„Schade aan de loc kun je met penseeltje bijwerken, auto en inzittenden zijn total loss" i/ijf maanden geleden zwaar ewond, nu al denkend aan rentree Frank Willers is machinist op het Ponlijntje eusdenaar Paul van Seumeren talent bij Vitesse Artsen: Medisch wonder" interview DONDERDAG 2 FEBRUARI 1984 lOlBSllBf door Jan Dronkers en Gemma Boormans Van Amersfoort naar Leusden loopt een vier kilometer nge enkelbanige spoorlijn. Frank Willers is één van de ruim 0 rangeermachinisten bij de NS-Amersfoort die regelmatig p dit stuk in de loc zit. Hij noemt deze lijn de „alternatieve agader in Amersfoort", omdat mensen die hun hond itlaten, de jeugd én fietsers er bij grote getalen gebruik van ïaken. Deze alternatieve slagader wordt door Leusdenaren en mersfoorters het Pon-lijntje genoemd. Pon is de importeur an Volkswagen die in Leusden is gevestigd en per dag emiddeld zo'n 150 auto's op verzoek van station Amersfoort aar Leusden laat bezorgen. Hij heeft een contract met de NS. Het goederenvervoer van de spoorwegen is zeer gebaat bij it soort ondernemingenaldus Frank Willers. Na wat heen en weer gebel tussen hém, de NS en onze ledewerkers werd door de in- en externe dienst van de poorwegen in Utrecht groen licht gegeven voor een inter- [liew met deze Pon-machinist. LEUSDEN - „De NS heeft in aar reglement staan dat er ét klakkeloos interviews jnnen worden afgenomen n NS-personeel. Natuurlijk ibben ze geen problemen et een interview als dit, aar stel dat er een journalist >mt die een machinist vra- >n stelt over een ongeluk aarbij hij betrokken was. In 1 n geval wil de NS niet dat door die persoon alléén praat wordt. Heel erg lo- sch, elk ander bedrijf zou itzelfde doen." len, het omrijden naar andere spo ren en 's avonds de treinen wegzet ten op parkeersporen achter de schoonmakers." zegt Willers Daarnaast is er het „heuvelen" het verdelen van binnengekomen treinstellen over de sporen om er nieuwe treinen van te maken. Een trein uit Duitsland bijvoorbeeld le vert een aantal goederenwagons, die naar Groningen, Arnhem, Vlis- singen en Den Helder moeten. Deze verschillende wagons moe ien geheuveld worden „Dit soort activiteiten gaan dag en nacht door. In heel Nederland op elk groot station vind je rangeermachi nisten Ze volgen hun opleiding bij de NS. die opleidt naar behoefte Alhankeli|k van hel personeelsaan- bod worden mensen aangetrok ken Je bent in het meest gunstige geval, wanneer er een snelle door stroming plaatsvindt,'met drie tot vier jaar rangeermachinist Wan neer er een overschot aan perso neel is dan kun |e wachten tot ongeveer negen jaar voordat je machinist wordt," aldus Willers Pon-lijntje Het Pon-lijntje is uitsluitend bestemd voor goederenvervoer vanuit Amersfoort. Momenteel maken slechts twee instellingen gebruik van deze lijn: de impor teur van Volkswagen én de VAM. Voor laatstgenoemde loopt het contract af. Vroeger is er op deze lijn wat goederenvervoer ge weest naar Woudenberg. Dat vindt heel incidenteel nog plaats, maar zal ook snel afgelo pen zijn. De Pon-lijn, eens een internationale 3-sporige verbin ding tussen Amersfoort- Kesteren en Duitsland, is dus bijna een privé-lijn voor de Volkswagen-importeur gewor den. „Op afroep van Pon leveren wij meestal twee maal per dag een lading auto's. De hoeveelheid va rieert, maar naar schatting zijn het zo n 150 auto's per dag. De spoor lijn loopt tot aan de bedrijfshal waar de zaak wordt opgeslagen en ge distribueerd. De auto's komen per trein uit Duitsland en worden in Amersfoort afgeleverd. Het is ge bruikelijk dat we met een trein 's ochtends vroeg de kant van Leus den opgaan en met de andere trein later in de middag. Soms staan in Amersfoort een of twee sporen vol met autowagens. Voor een ran geermachinist in Amersfoort is de Pon-lijn een van de prettige klusjes, vooral vanwege de afstand. Boven dien is het landschappelijk gezien een heel mooie route. Je komt door bos en landerijen, het is erg rustiek Jammer genoeg heb je een be paald dienstrooster waar de lijn niet elke dag op staat ingevuld „Minder prettige dingen van het werk," vervolgt Willers, „zijn