't Ruige Velt: 700 huizen en twee hectare werkgelegenheid CML: tegen hoogbouw; geluidswal gevaarlijk Raad besluit dit jaar over bestemmingsplan Zes woongebouwen met vier of vijf bouwlagen Boerderij blijft gehandhaafd Mogelijk zelfgroeiende geluidswal plaatselijk nieuws (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De werkgroep Ruimtelijke Ordening van het inspraakorgaan CML vindt de indeling van 't Ruige Velt, zoals die nu getekend is, op zich heel aardig. Maar een meerderheid in de werk groep heeft moeite met de hoogbouw in het plan, terwijl er ook vraagtekens werden gezet bij de veiligheid van de geluidswal, zoals die ge dacht is. De CML-werkgroep toon de zich enthousiast over de duidelijke structuur, die het plan zal krijgen. Ook over de grote tuinen en de geplande groenzóne werd instem mend gesproken. Anders ligt het met de zes woonge bouwen. die in vier of vijf bouwlagen in de groen strook zouden moeten ver rijzen. De heer Smit had er geen enkel bezwaar tegen en zei zelfs dat dergelijke bouw vormen architectonisch uit stekend zouden passen in de opzet van de wijk. Sommi ge CML-leden bleken koud noch warm te worden van de geplande gestapelde laag bouw, zoals de flatgebouw tjes worden genoemd. Maar de grootste groep leden van de werkgroep keerde zich duidelijk tegen deze hoog bouw. Er werd op gewezen dat in Leusden traditioneel altijd laagbouw is gepleegd, maar dat de laatste tijd steeds meer vormen van hoogbouw zich voordoen. Gewezen werd vooral op het gebouw van Claeverenblad/ Wildenburg tegenover de in gang van het Burg. Buining- sportpark en op de plannen voor de invulling van het terrein van Van de Berg op de hoek van Noorderinslag en Hamersveldseweg. Hoewel de werkgroep het idee van een zelfgroeiende geluidswal van wilgenhout op zich aantrekkelijk vond, wees mevrouw Meilink op een gevaarlijk aspect. Als door de plaatsing van zo'n houtwal het fietspad hele maal geïsoleerd zou komen te liggen neemt het gevaar van aanrandingen en ver krachtingen toe, aldus me vrouw Meilink. De heer Rog- genkamp, adjunct-direkteur gemeentewerken zegde toe te bekijken of aan die bezwa ren tegemoet kan worden gekomen. Mevrouw Vlugt tenslotte vroeg zich af, of er in Leus den en omgeving nou nog wel zo'n behoefte aan kan toorruimtes bestaat. In 't Ruige Velt is twee hectare gereserveerd voor werkge legenheid, waarin gedeelte lijk kantoorruimtes a la park Princenhof zouden moeten komen. Volgens mevrouw Vlugt is het niet denkbeeldig dat Leusden met dergelijke plannen voor leegstand zou gaan bouwen. DONDERDAG 2 FEBRUARI 1984 men blijft Het ziet er echter naar uit, dat er tussen de Randweg en de woonwijk een geluidswal zal komen. Roggenkamp deed maan dagavond de suggestie om er een zelfgroeiende geluidswal van te maken. Het schijnt mogelijk te zijn om wilgenhout als zodanig te laten functioneren Als een dergelijke afscherming dicht tegen de bron van het geluid kan worden ge plaatst. hoeft ze niet zo erg hoog te zijn Wanneer een geluidswal tus sen de Randweg en het naastgele gen fietspad wordt gelegd, dan kan volstaan worden met een scherm van anderhalve meter hoopte Over het winterbouwprogramma voor 't Ruige Velt is op dit moment alleen uiterst globaal iets te zeg gen Uiteraard is zo'n programma een politieke zaak. waarover niet alleen de gemeenteraad zich moet uitspreken, maar die ook afhanke lijk is van behoefte en van financië le steun van het Rijk Voorlopig wordt gedacht aan 30% woning- wetbouw. 