4K|\ Clint Eastwood als de „Engel der Wrake" „Ordinary People, voortreffelijk regie-debuut van Redford Narayama" van Shohei Imamura Messidor' van Alain Tanner DIRTY HARRY IN „SUDDEN IMPACT" Woody Allen als een menselijke kameleon DINSDAG MOVIE CYCLUS Nachtfilm in Filmhuis DONDERDAG 2 FEBRUARI 1984 kijk op de film 12 de knie te hebben (The Gauntlet, Bronco Billy, Firefox). Tegenspeel ster van Eastwood Is Sondra Locke, die voor de zesde keer In een film naast Eastwood de hoofdrol voor haar rekening neemt na „Any whick way you can", „Every which way but loose", „Bronco Billy", „The Gaunt let" en „The Outlaw Josey Wales". Jn ..Sudden impact" wordt de onor thodoxe politieman Callahan gekon- fronteerd met een rituele moordenaar. Daarvoor moet hij wel op reis, want door zijn eigenzinnige optreden in San Fran- Gisco heeft de burgemeester de buik vol van hem Harry's onmiddellijke chef stuurt hem daarom naa een dorpje in het noorden van Californie, San Paulo, waar één van de slachtoffers van de rituele moordenaar woonde. In San Paulo ontmoet hij een wat eenzelvige artieste. Jennifer Spenser (Sondra Loc ke) die een niet onbelangrijke rol in de zaak speelt De plaatselijke politiechef koestert een onbegrijpelijke wrok ten aanzien van Dirty Harry's aanwezig heid. Met de hulp van zijn partner Horace King (Albert Popwell) en een fraaie bulldog, genaamd Meathead. be gint Dirty Harry op zijn zo geheel eigen wijze aan een onderzoek. In egenstel- ling tot wat zijn bazen in San Fransisco hadden gehoopt, gebeurt dat niet op een al te rustige manier, emeer omdat er zelfs een aanslag op hem wordt gepleegd en Harry er niet de man naar is om dat z maar over zich heen te laten gaan. Inspecteur Caljahan is - zeven jaar later - een nog cynischer en verbitter der man geworden Zijn onorthodoxe methoden werpen weliswaar vruchten af. maar de Amerikaanse rechtsorde begint steeds meer af te brokkelen naar zijn gevoel Misdadigers - met veel moeite gevangen - worden de volgen de dag al weer vrijgelaten Op borgtocht of vrijgesproken door rechters, die daartoe genoodzaakt worden door een gebrek aan echt bewijs Vasthouden kan in veel gevallen niet. omdat daar voor geen ruimte is. Een verschijnsel, dat kortgeleden nog eens uitgebreid werd behandeld in Vrij Nederland met betrekking tot de New Yorkse politie „Dweilen met de kraan open" was de mening En ziets tast het rechtsgevoel van de goedwillende burgers aan. En dan hebben we het nog niet eens over politie-mensen die nog niet zijn aange tast door corruptie of nog niet betrokken zijn bij de goed georganiseerde misdadigers-syndicaten Een man als Harry Callahan, bijvoorbeeld. Regisseur Clint Eastwood speelde met „Sudden Impact" knap in op deze algemene gevoelens van stijgend on behagen. Dat het bovendien van „dik hout zaagt men planken" gaat, zal de kenner duidelijk zijn Dirty Harry is de wreker geworden, e verpersoonlijking van recht en orde. De schrik van de mMm De ..engel der wrake" Eastwood in de slotscène van ..Sudden Impact overtreffen Het is een soort dokumen- taire komedie (vrijwel geheel in zwart wit opgenomen), het levensverhaal vol gend van een psychiatrisch unicum in de twintiger en dertiger jaren in Ameri ka Leonard Zelig is zijn naam en hij heeft de wel zeer vreemde eigenschap, zowel fysiek als psychisch, de gedaan te van zijn omgeving aan te nemen Leonard Zelig is een soort menselijke kameleon Zo wordt hij Indiaan onder de Indianen In een jazzband van ne gers kleurt hij zwart bij. In gezelschap van een paar rabbijnen gaat zijn baard zienderogen groeien Je kunt het zo gek niet bedenken, of Zelig past zich wel aan Als de psychiatrische wereld hem ontdekt en tracht door te dnngen tot de kern van het fenomeen, wordt het al snel de vraag wie wie in behandeling heeft In „Zelig" speelt Woody Allen een figuur, die we herkennen uit eerdere films ..Take the money