de afstanden die je moet lopen wan neer je een treinstel hebt geran geerd of dingen die je zó vaak doet dat ze een sleur worden. Daar naast is regenachtig weer of sneeuw heel vervelend. Met zware sneeuwval bijvoorbeeld kan de Pon-lijn niet gebruikt worden Zoiets is voor het reizigersvervoer nóg vervelender. Treindeuren ope nen en sluiten veel slechter, koppe lingen werken niet zo goed meer, de stuifsneeuw belemmert je het zicht en de wissels willen door die sneeuw wel eens weigeren te werken Dat zijn heel vervelende dingen voor de spoorwegen, want mensen beginnen te klagen en gaan voortaan per auto Vooral de maandagochtend met zulk weer is een ramp. Zondagnacht is er na melijk zó weinig gereden dat wis sels vaak problemen opleveren. Het treinnet in Nederland is eigen lijk één groot tramnet, alles sluit zó nauwkeurig op elkaar aan dat als er iets misgaat dat in het hele land merkbaar is." Fietspad Het Pon-lijntje is bestemd voor goederenvervoer. Maar omwo nenden maken er ook gebruik van door er hun hond uit te laten of lopend of fietsend „omwegen te vermijden". „Het is de alterna tieve slagader van Amersfoort naar Leusden", beweert Willers. Er liggen plannen om een offi cieel fietspad langs de spoorlijn te leggen, het Rijk wil dit echter niet bekostigen. Er wordt ge zocht naar een ander potje om een gedeeltelijke vergoeding te kunnen krijgen. Dat er een offi cieel fietspad kan worden aange legd, zou het misbruik van de lijn Rangeermachinist Frank Willers heeft een voorliefde voor treinen; niet alleen voor grote maar ook voor kleine. tegengaan. Of daarmee alle an dere gevaren op de Pon-lijn zou den worden opgelost is de vraag. Uiteraard is er wel eens een ongeluk gebeurd op deze route en lopen er mensen over het spoor, maar misbruik is hier niet groter dan waar dan ook in het land op de spoorlijnen. Misschien lopen er wel meer mensen over, omdat er maar enkele keren per dag een trein overheen komt. Zelf wil ik in het weekend ook wel eens met de honden over het lijntje lopen. Het is een aantrekkelijke plaats Veel ge vaarlijker zijn de zeven overwegen op dit traject. Vooral de overgang bij de Lockhorsterweg is heel ge vaarlijk Auto's komen daar recht streeks van de snelweg en schie ten soms vlak aan je loc voorbij Ook al zijn ze alle zeven beveiligd - iets wat veel mensen niet weten - automobilisten denken bij rood licht toch vaak dat het nog wel even kan Ze hebben niet eens het geduld om anderhalve minuut te wachten, maar bezorgen mij liever de schrik Ik heb gelukkig nog nooit een ongeluk meegemaakt Helaas is dat een aantal collega's wel over komen. Tja, en de afloop is voor spelbaar De schade aan de loc kun je met een penseeltje bijwer ken. maar auto en automobilist zijn total-loss En waar is het voor nodig?" Gek „Öe loc heeft een gewicht van 'n paar ton, als dat ding met een snelheid van veertig kilometer per uur aan komt denderen dan kun je niet plotsklaps stoppen voor een auto die nog even snel voorbij schiet Dat kost je méters. Ik heb wel eens meegemaakt dat ik uitein delijk stilstond en de auto a! tiental len meters verder was. Automa tisch grijp je naar de rem en de claxon, maar wat heeft het voor zin? Je kunt enkele meters voor de spoorwegovergang toch niets meer beginnen In het begin schrok ik me telkens lam. nu denk ik alleen nog maar „Daar heb je weer zo'n gek. Ik heb zelf ook wel eens de neiging om bij een spoorwegover gang door te rijden wanneer het licht op rood staat en het me te lang duurt. Het is overigens niet alleen op de Pon-lijn, maar overal in Nederland dat mensen zomaar door het rood een overweg passe ren." Willers besluit met de over peinzing: „Wanneer ik ondanks de snelheid van zo'n auto het nummerbord kan lezen, natuur lijk, dan geef ik dat door aan de spoorwegrecherche. Dat zou el ke machinist doen. Ik hoop dat ze zo iemand z'n rijbewijs afne men. Het is gek, maar deze spoorlijn dient alleen maar voor het wegverkeer zélf: de afleve ring van nieuwe auto's en juist het wegverkeer is het die dit soort gevaarlijke situaties ver oorzaakt." De huiskamer van Frank Willers bezaaid met