Iranjevereniging heeft draaiboek loor feestweek reeds geheel rond Leusden heeft eigen afdeling Rode Kruis Boerenkielenbal van Gouden Klomp I Vereniging heeft zorgen over de financiën in nabije toekomst Kinderclubs bij Blijhof Tijdelijke afsluiting H'veldseweg INNIE ST. CLAIR EN SASKIA SERGE OP FEESTAVOND Hermelijn r DINSDAG 7 FEBRUARI 1984 plaatselijk nieuws bn één onzer medewerkers) USDEN - De Oranjever- ging Leusden organiseert i periode van 27 april tot net 5 mei tal van aktivitei- I voor de bevolking van Isden-Centrum en Leus- l-Zuid. Het draaiboek is, (enkele details na, al hela- pl kompleet. In grote lij- ziet het programma er zo uit als vorig jaar. En- aktiviteiten die in 1983 zo in de belangstelling hden worden in 1984 wat Ktrekkelijker gemaakt. Zo bijvoorbeeld de traditio- .Oranjeavond" dit jaar beluisterd worden door Iele topartiesten. Het programma voor de feest week rond Koninginnedag en be vrijdingsdag werd bekend ge maakt tijdens de jaarvergadering van de Leusdense Oranjever eniging. De Oranjevereniging be gint met haar programma op de verjaardag van prins Willem Alexander op 27 april. In het cen trum van Leusden wordt dan een lampionoptocht gehouden Een dag later wordt in Leusden-Zuid een lampionoptocht voor de jeugd georganiseerd. Op dezelfde dag, 28 april, wordt er in de bossen van De Treek weer een „gezins-wandel-puzzel- tocht" uitgezet. Vorig jaar mocht deze tocht zich in een grote belan- stelling verheugen. Ondanks het slechte weer deden ruim 150 Leusdenaren mee. Op maandag 30 april, Koningin nedag dus, is de Oranjever eniging van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in touw. Zowel in Leusden-Zuid als Leusden-Cen trum wordt de bevolking al om ze ven uur wakker gemaakt door de jeugd. ,,Een aktiviteit waar Leus den kennelijk aan gaat wennen We hebben vorig jaar voor het eerst geen enkele klacht gehad", aldus Oranjeverenigingvoorzitter Gradus van de Hengel. Na een optocht vindt voor het gemeente huis van Leusden de traditionele aubade plaats. De middag is vrij wel geheel voor de jeugd bestemd. In Leusden-Zuid heeft de jongerenvereniging Juid een heel programma gemaakt. Het programma in Zuid bestaat uit kin derspelen, een poppentheater, een stratenspel en disco. De Leusdense Oranjevereniging is erg blij met de plezierige samen werking die men met Juid heeft Het is voor het bestuur van de Oranjevereniging namelijk een ondoenlijke zaak om op twee plaatsen tegelijk iets te organise- Ook in Leusden-Centrum worden er op het feestterrein nabij De Ha mershof volks- en kinderspelen georganiseerd Het aktiviteiten- centrum De Korf is ook de gehele dag gehuurd door de Oranjever eniging. In de feestzaal zullen (Nederlandstalige) films worden gedraaid voor de jeugd In de sportzaal van De Korf ko men de allerjongsten aan bod De speel- en rekreatievereniging Blij- hof werkt voor deze aktiviteit sa men met de Oranjevereniging. Eén van de hoogtepunten voor het publiek zal ongetwijfeld weer het „touwtrekken" zijn op Konin ginnedag. Buurten, straten, ver enigingen, bedrijven of andere groepen kunnen aan deze sport gebeurtenis meedoen. De Reveille tijdens Koninginnedag vorig jaar. Bevrijdingsdag Oranjeavond Het Oranjebal mocht zich tot nog toe niet in een grote belangstel ling verheugen „Eerst dachten we dat het de koude feesttent met zijn harde banken was, die het pu bliek thuishield. Toen we naar De Korf gingen werd de belangstel ling echter niet groter. Daarom pakken we het dit jaar heel anders aan. Misschien dat een nieuwe aanpak meer publiek naar de Oranjeavond lokt," aldus de Oranjevoorzitter tijdens de pre sentatie van het feestprogramma. Naast het optreden van een dansorkest zullen dit jaar ook en kele artiesten optreden Als pu bliekstrekkers heeft de Oranjever eniging Bonnie St.