60% gesubsidieerde bouw (koop en huur) en 10% vrije sector. De verdere loop van de proce dure moet duidelijk maken of uitvoering van 't Ruige Velt in deze opzet inderdaad haalbaar is. Zoals gezegd Is het plan on langs aangeboden aan de PPC. Door deze club zal het vermoe delijk in maart van dit jaar wor den behandeld. Het plan moet dan aangepast worden aan de opmerkingen, die vanuit de PPC gemaakt zijn. Vervolgens komt het in de commissie Openbare Werken en Ruimtelijke ordening en wordt het ter visie gelegd. plan voor 't Ruige Velt. In het midden geven zes blokjes de woongebouwen aan, die vier of viif hoog zouden moeten worden. Links daarvan de boerderij van jaatselaar, die gehandhaafd blijft Aan de rechterzijde van het plan het woonwagencentrum. Aan de onderkant is de afscheiding met waterpartijen en groenzoom tussen je Velt en de Eikenlaan te zien. een onzer verslaggevers) SDEN - De gemeente- al dit jaar, vermoedelijk vergadering van okto- besluiten over het be- imingsplan 't Ruige Velt. it moment is er een glo- plan, dat voorziet in de van maximaal 700 wo rn Voor het grootste uilen deze in laagbouw n gerealiseerd, maar er ook zes woongebou- et vier of vijf bouwla- eprojecteerd. Dit plan is dagen door de ge- te aangeboden aan de nciale Planologische missie (PPC). de heer Van Daatselaar. In het plan. zoals het nu is gepresen teerd, wordt deze boerderij ge handhaafd met daaromheen een terrein van ongeveer 2500 vierkan te meter. Aan de zuid-oost kant van het plan is ruimte gereserveerd voor het woonwagencentrum. Dat is overigens een apart bestemmings plannetje. Wat de ontsluiting van de nieuwe wijk betreft het volgen de: men zal straks van vier kanten met de auto 't Ruige Velt kunnen bereiken. Vanaf Middenweg, Randweg, Zwarteweg en Eiken laan kunnen automobilisten 't Rui ge Velt in en uit Voor het langzaam verkeer komen er nog enkele ande re doorgangen, onder meer recht streeks naar het winkelcentrum De Biezenkamp Een apart verhaal is de afschei ding van de toekomstige wijk. Aan de zuidkant grenst deze aan de Eikenlaan De bewoners van hui zen aan de Eikenlaan, waarvan de achtertuinen aansluiten op 't Ruige Velt hebben bij de gemeente aan gedrongen op een duidelijke af scheiding. Die komt er in de vorm van een waterpartij en groenstrook Door het groen komt een wandel pad te liggen, dat aansluit op het wandelpad door park Princenhof. GELUIDSWAL Aan de noord- en oostzijde lopen langs 't Ruige Velt drukke autowe gen De vraag, hoe de woningen in 't Ruige Velt afdoende beschermd moeten worden tegen geluidsover last vanaf deze wegen, is een punt van uitvoerige discussie geweest Eén van de mogelijkheden was om de werkgelegenheid langs de Noorderrandweg in een smalle strook te situeren Een tweede mogelijkheid zou zijn om de wonin gen zo ver weg van Randweg en Middenweg te bouwen, dat het geluid binnen aanvaardbare nor- moet doorlopen, maar tijd zal ver gen. GROEN Al geruime tijd geleden is 't Ruige Velt aangewezen als de lokatie voor woningbouw na de Tweede Fase. De eerste proefverkaveling dateert van begin 1983. Er is daar bij uitgegaan van ongeveer 670 woningen en twee hectare werkge legenheid. Met 60 vierkante meter groen en 85 meter verharding per woning bleek een dergelijke invul ling van het gebied financieel haal baar. Bij de verdere uitwerking van de verkaveling is nu gekozen voor een gesloten blokstructuur Het merendeel van de laagbouwwonin- gen wordt in gesloten, hoefijzervor mige blokken gedacht. Binnen de woonblokken zijn ruimtes gedacht, waar kleinere kinderen kunnen spelen De afdeling Stadsuitleg is bij de invulling van 't Ruige Velt namelijk niet langer uitgegaan van structuren, zoals