ritiek op tempo bezuinigingen i.S. Utrecht waarschuwen voor ngelukken in jeugdhulpverlening Leusdense scholen naar schooldamkampioenschap Feest voor jubilerende meester Van Aken Concert Ingemar Olsson in de Korf Drieëneenhalve carnavals prins in Huize Hofland ktiviteiten j Virus Kaarten Hessenkar leusder hrant Bouw bejaardenwoningen gestart Jaarvergadering De Zonnebloem Filmavond in Moespot DONDERDAG 2 FEBRUARI 1984 plaatselijk nieuws ITRECHT - De provincie echt legt zich bij de onvermij- ijkheid van bezuinigingen op jeugdhulpverlening neer, ar wil deze geleidelijker tot nd brengen dan het rijk zou isen. In hun onlangs aan ae atssekretaris van Justitie uit lachte advies stellen gede- eerde staten van Utrecht, het lelijks bestuur van de provin- een „alternatief bezuini- gsscenario" voor de jeugd- pverlening in de provincie echt voor. Wil de staatssecre- s van deze andere fasering weten, dan aanvaardt het »chtse college geen medeve- twoordelijkheid meer voor de ulnigingsoperaties en trekt zijn advies in. Het gaat in Utrecht om een ver mindering van het aantal plaatsen in de jeugdhulpverlening (medi sche kindertehuizen, debielenin- ternaten, kinderbeschermingsin ternaten e d.) met 367 van de huidige 1705 Daarmee gaan naar schatting ook 350 arbeidsplaatsen verloren De staatssecretaris wil de vermindering als volgt over de ko mende drie jaar spreiden, in 1984 60%, in 1985 10 en in 1986 de resterende 30%. GS van Utrecht stellen daarentegen voor in 1984 30% van de beoogde vermindering van het aantal plaatsen tot stand te brengen, in 1985 en 1986 opklim mend tot 100%. Als in 1984 al 60% van het aantal plaatsen dat moet verdwijnen wordt opgeheven, gebeuren er vol gens GS ongelukken Voor de kin deren en jongeren om wie het in de jeugdhulpverlening gaat kan ge dwongen overplaatsing ingrijpende gevolgen hebben De vermindering van het aantal plaatsen moet daar om zorgvuldig worden voorbereid. Dat kan volgens GS alleen als van de door de staatssecretaris opge legde fasering wordt afgeweken. Het college waarschuwt voor over spannen verwachtingen over de mogelijkheid pleeggezinnen een deel van de huidige taak van de tehuizen te laten overnemen. Een geforceerde uitbreiding van het aantal pleéggezinplaatsen maakt de kans op mislukkingen groot, met ernstige gevolgen voor de betrok ken kinderen en jongeren ,.Meer pleeggezinplaatsingen een stap vooruit of nog verder van huis?" vragen GS zich dan ook af De kritiek die GS in algemene zin op de bezuinigingsplannen hebben spitst zich op het feit toe dat veel gezinnen en daardoor veel jeugdi gen de „ontwrichtende werking van de economische en maat schappelijke malaise" ondervin den. „In een dergelijke situatie," zeggen GS, „zou juist extra aan dacht besteed moeten worden aan ondersteuning van jongeren bij wat men zou kunnen noemen hun in- groei in de samenleving Het colle ge wijst op het gevaar dat na vermindering van het aantal plaat sen alleen nog extreem bedreigde en extreem moeilijke jongeren in internaten worden opgenomen Eerdere opname kan voorkomen dat de problemen zo ernstig wor den. Daarmee blijft de betrokkenen veel leed bespaard, aldus GS. die eraan toevoegen „We zijn van oordeel dat nu de economische situatie juist veel jongeren in pro blemen brengt, de investeringen in de jonge generatie niet mogen verminderen Het gaat bij de vermindering van het aantal plaatsen in Utrecht om de volgende instellingen (in de eerste kolom het aantal plaatsen dat volgens het advies van GS aan de staatssecretaris moet verdwij nen; daarachter het aantal plaat sen dat resteert) medische