-Claire en het duo Saskia en Serge gecontrac teerd Ook in de dagen tussen Koningin nedag en Bevrijdingsdag heeft de Oranjevereniging enkele aktivitei- ten op het programma Wel moet opgemerkt worden dat de pre- ciese datum van de aktiviteiten nog niet bekend is. Vast staat wel dat er in de betreffende periode een toneelavond en een kaart avond komen. Ook wordt er in de zelfde week een gezellige morgen voor de wat oudere Leusdenaren belegd. In Leusden-Zuid kunnen de kinderen op woensdagmiddag 2 mei zich bezighouden met „straattekenen". oofdredakteur: amix Kreyns edaktie: ertien Engelkens aspar van Loo edaktie en administratie: intoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op trkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot .00 uur. Telefoon: 033-941495. lafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. erschijnt elke dinsdag en donderdag. levering kopij en advertenties: )or het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, >or het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur. bonnementsgeld: 62,60 per jaar; 31,80 per halfjaar; 16,15 per kwartaal. lachten bezorging: i abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan intakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag ssen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691Bij geen gehoor kunt u ntakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- •141, toestel 44. abestellen foto'S: De meeste In de Leusder krant gepubliceerde foto's kunt u ■bestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij oorultbetallng op giro: 871441 tn.v. BDU bv te Barneveld, met uidelljke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, •glna waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per xemplaar (formaat 13x18 cm) en f 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 25cmL kunt ook contant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, •usden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- ™*ngt u de gewenste foto('s) thuis. E LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- tintenkombinatle te Barneveld. Het voorlopige Bestuur van het Rode Kruis, afdeling Leusden LEUSDEN - Sinds donderdag beschikt Leusden over een ei gen afdeling van het Neder landse Rode Kruis. In de Korf- zaal waren leden van het Rode Kruis en leden van bestaande instanties uit Leusden die bezig zijn op het gebied van de ge zondheidszorg, samengekomen om getuige te zijn van de oprichting van de 35e afdeling van de Kring Utrecht. Burge meester Rademaker, lid van het voorlopige bestuur sprak in zijn openingswoord over de doel stelling van de afdeling: "In oorlog en vrede de mensheid te dienen door hulp te verlenen aan zieken en hulpbehoeven den overal ter wereld waarbij politieke of godsdienstige over tuiging geen rol speelt." Om als afdeling Leusden goed te func tioneren acht hij het heel be langrijk dat er met de bevriende mogendheden een goede ver standhouding is en dat er sa menwerking en samenspel is in hun beider werk. De afdeling Leusden telt 700 le den Tot nu toe waren deze aan gesloten bij de afdeling Amers foort. Meestal komen er nieuwe afdelingen door ruzies of on enigheid op een bepaald gebied, maar binnen de afdeling Amers foort werd al een hele tijd met de gedachte gespeeld dat Leusden een eigen afdeling moest hebben De heer G. Keyser, voorzitter van de Amersfoortse afdeling, zei dan ook "Naar mijn mening functio neert het minder optimaal wan neer een gemeente geen eigen afdeling heeft wanneer het leden aantal groot genoeg is. Veel za ken zullen zich nu in Leusden zelf af gaan spelen maar ook moeten er dingen gemeenschappelijk ge regeld kunnen worden, zoals een colonne die goed geoutilleerd moet zijn." Wat betreft de financiële middelen noemde de heer Keyser de contributies en de mei-collecte. "Voordat je het in de gaten hebt zit je overal middenin wat activiteiten betreft." Volgens de statuten moet op de eerste ver gadering een bepaald percentage van de leden aanwezig zijn om tot de oprichting van een eigen afde ling te komen. Er waren donder dagavond geen 260 leden aanwe zig waarop de vergadering werd gesloten en terstond door burge meester Rademaker weer ge opend waarbij het aantal aanwe zige leden wel de beslissing mocht nemen. De heer P. Scholten, commissaris van de Kring Utrecht, was blij dat de Rode Kruisvlag hier gaat wap peren. Hij legde er de nadruk op dat alles wat hier gebeurde rond de oprichting onder de hoede van Amersfoort was. "Het gebeurt niet altijd dat er sprake is van een gezamenlijke harmonie en het ge tuigt van wijsheid en volwassen heid Het is voor een afdeling toch altijd een grote aderlating en ik hoop dat Amersfoort weer gauw op oude sterkte en ledental zal zijn" aldus de heer Scholten die er alle respect voor had dat Amersfoort het kind groot genoeg vond om op eigen benen te staan De kringcommissaris zei verder: "wanneer je eenmaal door het Rode Kruis aangestoken wordt is het een vuurtje dat nooit meer uit