and run" Een wat schlemielig type. een beetje schi zofreen. op zoek naar waardering en een beetje liefde. In ..Zelig" moeten we dat gemis zoeken in de jeugd van Leonard Zelig Door zijn ouders ver waarloosd en geplaagd door antisemiti sche kinderen, raakt Zelig verstrikt in een identiteitskrisis Hoewel „Zelig" toch vooral komisch bedoeld is, vormt de zoektocht naar de werkelijke identi teit van Leonard Zelig toch een soort serieuze ondertoon en houdt Allen ons als het ware een spiegel voor In een interview zegt Woody Allen daarover ..Ik denk dat elke mens zich min of meer gedraagt zoals Zelig; iedereen heeft die neiging om alleen maar dingen te zeggen die anderen wensen te horen In de film heeft die houding een extreme komische vorm aangenomen, maar ik denk dat ieder een Zeligs probleem kan begrijpen, omdat hij bij de meesten van ons een gevoelige snaar raakt Stel dat iemand je vraagt, of je een bepaald boek hebt gelezen en je ant woordt: „Natuurlijk, ja. een prachtig boek." alleen maar omdat je niet durft of wilt toegeven dat je het inderdaad nooit gelezen hebt. Bijna onmerkbaar begin je op die manier een stuk van je persoonlijkheid prijs te geven. Dat is het begin, maar het kan je heel ver leiden in de verloochening van jezelf. Daar gaat „Zelig" over Mogelijk waarschuwt Woody Allen met die laatste opmerking, verraad aan jezelf - het verliezen van je identiteit, voor het opbloeiende fascisme. In „Ze lig" zien we op een gegeven moment, in een razendknap gemonteerde scene. Woody Allen naast Hitier zitten op een massa-bijeenkomst in München. De met behulp van psychiater Eudora Flet cher (gespeeld door Mia Farrow) her wonnen identiteit, is dan alweer verlo ren gegaan, hij past zich als vanouds aan zijn omgeving aan Een scène die een hele diepe betekenis krijgt, als je de moeite neemt vandaag de dag om je heen te kijken! Toch is „Zelig" vooral bedoeld als een komedie. Een typische Allen-film ook; de humor is nooit uitbundig, de grappen worden zorgvuldig opge bouwd. soms moet je er echt bij naden ken Een film vol verrassende ontwikkelin gen en kenmerken. Als Leonard Zelig, met behulp van dr Eudora Fletcher - aanvankelijk gefascineerd door de vreemde eigenschappen van Zelig, maar al snel verliefd zijn identiteit heeft herwonnen, wordt hij een soort nationa le beroemdheid Op het toppunt van die roem en ook dat gegeven kennen we uit eerdere films van Woody Allen, wordt Zelig echter het slachtoffer van de ekonomische krisis van de jaren dertig. Hij zou een bedrieger zijn, in andere gedaantes met allerlei vrouwen zijn AMERSFOORT - In het Filmhuis Appelmarkt, Groenmarkt 9, draait van zaterdag 4 tot en met dinsdag 7 „Narayama" van de Japanse cineast Shomei Imamura. De film werd vorig jaar op het festival van Cannes be kroond met de Gouden Palm. In „Narayama" schetst Imamura het leven in een negentiende eeuws dorpje, waarin wegens voortdurende voedselschaarste de ouden van da gen op hun zeventigste op de rug van de oudste zoon de bergen in werden gedragen om daar te ster ven. De rode draad in de film is het laatste levensjaar van de 69ste vrouw Orin Deze vrouw is nog zeer vitaal en zorgt nog voor iedereen Die vitaliteit is haar „handicap", want over een iaar zal ook zij moeten sterven. Daar doel sentimenteel over Integendeel met haar vitaliteit door bijvo haar gave tanden stuk te slaar steen Als eenmaal het momerr dat ze de bergen in moet gedragen, heeft zij daar minde mee dan haar zoon Een recensent schreef „teó primitief en poëtisch zijn ad|e voor een film, die niet zomaar i te vertellen is, maar die je moei voelen". Imamura is een van de meest kelijke Japanse cineasten var Tweede Wereldoorlog Hij scheidt zich van andere colleg; zijn bijzondere kijk op de samenleving De voorstelling „Narayama" in het filmhuis bi om 20.00 uur. onderwereld, ie dan ook verwoede po gingen doet een einde te maken