschillende wetenschappelij ke èn SF-principes worden duidelijk uitgelegd aan de hand van talrijke wetenschappelijke en beeldende illu straties. De vraag is natuurlijk worden we er iets wijzer van of blijft alles grotendeels steken in het stadium van de fantasierij ke schrijver7 „Onderzoekers van de toekomst" weet op talrijke gebieden een vaak verrassende aansluiting te vinden tussen fantasie en werkelijk heid En waar de fantasie van de schrijvers nog geen realiteit is gewor den, geven de ontwikkelingen aan, dat er hard aan wordt gewerkt. Wetenschappelijke inzichten op het gebied van de ruimtevaart (speciaal ook het sterre-reizen) worden getoetst aan de ideeën van schrijvers als Paul Anderson, Robert Heinlein en niet te vergeten de vader van de science fiction Konstantin Tsiolovsky 'zelf een befaamd natuurkundige). Het wonen in de ruimte, een uiteraard erg geliefd thema in de SF krijgt haar theoretische uitwerking in de opzienbarende ideeën van Gerard O'Neill. Het zogenaamde „terraformeren" (het geven van aardse omstandigheden) van planeten wordt op technische haalbaarheid bekeken, de mijnbouw in de ruimte en het gebruik van kernfusie en zonne-energie Eén van de meest besproken zaken zowel in SF-literatuur als in weten schapskringen is het al dan niet be staan van buitenaardse wezens Vrijwel de meeste wetenschappers en science fictionschrijvers geloven in het bestaan van buitenaardse wezens en het is uitermate boeiend te lezen, welke vor men aan die wezens worden toege dacht. Schnjvers als Paul Anderson. Hal Clement, Brian Aldisch en Jack Vance zijn daarbij uiterst inventief aan het werk gegaan en komen in de meeste gevallen (door een doordachte aanpak) tamelijk geloofwaardig over Ursula LeGuin munt uit in het beschrij ven van de culturele antropologie van buitenaardse samenlevingen, terwijl Stanislaw Lem in „Solaris" en geheel ander soort „leven" beschreef, een hele planeet Er zijn natuurlijk heel wat door SF- schrijvers verzonnen zaken, die nooit in de praktijk zullen kunnen worden ge realiseerd Hetzij doordat natuurwetten daar een stokje voor steken of doordat men waarschijnlijk nooit de theorie in de praktijk kan toetsen James Blish is één van de knappe denkbeeldige- wetenschap-bedenkers. die in zijn ro mans allerlei technisch onvoorstelbare zaken introduceert als een nieuw was middel. Peter Nicolls en zijn collega's gaan in het boek ook uitvoerig in op de nieuwe wapens, die ongetwijfeld nog zullen worden ontwikkeld en door SF- schrijvers reeds geruime tijd geleden in gebruik zijn genomen, laserkanonnen, oorlogvoerende robots, en allerlei an der gevaarlijk tuig dat onze hedendaag se kernraketten overtreft De verschil lende mogelijkheden van een „einde der wereld" worden uiteraard ook op hun „uitvoerbare" merites bekeken De robots van Isaac Asimov worden bijna realiteit en ook de supermens staat op het punt geboren te worden. Tenslotte wordt de vraag gesteld wat de mens heid doet met die ontwikkelingen op technisch en biologisch gebied, die een ongewenste maatschappij tot stand kunnen brengen. „Onderzoekers van de toekomst" is een fascinerende tocht door fictie en werkelijkheid van de science fiction, waarbij tevens uitzicht wordt geboden op hetgeen ons misschien ondanks of dankzij die SF-schrijvers te wachten staat. (Uitgave Meulenhoff Nederland te Amsterdam). ZICHT OP DE TOEKOMST „Zicht op de toekomst" is de titel van een puur Nederlandse uitgave, die kortgeleden bij Elsevier te Am sterdam verscheen. Het is de verras sende en fascinerende visie van de gebroeders Rudolf en Robbert Das op de wereld van tachtig jaar na nu. Een boek dat een maand na verschij nen (november 1983) al een tweede druk beleefde. En terecht. Want het is een boek, waarin onze toekomst op een bijzonder aansprekende wij ze wordt geschetst. Rudolf en Rob bert Das zijn gespecialiseerd In het technisch tekenen en ontwerpen en verwierven zich in de afgelopen der tig jaar wereldwijde bekendheid als „de tekenaars die in de toekomst kunnen kijken". Je kunt je natuurlijk - aan de hand bijvoorbeeld van andere in dit artikel genoemde boeken - een voorstelling gaan maken van de wereld, onze sa menleving, over tachtig jaar. Maar het is de kunst om dat beeld zichtbaar te maken De tweelingbroers Das ver staan die kunst perfekt In acht hoofdstukken belicht „Zicht op de toekomst" essentiële zaken als energie, verkeer, kommunikatie, wonen en werken, rekreatie, welvaart