gaat". Wat het werk van het Rode Kruis betreft merkte hij op: "Hier zijn gelukkig geen rampen en andere narigheden maar je kunt geïnspi reerd worden door eens iemand naar de boot te brengen en die blije gezichten te zien Mevrouw Beelaerts van Blokland-Kalff, kringsecretaresse van het Rode Kruis, noemde een paar activitei ten om mee te beginnen. Hierbij sprak ze onder meer over het Jeugd Rode Kruis. "Het is heel goed dat de jeugd geleerd wordt wat het is om anderen te helpen. In Leusden kan ook aandacht besteed worden aan vakantiepro jecten, maar voor alle activiteiten is geld nodig en fondswerving is verschrikkelijk belangrijk Wat het Rode Kruis doet op internatio naal en nationaal gebied werd de aanwezigen op de inrichtings avond getoond door middel van het Rode Kruisjournaal waarin het uiterst veelzijdige werk van hei Rode Kruis werd toegelicht. Recessie De Bevrijdingsdag valt dit jaar op een zaterdag, voor de Oran jevereniging aanleiding om op deze dag een groot aantal zaken te organiseren. In Leusden-Zuid wordt evenals vorig jaar een zo genaamde vossenjacht gehou den. In Leusden-Centrum staan er fietscrosswedstrijden op het programma. In De Korf kunnen de jongeren zich amuseren met een disco, verzorgd door disco theek „D.O.M." Ongetwijfeld zal op 5 mei de „zeskamp" weer veel publiek naar het feestterrein trekken. De Oranje vereniging zal ook dit jaar weer de organisatie geheel in eigen hand nemen. Vorig jaar is het zelf organiseren best bevallen, voor die tijd legde men namelijk heel wat geld op tafel voor men sen die van het organiseren van zeskampen een aardige bijver dienste hadden. Ook dit jaar zal het aantal ploegen dat mee kan doen weer beperkt moeten blij ven. Het motto is dan ook van kracht: „Wie het eerst komt, het eerst maalt". Vanaf nu kunnen belangstellen den zich aanmelden bij Joop Boersen (tel. 942738) De organi satoren hebben een klein pro bleempje. Voor een spelletje heefi men een aantal onderstellen van kinderwagens nodig. Wie een der gelijk onderstel heeft staan wordt verzocht even kontakt op te ne men met Joop Boersen Niet weg te denken in de periode rond Koninginnedag en Bevrij dingsdag is de kermis. In 1984 zal de kermis van start gaan op 5 mei Een week later breekt men de boel weer op Op verzoek van de landelijke federatie van Oranje verenigingen zal de plaatselijke Oranjevereniging ook aandacht besteden aan het feit dat Willem van Oranje vierhonderd jaar gele den werd vermoord. Op zaterdag 26 mei zal er in de Leusdense Sint-Jozefkerk een herdenkings bijeenkomst worden gehouden met zang en muziek Financieel gezien heeft de Oranjevereniging geen slecht jaar achter de rug. Men heeft het jaar met een klein batig saldo kunnen afsluiten. Toch ziet de toekomst er niet zo roos kleurig uit voor de vereniging. Het bestuur wijt een en ander aan de economische recessie. Het aantal leden is vorig jaar te ruggelopen tot 430, dit ondanks het feit dat de jaarcontributie nog steeds onveranderd een tientje blijft. Het bezoek aan een aantal evenementen is het afge lopen jaar ook teruggelopen. „Als deze tendens zich voortzet zou het financieel plaatje er vol gend jaar wel eens anders uit kunnen zien", zo waarschuwde de penningmeester. Voorzitter Gradus van de Hengel toonde zich niet zo pessimistisch. „Ook dit jaar hebben we weer een aantrekkelijk programma. Alle 24.000 Leusdenaren kun nen we toch niet tegelijk bij onze aktiviteiten hebben. Het zou echter wel leuk zijn als er dit jaar een paar meer dan vorig jaar naar onze aktiviteiten ko- men", aldus de voorzitter in zijn j slotwoord. LEUSDEN - Het carnavalsge- weld gaat zo langzamerhand losbarsten. De eerste carna valsnummers zijn al de topveer- tig binnengeslopen. Het feest der zotten, ditmaal in het eerste weekend van maart, krijgt ko mende zaterdag in Leusden het eerste voorproefje. Zaterdag avond, aanvang half negen, houdt "De Gouden Klomp" dan het traditionele boerenkielenbal in de grote feestzaal van De Korf. Het kan er gezellig aan toe gaan. De carnavalsvereniging De Kur- ketrekkers uit Dodewaard zal als gastvereniging aanwezig zijn Ook de Ridders van de Slof, een nieuwe carnavalsvereniging uit Ede, is voor deze avond uitgeno digd. De Gouden Klomp heeft voor een goed stukje muziek ge zorgd. Naast de bekende boeren- kapel „De Amerbloazers" komt Paul Paulissen met zijn band naar Leusden. Voor carnavalsvierders uit deze