kindertehuizen26 rest 62 De Stuw, Utrecht 8 rest 34 De Leger de Heils-huizen de Amer- berg, de Harscamp en Nieuw Ma- liesteyn 60 rest 77 Van Arkel insstituut, Soest 126 rest 0 DeGlind, Barneveld 36rest114 bijzondere jeugdhulpinternaten de Hohorst, Roveresteyn en de Her tenkamp 32 rest 89 Beukenrode, Doorn 43. rest 12 Valkenheide Maarsbergen 45 rest 53 Het advies aan de staatssecre taris is gebaseerd op een advies aan GS van het Provinciaal Ad vieslichaam Jeugdhulpverle ning, dat door GS grotendeels is overgenomen. Inmiddels zijn de betrokken instellingen over het advies gehoord en is het bespro ken in de commissie maatschap pelijk welzijn en sport uit provin ciale staten van Utrecht. LEUSDEN - Deze week is begonnen mei de bouw van 24 zogeheten aanleunwoningen voor bejaardentehuis 't Hamersveld in Leusden. De woningen zullen verrijzen op de voormalige openbare parkeerplaats naast het bejaardentehuis. Het verlies van het aantal autostallingen is opgevangen met de aanleg van een nieuw parkeerterrein in De Biezenkamp. aan de overkant van de plaats waar de aanleunwoningen worden gebouwd EUSDEN - De jongerenver- jing Virus heeft tot mei van jaar al haar programma ge- Net bekomen van het door s georganiseerde sportieve uren, de prestatieloop, wor- al weer nieuwe aktiviteiten :ouw gezet. Vanavond (don- lag) zijn de Virusleden in het lerencentrum de Til te vin- Om half negen start men J een kaartavond. Deelname liet beperkt tot de leden van vereniging. Ook niet leden teljvan harte welkom. )erfÖp donderdag 1 maart organi- ou#n Virus een filmavond. Men ervan uit dat Virusleden op de jefl anc*ere manier in het bezit efBvan 18 mm films De orga- 1 toren adviseren de Virusleden huis op zolders en in kasten te artsen naar oude. vaak vergeten j/es. De „vaste" Virusavond is [rjjBerste donderdagavond van el- paand De clubavond van april II gebruikt om te vergaderen Er jt dan gepraat over alle gebrui- ke zaken die een vereniging effen, kortom een jaarvergade- et is nu al bekend dat de te ijkse contributie, ter hoogte ine 25,- per jaar, voor 1984 niet de jge Dofdredakteur: rp arnix Kreyns idaktie irtien Engelkens tspar van Loo ;en te llevering kopij en advertenties: ;an or het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, jlp. Dr het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur. :en daktie en administratie: ntoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum Op rkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot LOO uur. Telefoon 033-941495. Connementsgeld: '62,60 per jaar; [31,80 per halfjaar, |J6,15 per kwartaal. échten bezorging: J abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 100 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan Ttakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag ken 18.30 en 19 30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u [lakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- H41, toestel 44 ^BESTELLEN FOTO'S: I De meeste in de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u toestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij toruitbetaling op giro: 871441 t.n.v. BDU bv te Barneveld, met plaelljke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, fjina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per Jmplaar (formaat 13x18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 J5 cmL Lkunt ook contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, jbsden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- f»gt u de gewenste foto('s) thuis. leusder krant is een uitgave van de BDU- [ntenkombinatie te Barneveld. LEUSDEN - Woensdag 8 fe bruari organiseert Continental Sound Rotterdam een reli- concert in Leusden met de be kende Zweedse popartiest Inge- mar Olsson. Het concert begint om 20.00 uur in De Korf aan de Smidse. wordt verhoogd. Virus heeft een methode bedacht om de jaarcontri butie op tijd binnen te krijgen, ledereen die op tijd betaalt krijgt een gratis kaartje voor een toneel voorstelling die eind april zal plaatsvinden Het toeval wil dat Virusleden al lange tijd aan het repeteren zijn voor een stuk dat onlangs door de PJGU is opge voerd in de Korf. Het betreft hier een komedie met de titel „De terugkeer van mevrouw Savage' Virusleden brengen het toneelstuk voor het voetlicht op zondag 29 april in het „Ros Beyaart" ACHTERVELD - Door Stich ting De Moespot wordt vrijdag avond weer een filmavond ge houden in De Moespot. De aan vang is om 20.00 uur en de entree bedraagt 4,-. LEUSDEN - De Zonnebloem, afdeling Leusden houdt maandag 6 februari haar jaarvergadering. De bijeenkomst begint om 14.00 uur in De Kom aan de Hamersveldseweg Belangstellenden zijn welkom. lafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. erschijnt elke dinsdag en donderdag. een jaar kampioen van Leusden noemen. Het programma van de dag ziet er als volgt uit: 09.45 uur: openingswoord van de heer Thunissen, voorzitter van de Provinciale Utrechtse Dambond. gevolgd door een welkomstwoord van de heer H. Huizenga, directeur van de sponsorende Bondsspaar bank. 10.00 uur: verrichten van de ope ningszet door de heer A van der Weij, wethouder van sportzaken te Amersfoort 10.00-12.00 uur ochtendwedstrij den 13 30-15 30 uur middagwedstrij den 16.30 uur prijsuitreiking door de heer Huizenga er nog een aantal praktische prijzen te winnen. LEUSDEN-ZUID - Het 25-jarig jubileum van de heer A.M. van Aken als hoofd van de openba re lagere school 't Palet ging gisteren zeker niet onopge merkt voorbij. In een versierde auto arriveerde de meester met zijn vrouw en kinderen en be geleid door de zesdeklassers bij de versierde school, waar leerlingen, leerkrachten en le den van de ouderraad hem op wachtten. Na het uit volle borst gezongen lang zal hij leven, bood de voorzitter van de ou derraad, de heer H. Steging, de jubilaris een boekwerk aan, dat tevens handleiding was voor het verdere verloop van de dag. Nadat de kleuters het pro gramma startten met een liedje waarin ze zongen: „vandaag gaan we niet werken en dat zult u heus wel merken'' volg den de programmamakers el kaar op met liedjes, spelletjes en sketscnes. Team en kinde ren maakten hun meester hier in duidelijk dat ze hem als meester en hoofd waarderen en deze waardering werd ver der geuit in de vorm van een gloednieuwe herenfiets. 's Avonds was er tijdens een re ceptie gelegenheid voor ou ders, oud-leerlingen en andere belangstellenden om de heer van Aken te feliciteren met zijn jubileum. AMERSFOORT - Op zaterdag 4 februari organiseert het Amersfoorts Dam Genootschap in de Flint voor de vijfde keer het Bondsspaarbankdamtoernooi. Aan dit schooldamkampioen schap doen voor het eerst drie teams uit Leusden mee - naast een formatie van de Rossenberg-school twee van de Gereformeerde Basisschool - en de ploeg, die daarvan het hoogst eindigt, mag zich voor overzien, maar Willempie is wel de 13de prins van de Gouden Klomp en zoiets vraagt om problemen I Ingemar Olsson LEUSDEN - Vorig jaar op 12 november is het allemaal begon nen. Het tot dan normale en vrij rustige leven van Tonny Hofland sloeg toen om als een blad aan een boom. Op een en dezelfde dag kreeg zij officieel twee prin sen in huis en in de