en ge zondheid. macht en de nieuwe mens De gebroeders Das „We hebben ge probeerd in globale trekken te schetsen welke kant het met de mens en de aarde op zou kunnen gaan. Daarbij hebben we ons gericht op die richtin gen, die niet uitzichtloos en zonder perspectief zijn. Natuurlijk zijn we er ons van bewust, dat lang niet alle voorspel lingen en visies werkelijkheid zullen worden. Het is als met een weersvoor spelling Er zijn zoveel grillige en wisse lende factoren in het spel dat zelfs de kundigste voorspeller niets met zeker heid over de nabije toekomst kan zeg gen." „Zicht op de toekomst" gaat inder daad uit van tamelijk optimistische ver wachtingen. De rnilieu-dreiging wordt drastisch aangepakt, er is een grotere stabiliteit tussen machtsblokken, het energieprobleem krijgt een betere aanpak, de grondstoffen worden beter verdeeld, het vervoer wordt gestroom lijnd en in feite minder individueel, kortom als alles gaat zoals de gebroe ders Das ons in prachtige panorama's voorschotelen, moet het relatief plezie rig toeven zijn in de toekomst van tachtig jaar na nu. Blijft over de konfliktsituaties tussen Oost en West. Ook dit boek biedt ons geen uitzicht op blijvende vrede en dat kan als een realiteit worden be schouwd Wèl worden de bij een even tueel konflikt te gebruiken wapens enorm geavanceerd, waarbij de huidige diskussies over al dan niet plaatsing van kruisraketten op Nederlandse bo dem als volstrekte onzin over zullen komen Er wordt niets meer geplaatst Ze „zijn" er gewoon, ergens aan boord van vliegtuigen of uiterst geavanceerde marinevaartuigen Hoe men ook zal denken over de gepresenteerde toekomstvisie van de gebroeders Das, over één ding zal men het In ieder geval eens kunnen zijn: die toekomstvisie is op een schitterende, aansprekende wijze in beeld gebracht. „Zicht op de toe komst" is een boek om te lezen en te herlezen, te bekijken en nog eens te bekijken. Kamperen in de toekomst, zoals de gebroeders Das dat zien DE MENS EN DE COMPUTER Tenslotte in dit artikel aandacht voor een ander boek van eigen bodem, het door de bekende Chriet Titulaer ge schreven populaire naslagwerk „De mens en de computer". Over compu ters is de' laatste jaren al heel veel geschreven. Met name de laatste tijd wordt veel aandacht besteed aan de lUiscomputer en computer-onderricht op onze scholen. Het is velen duidelijk geworden, dat de computer zeer snel terrein wint in onze samenleving en dat die opmars en de daarmee gepaard gaande sociaal-maatschappelijke ver anderingen niet meer tegen te houden zijn. Chriet Titulaer - de mans die sinds de Amerikaanse Apollo-vluchten niet meer weg te denken is van het technologie front zette op de zijn gebruikelijke, populaire wijze alles wat de computer betreft voor ons op een rijtje Wat zal die computer (in allerlei vormen en toepas singen) voor ons samenlevingspatroon gaan betekenen? Wie „De mens en de computer' leest, zal tot de wellicht verbijsterende conclusie komen, dat er veel meer aan de hand is dan de stijgende verkoop van video-spelletjes en huiscomputers. De samenleving - ook de onze - bereidt zich voor op een totale overschakeling naar het compu tertijdperk In tal van economische fac toren worden voorbereidingen gegrof- fen om de menselijke schakel te ver vangen door de met chips gevulde breinen van de computers Een natio naal betalingscircuit is op komst, in de gezondheidszorg, het transportwezen, het onderwijs, in hel leven van alle dag zal de computer een centrale plaats in gaan nemen Wie tenminste een beetje voo wil zijn op wat ons allemaal te w staat, krijgt door „De mens computer een aardige doors zien van onze nabije toekomst definitieve intrede in het comp perk. (Uitgave- Elsevier te AmS met tal van illustraties). De toekomst. Wordt het wordt het uiteindelijk toef niks? Wie dat wil kan heel wa worden. Want aan onze toe voorspellers en wetenschai profeten ligt het niet. Boveni boeken bewijzen dat. Over jaar weten we meer en zul misschien glimlachen om we 1984, door erkende specialh ons is gepresenteerd als komst" Wanneer u voor dinsdag- resp. dond dagavond 18.00 uur Leusder Krant niet t ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donder tussen 18.30 en 19 uur). Tel 033-94069 Wanneer hij - om w voor reden dan ook niet te bereiken is, u kontakt opnemen onze inspekteur bezorging, overdag bereiken onder tel 03420-16141.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 10