provincie heeft de naam Paulissen een goede klank; deze band zorgt altijd voor een uitste kende sfeer Prins Willem en zijn Raad worden natuurlijk bijgestaan door de dansmariekes, die onder meer hun showdans zullen laten zien, waarom ze een Europese uitnodi ging gekregen hebben De bedoe ling is dat iedereen in boerenkiel naar De Korf komt, waar de poor ten al om acht uur open gaan. De entree bedraagt f 7,50 per per soon; leden hebben gratis toe gang. Het feest gaat tot twee uur door. Voor kinderen van 6 en 7 jaar organiseert Blijhof aan de Ans- friduslaan sinds jaar en dag de knutselclubs. Tijdens deze club, iedere dinsdagmiddag van 4 tot 5.15 uur, worden er met de meisjes en jongens met een voudige technieken leuke din gen gemaakt. Op de donderdagmiddag, zelfde tijd, zijn kinderen vanaf 8 jaar van harte welkom Het betreft hier een handenarbeidskursus, die op 23 februari begint. De kursus omvat 5 keer knopen (macramé) en 5 keer werken met klei. Op allebei de middagen kunnen nog kinde ren geplaatst worden. Voor op gave en inlichtingen, tel. 942015. LEUSDEN - Van vrijdag 10 fe bruari tot en met 17 februari zal de Hamersveldseweg gedeelte lijk zijn afgesloten voor alle ver keer. Het betreft het gedeelte vanaf de kruising met de Burg. Van der Postlaan tot aan de inrit van het parkeerterrein naast de Koningshof. Ter plaatse zullen werkzaamhe den door de NV PUEM worden uitgevoerd. Een omleidings route zal door middel van bor den worden aangegeven. De hermelijn geniet de twijfelachtige eer om na zijn dood koninklijk on- derscheiden te worden. Wat is vorstelijker en in drukwekkender dan zo n witte bondmantel met zwarte stippen om ko ninklijke schouders. Maar als je de zwarte stippen in de mantel telt, dan kan je nagaan hoe veel hermelijnen het le ven hebben gelaten, want elke stip is de zwarte staartpunt van zo'n diertje. Buiten de paartijd en het grootbrengen van de jon gen, leert de hermelijn solitair, dat wil zeggen op zijn eentje in een ei gen gebied, wat een op pervlakte van dertig tot veertig hectaren kan hebben. Dat hangt af van het aantal prooidieren. Hij volgt z'n vaste paad jes, de zogenaamde wis sels en heeft een vaste woonplaats en een aan tal schuilplaatsen. Het gebied wordt afgeba kend door 'geurvlagget- jes" uit klieren die zich bij de staart bevinden. niet bepaald een •TekkeFHuchtje, maar wel doeltreffend om soortge noten op een afstand te houden. Indringers wor den op leven en dood be vochten. Het is niet zo moeilijk een hermelijn te observeren. Door hun aangeboren nieuwsgierigheid lopen ze niet dadelijk weg. Ze willen zich eerst overtui gen of er wel gevaar dreigt en maken, zittend op hun achterpoten, een "kegel". Je ziet dan een fel en pienter kopje bo ven de begroeiing uitste ken. Als je dan rustig blijft staan, gaat hij onge stoord zijn gang, snel en geluidloos. Elk holletje, gaatje en spleetje wordt onderzocht. Midden on der zijn driftig gezoek, zijn springen en hollen, blijft hij plotseling dood stil staan, een voorpootje omhoog. Even goed luis teren of er geen gevaar is. Zo niet, dan gaat het zoeken en snuffelen weer door. Ontdekt hij een muis of een rat, dan is die bijna zeker buit. Met een snelle nekbeet wordt de prooi gedood en naar een vaste be waarplaats gebracht. waarna het zoeken weer doorgaat. Een eventuele tweede en derde prooi ondergaat hetzelfde lot. Is er dan niet dadelijk weer wat te vinden, dan gaat hij naar de bewaar plaats om uitgebreid en op z'n gemak te eten. Behalve knaagdieren als muis, rat, haas en konijn, jagen hermelijnen ook op insecten en mollen. Ko men er In zijn woonge bied ook fazanten, patrij zen, kievitten en grutto's voor, dan kan het voor komen dat hij er wel eens een te pakken krijgt en ook zo nu en dan een ei tje van deze grondbroe ders, versmaadt hij niet. Is zijn gebied arm aan dit alles, dan wil hij ook wel genoegen nemen met kikkers, hagedissen en slangen. Ook weet hij wel eens een vis te ver schalken, want zwem men kan hij als de beste. Is een kippen- of konij nenhok niet goed afge sloten, dan gaat hij zijn boekje wel eens te bui ten. Maar om hem daarom bij schadelijke gedierte in te delen, gaat beslist te ver. Het nut dat hij heeft bij het binnen de perken houden van mui zen en rattenbestand weegt zeker op tegen de enkele keer dat hij, naar onze mening, schadelijk is. G. van L. VAN L He.RME.s.y'rf

Leusder Krant | 1984 | | pagina 3