„Ik voelde me altijd een soort gastheer" in opstapje voor vrouwen om weer ;tief in de maatschappij te worden ien ochtend VOS-kursus in De Til Marktmeester H. Suvaal neemt afscheid EUSDEN, Winkeldiefstal in Hamershof or Marnix Kreyns Condoomautomaat opengebroken DINSDAG 7 FEBRUARI 1984 interview ■gen (woensdag) wordt in gemeentehuis een cheidsreceptie gehouden acftrH. Suvaal. Achttien jaar 9#>tenaar in dienst van de neente Leusden, waarvan laatste tien jaar als teiktmeester. taal, bijna vijftig, stopt er- Noodgedwongen, want gezondheidstoestand ar kt verder werken niet toe. id® gesprek bij een te vroeg imen afscheid. "Ja, het me vreselijk aan mijn Vooral die markt. Maar de geschiedenis in als >erste marktmeester van |sden. En dat is toch ig, niet?" l!*Ï5DEN - "Met de markt- T lisen heb ik eigenlijk wei- [problemen gehad. Kijk, ■je daar als ambtenaar rondlopen, dan wordt iks. Ik zeg niet, dat er lei regels overtreden ;en worden, maar je je wel flexibel opstel- Dat heb ik gedaan en krijg je geen vijanden. Ja, de wind, de sneeuw en de gladheid, dét zijn de vijanden van het marktge- beuren." H. Suvaal. geboren in Amersfoort maar opgegroeid in Zeist, was een jaar of dertig toen hij in dienst trad bij de gemeente Leusden. Hij had al baantjes bij een vleeswa- renbedrijf en een centraal verwar- mingsbedrijf achter de rug, toen hij begon op de afdeling 'Financiën'. Suvaal kreeg onder meer de inning van huurpennin gen en de hondenbelasting tot zijn taak Werkzaamheden, die hem vaak buiten de deur van het gemeentehuis brachten. "Ach", zegt Suvaal, "ik ben niet zo'n man die de hele dag achter zijn bureautje kan zitten. Ik zit het liefst langs de weg. Dat heb ik al tijd gehad." Ook toen Suvaal na een aantal ja ren verhuisde naar de afdeling 'Burgerzaken', bleef het buiten werk hem trekken. Met veel ple zier begon hij tien jaar geleden dan ook aan de funktie van markt meester. Een nieuwe taak in de gemeente Leusden, want eerder was er geen markt en dus ook geen marktmeester Het begon allemaal met een aan tal kraampjes op het parkeerter rein bij het bejaardencentrum 't Hamersveld. waar nu een aantal aanleunwoningen worden ge bouwd. Vandaar verhuisde de markt naar het winkelcentrum 'De Biezenkamp'. Toen met de uit breiding van dat winkelcentrum werd aangevangen, werd de markt voor de tweede keer ver plaatst, nu naar het parkeerterrein tussen de Zwarteweg en De Bie zenkamp. "Ik denk", zegt Suvaal, "dat er weinig marktmeesters zijn, die dat allemaal hebben mee gemaakt. Dat is nog een hele klus hoor, om een markt naar een an dere plaats over te brengen. Je moet die plek bekijken, je maakt een tekening en dan moet in de praktijk blijken, dat het allemaal ook goed staat Daarbij kun je fou ten maken, ja. Toen de markt voor de eerste keer werd verplaatst, had ik een pracht van een inde ling gemaakt op papier. Maar toen alles was ingericht, bleek dat de kraampjes met chocola, koek en kip midden in de zon stonden Ja. dat kan natuurlijk niet en toen moest er het een en ander veran derd worden. Je leert daar wel van, hoor. Bij de tweede verplaat sing heb ik tegen iedereen ge zegd, dat de indeling onder voor behoud was. Zodat ik tenminste nog wat zou kunnen schuiven, als er iets niet goed was." LUISTEREN Suvaal begon volkomen onerva ren aan zijn baan als marktmees ter. Leverde dat geen problemen op? Suvaal: "Al doende leert men na tuurlijk. En je kan een heel eind komen als je luistert naar de ou dere kooplui. Daar heb ik me ook niks voor geschaamd Dan zat ik ergens mee en dan stapte ik naar mensen als Hilhorst, Huyden of Westland en dan vroeg ik: hoe lossen ze dat in andere plaatsen nou op. En die waren altijd bereid om me te helpen." Heeft dat nou geresulteerd in een goede markt, zowel voor de koop lui als voor