praktijk zelfs drie en een halve! Dat zal je maar overkomen. Echtgenoot Willem promoveerde tot seniorenprins van de Gouden Klomp en zoon Jelle - de appel viel niet ver van de boom - overkwam hetzelfde bij de mini's. Daarnaast voelt Michiel zich als jeugdraadslid minstens half prins en de vierja rige Johan benoemde zichzelf tot prins Oen van een half mil joen. Het hoe. wat en waarom daarvan ontging ons, maar hij vertelt het aan iedereen, die het al dan niet wil horen. Onze jaarlijkse, „woordenwisse ling" met de carnavalsprins van de Gouden Klomp heeft weer plaats gehad. Dat gebeurde in Barneveld. waar Prins Willem I zich tussen de carnavalsbedrijven door onle.dig tracht te houden als kok van de Veluwehal. De zich incognito Wil lem Hofland noemende dorstleuti- ge hoogheid, slechts met een en kele voornaam behept en het bouwjaar 1946, is bij gebrek aan ziekenhuisruimte in Rijswijk, als Hagenaar ter wereld gekomen. Dat zou een uitgesproken pluspunt kunnen zijn, ware het niet dat de prins zich uit die tijd nauwelijks iets kan herinneren In 1965 verliet hij I Rijswijk, trok 's konings rok aan en zwierf na de diensttijd enkele jaren I als keukenprins van het ene naar het andere horekabedrijf in het centrum des lands. Hij trouwde ondertussen, gooide voor het laat ste zijn anker uit in het eerderge noemde kippedorp op de Veluwe en vestigde zich zo n elf jaar gele den metterwoon in Leusden. PRINS WILLEM Hofland werd niet zomaar Prins Willem. Zijn uitverkiezing was eer der een blijk van erkentelijkheid voor vijf jaar trouwe dienst als raadslid onder de heerschappij van persoonlijkheden als Pier, Heerlijk, Goedgemutst, en Siepe Verstopt in een levensgroot kookboek, ge schreven door ene G. Klomp, maakte hij van de vorige prins weer een gewone (De) Koning Willem I heeft nu vier maanden ervaring als opperzot. Achter de rug heeft hij het Prinsenbal en de Nieuwjaarsrecep tie, alsmede uitwedstrijden bij de Bussumse erwtenschieters en de keistedelijke Carnavalleien. Alle maal leuk. gezellig en geslaagd Privé beoefent hij als beweeglijkste vrijetijdsbesteding het vissen en daar kun je erg oud bij worden Willems pjinsenkostuum is - een Hagenaar waardig - geen huisvli>t- produkt, maar komt zo uit het rek van diverse hofleveranciers Het zwarte pak (in feite zijn ondergoed) is gekocht in Amersfoort, de cape in Dodewaard en de steek in Eindho ven De onderscheidingen zijn in gevoerd uit Austerlitz en slechts de Witz-stok - de scepter, zo u wilt - is doe het zelf-werk. Of dat nog gevol gen zal hebben, is nog niet te Ondertussen nadert het carnaval met rasse schreden. Het program ma bevat onder andere op 11 februari het Boerenkielenbal en tien dagen later (op de verjaardag van jeugdprins Jelle') de overval op het Zeemanshuis aan de Asschat- terweg De hoofdmoot van Carna val 1984 beleeft u van 3 tot en met 7 maart, waarbij de notitie, dat de zevende maart dient om weer wat op adem te komen Het is voor de zevende keer dat Ingemar Olsson op tournee in Nederland is. Hij werkt met een backing band en zijn reper toire is fris en oorspronkelijk. De stijl van zijn reli-muziek is een mixture van pop, folk en funk. Dit zevende tournee bestaat uit zes concerten waarbij als gastspre ker een bekende Nederlander optreedt. ACHTERVELD - Vrijdagavond om 20.00 uur zal de vijfde ronde van het Hessenkar- kaarttoernooi worden gespeeld. - Staatsiefoto van de Leusdense Prinsen Er kan zowel geschut als gekla verjast worden. Deze avond kan men niet alleen zijn plaats op de ranglijst verbeteren, maar ook is

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3