treinbordjes, NS- ikkaten en oude lampen. In een ek is een verhoging gemaakt van ies vierkante meter, waarop een inentraject is aangebracht. Wil- s: „Dit is een van de vele hobby's n me; treinen sparen. Het is een llectie van jóren. Die zes vierkan- meter is al bijna te klein Je ziet, n de muur heb ik ook allemaal inkjes aangebracht waar de trei- op staan Ik zou wel zestig irkante meter kunnen gebrui- ijn hobby was er lang, voordat ers bij de NS ging werken. Tot besluit kwam hij een aantal n geleden „Eigenlijk ben ik er aar ingerold. Ik zag een soort entrein van meneer spoorwe- staan in Amersfoort. Daar liep aar binnen, omdat de kantoor- die ik had. me allang niet r beviel. Van het een kwam het er. Er werd mij gevraagd of ik resse had in deze baan. een e later was ik al rangeermachi- Frank Willers, machinist op het Pon-lijntje. „Heuvelen" Rangeermachinist is de eerste tree op de carrièreladder van een machinist. De eerstejaren mag een rangeermachinist geen personen vervoer doen, maar moet hij „droog' oefenen door op het em placement goederenwagons te rangeren. Een trein uit Den Haag bijvoorbeeld die naar Groningen gaat, laat één treinstel in Amers foort achter, omdat de goederen erin voor deze plaats bestemd zijn. De rangeermachinist koppelt het treinstel af en rijdt het weg. „Het goederengedeelte in Amersfoort is vrij groot, dit komt door de centrale ligging. Vandaar dat er rond de twintig rangeermachinisten zijn, die zich allemaal bezig houden met het aan- en afkoppelen van treinstel- lugustus van het vorig jaar floot de gemeente jsden om bij wijze van lerimentde keerslichten op de niet Jkke uren te laten Wpperen. Aan het eind van Ie maand reed de 20-jarige aul van Seumeren, een itisdense voetballer die bij H Arnhemse Vitesse speelt, fcr de kruising van Groene pm en Noorderinslag op M moment dat de toplichten knipperden. Zijn jto werd over het hoofd Bien door een pr Henk-Jan West- id LEUSDEN - De wil om wr te kunnen voetballen I op het oude niveau te il te keren hebben waar- fhijnlijk het herstel van I talentvolle Paul van jumeren in een stroom- pnelling gebracht. De "en doktoren staan ver bid en noemen het een Misch wonder. Paul van pmeren zelf vindt het vrachtwagencombinatie en een ernstig ongeluk was het gevolg. Paul van Seumeren. die samen met zijn ouders in De Hamershof woont, raakte levensgevaarlijk gewond en lag lange tijd in coma. Ruim vijf maanden later ziet de jongeLeusdenaarer weer patent uit. Hij is zelfs weer voorzichtig aan de voetbaltraining begonnen. Een medisch wonder, zeggen de artsen. Onze sportmedewerker Henk-Jan Westland zocht Paul van Seumeren op. minder wonderbaarlijk of schoon hij er terdege van bewust is, dat het feit dat hij weer op beide benen staat en zonder hulpmid delen kan lopen, voor zijn omgeving een bijzonder heid is. „Ik wil maar één ding en dat is voetballen bij een betaalde club," stelt de Leusdenaar nuch ter maar strijdvaardig. Toch leek op 29 augustus van het vorig jaar een abrupt einde te komen aan de voetbalcarrière van Paul van Seumeren toen zijn per sonenauto werd verpletterd door de vrachtwagencombinatie op de Paul van Seumeren kruising van de Groene Zoom en Noorderinslag. Levensgevaarlijk gewond werd de in coma geraakte voetballer naar ziekenhuis de Lich tenberg vervoerd in Amersfoort, vanwaar hij die zelfde dag nog naar het Academisch ziekenhuis in Utrecht werd overgebracht De art sen constateerden dat enkele rib ben, sleutelbeen, schouderblad en jukbeen waren gebroken. Maar dat was nog niet het ergste Een sche- delbasistraktuur, een inwendige bloeding en een dichtgeklapte long gaven meer reden tot ongerust heid De doktoren schudden hun hoofden en waren weinig optimis tisch Ze zagen Paul de rest van zijn leven in een rolstoel slijten. Nu. vijf maanden na het ongeluk, ziet de toekomst voor de jonge Leusde naar er gelukkig heel anders uit. Hij denkt aan, en droomt wellicht van, een rentree in het tweede elftal van de eerste-divisieclub Vitesse uit Arnhem De vastberadenheid om dit doel te bereiken is bij hem aanwezig De vraag is alleen of zijn lichaam het aankan Heel voorzich