het publiek? Suvaal "Ach, het is natuurlijk geen wereldmarkt. Maar we heb ben hier goede kooplui en goede kwaliteit. Ja, daar moet de markt meester ook op toezien, op de kwaliteit. Maar ik zal je eerlijk zeg gen: daar zijn nooit problemen over geweest De kooplui, die in Leusden staan, willen zelf ge woon goede kwaliteit verkopen. Daardoor is het een aantrekke lijke markt. Natuurlijk houd je, dat mensen uit Leusden naar de markten in Amersfoort gaan. Maar omgekeerd komen hier ook weer veel Amersfoorters." "Wat de inrichting van de markt betreft, is er eigenlijk één pro bleem. dat we nog steeds niet hebben kunnen oplossen. Dat is die slurf, dat smalle stuk in het midden van de markt Daardoor valt de markt eigenlijk in twee stukken uiteen. Dat is niet ideaal, maar er is niet zo veel aan te ver anderen. Ja, je hoort nog steeds wel eens, dat de markt toch nog een keer verplaatst zal worden naar De Hamershof. Ik weet niet of dat ooit nog eens gaat gebeu ren. Er zijn, denk ik, wel kooplui, die dat op prijs zouden stellen. Maar ze zijn allemaal ook heel te vreden met de plaats waar ze nu staan. En voor De Biezenkamp is het toch ook wel aantrekkelijk Waar volk loopt, koopt ook volk, zo is dat toch7" KWART VOOR ZES Wat doet een marktmeester zo al? Hij is belast met de hele gang van zaken rond de markt en de andere standplaatsen in Leusden Want behalve de weekmarkt op dinsdag in Leusden-Centrum staan er ook nog kraampjes in Leusden-Zuid en in Achterveld, respectievelijk op vrijdag- en zaterdagochtend. netl De marktmeester zorgt voor de in ning van de marktgelden en voor de administratie van een en an der En op de dag van de markt zelf is hij er van het begin tot het eind bij om op een goede gang van zaken toe te zien Suvaal "Ik zorgde altijd, dat ik er om kwart voor zes was. De eerste kooplie den zijn er ook al om zes uur, hoor. Ja, die besteden een hoop zorg aan de inrichting van hun kraam, die zijn d'r een hele tijd mee bezig. En als de markt dan eenmaal begonnen is. dan maak je eens een praatje hier en een praatje daar. Je hoort wat van de marktkooplieden en voor het pu bliek op de markt ben je zo'n beetje de vraagbaak. Zo heb ik dat altijd gevoeld, dat ik daar een soort gastheer was." "Ik heb mijn werk altijd zwaar op genomen Je hebt een verant woordelijkheid tegenover de marktkooplui. Vooral als het er om gaat of de markt moet worden af gelast. Denk eens aan die men sen met bederfelijke waar: vlees, groenten, bloemen Mooie han del, maar alleen als je het kunt verkopen. Vandaar dat die markt kooplieden ook onder heel slechte weersomstandigheden die markt nog wel door willen la ten gaan. Maar ik moet ook letten op de veiligheid. En om die reden moest je de markt soms afgelas ten "Drie keer heb ik het moeten doen in tien jaar. Eén keer, dat zal iedereen zich nog wel herinneren, was met die ijzel. Belde de kra- menbouwer om drie uur 's mor gens op. Of ik al buiten was ge weest. Ik zeg: nee. Zegt hij: ga maar eens kijken. Nou ja, toen zag ik het inderdaad wel er was geen markt mogelijk. Toen ben ik heel voorzichtig naar het gemeen tehuis gegaan en vandaar heb ik zitten bellen. Ik heb alle markt kooplieden nog kunnen bereiken om te zeggen dat de markt was afgelast. Ééntje, die vanuit Den Helder moest komen, stond al met draaiende motor. Maar d'r was nog niemand onderweg De andere twee keren was de wind spelbreker Suvaal: "Ik her inner me nog levendig die ene keer. We stonden toen nog bij De Biezenkamp. Om half zeven 's morgens zulk verschrikkelijk weer De kramen waaiden ge woon weg Ik kon niks anders doen dan de markt afgelasten Wat dacht je? Om half negen: schitterend weer. Blauwe hemel, niks aan de hand. Daar heb ik toen zo verschikkelijk de smoor over in gehad. Maar ik heb het ook een keer