die bijvoorbeeld te vinden zijn in de wijken als Akkerhoeve/Noordwijck en die zich goed lenen voor de bestemming als woonerf, 't Ruige Belt krijgt een veel duidelijker structuur, die niet geschikt is om er woonerven te creéeren. Midden door het gebied loopt in oost west-richting een brede groe ne strook van gemiddeld 80 meter breedte Dat moet openbaar groen met een parkachtig karakter wor den. Verder heeft 't Ruige Velt niet erg veel openbaar groen, waar tegenover staat dat bij de meeste huizen grote tuinen zijn gedacht In de brede groenstrook zijn zes woongebouwen geprojec teerd, die vier of vijf bouwlagen hoog zouden moeten worden. gebied 't Ruige Velt ligt aan loordkant van Leusden- m. Het wordt omsloten door weg, Randweg, Middenweg enlaan Het is de bedoeling, w gebied aan snee komt na de iiïng van de woningbouw in iede Fase. Als alles volgens erloopt, worden de laatste in Claeverenblad/Wil- rg medio volgend jaar op- rd Daarmee is nog niet ge- dat dan ook onmiddellijk de lbouw in 't Ruige Velt van start zal gaan Zoals bekend heeft Leusden tot en met de voltooiing van de Tweede Fase een regionale opvangfunktie Daarna mag Leus den alleen nog voor de eigen be hoefte bouwen En die behoefte zal eerst moeten worden aangetoond voordat er woningbouw gepleegd mag worden. Volgens J. Roggen- kamp, adjunct-direkteur gemeen tewerken van de gemeente Leus den, zal over die eigen behoefte over anderhalf a twee maanden meer te zeggen zijn Volgens Rog genkamp, die jongstleden maan dagavond in de vergadering van de werkgroep Ruimtelijke Ordening van het inspraakorgaan CML een toelichting op de plannen met 't Ruige Velt gaf, is het in ieder geval technisch mogelijk om de woning bouw in 't Ruige Velt aan te laten sluiten op die in Claeverenblad/ Wildenburg. Maar dan moet wel deze herfst de schop de grond in. Het ziet er echter wel naar uit, dat de procedure (inclusief de verwer ving van gronden), die het plan nog Worden de woongebieden in vier lagen uitgevoerd, dan zal 't Ruige Velt straks 670 woningen tellen. Komt er nog één laag op, dan komt het aantal woningen in 't Ruige Velt op 700. De dienst Gemeentewerken heeft meerde re redenen om voor vijf bouwla gen te pleiten. Er is allereerst de verhoging van het aantal wonin gen, hetgeen financiëel natuur lijk ook voordeliger is. Maar ook uit architectonisch oogpunt wordt van ambtelijke zijde de voorkeur gegeven aan woonge bouwen met vijf bouwlagen. Ze zouden binnen de wijk een dui delijk herkenningspunt kunnen vormen. Roggenkamp wees er maandagavond op, dat de zes woongebouwen een plaats zul len krijgen in een brede groen strook, waardoor het visuele ef fect heel anders dan bij bijvoor beeld de twee woongebouwen in De Wetering, die vlak naast de omliggende laagbouwwoningen staan. KANTOREN De werkgelegenheid, die in het plan een plaats moet krijgen, is gedacht aan de noord-west zijde van het plan, tegen de hoek van Zwarteweg en Randweg aan. Ge deeltelijk gaat het in dit gebiedje om een kombinatie van wonen en werkgelegenheid, waarbij gedacht moet worden aan de woningen met bedrijfsruimte, zoals men die ook wel in de Eikenlaan vindt Daar naast is er ruimte voor ,,pure" werkgelegenheid kantoren en der gelijke. vergelijkbaar met het park Princenhof In het plangebied ligt momenteel - De boerderij van Van Daatselaar, die gehandhaafd blijft. Er zou 2500 vierkante meter grond omheen kunnen eep boerderij, die eigendom is van blijven liggen e Velt, zoals het er nu bij ligt, gezien vanaf de Randweg w< \J I

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5