tig begon Paul van Seumeren vori ge week onder leiding van hulptrai ner Jan van Eyck aan een lichte training. FC Utrecht „Ik ben in Utrecht geboren en getogen." vertelt de voetballer als hij net is thuisgekomen van zijn revalidatietherapie „Als 7-jarige ben ik bij voetbalvereniging Utrecht begonnen. Ik speelde met Robbie de Wit, Willy Carbo en andere jongens die nu een beetje naam hebben in het Nederlandse voet bal De amateurclub Utrecht was voor de betaalde vereniging uit de Domstad een uitstekende kweek vijver. In 1981 werd Paul derhalve door trainer Han Berger, die nu FC Groningen onder zijn hoede heeft, naar de FC Utrecht gehaald „Ik vond dat natuurlijk prachtig, want mijn doel om het in het betaalde voetbal te komen, had ik daarmee bereikt. Maar na een jaar voetbal len in het C-team kon ik helaas mijn biezen pakken, leder jaar haalde Han Berger weer talentvolle jon gens binnen, maar een hele hoop werd na een jaar weer afgedankt Inmiddels was Paul met zijn ouders in Leusden gaan wonen en besloot hij zich aan te melden bij het toen nog bestaande SC Amersfoort. „Ik wilde per sé bij een betaalde club voetballen." zegt hij. „Op Birkho- ven speelde ik een oefenwedstrijd en ze zagen wel wat in me. want ik mocht blijven Maar ja. niet veel later begon het gerommel bij SC Amersfoort en ging de club failliet. In januari 1983 zat Paul dus weer zonder club Wederom zat hij niet bij de pakken neer en besloot zich aan te melden bij Vitesse Daar kon hij aan de bak komen, maar moest zelf de reiskosten betalen. De Leusdenaar speelde zich in de kijker en deed dat zo goed dat Vitesse-trainer Leen Looyen Paul aan het begin van dit seizoen liet opdraven in het eerste elftal „Ik speelde in de laatste oefenwed strijd. voordat de competitie begon, een prima wedstrijd. Ik bereidde een doelpunt voor en scoorde een maal," aldus Paul. Voor zijn trainer Looyen het sein om hem definitief bij de semi-profs van de A-selectie te halen. Vermoedelijk had de nu aan zijn come-back werkende voetballer in het eerste competitie duel tegen NEC een plaats in de basis gehad, maar helaas kwam het niet zover voor Paul. Uitgere kend op de dag dat hij zich op de training van de hoofdmacht moest melden, vond het bijna fatale onge luk in Leusden plaats. Dubbel gezien „Ik heb vier weken in het Aca- demisch ziekenhuis in coma ge legen. Een keer ben ik half bijge komen, maar toen ik vaag men sen herkende en zag dat het er wel vijftien waren, ben ik weer ingedoezeld. Een week later was ik pas echt bij mijn positieven," herinnert Paul zich. Er zaten toen maar vier mensen bij zijn bed. Later kwam hij tot de ontdekking dat hij een week eerder alles dubbel gezien moest hebben. „Toen ik uit coma was kon ik niet veel meer Schrijven en spreken heb ik weer moeten leren. Het gaat gelukkig steeds beter," zegt de zelfverzekerde Vitesse-speler Na een verblijf van een paar weken in verpleeghuis Birkhoven werd Paul half oktober overgeplaatst naar re validatiecentrum De Hoogstraat in Leersum. Tot aan Kerstmis werd hij dagelijks behandeld. Paul zegt „Nu hoef ik nog maar drie ochten den in de week op de therapie te verschijnen, terwijl ik 's middags met de trein naar Arnhem ga om te trainen bij Vitesse Met stukjes en beetjes ga ik vooruit. Voluit sprinten kan ik nog niet, maar de balbehan deling heb ik nog niet verleerd. Binnenkort hoop ik weer auto te mogen rijden, zodat ik met de wagen naar Arnhem kan Mijn ou ders moeten me nu steeds naar het station brengen en dat is toch wel een hele opgave Op de vraag hoe groot hij de kans acht om zijn felbe geerde plaats in het topvoet bal te veroveren antwoordt hij: „Als blijkt dat ik mijn oude niveau niet meer kan halen, dan stop ik met voetballen. Ik heb geen zin om bij een ama teurclub aan de slag te gaan." De bezetenheid waar mee Paul van Seumeren over voetbal praat en de manier waarop hij zijn sport weer voorzichtig bedrijft, lijkt niets een rentree in het betaalde voetbal in de weg te staan. De wonderen zijn de wereld niet uit en dat heeft Paul aan den lijve kunnen ervaren.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 7