andersom meege maakt Was er 's morgens vroeg nog niks aan de hand, terwijl het om negen uur zulk schurkachtig weer was "Natuurlijk probeer je zulke din gen voor te zijn. Ik belde dinsdag ochtend vroeg altijd eerst even met het KNMI in De Bilt, om te vragen wat de meters zeiden Zei den die mannen tegen me: schei d'r maar mee uit, Suvaal; dat wordt niks vandaag Ach, je leert elkaar een beetje kennen in de loop der jaren." EERLIJK SPEL Op 24 januari van het vorig jaar belde Suvaal voor het laatst met het KNMI Die dag was hij voor het laatst in funktie. Al eerder was hij voor langere periodes wegens ziekte uitgeschakeld, maar het af gelopen jaar werd duidelijk, dat hij zijn taak als marktmeester niet meer zou kunnen opnemen. Su vaal: "Als je realist bent, zeg je: het is niet ten onrechte, dat ik ben afgekeurd. Maar toch ik had graag nog voor één dag in de week of voor een aantal uren blij ven werken Het kon helaas niet. Tsja, de conjunctuur is veranderd; laten we het daar maar op hou den." "Het gaat me vreselijk aan het hart. Vooral die markt. Maar ik ga de geschiedenise in als de eerste marktmeester van Leusden. En dat is toch wel aardig, niet?" Ondertussen heeft milieu-In specteur Mulder de functie van marktmeester tijdens de afwe zigheid van Suvaal waargeno men. Mulder gaat die taak nu helemaal overnemen, maar zal, gezien zijn leeftijd, slechts een marktmeester-ad-interim kun nen zijn. Ondertussen wordt er gezocht naar een jongere amb tenaar, die het voor langere tijd zou kunnen doen. Suvaal weet aan welke eisen een nieuwe marktmeester zou moeten vol doen. "Hij moet zich een beetje kunnen inleven in die wereld van de marktmensen. Zich een beetje flexibel opstellen, dan lukt het allemaal wel. Toen ik er aan begon, wist ik er ook niet zo veel van. Maar je leert het van zelf. Toen ik vorige week over de markt liep, zei één van de kooplieden tegen me: Suvaal, je hebt het spel altijd eerlijk ge speeld. Kijk, daar ging het me altijd om." DR iEN - De letters V.O.S. voor Vrouwen oriënteren op de Samenleving of =N |ven Onderzoeken hun ei- ituatie. Samen met de School en de Hoe zeg je denkt-kursus zit de VOS Werkgroep Volwassenen itie in de Leusden. De kur- e Wedt vrouwen de mogelijk- om samen met andere sen fen te praten over onder- n die hen bezighouden. VOS-kursus bestaat uit bijeenkomsten en de on- dat <ele i en hief de i met verkt n num n sdea derwerpen die ter sprake kun nen komen zijn o.a. vrouw en maatschappij/politiek, gezond heidszorg, oorlog en vrede, emancipatie/feminisme. Tien jaar geleden werd de eerste VOS-kursus in Amsterdam ge start, met als resultaat dat er een zodanig behoefte aan bleek dat zij zich kon verspreiden over verschillende plaatsen in Nederland. Zes jaar geleen be stond ook voor de Leusdense vrouwen voor het eerst de mo gelijkheid in eigen plaats aan zo'n kursus deel te nemen en José Meijer en Roos Verkerk na men tot vorig jaar de verant woordelijkheid voor deze VOS- kursussen op zich. Inmiddels is de eerste kursus onder begelei ding van hun opvolgsters Treesje Schaeffer en Lucie Wil- dervanck afgesloten en met de open ochtend in het vooruit zicht (9 februari in de Til) leek het een aardig idee eens met Treesje en Lucie over dit onder werp te praten. Ex-kursisten Gabriela, Carmela, Wanda en Sietske waren ook aanwezigen en bleken bereid over hun erva- DEN g 7 februari 20.00 uur: ssie OW/RO, commissie- jemeentehuis. dag 8 februari 20.00 uur: ïcert Ingemar Olsson, De nidse. Donderdag 9 februari 20.00 uur: Commissie ABZ, commissieka mer gemeentehuis. Zaterdag 11 februari 20.30 uur: Boerenkielenbal, De Korf, Smidse. Zondag 12 februari 14.00 uur: Jazzconcert Temptin Seven, De Hakhorst, Waarden 25a. Maandag 13 februari 20.00 uur: Commissie financiën, commissie kamer gemeentehuis. Maandag 13 februari 19.45 uur: Bijeenkomst NCVB-centrum, Dienstencentrum, Burg. de Beau- fortweg. Dinsdag 14 februari 20.00 uur: Commissie ECW, gemeentehuis. VRIJWILLIGERS VACATUREBANK LEUSDEN STUG BEUGEL 32. 