aan het aardse bestaan van deze politie- inspekteur. ie eigenlijk niet meer in deze moderne, beschaafde wereld past om dat hij inmiddels misdadigers daadwer kelijk laat „hangen" film speelt in op die gevoelen door Dirty Harry er uit naa komt als de enige echte v< woordiger van recht en orde seur Eastwood heeft niets n om de acteur Eastwood als te profileren. AMERSFOORT - Als nachtfilm in filmhuis Appelmarkt wordt zaterdag 4 en zondag 5 februari om 23.00 uur „Messidor" van Alain Tanner ver toond. De film vertelt het verhaal van twee jonge vrouwen Jeanne en Marie die elkaar bij toeval ontmoeten. Ze gaan samen op weg en trekken door Zwitserland zonder enig bepaald doel en zonder familie in kennis te stellen. Als een soort uitdaging be sluiten ze hun doelloze reis voort te zetten nadat ze al hun geld hebben opgemaakt. Bij loeval krijgen ze een wapen in handen en begaan enkele kleine mis daden om in hun onderhoud te kunnen voorzien. Het wapen beschermt de vrouwen ook tegen mensen die het slecht met hen voor hebben. Ze worden nu door de overheid als terroristen bestempeld - of als potentiële terroris ten - in een tv-spel gebaseerd op wederzijds aanklacht Aan het eind van de film doden ze een man die niets met hun vlucht te maken had Het verhaal ontwikkelt zich op twee gebieden op hetzelfde moment Het eerste gaat om het spel en het tweede om de reis. Het spel verdeelt zich in tweeën - een klein spel dat Jeanne en Marie spelen en een groot spel dat door de Duitse tv wordt georganiseerd De ontmoeting van deze twee spelen op een bepaald moment tijdens de reis veroorzaakt het drama. „Zelig", 1983. Regie en scenario: Woody Allen. Met: Woody Allen, Mla Farrow, John Buckwalter. (Amers foort, Euro, a.l.) (door Dick van Rheenen) Kreeg ,,A midsummer night's sex co medy" in 1982 niet zo'n enthousiast onthaal in ons land. met zijn laatste film. „Zelig" getiteld, haalt de vooralsnog onaantastbare komiek Woody Allen verbluffend uit naar zijn kritici en wor den zjin talloze fans volledig gerustge steld „Zelig" is in één woord een juweeltje, Woody Allen blijft zich als het ware „Sudden Impact", USA. 1984 Regie Clint Eastwood: scenario Joseph C Stinson, gebaseerd op de karakters van Harry Julian Fink en R M Fink;produk- tie Clint Eastwood, muziek Lalo Schif- rin; camera Bruce Surtees; montage Joel Cox Met. Clint Eastwood. Sondra Locke. Pat Hingle. Bradford Dillman, Paul Drake e.v a Genre: politie-thriller. première Nederland, keuring 12 jaar Theater Grand Amersfoort Het Is alweer zeven jaar geleden, dat Clint Eastwood voor het laatst als Dirty Harry In een film te zien was. Dat was in de film „The Enforcer" van regisseur James Fargo. East wood's roem als de keiharde polltie- Inspekteur Harry Callahan van de moordbrigade van San Francisco begon in 1971 In „Dlrty Harry" onder regie van Don Siegel. Op slag werd Dirty Harry één van de bekendste politiemannen van het witte doek. Drie jaar later volgde de tweede film met Clint Eastwood als Dirty Harry: „Magnum Force" van regisseur Ted Post. „Sudden impact" - de vierde in successie - wordt geregisseerd door Eastwood zelf, die reeds eerder bewees ook dèt metier redelijk onder Inspecteur Harry Calahan (Clint Eastwood) in ..Sudden Impact (Van de fllmredaktie) AMERSFOORT - In de Dinsdag Movie Cyclus van het Grand Theater kan men volgende week dinsdag opnieuw genieten van een uitsteken de film: Robert Redford's „Ordinary People", terecht met vier Oscars onderschelden. „Ordinary People" is het regie-debuut van Redford, die voordien alleen maar bekendheid genoot als voortreffelijk acteur, maar nu met recht kan zeggen ook tot de betere regisseurs te behoren. Red- ford koos voor zijn eerste film als regisseur, waarin hij zelf geen rol heeft, voor de roman van Judith Guest, tot scenario bewerkt door Alvin Sargent. Hel is het verhaal van de jongen Conrad (Timothy