3833 XE LEUSOEN. tri 033-913901 DEN - Met ingang van vandaag publiceren wij regelmatig (nieuwe) vacatures uit het bestand van de Vrijwilligers ebank Leusden (WL). Alle vacatures van de VVL zijn t, wat wil zeggen dat uitkeringsgerechtigden met behoud van tering dit vrijwilligerswerk kunnen verrichten. 'L heeft momenteel onder meer de volgende vacatures: itiefgroep zoekt één of twee mensen voor het verrichten van werk ten behoeve van verenigingen en Instellingen (vacature- '71). kteur *9roep Buitenlanders vraagt vrijwilligers voor kreatief lesge- buitenlanders met aansluitende aktiviteiten gericht op hun (vakaturenummer 52). «ente zoekt koördinator voor vakantiewerk (vacaturenum- tingen over bovenstaande vacatures kan men verkrijgen bij 'illigers Vacaturebank Leusden, Stijgbeugel 32, tel. 943901, dag, woensdag en donderdag tussen 9.00 en 12.00 uur. LEUSDEN - Een kledingzaak in winkelcentrum De Hamershof is zaterdag de dupe geworden van een winkeldiefstal. Gestolen werden twee zomerjacks en twee truien. De kleding vertegenwoor digt een waarde van circa 1000 gulden. Bij de rijkspolitie werd maan dag aangifte gedaan van een inbraak in een gebouw aan de Hamersveldseweg, nabij de Am- bachtsweg. in het pand is een meelhandel gevestigd en een plaatselijke onderlinge verzeke ringsmaatschappij. Ten nadele van de meelhandel werden ge reedschap en een acculader ge stolen met een gezamenlijke waarde van naar schatting 350 gulden. Uit het kantoor van de verzekeringsmaatschappij werd voor 150 gulden aan geld meege nomen. Bij de rijkspolitie kwam ook een melding binnen van een po ging tot inbraak in een woning aan de Stijgbeugel. Geprobeerd was de voordeur open te breken. LEUSDEN - Onbekenden heb ben een condoomautomaat aan de muur van een winkel aan de Hamersveldseweg gesloopt. De inhoud van de automaat werd meegenomen. ringen als deelneemsters te.pra- ten. Het lijkt niet zo gemakkelijk een duidelijk beeld van een VOS-kur sus te krijgen. Het verloop is altijd onvoorspelbaar doordat de sa menstelling van de groep en de aangedragen onderwerpen elke kursus anders maken. Het doel is duidelijk: een opstapje voor vrou wen om weer aktief in de maat schappij te worden Treesje Schaeffer "Een VOS-kursus be gint pas wanneer alle deelne mende vrouwen voor het eerst bij elkaar zijn. Tijdens zo'n eerste bij eenkomst wordt geïnventariseerd waar de belangstelling naar uit gaan en dit kunnen dan onderwer pen zijn waarover thuis weinig ge praat wordt of zaken waardoor ze worden bezig gehouden. Daar naast kan door de samensteling van de groep een bepaald onder werp heel verschillend benaderd worden." Lucie en Treesje begeleiden de kursussen Als blijkt dat de onder werpen een beetje te veel aan de oppervlakte blijven kunnen zij de gesprekken beïnvloeden zodat wat dieper wordt gegraven Ook dragen zij zelf onderwerpen aan. Deelneemsters komen bij hen te recht en bij voldoende belangstel ling (een groep moet uit minimaal 98 kursisten bestaan) wordt van start gegaan. Er wordt twee keer per jaar met een nieuwe kursus begonnen, maar als zou blijken dat een groep verder zou willen gaan kan er een vervolgkursus aan gekoppeld worden. Beweegredenen Wanneer neem je het initiatief om mee te dóen aan een VOS-kur sus? Voor Gabriela was het deels nieuwsgierigheid, deels om zich ergens mee bezig te willen hou den buiten het gezin. Gabriela ,,Een VOS is dan ideaal omdat je niet van alles hoeft te organiseren in verband met oppas voor je kin deren. Voor kinderopvang wordt gezorgd." Een grappige conclu sie die Gabriela voor zichzelf trok na afsluiting van de kursus was dat ze de afgelopen jaren eigenlijk helemaal niets gemist had. Ook al kon ze door de kinderen niet ak tief deelnemen aan een leven bui tenshuis in de maatschappij Sietske meldde zich aan omdat ze zich naast de zorg voor de kinde ren met iets meer bezig wilde hou den maar niet goed wist waar mee Ze twijfelde tussen 'Open School' en VOS Een familielid die goede ervaringen had met de kursus plus het feit dat er kinder opvang was waren doorslagge vend. ,,ln het begin dacht ik in een VOS niet op mijn plaats te zijn vanwege mijn HBO-opleiding. maar ik heb tijdens de gesprek ken niets gemerkt van een ver schil in opleiding," aldus Sietske en Lucie haakt hierop in door te zeggen: ..Alhoewel de VOS in het begin bedoeld was voor vrouwen met weinig opleiding heeft er zich een ontwikkeling voorgedaan waarbij ook vrouwen met hogere opleidingen zich aanmelden Opleiding is ondergeschikt geble ken. Het gaat in deze kursus om jezelf". Voor Wanda gold eigenlijk de zelfde reden om zich aan te mel den als voor Gabriela en Sietske Wanda had ook in eerste instantie naar de Open School willen gaan maar kwam bij de VOS terecht omdat ze dacht dat de Open School niet doorging. Toch heeft ze geen spijt van het alternatief Voor Carmela golden andere re denen om zich op te geven voor de VOS. ,,lk kom uit Italië en ik zocht iets om m'n onzekerheid hier te over winnen. Vanuit deze kursus voel ik me gestimuleerd om meer din gen te gaan doen en ik durf nu ook veel meer De gesprekken met andere vrouwen hebben me niet alleen kontakten opgeleverd maar hebben me ook geholpen aan meer zelfvertrouwen. Alle vier de aanwezige ex-kursis- ten zien de kursus als aanzet tot iets anders Door de samenstel ling van deze groep (alle vier moe der en alle vier jong) wordt het verkregen beeld van de samen stelling van een VOS-groep een beetje eenzijdig. Treesje zegt hierover ,,Dat is wat Leusden be treft een beetje voorspelbaar. Er wonen hier veel jonge gezin nen en wanneer je hier als nieuw komer binnenkomt kun je behoor lijk eenzaam zijn als moeder die voor haar werk de deur niet uit hoeft. Dan kun je voor een VOS gaan kiezen, maar vrouwen van alle leeftijden zijn vertegenwoor digd." VOOROORDEEL Treesje en Lucie zien graag één vooroordeel uit de wereld gehol pen. ,,Nog steeds bestaat het vooroordeel dat de VOS iets voor "rode vrouwen" is. Dit kan een belemmering zijn voor veel vrou wen om deel te nemen. Wij zijn niet feministisch. Wij zijn er voor alle vrouwen en het is na tuurlijk heel goed mogelijk dat het onderwerp feminisme in een kur sus wordt aangedragen. Dat dit vooroordeel ongegrond is kan dui delijk gemaakt worden door het feit dat er vrouwen van allerlei pluimage aan een VOS mee doen". De VOS-begeleidsters vin den het ook bijzonder jammer dat er nog steeds geen ontmoetings centrum voor vrouwen in Leusden is. Het elkaar ontmoeten is ook een belangrijke functie van VOS. Voor alle deelnemers aan een VOS-cursus was het allerplezie rigst andere vrouwen te ont moeten, en net als Wanda over iets anders praten dan wat nor- meel tijdens een koffie-uurtje wordt besproken: Voor Carmela was het daarnaast belangrijk dat ze wat meer lef kreeg en sti mulansen ontving; Gabriela's nieuwsgierigheid werd bevre digd en ze kwam tot de ontdek king dat ze veel meer wist dan ze eigenlijk dacht; voor Sietske betekende de VOS een soort be gin om weer iets anders te doen. Vrouwen die meer willen weten over de VOS-cursus kun nen informatie krijgen van Treesje en Lucie (en van ex-kur sisten) tijdens de open ochtend die donderdag 9 februari om half tien start in De Til aan de Hamersveldseweg 30. Ook wordt er over de kursus "Hoe zeg je wat je denkt" informatie verstrekt.

Leusder Krant | 1984 | | pagina 5