Hutton), die na een afschuwelijk zeilavontuur. waarbij zijn broer het leven verloor, met schuldge voelens rond loopt. Gevoelens, die hij nauwelijks kwijt kan bij zijn ouders, temeer omdat hij van mening is. dat zijn broer bij zijn moeder altijd voorrang had en zij niets om hem geeft. Zijn vader, die van goede wil is, probeert kontakt met zijn in zichzelf gekeerde zoon te krijgen, maar zijn moeder is te afstandelijk en weigert tot de kem van Conrad's emo tionele crisis door te dringen. Conrad doet een poging tot zelfmoord en komt in het ziekenhuis terecht Als hij weer thuis komt stort hij zich in een schuchter liefdesavontuur met een aardig klasge nootje. terwijl hij onder behandeling van een psychiater komt te staan De zaak escaleert als ook zijn vriendin de hand aan haar zelf slaat. „Ordinary People" is een film over gewone mensen, met gewone, herken bare gevoelens Over mensen, die moeite hebben die gevoelens goed onder woorden te brengen en daardoor in de problemen raken Een film over verstoorde gezinsrelaties, die dramati sche vormen aannemen, maar uitein delijk toch weer in normalere banen worden geleid Robert Redford Is er in geslaagd om van dit dramatische gegeven een vooral eerlijke film te maken zonder valse emoties en sentimenten. De hoofdfiguren krijgen stuk voor stuk relief, gaan iets betekenen voor de toeschouwer. Dat is met name ook te danken aan het voortreffelijke spel van zowel Timothy Hutton als Con rad (Oscar voor de beste mannelijke bijrol), Donald Sutherland (als de vader), Mary Tyler Moore (als de moeder) en Judd Hirch (als de psy chiater). Alvin Sargent kreeg een Oscar voor het beste scenario en Robert Redford voor de beste regie. De film zelf werd tenslotte onder scheiden met een Oscar voor de beste film. „Ordinary People" is een film om mee te beleven. Bert Vos Timothy Hutton als Conrad in ..Ordinary People" van regisseur Robert Redford. Te zien in de Dinsdag Movie Cyclus. getrouwd en kinderen hebben De herboren Zelig reageert v* en vlucht, zoals gezegd, naarj waar hij in nazi-Duitsland een opbouwt Het is uiteindelijk de lij Eudora Fletcher, die Zelig wee rechte spoor krijgt Is het subtiele akteren van Allen en Mia Farrow op zich ali voor het oog. „Zelig", hetisalei aangestipt, is ook bijzonder ki monteerd. Oude archief beek nieuw opgenomen materiaal, zg nauwelijks van elkaar te ondi den Als kijker raak je soms tussen schijn en werkelijkheid. „Zelig lijkt temeer een leve dokumentaire, omdat er geen g gemaakt van ondertitels, maar kommentaarstem Het Nedi kommentaar wordt uitgesprok Arnold Gelderman Woody Allen-fans kan ik alle warm aanbevelen, als dat n „Zelig" te gaan zien Defilmisd ten van Allen verdienen echten breder publiek Hem kan een ving verweten worden, met het tweede deel van de filml uitgesponnen slot, waarin als een „engel der wrake' c in fel tegenlicht, wat hem en rechtvaardigheid geeft. Va standpunt gezien is „Sud pact" een emagogische file zou mij dan ook niet verba Eastwood achter Ronald Rea staan. Achter de man, die z in de film ook altijd zo pract gespeeld. Zelig. geflankeerd door president Calvin Coolidge en Herbert Hoover Typerende scène uit: Zelig" van Woody Allen. Sondra Locke wordt in de film neer gezet als de vrouwelijke helft van het Amerikaanse geweten Zij slaat lijn recht tegenover Dirty Harry, maar te vens naast hem Ook zij neemt - net als Harry - het recht in eigen hand. met dat verschil, dat ze geen politie-penning heeft om zich achter te verschuilen Scène uit „Zelig te zien in Euro Clint Eastwood en Albert Poppwell als Harry Callahan en Horace King inSudden Impact". „Sudden impact" beantwoord naar Amerikaanse begrippen duide lijk aan de roep naar een betere, efficiëntere misdaadbestrijding. De Zelig (Woody Allen) en dr Eudora Fletcher (Mia Farrow) in de tuin van hun huis.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 12